LEIDSCH DAGBLAD Tweespalt in Kamer over ziektekosten Geen overlevenden bij ramp in bruinkoolmijn 'OmgevingLeids station onve Shell zou Texaco willen overnemen ELKE DONDERDAG VLIEGEN DE SPETTERS U OM DE OREN - U LEEST HET OP DE WATERSPORTPAGINA! 7 WEKEN VOOR 26,-1 Brand op duwboot Granaria Duphar betaalt saneren vuilstortplaats Diemen Algenplaag neemt nu snel af In 1990 begint bouw tweede Beneluxtunnel Huiszoeking bij 16 leden Volksunie DONDERDAG 2 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38639 Bedorven vlees in keuken restaurant WASSENAAR - Bij een inval in een Chinees restaurant aan de Wassenaarse Rijksstraatweg, is gisteravond 80 tot 90 kilo be dorven en nagenoeg bedorven vlees aangetroffen in drie diep- vrieskisten in de bijkeuken. In de keuken zelf stond op een aantal schalen beschimmeld en onwelriekend vlees. De Keuringsdienst van Wa ren nam het vlees in beslag en de politie maakte proces-ver baal op. Het restaurant werd in de gaten gehouden nadat al eer der bekeuringen waren geval len wegens onhygiënische toe standen. Nader onderzoek moet dui delijk maken of het gesneden vlees klaar was om te worden opgediend. De rechter zal uit eindelijk moeten beslissen of het restaurant, dat in het ver lengde van de Papeweg naar Voorschoten ligt, dicht moet. (Van onzer verslaggevers) LEIDEN - Veel mensen vinden de omgeving van het Leidse station 's avonds onveilig. Uit een enquête onder enkele honderden mannen en vrouwen, die er wonen, werken of gebruik van maken blijkt dat bij na een derde ooit is geconfronteerd met handtastelijkheden, openbare schennis, beroving, of (dreiging met) geweld. Rondom de twee ziekenhuizen in de nabije omgeving vormt de veiligheid op straat ook een pro bleem. Personeel van het Diaco- nessenhuis wordt herhaaldelijk ge confronteerd met diefstal, inbraak in auto's, openbare schennis, aan spreken met oneerbare bedoelin gen, van de fiets trekken of klemrij den en 'grijpwerk'. Ook personeel van het Academisch Ziekenhuis heeft vaak te maken met kleine cri minaliteit en geweld tegen perso- De feiten staan in een rapport van het Buro Zijaanzicht, dat van middag officieel werd aangeboden aan de Leidse wethouder Peters. Later dit jaar volgt een tweede rap port waarin aanbevelingen worden gedaan om de veiligheid in die buurt te verbetéren. De uitgebreide studie werd mo gelijk omdat Leiden vorig jaar de eerste Buiten Gewoon Veiligprijs kreeg. Een jaar lang mocht Leiden een vrouw in dienst nemen om het veiligheidsbeleid gestalte te geven. Met het bedrag van een ton dat aan de prijs is verbonden werd het rap port betaald. In de directe omgeving van het station wijt men de onveiligheid vaak aan te geringe sociale contro le rond de grootschalige bebou wing. De aanlooproute Steen- straat/Stationsweg wordt' onveilig genoemd, met name door de con centratie van uitgaansgelegenhe den. Uit aangiftes bij de politie blijkt seksueel geweld zich te concentre ren in en rond het station, in de ROTTERDAM/W AGENINGEN (ANP) - De politie vermoedt dat de brand die vanochtend is uitgebro ken op een duwboot van het Rot terdamse veevoederbedrijf Grana ria is veroorzaakt door een brand bom. De machinekamer is volledig uitgebrand. De boot lag afgemeerd in de Wageningse Rijnhaven. De brand heeft voor ongeveer een half miljoen gulden aan schade veroorzaakt. De bemanning van de boot kon zich op tijd in veiligheid stellen. Volgens de politie zijn er aanwijzingen die duiden op brand stichting. De stuurman en kapitein die naast de machinekamer lagen te slapen, hebben in de loop van de nacht voetstappen en een wegva rend bootje gehoord. Granaria is al enige tijd het mik punt van binnenschippers die boos zijn over het feit dat het bedrijf vracht met eigen duwboten mag vervoeren. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft gisteren aan geboden met de actievoerende schippers te gaan praten. De schip- persbond ONS weet nog niet of op dat aanbod zal worden ingegaan. Uit enquête blijkt: BLONKSEETCAFE vandaag: Indische rijsttafel .11,50 Dagschotel: Taco's 9,50 nieuwstraat 13 (bij de Burcht) DEN HAAG (GPD) - De WD dreigt haar medewerking op te zeggen aan een nieuwe opzet van de gezondheidszorg, omdat het CDA volgens de liberalen teveel de richting uit- wil van een volksverzekering. Dat is gebleken tijdens het Kamerdebat over de voorstellen van de commissie-Dek ker. Leidse Hout en aan de Wassenaar- seweg. Ook de Stationsweg en Steenstraat, het Terweepark en het Plesman- en Rijnsburgerwegvia- duct worden in de enquête ge noemd. Het rapport signaleert dat in de plannen die de gemeente maakt voor het station en omgeving deze problemen nauwelijks serieus wor den genomen. (zie ook pagina Leiden) Boven: de grote ravage op het terrein van de mijn in Borken. Onder: een uitgeputte mijnwerker wordt opgevangen nadat hij vele uren heeft ge- zocht naar ingesloten collega's. (foto's and BORKEN (GPD) Reddingsploe gen hebben vanochtend vroeg 31 lichamen gevonden van de 57 mijn werkers die door een explosie inge sloten raakten in een schacht van een bruinkoolmijn bij Borken in de Duitse deelstaat Hessen. De reddingsploegen proberen zich nog steeds met reusachige bo ren een weg te banen door de puin hopen die als gevolg van de explo sie zijn ontstaan. Maar de hoop dat de reddingsploegen nog overleven den zullen aantreffen is opgegeven. In tegenstelling tot eerdere be richten hadden enkele kompels de verwoestende drukgolf overleefd. Zij werden met hun maskers op ge vonden, maar stierven door zuur stofgebrek. Nog steeds is niet duidelijk of er gisteren werkelijk radiocontact is geweest met overlevenden. Heel kort werden signalen opgevangen. Direct daarna werden boven gronds alle werkzaamheden ge staakt, maar uit de groeve klonk geen enkel geluid meer. Het reddingswerk is uiterst ge compliceerd. De honderd red dingsmanschappen zijn uitgeput, maar gaan keer op keer door twee uiterst smalle Lichtschachten naar beneden. Delen van het kilometer slange ondergrondse doolhof zijn ingestort en de concentraties kool- monoxyde zijn nog steeds dode lijk. Mijnexperts boren gaten om de gangen te ontluchten en de toevoer van zuurstof mogelijk te maken, waardoor de bergingsploegen lan ger ondergronds kunnen blijven. Ove de oorzaak van de explosie die he' terrein rond de schacht in een ruïne herschiep, tast men nog in het duister. De ramp kan zijn veroorzaakt door een explosie van opeengehoopt gas of een voorraad van 2000 kilo dynamiet. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) mengde zich vanmorgen niet in de meningsverschillen tus sen de twee regeringspartijen, die het niet eens zijn over de mate waarin de premie voor de basisver zekering moet afhangen van de hoogte van het inkomen. De WD dreigt haar medewerking aan de invoering van het hele plan-Dek ker hier zelfs op te laten stranden. De kleinste regeringspartij steunt wel het kabinetsplan om 90 procent van de premie afhankelijk te laten zijn van het inkomen en ééntiende deel voor iedereen gelijk te laten zijn. Liever ziet de WD het vaste bedrag nog groter worden. Het CDA vindt dat dat te grote ge volgen heeft voor de laagste inko mens en de gezinnen met kinde ren, en wil het vaste bedrag voor ie dereen maximaal 5 procent van de premie laten beslaan. Overigens komt daar nog de (vaste) premie bij voor aanvullende verzekeringen, omdat de basisver zekering slechts 85 procent van het ziekenfondspakket gaat omvatten. De PvdA wil een nog kleinere vaste premie. Als het kabinet op de CDA- wensen ingaat, aldus de WD-er Nijhuis, is het voor de WD "met zinvol" om samen met de coalitie partner verder te proberen de ge zondheidszorg te reorganiseren. "De geest gaat uit de Dekker-fles", het stelsel wordt veel te nivelle rend, en van kostenbeheersing in de gezondheidszorg komt niets meer terecht. De coalitiepartners verschillen Paragnost Peter Hurkos overleden Brand verwoest handelscentrum TERNEUZEN (GPD) - Een grote brand heeft vanmorgen vroeg een groothandelscentrum op het in dustrieterrein in Terneuzen volle dig verwoest. De schade loopt in de miljoenen. Alleen al aan voorraad is er voor ruim 2 miljoen gulden aan goederen (vooral levensmidde len) verloren gegaan. De brand, die vermoedelijk door kortsluiting in ontstaan, werd be streden door een kleine 70 brand weerlieden. Van het gebouw vroegere veilinghallen staan al leen de muren nog overeind. Opklaringen In de nacht cn ochtend plaatselijk re gen of motregen, daarna af cn toe zon cn vrijwel overal droog. Minimum temperatuur omstreeks 12 graden, middagtcmpcratuur ongeveer 17 gra den. Matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Eerst enkele buien, vanaf maandag perioden met zon en Vrijdag 3 juni zon op: 05.24 uur. zon onder: 21.53 uur: maan op: 00.46 uur, maan onder: 07.40 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.51 en 18.24 uur; laag water: 01.53 en 14.25 uur. LOS ANGELES (AP) - Op 77-jarige leeftijd is de Nederlandse pa ragnost Peter Hurkos overleden. Hurkos verscheen diverse malen op de Nederlandse tv om staaltjes van zijn gaven te tonen. Onder meer probeerde hij het spoor van de ontvoerders van Caransa te vin den. De Dordrechtse paragnost ver huisde in 1956 naar de VS en werd daar veelvuldig ingeschakeld bij crimineel onderzoek naar gerucht makende zaken, zoals de Manson- moorden en de wurger van Boston. Hurkos, die in april een operatie wegens longkanker onderging, overleed gisteren aan een hartaan val. Zijn paranormale gaven waren volgens Hurkos het gevolg van een val van een ladder in 1941 waaraan hij hersenletsel overhield. Sinds die tijd zouden voor hem grenzen van verleden, heden en toekomst zijn vervaagd. Hurkos schreef drie boeken en speelde rollen in twee films. OSLO (Rtr) - Aan de algenplaag die een groot deel van het zeeleven in het zuiden van Scandinavië heeft uitgeroeid, komt mogelijk een snel einde. Een onderzoeker, werkzaam bij het Noorse Marine Instituut in Bergen, ze; dat de hoge concentra ties algen langs de westkust van Noorwegen de afgelopen 12 uur aanzienlijk zijn afgenomen. Het is mogelijk dat de algen de voedingsstoffen waardoor ze zich plotseling sterk gingen vermeerde ren inmiddels hebben opgemaakt. Ook zijn er in dit gebied sterke zeestromingen en er is een wind opgestoken die de algen verder naar zee drijft. AMSTERDAM (ANP) - Het far- maceutisch-chemisch bedrijf Dup har gaat de kosten betalen van de sanering van een afvalstortplaats in Diemen. Het bedrijf heeft daar in de jaren zestig chemisch afval ge stort. Volgens het ministerie van milieubeheer is met het onderzoek en de sanering waarschijnlijk meer dan tien miljoen gulden gemoeid. De staat en Duphar hebben afge sproken dat er voor rekening van K-document niet overdraagbaar DEN HAAG (GPD) Minister Braks (visserij) weigert de aan een schip verbonden kabeljauwvangst vergunning overdraagbaar te ma ken. De bewindsman wees het ver zoek van WD'er Te Veldhuis van ochtend af omdat zo'n K-document 'bij een schip hoort als een kente kenbewijs bij een auto'. Om de in moeilijkheden verke rende kabeljauwvissers tegemoet te komen, hoopt Braks dat hij in de tweede helft van dit jaar een deel van het quotum kabeljauw dat Westduitsland is toegewezen maar niet opvist, kan overnemen. NEW YORK (Rtr/ANP) - Op de Newyorkse ef fectenbeurs circuleren geruchten dat Konink lijke/Shell Groep de Amerikaanse oliemaat schappij Texaco heeft benaderd over het uit brengen van een vriendelijk overnemingsbod. Dat zou hoger moeten uitvallen dan het door Texaco afgewezen bod van grootaandeelhou der Carl Icahn. Woordvoerders van de twee concerns wilden geen commentaar geven op de geruchten. Icahn, met een belang van 14,8 procent de grootste aandeelhouder van Texaco, bracht vo rige week een bod uit van 60 dollar per aandeel. Daarmee wordt het concern gewaardeerd op 14,5 miljard dollar. Texaco heeft het bod van de hand gewezen omdat men sterk twijfelt aan Icahns financiële mogelijkheden. Volgens de geruchten op Wall Street wil Shell 64 dollar per aandeel betalen. "Shell is in staat en bereid op te treden als reddende engel voor Texaco", aldus een financieel deskundige in New York gisteren. Hij wees erop dat het ook van mening over een voorge nomen verhoging van de zieken fondspremie met zestig gulden voor volwassenen en dertig gulden voor kinderen. De door het kabinet voorgestelde verhoging van de zie kenfondspremie moest oorspron kelijk al op 1 juli ingaan, maar is uitgesteld tot 1 oktober. De maatregel moet jaarlijks 500 miljoen gulden opleveren. Het ka binet wil dat bedrag halen uit het schrappen van de tandarts uit het ziekenfonds, maar het CDA wei gert in te stemmen met lastenver zwaringen als gevolg van de veran deringen in de gezondheidszorg zo lang de inkomenspolitieke conse quenties niet "helder en duidelijk" zijn. Rinus Israel (foto anp> Na Vermeulen ook trainer Rinus Israel weg bij Feij- enoord PAGINA 17 Ziekteverzuim door nek- of rugklachten ligt ontzet tend hoog PAGINA 2 VN-rapport: dode en tien tallen miskramen in Israël door traangas PAGINA 5 FNV-ambtenaren doen niet mee aan nieuw over- legstelsel PAGINA 7 Koningin Beatrix woont openingsvoorstelling Hol land Festival bij PAGINA 23 Duphar een saneringsonderzoek worit ingesteld dat 6 tot 9 maan- der gaat duren. Aan de hand daar van zullen de twee partijen overleg voeren over de wijze waarop het te'rein van 1,2 hectare in Diemen rroet worden gesaneerd. Beide p artijen gaan in principe uit van af graving van de stortplaats. De bodemverontreiniging kwam aan het licht toen Duphar in 1984 een onderzoek uitvoerde naar de afvalstromen van een inmiddels af gebroken fabriek in Amsterdam. Na de ontdekking stelde Duphar Provinciale Staten van Noord-Hol land van het bestaan op de hoogte. Bij de analyse van grond- en water monsters werden onder meer chloorhoudende stoffen ontdekt. Veiliger Schiphol SCHIPHOL (GPD) Het lucht verkeer op Schiphol wordt deze zo mer beter geregeld. Vliegtuigen mogen slechts binnen een bepaald tijdsbestek landen. Zijn ze te laat, dan moeten ze rondjes draaien tot dat de verkeersleiding tijd voor ze heeft. Passagiers kunnen als ge volg van deze maatregelen te ma ken krijgen met vertragingen op hun vluchten naar Schiphol. DEN HAAG (ANP) - Er komt een tweede Beneluxtunnel onder de Nieuwe Waterweg aan de oostzijde van de bestaande tunnel tussen Vlaardingen en Schiedam. Boven dien is gezien de verkeersintensi teit in de jaren negentig de aanleg van een derde tunnel noodzakelijk. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de vaststelling van het tracé voor de tweede Bene luxtunnel en de plannen voor de Blankenburgtunnel vandaag schriftelijk aan de Kamer meege deeld. Met de aanleg van de tweede Be neluxtunnel moet in 1990 worden begonnen, zo is het streven. In 1995 moet de tunnel dan klaar zijn. De aanleg van de Blankenburgtunnel even ten oosten van Maassluis staat voor drie jaar later gepland. De tunnel zou in 1998 klaar moeten zijn. Voor aanleg van de laatste tun nel moet het structuurschema ver keer en vervoer worden aangepast. De minister verwacht dat de Ka mer zich daarover nog voor het ein de van dit jaar kan uitspreken. Voor de tweede Beneluxtunnel zijn vooral de economische belan gen van het Europoort-Botlekge- bied en de sterkere verkeersgroei in beschouwing genomen. Ook heeft zwaar gewogen dat de tweede Beneluxtunnel snel kan worden gerealiseerd in samenhang met de voltooiing van Rijksweg 4 tussen Schiedam-Vlaardingen en Rijs wijk. BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie heeft gisteren huiszoekin gen verricht bij 16 leden van de Volksunie, de partij die sinds een maand deel uitmaakt van de Belgi sche regering. Na de operatie, on der de codenaam Salvador, is offi cieel alleen meegedeeld dat het om een fraudezaak gaat. De verdenkingen' van justitie richten zich op europarlementariër Willy Kuijpers. Kuijpers zelf is on grijpbaar in verband met zijn parle mentaire onschendbaarheid. Maar de politie deed invallen bij zijn me dewerkers en bij kantoren van in stellingen waarmee Kuijpers con tact onderhoudt. Volgens de krant De Morgen zou een ex-medewerker van Kuijpers zijn vroegere baas hebben beschul digd van corruptie. Kuijpers zou een paar jaar geleden, toen nog als quaestor van het Belgisch parle ment, steekpenningen hebben aan genomen van aannemers die be trokken waren bij de verbouwing van het parlementsgebouw. Brits-Nederlandse concern 10 miljard dollar in kas heeft, een geringe schuld kent en eerder al te kennen heeft gegeven bepaalde onderdelen van Texaco te willen kopen. Texaco is als ge volg van een schadevergoeding van 3 miljard dollar die moest worden betaald aan concur rent Pennzoil, gedwongen een reeks activitei ten af te stoten. De overnemingsgeruchten zorgden gisteren op Wall Street voor een behoorlijke koerswinst van de aandelen Texaco. De koers steeg met 1,75 dollar tot 52 dollar. Ja, bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland. Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f 26,: Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt óqzq bon opsturen naor hel Icdsch, Alphens Dogbl.id. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. In plaats van opsturen, kunt u ook even belten 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1