Ziektekostenverzekeraars vrezen roulette in de gezondheidszorg 'Ouderen en chronisch zieken de dupe bij basisverzekering' Achtergrond Geringe bereidheid tot aanvullend verzekeren baart ziekenfondsen zorgen Nederlandse gereformeerden blij met Boomsma PAGINA 2 WOENSDAG 1 JUNI 1988 Plannen commissie-Dekker vandaag in Kamer aan de orde GOUDA "Met de verde ling van de middelen in zo'n stelsel wordt het roulette. Het geld komt niet terecht waar het moet komen. Dit zijn risico's die een onder nemer niet meer kan incal culeren. Met zulke plannen zou de Tweede Kamer niet moeten instemmen". door Kees Cornelisse Drs. Ad Bouwmeester, woordvoer der van de particuliere ziektekos tenverzekeraars, is duidelijk tegen de voorgestelde ingrijpende wijzi gingen in het stelsel van ziektekos tenverzekeringen. Bouwmeester is directeur van De Goudse Verzeke ringen. Hij treedt op namens ruw weg twee-derde deel van de parti culiere ziektekostenverzekeraars: twee organisaties van onderlinge maatschappijen en een organisatie van wat men dan meer de echte "commerciële" verzekeraars (waaronder de grote assurantie concerns) noemt. Alle drie zijn bij het Verbond van Verzekeraars in Nederland aangesloten. Deze groep organisaties bestrijkt ruim drie miljoen verzekerden. Kenmerkend voor deze sector van de ziektekostenverzekeraars is de felle (prijs)concurrentie. Die heeft onder meer te maken met het feit dat veel van de betrokken verze kerden niet alleen tegen ziekte bij deze ondernemingen zijn verze kerd. De relatie tot die verzekerden is dan ook een geheel andere dan die van de huidige ziekenfondsen tot hun 'klanten'. "Bij de ziektekostenverzekerin gen gaat het om een veld waarin ie dereen regelmatig uitkeringen krijgt", aldus Bouwmeester. "Dat is een totaal andere situatie dan bij brand- of autoverzekeringen, waar de uitkeringsfrequentie wat lager ligt". - Deze verzekeraars hebben dus geen enkel vertrouwen in de over- heidsplannen? Bouwmeester: "De uitgangs punten van het kabinet zijn: bevor dering van de marktwerking, het vervangen van dure behandelin gen door goedkope, en het afbre ken van de schotten tussen de hui dige stelsels (ziekenfondsen, parti culiere verzekeringen, awbz) om een doelmatiger werking te krij gen. Dat vinden wij prima". "Maar wij betreuren de opzet van een financieringsstelsel, dat uiterst ingrijpende wijzigingen zowel voor de verzekeraar als voor de consu ment oplevert. De geldstromen in de gezondheidszorg zullen voor driekwart via een zogeheten cen trale kas gaan lopen, waarin de fis caal (door de belastingdienst) geïn de premies worden gestort. Dat geld wordt dan verdeeld over de zorgverzekeraars. Dat systeem zal niet werken, zo vrezen wij". - Wat zijn de bezwaren tegen die opzet? Bouwmeester: "Totaal gaat er in de gezondheidszorg en maatschap pelijke dienstverlening ruim f 40 miljard per jaar om. Daarvan gaat dan straks 27 tot 28 miljard via die centrale kas. Dat is gemiddeld 75 miljoen per dag; zelfs als er 80 pro cent van de verdeelsleutel in orde is komt er nog 15 miljoen per dag op de verkeerde plaats terecht. Wij hebben daar geen vertrouwen in; het zijn geen overzienbare risico's meer voor een ondernemer". Ziektekostenverzekeraar Bouwmeester:1De v raag is of het huidige hoge peil van de gezondheidszorg r uit gaat'. "Er zijn al voorbeelden genoeg, zoals de wet studiefinanciering, waarbij overheidsplannen door be oordelingsfouten de mist in gaan. Men heeft hier een fraai macro-mo del opgezet vanachter het bureau. Maar het moet ook nog werken op micro-niveau. Het geld wordt via "nader te bepalen" verdeelsleutels uitgekeerd. Daarbij spelen zaken als leeftijden, cultuurverschillen, opleidingsniveaus en regio's een rol. Zo'n opzet kan nooit naadloos bij de werkelijkheid aansluiten. De overheid zal ons eerst moeten over tuigen hoe het precies moet en dat het goed werkt". - Wat denkt u van de mogelijke Bouwmeester: "Er ontstaat geen concurrentie. In zo'n stelsel zien wij geen marktwerking ontstaan. In de eerste plaats geeft zo'n groot basispakket al veel minder moge lijkheden tot normale concurren tie. Daarbij komt dan de onzekere verdeling van geld. Zelfs een gerin ge afwijking in de uitkeringen geeft een onvoorspelbare invloed op de omzetten. De maatschappij en zouden dan onderling moeten gelijkbreien? Dat is niet haalbaar". "Deze zaak is zo onduidelijk dat die opzet niet kan werken. Hoezeer de doelstellingen ook te onder schrijven zijn, zó deugt de uitvoe ring niet. Het parlement zou daar zorgvuldig naar moeten kijken. Het gaat om niet minder dan 9 pro cent Van ons nationaal inkomen. De Tweede Kamer kan, als ze haar taak goed verstaat, op deze plan nen geen besluiten nemen". - Zijn fer meer bezwaren? Bouwmeester: "Zeker, ook de in terne acceptatieplicht. Die bete kent dat verzekerden veel te ge makkelijk van verzekeraar kunnen veranderen. Ook hier geldt dat het dragen van risico onmogelijk ge maakt wordt. Je krijgt enorme ver schuivingen in portefeuilles. Als geheel dreigen dan omwentelin gen, die alleen maar leiden tot cha otische en onbeheersbare ontwik kelingen". "Bovendien zal de voorgestelde regionalisatie de marktwerking ex tra bemoeilijken. De aanbieders in de gezondheidszorg met wie de verzekeraars contractenmoeten sluiten, zullen groepen vormen. Daar moeten de financiers dan blokken tegenover stellen. Dat zou de concurrentie kunnen verstoren, maar zonder afspraken kan het in deze opzet niet". Bouwmeester: "Die wordt be dreigd. Zijn keuzevrijheid wordt minder. Naarmate de onderhande laars het spel harder spelen dreigt ook de kwaliteit te worden aange tast. De vraag is of het huidige hoge peil van de gezondheidszorg niet achteruit gaat. Addertjes onder het gras zijn bovendien de kostenver schillen: bijvoorbeeld in het noor den maakt de verzekerde minder gebruik van zorg dan in Amster dam. Dit afgezien van de verschil len in verpleegtarieven. Hoe wil men deze tegenstellingen indam men?" Bouwmeester: "Ook de manier waarop het nieuwe stelsel zou moe ten ingevoerd is voor ons onaan vaardbaar. De overheid gaat nu in de overgangssituatie allerlei zaken via de algemene wet bijzondere ziektekosten regelen. Onze verze kerden worden op die manier naar de ziekenfondsen geleid. Dus krij gen we al verstoringen van de marktverhoudingen voordat het model-Dekker is ingevoerd. Dat is een gevaarlijke weg". - Als de ziekenfondsen ook op de markt komen, zijn er straks aan zienlijk meer dan 60 ziektekosten verzekeraars. Is dat niet veel in een klein land als het onze? Bouwmeester: "Dat is niet te veel als er een echte marktwerking zou ontstaan. Maar die zien wij zó niet komen. We rekenen nu op het gezond verstand van het parle ment. We hopen dat het de regering van deze foutieve weg doet terug keren. Zo niet, dan glijden we af naar een volksverzekering, waar van alleen maar grote kostenexplo- sies te vrezen vallen. Die staan haaks op de beginsel van markt werking en doelmatigheid". Bouwmeester: "Wij zouden vanuit de bestaande situatie de knelpunten geleidelijk willen weg nemen. De schotten tussen parti- culiere-/ziekenfondsverzekering enerzijds en de awbz anderzijds moeten weg. De aanwezigheid van een leeftijdsafhankelijke premie- opbouw in de particuliere ziekte kostenverzekering wordt ook door verzekeraars als een knelpunt erva ren. Een oplossing is het per maat schappij vaststellen van een maxi mum premie-afstand tussen de hoogste en de laagste premies die worden gehanteerd". "Zo moet dan de solidariteit tus sen 'oud' en 'jong' worden hersteld. Als de knelpunten worden opge lost is gezonde concurrentie moge lijk en worden doelmatig werken en kostenbeheersing bereikt. Want dan kan de gewenste substitutie (bereikbaar maken van zorg naar behoefte) worden bereikt". ZEIST "Het kabinet vertrouwt er nogal op dat mensen zich straks vrijwillig aanvullend gaan verzeke ren. Wij, de ziekenfondsen, zijn bang dat dat niet gebeurt. Daarom gaan we dat nader onderzoeken", aldus mr. Niek de Jong (48), alge meen secretaris van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. door Kees Cornelisse De 43 ziekenfondsen bereiden zich voor op de komende ingrij pende wijzigingen in het ziektekos tenstelsel. Het veel gekritiseerde wettelijke keurslijf van de Zieken fondswet valt weg. De huidige uit voeringsorganen gaan straks de markt op. Ze vinden daar als con currenten de tegenwoordige parti culiere verzekeraars. Op een achttal na, de zogeheten bovenbouwmaatschappijen. Dat zijn niet-winst beogende verzeke raars die indertijd uit de zieken fondsen zelf voortkwamen om mensen op te vangen die boven de loongrens kwamen (maximum in komen om ziekenfonds-verzekerd te kunnen zijn). Met die 'bovenbou- wers' gaan de fondsen zich nauw aaneensluiten. In het ontworpen stelsel heten ze allemaal "zorgver zekeraars". De ziekenfondsen hebben, sa men met de bovenbouwers, posi- tief-kritisch gereageerd op de plan nen die het kabinet voor de basis verzekering ontvouwt. Maar willen ze in feite niet liever een volksver zekering ziektekosten? De Jong: "Even terug in de ge schiedenis. We hebben steeds ge pleit voor een volksverzekering ziektekosten gelijk aan het huidige ziekenfondspakket plus dat van de algemene wet bijzondere ziekte kosten. En met voor iedereen een premie naar draagkracht". - En de bezwaren tegen de opzet van het Dekker-model? De Jong: "Wij vinden bijvoor beeld dat geneesmiddelen, tand- Ziekenfondswoordvoerder De Jong: 'Onderzoek naar behoefte aanvullende verzekering'. zorg en fysiotherapie wèl in het ba sispakket horen. Het plan-Dekker wil de mensen daarvoor een aan vullende verzekering laten sluiten. Wij vinden dat alle wezenlijke voorzieningen in het basispakket moeten. Bovendien is de vaste pre mie die iedereen voor het basispak ket moet betalen, naar onze me ning te hoog. Ook hebben we geen vertrouwen in de bereidheid van iedereen om zich voor de resteren de 15 procent aanvullend zal verze keren". "Uit eerder onderzoek is de VNZ gebleken dat meer dan de helft van de ondervraagden zoiets niet wil. Die gegevens worden nu op een rij tje gezet. En we gaan meer markt onderzoek doen: willen de mensen zich wel of niet aanvullend verze keren voor medicijnen, tandzorg, fysiotherapie? Dan kunnen we zien of het vertrouwen van het kabinet gerechtvaardigd is." - En als dat wel zo is? De Jong: "Als je daarop wel kunt vertrouwen, waarom dan die voor zieningen niet gewoon in het basis pakket gestopt? Dan zou de vaste premie wat hoger moeten worden en het aanvullende pakket dus wat kleiner. Het gaat erom het basis pakket voor iedereen betaalbaar te krijgen". - Gaan de aanstaande zorgverze keraars met een nieuw elan het 'Dekker-tijdperk' in? De Jong: "Zeker. Het zal aan ons niet liggen, ave maken ons er klaar voor" URK "Gezondheidszorg is wel een produkt, maar een heel ander dan dat van bijvoorbeeld een dak- pannenfabriek. Je kunt die twee niet vergelijken. In de gezond heidszorg zijn steeds nieuwe moge lijkheden. Die kun je niet tegen houden. Kwaliteit moet bovendien worden betaald. Waarom zou het dan niet iets meer mogen kosten?" door Kees Cornelisse Dit zegt huisarts Willem Cense (43), voorzitter van de artsenorgani satie KNMG, waarvan de meeste Nederlandse medici lid zijn. Cense, die zijn praktijk uitoefent op Urk, is niet te spreken over de kabinets plannen voor een basisverzeke ring, die alleen de meest noodzake lijke ziektekosten dekt. Hij wijst op het gevaar dat juist allerlei medi sche hulp die erger kan voorko men, onbereikbaar wordt voor mensen die zich geen aanvullende verzekering kunnen permitteren. "Geen medicijnen, geen fysio therapie in de verplichte verzeke ring. Dat klopt niet met het streven om dure zorg door goedkope te ver vangen. Een voorbeeld: er zijn re volutionaire geneesmiddelen ont wikkeld, die sommige maagopera ties onnodig maken en dus zieken huiskosten besparen. Maar als die geneesmiddelen niet in de ver plichte verzekering zitten, worden ze voor veel mensen slecht bereik baar". "Fysiotherapie hoort ook in de basisverzekering. Dat is nodig wil len we ouderen langer thuis laten wonen, mobiel houden. Mensen met lage inkomens, van wie er steeds meer komen gezien de toe nemende vergrijzing, lopen het ge vaar dat ze te veel moeten betalen als ze zijn aangewezen op een aan vullende, dus vrijwillige verzeke ring". De KNMG ziet meer in een volksverzekering met een com pleet, maar 'ondiep' pakket. Cense: "Zodat alle belangrijke voorzienin gen, dus ook geneesmiddelen en fysiotherapie, zijn verzekerd. Met zo min mogelijk eigen risico's en ei gen bijdragen voor mensen die er veel gebruik van moeten maken. Daarmee hou je de solidariteit in stand met ouderen, chronische pa tiënten, gehandicapten". De artsen zijn beducht voor een te grote invloed van de particuliere verzekeraars, die niet het gezond heidsbeleid mogen gaan bepalen. "Die zaken moeten gescheiden blijven: verzekeraars hebben hun eigen taken; artsen zijn verant woordelijk voor de kwaliteit en het doelmatig handelen", aldus Cense. Hij wil daarom, anders dan het ka- binet, ook de verzekerden bij het gezondheidsbeleid betrekken. "Wij zien duidelijk drie partijen. Als derde belanghebbende zien wij de mensen die het allemaal moeten betalen, de patiënten dus. Lande lijk zouden er afspraken gemaakt moeten worden tussen verzeke raars, artsen, ziekenhuizen en pa tiëntenorganisaties. Daarbij moe ten kwaliteitseisen worden vastge steld en over de tarieven worden onderhandeld". "Verder zouden we graag zien dat de wetgever de artsen betrekt bij het stellen van wettelijke kwali teitseisen. Die hebben immers de kennis en kunde in huis. Ook wat dit betreft zijn we wat argwanend; keer op keer hebben we duidelijk gemaakt te willen praten. Steeds worden we opzijgeschoven op alle gebied. En steeds moeten de medi ci, zie de praktijk van de laatste ja ren, via korte gedingen hun gelijk zien te halen". De KNMG waardeert in grote lij nen de intentie van de plannen vol gens het model-Dekker wel: zorg op maat, dicht bij huis; het klinkt mooi. Maar bij de uitwerking zet Cense veel vraagtekens. "Chronisch zieken, bejaarden, gehandicapten, dat zij de mensen die vooral behoefte hebben aan hulp. Maar tegelijkertijd staan die groepen het meest kritisch tegen over vrijwilligers. Ze willen graag zelfstandig blijven. Ook in de meest benarde situaties zijn ze lie ver niet afhankelijk zijn van vrij willigers. Thuiszorg heet nu fre, ideaal. Maar het werkt niet in praktijk. Veel mensen kennen h buren niet eens. In een platte landsomgeving kan zoiets nog wel, zij het met moeite. Maar in het alge meen is de mentaliteit van de sa menleving niet op die soort thuis zorg gericht". "Wij weten heus wat bij de kriti sche, mondige patiënt leeft. De ivo ren toren waar de dokters in zaten bestaat niet meer, terecht. Maar het lijkt wel of die in de politiek nog volop overeind is gebleven. Want daar bespeuren we geen duidelijke bereidheid om met ons mee te den ken. Het gaat niet alleen om geld. Natuurlijk is de kostenbeheersing een grote uitdaging. Maar ze moet wel gepaard gaan met doelmatig werken en kwaliteit". Ouderen hebben meer behoefte aan medische hub dan jongeren. Daar om is een volksverzekering volgens de KNMG rechtvaardiger dan het sys teem met en basisverzekering. (archieffoto) De Amerikaanse predikant Clarence Boomsma is gisteren in Harare (Zimbabwe) gekozen tot voorzitter van de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS). Boomsma (71) volgt ds. John Galbraith op, die in 1976,1980 en 1984 voorzitter van de synode was, maar nu slechts 14 van de 55 stemmen kreeg. De delegatie van de Gerefor meerde Kerken in Nederland toonde zich verheugd over Boomsma's verkiezing. Profes sor dr. K. Runia uit Kampen werd bovendien plaatsvervan gend voorzitter. Hij was twee keer voorzitter, in 1968 en 1972, en werd vier jaar geleden in Chi cago gekozen tot tweede secreta ris. "Ik ben erg blij dat Galbraith niet is herkozen. Als voorzitter was hij vier jaar geleden in Chi cago niet altijd onpartijdig. Boomsma is een man van het midden, die zal proberen alle kerken voor de GOS te behou den". Dat zei voorzitter ds. E. Overeem van de Nederlandse ge reformeerde synode in een reac tie. De christelijke gereformeerde afvaardiging uit Nederland was minder enthousiast. Ds. J. Wes terink beschuldigde sommige kerken ervan, vorige week tij dens de voorconferentie te heb ben 'gelobbyd'. Maar Overeem sprak dat tegen. "Wij hadden dan verscheidene kerken tegen ons in het harnas kunnen jagen". Eerste secretaris werd profes sor H. de Waard uit Australië. Zo wel Boomsma als De Waard is van Nederlandse afkomst. De Waard emigreerde toen hij 12 jaar was uit Heeijansdam naar Australië. De vader van Boom sma vertrok in 1906 uit Oenkerk naar de Verenigde Staten. In Grand Rapids (staat Michigan) was hij 36 jaar lang predikant. Daar wonen veel leden van de Christian Reformed Church en is ook de theologische opleiding van deze kerk gevestigd. De laatste jaren is Boomsma actief als uitvoerend secretaris van de commissie van zijn kerk voor de relaties met andere kerken. Steun aan protest Een groot aantal Zuidafn- kaanse godsdienstleiders betuig de gistermiddag steun aan de 'nationale protestdagen' waartoe de zwarte vakbondsfederatie 'Cosatu' heeft opgeroepen. Het gaat om drie protestdagen, maandag, dinsdag en woensdag volgende week. Daarnaast hou den Zuidafrikaanse kerken in ju ni en juli een campagne voor vrij lating van alle politieke gevange nen. Toch was ds. Allan Boesak na de tweedaagse bijeenkomst van meer dan 200 geestelijke leiders teleurgesteld over het uitblijven van een krachtig actieprogram ma tegen de apartheidspolitiek. "Blijkbaar zijn deze dagen toch te kort geweest om de deelne mers tot een meer frontale con frontatie te bewegen". De Zuid afrikaanse Raad van Kerken had 'daden van burgerlijke onge hoorzaamheid' voorgesteld. In een gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat de geestelijke leiders van Zuidafri- ka zich opnieuw opmaken voor een geweldloze confrontatie met het apartheidssysteem. Biecht herstellen. In zijn toespraak tot een groep Ameri kaanse bisschoppen die hun ver- "plichte vijfjaarlijks bezoek aan het Vaticaan brengen, drong de paus aan op meer onderlinge eenheid en meer eenheid met hemzelf. (Er bleek nogal ver deeldheid onder deze bisschop pen over vraagstukken als ont wapening en voorlichting over aids). Met klem vroeg de paus, de persoonlijke biecht in ere te her stellen. "Priesters moeten hun ambt als biechtvader serieus ne men. Daarin moeten zij een uit muntend voorbeeld geven". Priesters. In Afrika, Zuid- Amerika en India wordt, volgens het rooms-katholiek statistisch jaarboek 1986, een snelle stijging van het aantal priesters waarge nomen. In de Verenigde Staten en West-Europa is sprake van een langzame daling. Migranten Secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland bood gisteren in Den Haag het CDA-kamerlid mr. J. Krajenbrink een brochure aan over migranten zonder verblijfs vergunning. Hoofdgedachte in de brochure is, dat ook voor deze migranten de rechten van de mens gelden. Het is de raad niet te doen om erkenning van alle il legale migranten, wél om een menswaardige behandeling, zei Van der Zee. Ook migranten zonder ver blijfsvergunning behoren de rechten te genieten, verbonden aan het verrichten van arbeid in loondienst. Zij hebben recht op rechtshulp en medische verzor ging en hun kinderen moeten naar school kunnen. De positie van de illegale migrant zal, vol gens de Raad van Kerken, ster ker worden als de werkgever weet dat hij een forse boete krijgt voor tewerkstelling van illega len. Krajenbrink erkende, dat zul ke werkgevers te veel de hand boven het hoofd wordt gehou den. "Het economisch belang do mineert". Als voorbeeld werden de Westlandse kassen genoemd, waar veel illegale migranten wer ken omdat de werkgevers zich geen zorgen maken over mogelij ke straffen. Bovendien slaagt de overheid niet om mensen die niet worden toegelaten op effectieve manier het land uit te zetten. Dat lukt maar in één vah de vier ge vallen. Krajenbrink keerde zich tegen het voorstel van de Raad van Kerken, migranten zonder ver- blijfsverunning dezelfde rechten toe te kennen als andere werkne mers. "Dat zou een premie op il legaal verblijven in ons land zijn. En dat is erg onlogisch". Moeder Teresa. In Amster dam is gisteren het tweede tehuis in Nederland geopend van de Zusters van de Naastenliefde van Moeder Teresa. Het tehuis is tijdelijk ondergebracht in de Liefdekerk aan de Da Costakade. De eerste vestiging van dit werk kwam in Rotterdam. Getuigschrift. De eerste af gestudeerden van de leerroute 'Theologie en maatschappij' aan de hogeschool 'De Horst' in Drie bergen krijgen morgen hun ge tuigschrift uit handen van me vrouw S. Strikwerda, voorzitter van de Vereniging voor Theolo gie en Maatschappij. De leerroute ontstaan uit be hoefte aan kritische theologie begon in 1984 met 28 studenten. Nu telt ze 120 studenten over vier leerjaren. Naast het getuigschrift voor maatschappelijk of cultu reel werk ontvangen de afgestu deerden het testimonium 'theo logie en maatschappij'. Bollenstreek. De (rk) Pasto rale School Bollenstreek bestaat tien jaar. Ter gelegenheid hier van wordt zondagmorgen om half 11 in de Maria-parochie in Lisse een feestelijke eucharistie viering gehouden. Dan krijgen de cursisten van 1986 tot 1988 hun certificaat. Bedevaart. Op zaterdag 11 en zondag 12 juni wordt, onder andere vanuit Noordwijk en Lei den, een bedevaart gehouden naar 'Maria's genade-oord' in de Hulpverfening. Al enige tijd verlenen nabestaanden na zelf doding een luisterend oor aan lotgenoten (ie pas iemand heb ben verlorer, zo schreef het Aan- dachtscentrim Schoolstraat 18 in Den Hag ons. "Dit is een- groep mensin die helaas dage lijks groeit" Wie hulp behoeft, kan het cetrum bellen, 070- 651412, tusen 10 en 12 uur. (Schoolstraa 18 Den Haag, dichtbij de (rote Kerk, is een oe- cumenischeplaats voor informa tie en ontmteting). Incest, (loker (Media-over leg kerken rijnland en Bollen streek) bestedt morgenavond, donderdag ljuni, aandacht aan het onderwep 'incest'. Er wordt gesproken net deskundigen van maatschappfijk werk, politie en het samenwerkingsverband te gen seksueelgeweld. Ook de te lefonische hilpdienst in Leiden wordt ingeshakeld. De uitzen ding is van 7iur tot half 8 op FM 105.7 en via kabel ook FM 88.1. Hervornde Kerk: beroepen te Boskoop C. Kerssen Haam stede. Gereormeerde Kerken Vrijgemaakt beroepen te Gro ningen D. T./reugdenhil Berkel en Rodenrijs M

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2