'Ziekteverzuim door rug- of nekklachten schrikbarend hoog' Moeder ziet couveusebaby voortaan thuis op de buis TNO/NIPG bindt strijd aan met beroepskw alen Gereformeerden spraken met Zuidafrikaanse delegatie PAGINA 2 DONDERDAG 2 JUNI 1988 Het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg (NIPG) in Leiden, een onderdeel van TNO, heeft een laboratorium in gebruik genomen waar houdingen en bewegingen tijdens het werk kunnen worden geanalyseerd. De bedoeling is dat hier onderzoek wordt gedaan naar aandoeningen van het bewegingsapparaat die in bepaalde beroepen vaak voorkomen. Problemen aan het bewegingsapparaat - zoals pijn in de rug, armen, benen, nek en schouders - van de mens doen zich veelvuldig voor. Toch is er betrekkelijk weinig onderzoek op dit terrein verricht. Het NIPG gaat op zoek naar 'het waarom' in beroepen als bouwvakker of havenarbeider, maar ook bij beeldschermwerkers, de ene kwaal vaker wordt gesignaleerd, dan in andere beroepen. Met het opstellen van richtlijnen wil het NIPG de strijd aanbinden met die beroepsgebonden aandoeningen. Hoe worden deze klachten dikwijls veroorzaakt? Jan Dul, bio-medisch ingenieur en Nico Delleman, bewegingsdeskundige, geven antwoord op die vraag. door Jan Westerlaken LEIDEN - Jan Dul zegt het kort maar krachtig: "Klachten aan rug, nek, schouders, armen of benen komen nogal eens voor als met de hand kracht wordt gezet bij het til len, trekken en duwen. Heel be kend is de enorme belasting van de rug als men bukt. Wanneer iemand iets van de grond tilt dat tien kilo weegt, dan krijgt die rug een belas ting van ruim driehonderd kilo te verwerken. Maar ook verkeerde en langdurige houdingen bij het staan of zitten kunnen tot aandoeningen aan het bewegingsapparaat lei den". Als men wat van de grond tilt zou dat als volgt moeten: eerst door de knieën, doe die knieën vervolgens uit elkaar en breng het te tillen voorwerp zo dicht mogelijk bij het lichaam. Zo bereikt men dat de rug minder zwaar wordt belast, dan wanneer men iets met gestrekte' benen oppakt of wat optilt, dat een stukje van het lichaam is verwij derd Consequenties heeft dat ver keerd gebruikmaken van het be wegingsapparaat wel. Elk jaar, be nadrukt Jan Dul, worden er in Ne derland zestigduizend mensen af gekeurd. Ze komen in de wao (wet telijke arbeidsongeschiktheid). Ongeveer eenderde van hen (20.000) wordt voor zijn baan afge keurd wegens klachten aan bij voorbeeld rug, nek en schouders. Bovendien zijn aandoeningen aan het bewegingsapparaat ook nog eens de belangrijkste oorzaak voor ziekteverzuim. Dit betreft ëén op de vijf ziektedagen. Schrikbarend En dit leidt weer tot zeer hoge kosten, constateert de NIPG-on- derzoeker. Sociale uitkeringen, medische behandeling, verlies van produktiviteit en kwaliteit, vervan gen van personeel enz. "Die kos ten", zegt Jan Dul, "zijn werkelijk schrikbarend hoog. We praten dan over een bedrag dat rond de drie miljard gulden per jaar ligt. Alleen aan wao-uitkeringen en ziektewet. Hoe hoog die andere kosten buiten de wao en ziektewet liggen, is niet bekend". Het NIPG gaat dus nu op zoek naar mogelijkheden om juist dat bewegingsapparaat in bescher- Nico Delleman (achter het beeldscherm) bespreekt de situatie in het laboratorium met Jan Dul: "Wanneer ie mand iets van de grond tilt dat tien kilo weegt, dan krijgt die rug een belasting van ruim driehonderd kilo te ver werken". 1 iroto Hoivasi ming te nemen tegen overbelas ting. Op welke manier gebeurt dat Drecies? Jan Dul zegt er dit over: "Dat kan op verschillende ma nieren. Je kunt de belasting voor de spieren en gewrichten terug dringen door aan de werksituatie te sleutelen. Zoals betere werk plaatsen die zijn afgestemd op de mens die erin werkt. Daarbij zal dan rekening moeten worden ge houden met de lengte van een werknemer. Van belang is tevens ervoor te zorgen dat men steeds an dere taken heeft. Zo voorkom je dat telkens weer dezelfde spier groepen worden belast. Dus, om maar eens een voorbeeld te noe men, niet de hele dag achter een beeldscherm zitten maar afwisse len met andere taken. In veel geval len voorkomt dat rug-, schouder en nekklachten. Door onderzoek proberen wij aan te geven wat ver antwoord is". Individu Maar het NIPG denkt ook aan maatregelen die op het individu zelf zijn gericht. Waaraan denkt Jan Dul dan? "Aan maatregelen die ervoor zorgen dat de mensen zichzelf in bescherming nemen te gen het overbelasten van het bewe- gingingsapparaat. Soms zijn er mo gelijkheden om mensen te motive ren om het gedrag ten aanzien van beweging en houding te verande ren. Hiervoor doen wij onderzoek naar gezondheidsvoorlichting". Beweging en houding. Het ge drag speelt daarin een belangrijke rol. Jan Dul: "We richten ons niet alleen op werknemers, maar van belang is natuurlijk ook dat de werkgever zich aanpast. Diverse keren hebben we al meegemaakt dat een werkgever helemaal niet wist dat er door gebruik van be paalde hulpmiddelen aanmerke lijk betere werkomstandigheden ontstonden. Wat verder nog moge lijk is aan maatregelen, is het in schakelen van bedrijfsartsen om de juiste mensen op de juiste plek te plaatsen. Wat ik daarmee bedoel is dat de belasting van het werk op de werknemer wordt afgestemd.". Hoe breng je de resultaten van zo'n onderzoek in de praktijk. Jan Dul: "De manier waarop is sterk af hankelijk van de vraag welke maat regelen je precies wilt doorvoeren. Wij besteden daar veel aandacht aan. Het is niet zo dat wij uitslui tend een rapport maken en vervol gens zeggen: bekijk het maar. We hebben een onderzoek voltooid naar de werksituatie van naaisters. Daarna hebben we een voorlich tingsblad uitgegeven waarin we hebben omschreven wat er moest worden gedaan om verbeteringen aan te brengen". Probleem De klachten aan het bewegings apparaat zijn niet van vandaag of gisteren. Ze blijken veelvuldig voor te komen. Over het waarom er nooit eerder onderzoek naar het ontstaan ervan is gedaan, zegt Jan Dul: "De kwaal is niet levensbe dreigend. Indien dat wel het geval zou zijn, zoals bij kanker en hart- en vaatziekten, dan was er zeker meer geld beschikbaar gesteld om on derzoek op dit terrein te doen. Het mag dan niet levensbedreigend zijn, een feit is wel dat hier sprake is van een groot maatschappelijk probleem. Nu pas heeft men dat in de gaten. Er zijn cijfers beschik baar waaruit die problematiek naar voren komt". Om het onderzoek naar de belas ting van het bewegingsapparaat uit te voeren heeft het NIPG de be schikking over apparatuur waar van men in Nederland alleen nog maar het bestaan afwist. Niet ëen instituut was tot nu toe tot het aan schaffen daarvan overgegaan. Voordeel van die apparatuur is, dat de werknemers niet altijd naar het laboratorium aan de Wassenaarse- weg in Leiden hoeven te komen. Het NIPG kan de apparatuur zo in laden en het onderzoek bij de be drijven zelf doen. De apparatuur legt houdingen en bewegingen vast. Daartoe worden op het lichaam van de werknemer markeerpunten aangebracht. Twee tot vier camera's zijn op die punten gericht en registreren wat gewrichten en lichaamsdelen on der bepaalde omstangheden doen. Daarna kan de belasting worden geschat. Rechtop Bewegingsdeskundige Nico Del leman voert aan dat er eigenlijk al bij de jeugd moet worden begon nen. Wijzen op de gevaren die drei gen bij bepaalde bewegingen en voorwaarden scheppen waardoor die bewegingen niet te hoeven worden gemaakt. Hij noemt de schoolbank, waarin een leerling goed kan zitten, als voorbeeld. Om duidelijk te maken waarom die schoolbank zo belangrijk is, zegt hij: "Vroeger had je op school een schuin blad waarop je werkte. Dus kon dat kind rechtop blijven zitten. Nu zijn dat vlakke bladen. De leer lingen zitten voorover en moeten de ogen naar het werk brengen, ter wijl het andersom zou moeten zijn. Bovendien zitten de kinderen voorover waardoor nek rug extra worden belast". Jan Dul waarschuwt voor de fit nessrage die op dit moment aan de gang is. Waarom? "Denk nu niet dat ik daar tegen ben. Integendeel. Fitness is een goede zaak. Alleen moeten we oppassen dat we het ac cent niet op het individu leggen. Omdat de problemen vaak bij het werk liggen. Structurele proble men dus. We moeten uitkijken dat we die niet uit het oog verliezen". ROTTERDAM - "Nog nooit gehoord, nee. Maar het is wel een prachtverhaal. Zo'n binding tussen moeder en kind, dat is iets bijzonders hoor". De arts heeft een vriendelijke, waakzame blik, een donkere, borstelige kuif: hij luistert met de han den gevouwen tegen het gezicht. glas van de kinderafdeling. Na de te vroege ge boorte was het weggehaald, zonder dat ze het mocht aanraken. Ze kocht uiteindelijk een verre kijker om, al was het maar visueel, zo dicht mo gelijk bij haar baby te kunnen zijn. Een dag later komt hij er op terug: "Dat verre kijker-verhaal van je, dat wil ik graag gebruiken voor een stukje in het blad van de Couveuseclub. Vind je toch wel goed hè?" door Joop Spanjersberg Kinderarts R. Rodrigues Pereira (42), werkzaam in het Rotterdam se Clara Ziekenhuis, is de beden ker van een apparaat waarmee ouders hun couveusebaby thuis kunnen zien, op het televisie scherm. Een wereldwijde pri meur die mede gestalte kreeg door de inspanningen van twee onvermoeibare secondanten, Leen Oosterling (de audio-visue- le technicus van het Clara) en Monique Blokland (de geldgeef- ster van de Stichting Couveuse club uit Capelle aan den IJssel). Het principe van de vinding, de zg. telefonische navelstreng, is vrij simpel. Ouders krijgen een 'koffertje' met elektronica mee naar huis dat ze op hun televisie en telefoon moeten aansluiten. Op het moment dat ze hun kind willen zien, bellen ze met de cou veuse-afdeling die daarna de beeldverbinding tot stand brengt. "Het had nog veel mooier gekund", zegt Rodrigues Pereira met een ondertoon van spijt. "Nog directer met een para bool-antenne hier op het dak van het ziekenhuis. Maar dat wil de PTT niet". Verslaggevers Iets minder dan een etmaal, nadat het ziekenhuis de primeur over de telefonische navelstreng via het ANP had bekendge maakt, stonden verslaggevers en cameraploegen en masse op de stoep. "Pereira" was echter al ge vlogen op een korte pinkster fietsvakantie naar Engeland, met z'n dochter. Op de boot over Het Kanaal hoorde hij dat Sonja hem graag in haar uitzending wilde hebben. Ook het nieuwe TROS-duo Jong bloed Joosten was geestdrif tig, maar voor hen wilde Pereira de ruim tevoren geplande trip niet onderbreken. Wel voor Son ja, die te elfder ure echter liet we ten al "iets anders" te hebben. Uiteindelijk spoedde het koppel Oosterling en Blokland zich naar de TROS-studio waar in een rechtstreekse uitzending uitleg werd verschaft bij een proefop stelling van de vinding. Veel publiciteit. Maar waar komt het idee vandaan. Een be hoefte vanuit ouders met een couveusekindje? Rodrigues Pereira, vaag blo zend: "Nou nee, eigenlijk niet..". -...hoe bedoelt u? "Ach, het een volgt zo uit het ander. We hebben hier een ande re, zg. elektronische navelstreng, een rechtstreekse videoverbin ding couveuse-kraamafdeling afgekeken van het Nijmeegse Canisius-ziekenhuis. Kunnen we video-bandjes opnemen voor de ouders hoe het kind wordt ge voed, hoe het langzaam groeit, hoe het later borstvoeding krijgt van de moeder. We doen dat nu een jaar en zo'n idee rolt dan ver der. Maar het kwam niet uit een bestaande behoefte nee. Die maak je soms zelf'. Het schijnt voor ouders vaak een psychologische schok te zijn als hun baby in de couveuse te rechtkomt. Pereira: "Natuurlijk, nou en of. Zo'n vrouw heeft thuis een kinderkamer ingericht, heeft zeven of acht maanden met zo'n kind gelopen en dan pakken wij het ineens af. Is ze het weer kwijt. Heel logisch dat er dan een gat ontstaat..". En dan, na wat uitwijdingen, heel ernstig: "Dat directe contact moeder-kind is zo van belang, zo noodzakelijk. Daarom mag een moeder nu haar kind in de cou veuse aanraken. Vroeger dach ten we alleen aan infectie. Een teer kind dat bescherming nodig had en dat is ook zo. Maar tegen woordig vinden we die moeder kind relatie veel belangrijker". - Dan "Ja, zo min mogelijk. Maar het blijft een risico hoewel dat in de praktijk reuze meevalt. Het kind wordt er niet ziek van. En ten slotte raken wij het ook aan".De nieuwe telefonische navelstreng gaat eind augustus functioneren. Hoe moeilijk of makkelijk is de bediening voor de ouders? "We werken met apparatuur die door bewakingsdiensten wordt gebruikt bij het beveiligen van gebouwen en Oosterling' maakt alles wat eenvoudiger. Minder functies en minder knop pen. zodat we niet steeds worden lastig gevallen omdat er weer iets kapot is. Het zal inderdaad eind augustus zijn als we ermee gaan draaien. Maar één ding is nu al duidelijk: het tv-beeld dat we de ouders kunnen brengen, is vol doende scherp". - Met alle respect maar met het ingrijpende gesnoei in de ge zondheidszorg kun je je af vragen of zo'n telefonische navelstreng echt noodzakelijk is? Rodrigues Pereira, heftig knikkend: "Dat is zeker waar ja. Maar je moet niet vergeten dat het niet met overheidsgeld wordt gefinancierd. De Couveuseclub betaalt het (f 15.000) en dat is geld van particulieren. Nee, van het ziekenhuis hier hoefje echt niks te verwachten. Ik heb ook niet eens bij de directie aangeklopt, omdat ik het antwoord vantevo- ren weet. Een klein restbedragje of zo, dat zouden ze misschien bijdragen, maar niet eens van harte". "Inderdaad,ik zou het eens zijn met mensen die zeggen dat zo'n navelstreng in feite luxe is. Maar ja, de hele couveuse is pure luxe vergeleken met wat er in de rest van de wereld gebeurt. Dat zie ik heus wel. We zitten hier in een oase en we hebben het vrese lijk goed. Zo'n navelstreng is mo gelijk een grote investering voor een relatief nut". Industrie Vertelt over een serie andere acties die hij de afgelopen twee jaar in het ziekenhuis voerde, sa men met collega's. Zoals de ge zondheidsactie waarbij alle kin deren die werden opgenomen een (tanden)poetspakketje kre gen. Sponsor: de industrie. Afge lopen voorjaar werden alle pa tientjes in een T-shirt gehesen met de slagzin "Ik ben 'n gebo ren niet-roker". De actie sloeg niet meteen aan, omdat de fabri kant in de eerste partij hemdjes per abuis het woord 'geboren' had weggelaten. Maar geen nood. In de nieuwe zending is het eu vel hersteld. De T-shirts, ook te dragen door Rodrigues Pereira's collega's, zullen voor een tientje in het ziekenhuis verkrijgbaar zijn. En, in alle maten. -Nog i ideeën? Rodrigues Pereira: "Er wordt zo slecht gegeten in Nederland daar zou ik wel iets mee willen doen. Niet alleen de klassieke pa tat hoor. Er is veel meer. Limona de bijvoorbeeld. Zeggen ouders tegen me: mijn kind drinkt all; en ongezoete appelsap. Nou daar zit dus suiker in, tien procent na tuurlijke suiker. Wat zo'n fabri kant bedoelt is dat er geen extra suiker aan is toegevoegd. Gewo ne volksverlakkerij dus". "Ach, het is het eigenlijk on doenlijk dat eetprobleem op te lossen. Geen beginnen aan. Je hebt de kinderen hier doorgaans niet langer dan een week, veel te kort om echt wat te veranderen. Yoki Drink, ook zoiets. Een ver schrikkelijk produkt, zoet en zuur tegelijk. Ik heb zelf drie, vrij jonge kinderen maar bij mij komt dat spul het huis niet in". Ver van huis Begint over het "enorme ge sleep" met couveuse-kinderen, een andere zorgelijke ontwikke ling. Als pasgeborenen die lang durig intensive care nodig heb ben het "niet goed doen" en we gens plaatsgebrek niet terecht kunnen in het zeer gespeciali seerde Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam, dan is de boot goed aan. In zg. babylances, am bulances voor heel jonge kinde ren, helikopters en soms in een jet-vliegtuig gaan couveuse-pa tiëntjes heel Nederland door. Le vert dat geen succes op, dan wordt er met de kinderen uitge weken naar ziekenhuizen in Dus- seldorf, Aken en Luik. Zegt, heel gedreven: "Juist in deze gevallen komt zo'n navel streng uit. Als kinderen ver van huis, bijvoorbeeld in Groningen in een couveuse komen te liggen, kunnen de ouders hun kindje toch op de tv zien. Ja, ik hoop dat veel academische centra ook na- velstreng-apparatuur willen aan schaffen. Zou een prachtig suc ces zijn". Hoe gevoelig de verhoudingen tussen de Gereformeerde Ker ken in Nederland en de blanke en zwarte kerken in Zuidafrika liggen, bleek afgelopen week in Harare, waar de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) vergadert. Een officieus contact tussen de Nederlandse delegatie en de delegatie van de blanke Nederduits Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) leidde aanvankelijk tot grote verwarring bij de dele gatie van de Nederduits Gerefor meerde Sendingkerk (kleurlin- genkerk), die niet op de hoogte was gebracht van het gesprek. In 1978 verbrak de blanke NG- Kerk de banden met de Gerefor meerde Kerken omdat binnen die kerken steeds kritischer werd gesproken over apartheid. De Gereformeerde Kerken kre gen daarna steeds meer contac ten met de zwarte kerken. Sinds 1986 doen de blanke Zuidafrikanen echter verwoede pogingen om de banden met de gereformeerden te herstellen. De reden daarvoor is dat de blanke kerk in de loop der jaren erg gei- soleerd is komen te staan. Omdat de kerk onvoldoende afstand heeft genomen van het apart- heidsbeleid, heeft ze nauwelijks internationale partners meer. De kerk is sinds 1982 geschorst als lid van de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker ken (WARC) en is nog slechts lid van de GOS. Begin dit jaar leek het erop dat er een officieel gesprek zou ko men tussen de NG Kerk en de Gereformeerde Kerken. De NG Kerk had om dit gesprek ge vraagd, omdat zij geen kans zag schriftelijk te antwoorden op kri tische vragen die de gerefor meerden haar hadden voorge legd. Die vragen hadden voorname lijk betrekking op het in 1986 verschenen rapport Kerk en Sa menleving van de NG Kerk. De blanke Zuidafrikanen beweren dat zij daarin een nieuw stand punt over apartheid innemen, hetgeen wordt betwijfeld door de gereformeerden en de zwarte kerken. De gereformeerden besloten echter wel op de uitnodiging van de blanke kerk in te gaan, mits de zwarte partners ook bij het 'ge sprek betrokken zouden zijn. Een voortijdige publikatie in Die Kerkbode, het orgaan van de NG-Kerk, gooide roet in het eten. Vandaar dat de blanke Zuid afrikaanse kerk op deze vergade ring in Harare opnieuw probeer de contact te krijgen met de gere formeerden. Dr. Johan Heyns. leider van de Zuidafrikaanse de legatie, toonde zich dan ook zeer tevreden met het informele con tact: „Wij hebben laten zien dat wij open staan voor anderen. Wij willen praten over apartheid. Wij hebben niets te verbergen". Maar de weg voor Heyns en de zijnen is nog lang. Dr. A. Kruys- wijk, secretaris Oecumene Bui tenland en lid van de delegatie in Harare: „Wij zullen pas officieel contact zoeken met de Zuidafri kanen als zij afstand nemen van het apartheidsbeleid en als er een kerk in Zuid-Afrika voor alle rassen zal zijn". Kraemer „We hebben de mond vol van de dialoog met an dere godsdiensten, maar we vin den het ongelooflijk moeilijk als christelijke kerken met elkaar te praten." Op deze .tragedie' - zelfs na veertig jaar na de oprichting van de Wereldraad van Kerken - zou Hendrik Kraemer de christe lijke kerken hebben gewezen als hij nog leefde, zo meent dr. Phi lip Potter, de vorige secretaris generaal van de Wereldraad. Pot ter sprak gisteren in Oegstgeest op het symposium 'wereldcultu ren en wereldreligies' dat tot en met morgen wordt gehouden ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van Hendrik Krae- Kramer, die in 1965 overleed, behoorde met mensen als Visser 't Hooft tot de grote Nederlandse theologen van onze eeuw. Bei den hebben aan de wieg van de Wereldraad gestaan en speelden een belangrijke rol in de vernieu wing van de kerk na de Tweede Wereldoorlog. Centraal in de lezing van zowel Potter als prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, stond de vraag in hoeverre Kraemers opvattin gen ook nu nog bepalend zijn. Volgens Kraemer, die was op gegroeid in een socialistisch ge zin en later jarenlang als zende ling in Indonesië werkte, was het kernpunt van Gods openbaring de persoon Christus. Jezus vormt dan ook het criterium voor de beoordeling van andere godsdiensten, zo meende Krae mer. Zowel Mulder als Potter be toogde dat een dergelijke strikte opstelling nu niet meer kan. Mul der verklaarde „aarzelingen" te hebben over Kraemers opvattin gen dat alleen het christendom alle waarheid in pacht heeft. Zijns inziens behoort het chris tendom „met zijn heilige boek" tot de „familie der wereldreli gies". Ook buiten de „de cirkel van de bijbelse boodschap" heb ben mensen „ware godservarin gen". Gezien de wereldcrisis die mensen van alle religies raakt, is het belang van een dialoog vol gens Mulder „kristalhelder". Al le gelovigen zijn „bondgenoten" in hun inzet voor gerechtigheid, vrede en de heelheid van de schepping. De socioloog drs. K. Roza is benoemd tot hoofdraadsman van de humanistische geestelij ke verzorging in de strijdkrach ten. Roza was voorheen direc teur van de Nederlandse Stich ting voor Consultatiebureaus en de stichting gezinsverzorging Amsterdam Noord. Roza, sinds 1 januari al plaatsvervangend hoofdraadsman, volgt in zijn nieuwe functie dr. J.F. Sinke op, die met functioneel leeftijdsont slag gaat. Vier jaar na de oprichting le vert de Vereniging voor Theolo gie en Maatschappij (VTM) de eerste studenten af. De leerroute theologie en maatschappij wordt verzorgd aan de hogeschool De Horst in Driebergen. De 22 afge studeerden - 16 vrouwen en 6 mannen - kregen vandaag hun getuigschrift uit handen van me vrouw S. Strikwerda, voorzitter van de VTM. Behalve het getuig schrift voor maatschappelijk of cultureel werk ontvangen ze ook het testimonium theologie en maatschappij. Deze vereniging nam destijds het initiatief voor de onafhanke lijke theologische opleiding op HBO-niveau, „de eerste theolo- gie-opleiding in Nederland waar van het beleid niet door de ker kelijke top (bisschoppen en sy node), maar door de basis wordt bepaald". De deeltijd opleiding werd in 1984 ingesteld uit onvrede met het kerkelijke beleid ten aanzien van theologische opleidingen. De opleiding aan de Horst, die in 1984 met 28 studenten begon, maakt zich sterk „voor een theo logie die op bevrijding is ge richt". Het is een beroepsoplei ding zowel voor kerkelijk werk als voor welzijnswerk. Op het moment volgen in totaal 120 stu denten de vierjarige opleiding. De Baptisten Gemeente van Leiden, die tijdelijk kerkt in de Bethlehemkerk (Kooikapel), houdt zondagmorgen geen dienst in dit kerkgebouw. Wel komt men zondagmiddag (16.00 uur) samen in de Petrakerk aan de Surinamestraat in Leiden, waar de Doop bediend zal wor den aan acht jonge r BEROEPINGSBERICH- TEN Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Ede: J. H. van Daalen te Oud-Alblas. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bierum: drs. E. Idema, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangeomen; beroe pen te Sint Jacobiparochie; drs. A. Altena, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2