TAD LEIDEN Ste e as Ziekenhuizen al jaren veiligheidsproblemen 'Den Haag geeft te weinig geld voor aids-patienten' Dansschool Castelein vestigt dependance in Marcagarage FEIBD LEIDSCH DAGBLAD Zelfs receptiemedewerkers voelen zich onveilig 'Vertrouwen ondermijnd in Leids gemeentebestuur' Twee mannen trekken meisje van brommer af Terras bij Droomfabriek Weer twee Hagenaars aangehouden ammmi lif HBIJflBO s DONDERDAG 2 JUNI 1 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het gebied ten noor den van het station, waar veel scho len en twee ziekenhuizen gevestigd zijn, wordt door de ondervraagden als zeer onveilig beschouwd. De scholen zijn 's avonds verlaten en door het vele groen is er vanuit het kleine aantal woningen weinig toe zicht. Het Diaconessenhuis kampt al jaren met problemen van sociale onveiligheid. Verplegend perso neel dat 's avonds de dienst ingaat of uitkomt voelt zich zeer onveilig op de routes tussen de ingang van het ziekenhuis en de parkeerplaat sen en fietsenstallingen. Receptie medewerkers voelen zich zelfs op de werkplek onveilig. Ook dat staat te lezen in het giste ren aan wethouder Peters overhan digde rapport 'Buiten gewoon vei lig naar het Leidse station'. Het werkstuk is een voortvloeisel uit de eerste Buiten Gewoon Veilig- prijs. Die prijs, ingesteld door de Stichting Vrouwen Bouwen en Wonen, is vorig jaar juni toegekend aan de gemeente Leiden. De prijs was bedoeld- om het ge meentelijk beleid op het gebied van sociale veiligheid voor vrou wen buitenshuis te bevorderen en bestond uit een fulltime arbeids plaats van een jaar (voor een vrouw) om het gemeentelijk beleid verder gestalte te geven. Daarnaast kende de stichting een bedrag toe van 100.000 gulden voor een expe rimenteel project in Leiden, om zo een voorbeeld voor andere ge meenten te creëren. In het kader daarvan heeft het Buro Zijaanzicht opdracht gekre gen de plannen voor het nieuwe station en de aanlooproutes naar het station op sociale veiligheid te LEIDEN - Het vertrouwen van de Leidse bevolking in het gemeente bestuur is ondermijnd. De stuur groep 'Bewoners en Bouwloka- ties', bestaande uit vertegenwoor digers van een groot aantal wijk- en buurtgroepen, zegt dit in een schriftelijke reactie op de gemeen telijke nota 'Bouwen in bestaande wijken'. Het gemeentebestuur wordt gewaagd nota in te trekken. De stuürgroep is van mening dat de nota slecht is onderbouwd, on- LEIDEN Twee mannen (25 en 28 jaar) zijn gistermiddag op de Bree- straat aangehouden nadat zij even eerder een meisje lastig hadden ge vallen. Het tweetal had het meisje geslagen en van haar brommer ge trokken. Het slachtoffer liep hier bij lichte verwondingen op. Het tweetal kan vernieling en mishan deling ten laste worden gelegd. duidelijk is o^er de bebouwing van open plekken in de stad en dat het college van B en W er volstrekt niet in is geslaagd om iets van zijn be leidsdoelstelling aannemelijk te maken. De gevolgde inspraakpro cedure is, volgens de stuurgroep, ook niet goed geweest omdat er in de wijken nauwelijks tijd was voor bewoners om argumenten toe te lichten, noch voor overleg of dis cussie met het college van B en W. Een beroep op solidariteit met de woningzoekenden noemt de stuur groep demagogisch. De slechte presentatie van de no ta heeft onnodig veel weerstand opgeroepen, menen de wijk- en buurtgroepen. Zij betreuren dit omdat het niet gemakkelijk zal zijn om in de toekomst de opgelopen schade te herstellen en de opge bouwde weerstand om te bouwen in constructief meedenken. De stuurgroep komt tot de con clusie dat het onaanvaardbaar is dat voor de betrokken buurten en wijken ingrijpende besluiten wor den genomen op basis van een on voldragen stuk en een slecht verlo pen inspraakprocedure. "Wij stel len voor om de nota in te trekken en het overleg te openen met de buurt- en wijkorganisaties over welke bouwmogelijkheden er wel zijn", aldus de stuurgroep 'Bewo ners en Bouwlokaties'. onderzoeken en verbeteringen voor te stellen. Het vandaag ver schenen rapport geeft vooral een overzicht van de problemen. Het tweede deel van het onderzoek zal zich richten op verbeteringsvoor stellen en zal eind oktober gereed zijn. V erkrachtingen In de afgelopen jaren hebben er op en in de buurt van het terrein van het Diaconessenhuis twee ver krachtingen en een poging tot ver krachting plaatsgehad. Een mede werker van het Diaconessenhuis maakt melding van één geweldsde lict per 29 dagen. Het is, volgens de interne dienst van het Diaconessenhuis, hard no dig dat er wat gebeurt ter verbete ring van de sociale veiligheid. On zekerheid over het resultaat van verbeteringen en geldgebrek zou den er de oorzaak van zijn dat tot dusver te weinig aan het probleem is gedaan. Ook het Academisch Ziekenhuis heeft met problemen te kampen. Op dit moment is vanuit het AZL een onderzoek gaande naar sociale onveiligheid op het terrein. Uit de voorlopige resultaten van dit on derzoek blijkt dat bijna de helft van het aantal ondervraagden ooit met kleine criminaliteit op het AZL-ter- rein te maken heeft gehad en zes mensen met geweld tegen perso- De komende jaren zullen er flin ke veranderingen plaatshebben in het Stationsgebied. Die verande ringen zullen van grote invloed zijn op de sociale veiligheid in de toe komst. Volgens de onderzoekers wordt dit probleem nog nauwelijks serieus genomen. "De ideeën van de gemeente lijken vrij grootscha lig. Enorme hoeveelheden kan tooroppervlak worden genoemd, een hotel en congresfaciliteiten. Plannen voor een eventuele gefa seerde aanpak van het Stationsge bied ontbreken tot nu toe", aldus een van de conclusies van het het rapport. De samenstellers van het rapport stellen dat de plannen van de ge meente vooral gaan over economi sche ontwikkelingen en bedrijvig heid, en niet over het wonen in het Stationsgebied. Juist het mengen van kantoor- en woonbebouwing zal, volgens het Buro Zijaanzicht, de sociale veiligheid ten goede ko men. Daarnaast vervult de taxi standplaats een belangrijke rol bij het toezicht. Die plaats moet zo ge kozen worden dat ook in de toe komst hiervan een maximaal effect verwacht kan worden. De Marcagarage op het Ir. Driessenplein vordert gestaag. Uiterst links het gedeelte waarin de dansschool wordt gevestigd. toto Wim Dijkman) Penningkabinet 9 juni open LEIDEN - Het Penningkabinet is vanaf 9 juni open. De expositie ruimte bevindt zich in het Rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg. Minister Brinkman van WVC opent die dag om vier uur 's middags de nieuwe behuizing. In de expositieruimte zijn ter ge legenheid van de heropening twee tentoonstellingen te bezichtigen: '200 jaar verzamelen' toont de ver zameling munten die het Penning kabinet bezit en 'schepen met geld' over de financiën van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Het pand van het Rijksmuseum Het Koninklijk Peningkabinet is volledig gerestaureerd en in de bi bliotheek is een plafondschilde ring van Gerard Verdijk aange bracht. Elke woensdagmiddag houdt het Penningkabinet muse umspreekuur. Een ieder die iets over geld en penningen wil weten, kan er terecht. LEIDEN Het omzetten van twee parkeerplaatsen in een terras voor De Droomfabriek aan de Oude Sin gel, heeft geleid tot protesten van buurtbewoners. Zij zijn boos over het verlies van twee parkeerplaat sen. De Droomfabriek heeft de ver gunning tot september op proef ge kregen. Na afloop van de periode wordt bekeken of het terras in het permanent kan ko- LEIDEN - Dansschool Evert Caste lein gaat uitbreiden. Naast het pand op de Hooglandse Kerk- gracht kan er vanaf 18 augustus ook in het gebouw aan het Ir. Driessenplein (Marca-gebouw) ge danst worden. Volgens eigenaar D. van der Tuijn is de dansschool hard aan uit breiding toe. "We puilen zo langza merhand uit. Het pand op de Hoog landse Kerkgracht moet ontlast worden", aldus de dansschoolhou der. Bij wedstrijden of galabals wordt op dit moment altijd uitgeweken naar noodzakelijke grote zalen. In de nieuwe accommodatie is voor zulke activiteiten ruimte genoeg. Zo'n driehonderd mensen kunnen er tegelijk de dansvloer op. De er naast liggende parkeergarage kan door cursisten eworden benut. De dansschool heeft voor de avondu ren één etage gereserveerd. Volgende week is het bouwtech nische gedeelte van het gebouw klaar en kan met de inrichting van de dansschool worden begonnen. "Een hele klus", aldus Van der Tuijn. Voor 22 juli, als de bouwvak vakantie begint, moet alles klaar zijn. "Dan gaat iedereen met vakantie. Verder is het belangrijk dat we een maand de tijd hebben om de vloer De kosten van de inrichting be dragen vier ton. Volgens Van der Tuijn is dat bedrag snel terugver diend. Hij verwacht een toename van het aantal cursisten. "Stijldan sen is erg populair. Er is straks ruimte voor 2200 leerlingen per jaar. Nu hebben we er 1500". De danslessen worden niet duurder. Verder wil Van der Tuijn op za terdag- en zondagavond open-bal avonden organiseren waar niet al leen leerlingen, maar ook andere mensen welkom zijn. Van der Tuijn: "Er zijn in Leiden te weinig accommodaties waar mensen vrij kunnen stijldansen. Leerlingen hebben trouwens ook behoefte hun lessen in de praktijk te bren gen". Twee maal per maand kan er straks gedanst worden op life-mu- ziek. "Stijldansen wordt vanaf au gustus nog aantrekkelijker". De gemeente heeft de vergun ning verleend omdat het een plaats betrof waar aan een terras behoefte bestond. Bovendien bleek uit de cijfers dat het verlies van twee par keerplaatsen overdag niet tot pro blemen zou leiden, 's Avonds wordt het echter aan de Oude Sin gel wel drukker omdat de bewo ners dan thuis komen. Bewoners hebben bij de politie gemeld dat het terras meer dan twee parkeerplaatsen in beslag zou nemen. Bij de controles van de ge meente bleek dit niet het geval te zijn. LEIDEN "Den Haag stelt nog steeds te weinig geld beschikbaar voor de behandeling van aids-pa- tiënten. De politiek ziet erg slecht in dat de behandeling van aids-pa- tiënten erg veel tijd kost. Artsen kunnen minder patiënten met aids dan andere patiënten aan". Dat zei professor dr. R. van Furth, hoogleraar infectieziekten Redactie: S'imone van Driel en Meindert van der Kaaii telefoon 161422. Kroonprins (3) Dirk Ketting van de afdeling voorlichting van het Acade misch Ziekenhuis is boos. In Steeds van afgelopen dinsdag werd gesuggereerd dat zijn afde ling het bordje 'Willem Alexan der Kanaal' zou hebben geplaatst op de plek waar de kroonprins een tijdje geleden zichzelf en zijn auto de sloot in reed. "Waarom denken jullie dat on ze afdeling zo'n flauwe grap zou uithalen?" Steeds: "Flauwe grap? Wij vonden 'm best leuk". "Ik vind er niets aan. Het is een grap ten koste van iemand. Het is hetzelfde als wij bij een brand zeggen dat een redacteur van het Leidsch Dagblad 'm heeft aange stoken". Gokken Al tientallen ondernemers heb ben aan het gemeentebestuur ge vraagd een automatenhal in Lei den te mogen openen. Een prachtig idee. Eindelijk zou onze Leidse jeugd de kans krijgen om hun geld eens nuttig te besteden, in plaats van aan verfbussen om muren te bekladden, onderdelen om hun brommer op te voeren of, rond oud en nieuw, aan vuur werk. Een van de ondernemers die plannen heeft om een automa tenhal te beginnen is Hein Link, Leidens eerste handelaar in speelautomaten. Hij heeft al een pand aan de Beestenmarkt in ei gendom waar hij de automaten wil neerzetten. "Eigenlijk ben ik geen echte voorstander van een hal. Ik doe m'n eigen klanten, de cafés en de snackbars, in feite concurrentie aan. Maar als er dan toch zo'n zaak komt, dan wil ik dat mijn naam erop staat. Ik zou het een afgang vinden als dat niet zo zou zijn", zegt Hein Link. Al eerder wilde Link een auto matenhal openen. "Ik had een pand gekocht aan de Haarlem merstraat. Dat heeft vervolgens acht maanden leeg gestaan. Die grap heeft me nog 40.000 gulden gekost". Het risico dat hij zich weer voor niets een pand heeft aangeschaft is overigens levens groot. "Ik wilde me indekken. Als er ooit toestemming komt, heb ik tenminste een ruimte". Het is de bedoeling van Link om aan de Beestenmarkt zowel gok- als speelautomaten neer te zetten. "De zaak moet een visite kaartje worden. Ik wil daar laten zien wat er op automatengebied te koop is. Ik plaats daar bijvoor beeld een sit in; een videospel waar je met een stoeltje in gaat zitten. Die dingen kosten 20.000 tot 30.000 gulden. Dat haal je er van zijn levensdagen niet uit". Toch leeft volgens Link bij het gemeentebestuur de gedachte dat zo'n automatenhal een goud mijntje is. "Ik wil in de eerste plaats mijn bedrijf presenteren. Echt rijk word je er heus niet van. Voor zo'n hal moet ik drie tot vier arbeidskrachten in dienst nemen". De Leidse ondernemer denkt dat zijn automatenhal een.aardi- Hein Link voor zijn pand ge toeristische attractie worden. "De VW-directeur zegt ook dat er meer moet gebeuren in de stad. Er is hier op zondag toch helemaal niets te beleven". Gokken (2) Gevreesd moet worden dat een automatenhal nu net die catego rie toeristen aantrekt waar we in Leiden niet op zitten te wachten. Toeristen, prachtig voor De La kenhal, Molen de Valk en restau rant Oudt Leyden, maar niet voor McDonalds en een automa tenhal, zo redeneert ons gemeen tebestuur. Laat de jongeren maar in de buurthuizen blijven, zolang die er tenminste nog zijn. Om een automatenhal moge lijk te maken, moeten onze bur gemeester en wethouders een verordening maken. Dat lukt ons gemeentebestuur wel als er drie pitbull-terriërs gemuilkorfd moeten worden, maar voor een automatenhal is het ambtenaren apparaat niet in beweging te krij gen. Volgens burgemeester Goe- koop (WD) ziet het er ook niet naar uit dat zo'n verordening - en daarmee een automatenhal er komt. "Er zitten nogal wat ne gatieve aspecten aan zo'n hal. In Amsterdam is gebleken dat zo'n speelruimte een slag jongeren aantrekt, die nogal wat overlast veroorzaken. Daar komt nog een sociaal aspect bij. Zo'n automa tenhal draagt bij aan de gokver slaving". Nu hoeven gokverslaafden in onze stad ook weer niet te wan hopen. Binnen de gemeente grenzen zijn er zo'n 600 automa ten opgesteld. Ieder café of snackbar mag er twee in huis hebben. "Dat spreidingsbeleid werkt goed", meent de burge meester. Goekoop denkt niet dat Hein Link veel kans heeft om toestem ming te krijgen. "Het college van B en W heeft besloten om een verordening voor automatenhal len te maken. Ik denk niet dat dat standpunt zich op korte termijn wijzigt". Als zelfs liberalen het vrije on dernemerschap niet meer steu nen, ziet het er inderdaad donker uit voor Link. WILLEM SPIERDIJK aan de Leidse universiteit, gisteren tijdens een Boerhaavecursus over aids. Hij waarschuwde voor hyste rie rond de ziekte: "Stel bij de be handeling van een aids-patiént ge lijkwaardigheid voorop. Het is een patiënt die te horen heeft gekregen dat hij binnen afzienbare tijd zal sterven. Ga dus zorgvuldig met hem om". "De aids-patiënt is niet constant ziek. Hij heeft ook goede perioden. Thuisverzorging van een patiënt roept echter moeilijke vragen voor de hulpverlening op. Zoals wan neer hij door zijn ziekte blind wordt. Moet hij dan nog braille le ren? Immers hij weet zeker dat hij binnen afzienbare tijd zal sterven". Dit aspect van de verzorging van aids-patiënten kwam gistermiddag aan bod tijdens de cursus 'Zonder aids leven leven met aids'. De cur sus was bestemd voor iedereen die met aids in aanraking kan komen. Dat hoeven niet alleen verplegers, gezinshulpen of fysiotherapeuten te zijn, maar ook kappers, politie mensen en pedicures. Behalve de technische aspecten van de virus-ziekte aids, kwamen dus vanzelfsprekend de praktische kanten van de verzorging van aids- patiënten aan bod. "Daar zitten we eigenlijk op te wachten. Want die technische zaken weten we nu wel", aldus een verpleger van de Bedrijfsgezondheidsdienst regio Rotterdam. "Als ik naar de kapper ga, moet ik dan vragen alle messen en scha ren te steriliseren?" was een vraag uit de zaal. Volgens de deskundi gen is dat niet nodig, al wordt dat in Amerika wèl gedaan. Sinds jaar en dag overigens, nog vóórdat de eer ste aids-patiënt bekend werd. Het algemene uitgangspunt van de cursus was: mensen die met bloed van aids-patiënten te maken kunnen krijgen, moeten gewoon de algemene hygiënische regels in acht nemen. Dan is het risico van besmetting erg klein. Vooral verplegers kunnen te ma ken krijgen met 'prikongelukken': een naald, gebruikt om bloed te prikken moet daarom zo snel mo gelijk in een ontsmettingsbeker worden gedeponeerd. Wegwerp- naalden meteen in een plastic zak. "Wat moet ik doen als ik bij een bevalling een baby bloed uit het mondje zuig?". Van Furth had een goede raad: "Spoel je mond met een slok jenever en spuug dat uit. Herhaal het drie keer en slik bij de vierde keer de jenever door'. Alcohol doodt namelijk het HIV- virus dat aids kan veroorzaken. Een druppel gemorst bloed op de grond kan worden weggeveegd en de plek vervolgens met alcohol worden gedesinfecteerd. Gaat het om een groot oppervlak dan is één deel bleekwater op tien delen wa ter ook goed. Iemand wiens broer aan aids was overleden had te maken gekregen met een weigerachtige begrafenis ondernemer. Die wenste de dode niet af te leggen en te kisten. Maar ook voor begrafenisondernemers zijn er richtlijnen voor de behande ling van overleden aids-patiënten en is er (dus) geen reden om hen te weigeren. De deskundigen tijdens de cursus gaan ervan uit dat elk bloed besmet kan zijn. Immers of iemand aids-patient is of niet, is vaak niet bekend. LEIDEN - Twee Hagenaars (bei den 22 jaar) en een man uit Zoeter- meer (19) zijn gistermiddag op de Middelstegracht aangehouden. Het drietal had twee geluidsboxen met een waarde van 1800 gulden in hun bezit die van ECN aan de Nieu we Rijn waren gestolen. De aan houding kon plaatsvinden dank zij de oplettendheid van een winkelre chercheur van V&D die zich toe vallig in de winkel van ECN be vond. Lekker pittig met puur mager rundvlees. Haarlemmerstraat 157. Leiden Tel: 071-146459 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13