Moskou geïrriteerd door kritiek VS Opnieuw proces over lynchpartij in Zuidafrika Halfslachtige besluitvorming Joegoslavische communisten Reagan jaagt Russen en Indianen in het harnas Noodtoestand afgekondigd in Ecuador Doodzieke Duarte zou aan aftreden denken België niet meer in oorlog met Colombia Reservist: 'Palestijnen ernstig mishandeld' BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (GPD/Rtr/Ap/DPA) - De .vierde topconferentie tussen partijleider Gorbatsjov en president Reagan is begonnen met irritaties over het aloude geschilpunt van de men senrechten. Moskou raakte geërgerd door de grote aandacht die de president er aan schonk en door de toon van zijn kritiek. „Hij spreekt ons toe als een zendeling die in Afrika de zwarten komt vertellen dat ze niet bloot rond mogen lopen", verwoordde een Sovjet functionaris. De kwestie van de mensenrechten heeft in het verleden al vaak geleid tot harde woorden tussen het Kremlin en het Witte Huis. De ach terliggende oorzaak is een verschil in opvatting over de weg waarlangs mensenrechten van kracht moeten worden. Eén van de belangrijkse woordvoerders en adviseurs van de Sovjetunie zei dat de houding van Reagan een goede dialoog tus sen beide supermachten in de weg stond. „Ik geloof dat de Sovjetunie QUITO (AP) - In Ecuador heeft de regering de noodtoestand inge steld om een algemene staking te breken. Het leger heeft al tientallen arrestaties verricht. Minister van binnenlandse za ken Moeller verklaarde gisteren dat op de technische universiteit in Quito 27 mensen waren gearres teerd na rellen waarbij studenten stenen gooiden naar militaire voer tuigen. Volgens de rector van de universiteit werden niet alleen stu denten, maar ook een aantal hoog leraren opgepakt. De radio sprak van zeker 60 arrestaties. Volgens Moeller was optreden van het leger nodig om een drei gende algemene staking, die hij „il legaal en ongrondwettelijk" noem de, af te wenden. Bij het legeroptre- den zijn tot op heden voor zover be kend geen doden of gewonden ge vallen; er zou wel herhaaldelijk door militairen zijn geschoten. President Pebres Cordero teken de gisteren een bevel tot instelling van de noodtoestand die 's avonds om 21 uur inging, enkele uren voor een algemene staking van een et maal zou beginnen. Tot de staking, de zevende waarmee de regering- Febres geconfronteerd wordt, was opgeroepen door de communisti sche vakbond, de grootste van het land. Belangrijkste eis van de stakers is verhoging van de lonen. Twaalf dagen geleden gingen leerkrachten bij het openbaar onderwijs al in staking om te protesteren tegen het duurder openbaar vervoer en hun hoge belastingdruk. hier een voorbeeld stelt. Toen Gor batsjov in Washington was, noem de hij geen enkel probleem. Zelfs niet de Iran-Contra-affaire", aldus woordvoerder Arbatov. Na de vrijheid en religie, die af gelopen maandag door Reagan wa ren aangekaart, kwam gisteren de vrijheid van meningsuiting aan de orde. Voor een publiek van hem gunstig gestemde 'cultuurdragers' hield Reagan in het gebouw van de schrijversbond, een hoogst exclu sieve club in het oude hart van Moskou, een betoog waarin hij pleitte voor de publicatie van de werken van Solzjenitsyn in de USSR. Solzjenitsyn werd in 1974 verbannen en leeft sindsdien in de Verenigde Staten. Zijn meest aan stootgevende werk in Sovjet-ogen was 'Goelag Archipel', het in 1973 voltooide epos over de stalinisti sche kampen. Het publiek kreeg echter de indruk dat de hoge gast niet helemaal wist waar hij het over had. De kwestie is echter, dat Solzje- nitsyns boek voor een aanzienlijk deel in pamflettistische stijl is ge schreven, als een aanklacht tegen het gruwelijke onrecht in die don kere jaren, terwijl daarbij een groot aantal namen en gegevens wordt genoemd. Reagan suggereerde dat Solzjenitsyn vanwege zijn kritiek op het stalinistische en post-stali- nistische onrecht niet wordt gepu bliceerd, maar dat is niet juist. Behalve de opmerking over het boek van Solzjenitsyn, schopte de Amerikaanse president tevens de Indianen tegen het zere been. Een student legde Reagan een vraag voor over de komst van een delega tie van drie Indianen naar Moskou, omdat zij hem in Washington niet te spreken konden krijgen om hun klachten over hongersnood en slechte huisvesting te uiten. Reagan antwoordde hierop door te zeggen dat de Amerikaanse rege ring de Indianen „miljoenen hecta res land had gegeven", en voegde daaraan toe: „Misschien hebben we ons vergist, misschien hadden we hen niet moeten tegemoetko men in hun streven om dat primi tieve leven te blijven leiden. Terwijl de staking gisteren in Stepanakert, de hoofdstad van de Armeense enclave Nagorno-Kara- bach in de Sovjetrepubliek Azerba- jdzjan aanhield en duizenden Ar meniërs opnieuw de straat opgin gen om te betogen voor de aanslui ting bij Armenië, bracht Nancy Reagan in het gezelschap van pre sident Gromyko's echtgenote, Li- dia een bezoek aan Leningrad. MEXICO - Jose Napoleon Duarte, de christendemocratische presi dent van El Salvador, is „dood ziek", aldus één van zijn woord voerders. Dit weekeinde heette het dat Duarte een bloedende maag zweer had. Nu wordt er ook verteld dat hij aan een ernstige kankeraan doening lijdt. door Rob Sprenkels De Salvadoraanse president zal in de Verenigde Sta ten een spoedbehandeling onder gaan, waarschijnlijk in Houston. Vandaag had hij eigenlijk zijn vier de veijaardag als gekozen presi dent van El Salvador moeten vie- De problemen in eigen land zijn beslist niet vreemd aan de precaire gezondheid van Duarte. De afgelo pen maanden is namelijk zijn hele wereld op instorten komen te staan. Eerst was er eind maart de vernederende nederlaag voor de christendemocraten bij de parle mentsverkiezingen. Extra pijnlijk was het dat Duartes zoon, Alejan dro, het niet eens kon brengen tot burgemeester van de hoofdstad San Salvador, traditioneel gespro ken een bastion van de christende mocraten. Duarte zal nu het laatste jaar van zijn bewind zijn overgeleverd aan een parlementaire meerderheid van ultra-rechts. Elke kans op soci ale hervormingen is daarmee zo goed als verkeken. En menig chris tendemocraat zit op hete kolen sinds de ultra-rechtse leider Rober to D'Aubuisson heeft aangekon digd dat er onderzoeken zullen ko men naar de wijdverspreide cor ruptie-praktijken van de afgelopen jaren. Ook heeft Duarte de afgelopen weken met lede ogen moeten toe zien hoe zijn christendemocrati sche partij uiteen is gevallen. Er is in eigen kring een ware broeder moord uitgebroken op zoek naar het kandidaatschap bij de presi dentsverkiezingen van volgend jaar maart. Officieel is Adolfo Rey Prendes benoemd, maar zijn kandidatuur wordt genegeerd door de tradione- le leiders van de partij, inclusief Duarte zelf. Hun alternatief heet Fidel Chavez Mena. De breuk lijkt onherstelbaar. Er zijn inmiddels twee partijbesturen. De nationale verkiezingsraad is verzocht om uit te maken welke van de twee stro mingen de originele christendemo cratische partij vertegenwoordigt. En een ultra-rechtse overwinning bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar maart lijkt nu al on vermijdelijk. Ai met al heeft het er veel van dat alle problemen Duarte te veel zijn geworden. Er zijn zelfs geruchten dat de christendemocratische pre sident aan aftreden denkt. De afge lopen dagen heeft Duarte al zijn naaste medewerkers thuis ontvan gen, en ook verschillende leiders van de Salvadoraanse kerk. Vol- Duarte (links) wordt bij zijn ver trek uit San Salvador ondersteund door partijgenoot en mogelijke op volger Rey Prendes. (foto api gens het ultra-rechts gezinde dag blad 'El Diario de Hoy' ging het om zijn afscheid. Problemen vooruit geschoven 2 beeltenis van Lenin houdt president i de universiteit van Moskou. (Foto ANP) BELGRADO (UPI/DPA/AFP) - Het centrale comité van de Joego slavische communistische partij is gisteren gemachtigd om een bij zonder partijcongres bijeen te roe pen als het ontevreden is over de maatregelen ter bestrijding van de diepe economische crisis waarin het land zich bevindt. Dit hebben de ruim 800 afgevaardigden beslo ten die sinds zondag hebben deel genomen aan een partijconferentie in Belgrado. Partijvoorzitter Boskou Krunic zei op de slotzitting van de confe rentie dat de partij „zwakheden en fouten" moet overwinnen. Het cen trale comité moet naar zijn zeggen onmiddellijk hervormingen ne men, die de weg vrijmaken voor kapitalistische elementen in het so cialistisch bestuurde Joegoslavië. Zo moet onder meer een halt wor den toegeroepen aan de hollende inflatie (van 170 procent over 1987). Sommige afgevaardigden had den forse kritiek op de uitkomst van de partijconferentie. „De be sluiten tonen op papier de eensge zindheid onder de communisten, en later kan iedereen ermee doen wat hij wil", aldus afgevaardigde Mirko. Een ander, Milicevic, meen de dat er teveel besluiten zijn geno men die weinig concreet zijn. In de slotverklaring van de con ferentie wordt niet expliciet ge sproken over een partijcongres. Het centrale comité wordt er alleen op gewezen dat zij haar verant woordelijkheid moet nemen, „in clusief alle statutaire maatrege len", als het ontevreden is over het tempo van de hervormingen. Vol gens Krunic betekent dit het beleg gen een bijzonder partijcongres dat de bevoegdheid heeft om een nieu we partijleiding te kiezen. Tijdens de conferentie hadden afgevaar digden aangedrongen op zo'n par tijcongres, na uitgesproken kritiek op de wijze waarop de huidige par tijtop de economische crisis be strijdt. Op het punt van politieke hervor mingen wordt in het slotdocument van de partijconferentie aange drongen op democratisering van het verkiezingsproces door het houden van rechtstreekse en ge heime verkiezingen op basis van lijsten met meer dan een kandi daat. De nadruk wordt erop gelegd dat partij- en regeringsfunctiona rissen tot op het hoogste niveau in principe kunnen worden ontsla gen. De Joegoslavische vakbondslei der Zvonimir Hrabar eiste gisteren een onderzoek naar vermeende corruptiepraktijken van de voor malige voorzitter van de communi- stiche partij, Milanko Renovica. „De arbeiders willen weten wat er waar is van de berichten in de me dia over appartementen en week end-huisjes van de vroegere voor zitter en anderen", zo zei Hrabar onder luide bijval van zijn 800 toe hoorders. Aids De eerste drie maanden van dit jaar zijn er in de twaalf EG-landen 1.872 aids-gevallen bijgekomen, waarvan 67 in Nederland. Het tota le aantal aids-patiënten bedraagt nu 11.186. In de niet-EG-landen in Europa zijn nog bijna 1000 gevallen bekend. Italië Bij de verkiezingen die zondag en maandag in 12.000 gemeenten en drie provincies in Italië werden gehouden hebben de socialisten grote winst geboekt. Ook de chris ten-democraten zagen hun aan hang toenemen, terwijl de commu nisten grote verliezen leden, aldus de officiële uitslagen die gisteren bekend werden gemaakt. Amalstrijders De pro-Iraanse Hezbollah-partij heeft in een zuidelijke vyijk van Bayrut ongeveer 200 strijders van de rivaliserende shi'itische Amal- militie vrijgelaten, zo is uit welin gelichte bron vernomen. De Amal strijders waren opgepakt in de wijk Bir al-Abed, een bolwerk van de Hezbollah (Partij van God), in de periode van 6 mei tot 27 mei toen er hevige gevechten gaaande waren tussen de twee milities. Suriname De Surinaamse president Shankar heeft gisteren een politiek topoverleg aangekondigd over de nieuwste eisen van rebellenleider Brunswijk en het ultimatum dat zijn junglecommando aan de rege ring in Paramaribo heeft gesteld. Brunswijk heeft gedreigd de palm olie-plantage Patamacca in Oost- Suriname volledig te vernietigen als de plantage niet aan hem en zijn manschappen wordt overgedra gen. BRUSSEL (GPD) - België kan eindelijk weer rustig slapen. De oorlog met Colombia is voorbij. Het afgelopen weekeinde teken de de Belgische ambassadeur in Bogota het vredesverdrag, waar mee aan een oorlog van maar liefst 121 jaar een einde kwam. Een grote opluchting voor onze zuiderburen. In 1867 verklaarde generaal Santos Gutierez België de oor log. Gutierrez was toen de sterke man in de zelfstandige staat Boy- aca, die nu deel uitmaakt van Co lombia. Het werd een van de langste oorlogen uit de geschie denis, maar ook een van de vreemdste, want er werd nooit een schot gelost. De vijandelijkheden waren het gevolg van het gebroken hart v de generaal. Hij had enkele jaren in Leuven gestudeerd en daar datzelfde hart verloren aan een Belgische schone, Josephine Harboort. Toen hij was afgestu deerd ging hij, zoals dat toen hoorde, naar haar ouders en vroeg hen om de hand van hun dochter. Colombiaanse historicus behan delden zij hem „slechter dan wanneer hij een Vlaming zou zijn geweest", en dat wil wat zeggen. Guttierez keerde verbitterd te rug naar Boyaca. Enkele jaren la ter werd hij president van zijn land en één van zijn eerste daden in die functie was... België de oorlog te verklaren. Hij schreef koning Leopold II een echte oorlogsverklaring en versterkte de Boyacaanse strijd krachten om voorbereid te zijn op een eventuele Belgische in val. Helaas, de posterijen werk ten toen net zo slecht als ze dat nu in België doen: de oorlogsver klaring bereikte de Belgische ko ning nooit. België is dus 121 jaar betrokken geweest in een oorlog zonder het zelf te weten. Met dank aan Tante Pos. Afgelopen weekeinde werd de vrede getekend op een groot feest in de stad Tunja. De hele Belgische kolonie in Colombia was er aanwezig en er werd een tentoonstelling over de verre (vroegere) vijand geopend. De 300 Belgen reisden er naar toe per trein over een spoorweg die zestig jaar geleden werd aange legd door...? Juist: Belgen. JERUZALEM (AFP) - Een Israëli sche reservist verklaarde te heb ben gezien hoe militairen Palestij nen, onder Wie een minderjarige, ernstig mishandelden. Zijn ge schreven getuigenverklaring is voorgelegd aan de Israëlische mi nister van defensie, Rabin. De getuigenis van reservist Stemker, overgebracht door het linkse Knesset-lid Zucker, werd gisteren gemeld door de Israëli sche pers. Stemker verklaarde dat 25 geboeide en geblinddoekte Pa lestijnse gevangenen op 20 april in een autobus van het leger ernstig zijn mishandeld. "Bij hun aankomst in de gevan genis sloeg een reservist uit Kiryat Arba (een joodse nederzetting bij Hebron) de gevangenen tussen de benen en over het hele lichaam met behulp van een elektrisch appa raat. Een kapitein die aanwezig was, kwam geen moment tussen beide. De afranseling duurde voort en één van de koks in de gevange nis kwam met enthousiasme kij ken", vervolgde Stemker. "Er was een heel jonge jongen, tussen 12 en 15 jaar. Ik probeerde hem te beschermen. Toen ze zich met hem gingen bezighouden zei ik tegen de kok dat hij een kind was, dat hij erop moest letten. Hij ne geerde me en gooide hem in het prikkeldraad met het doel hem te verwonden", aldus Stemker. "Ik probeerde hem te overtuigen maar hij greep de jongen en trachtte zijn gezicht langs het prikkeldraad te halen. Ik schreeuwde. Geschrok ken door mijn reactie liet de man hem los", verklaarde de getuige. "Ikbleefbijdejongenomhemte beschermen. Maar toen ik weg moest greep de kok hem weer en gooide met met al zijn kracht tegen een muur. Het kind huilde en schreeuwde van pijn. De kok schopte hem in de nieren terwijl een bewaker hem op de rug sloeg. Toen hij viel, wachtten ze tot hij zich oprichtte om hem opnieuw te slaan", aldus de getuigenis van de reservist. Visbedrijven aan de westkust van Noorwegen proberen te ontsnappen aan de algenplaag door hun bassins met visvoorraden te laten verslepen naar de koelere en minder zoute wateren in de fjorden. De giftige werking van de alg neemt af in minder zout water. Overigens breidde de alg voor de Noorse en Deense kust zich gisteren uit naar het noordenrichting open zee. Deze ontwikkeling betekent dat de dreiging voor de Nederlandse en Westduitse kust is afgewend. (foto api moord hadden gepleegd, werden zij wegens moord ter dood veroor deeld. Zij kregen in maart op het laatste nippertje uitstel van execu tie. Het gerechtshof in Pretoria schortte de terechtstelling op, om dat er aanwijzingen waren dat een van de getuigen die een belastende verklaring had afgelegd, had gelo gen onder druk van de politie. over het geweld van de jaren 85 en 86 vastbesloten zijn wraak te ne men. Rechtspraak als politieke ver gelding, zoals in burgeroorlogen wel voorkomt, aldus de 'anonieme' advocaten. Men weigert te aanvaarden dat de betrokkenen bij geweldpleging door een hele menigte, zelf slacht offers zijn. Slachtoffers van het po litieke systeem, van het apartheids- geweld, van het politiegeweld, zo zegt een advocaat. Hij vertelt hoe een menigte mensen een onschul dige jonge zwarte vrouw op brute manier vermoordde, onder het toe ziend oog van televisiecamera's. „Dit kon alleen gebeuren in om standigheden van verminderd ver antwoordelijkheidsgevoel, zoals in een menigte gebeurt". JOHANNESBURG - Vandaag wordt in Zuidafrika een proces hervat dat grote gelijkenis vertoont met de zaak tegen de Zes van Shar- peville. Zo'n 25 zwarten staan te recht wegens moord wegens hun betrokkenheid bij een lynchpartij. Zij zijn al schuldig bevonden, maar een vonnis is nog niet geveld. De verdachten kunnen de doodstraf krijgen. door Pat Sidley/ANP De 25 waren twee en een halfjaar geleden betrokken bij het lynchen van een zwarte politieman in Up- pington, een stadje in de Kaappro vincie. Een menigte zwarten beko gelde in november 1985 het huis van de politieman met stenen. De agent schoot met een geweer en nam de benen. Vanuit het nabijge legen Kimberley werd een speciale anti-oproereenheid gestuurd om de rust in Uppington te herstellen. Maar het mocht de agent niet ba ten. Hij werd met sténen bekogeld, geschopt en verbrand. Moord In verband hiermee werden 25 mensen gearresteerd. Een recht bank in Uppington achtte hen na een lang proces schuldig aan moord. De meeste verdachten be hoorden tot de menigte die het huis van de agent had bekogeld. Die groep had het gemeenschappelijke doel de politieman uit zijn huis te jagen en hem te doden. De betrok kenen associeerden zich met dat doel en zijn derhalve schuldig, zo redeneerde de rechtbank. Zelfs als één van de verdachten geen deel had gehad aan de feitelijke moord, dan nog is hij schuldig. In het proces tegen de 'Zes van Sharpeville' ging het om een verge lijkbaar gebeuren. Ook hier was sprake van een lynchpartij - in dit geval op de loco-burgemeester van Sharpeville - en ook hier werd het beginsel van het 'gemeenschappe lijke doel' gehanteerd. Zonder dat bewezen was dat de zes feitelijk de Doel De leer van het 'gemeenschappe lijke doel' is niet nieuw in Zuidafri ka. Maar het is ook een Zuidafri kaans rechtsbeginsel dat een ver dachte van moord de doodstraf be spaard kan blijven, wanneer zijn aandeel in het misdrijf beperkt is geweest. Bij de Zes van Sharpevil le heeft de rechter op dat laatste niet gelet, aldus de advocaat Edwin Cameron. In het proces tegen de 25 van Uppington heef de rechter wel beargumenteerd waarom hij de verdachten schuldig acht, maar is hij niet ingegaan op mogelijke ver zachtende omstandigheden. En juist die zijn van belang voor de strafmaat. Juist het! feit dat de rechter in het proces tegen de Zes van Sharpevil le geen rekening heeft gehouden met de omstandigehden, heeft tot scherpe kritiek geleid, aldus Came ron. De politieke onrust, de hoog oplopende politieke emoties, de dynamiek van de massa, zouden als verzachtende omstandigheden hebben moeten worden aange merkt, zo meent de advocaat. Of dat in het proces tegen de 25 van Uppington wel gebeurd, moet worden afgewacht. John Dugard, professor in de toegepaste rechts wetenschap van de Universiteit van Witwatersrand en deskundige op het gebied van de mensenrech ten, wees erop dat onlangs bij een proces in Natal betrokkenen bij een lynchpartij straffen kregen va riërend van drie tot zeven jaar. In dat proces werden politiek onrust en massaal geweld wel aangemerkt als verzachtende omstandigheden. Maar de daders waren in dat geval leden van Inkatha, de zeer gema tigde Zulu-organisatie. En rechters zijn er herhaaldelijk van beschul digd dat zij Inkatha-leden zeer cle ment behandelen. Minderjarig Het proces tegen de 25 van Up pington sleept al 18 maanden. Het is voor een groot deel achter geslo ten deuren behandeld. Verscheide ne verdachten zijn nog minderja rig. Wanneer het proces vandaag wordt hervat zal de verdediging waarschijnlijk onmiddellijk om schorsing vragen om zich voor te bereiden op het aanvoeren van ver zachtende omstandigheden. In de processen waarin de doodstraf is opgelegd aan mensen, omdat zij betrokken waren ge weest bij geweld van een hele me nigte, is te weinig aandacht ge schonken aan de massapsycholo gie, aan het gedrag van mensen in een menigte, aldus een advocaat die niet met name wilde worden genoemd. Verscheidene invloed rijke advocaten geloven dat de staat en veel rechters uit weerzin tegen lynchpartijen en halsband moorden, en vervuld van afschuw

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5