ledereen voelt zich thuis in nieuwe VW Passat Kom eens naar de mooiste AnliiM ■l.van Nederland Podenzana valt bijna uit trui 'Amerikanen' steeds Europeser 1 AUTO RIVA U.S.-CARS A'DAM AUTO - HOME DONDERDAG 2 JUNI 1988 PAGINA 19 Uitgebreide collectie bij General Motors Dat kan nu gebeuren met de 626 Wagon die met drie motoren ver krijgbaar is. Met een 1,8 liter benzi nemotor (acht kleppen), met een 2 liter benzinemotor (12 kleppen) en met een 2 liter dieselmotor. De la'agst geprijsde versie is de 1.8 LX (met vijfbak) van 32.495 gulden, de duurste wordt in augustus de 2.0 GLX Diesel (met stuurbekrachti ging) van 43.595 gulden. Het uiterlijk van de wagen wordt vooral gekenmerkt door de aparte achterklep. Deze loopt vanaf de bumper door tot in het halverwege verhoogde dak, waardoor een grote laadopening wordt geschapen. De rugleuning van de achterbank is geheel of gedeeltelijk neerklap baar. Auto Palace - De Binckhorst ver wacht jaarlijks een verkoop van 1400 van deze wagens te kunnen halen, waaronder zo'n 150 als Vans op grijs kenteken. Mazda leidt bij de Japanse autover kopen in ons land. Althans, bij de laatst bekende registratie - eind april - stond het merk als hoogst ge noteerde Japanner op de zesde plaats in de totale rangschikking. Uiteraard dikke tevredenheid bij het Haagse bedrijf Auto Palace - De Binckhorst, dat binnenkort twintig jaar Mazda's importeert en dat juist dezer dagen de 300.000ste Japanse auto afleverde. Dat gebeurde gelijktijdig met de introductie van eep nieuwe carros-' serievariant in de populaire 626-se- rie. Er is nu ook een stationwagen verschenen. Tot nu toe moest de importeur zich behelpen met de hatchback, terwijl er in dit seg ment van de automarkt toch duide lijk vraag is naar een wagen die meer mogelijkheden biedt dan de gewone personenauto. Niet alleen voor zakelijk gebruik, ook in de privésfeer zijn er steeds meer die de voorkeur geven aan een stationwagen. Terwijl zulke wagens toch niet goedkoop zijn. Desondanks groeide vorig jaar in de middenklasse het aandeel van de stationwagens tot acht procent. En uit die fikse ruif wil Auto Palace - De Binckhorst graag meeëten. 'Hij is wel erg mooi, hé'. Een vrouw in het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof - net uit een toch ook niet kinderachtige Opel gestapt - kon het niet laten haar bewondering voor de door mij gereden Volkswagen Passat CL hardop te uiten. Spontaan enthou siasme. Ze was overigens niet de enige die goedkeurende blikken op het nieuwe produkt van Volkswa gen wierp. Waardering alom voor de nog altijd vrij onbekende ver schijning. RIJ-IMPRESSIE Dat laatste zal niet lang duren, het is geen gedurfde onderneming te voorspellen dat de nieuwe Pas sat spoedig volop te zien zal zijn. Maar veel rrrfnder dan voorheen in handen van puur-privérijders. Want aan deze Volkswagen is wei nig 'volks' meer. Zeker de prijs niet. De prijslijst begint bij bijna 35 mille. Voor dat bedrag krijgt men Met het dalen van de dollarkoers stijgen de kansen voor Amerikaan se produkten op de Europese markten. Dat geldt natuurlijk ook voor de Amerikaanse auto's. Ze zijn beter betaalbaar geworden. .Daarom verwacht General Motors dit jaar een verdubbeling van de verkoop van Amerikanen ten op zichte van vorig jaar. Nu zal dat nog geen aardverschuiving te weeg brengen gezien het feit dat GM er in 1987 slechts 300 aan de man kon brengen. Maar in Amerikaanse ogen gaat het toch de goede kant uit. Dat blijkt uit het feit dat de groot ste concurrent in Amerika - Ford dus - de mondiale exportprimeur van de luxueuze Lincoln Continen tal gunde aan de Nederlandse ver tegenwoordiger Hessing, die ook elders in Europa goede zaken doet. Het blijkt verder ook uit de te- de versie met de voor deze wagen van dik 1100 kg eigenlijk te lichte 1,6 liter motor. Alleen voor de erg rustige rijders dus. De volgende op de lijst is de door mij gereden Pas sat CL met 1,8 injectiemotor van 90 pk. Die kost duizenden guldens meer: 38.250 om precies te zijn. Althans voor de particulier. De za kenman betaalt nu eenmaal geen btw. Men kan dus rustig aannemen dat de Passat in ons land een voor namelijk zakelijke toekomst tege moet rijdt. Het succes van de (nog duurdere) Audi 80 bewijst dat op dat niveau de prijs geen doorslag gevende factor meer is. De Ford Sierra bijvoorbeeld is met dezelfde specificaties veel goedkoper, maar toch gaat de sierlijke Audi bijna als het bekende broodje van de bak ker. Merkwaardig genoeg ver wacht Volkswagen uit die Audi- hoek geen concurrentie voor de nieuwe Passat. Men praat over 'een andere doelgroep'. Minder ingewij den in het marktmechanisme als ik zetten daar echter vraagtekens bij. Hoewel de nieuwe Passat niet di rect op de Audi 80 lijkt kan men er wel familietrekken in ontdekken. De constructeurs hebben waar schijnlijk bewust een al te grote ge lijkenis vermeden. De om te zien veel zwaarder uitgevallen Passat past beter in het alledaagse zake- lijkse gebruik. Een vijfdeurs versie wordt niet meer gebouwd, de serie blijft beperkt tot de sedans en de Varianten (zoals VW de stationwa gens noemt). De sedans hebben een uitzonder lijk lage weerstandscoëfficient: een cw-waarde van niet meer dan 0.29. Dat dankzij de vloeiende lij nen, het lage dichte front (luchtin laat alleen via het VW-embleem), de hoge achterkant, de geplakte ra- rugkeer van een herboren Chrysler op de Europese markt. Een groot scheeps offensief is inmiddels in gezet. 'En nu zijn we gekomen om te blijven', riep een topman Chry sler niet zo lang geleden vol overga ve uit. Tegenover dit en ander geweld van de concurrentie wilde General Motors Nederland ook iets stellen. Het werd een massale perspresen tatie. Zoals men kan weten gaan onder de Amerikaanse GM-para plu vijf befaamde merken schuil: Chevrolet. Pontiac, Oldsmobile, Samengesteld door Koos Post men en andere voorzieningen. Dat draagt weer bij tot een verrassend laag brandstofverbruik. Wie zich netjes houdt aan de nieuwe regelen die op onze snelwegen gelden kan zelfs tot een verbruik van om en na bij de 1 op 14 komen. Wie wat meer gebruik maakt van de motormoge lijkheden (van 0-100 km/uur in 13.8 seconden en een topsnelheid van 177 km/uur) zal veel dichter in de buurt van de 1 op 10 tot 11 uitko men. Wat overigens voor zo'n grote middenklasser nog niet beroerd is. Toch is er onder de motorkap niets veranderd. Volkswagen heeft voor de Passat-serie alleen een nieuwe twee liter zestienklepper ontwikkeld, al moet men dat 'nieuw' dan ook nog zeer betrekke lijk zien. Ontwikkeld uit de reeds danig beproefde motor van de Golf GTI. De rest van de motoren heeft men allang in huis. Ook de 1.8 liter injectiemotor van 90 pk, die in mijn testexemplaar zat. Een prettig soe pel en glad draaiende krachtbron, die door middel van een gemakke lijk hanteerbare vijfbak goed is te dirigeren. Buick en Cadillac. Met elkaar - zegt G.M. terecht - bieden zij-de grootste keuze aan 'Amerikanen'. In ons land gebeurt dat door middel van acht dealerbedrijven waarvan Pietersen in Rotterdam en Riva in Amsterdam het westen van Nederland bestrijken. Zij heb ben zo'n kleine veertig G.M.-per sonenauto's en een rijke variatie aan bestelauto's (vanaf 37 mille) in de aanbieding. Wat de personenauto's betreft waren de Chevrolet Corsica (vier- deurs sedan met 2,8 liter zescilin der motor) en de Chevrolet Beretta (tweedeurs coupe' met dezelfde motor) met prijzen van respectie velijk 47 en 48 mille de goedkoop ste uit de getoonde rij, die overi gens doorliep tot ruim en zelfs ver boven de ton. De variatie is inder daad enorm. In vorm, in maat en in motoren. Van een viercilinder zes- Het blijft overigens opvallend hoe weinig luxe het VAG-concern in het interieur van zijn auto's stopt. Aan ruimte geen gebrek, ze ker niet in deze Passat die aanzien lijk royaler is dan zijn voorganger. Plekken genoeg ook om even wat neer te leggen of iets op te bergen. De achterbank is - weliswaar niet zo gemakkelijk - neerklapbaar, zo dat men ook bij groot bagagever- voer zichzelf kan redden. En de stoelen zitten uitstekend. Maar voor het overige is alles ver schrikkelijk functioneel. Ik heb eens gezegd dat een Porsche het in terieur van een Polo leek te heb ben, met deze Passat van tegen de veertig mille is al het niet anders. Strakke zakelijkheid domineert. Kille koelte, maar weinig warmte. Aan het wat willende oog wordt voorbij gegaan. Dat neemt niet weg dat er met deze nieuwe Passat een belangrij ke auto op de markt is verschenen. Een wagen die ondanks zijn stevi ge prijs zijn weg wel zal weten te vinden. De Volkswagen-mensen tienklepper tot een dikke achtcilin der. De reeds genoemde Chevrolets Beretta en Corsica zijn sprekende voorbeelden van door de Europese smaak beïnvloede modellen. Maar al lijken ze Europees, ze zijn het daarom nog niet. Besturing en op hanging bijvoorbeeld blijven nog sterk achter bij vergelijkbare mo dellen uit ons werelddeel. Maar ze zijn wel royaal uitgerust en men zal koesteren - ik denk terecht - hoge verwachtingen. Sinds de eerste Passat in 1973 op de weg verscheen (in 1980 gemoderniseerd) werden er zo'n vier miljoen exemplaren van verkocht. Hoewel velen anders zouden hebben gewild werd de naam Pas sat gehandhaafd voor dit nieuwe model, dat echter buiten die naam weinig meer gemeen heeft met zijn voorganger. Of het zou het gemak van bedienen moeten zijn. Er is geen periode van gewenning no dig. Men rijdt er zo mee weg. Alles zit goed en functioneert probleem loos. En dat zou wel eens eens tot een continuering van de populari teit kunnen leiden. Daarom is het niet gewaagd de Passat een goede toekomst te voorspellen. Technische gegevens Passat CL se dan. Viercilinder injectiemotor met katalysator. Inhoud 1781 cc. Vermogen 90 pk. Lengte 4,573 meter. Voor onaf hankelijke wielophanging, achter se- mi-onafhankelijkc ophanging. Ge wicht 1145 kg. Inhoud brandstoftank 70 liter. Aanhanger geremd 1000 kg. Acceleratie 0 - 100 km/uur in 13.8 se conden. Topsnelheid 177 km/uur. Prijs 38.250,-. flink moeten zoeken om voor de zelfde prijs een Europese auto te vinden die met dezelfde specifica ties en uitrusting rondrijdt. Toch doet een wagen als bijvoor beeld de Oldsmobile Delta Royal Brougham mij eigenlijk eerlijker aan Veel duurder weliswaar 63.963), maar een 'echte' Ameri kaan. Met een neus als een voetbal veld. een spinnende 3,8 liter motor in het vooronder, een weelderig aangeklede cabine, een zeepzachte vering en een stoel als een tweezits bank. De luxe drijft als het ware de wagen uit. In zo'n kolossale kolos heb je geen moment de neiging snel heidsgeboden te overtreden. Je glijdt van a naar b in een bad van comfort en eigenlijk is elk moment je dierbaar. Ik weet best dat ze door de afschrijving onbetaalbaar zijn. dat ze brandstof slurpen en dat ze protserig en patserig zi jn, maar het vorstelijk gevoel in zo'n Royal is gewoon heerlijk. Eenmaal terug met beide benen op de begane grond is het echter niet moeilijk te constateren dat die sleeen danig op de terugweg zijn. dat het 'Europese' model ook in de Amerikaanse collectie overheerst en dat He voorwielaandrijving met een dw ïrsgeplaatste motor vóór in een niet overdreven grote carrosse rie veruit favoriet is. Bij General Motors spreken ze over de nieuwe W-body. Automa tische versnelling is allang stan daard in de Amerikaanse auto. maar tegenwoordig ook elektroni sche ontsteking, brandstofinspui ting. driewegkatalysator en derge lijke. Dus ook in de nieuwe W-body modellen. Daarnaast zijn er legio mogelijkheden om de wa gens verder naar believen aan te kleden. Maar dat is bij General Mo tors geen nieuws. Off. dealer voor G.M.'s Chevrolet, Pontiac, Olds Mobile, Buick en Cadillac. Schepenbergweg, Amsterdam Z-0. Langs de Utrechtseweg volg borden AMC. Info: Pim Blaaser/Roland Schut tel. 020-5632563. Off. Mazda dealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 27 Leiderdorp Tel. 071 - 899349 IKS^'ntericurboerderiJ BfiSSSSSM«aW;.. VAM KLAVERWEIDEWEG 21 HOOGMADE Ti l.. 01712 2576 Antiek gecombineerd met modem leder Eerlijk geloogd grenen Warm antiek Engels eiken I Rustieke boerenmeubelen ■00 Sfeervolle verlichting Exclusieve stoffen bankjes ft Collectie Welbeckhouse zitmeubelen^^ ft Collectie Chesterfields bankjes Vim klasse wor klasse... SPORT Antiek en Interieur Hoogmade Michel Zanoli, Tom Cordes, Rob Harmerling en Gerrit de Vries (v.l.n.r.) bij de ploegentijdrit in Kollum. Het Oranje viertal kwalificeerde zich vrijwel zeker voor de Olympische Spelen. (foto anp» KOLLUM (GPD) - Zonder te overtuigen heeft Nederlandse for matie voor de honderd kilometer ploegentijdrit gisteren in Kollum deelname aan de Olympische Spe len in Seoul praktisch zeker ge steld. De Nederlandse A-ploeg werd weliswaar slechts derde ach ter Polen en Denemarken, maar bleef Frankrijk en Tjechoslowakije voor. Met name de winst op de Fransen, die als vierde eindigden tijdens het WK van vorig jaar in Vil lach, zal voor de keuzeheren van het NOC een doorslaggevend argu ment zijn om tot uitzending te be sluiten. De definitieve beslissing daarover valt op 21 juni, in een ge sprek tussen KNWU en NOC. De waarde van de prestatie die de ploeg van André Boskamp op Man in verrast LYON (AFP) De Franse amateur Christophe Manin heeft gisteren verrassend de derde etappe van de Dauphiné Libéré op zijn naam ge bracht. Na een 140 kilometer lange vlucht mocht Manin in Lyon de geel-blauwe leiderstrui aantrek ken. De rit ging over 180 kilometer en was gestart in Romans. Manin komt uit voor een regionale ama teurselectie. De Westduitser Rolf Gölz heeft zijn leidende positie in de Ronde van Asturië versterkt. De renner uit de ploeg van Jan Raas eindigde het parcours in de Lauwersmeer neerzette valt moeilijk te bepalen. Weliswaar was vooraf vastgesteld dat er vooral gekeken zou worden naar de winst of het verlies op de Franse ploeg, maar omdat de Fran sen met een in vergelijking tot 'Vil lach' geheel nieuwe ploeg naar Friesland waren gekomen, leek dat argument niet helemaal zuiver. Toch liet NOC-keuzeheer Bram Leeuwenhoek na afloop doorsche meren dat de ruime minuut winst die op 'de haantjes' werd geboekt voor hem wel degelijk telde. „Ik kan hier vanzelfsprekend nog geen definitieve uitspraak doen, maar dat feit zal in de beslissing zeker meewegen." Ook André Boskamp kende na afloop geen twijfels meer. „Ik ben in de door de Spanjaard Domin- guez gewonnen etappe van Gijon naar Cangas del Narcea als tweede. Gölz veroverde daarmee een tijd- vergoeding van vijf seconden en vergrootte het verschil met de Sov jetrenner Jannus Kuum tQt tien se conden. Niet de winst van de Tsjechos- loowaak Vladimir Berka was het belangrijkste in de derde etappe van de 'open' Milkrace, maar de valpartij waarna drie renners naar het ziekenhuis dienden te worden gebracht. Bij een snelheid van ruim 64 kilometer per uur gleden twee renners uit over een wegmar kering. zeer tevreden met wat we hier heb ben laten zien. Of we al dan niet uit gezonden worden, staat bij mij dan ook absoluut niet meer ter discus sie. We hebben aan het verzoek van het NOC, om voor Seoul nog een honderd kilometer te rijden, vol daan en zijn de Fransen voorgeble ven. We zullen zo snel mogelijk de onderhandelingen met het NOC openen, zodat we snel zekerheid krijgen. Afwijzing van uitzending komt daarbij nicht imfrage Wat wellicht nog wel een punt van discussie zal worden is de sa menstelling van de equipe voor Se oul. Op de streep bedroeg het ver schil tussen de Nederlandse A- ploeg, met De Vries, Harmeling, Cordes en Zanoli, en de B-formatie (Dekker, Dijkstra, Van de Vin en Den Bakker) welgeteld een secon de. „Uit dat achttal zullen we een hele goede ploeg voor Seoul samen kunnen stellen", zei Boskamp, om daar even later aan toe te voegen dat hij in Zuidkorea waarschijnlijk toch zal kiezen voor vier ervaren jongens. Daaruit mag gevoegelijk worden geconcludeerd dat in Se oul de complete A-ploeg zal aantre den om het échec van het laatste WK, toen in dezelfde samenstelling een elfde plaats werd behaald, te doen vergeten. Boskamp had voor de wat tegen vallende prestatie van zijn ploeg nog*en redelijk excuus. Na de eer ste omloop van 25 kilometer kwa men Cordes c.s. als snelsten door, met een voordelige marge ten op zichte van Polen en Denen van ruim een halve minuut. De snelle opening zorgde ervoor dat de voor de Nederlanders gestarte Russen rond de veertigste kilometer wer den ingelopen. De Sovjet-ploeg, met daarin alleen Zagrebelyi als potentieel Seoul-ganger, klampte aan en ging de resterende zestig ki lometer mee in het wiel van de Ne derlanders, zonder door de jury tot de orde geroepen te worden en de reglementaire afstand in acht te ne men. „Dat heeft ons zeker een mi nuut gekost", zei Boskamp. „Het ritme was weg, ze zaten maar ach terom te kijken. Bovendien kon ik er niet meer bijkomen om ze te coachen. Op zo'n moment faalt de jury natuurlijk volkomen." Uitein delijk konden mede daardoor de Polen (die voor Seoul een sterkere ploeg achter de hand hebben) en Denen ruim een minuut op de Ne derlanders uitlopen. De sterke wind in het vlakke land rond Kollum zorgde er daarbij voor dat er van aansprekende tij den geen sprake kon zijn. Won de Nederlandse formatie vorig jaar in Kollurn nog met een tijd van twee uur en tien seconden, de Polen wa ren nu de snelsten in 2.05 48 en een gemiddelde snelheid van 47.694 ki lometer per uur. Ter vergelijking: in Villach raasden de Italianen vo rig jaar naar de wereldtitel met een gemiddelde van 50.977 kilometer per uur. SALSOMAGGIORE TERME (ANP) Massimo Podenzana is gisteren bijna uit de leiderstrui ge vallen. De aanvoerder van het klas sement van de Giro ging met nog een vijftiental renners onderuit vier kilometer voor het einde van de tiende etappe. Podenzana's ongeluk was voor Franco Chioccioli, de nummer twee uit de rangschikking op 45 se conden, aanleiding onmiddellijk de aanval in te zetten. Hij is er niet wijzer van geworden. Podenzana zat snel weer in het zadel en kreeg bovendien bij zijn achtervolging steun van onverwachte zijde. Ber nard, die had ontdekt dat ook Vi- sentini en Zimmermann achter de valpartij hadden gezeten, probeer de weer wat seconden te heroveren op de mannen die hij als zijn wer kelijke concurrenten ziet. Het bete kende het einde van de poging van Chioccioli. Deze Giro is niet zuinig op zijn renners. De twee ronden van bijna twintig kilometer op het aankomst parkoers rond Salsomaggiore verg den veel van het peloton. De wegen waren smal, bochtig en onover zichtelijk. Het parkoers was heu velachtig. bomen zorgden voor een zich voortdurend wijzigend licht. De som van die factoren is niet noodzakelijkerwijs een incident als de valpartij, de kans echter is wel groot, indien aanvallen en te genaanvallen elkaar als dondersla gen in een hevig onweer opvolgen. Wanneer er herhaaldelijk tem poverschillen optreden omdat een deel van de renners de vaart wil drukken in het belang van ont snapte ploeggenoten en anderen de snelheid juist willen verhogen. In de gevaarssituatie speelt ook het hefschroefvliegtuig van de tele visie een rol. De geldschieters van het huidige professionele wielren nen vinden de TV-uitzendingen schitterend omdat ook de reclame op de truien uitstekend in beeld komt. Het vliegtuig maakt, laag boven de groep, echter zo veel lawaai dat de profs een onmisbare informatie bron zijn kwijtgeraakt. Het pie pend geluid van aanzettende rem men is niet meer hoorbaar, de reac tie van de achterop komende ren ners bij een moment van dreigend gevaar komt dus te laat en de mas sale valpartij is geboren. In de laatste kilometers van de tiende etappe van de Giro werd het vrijwel compacte veld van zo'n honderdvijftig renners in eén klap gewijzigd in een handvol razende groepen, dat het mogelijke verlies wilde voorkomen en het initiatief van een enkele profiteur teniet wil de doen. Dat is net gelukt, er wer den tenslotte nog 79 renners ge klasseerd m dezelfde tijd als de 31- jarige winnaar Paolo Rosola, die als gereputeerd sprinter vier maan den had moeten wachten op zijn eerste seizoensoverwinning. De ploeg van Panasonic voor de Ronde van Frankrijk ziet er dus als volgt uit: Breukink, Winnen, Lub- berding, Talen, Van Vliet en De Rooy (Ned), Vanderaerden, Nulens en Van Lancker (Bel).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19