'Nijpels bouwt luchtkastelen' Romeinse voorwerpen in bouwput Alphen ontdekt UIT HET GROEHEïfflRT Zomerbloemenshow CNB-veiling in Lisse Selderij Overeenstemming Mulder en Van Mook Opruimactie strand voor Noordwijkse scholieren PAGINA 16 REGiO DONDERDAG 2 JUNI 1988 Voor het eerst in haar geschiedenis organiseert de Co öperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB) in Lisse half juli een grote zomerbloemenshow in de vei linghallen aan de Grachtweg in Lisse. Duizenden knol- en bolgewassen worden verwerkt in tientallen bloem stukken, alles vervat in een arrangement van de Noord- wijkerhoutse ontwerper Leo Strengers. De expositie heeft tot doel de kwekers en exporteurs te informeren, maar is voor de 'gewone' consument het bezoeken ook meer dan waard. De expositie is eenmalig en wordt gehouden in verband met de heropening van de verbouw de CNB in Lisse. De organisatie van de tentoonstelling is in han den van N. Tijssen, de man die ook de Midwinterflora in de win termaanden op zijn naam heeft staan. Als redacteur van het CNB-blad Info is W. Ciggaar ook nauw betrokken bij het bloe- menfestijn. "Het is een werkelijk unieke tentoonstelling. Zo zijn er bij voorbeeld tientallen knolbegoni a's in bloei te zien. Omdat er nooit een knolbegonia-tentoon stelling in Nederland gehouden wordt, is dat dus echt uniek. En de lelie-expositie die in de hal wordt gehouden, wordt alleen geëvenaard door de lelieparade in de Keukenhof, maar die is in middels achter de rug. De kwe kers brengen hier een combina tie van gangbare handelsgewas sen en de nieuwste lelievariëtei ten", zegt Ciggaar. Nieuw zijn onder meer de Ori ëntaalse lelies, lelie-variëeiten met grote zijwaarts gerichte bloemen. Tegelijkertijd zijn evenwel ook de gangbare Aziati sche lelies (kelken omhoog) te bewonderen. Ook de verzameling dahlia's die van 15 tot en met 17 juli te zien is, is volgens Ciggaar zeer uitzonderlijk. Deze plantesoort wordt nooit in grote aantallen tentoongesteld. De inzending is verzorgd door de dahlia-verte genwoordigers van de CNB. In samenwerking met de dahliak wekers en -exporteurs zijn de af gelopen weken 400 planten op potten gezet. "Als het weer meewerkt heb ben we 400 verschillende dahlia 's in bloei staan. Omdat het na- tuurprodukten zijn, moeten we een slag om de arm houden. Re gen en kou kunnen roet in het eten gooien. We moeten de plan ten immers twee tot drie weken eerder laten bloeien dan van na ture het geval zou zijn". Naast de grote bol- en knolge wassen als lelie, knolbegonia, dahlia en gladiool, is er op de ten toonstelling ook ruimte gescha pen voor de wat minder bekende en wat omzet betreft minder be langrijke gewassen. Zo is er een inzending van anenomen en iris sen en heeft een van de deelne mende bedrijven 'beloofd' met een zeer uitgebreid pakket te zul len komen. De samenstelling van het pakket is afhankelijk van het Ciggaar is bijzonder verheugd over de grote collectie vaste planten die deel zal uitmaken van de expositie. Steeds meer bollenexporteurs nemen op hun reizen naar verre landen ook vas te planten mee. Een exporteur is gebaat bij een zo breed mogelijk pakket en door de verbetering van verpakkingsmaterialen kun nen de laatste jaren ook vaste planten over grote afstanden worden vervoerd. Omdat de show van de CNB zich in eerste instantie richt op mensen die werkzaam zijn in het vak, is veel aandacht voor vaste planten vol gens Ciggaar een logische zaak. Ciggaar is ervan overtuigd dat de liefhebbers van bijzondere vaste planten op de tentoonstel ling zeker aan hun trekken kun nen komen. In de hal staan be halve een collectie rotsplanten, grassen en Astilbes, ook tiental- W. Ciggaar in de hal van de CNB die voor half juli verbouwd en als tentoonstellingsruimte moet zijn inge richt "Voor kwekers en handelaren is dit een unieke gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste ontwikkelingen". (foto wim Dijkman) len balkon- en kuipplanten opge steld. Het gebruik van kuipen met daarin beplanting is in Ne derland, in tegenstelling tot Westduitsland, niet ingeburgerd. Ciggaar verwacht dat de exposi tie een goede impuls zal kunnen geven: "Er zijn onder meer vijf soorten Datura, beter bekend als engelentrompet, te zien. Deze plantesoort met prachtige geu rende bloemen verdient zeker een plaats in het Nederlandse sortiment". De CNB-man ver wacht veel van de primeurs die een van de medewerkers van de CNB op de tentoonstelling zal brengen. De betrokken man heeft in het Verre Oosten en Amerika een aantal fraaie exem plaren gevonden en laat deze op de tentoonstelling voor het eerst aan het grote publiek zien. Vreemde eenden in de bijt lij ken de inzendingen van 'echte' zomerbloemen (violieren, asters, matricaria) te zijn. Zomerbloe men worden echter veelal ge teeld door bollenkwekers. Op de kleinschalige bollenbedrijven is in de zomermaanden mankracht en grond beschikbaar voor de teelt van zomerbloemen. "Bo vendien groeit de belangstelling van de consument voor dit soort bloemen. Zeker gezien de steeds beter wordende kwaliteit van de zomerbloeiers, is een groei in de omzet echt wel te verwachten". Hoewel de doelstelling van de Midwinterflora gelijk is aan die van deze eenmalige bloemen- show namelijk het informeren van de vakgenoten is de ma nier van uitwerken nogal ver schillend. De Midwinterflofa is een zogeheten landschapsten toonstelling. De bloemen zijn verwerkt in kleine landschapjes die onderling met elkaar zijn ver bonden. Het inrichten van een dergelijke tentoonstelling is een bijzonder tijdrovende zaak. Om dat het nieuwe gebouw slechts een paar dagen voor de opening van de expositie wordt opgele verd, is een landschapsexpositie niet mogelijk. "Alle bloemen worden in afzonderlijke bloem stukken verwerkt. Gezien de va riëteit in aangevoerde soorten en het vakmansschap van arran geur Strengers zal het resultaat ongetwijfeld prachtig zijn". De gratis toegankelijke ten toonstelling is, zoals Ciggaar het uitdrukt, voor consumenten ge woon leuk om te zien. Het eigen lijke doel van de expositie is ech ter het informeren van handela ren en kwekers. "Voor hen is dit een prachtige gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de nieuwste soorten. Nooit tevo ren was in Nederland zo'n grote verzameling zomerbloeiende bol- en knolgewassen te zien". MONICA WESSELING Selderij is te koop in vier vor men: bleekselderij, groenselde- rij, bladselderij en knolselderij. De teeltwijzen van de vier soor ten verschilt sterk, maar ze groei en stuk voor stuk het best op hu- meuze vochthoudende grond. Bladselderij is het eenvoudigst te telen. Tot eind juni kan wor den gezaaid op rijtjes met een on derlinge afstand van 15 centime ter. Ongeveer 10 weken na het zaaien kan voor het eerst worden geoogst. Door de bladstelen niet al te diep weg te snijden, kan maanden achtereen worden ge oogst. In de loop van het oogst- seizoen is een stikstofgif in de vorm van bloedmeel of kalksal- peter aan te raden. Bleekselderij kan tot begin juli worden geplant op 30 bij 30 cen timeter. Voor zaaien is het inmid dels te laat, maar bij goede tuin centra zijn volop planten te koop. Tegenwoordig zijn er zoge heten zelfblekende gewassen. Deze worden vanzelf geel, zodat het aanaarden van vroeger niet langer nodig is. Groenselderij heeft dezelfde vorm als bleekselderij. Van dit gewas worden echter de groene vlezige stengels gegeten. Goede rassen zijn Groene Pascal en Tall Utah. De teelt is hetzelfde als die van bleekselderij. Door groene selderij aan te aarden, wordt ge bleekte selderij verkregen. Knolselderij wordt uitgeplant op 50 bij 40 centimeter. De knol len kunnen pas in het najaar wor den geoogst. De bladeren kun nen echter voor die tijd al voor de verse consumptie worden ge plukt. BOSKOOP - De conflicten van de afgelopen mhanden tussen Mulder Boskoop en constructiebedrijf Van Mook Beheer uit het Brabantse Oosterhout zijn met de mantel der liefde bedekt. De ondernemingen hebben overeenstemming bereikt over de bezetting van de raad van commissarissen. De perikelen heb ben geleid tot een vervroegd ver trek uit de raad van commissaris W. Gallois. Eigenlijk zou Gallois volgend jaar vervroegd uittreden, maar om dat hij 'de onderneming de kans wil geven met jong bloed verder te gaan', stelt hij zijn plaats beschik baar aan J. Felderhof.-Ook twee broers Van Mook komen in de raad. Mulder houdt de macht over het bedrijf in eigen handen, omdat bij stakende stemmen de stem van de Boskoopse president-commis saris J. Lagendijk de doorslag geeft. Tijdens transacties op de beurs verschafte Van Mook zich vorige maand onverwacht een meerder heid van de aandelen van het Bos koopse bedrijf in rollend materieel. Daar werd gevreesd voor de werk gelegenheid van 120 mensen. On danks het feit dat Van Mook be weerde niet de intentie te hebben de bedrijfsvoering in Boskoop stop te zetten, kwam het enkele weken geleden tot een kort geding. De Haagse rechter sprak uit dat Mul der ondanks 'de overval' op de beurs toch zijn eigen gang kon blij ven gaan. Op dat moment onder nam Boskoops burgemeester J. Reinders een bemiddelingspoging, die gisteren met succes werd afge rond. Mulder Boskoop heeft over 1987 een verlies geleden van 226.000 gul den, nadat 1986 werd afgeloten met een nettowinst van 836.000 gulden. Voor dit jaar wordt een positief re sultaat verwacht op grond van een bevredigende orderportefeuille. Die duidt er volgens directeur K. Kranenburg op dat het 'door strub belingen in de eerste helft van 1987 bij sommige afnemers verspeelde vertrouwen inmiddels voor een be langrijk deel is herwonnen'. Kranenburg werd op 1 juni vorig jaar benoemd tot directeur. De sinds 1 januari van dat jaar zittende directeur J. Gillissen werd per 22 juli geschorst. Volgens mededelin gen gistermiddag heeft hij toegege ven te hebben gefaald. Juristen van beide partijen onderhandelen over een afvloeiingsregeling. Op de ver lies- en winstrekening is een bui tengewone last van 153.000 gulden opgevoerd in verband met kosten rond de positie van Gillissen. Vorig jaar daalde de omzet van Mulder Boskoop van 27,5 miljoen gulden naar,20,l miljoen. De omzet bestond grotendeels uit de afzet van truckmixers voor beton. Be halve in eigen land werd veel afge zet in Groot-Brittannië. De koers daling van het pond sterling speel de Mulder parten. Bovendien was sprake van sterke concurrentie als gevolg van overcapaciteit in de sec tor van de apparatenbouw. De di rectie maakt in het jaarverslag ook melding van 'in de eerste helft van het jaar opgetreden efficiencyver- liezen, die een merkbaar geringere produktie opleverden'. Veel kritiek op Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening DEN HAAG/REGIO - De meeste politieke partijen in de provincie Zuid-Holland, CDA en WD uitgezonderd, zijn niet erg gelukkig met de Vierde No ta over de Ruimtelijke Orde ning, de nota waarin minister E. Nijpels het ruimtelijk beleid voor de komende dertig jaar uitstippelt. "De nota staat vol goede bedoelingen en inten ties, aankondigingen van stu dies. Maar daar blijft het bij", reageerde PvdA-statenlid A. de Jong. En M. Houtman (SGP): "In het wilde weg is de minister luchtkastelen aan het bouwen. Waar blijft het geld?" De meeste kritiek richtte zich gis termorgen tijdens een vergadering van de statencommissie voor ruim telijke ordening en volkshuisves ting op de vaagheid van de nota en het ontbreken van wettelijke en fi nanciële middelen. Ook keerden de politici van klein links tot klein rechts zich tegen het terugtreden van de overheid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Alleen de WD juichde het toe dat de over heid het beleid in de toekomst min der zal sturen. Centraal in de Vierde Nota staat het benutten en uitbouwen van de sterke punten van ons land en de diverse regio's. Dat wordt vooral vertaald op economisch gebied. D66-statenlid J. Pool constateerde dan ook dat de nota 'het accent te veel op de welvaart en te weinig op het welzijn legt". Een constatering die door vrijwel alle partijen werd onderschreven. E. Meijer (PSP/CPN/PPR): "De nota ontkent de conflicterende be langen van economie en verkeer enerzijds en natuur en milieu an derzijds". Het links statenlid meen de dat de economie een minder prominente plaats zou moeten krij gen in de nota en wees het samen smelten van de grote steden in de Randstad af. "We moeten voorko men dat er een monsterstad zonder echt centrum met een paar open plekken ontstaat". Verstedelijking De verstedelijking en oprukken de bedrijvigheid die het Zuidhol landse Groene Hart bedreigt, ver vulden de meeste partijen met gro te zorgen. D66 keerde zich tegen de vestiging van bedrijven langs snel wegen zoals door het rijk was voor gesteld en waarmee gedeputeerde staten (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, wel wil instem men. Hij meende dat daardoor de open polderlandschappen teveel worden aangetast en wees op ont wikkelingen, zoals de aanleg van een vuilstortplaats in Leiderdorp, NOORDWIJK Onder het motto 'Noordwijk natuurljk extra schoon' organiseert de Stichting Promotie Noordwijk op vrijdag 17 juni een grote schoomaakactie op en rond het Noordwijkse strand. De schooljeugd, plaatselijke bevol king en badgasten worden aange spoord het aanwezige zwerfafval op te ruimen. Op de Noordwijkse scholen wordt deze weken aan de hand van de ANWB-lesmap ZwerfafVal aan dacht besteed aan de vervuiling van straat en strand. Op vrijdag 17 juni wordt dit lesprogramma met een vuilopruim-wedstrijd afgeslo ten. De leerlingen die het meeste die nu al een dergelijke aantasting tot gevolg hebben. PvdA-woordvoerder De Jong haalde fel uit naar het ministeriële stuk. "Het is een liberale nota. Ei genlijk zou ik haar met de grond gelijk moeten maken, maar zij staat vol goede bedoelingen en intenties. Maar meer is het niet", zo meende hij. De Jong citeerde twee passages waaruit bleek dat de nota weinig voorstelde. In het ene stuk staat dat er geen extra middelen voor de uit voering van het nieuwe beleid ko men, terwijl in het tweede deel wqrdt meegedeeld dat de realise ring van het nieuwe beleid niet aan termijnen gebonden is. Het statenlid gaf verder als voor beeld het plan dat de minister voor het Groene Hart heeft bedacht. "Hij schrijft dat hij het initiatief wil nemen tot overleg met de provin cies. Ik wil een gesprekspartner die niet alleen zegt wat we op papier moeten zetten over het Groene vuil ophalen, krijgen de bokaal van de Stichting Promotie Noordwijk. Minister E. Nijpels heeft toegezegd deze te komen uitreiken op voor waarde dat hij zich op tijd uit de mi nisterraad kan vrijmaken. Op het Gat van Palace staan op vrijdag drie tentoonstellingstenten opgesteld waarin aandacht wordt gevraagd voor de milieuproblema tiek. Zaterdag 18 juni wordt het bad seizoen 1988 officieel geopend. Die dag valt er heel wat muziek te be luisteren. Lokale, regionale en na tionale fanfarekorpsen zullen op verschillende plaatsen in het dorp acte de presence geven. Hart, maar een partner die ook de nodige instrumenten en geld op ta fel legt". Een heel ander geluid liet de WD en in mindere mate het CDA horen. Zij konden wel instemmen met de Vierde Nota. Het WD-sta- tenlid E. de Graaff-Wevers bena drukte dat de verbetering van het openbaar vervoernet niet tot ge volg mag hebben dat het wegennet niet wordt aangepakt. Met name de progressieve partijen pleitten voor een voorkeursbehandeling van het openbaar vervoer. Een van de maatregelen, die door de Nijpels is voorgesteld, is de aanleg van een Intercity-Plus, een treinverbinding die alleen in de grote steden stopt. Nijpels wil in Leiden geen stop plaats, maar de provincie pleit daarvoor wel. De CDA'er P. Elsenaar toonde zich vooral verheugd over het feit dat de Vierde Nota de maatschap pelijke ontwikkelingen als lei draad had genomen. En dat daarbij de nadruk is komen te liggen op de Randstad. "Ik ben blij dat de mi nister niet tegen de trend in andere delen van het land wil stimuleren". Agrariërs De CDA-fractie vroeg speciale aandacht voor de sterke positie die de landbouw en veeteelt in Zuid- Holland inneemt. PvdA-gedepu- teerde L. Stolker vervulde de CD A- wens direct. Ze zei dat de agrariërs voldoende aandacht moeten krij gen, maar ook dat er in de toekomst minder grond voor hen beschik baar zal zijn. De agrariërs zullen grond moeten afstaan voor de ver sterking van natuurwaarden en de recreatie. "Ik kan me voorstellen dat de Braassem en de Kaag een groter wateroppervlakte krijgen ten behoeve van de recreatie, ter wijl bij de Nieuwkoopse Plassen de natuurwaarden zullen worden ver sterkt", aldus Stolker. Een deel van de gevonden Romeinse gebruiksvoorwerpen verkeert nog in goede staat. Het reliëf van deze pot scherf blijkt nauwelijks te zijn aangetast door de tand des tijds. (foto Ben de Bruijm ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij bouwwerkzaamheden op de hoek van de Castellumstraat en Para dijslaan in Alphen is een groot aan tal Romeinse gebruiksvoorwerpen gevonden. Ze dateren vermoede lijk uit de periode tussen de eerste en derde eeuw na Christus. Vol gens Eric van der Most van de Ar cheologische Werkgemeenschap voor Nederland is sprake van een 'unieke vondst'. Veel van het opge graven materiaal werd tot nu toe nauwelijks in Nederland aange troffen. Bovendien verkeert een deel nog in bijzonder goede staat. De vondst is gedaan door direc teur Joh. Westmaas van het Alp- hense bouwbedrijf Maas-Dijken tijdens het uitgraven van de bouw put voor de toekomstige parkeer garage van de NMB. Westmaas ont dekte tijdens die werkzaamheden een aantal zwart gekleurde stuk ken grond: "In het verleden b'en ik dergelijke plekken bij werkzaam heden elders in het centrum al eens tegengekomen. Ook toen ging het om resten van Romeinse bewo ning". Het betrof in die gevallen echter kleine vondsten. De direc teur zocht na zijn ontdekking ver volgens onmiddellijk contact met Van der Morst. De zwarte plekken duiden vol gens Van der Most qp de aanwezig heid van Romeinse waterputten. De verkleuring is het gevolg van het vele afval dat daar in de loop der tijd in is geworpen. De moge lijkheid dat het hier gaat om een deel van het Romeinse fort, het Castellum, sluit Van der Morst na genoeg uit. Het vermoeden bestaat dat het fort op de plaats van het huidige centrum van Alphen moet hebben gelegen. Door die ligging onder de stadskern is een groot scheeps onderzoek echter onmoge lijk. Archeologen zijn voor hun vondsten daarom aangewezen op kleinschalige opgravingen, die veelal pas mogelijk worden wan neer wordt gebouwd. Onder de voorwerpen die op de bouwplaats aan de Castellumweg zijn gevonden, bevinden zich een mantelspeld, een ijzeren bijl, een schoen, wat dakpannen, en een aantal potten en schalen. Er zijn echter geen bebouwingsresten vèn Romeinse huizen of legertenten aangetroffen. Van der Most ver moedt dat die door woningbouw in deze en vorige eeuw zijn verdwe nen. De waterputten bleven dank zij hun lagere ligging echter ge spaard. De vondsten worden binnenkort naar de werkplaats van de archeo logische vereniging in Leiden ge bracht. Daar worden ze schoonge maakt en eventueel gerestaureerd. Aan de hand van onder meer de vorm van de schalen en de potten bakkersstempels kan volgens Van der Morst de oudheid van de voor werpen worden bepaald. Van der Most sluit niet uit dat in de komende dagen nog meer Ro meinse voorwerpen boven water komen. De werkzaamheden van het bouwbedrijf dulden volgens di recteur Westmaas echter geen uit stel omdat volgens een contract wordt gewerkt. Het ligt in de be doeling dat volgende week woens dag de eerste paal wordt geslagen voor de parkeergarage van de NMB. DONDERDAG 2 JUNI Leiden film: 'Der Amerikanischer freund', van Wim Wenders, 21.15 uur in het LVC, Breestraat. debat over de stelling 'De mens is van nature goed' door vier stu- Leiderdorp koppelklaverjas-toernooi (3e avond) De Buitengewonen, aan vang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Voorschoten kamermuziekconcert door de Kunstkring Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur in Kasteel Duiven voorde, Veurseweg. vergadering CDA, afdeling Voorschoten, aanvang 20.30 uur in gebouw De Werf. opening tentoonstelling Ge meente Voorschoten, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. VRIJDAG 3 JUNI Alphen tentoonstelling examenwerk- Emmalaan 45, 20.00 sportontmoetfng: squash (Nieuwe Sloot), korfbal (Olympia- weg) en tafeltennis (Rijnstreek hal). Lelden tentoonstelling van graffiti-wer ken in de hal van het stadhuis. gospel-countryavond met Wim Pols, aanvang 20.00 uur in de Bethlehemskerk, Lammermarkt. film: 'Little shop of horrors', van Roger Corman, aanvang 21.15 uur in het LVC. Breestraat. de Octoberbeweging houdt een feest ter nagedachtenis van Che Guevara in Het Leids Volks huis, Apothekersdijk 33, aanvang 20.00 uur. concert Toonkunstkoor Leiden met leden van Collegium Musi- cum, mmv sopraan Marjan Kui per, 20.15 uur in de Lutherse Kerk, Hooglands Kerkgracht. jazzconcert door 'Half Cube', vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Leiderdorp avondvierdaagse, start vanaf 19.45 uur bij clubgebouw Con Bravura, Beukenschans. thema-avond over Namibië, discussie en diaserie, spreker: Rosalinda Blondé, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Ter Aar opening expositie van werk stukken van cursisten 'Over de drempel' in bibliotheek De Asrle- zer, Beukenpad 1,18.45 uur. Voorschoten rondleidingen Kasteel Duiven voorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Warmond excursie bos Huys te Warmont olv boswachter Spaander, 14.00 uur bij ingang Herenweg. Wassenaar zomerconcerl door Het Wasse naars Ensemble olv Benjamin Boers, werk van Haydn, Saint Saëns en Rauré, aanvang 20.15 uur in de Messiaskerk. Zoeterwoude klaverjasnacht in café Land zicht, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 4 JUNI Alphen xcursie IVNfiaar opgespoten terreinen, verzamelen om 14.00 op het kruispunt Leeuwen- hoekweg/Lorentzweg. 1 café Alphense Werkgroep Ho moseksualiteit, Ten Harmsen- straat 14, aanvang 21.30 uur. sjoelinstuif in buurthuis Wester haven, Emmalaan, aanvang 14.00 uur. optreden 'Live at the Pickwick', aanvang 21.00 uur in jongeren centrum Het Kasteel, Concert- voorstelling 'De Burgermans bruiloft' van Berthold Brecht, door theatergroep Streep, aanvang 20.30 uur in het Hooftstraatthea- Rythm'n Bluesshow in jonge rencentrum Madonna, Prins Hen drikstraat, aanvang 20.30 uur. sportontmoeting: volleybal (Rijnstreekhal), handbal (Olym- piaweg) en kanovaren (Zeger- plas).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16