FNV bereid tot matiging van looneisen Scholing geen tovermiddel tegen werkloosheid Luxemburgse 'vloot' moet koopvaardij België redden Cheques Rabo uit de gratie In ruil voor herstel koppeling ARBEIDSONRUST IN ZUIDKOREA OESO: kans op recessie in VS Ideiner geworden Beurs New York explosief WOENSDAG 1 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD/ANP) - De vakcentrale FNV wil in het komend overleg met het kabinet proberen een af spraak te maken over het herstellen van de koppeling tus sen de inkomensontwikkeling in het bedrijfsleven en in de collectieve sector (ambtenaren en uitkeringsgerechtig den). In ruil daarvoor is de FNV bereid zich vast te leggen op een beperkte loonstijging in het bedrijfsleven. De vakcentrale schat dat de loon- stijging volgend jaar beperkt kan blijven tot 0,5 tot 1 procent. Vervol gens wil de vakcentrale, met de werkgeversorganisaties erbij, ko men tot centrale aanbevelingen om de langdurige werkloosheid te be strijden. Dit zei FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren op een pers conferentie in Amsterdam. De FNV voert in juni overleg mét het kabinet over het eigen Deltaplan ter bestrijding van de langdurige werkloosheid. Dat plan is door het kabinet niet onwelwillend ontvan gen. Stekelenburg wil die gelegen heid te baat nemen om tot een ver gelijk te komen over een vorm van herstel van de koppeling tussen markt- en collectieve sector. Over eenstemming met het kabinet zou de onderhandelingspositie van de vakbeweging aanzienlijk verster ken, aldus Stekelenburg. Stekelenburg toonde zich giste ren niet erg hoopvol op de kans dat in het najaar met kabinet en werk gevers concrete afspraken te ma ken zijn over bestrijding van de werkloosheid. Niettemin blijft het volgens hem zaak de doelstelling van hoogstens 500.000 werklozen in 1990 boven water te houden. De FNV-bonden zullen naar zijn me ning in elk geval de cao-onderhan delingen moeten aangrijpen om door te gaan met de herverdeling van arbeid. De nieuwe cao-coördinator van de KNV, J. Draijer, zei vorige week dat de FNV leiding zal moeten ge ven aan het verzet tegen het kabi netsbeleid en 'daarbij de politieke staking niet moet schuwen. Vol gens Stekelenburg heeft Draijer die uitspraak nog gedaan als voor zitter van de grafische bond. Acties in bedrijven zijn volgens de FNV- voorzitter alleen aan de orde als de cao-onderhandelingen zijn vastge lopen. De FNV zal wel op de vrijdag na Prinsjesdag een debat over het ka binetsbeleid organiseren met de grote politieke partijen en de werk- Mannen minder ziek in bedrijf met vrouwen DEN HAAG (ANP) - Het ziekte verzuim onder mannen daalt als het bedrijf waarin zij werken ook vrouwen aanneemt. Dit geldt in het algemeen voor bedrijven waar in het personeelsbeleid spe cifiek rekening wordt gehouden met vrouwen. Dit heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) vandaag ge zegd op een congres met de titel 'Neem nou een vrouw in de bouw'. De minister gaf de PTT als voorbeeld van een onderneming die betere financiële resultaten behaalt sinds daar verschillende schillende'beroepen werken. De Koning zei het de hoogste tijd te vinden dat werkgevers zich eens realiseren dat het werven van vrouwen voor 'typische' man nenberoepen in het belang is van het bedrijf. Bovendien kan het tekort aan vakmensen met het aannemen van gediplomeerde vrouwen worden opgeheven, meent de minister. geversorganisaties. Op 8 oktober houdt de FNV een manifestatie in Amsterdam waar de gevolgen van het kabinetsbeleid en de alternatie ven van de FNV ter sprake komen. Het gaat dan om zaken die de 'kwa liteit van de samenleving onder mijnen', zoals de plannen met be trekking tot de studiefinanciering, de werkloosheidsbestrijding, de positie van jongeren en uitkerings gerechtigden. Het debat en de ma nifestatie zijn volgens Stekelen burg niet bedoeld als een gelegen heid om stoom af te blazen, maar om duidelijk te maken hoe het vol gens de FNV anders en beter kan. Beveiliging van centrale bank aan de kaak gesteld AMSTERDAM (ANP) - "De con trole op werknemers bij de Neder- landsche Bank is zeer oppervlak kig". Dit voerde een 44-jarige ex- werknemer van de centrale bank gisteren bij de politierechter aan als excuus voor het feit dat hij zes jaar lang in totaal 25.000 gulden in zijn zak stak zonder dat iemand het merkte. Pas in juni vorig jaar werd de man gepakt. Politierechter Van Kamp veroor deelde de man tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De boete van 5.000 gulden die de officier van justitie er nog bij eiste, liet zij vallen. De beveiliging van banken kwam begin dit jaar ook al in een kwaad licht te staan. De 'gebeten hond' was toen de Lloyds Bank Ne derland en New York. Een van de werknemers van die bank slaagde er daar in miljoenen guldens over te boeken naar zelf geopende reke ningen in Zwitserland. Het geld kreeg hij niet in handen omdat er een computerstoring plaats vond. Evenals deze verdachte, die tot an derhalf jaar cel - waarvan vier maanden voorwaardelijk - werd veroordeeld, voerde ook het ontsla gen personeelslid van de Neder- landsche Bank aan dat hij het geld wegnam om te protesteren tegen het gebrekkige beveiligingssys teem. Hij zei nu wel te begrijpen dat dit een foute manier van pro test was geweest. Het verduisterde geld gaf hij overigens meteen terug aan de bank. Hij had het altijd be waard. Volgens woordvoerder mr. J.H. du Marchie Sarvaas van de Neder- landsche Bank NV is het volstrekt onjuist dat de beveiliging van deze bank absoluut onvoldoende is. "Anders zou dit soort feiten aan de orde van de dag zijn." Wel erkende hij dat beveiligingssystemen altijd verbeterd kunnen worden. "In dat opzicht leren we van dit soort ver duisteringen," aldus Du Marchie Sarvaas. BRUSSEL - Het door land omslo ten Luxemburg wordt wellicht nog voor het einde van dit jaar een zee varende natie. Het lijkt een grap voor een landje dat slechts een paar meren en de Moezel heeft, maar het is bittere ernst. door Hans de Bruijn Met de zee nergens dichterbij dan zo'n 300 kilometer wil het berg achtige dwergstaatje een eigen 'vlag' gaan instellen. En die zal al meteen kunnen gaan wapperen op de steven van enkele tientallen koopvaardijschepen. Zowel de Belgische als de Luxemburgse re gering heeft begin dit jaar haar goedkeuring aan het koopvaardij- plan gegeven. Op de diverse minis teries wordt hard gewerkt aan de uitwerking ervan. Een definitieve beslissing kan in het vroege najaar vallen. Het is de bedoeling Luxemburg net zo'n 'goedkope vlag' te geven als Panama, Hongkong, Liberia en Bermuda. Eveneens onooglijke landjes, maar ze bieden wel onder dak aan de grootste koopvaardij vloten van de wereld. Alles draait natuurlijk om geld. Luxemburg kent het gunstigste belastingre gime van Europa. De btw is er laag, de vermogens en inkomstenbelasting ook. Bo vendien is Luxemburg een finan cieel centrum van de eerste orde Voor reders kan het veel voordeli ger zijn hun schepen en hun rend personeel in Luxemburg te la ten registreren, waar de sociale las ten en belastingen laag zijn. Dat kan de gemiddelde reder miljoe nen per jaar schelen. Situatie Het idee om van Luxemburg een zeevarende natie te maken heeft al les te maken met de slechte situatie waarin de Belgische koopvaardij verkeert. De Belgische reders kla gen al jaren steen en been over de hoge lasten in eigen land. Twee we ken geleden werd bekend dat de Belgische vloot vorig jaar alleen al een half miljoen ton draagvermo gen is kwijtgeraakt, ofwel bijna 15 procent. Nog maar 4,7 procent van de Belgische uitvoersom wordt ge leverd door de scheepvaart. De Belgische vloot telt nog 86 schepen onder de eigen vlag, maar dat aantal zal snel afnemen. Het aantal opvarenden daalde in één jaar met 20 procent. Steeds meer schepen worden 'uitgevlagd' naar goedkoper landen als de hierboven genoemde. En daar zal Luxemburg bij kunnen komen. Dat is niet ver wonderlijk: België en de kleine buurman vormen een economi sche en monetaire unie. Beide lan den zijn economisch zeer nauw met elkaar verbonden, de Belgi sche en Luxemburgse frank zijn evenveel waard. Uitvlagging van België naar Luxemburg zal voor de gemeen schappelijke betalingsbalans dus ook geen gevolgen hebben. Maar bovenal is er het belastingverschil. Het was de vorige minister van ver keer, de liberaal De Croo, die met het idee kwam om de Belgische vloot naar Luxemburg te laten ver huizen. Een opmerkelijk advies, want De Croo gaf zelf toe dat het belastingklimaat dat door het kabi net waarvan hij deel uitmaakte was gecreeerd, de Belgische koopvaar dij de das zou om doen. In plaats van in de regering wat voor de vloot te doen, adviseerde hij in feite belastingvlucht. Uit de cijfers bleek dat het laten varen van een koopvaardijschip onder Belgische vlag jaarlijks tus sen 2 en 2,5 miljoen gulden duur der was, dan onder een mogelijke Luxemburgse vlag. Bij 86 schepen levert dat de koopvaardij dus een voordeel - of minder nadeel - van 150 tot 200 miljoen gulden op. De Belgische schatkist verliest er ech ter zo'n 100 miljoen gulden per jaar aan belastinginkomsten door. Daar staat tegenover dat het huidige be leid tot het faillissement van de he le vloot kan leiden, wat de staat een veelvoud kan gaan kosten. De Belgische overheid heeft wel geprobeerd de koopvaardij in le ven te houden met subsidies. Maar vorig jaar werd daar slechts 32 mil joen gulden voor uitgetrokken. Dat helpt niet veel als het met de ande re hand weer wordt weggehaald. Het nieuwe, centrum-linkse kabi net, zal volgens de reders snel met een structurele oplossing voor de problemen in de koopvaardij moe ten komen. Anders zullen zij zich vrijwel allemaal nog dit jaar tot Luxemburg wenden. En heeft Bel gië geen eigen vloot meer over, want Luxemburgers ziet die reders graag komen. Een eigen vlag zal behalve Belgi sche - en andere - reders ook aan verwante financiële- en transport activiteiten kunnen aantrekken die de status van het groothertogdom als financieel centrum kunnen ver groten. Nu al zijn nergens in de we reld op een zo klein oppervlak zo veel banken gevestigd. Een gun stig fiscaal klimaat en geheimhou ding op 'zijn Zwitsers' hebben de laatste jaren vele miljarden franks aangetrokken. Luxemburg zal straks overigens niet het enige land ter wereld zijn dat wel een vloot, maar geen kust of havens heeft. Landen als Zwitserland, Tsjechos- lowakije en Hongarije hebben al ja ren een eigen vlag. SEOUL Stakende arbeiders demonstreren bij een kantoor v oul. Ze eisen hogere lonen en betere arbeidsomstandigheden. i Hyundai in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se- VLIJMEN (ANP) Het gebruik van betaalcheques en eurocheques door klanten van de Rabobank is de afgelopen vier maanden dras tisch teruggelopen. De Rabobank brengt de klant vanaf dit jaar na zestig cheques vijftig cent per cheque in rekening. Het gebruik van cheques is de afgelopen vier maanden 17 procent minder is ge weest dan in dezelfde periode van vorig jaar. Het aantal uitgegeven betaalcheques daalde met 41 pro cent en het aantal uitgeschreven eurocheques met 9 procent. De groei van het aantal betaalre keningen bij de Rabobank is in het eerste kwartaal van dit jaar veel groter geweest dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar, ondanks de onlangs ingevoerde tarieven. Dit heeft drs. P. Burghouts, lid van de hoofddirectie van de Rabobank, gisteren bekendgemaakt bij de opening van een nieuw Rabobank- kantoor in Vlijmen. De Rabobank is evenals andere banken overgegaan tot het heffen van tarieven op betaalrekeningen. Dit in tegenstelling tot de Post bank, die ertoe is overgegaan geen rente meer te betalen over de te goeden. Bij de Rabobanken worden bijna 3,7 miljoen betaalrekeningen aan gehouden. Uit onderzoek blijkt dat het aantal naar aanleiding van de tarifering opgezegde rekeningen minimaal is, aldus Burghouts. NEW YORK (UCN/ANP) - De koersen op de effectenbeurs van Wall Street zijn gisteren over een breed front explosief gestegen. De Dow Jones-index van de dertig in dustriële fondsen ging met 74,68 punten omhoog naar 2031,12 pun ten. Dat betekende een winst van 3,8 procent. Van de verhandelde fondsen sloten er 1177 hoger en 334 lager. De stijging van dinsdag was de op vijf na grootste in de geschie denis van de Newyorkse beurs. Het was tevens de op één na grootste stijging sinds de beurscrisis van oktober vorig jaar. Op verzoek van het beursbestuur stopten de handelaren hun transac ties op basis van computerpro gramma's toen de Dow Jones vijf tig punten was gestegen, maar dat kon een verdere stijging niet tegen houden. Het leek erop dat de han delaren een verloren dag wilden in halen. De beurs van Wall Street was maandag gesloten in verband met Memorial Day. Volgens beurs- deskundigen handelden de Ameri kaanse beleggers uit de overtui ging dat de Amerikaanse renteta rieven hun top hebben bereikt. Zij baseren deze mening op het feit dat vorige week vrijdag tegen hun ver wachtingen in geen verhoging van het Amerikaanse disconto heeft plaatsgevonden. PARIJS (GPD) De kans op een economische recessie in de Vere nigde Staten is kleiner geworden. Dat komt omdat het vertrouwen van de consumenten in de econo mie na de beurscrisis van oktober vorig jaar is hersteld. De gevreesde consumptievermindering en afta keling van de investeringen, die ongetwijfeld hadden geleid tot een forse daling van de economische groei, zijn goeddeels achterwege gebleven. Dit stelt dc Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar vandaag verschenen, jaarlijkse rapport over de Verenigde Staten. In Nederland hadden de grote banken al eerder geconstateerd dat de gevolgen van de beurskrach aanzienlijk minder ernstig zijn dan aanvankelijk werd gedacht. De OESO, waarbij de 24 belangrijkste industrielanden zijn aangesloten, constateert nu zelfs dat de crisis op de aandelenmarkten de Verenigde Staten geholpen heeft bij het berei ken van een betere economische balans. Door het na de crisis over eengekomen begrotingsakkoord kon de al in 1987 bereikte aanzien lijke vermindering van het begro tingstekort worden voortgezet, vooral door minder uitgaven voor defensie. Tegelijkertijd ging de ex port omhoog, waardoor ook de druk op de dollar verminderde. Over het algemeen, zo staat in het rapport van de Parijse organi- Winkelsluiting DEN HAAG (ANP) - Hoewel de Tweede Kamer in meerderheid voorstander is van langere ope ningstijden van winkels, lijkt een regeling daarvoor nog ver weg. De vier grote fracties zijn gisteren bij de behandeling van een initiatief- wet van D66 geen stap tot elkaar gekomen. Het D66-kamerlid Groenman heeft voorgesteld de openingstij den van winkels op doordeweekse dagen te verlengen van zes tot ze ven uur 's avonds. De ondernemer heeft daartoe zelf de keus, op voor waarde dat de totale openingstijd 52 uur per week blijft. Het voorstel van Groenman krijgt geen meerderheid in de Ka mer. PvdA en WD voelen ook voor langere openingstijden, maar verlenging met een uur zet volgens hen weinig zoden aan de dijk. Het CDA houdt vast aan de huidige winkelsluitingswet. satie.zijn de vooruitzichten voor een gestage en evenwichtigere groei wat beter dan in de periode onmiddellijk na dc beurskrach werd gevreesd. De binnenlandse vraag zal naar verwacht afnemen, maar omdat de uitvoer verder stijgt, zal de economische groei in Amerika zowel dit jaar als in 1989 liggen tussen de 2,5 en 2,75 procent (2,9 procent in 1987 en 1986). Als altijd stelt de OESO dat de gemaakte voorspellingen afhanke lijk zijn van een aantal veronder stellingen. zoals: de stijging van lo nen en andere kosten moet beperkt blijven en het handelstekort moet verder afnemen. Risico's zijn dat de consumentenuitgaven sterker afnemen dan verwacht, waardoor een recessie in het verschiet komt Aan de andere kant zou de binnen landse vraag ook te sterk kunnen worden, waardoor opwaartse druk op lonen en prijzen ontstaat met als gevolg inflatie. Als dat gebeurt is volgens de OESO een nieuwe beurscrisis niet uitgesloten. Tanken over de grens kost de Staat miljoenen DEN HAAG (GPD) - De Neder landse overheid verliest miljoenen doordat automobilisten in het grensgebied met Westduitsland daar hun benzine gaan tanken. In 1987 kostte dat de Nederlandse- staat 250 miljoen gulden aan ac cijns en 80 miljoen gulden aan BTW. Dit blijkt uit cijfers die het Nederlands Economisch Institut publiceerde, in opdracht van de BOVAG. Deze liet het onderzoek uitvoeren omdat de overheid er aan denkt de benzine-accijns ver der te verhogen. De pomphouders in de buurt van de grens met Duitsland verloren bijna een vijfde van hun omzet. Dat grensgebied heeft zich verbreed. Nu tanken Nederlandse automobi listen al op 20, 30 kilometer afstand van de grens in het buurland. In het vorig jaar werd 314 mil joen liter benzine minder afgezet dan in 1986. Van de totale Neder landse afzet is dat zo'n 7 procent. Aan de grens met Belgie verloren de pomphouders gemiddeld 4 pro cent van hun omzet. Olie-boring De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) wil in het oostelij ke deel van het IJsselmeer, bij de Friese plaatsjes Gaast en Oude Mir- dum en bij Urk in de Noordoost polder, naar aardgas boren. De NAM maakt gebruik van een boor- ponton in een afzinkbaar bescher mingsdok om vervuiling van het water te voorkomen. Bührmann-Tetterode Bührmann-Tetterode (papier, grafische machines) gaat onder hands 1.750.000 aandelen plaatsen, een uitbreiding van het aandelen kapitaal met 7 procent. De uitgifte tegen beurskoers is een uitbreiding van het eigen vermogen van 75 mil joen gulden in verband met over nemingen van bedrijven op het ge bied van flexibele verpakkingen en grafisch papier. Verzekerings-cao Werkgevers en vakbonden in het verzekeringsbedrijf (37.000 werk nemers) hebben gisteren in princi pe overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. Deze bevat 0,5 pro cent loonsverhoging en handha ving van de vut-uitkering op 80 procent. AMSTERDAM Scholing is niet het wondermiddel dat de hoge werkloosheid als sneeuw voor de zon kan doen verdwijnen. Door de snelle technologische ontwikkelin gen zijn bedrijven genoodzaakt tot voortdurende scholing, op straffe van verlies van hun marktpositie. Scholing van langdurig, laag opge leide werklozen, is weinig zinvol omdat deze mensen vrijwel uitslui tend aan het werk komen ten koste van niet al te best geschoolde werk- door Raymond Peil Aldus rekende prof. dr. J. Hartog gisteren af met werkloosheidsbe- strijders, die in allerlei vormen van scholing en scholingsprojecten de Haarlemmerolie voor de vastlo pende arbeidmarkt menen te heb ben ontdekt. Goede alternatieven kon de hoogleraar economie tij dens een bijeenkomst van de Uni versiteit van Amsterdam en de FNV echter niet aandragen. Het be lang van scholing, als essentieel voor behoud en groei van de wel vaart, is ook voor hem echter on omstreden. Ter verklaring van het feit dat scholing niet zaligmakend is voor werklozen, verwees Hartog onder meer naar de samenstelling van het werklozenbestand. Meer dan de helft van de werklozen heeft niet meer dan een lagere opleiding ter wijl deze groep tevens de meeste langdurig werklozen telt. "Niet ie dereen is in staat of geïnteresseerd om een hogere opleiding te volgen. Er is een beperking in de opname capaciteit van de werkloze zelf, hoe spijtig ook", aldus Hartog. Verdringing Daar komt bij dat bij een alge meen gebrek aan banen de beter opgeleiden het eerst aan de beurt komen voor een functie. Werd vroeger van een kassière een diplo ma huishoudschool verlangd, grootwinkelbedrijven schrikken er niet voor terug nu een havo-oplei ding als vereiste te stellen. "De sa menstelling van het werklozenbe stand wordt sterk bepaald door de ze verdringing", zo betoogde de hoogleraar. Verder is het belangrijk dat 'ten gevolge van het hoge niveau van het sociale minimum veel functies zijn geëlimineerd. Een substantiële daling van de werkloosheid is al leen te verwachten van een alge meen herstelbeleid, gecombineerd met herstel van de vraag naar lager gekwalificeerd personeel (er moe ten bijvoorbeeld meer portiers ko men) door vermindering van de loonkosten voor deze arbeid". Als het aan Hartog ligt kan deze ver mindering worden bereikt door loondaling eventueel in combina tie met loonkostensubsidie. Hartog ging uitgebreid in op de vraag wie scholing van de werkne mer moet betalen. Hoe algemener de vaardigheden die worden aan geleerd, hoe meer het voor de hand ligt deze scholing op te leggen (leerplicht) en te financieren uit de algemene middelen. Heel specifie ke vaardigheden, alleen van belang voor een bepaalde onderneming of een bedrijfstak, moeten door het bedrijf of de tak zelf worden ver Voor het werk achter de kassa verlangen winkelbedrijven tegenwoordig eerder een havo-opleiding dan een diploma huishoudschool. (foto gpd» zorgd. Waar de grens tussen deze vormen ligt, weten we niet, aldus Hartog. Dat zal voor de aanwezigen geen openbaring zijn geweest. Hoewel het aantal vrouwen dat deelneemt aan de arbeidsmarkt de laatste vijftien jaar flink is geste gen, zijn de scheidslijnen tussen mannen- en vrouwenberoepen on verminderd aanwezig. De 'beroe- pensegregatie' brengt nog steeds met zich mee dat er maar weinig gemengde beroepen zijn. "Vrou wen die de afgelopen vijftien jaar zijn gaan werken, deden dat in vrouwenberoepen", aldus drs. Kea Tijdens van de vakgroep sociaal wetenschappelijke informatica van de Universiteit van Amster dam. De werkgelegenheid in traditio nele mannenberoepen in de indus trie is fors teruggelopen. Daarvoor in de plaats hebben de mannen zich in in meerderheid meester ge maakt van de forse toeneming in de management- en leidinggeven de beroepen. De op de arbeids markt ingetreden vrouwen kwa men vooral terecht in de dienstver lenende beroepen en bij de over heid. De scheiding bleef dus in stand. In haar betoog poogde Tijdens een aantal mythen door te prikken die over vrouwen- en mannenbe roepen opgeld doen. Één hiervan: als het aantal vrouwen in een be roep snel toeneemt, dan dalen sta tus, werkgelegenheid en salaris van het beroep. Bij slechts een be perkt aantal beroepen blijkt dit te kloppen. Wat overigens wel waar is: als het aantal vrouwen in een be paalde beroepsgroep toeneemt is de status van dit beroep al gedaald. Mannen maken een beroepskeuze namelijk mede op grond van de status. Een ander fabeltje is het verhaal dat vrouwenberoepen in de maat schappij niet hoog worden gewaar deerd. Het prestige van mannenbe roepen is veel meer gespreid: tus sen de professor en de vuilnisman ligt een enorme afstand. De vrou wenberoepen liggen veel meer in het midden van de waarderings schaal. Verstarring Het vastlopen van de arbeids markt heeft sterk te maken met de samenstelling van de bevolking en er valt de komende jaren dan ook weinig verbetering te verwachten, zo voorspelde socioloog en demo graaf drs. H.J de Feijter gisteren, weinig opwekkend. Nederland kent een ïrt verhou ding jonge beroepsbevolking met weinig vrouwen. De gevolgen van de naoorlogse geboortegolven, tot uiting komend in grote hoeveel heid jongeren die zich in groten ge tale aandienden op de arbeids markt, beginnen weg te ebben. Door verlenging van de leerplicht en uitbreiding van het onderwijs zijn de klappen enigszins verzacht. Tot 2010 zitten we echter nog met een gestaag groeiende beroepsbe volking De achterstand die Nederland heeft ten aanzien van andere Eu ropese landen, als het gaat om deel neming van vrouwen aan het ar beidsproces, halen we voorlopig niet in, verwacht De Feijter. Meer (vooral gehuwde) vrouwen zullen zich de komende jaren voor een baan melden, maar het effect hier van is in verhouding tot dat van de geboortegolven voorlopig klein. Het gevaar 'van deze ontwikke lingen is veroudering van de be roepsbevolking. Op het moment dat het merendeel ouder dan veer tigjaar is, vrezen deskundigen, zijn werknemers minder mobiel, heb ben zij minder capaciteiten en zijn ze duurder. "Dit leidt tot een verde re verstarring van de arbeids markt", aldus De Feyter. Het gevaar voor bedrijven en or ganisaties is dan dat oudere men sen blijven zitten en jongeren daar door weinig ruimte krijgen. "De doorstroming loopt vast, er ont staat langsstroming. Jongeren stromen in en uit en kunnen niet blijven", schetste De Feijter. Een somber beeld waar we, gezien de bevolkingsopbouw, voorlopig mee moeten leven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7