Financieringstekort pakt gunstiger uit Goochelen met mee- en tegenvallers Blunders maakten Stopera ruim 125 miljoen duurder Kabinetzendt Voorjaarsnota naar Kamer Kunstroof opgelost door inzet van 'pseudo-koper' Voorjaarsnota verdeelt werkgevers en bonden De Kening: crisis als Kamer studiebeursplannen afwijst Vervolging van kapitein olie tanker onzeker Ai restatie van WD-raadslid wegens fraude Drietal sloeg verpleegster 'wegens de kiek hersens in WOENSDAG 1 JINI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG ANP) - Het financieringstekort van de rijksoverheid pakt dit jaar gunstiger uit dan tot nuoe werd geraamd. Het tekort komt uit op 6,7 procent van het nationaal inko men, terwijl ii september vorig jaar bij de presentatie van de Miljoenennota 1988 nog werd verwacht dat iet 7,2 procent zou bedragen. Dat het tekort meevalt, ondanks overschrijdin gen bij de uigaven van de departementen, is te danken aan een hogere belastingop brengst. AMSTERDAM (GPD) De Am- sterdamse politie heeft bij het op lossen van de schilderijenroof uit het Stedelijk Museum gebruik ge maakt van een undercover-agent. Volgens politiewoordvoerder Wil ting kwam eind vorige week 'uit al lerlei kanalen' informatie dat er in het buitenland kopers werden ge zocht voor de drie gestolen doeken. "Er werd om het maar zo te zeggen met die schilderijen geleurd. Begin deze week werd die informatie nog eens bevestigd en wisten we dat er een transactie plaats zou vinden. Toen hebben we besloten een un dercover-agent in te zetten als pseudo-koper." De transactie zou plaatsvinden in het Pullman-hotel bij Schiphol. Daar werden maandagnacht rond 1.00 uur vervolgens drie mannen gearresteerd die bij de transactie betrokken waren: twee als verko per en een als koper. In de kamer van een van hen vond men het schilderij van Van Gogh en een koffer met anderhalf miljoen Duit se marken. De twee andere vermis te doeken - een Cezanne en een Jongkind - trof men aan in de kof ferbak van een auto op de hotelpar keerplaats. De verhoren van de drie mannen hebben volgens Wilting nog weinig opgeleverd. Het is nog steeds niet bekend of de verkopers ook de die ven zijn. Op de vraag of de transac tie door de undercover-agent werd uitgelokt, zegt Wilting: "Dan zou de hele zaak waardeloos zijn. Wij Dit blijkt uit de/oorjaarsnota die gisteren naar deTweede kamer is gegaan. De Vooiaarsnota geeft de stand van zakei aan rond de uit voering van deiegroting van het lopende jaar. Tegenover de nellere daling van het tekort van ht rijk staat dat de collectieve lastndruk (belasting en premiedrukjis opgelopen naar 53,9 procent, teivijl de raming 53,1 procent bedroeg. Het stabiel blij- sloten. Hiervan moet minister ven van de collectieve lastendruk Deetman (onderwijs) 263 miljoen is een van de doelstellingen uit het gulden voor zijn rekening nemen, regeerakkoord. Dat geld moet komen uit een een- De overschrijding van de uitga- malige mogelijkheid voor studen- ven met 900 miljoen is het saldo ten hun beurs tegen een iets lagere van een overschrijding van 1300 rente vervroegd af te lossen, zo be- miljoen gulden en compenserende sloot het kabinet afgelopen week- bezuinigingen van een kleine 400 einde. miljoen gulden waartoe het kabi net voor het lopende jaar heeft be- DEN HAAG (A1P/GPD) - Werkge- vers en vakcentales hebben tegen gesteld gereagerd op de gisteren gepubliceerde /oorjaarsnota. De werkgevers (VIO en NCW) verwij ten het kabinet lat begrotingsover schrijdingen vn departementen niet met bezuirgingen worden ge compenseerd, aals toegezegd. De vakcentrales FIV en CNV zien in het lager uitvaknde financierings tekort een argiinent om af te zien van bezuinigden, in de eerste plaats die op d6tudiefinanciering. De werkgeves zijn niet mild in hun oordeel ovr het optreden van het kabinet. Ht VNO verwijt het kabinet 'loze bloften' te hebben gedaan toen heeerder dit jaar nog aankondigde en streng begro tingsbeleid te olgen. Van de 1,6 miljard guldenlie te veel blijken te worden uitgegven, wordt maar 400 miljoen geompenseerd door extra ombuigigen. Het VNO vewijst naar de mee vallers in de elastingopbrengst. Sinds het tot stnd komen van het regeerakkoord lebben de belastin gen nu al ruir 5 miljard gulden meer opgebract dan waarmee in dertijd rekening werd gehouden. Dat geld had nu tot lagere lasten kunnen leiden zowel voor de staatskas als voor burger en be drijfsleven. Maar dan had de uitga venontwikkeling bij de overheid - wel in de hand gehouden moeten worden gemeld zijn voor een be- Verkeer en Waterstaat moet 23,2 miljoen gulden ombuigen, Land bouw en Visserij 6 miljoen en Alge mene Zaken 1 miljoen gulden. De resterende 88,3 miljoen gulden worden verdeeld over de andere departementen, waarbij Defensie en Ontwikkelingssamenwerking buiten schot blijven. Een belangrijk deel van de over schrijdingen en meevallers was al in maart bekend, toen het kabinet besluiten nam over het pakket om buigingen, belastingverlaging en afschaffing van de wir. De hogere belastingontvangsten van 3,8 mil jard gulden die in de Voorjaarsnota worden. "Gemiste kansen", zo con stateert het VNO. Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) komt tot gelijksoortige conclusies en verwijt het kabinet.eveneens dat het kansen op belastingverlaging laat liggen. Lijnrecht daartegenover staan de opvattingen van FNV en CNV. Zij voorzien dat vooral mensen met de laagste inkomens de dupe zul len worden van dé bezuinigingen in de studiefinanciering. Beide vakcentrales zouden genoegen ne men met een tijdelijk hogere belas ting- en premiedruk om knelpun ten in de samenleving te kunnen aanpakken. De meevallers in de be lastingopbrengst zouden in elk ge val niet voor belastingverlaging moeten worden gebruikt en even min hoeft de staatskas er (veel) wij zer van te worden. langrijk deel een doorwerking van de belastingmeevaller die al in fe bruari werd vastgesteld. Ook speelt de iets gunstiger economi sche ontwikkeling in 1988 een rol. r VOLENDAM (GPD) - Slechts een dertigtal potentiële bieders waren gisteren bereid de hand op te steken voor de inboedel van het vermaarde Volendamse hotel Spaander. Terwijl de kraan van de sloper al achter de ruggen van het publiek stond te draaien, poogde veilingmees ter K. Goezinnen zijn gehoor warm te laten lopen voor de 'unieke aankleding' van de te slopen hotelkamers. Hij had geen succes. De bed den, gordijnen, slaapkamer- stoelen en lampjes van het hou ten hotel brachten niets op, uit gezonderd de inboedel van ka mer 210. Voor 10 gulden mag kaasboer Thomas Klomp uit Katwoude het kamer-interieur weghalen. Volgende week gaat de ach terkant van het hotel tegen de vlakte. Daarvoor in de plaats komt een zwembad, nieuwe eet zalen en nieuweveel grotere en luxere kamers. Het nieuwe exte rieur is weer van hout, in Spaaiider-stijl. (foto gpd> DEN HAAG (GPD)- Als de Twee de Kamer niet akord gaat met de bezuinigingen op e studiefinan ciering, komt er eerkabinetscrisis. Dit voorspelt mini:er De Koning (sociale zaken) ineen interview met Elsevier. De waarschuwing volgt op eerdere dngementen van premier Lubbers e minister Ru- ding (financiën). OA en PvdA hebben grote mode met de af- schaffing van de anvullende le- ning en de aanvllende beurs. Daarvoor in de plats zouden stu- "denten voortaan et benodigde geld bij banken meten lenen. Binnenlanl kort Sekslijn De 06-sekslijne kunnen niet langer vanaf het linnenhof wor den gebeld. Het p?sidium van de Tweede Kamer heft de PTT ge vraagd deze numrers voor de tele fooncentrale onbeeikbaar te ma ken. Volgens preriiumlid Evers- ijk is het besluit u kostenoverwe gingen genomen. De 06-lijn kost twee kwartjes peninuut. Paasmoord De Gelderse recerche heeft na twee maanden intesief speurwerk de Bemmelse paasioord opgelost. Een vorige week ^arresteerde 26- tjarige Bemmelaar feeft bekend Pe ter Matulessy meimessteken ge dood te hebben. Mtulessy werd in de vroege ochtendren van maan dag 4 april 1988 irrijn woning om het leven gebrachlDe zaak kwam in het televisieproramma Opspo ring Verzocht, wabverigens de ar restatie van een oschuldige ople verde. Heroïne Voo de Arnhemse rechtbank is gistem zeven jaar ge- eist tegen een 31-jage Rotterdam mer wegens de sm«kel van 20 kilo heroïne. Hij werd i september vo rig jaar bij de Néerlands-Duitse grens aangehoudo. Een speur hond ontdekte de vrdovende mid delen in de kokeralken van zijn auto. De verdachtezei van niets te hebben geweten. lij zou zijn auto in Turkije hebbenuitgeleend aan een Iraniër die hij knde uit Rotter dam. Hij zei nooit :edacht te heb ben dat die de drug in zijn wagen zou verstoppen. Mei Mei was één van e drie warmste mei-maanden van leze eeuw. Al leen mei 1917 en iei 1947 waren warmer. De gemidelde maand- temperatuur bedreg 14,4 graden celsius tegen normal 12,1 graden. Volgens het KNMI ras mei met ge middeld 215 uur zo:(tegen 204 uur normaal) aan de zanige kant. De gemiddelde hoeveiheid neerslag was vrijwel normal (51 millime ter). maar per regickwamen grote 'erschillen voor. "De vraag is nu of de Tweede Ka mer deze financieringsverschui ving accepteert. Vijfhonderd mil joen in het financieringstekort dumpen is teveel van het mooie. Als de Kamer het plan niet aan vaardt, dan heb je een kabinetscri sis", aldus de minister. Hij ver wacht niet dat een eventuele kabi netscrisis opgelost kan worden met louter persoonswisselingen, zoals hier en daar in Den Haag wordt geopperd. "Dan komt er misschien iemand lijmen. Een ka binetscrisis zou alleen bevredi gend opgelost kunnen worden wanneer er verkiezingen worden gehouden en dus nieuwe program ma's gemaakt worden. Ik verwacht niet dat het financiële probleem dan aanmerkelijk geringer zal zijn", aldus De Koning. ROTTERDAM (ANP) Het is nog niet zeker of het Openbaar Ministe rie in Rotterdam de kapitein van de Roemeense ertstanker Borcea, die in januari zorgde voor een ernstige vervuiling van de Nederlandse kust met stookolie, zal vervolgen. Volgens officier van justitie Smid wordt de strafrechtelijke ver volging bemoeilijkt, omdat dit moet gebeuren op grond van de op het Marpol-verdrag gebaseerde wet voorkoming verontreiniging door schepen. Het Marpol-verdrag is gesloten tussen een aantal aan zee gelegen staten, waaronder Ne derland. Roemenië heeft het niet ondertekend, maar is er wel op een aantal punten aan gebonden. Smid verwacht dat het gerechte lijk vooronderzoek naar het onge luk met de Borcea nog geruime tijd in beslag zal nemen. Waarschijnlijk zullen binnenkort de kapitein en enkele bemanningsleden worden nnrmmnA.,,,^ t-v gehoord. Uit de eerste fase van het 11ERI?AM (ANP) De 40-jarige Rotterdamse verpleegkundige Stil onderzoek is gebleken dat de kapi- kenboom is °P zondag 22 mei doelbewust vermoord door een drietal jon tein van de Borcea diverse malen is êemannen dat had besloten iemand 'wegens de kick' de hersens in te gewaarschuwd dat het schip ver- slaan- Dat *s gebleken uit nadere verhoren van de drie verdachten, een moedelijk olie verloor en dat hij de- jongeman van 18 en twee broers van 17 en 18 jaar. ze waarschuwingen heeft gene- De eIerste bekende dit weekeinde al dat hij mevrouw Stilkenboom met geerd. Justitie verdenkt de kapi- een bijltje zodanig op het hoofd had geslagen dat zij aan de gevolgen over- tein ervan dat hij na het moment leed" HiJ zei aanvankelijk als enige te hebben geslagen met de bedoeling dat hij kon weten dat zijn schip olie mdruJk te maken op zUn vrienden, de twee broers, verloor, zonder de Belgische of Ne- Nader verhoor heeft uitgewezen dat het drietal de daad gezamenlijk derlandse autoriteiten te waar- heeft beraamd. Gedrieën zijn zij naar het Kralingse Bos gegaan om daar schuwen, al olielozend is doorgeva- een willekeurig iemand wegens de sensatie de hersens in te slaan. Me ren. Een grote hoeveelheid olie ver- vrouw Stilkenboom werd het slachtoffer, toen zij in de late avonduren vuilde de Nederlandse kust en tal door het bos Retste °P weg van haar werk naar huis. Ook de oudste van de van met olie besmeurde vogels twee broers heeft bekend de verpleegsters nog enige slagen op het hoofd vonden de dood. te hebben gegeven. hebben ons te houden aan strakke richtlijnen van Justitie". De drie schilderijen, die ander halve week geleden uit het Stede lijk Museum gestolen werden en een geschatte waarde hebben van 25 miljoen gulden, zijn nauwelijks beschadigd. Volgens museumdi recteur Beeren heeft alleen het doek van Cezanne een krasje opge lopen, maar dat valt gemakkelijk weg te werken. Er is geen contact met de politie geweest over eventu ele betaling van losgeld, aldus Bee ren. "Mochten de dieven toch een groot bedrag hebben gevraagd, dan zouden wij in een lastige situa tie zijn gebracht. Toch voelden wij er niets voor om daar op in te gaan. Dan is het eind zoek". ALKMAAR (GPD) De 42-jarige fractievoorzitter van de WD in Alkmaar is gistermiddag aange houden op verdenking van vals heid in geschrifte, oplichting en verduistering. Benjamin was tot fe bruari dit jaar filiaalhouder van een Nutsspaarbank in Alkmaar-Noord. In deze functie heeft hij vermoede lijk gefraudeerd met geld van cliën ten. De rayondirectie en enkele clienten hebben daarvan aangifte gedaan. Om welk bedrag het gaat kon een woordvoerder van de bank niet zeggen. Benjamin zit al zes jaar in de raad. Na de laatste verkiezingen is hij fractievoorzitter geworden. Hoofdbestuurder Van Volkuilen, lid van het WD-hoofdbestuur. meent dat zijn bestuur momenteel nog niet zal ingrijpen. "Wij zullen eerst meer feiten moeten kennen. Daarop wachten we. Daarna zal men eerst plaatselijk beslissingen moeten nemen. Menselijk gezien vind ik het incident natuurlijk vre selijk. Ik hoop dat het niet waar is." AMSTERDAM (GPD) Het Am sterdamse gemeentebestuur heeft bij de bouw van de Stopera fout op fout gestapeld. Ook de architecten Dam en Holzbauer en de aanne mingscombinatie Stamuco hebben blunders begaan. Dat blijkt uit een vernietigend rapport, dat in op dracht van de gemeenteraad is op gesteld over de gang van zaken rond het gecombineerde stadhuis- muziektheater op het Waterloo- plein. Falend beleid van alle partijen heeft er toe geleid, dat de Stopera 432 miljoen gaat kosten in plaats van de in 1979 afgesproken 306 mil- DEN HAAG - Geruchten over fi nanciële mee- of tegenvallers we ten in de politiek wonderen te be werkstelligen. Vrijwel elke politi cus is er als de kippen bij een mee valler te claimen. Tegenvallers worden echter zonder meer naar derden afgeschoven waarbij "het kabinet" de meest genoemde in stantie is. Premier Lubbers en zijn collegae moeten maar een mooie, en pijnloze, oplossing bedenken. door Carel Goseling De afgelopen weken heeft het ri tueel zich weer in volle omvang voorgedaan. Aanleiding vormde de zogenaamde Voorjaarsnota. Een stuk van'minister Ruding (financi ën) waarin de gang van zaken over de lopende begroting 1988 wordt beschreven. Nu pleegt dit soort no ta's voortijdig uit te lekken. Dat ge beurt in diverse brokken, waarmee de boodschapper vrijwel steeds een bepaald doel nastreeft. Zo was het ook dit keer niet ver wonderlijk om WD-fractieleider Voorhoeve al ruim voordat de Voorjaarsnota openbaar werd, te horen over een belastingmeevaller. De liberaal gaf daaraan ook meteen een bestemming: een verdere las tenverlichting voor burgers en be drijven. Deze 'uitdaging' werd door premier Lubbers direct beant woord met de stelling dat er hele maal geen meevaller was, omdat er een tegenvaller bij de aardgasbaten viel te noteren. Een soortgelijk scenario voltrok zich rond de begroting van minis ter Deetman (onderwijs). Zo lekte voortijdig een tegenvaller van ruim 500 miljoen gulden bij de uitgaven voor de studiefinanciering uit. Daarop concentreerde zich vervol gens alle aandacht. Andere over schrijdingen van begrotingen (met 700 miljoen gulden) vielen in het niet bij het spel rond Deetman en diens problemen. Gisteren was het dan zo ver. De Voorjaarsnota werd openbaar. En zie daar. Het bleek allemaal heel anders dan het tot nu toe leek. Uit gangspunt voor de nota vormt de Miljoenennota voor dit jaar zoals die op Prinsjesdag vorig jaar is ge presenteerd. Alle veranderingen die sindsdien zijn opgetreden staan beschreven. Om met het aardigste te beginnen: de belastingopbreng sten komen 3,55 miljard gulden ho ger uit dan was voorzien. Kassa voor Ruding. Tegenover die meevaller staat echter een forse tegenvaller. De verkoop van gas levert de Staat 1.2 miljard gulden minder op. De oor zaak ligt in de lagere olieprijs. Niet alleen is een vat olie op de wereld markt goedkoper dan tot nu toe in de ramingen was opgenomen, maar ook de dollarkoers is lager. Omdat de gasprijs aan de olieprijs is gekoppeld, treedt het financiële nadeel op. Behalve dë tegenvaller bij de gasbaten blijken de diverse minis ters ook nog te veel geld uit te ge ven. Er gaat bijna 1,2 miljard gul den meer de deur uit dan voorzien. Bezuinigingen brengen daarvan maar 400 miljoen gulden terug. De rest van het financiële gat blijft zit ten voor de jaren 1989 en 1990. Maar daarover straks meer. Belasting Al met al houdt Ruding zo'n 1,7 miljard gulden over. Dat geld be steedt hij aan een beperking van het financieringstekort van de overheid. Dat komt nu uit op 6,7 procent van het nationaal inko men, het bedrag dat wij jaarlijks sa men verdienen. Daarmee komt Ru ding ver onder de door hemzelf be paalde doelstelling van zeven pro cent uit. Ook de voorspelling in de Miljoenennota 1988 dat het tekort op 7,2 procent uit zou komen, wordt ruimschoots gehaald. Rudings handelwijze wekt op het eerste gezicht verbazing. Waar om wordt het geld niet besteed aan het schrappen van pijnlijke bezui nigingen, zoals bij de studiefinan ciering? Waarom wordt het bud gettaire gat van 900 miljoen gulden dat nu voor de komende jaren blijft zitten, niet ingevuld? De reden is simpel. Overschrij dingen op begrotingen moeten door het betreffende departement gecompenseerd worden, zo luidt dc afspraak in het kabinet. Boven dien gaat het in feite om belasting geld van burgers en bedrijven. Zij hebben eigenlijk te veel betaald. En dat geld, zo is een andere af spraak in het kabinet, moet aan hen worden teruggegeven. Daarvoor bestaat ook een goede mogelijkheid. De reeds eerder aan gekondigde belastinghervorming volgens de voorstellen-Oort. Die plannen zijn nog altijd niet rond. Er ontbreekt nog 1250 miljoen gulden om koopkrachtverlies voor de lage re inkomensgroepen te voorko men. Bovendien zijn de voorne mens om de hogere inkomensgroe pen de belastinghervorming zelf, door het schrappen van aftrekpos ten, te laten betalen, financieel nog niet rond. In dat kader past ook het pleidooi van Voorhoeve om de res terende belastingmeevaller in 1989 aan burgers en bedrijven terug te geven. Er zijn echter meer bestedings- joen. Burgemeester Van Thijn heeft al laten weten dat het ge meentebestuur zal opstappen als de gemeenteraad daarom vraagt. In het vandaag aangeboden rap port stelt de Commissie Onderzoek stadhuis/muziektheater dat budget en tijdsplanning veel te krap waren en de inspraakmogelijkheden te ruim. "Dat in 1979 - met de weten schap die er toen bij het college be stond - niettemin tot de bouw be sloten is op basis van het budget van 306 miljoen gulden en een tijd schema van vijf jaar bouwtijd, acht de commissie de grondoorzaak van de overschrijdingen". Volgens de commissie heeft het bij de voorbereiding en de uitvoe ring van de bouw ontbroken aan een adequaat management, zowel van de kant van de gemeente als van de kant van de architecten. De gemeente heeft de wensen van ope ra, ballet en stadhuis onvoldoende in de hand gehouden. De architec ten hebben onvoldoende duidelijk gemaakt wat de financiële conse quenties zouden zijn van de voor gestelde wijzigingen. Volgens het rapport had veel ellende voorko men kunnen worden als het ge meentebestuur al in het begin een bouwcoördinator had benoemd met verregaande verantwoorde lijkheden. Ook aannemer Stamuco had de zaken beter moeten plan nen. Sneeuwbal De vraag is echter of het allemaal veel anders had kunnen lopen. Door 'enkele minder verstandige beslissingen' van het college in de beginperiode is volgens de com missie een soort sneeuwbal-effect ontstaan. "De aard van de proble matiek was zodanig dat een poging tot oplossing van het ene probleem dikwijls leidde tot het ontstaan van weer een ander probleem. De reeks van feiten die uiteindelijk geleid heeft tot de vergaande overschrij ding van het door de raad toegesta ne krediet, was toen nauwelijks nog te stuiten". In hoeverre burgemeester Van Thijn en zijn wethouders inder daad consequenties aan het rap- port zullen verbinden, valt nog moeilijk te zeggen. Evenmin valt te voorspellen of de raad wel een be stuurscrisis voor deze affaire over heeft. Vorig jaar zei Van Thijn tij dens de raadsbehandeling over de aanvraag van een extra krediet van 80 miljoen gulden. "Mocht uit dit onderzoek blijken dat een (of meer) wethouders) laakbaar of verwijt baar heeft gehandeld, dan zullen daar conclusies aan worden ver bonden". Vooral de positie van wethouder Etty van financiën lijkt omstreden. Etty had vrijwel vanaf het begin de supervisie over het project en heeft voortdurend ver zuimd op te treden. Volgens de commissie had er een 'helder, ondubbelzinnig en opera tioneel beleid' geformuleerd moe ten worden, waarin didelijk was wat de taak en mogelijkheden van de betrokkenen waren. Ondanks alle problemen nadert de Stopera nu eindelijk haar vol tooiing. In het najaar verhuist de laatste ambtenaar van het oude stadhuis naar de Stopera, ruim twee jaar later dan gepland. Het muziektheater werd in september 1986 officieel in gebruik genomen. Een paar maanden eerder waren de eerste overschrijdingen van het budget aan het licht gekomen. Sta muco diende toen een schadeclaim van 16,7 miljoen gulden in, omdat het bedrijf door het late gereedko men van bouwtekeningen ernstige vertragingen had opgelopen. De gemeenteraad ging akkoord met een kredietaanvraag voor dat be drag. Begin '87 trokken de archi tecten Dam en Holzbauer aan de bel. Een paar maanden later stem de de raad morrend in met een aan vullend krediet van 96 miljoen gul den. DRUGS - Wegens smokkel, distri butie en fabricage van hard-drugs is gisteren voor de Leeuwarder rechtbank 15 jaar cel geëist tegen een 30-jarige Harlinger. Hij zou he roïne uit Thailand naar Nederland hebben getransporteerd en betrok ken zijn geweest bij de fabricage van hard-drugs in twee labaratoria in Leeuwarden. Bij zijn arrestatie in juli tijdens een verkeerscontrole vond de politie in zijn wagen ruim 20 kilo heroïne. mogelijkheden. De doorwerking van de tegenvaller bij de gasbaten voor de overheid in komende jaren bij voorbeeld. Of het dichten van gaten die ontstaan als de Kamér be zuinigingen afwijst. Dat gebeurde onlangs nog in het paasdebat, waarmee de dekking van de 900 miljoen gulden die het kabinet nog zou moeten bezuinigen in 1989 en 1990 twijfelachtig is geworden. Verder zijn er nog de (koopkracht effecten van de plannen-Dekker voor een hervorming van de ziekte kostenverzekering. 01' extra uitga ven door het opheffen van ongelij ke behandeling in de sociale zeker heid. Kortom, mogelijkheden ge noeg. Zoals gezegd, voor de WD staat de besteding van de meevaller in de toekomst al vast. Het CDA is stil. Bij de PvdA heeft men al ver moedens over de kabinetsplannen. Financieel specialist Wöltgens: "Men is een spaarpotje aan het vor men om in 1990, het jaar van de ver kiezingen, een gigantische belas tingverlaging te geven. In de hoop dat dat zodanig positieve effecten bij de kiezers teweeg brengt dat zij een voortzetting van de coalitie mogelijk maken". Hollandse nieuwe haring Nu per4 stuks «sw Alleen verkrijg hanngverkooD geldig van do. 2 juni t/m za. 4 jui VROOIVm DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3