Michels heeft keuze gemaakt Machtsvertoon Lendl in duel met McEnroe SpoOPtTV Israel stapt op bij Feijenoord VS koestert Agassi Geen onduidelijkheid over basiself openingsduel tegen Sovjets Matige9 generale' van ietunie en Ierland Sovj< DONDERDAG 2 JUNI 1938 SPORT PAGINA 17 Tsjech trekt zich niets aan van vijandig publiek PARIJS (GPD) - Niemand houdt van Ivan Lendl, maar ook op Rol and Garros trekt hij zich daar niets van aan. Waar John McEnroe zijn populariteit in Parijs gisteren ver geleek met wijn („hoe ouder ze wordt, hoe meer waardering ze krijgt; de Fransen begrijpen dat"), daar hoorde de beste tennisser ter wereld gewoon de krans te ontvan gen waarop hij recht had. Met groot machtsvertoon degradeerde Lendl het vervolg van zijn thriller tegen McEnroe tot een anti-climax, daar mee onderstrepend dat hij ook in mentaal opzicht langzaam het har nas der onkwetsbaarheid aantrekt. Ivan Lendl lijkt niet meer te stui ten. Sinds de 28-jarige Oosteurope aan zijn rentree maakte in het cir cuit na zeven weken te zijn uitge schakeld wegens een gebroken middenvoetsbeentje, heeft hij geen (gravel)partij meer verloren. Lendl won de toernooien van Monte Car lo, Atlanta, Ede en Rome en staat ook in de Franse hoofdstad nog fier overeind. „Nu wil ik jullie nog wat vragen. Wat is er in hemelsnaam aan de hand met mijn voet?", bitste hij de verzamelde journalisten toe na de persconferentie. 'Amputatie' De zesvoudig Grand-Slamwin- naar, al drie keer de sterkste op Roland Garros, doelde daarbij op allerlei wilde geruchten rond zijn oude blessure; zo had hij een ortho- peed laten overkomen om zich van een speciale steunzool te voorzien. „Ik heb net voor de Franse televisie moeten ontkennen dat er een am putatie onder mijn knie plaats vindt", dolde Lendl. Het is waar schijnlijk de enige manier om hem uit te schakelen, zeker wanneer de allrounder zo te keer gaat als tegen McEnroe. Het gejoel dat Lendl begeleidde toen hij vlak na de stormachtig toe gejuichte Amerikaan het court cen tral verliet, was dan ook even onte recht als onbegrijpelijk. De Tsjech gaf zijn tegenstander een lesje in modern tennis en hield het restant gisteren beperkt tot 56 minuten: 6- 7, 7-6, 6-4, 6-4. Lendl mocht zeven keer serveren en haalde vijf opslag beurten op 'love' binnen. Zelfs McEnroe kon niet om een compli mentje heen. Indirect door zijn ei gen spel te roemen („ik kan overal tevreden over zijn, behalve over het resultaat") maar ook door diens aartsrivaal tot de rijen der groten te rekenen. „Hij heeft in de vierde set wel twaalf ballen op de lijn geslagen. Dat is onvoorstelbaar veel. Lendl speelde sterk en had geluk, die combinatie tref je alleen bij top pers aan'. Het waren zo'n beetje de enige positieve woorden die de Amerikaan over de lippen kreeg. Want verder klaagde McEnroe vooral, met name over de arbitrage die hem tijdens de tweede set in derdaad ernstig had benadeeld. Ook Lendl gaf gisteren toe dat twee van zijn klappen in de tie-break 'uit' waren geweest. „Toen ik even naar het toilet ging, zag ik de af drukken van de bal". Fluoriserend „Dan win ik misschien nog en staat het toch 2-0 in sets in plaats van 1-1. Dat scheelt nogal tegen een speler van het kaliber-Lendl", wond McEnroe zich danig op. „Het is sowieso belachelijk dat je voor zo'n wedstrijd eerst drie dagen moet wachten en dan alsnog met regen en in het donker de baan wordt opgestuurd. Het ontbrak er nog maar dat we met fluoriserende ballen speelden. Ik begrijp echt niet hoe je eerst een vrouwenpartij (Provis-Sanchez, red) kunt plan nen, waarin echt geen hond is geïn teresseerd en die dan ook nog eens twintig tot dertig uur duurt". Kortom, McEnroe miste respect, die wel van het publiek, maar niet van de organisatie kwam. „Ze be handelden me hier als de eerste de beste top-20-speler, louter op grond van de computerranglijst. Daarom trof ik Lendl al bij de laatste zestien. Maaf zo werkt het niet". Ondanks zijn ergernis is McEnroe echter vastbesloten terug te keren naar Parijs. „Ja, ik wil be slist proberen hier te winnen. Ik denk nog steeds dat het mogelijk Ivan Lendl is daar aanzienlijk minder van overtuigd. „Hoewel hij veel beter speelde dan in de laatste US Open, denk ik dat McEnroe aan zijn plafond zit. In de eerste twee sets was hij geweldig, maar van daag vond ik hem trager en minder scherp. Ik betwijfel ook of hij een heel toernooi aankan, zowel fysiek als mentaal. Tegen iemand als ik kan hij zich makkelijk opladen, maar met mindere spelers weet ik het niet. De tijd zal het moeten le- Confrontatie Op Wimbledon wacht McEnroe de volgende test, die de meeste dui delijkheid zal verschaffen. „Ik weet dat gras me het beste ligt. Je staat niet voor niets vijf keer op rij in de Finale. Ik kijk er naar uit en geef mezelf een goede kans", aldus de Amerikaan, die The Cham pionships in '86 en '87 miste. Wel licht komt het op het Londense gras wederom tot een confrontatie met Lendl. De huidige tennisko- ning is er geestelijk gezien in elk geval helemaal klaar voor. Na twee verloren Wimbledon-finales kan hij zelfs de ongelijke strijd met de uiterst vijandige Britse pers aan. Lendl deelde gisteren alvast de eerste plaagstoot uit met zijn reac tie op een vraag over de sanitaire stop tijdens het duel met McEnroe. „Ik kon twee dingen doen: gewoon het toilet opzoeken of in de hoek van de baan gaan staan. Dat kan ik straks in Engeland wel doen. Daar ze het toch niet zo nauw met ROTTERDAM (GPD) - Heel lang heeft hij gedacht dat hij zijn contract zou kunnen uitdienen, de gewelddadige ac ties van supporters en felle kritiek van de nieuwe geld schieters, die zich bij Feyenoord hebben ingekocht, ten spijt. Het even dramatische als zwakke slot van het voor bije seizoen was voor Rinus Israel eerder een stimulans om er na de zomer weer stevig zijn schouders onder te zetten dan dat het hem aanspoorde het bijltje er in de Kuip bij neer te leggen. de Verbeten strijdt Mats Wilander voor de winst in zijn partij tegen de Spanjaard Sanchez. Wilander gaat door naar de volgende ronde. üoto ANP) PARIJS (GPD) Ondanks de aftocht van John McEnroe heeft de Vere nigde Staten nog steeds een „heet ijzer" in het vuur op Roland Garros. André Agassi, een achttienjarig idool uit Las Vegas, is als enige van het kleine legertje Amerikanen (21 spelers) dat begin vorige week neerstreek in Parijs nog steeds niet gesneuveld. De publiekslieveling met het lange, geblondeerde haar bereikte gisteren de halve Finales ten koste van zijn Ar gentijnse leeftijdgenoot Guillermo Perez-Roldan: 6-2, 6-2, 6-4. „Een droom is werkelijkheid geworden", was de eerste reactie van Agassi de jongste Amerikaan in het proftennis die ooit zover kwam in een Grand-Slamtoernooi. Zijn land heeft sinds Tony Trabert in 1955 geen winnaar van de open Franse titelstrijd meer geleverd. De nummer elf van de wereld speelt morgen tegen Mats Wilandër, die vier uur en vier sets no dig had (6-7, 7-6, 6-3, 6-4) tegen de verrassend ver gekomen Spanjaard Emilio Sanchez. Agassi is zonder twijfel dé revelatie van dit tennisseizoen. De ontwape nende pupil van topcoach Nick Bollettieri, die vooral met zijn fore-hand vernietigend uithaalt, won dit jaar al drie toernooien, meer dan wie ook, en verloor pas één van zijn twintig partijen op gravel (van Agenor in Ro me). De immer sportieve tiener, die niet te beroerd is te klappen voor een mooie slag van zijn opponent, verspeelde in Parijs pas één set, aan de Zweed Gustafsson. De Zweden zijn kwantitatief gezien nog steeds het best vertegenwoor digd op Roland Garros. Behalve viervoudig finalist Wilander staat ook de naam van Jonas Svensson nog in het schema. De laatste ongeplaatste spe ler treft vanmiddag Lendl in de kwartFmales, terwijl Leconte op Tsjesnokov stuit. In het juniorentoernooi bij de jongens versloeg Paul Dogger gisteren de Italiaan Cristiano Caratti in de tweede ronde (6-2,6-7,7-5). De Amsterdam mer speelt nu tegen de als eerste geplaatste Australiër Jason Stoltenberg. Maar hoe graag sommige, invloed rijke leden van de nieuwe beheer- stichting, die het bij Feyenoord sinds een maand of drie voor het zeggen heeft, hem van het toneel zagen verdwijnen, begreep hij pas gisteravond, nadat hij een telefoon tje van voorzitter Gerard Kerkum had gekregen en de inhoud van een interview met Jorien van den Herik vernomen. Van den Herik, de rijkste en machtigste man in de nieuwe, zakelijke top van de Sta dionclub, liet daarin weten dat 'met de investeringen die men thans heeft gedaan Rinus Israel mogelijkerwijs aan vermogen te kort komt'. Van den Herik zei te hebben be grepen dat iedereen bij Feyenoord als een berg tegen een nieuwe pe riode Israel aankeek. Israel: „Toen ik dat hoorde iemand heeft me door de telefoon het interview voorgelezen wist ik dat er eind aan de samenwerking moest ko men. Ik zag geen enkele mogelijk heid om nog verder te gaan". Het vertrek van 'IJzeren Rinus' is voor niemand als een donderslag bij heldere hemel gekomen, hoe wel het logischer was geweest als de leiding van Feyenoord aan het eind van de competitie, toen de ene na de andere wedstrijd werd verlo ren, had ingegrepen. Toen zag het er namelijk lange tijd naar uit dat men met de Am sterdammer zou breken. Het stich tingsbestuur (Gerard Kerkum c.s.) nodigde de trainer op een gegeven moment zelfs uit om te horen of de- Sporting trekt Eskilsson aan STOCKHOLM (TT) - De Zweedse voetbalinternational Hans Eskilsson komt het vol gende seizoen uit voor de Por tugese eerste divisieclub Spor ting Lissabon. De transfer, voor ongeveer een miljoen gulden, kwam dinsdag rond. Eskilsson speelde drie jaar geleden nog voor een amateurclub in Oes- tersund. Daarna ging hij over naar Norrköping, waar hij zich geen basisplaats kon verwer ven. Afgelopen seizoen kwam hij uit voor Hammarby, speelde wel in Jong Zweden, maar had op het moment, dat hij werd ge kozen voor de nationale ploeg, die in het vierlandentoernooi van West-Berlijn aantrad (eind april), nog geen enkele wed strijd in de eerste divisie voor zijn nieuwe club gespeeld. In Berlijn was hij als spits de grote uitblinker. AMSTERDAM (GPD) Met nog drie oefenwedstrijden voor de boeg, wordt het stilaan tijd dat Rinus Michels en Oranje het achterste van de tong laten zien. Tegen Roemenië was dat kennelijk nog niet de bedoeling, althans het spel van het keurkorps van de bonds coach was er ondanks de 2-0-winst niet echt naar; de opstelling al evenmin. Ruud Gullit mocht gebruik maken van zijn ATV-dag nadat hij eerder op de dag door zijn enkel was ge gaan. Zijn Milanese clubgenoot Marco van Basten mocht pas in de tweede helft opdraven. De Roemenen, met een onberispe lijk gevoel voor de situatie, gaven de handvol toeschouwers (10.000) in het sfeerloze Olympische Sta dion zelden de indruk met meer be zig te zijn dan een betaalde vakan tietrip. Vrijheid blijheid alom; een omstandigheid waarmee met name de gretige John Bosman raad wist. In de derde minuut reeds scoorde de Ajacied uit een voorzet van Ar nold Mühren. Ook in de fase na die vroege treffer toonde Bosman de intentie het gevecht om een basis plaats in het drukbezette aanvals- centrum aan te gaan met zijn colle ga's. Wim Kieft, die al weken in een puike vorm steekt, zat op dezelfde golflengte als Bosman. Van dat duo ging dus alle gevaar uit, maar de doeltreffendheid liet gister avond te wensen over. Vier opge legde mogelijkheden werden door het tandem om zeep geholpen, al vorens Wim Kieft tien minuter) na de pauze Nederlands tweede tref fer aantekende. DEN HAAG (ANP) - De Sovjetu nie won gisteren zijn laatste wed strijd voor het begin van de eind ronde van het Europees kampioen schap met de nodige moeite. In Moskou nam Polen door Dzeka- nowski in de eerste helft een voor sprong. Nadat Litovtsjenko na de pauze de stand gelijk had getrok ken, zegevierden de Sovjets door een benutte strafschop van Protos- sov (2-1). De Sovjets zijn op 12 juni de eerste tegenstander van het Ne derlands elftal. Ierland, in Westduitsland even eens een opponent van Oranje, maakte weinig indruk tegen Noor wegen: 0-0.. De Ieren hadden voor al oog voor de defensie. Die werd echter door de Noren, een menge ling van amateurs en profs, nauwe lijks getest. De gasten kregen in het eerste gedeelte twee grote kansen maar faalden. Aanvoerder Frank Stapleton, deze week pas zeker ge worden van een plaats in de selec tie, stelde diep teleur. De oud-Aja- cied werd in de tweede helft gewis seld voor Cascarino. n Kopenhagen stelde het Deense nationale team in de strijd tegen Tsjechoslowakije ernstig teleur. De 23.700 toeschouwers gaven aan slechts twee Deense spelers een voldoende: PSV-verdediger Jan Heintze, die in Kopenhagen als middenvelder acteerde, en FC Kóln-aanvaller Poulsen. Tsjechos lowakije kwarn al na elf minuten na een fout in de Deense defensie op voorsprong ^oor een doelpunt van middenvelder Kubik (0-1). Ook na dit doelpunt bleven de Tsjechoslo- waken de betere ploeg. Kansen wa ren er voor de gasten ook genoeg, maar de accutaresse was tegenge steld aan de wil. De Denen begonnen het duel zonder de geblesseerde Michael Laudrup. Hij werd slecht vervan gen door Jesper Olsen die in de tweede helft plaats moest maken voor Vilfort. Na de pauze kwamen de licht geblesseerde Morten Olsen en Sören Lerby niet meer terug. Zweden heeft andermaal aange toond eigenlijk in de eindronde van de strijd om de Europese voet- baltitel plaats te horen. De Scan- dinaviërs, enige weken geleden al winnaar van het sterk bezette toer nooi in West-Berlijn, versloegen gisteren in Salamanca Spanje, wel deelnemer aan de Europese titel strijd in Westduitsland, met 3-1, De Spanjaarden namen na veertien minuten de leiding door Real Ma- drids spits Butragueno. Die voor sprong hield slechts acht minuten stand. Joakim Nilsson zordge voor de gelijkmaker. Twee minutep voor rust zette Dennis Schiller de gasten aan de leiding, drie minuten na het begin van de tweede helft zorgde BenFica-spits Mats Magnus- son voor de eindstand. Er keken in Salamanca 26.000 toeschouwers naar de nederlaag van de ploeg van bondscoach Munoz. Wales, tegenstander van Neder land in de kwaliFicaties voor de we reldtitelstrijd, won gisteravond in La Valetta met 3-2 van gastland Malta. Desondanks zal Kieft in West duitsland geen aanspraak op een basisplaats kunnen maken. Ook Marco van Basten niet. Over de for matie die Michels voor ogen staat in de openingswedstrijd tegen de Russen, was de bondscoach nogal duidelijk: „Marco is een te goede speler om aan hem voorbij te gaan. Maar hij moet nog groeien. We heb ben weliswaar nog tien dagen, maar ik verwacht niet de Van Bas ten dan al klaar is". Met andere woorden: John Bosman speelt als vooruitgeschoven punt voor Ruud Gullit. De aanvalslijn wordt verder aangevuld met John van 't Schip als rechtsbuiten en Gerald Vanen burg aan de linkerkant. Michels was zichtbaar tevreden met het spel tegen Roemenié: „De uitslag is dan weliswaar slechts een zwakke afspiegeling van de krachtsverhouding in de wed strijd, maar in vergelijking met het duel van verleden week tegen Bul garije zit er duidelijk vooruitgang Nadat Michels alle offensieve on duidelijkheid uit de wereld had ge ruimd, gaf hij ook geleidelijk aan de rest van zijn elftal voor de ope ningswedstrijd tegen de Sovjetu nie prijs. „Vorige week hinkte Adrie van Tiggelen nog op twee ge dachten. Hij was te zeer met de be kerfinale van Anderlecht bezig. Te gen Roemenië herstelde hij het vertrouwen dat ik altijd in hem heb gehad. Naast Van Tiggelen zal Ber ry van Aerle het experiment Van Aerle Vanenburg op links slaagde andermaal in de mandekking spelen. Het hart van de verdedi ging wordt gevormd door het duo Rijkaard/Koeman. Arnold Mühren links, Jan Wouters op rechts in de middenlinie en uiteraard Hans van Breukelen in het doel completeren het basisteam. Een aantal spelers heeft welis waar nog niet de vorm die nodig is, maar in de komende anderhalve week zal de eenheid en de balans groeien. Vooral de PSV'ers hebben nog wat tijd nodig", vond Michels. De Roemenen namen zich even eens alle tijd. Tussen de treffers van Bosman en Kieft in, waren de spelers van bondscoach Jenei niet veel verder gekomen dan wat solis tisch werk van Narius Lacatus en Rodion Camataru» De bonkige Steaua-aanvaller versierde zelfs een strafschop, maar ook die moge lijkheid leidde niet tot een treffer. Gheorghe Hagi schoot tegen de paal. Waar Oranje verleden week in de Kuip verzuimde na de pauze de draad weer op te pakken, liet het elftal gisteren geen twijfel bestaan. Zeker niet toen Van Basten op links in de aanval verscheen. Hij zorgde voor een nieuwe opleving, maar wel op een plek waar hij niet gewend is te acteren. De spitsposi- tie immers is vergeven en Rinus Michels gaat er vooralsnog vanuit dat hij de speler van AC Milan ach ter de hand zal houden om in te val len als pinchhitter of later in het toernooi, als de vorm terug zal zijn op te stellen. DONDERDAG 17.00-19.10 BBC 2: Cricket: eerste test match Engeland-Westindië ert Golt: The British Masters. 19.30-20.00 Did 2: Die Sport-Reportage: samenvatting tennis in Parijs. 20.00-21.00 Super: Maior League Base ball '88 Amerikaans honkbal. 21.00-22.00 Super: NBA Basketball '87/88. 22.00-22.58 SKY: INDY/C.A.R.T. World Series '88: racewedstrijden van de snel ste 'single seaters' ter wereld vanuit Long Beach in California. 22.35-23.35 Super: American Indoor Soccer League. 23.35-00.35 Super- Hula Bowl '88: ver slag van een College Foo'ball wedstrijd. 23.40-00.00 Did 2: Die Sport-Reportage: verslag van de promotiewedstrijden naar de eredivisie (Bundesliqa). LEIDEN Het zaalvoetbalteam Auto Verbaan (voorheen Zwarte Wolf) is vier basisspelers kwijt ge raakt in de afgelopen overschrij vingsperiode. Twee van hen, Piet Sloos en Jan van der Reyden gaan proberen het Voorschotense Mar tin Centrum de hoofdklasse in te lootsen. Coach Frans Stouten zag wel Ben de Roo en Peter Gijsman op de oude stek terugkeren. Een andere opmerkelijke transfer is die van Hennie Koet (Glasbergen) naar Bax. Auto Verbaan Gekomen: Ben de Roo (Glasber gen De Best), Arthur van Órssagen, Cees de Roode (beiden Sloos Sport), Peter Gijsman (Van der Plas BMW). Vertrokken: Marco Moenen (Sloos Sport), Cees van Tongeren (Martin Centrum), Wim de Roo (TIB De Boer), Nico van As (Lugdunum), Ron van der Weyden (Lugdunum), Piet Sloos (Martin Centrum), Jan van der Reyden (Martin Centrum) Glenn Helder (Glasbergen de Best). Bax Gekomen: Theo van Kampen (Landwer Johan), Hennie Koet (Glasbergen de Best), Ed Zuidhoek (Menken/Landbouw). Vertrokken: Hans de Kruys (Sloos Sport), Rick van Dijk (Land wer Johan). Glasbergen de Best Gekomen: Gijs Collé (Lugdunum), Glenn Helder (Zwar te Wolf), Geert Jan Bakker (Noord- wijk). Vertrokken: Hennie Koet (Bax), Ben de Roo (Verbaan) Van der Plas BMW Gekomen: .geen Vertrokken: Peter Gijsman (Verbaan) Sloos Sport Gekomen: Hans de Kruys (Bax). Sam Erades (UVS), Leon Meijs (UVS), Hans Verkuylen (UVS), Marco Moenen (Verbaan). Vertrokken: Arthur van Órssa gen (Verbaan), Cees de Roode (Ver baan), Fred Hagenaars (Arbouw) Cleyn Duin Gekomen: Huig Hoek (Ouwe hand) Vertrokken: geen Landwer Johan Gekomen: Frans Bouckaert (Hoogkamer), Wilfred Hoek (War- munda), Rick van Dijk, Rob van Dijk, Ronald Verhart en Frank van Dam (allen Bax) Vertrokken: Theo van Kampen (Bax) Jan de Kuyper Gekomen: Ronald Kuilboer (THB Boys) Vertrokken: geen Lugdunum Gekomen: Nico van As (Ver baan), Henry van der Weyden (FC Lisse), Ron van der Weyden (Ver baan). Vertrokken: Gijs Collë (Glasber gen de Best), Chris Gubler (Medo) FC Lisse Gekomen: Marco Wassenaar (THB Boys) Vertrokken: geen Eigeman Gekomen: Randy Richards (Ul- jee/Martin) Vertrokken: geen Menken/Landbouw Gekomen: Johan van der Berg (Boerenburg), Gerard Smit (Boe- renburg) Vertrokken: Ed Zuidhoek (Bax) Boerenburg Gekomen: geen Vertrokken: Johan van der Berg (Menken/Landbouw), Gerard Smit (Menken/Landbouw) Medo Gekomen: Chris Gubler (Lugdunum) Vertrokken: geen ze het nog wel zag zitten en of hij na zoveel hectische taferelen aan het slot van de competitie nog wel vol doende gemotiveerd was. In de hoop wellicht, dat Israel zelf zijn ontslag zou aanbieden. Maar de Amsterdammer liet tij dens het bewuste gesprek op 10 mei juist weten vol ambitie aan het nieuwe seizoen te willen beginnen, omdat hij nog steeds wilde slagen in de Kuip. Het stichtingsbestuur had van tevoren duidelijk gesteld dat men als een eenheid wilde ope reren en vond dat het daarom na die klare taal van Israel volledig achter hem moest gaan staan. Hoe beperkt de macht van Ge rard Kerkum en de zijnen sinds de komst van de nieuwe beheerraad bij Feyenoord is, is uit de daarop volgende periode gebleken. De ge brekkige communicatie tussen di recteur Hans Kraay en Israel, het verlangen van geldschieter Jorien van den Herik om na de zomer be halve een groot aantal nieuwe spe lers ook een nieuwe trainer aan het Rotterdamse publiek te presente ren, waren er de oorzaak van dat men achter de schermen in de Kuip bleef discussieren over de po sitie van 'IJzeren Rinus'. Met als gevolg dat begin deze week intern werd besloten de knoop door te hakken en aan te stu ren op zijn ontslag. Via een verslag gever werd de coach van Feye noord dinsdagavond voor het eerst op de hoogte gesteld van het feit dat men zijn contract wilde afko pen. De verraste Israel reageerde toen net zo stoicijns als hij in de voorbije weken had gedaan. „Als men dat werkelijk wil, dan hoor ik dat wel. Ik zal de heren keurig doorverwijzen naar de WON". Vierentwintig uur en enkele tele foontjes met Gerard Kerkum later zag Israel zich genoodzaakt de vak bond voor oefenmeesters in te schakelen. Israel: „Om zeven uur gisteravond lag ik nog languit op de bank naar het tennissen op de televisie te kijken. Ik werd gebeld met het verzoek Gerard Kerkum en Hans Kraay om negen uur in Hilton Amsterdam te ontmoeten". Met enkele adviezen van Jaap van der Leek, de secretaris-gene raal van de VVON op zak, vertrok Feyenoords coach naar de lounge van het hotel, waar hij vervolgens drie uur lang met Kerkum en Kraay onderhandelde. Om half één vannacht stapte hij zijn flat in Am sterdam-Noord weer binnen in de wetenschap dat hij geen trainer van Feyenoord meer is. Jorien van den Herik heeft een grote rol gespeeld in deze zaak. Waarom was hij ook niet bij dat ge sprek in Hilton? Israel. „Hij zat opeens in Cyprus. Ik weet niet of dat waar is. Het inte resseert me eigenlijk weinig waar die man zit. Ik heb met Kerkum en Kraay de zaak afgehandeld". Dat i r wens gegaan? Israel: „Ja, ja. Ik ben zeer tevre den. De Financiële afwikkeling is keurig geregeld. Ik heb contact ge had met, en ben tijdens het gesprek geadviseerd door Jaap van der Leek. Ik ben vrij om bij een nieuwe club aan de slag te gaan. Mocht ik in het nieuwe seizoen al ergens te recht kunnen, dan gaat dat nierten koste van mijn salaris". Welke redenen hebben Kerkum en Kraay nu aangevoerd voor je ontslag? Israel: „Ach, daar wil ik het maar niet over hebben. Ik heb begrepen dat anderen zich nogal hebben ge stoord aan een aantal dingen. Dat heeft geresulteerd in een reactie Van den Herik. Die kwam op- met dingen, die ik echt niet kon verteren. Ik weet niet of het al leen van Van den Herik afkomt. Ik kan niet bewijzen of beoordelen of er nog anderen bij het spel betrok ken zijn geweest". Hoewel er veel druk op je werd uitgeoefend om bij Feyenoord te vertrekken, heb je tot het allerlaatst geroepen, datje graag trainer wil de blijven in de Kuip en dat je ge motiveerd en zonder problemen kon begin Israel: „Dat klopt. Ik heb in eer ste instantie gedacht dat ik kon doorgaan. Ik wilde namelijk per se slagen bij Feyenoord. Ondanks al les hoopte ik dat iedereen vierkant achter me zou blijven staan. Het geeft namelijk vertrouwen als het bestuur zijn steun geeft. Maar met de beste wil van de wereld was dat niet te realiseren. Er was een duide lijke stroming binnen de club, die voor de Financien zorgt en die an dere plannen met mij had. Nee, ik geloof niet dat mijn vertrek be spoedigd is door Hans Kraay. Hij werd aangesteld als direkteur, wist wat zijn bevoegdheden waren, wist dat-ie zich niet op mijn terrein mocht begeven en hield zich bezig met de aankopen. Daarvan stelde hij mij op de hoogte".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17