'Het zijn ideale opera-rollen Off Holland als kweekvijver van talent 'Kunstvakken niet uitbesteden' John Adams, componist van 'Nixon in China': Kylian pakt verrassend uit Leerlingen van 'Louise' wagen zich aan 'Andorra' DONDERDAG 2 JUNI 1988 PAGINA 23 AMSTERDAM (GPD) - 'Het Hol land Festival brengt mensen die hun sporen in de kunst reeds ver diend hebben. Off Holland richt zich op mensen die hun sporen aan het verdienen zijn.' door Gerlof Leistra Monica van Steen - één van de or ganisatoren van Off Holland - glim lacht fijntjes als haar wordt ge vraagd naar het verschil tussen bei de festivals. Deze week barst het Holland Festival in volle omvang los. De ene produktie is nog groter en duurder dan de andere en het programma telt vrijwel uitsluitend gevestigde namen. Risico is ver te zoeken. Om het experiment en de klein schalige producties niet helemaal uit te sluiten, is voor dezelfde pe riode een alternatief festival uit de grond gestampt: Off Holland. Van Steen: 'Officieel is het echter een onderdeel van het Holland Fes tival en het wordt ook uit dezelfde pot gefinancierd.' Hoeveel van de in totaal vieren eenhalf miljoen gulden zij mocht besteden, houdt Van Steen liever voor zich. 'Een half miljoen? Nee man, veel minder! Het zijn echt pe anuts. Ik kan je wel zeggen dat het voor ons van belang is om met de artiesten hard te onderhandelen over honderd gulden meer of min der.' Overigens is men er wel in ge slaagd enkele sponsors te vinden. Zo stelt een bedrijf gratis een maandlang een vleugel ter be schikking en verleent Café Améri- cain voor niets de nodige facilitei ten. Verder stelt het gemeentelijk vervoerbedrijf gratis twintig trams beschikbaar voor het voeren van een uitgekiende reclamecampagne en is men in onderhandeling met de taxicentrale om té bereiken dat alle taxis met een grote Off Hol land-sticker gaan rondrijden. ring van Off Holland. Hij had op de kop af drie maanden om een pro gramma 'bij elkaar te vegen' waar in het experiment en de onver wachte invalshoek voorop staan. In Café Américain worden dertig concerten gehouden van ongeveer een uur, die alle gratis toegankelijk zijn. Wat thematiek betreft sluit Hazendonk aan bij de programme ring van het Holland Festival. 'Ik borduur daar als het ware op voort. Diep bepaalde onderdelen verder uit.' De concerten zijn volgens Ha zendonk bedoeld voor mensen die toevallig in Américain zitten en het wel eens leuk vinden voor niets een mooi concert mee te maken. Daar naast voor 'junkies' die na afloop van een Holland-Festivalvoorstel ling nog niet verzadigd zijn en zin hebben om nog een extra portie cultuur te verorberen. En ten slotte voor mensen die speciaal op het programma afkomen. Hazendonk maakt het 'zijn' publiek niet moei lijk. De stukken duren bijvoor beeld niet lang. Bovendien wordt er na elk onderdeel van bezetting gewisseld. Levendig genoeg dus. 'Maar het blijft een concert. Zo wordt de bediening tijdens het spe len stil gelegd. Het is beslist niet bedoeld als strijkje op de achter grond. Het is natuurlijk nog maar de vraag hoe het zal uitpakken, maar ik heb goede hoop: het pro gramma is veel te leuk om er door heen te gaan zitten praten.' Dans en theater Monica van Steen tekent samen met VPRO-man Rob Klaasman voor de programmering van dans en theater. Die optredens hebben plaats in de Stadsschouwburg, het Nieuwe de la Mar en Bellevue en kosten 12,50 per voorstelling. 'Ook bij ons staat het experiment voor op. Wij hebben - op het Wiener Burg Theater en Jan Fabre na - ge zocht naar groepen waarvan we verwachten dat ze over een paar jaar rijp zijn voor het Holland Festi val. Wat dat betreft kun je Off Hol land zien als een kweekvijver van talent. We hopen met Off Holland ook een nieuw publiek te bereiken dat als het ware met zo'n voorstel ling meegroeit naar het Holland Festival.' Het ligt in de bedoeling om op een groot doek tegen de zijkant van de Stadsschouwburg films te ver tonen en in De Balie staat elke don derdag, vrijdag en zaterdag 'Nacht schade', een produktie voor 'bet weters en neusfluiters'. Verder worden in De Balie reprises geor ganiseerd van reeds eerder ver toonde VPRO-televisieprogram- ma's op het gebied van theater, dans en muziek. De VPRO-radio verzorgt elke donderdagavond een live-uitzen ding op locatie en de VPRO-televi- sie zendt op de zondagavond een zestig minuten durend verslag uit van de optredens. Is men niet bang dat het publiek daardoor thuis blijft? Monica van Steen: 'Dat speelt natuurlijk wel in je achter hoofd. Wat dat betreft is die samen werking met de VPRO heel grieze lig. Aan de andere kant is het uniek: ie bereikt immers het hele land met "tamelijk experimentele voorstellingen. Ik heb geen idee hoe de respons zal zijn.' De prijzen voor de dans- en thea tervoorstellingen van Off Holland zijn veel lager dan voor het Holland Festival. Bijt dat elkaar niet? Van Steen: 'Ach nee. De een spaart het hele jaar voor een peperdure jurk en de ander koopt liever drie vlotte jurkjes op het Waterlooplein.' Monica van Steen en Rob Klaasman van 'Off Holland'. Raad voor de Kunst: DEN HAAG (ANP) - Het onderwijs mag de kunstvakken voor scholie ren van twaalf tot achttien jaar niet uitbesteden aan de centra voor kunstzinnige vorming. Deze vak ken moeten daarentegen een posi tie krijgen die gelijkwaardig is aan die van de andere vakken in het voortgezet onderwijs. Zelfs is extra stimulering gewenst in navolging van de campagne "Kies exakt" Dit heeft de Raad voor de Kunst dinsdag minister Brinkman van cultuur en staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs geschreven, De bewindslieden hadden om ad vies gevraagd over de notitie "Kunstzinnige Vorming van 12 tot 18" over de kunstvakken muziek, tekenen en handvaardigheid in het voortgezet onderwijs. Een werk groep van de twee departementen concludeerde eerder dat de kunst vakken in een weinig rooskleurige positie verkeren en dat versterking van die positie nodig is. Een van de hoogtepunten, zo niet hét hoogtepunt van het dit jaar wat mager ogende aanbod van het Holland Festival, wordt de Europese première van Nixon in China op 2 juni in het Muziektheater. De door John Adams (muziek), Alice Goodman (libretto) en Peter Sellars (regie) vervaardigde opera betreft een tragi-komische voorstelling van een politieke gebeurtenis van de eerste orde: het bezoek van Nixon aan Mao Zedong. Dirigent Edo de Waart werkt in Amsterdam hard aan de Nederlandse produktie met een speciaal Holland Festival-orkest. De Amerikaan John Adams bevindt zich echter in het gezelschap van andere vooraanstaande hedendaagse componisten (zoals John Cage) in Leningrad. De glasnost in de Sovjetunie is zover voortgeschreden dat zelfs burgerlijk-ongehoorzame kunst wordt uitgevoerd. Nixon in China beschrijft een andere historische fase uit de ontspanningspolitiek tussen grote mogendheden: de ontmoeting van twee staatslieden in 1972 in de Grote Hal van het Volk in Peking. Naast Nixon, wiens rol wordt gezongen door de formidabele James Maddalena, en Mao spelen ook Mao's vrouw Chiang Ch'ing, de Chinese premier Zhou Enlai en Nixons first lady Pat een rol van betekenis. Nixon in China is een verrassend toegankelijke opera dankzij de dramatisch krachtige muziek van Adams en de humoristische teksten van Alice Goodman. Zij laat de cultuur van het land van de hamburger en de cola frontaal botsen met de cultuur van het rigide rode boekje en desondanks een fijnbesnaard gevoel van een vele duizenden jaren oude beschaving. door John Oomkes Leidseplein Off Holland heeft plaats op en rond het Amsterdamse Leidse plein. Gedurende de maand juni je hem vraagt worden daar elke avond vanaf de figuur 23.00 uur korte voorstellingen concerten gegeven. Het aanbod rieert van jazzvirtuoos Bruce AMSTERDAM (GPD) -John Adams zucht lichtelijk theatraal als ^t hem aansprak in ixon. "Zijn kwets baarheid, en vooral zijn onvermo gen om zijn emoties in het open baar te beheersen. Dat maakt hem Johnson en een groep blazers uit "op een bepaalde manier heel men- het beroemde Orkest van de XVI- selijk. Vooral in Amerika gedragen lie eeuw tot de veelbelovende jon- de kopstukken uit het openbare le ge Nederlandse componisten Rijn- ven zich zo gladjes en gaan ze zo' vos, Termos en Verbeij. Van het gepolijst te werk hun image is zo' Wiener Burg Theater en Buddy Bo- verzorgd dat het heel moeilijk is dies, tot het Spaanse Teatro del om achter hun masker te kijken en Norte en de Engelse 4D Perfor- er achter te komen hoe hun karak- mance Group. ter werkelijk in elkaar steekt." Roeland Hazendonk - in het da- "Nixons tragi-komische zwakhe- gelijks leven muziekrecensent den schenen me heel goed materi voor De Telegraaf - is verantwoor- aal te kunnen opleveren voor het delijk voor de muziekprogramme- muziektheater, zowel vanuit een dramatisch oogpunt als een muzi kale inspiratie. In feite gold dat trouwens voor alle figuren die een rol speelden in Nixons leven. Het zijn ideale opera-rollen." - U had makkelijk andere.mo menten uit Nixons openbare leven kunnen kiezen als inspiratiebron voor een opera. Adams: "Ja. Uiteraard. De Wa- tergate-affaire, bedoel je? Maar dit proces van toenadering tussen twee zo' verschillende staatslieden en culturen was heel erg compact. Het bezoek beslaat drie dagen. Het was bovendien een historische ge beurtenis die veel verschillende la gen in zich draagt." -- Alice Goodman spreekt over een heroi"sche opera. Nixon als held. Hoe zit dat? Tijdens opening Holland Festival Voorstelling: Kaguyahime, openingsvoor stelling van het Holland Festival. Choreo grafie: Jiri Kylian voor het Nederlands Dans Theater. Muziek: Maki Ishii. Gezien op 1 ju ni in het Danstheater aan 't Spui i 1 juni. DEN HAAG Rem Koolhaas, de architect van het Haagse Danstheater, loopt glimlachend door 'zijn' foyer. De gewoonlijk prachtige no nonsense ruimte is ter gelegenheid van de opening van het Holland Festival opge luisterd met 'sfeervolle' palmen en campingtafeltjes en stoelen. De heren hebben zich en masse in jacquet gestoken en de dames kijken hun ogen uit naar het toi let van de ander. De V.I.P.'s wil len gezien worden en de stem ming wordt helemaal exclusief wanneer de koningin de zaal bin nentreedt om na een korte stilte op een gul applaus getracteerd te worden. Het staren en de voor stelling kunnen beginnen. De eer van de opening viel het Haagse Nederlands Dans The ater te beurt en Jiri Jylian heeft zich niet laten kennen door groot uit te pakken in Kaguyahime. Hij baseerde zich op het Japanse sprookje Kaguyahime dat voor de Japanners, net als onze sprookjes, heel symbolisch is. Zonder die voor ons vaak niet te begrijpen symbolen via een an tropologische studie te ontrafe len, heeft Kylian zich vooral door de gelijknamige muziek van Ma ki Ishii laten inspireren. Kylian laat het verhaal over een maan- prinses grotendeels los en kiest voor eigen associaties. Dat levert een voornamelijk overrompeld theaterspektakel op. Geen tech nisch voor onmogelijk gehouden middel blijft onbenut: ballet- vloeren worden binnen enkele seconden opgehesen; drie echte auto's rijden onbemand/onbe- vrouwd over het toneel; gouden achterdoeken wapperen in de ruimte; via rijdende spiegels wordt het licht de zaal in weer kaatst zodat je als toeschouwer verblind raakt; slagwerkers ren nen over de vloer en het aantal dansers is niet te tellen. Kaguyahime is dus een dyna misch schouwspel met opzwe pend en hard percussiewerk en de bewegingen die Kylian kiest zijn al even energiek. Veel herin nert aan Japanse vechtsporten of aan ingetogener geishage baartjes op de wat langgerektere tonen, al blijft alles heel herken baar de expressieve stijl van Ky lian. Soms raken de bewegingen een beetje ondergesneeuwd in de heksenketel der effekten en altijd kom je aandacht tekort het allemaal te volgen. Het werkt. Dat wel. Het is swingen gebla zen. Maar in de afwisselend rusti ge gedeelten van de muziek, breekt dit op zich op. De solo's van Kaguyahime zijn ongetwij feld poëtisch en verinnerlijkt be doeld maar, nog in het ritme, krijgen ze iets hulpeloos in het totaaltheater dat naar meer blijft smaken. Het eindbeeld van de eenzame prinses is dan ook een anti-climax. Ik wil méér verras singen, meer geweld, een toegift als bij een popconcert. Kaguyahime is wat je noemt een 'lekkere' voorstelling al zul len alle trucs en effecten op den duur een kortere werking heb ben omdat het teveel een vorm blijft. De anders zo 'inhoudelijke' Kylian kiest nu voor een werve lende en rijke show, heerlijk, maar meer dan een uitstekende tentoonspreiding van middelen zal het denk ik niet worden. Vak manschap is meesterschap. Eén nadeel: vakmanschap went. INGRID VAN FRANKENHUYZEN ligny. Regie: Corrinne Zeevat, Jan Buysse en Sjoerd Bronsgeest. Gezien op 1 juni in de aula van de school. Kagerstraat. Aldaar nog op 3 juni aanvang: 19.30 uur te zien LEIDEN - De lijst met de rolver deling vermeldt de namen van maar liefst zestien spelers. Al leen daarom al is deze repertoire keuze voor de toneelspelenden op het 'Louse' een ware kracht toer. Van hoofd- en bijrollen is nauwelijks sprake. Alle spelers hebben een vrij groot aandeel in dit uit twaalf scènes opgebouw de stuk, dat zich ook nog eens op een flink aantal verschillende plaatsen afspeelt. Er wordt met andere woorden dus een beroep gedaan op de acteerprestaties van een grote groep, de regie moet een uitgebreid scala van praktische problemen oplossen en de decorbouwers moeten zich vanwege de beperkte beschikba re ruimte vindingrijk tonen. Dat alles in aanmerking genomen, mag je het bereikte resultaat be- vredigend noemen. Toch zou het, omdat het 'Louise' geen ja renlange schooltoneeltraditie kent, wellicht verstandiger zijn geweest, wanneer voor een een voudiger produktie was geko zen. 'Andorra' van Frisch is weliswaar schitterend, maar ook erg moeilijk. 'Andorra' is een model aan de hand waarvan de schrijver analy seert, hoe een bepaald vooroor deel binnen een gemeenschap functioneert en waartoe dat kan leiden. Van Andri wordt verteld, dat hij als jood destijds door zijn pleegvader uit de handen van het naburige volk is gered. Zijn ver onderstelde jood-zijn staat in alle ontmoetingen centraal. Dit besef van anders dan de anderen zijn wordt hem door iedereen voort durend opgedrongen. Zelfs als de waarheid over hem aan het licht komt, is het kwaad al ge schied. Wanneer het vijandige naburige volk Andorra binnen valt, is een zondebok gauw ge vonden. In korte tussenscènes probeert een ieder zich van schuld vrij te pleiten. Bijzonder wrang zijn de ze commentaren van de persona ges die de handeling onderbre ken en zich tegenover een denk beeldige rechtbank verdedigen. Dit niveau van het stuk komt in deze voorstelling nauwelijks tot zijn recht. De drie regisseurs hadden de spelers hierbij met een strakke tekstregie beter moeten begeleiden. Het wordt nu erg afgeraffeld. De belichting had vooral ook hier veel zorgvul diger kunnen zijn. Hoewel het podiumgebruik niet altijd even efficiënt te noe men is en er nog wel eens onno dig gesjouwd wordt, heeft men één ding gelukkig toch bereikt: de voorstelling heeft voldoende vaart en zakt niet af en toe weg. Jammer alleen dat het toneel beeld tegen het einde rommelig, en dus onduidelijk wordt. Waar om men trouwens in dit ernstige stuk cabaretachtige strohoedjes draagt, is een raadsel. Zo is er nog een probleem van een geheel andere orde. Andri wordt geloof waardig gespeeld door Shane Williams, een acteur met een donkere huidskleur. In de loop van het stuk komen we te weten (hetgeen voor het stuk hoogst re levant is), wie de biologische va der en moeder van Andri zijn. Dan dien je dus bij de rolbezet ting van zijn ouders er rekening mee te houden, dat Andri's huidskleur aan zijn vader en/of moeder te zien moet zijn. Merk waardigerwijs heeft men dat na gelaten, en daarmee ernstig af breuk gedaan aan het analyse model van dit stuk. WIJNAND ZEILSTRA Adams: "Alice denkt daar nog zo over. Ik moet toegeven dat ik deze opera ook een tijdje zo heb bena derd. Ik bedoelde dat niet zo' in de zin van de Duitse operatraditie. We wilden in elk geval de machtigen der aarde op zo'n kritiek punt in hun leven serieus benaderen. Uit eindelijk komt Nixon er ook in de ze opera niet als een held af, ook niet in muzikaal opzicht." "Anderzijds gebruik ik Nixon ook niet als een anti-held. Hij is geen mikpunt van hekel of ver maak. Dat alleen al is veel progres sief denkende mensen een doorn in het oog. Die vinden allemaal dat Nixon alles vertegenwoordigt wat ze verafschuwen: oneerlijk, slecht, doortrapt." "Ik denk dat er nu veel publieke figuren actief zijn die misschien wel betere public relations er op nahouden, maar die als het er op aankomt geen haartje beter zijn. We beginnen bijvoorbeeld te ont dekken dat de arrogantie van John F. Kennedy ons ook in gevaarlijke situaties heeft gebracht. Zijn privé- leven was ook niet van risico's ont bloot, zijn Vietnam-politiek -en houding ten opzichte van de Derde Wereld was althans in potentie ge vaarlijker dan alles wat Nixon op zijn kerfstok heeft. Maar Kennedy zag eruit als een held, gedroeg zich aldus én het feit dat hij jong stierf, dat alles maakt het moeilijk om Kennedy in het juiste licht te zien." John Adams: "Ik gebruik Nixon niet als anti-held". "Nixons blunders speelden zich in Amerika af, aan het thuisfront. Kennedy's zwakke momenten be stonden onder meer uit een moge lijke affaire met Marilyn Monroe nou, dat kun je eigenlijk amper be lachelijk maken, want zoiets bezat glamour. Terwijl die arme Richard Nixon nooit een affaire met Mari lyn Monroe zou ku'nnen hebben, hahaha! Daarvoor zag hij er te ver velend uit, en hij was bovendien een duidelijk monogame man. Geen romantische held, in welk op zicht dan ook." -- Misschien moet je de typering heroi"sch dan opvatten in de zin van: deel uitmakend van een histo risch Groot Moment? Adams: "Dat benadert wat ik be doel. Er zijn verscheidene momen ten in deze opera te vinden waaruit blijkt wat voor tragiek er in Nixon schuil ging. In de laatste van de drie actes is hij bij voorbeeld niet in staat om zijn liefde voor zijn vrouw te tonen hij kan zich niet losma ken. Hij kan zijn politieke ego niet loskoppelen van zijn privéleven. Dit zijn allemaal belangrijke type ringen van het Amerikaanse poli tieke leven. Zo is het beeld van de Amerikaanse man en de Ameri kaanse vrouw, en wij groeien alle maal op in de veronderstelling dat het zó hoort. Wij leren dat een ster ke man niet huilt, en dat een goede vrouw bij haar man blijft. Ten kos te van alles. En zich koest houdt. En altijd haar pocketboekje met een kasteelroman paraat heeft. Waar ze zich ook bevindt. Dit zijn rolpatronen die zó ingeslepen zijn! Dus zie je Pat nooit in de opera als ze haar pocketboekje niet bij zich heeft. Een burgerlijk huisvrouwtje. Als je haar plaatst tegenover me vrouw Mao, de Chinese versie van de klein gehouden vrouw, krijg je een interessant beeld." "We hebben voor deze opera meer dan twee jaar (vanaf 1985) een uitgebreide studie gemaakt van al le karakters die een rol spelen bij deze ontmoeting. Chiang Ch'ing is het slachtoffer van Chinees seksis me. Ze heeft zich er uiteindelijk niet bij neergelegd. Ze ontwikkel de zichzelf, maakte gebruik van haar aantrekkelijkheid, en eindig de nog bijna als de machtigste per soon in het land tijdens de Culture le Revolutie. Toen heeft ze ook nog met een portie verbittering terug geslagen naar een ieder die haar voor die tijd dwars had gezeten, dat houd je niet voor mogelijk! Dat is nog interessanter omdat haar wer kelijke ambitie was actrice te wor den. Ze was een gefrustreerde ar tieste in zekere zin." -- Je krijgt uit de opera de indruk dat de Chinese premier Zou Enlai de slimme politicus was die alles achter de schermen regelde, en dat Kissinger er eigenlijk allemaal niets van snapte. Hij heeft een buf- fo-rol gekregen. Adams: "Ach, vlak Mao niet uit! In de openingsacte, tijdens de gro te confrontatie, maakt hij allemaal grappen ten koste van Nixon. Heel verfijnde humor die Nixons pet te boven ging. Die vraagt dan telkens aan Kissinger hoe het zit, en die weet het ook niet. Mao Was on danks zijn boerenafkomst een ka mergeleerde. De Voorzitter las! .Nixon klaagt daar in de opera ook over als hij zich naar Zou Enlai wendt en zegt: Mao leest te veel!" "De humor in de opera heeft heel erg ie maken met het blasé-gedrag van Amerikanen. Die denken dat ze alles altijd op een rijtje en onder controle hebben. Zij dachten dat ze Mao gebruikten om de Russen te laten verbleken, maar in feite wer den zij zonder het te beseffen door Mao gebruikt." "Kissinger hebben we misschien wat tezeer als een buffo-rol aange zet, maar als je de memoires van die man leest, of hem z'n tv-praatje hoort houden over de toestand in de wereld, dan kun je ook die in druk niet vermijden. Wat een ego, wat een krankzinnige zelfover schatting! Maar misschien wilden we als oud-studenten die ouwe prof terug pakken, hahaha! Zhou Enlai was daarentegen een trieste veteraan die China bijeen gehou den heeft, maar zijn persoonlijke tragiek niet kon vergeten. Hij was de steunpilaar van de Napoleon achtige figuur Mao. Zou raakte je: kinderen willen, niet krijgen e China zijn. De in een kippen de vaderfiguur enige normale ma: hok vol hysterici." -- Houdt U wel van opera? Zo ja, door welke componisten bent U dan geïnspireerd? Adams: "Mozart. Van de meeste opera's houd ik niet. Waarom niet? Ik vind ze te vroom, te serieus, zelfs de opera's van Wagner, hoewel die prachtige muziek maakte. Mozart kon echter over de meest bepalen de momenten in ons leven schrij ven, maar daarbij altijd nog een ze ker gevoel voor humor bewaren, waardoor we indruk kregen dat we leerden van het leven. Wij beleven nu een tijdperk waarin regisseurs gelukkig belangrijk zijn, maar heel vaak wordt de psychologische be tekenis van een opera niet goed zichtbaar gemaakt. Met Peter Sel lars zit ik goed. We lopen niet het ri sico een karikatuur te maken. Mijn eigen muziek, gebruik makend van tonaliteit en lange spanningsbo gen, kan daardoor een bepaalde al lure ademen. Ik kan spelen en seri eus zijn." Recital afgelast LEIDEN- Het optreden van de pia nist Aldert Vermeulen op vrijdag avond 3 juni in de Kapelzaal van K &0 gaat niet door. Het recital is in verband met ziekte van de pianist afgelast.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23