'Mijn muziek is vrij uitbundig, denk ik Jazzmusicus en operacomponist Theo Loevendie: Nauwkeurig 'Eindspel' theatergroep Den Haag WOENSDAG 1 JUNI 1988 KUNST PAGINA 23 Onlangs werd bekend dat aan Theo Loevendie het tweejaarlijkse 3M-stipendium' toegekend is, een bedrag van een ton. Het was de jury opgevallen dat Loevendie buitengewoon geschikt is voor het 3M muziek-laureaat' omdat hij talrijke terreinen in zich verenigt: actief op het terrein van de eigentijdse muziek én de jazz, sterk beinvloed door de zgn. niet-westerse muziek, en wel als uitvoerend musicus, als componist, als pedagoog, als initiator en als bestuurder'. Het juryrapport rept verder van de aangename omstandigheid dat Loevendie's oeuvre zich onderscheidt van alles wat ééndimensionaal, regulier, doorsnee, onaangenaam schokkend of dor intellectualistisch is'. Bovendien is er, sprake van het ontwikkelen van een niet- elitaire compositietechniek, die communiceert met de maatschappij zonder haar eigen identiteit te verliezen'. Amsterdammer Loevendie bereikte een breder publiek met zijn opera Naima (1985). In onderstaand interview vertelt hij onder meer over de opvolger daarvan, Esmée; over een meisje dat in de oorlog tussen wal en schip valt. En al pratende komt hij bovendien op het spoor van talrijke verbindingslijnen tussen zijn jazz- en zijn klassieke' componeerpraktijk. Theo Loevendie (1930) groeide op in een arbeidersgezin in de Amsterdamse Kinkerbuurt. Zijn muzikaal talent werd al op de lagere school herkend, maar zelfs in zijn mulo-tijd bleef zijn scholing nog beperkt tot klarinet- en saxofoonles bij de Postharmonie. Hij was onder meer telegrafist bij de PTT geweest, toen hij op 25-jarige leeftijd op het conservatorium in Amsterdam belandde. Als vreemde eend in de bijt, door zijn belangstelling voor jazz en door zijn afkomst. Na zijn afstuderen klarinet en compositie ging hij als docent werken en werd hij de motor van diverse jazzformaties. Hij speelde met zijn groepen op talloze buitenlandse festivals. In 1979 kreeg hij de Wessel Ilcken- prijs voor zijn verdiensten voor de geimproviseerde muziek. Sinds 1968 componeert Loevendie ook concertmuziek. Al snel trok zijn werk de aandacht. Bekende stukken zijn Incantations (1975). Six Turkish Folkpoems (1977) en Flexio (1979). Voor de opera Naima (1985) kreeg hij de Matthijs Vermeulenprijs. En in 1984 deelde hij met Pierre Boulez de Amerikaanse Koussevitzky International Record Award voor Flexio. De nieuwe opera Esmée gaat in juni 1991 in het Amsterdamse Muziektheater in première als Holland Festival- produktie. Theo Loevendie, 1 1) 2 7) 3 3) 9 9) 10 (11) 11 (15) 12 (18) 13 (24) 14 (19) Nothing's gonna change - Glenn Medeiros Theme from s express - S Express Everywhere - Fleetwood Mac Ye ke ye ke - Mory Kante One more try - George Michael Alphabet St - Prince omorrow people - Ziggy Marley Prove yor love - Talor Dayne Bamboleo - Gipsy Kings Fragile - Sting Divine emotions - Nara- da Get lucky - Jermaine Ste wart Dirty Diana - Michael Jackson Get it - S. Wonder M. Jackson Stop loving you - Toto 1 want you back - M. Jackson Jackson 5 Faith - Wee Papa Girl Rappers Made in Russia CCCP A love supreme - Will Downing 20 (35) I don't want to live - Fo reigner 21 (13) Gimme hope Jo'anna - Eddy Grant 22 Blue monday 1988 - New Order 23 (16) Beds are burning - Mid night Oil 24 (17) Stay on these roads - A Ha 25 (25) Pink cadillac - Nathalie Cole 26 (23) Rain - Terence Trent d 'Arby 27 (33) The valley road - Bruce Hornsby the Range 28 (29) One step up - Bruce Springsteen 29 (26) Simon Simon - Dale 30 Fast car - Tracy Chap- 31 Perfect - Fairground At traction 32 (36) Bedrock - Georgio 33 (20) Shangri la - Gerard Jo- ling 34 (22) Can I play with madness - Iron Maiden 35 (39) Sweet lovin' - Rene Shu- 36 Im nin'alu - Ofra Haza 37 (34) Vuile huichelaar - Rene de Haan 38 (27) I need you - B V S M P 39 Hold on to love - Jon An derson 40 Ponte a cantar - Jose Fe- liciano AMSTERDAM (GPD) - Een prijs van maar liefst honderdduizend- gulden, daar valt wellicht iets mee te doen? Theo Loevendie: Ik ben niet zo gauw uit het lood geslagen, maar het is wel een beetje een ver warrende ervaring om plotseling te horen dat je een ton krijgt. En dan een ontzaglijke stroom felicitaties. Ik weet niet of dat met de hoogte van het bedrag te maken heeft. On gelooflijk, het gaat maar door. Tele grammen, bloemen, brieven, brief kaarten. telefoontjes enzovoorts. Over de besteding van het geld kan ik nog niet iets definitiefs zeg gen. Maar er liggen dingen voor de hand. Geld maakt soms problemen waar je mee worstelt wat gemakke lijker. Bij gebrek aan een manager trad ik met mijn kwintet niet meer frequent op. Maar met geld in de hand kun je toch wat makkelijker een deur intrappen. Waar ik aan denk is twee keer in het jaar een se rie van acht concerten achter el kaar. Dan ben je ingespeeld, maak ik er wat meer repertoire voor en dan heeft het weer levensvatbaar heid. Het bloedde nu dood. Ik had zelfs al besloten om te stoppen met jazz. En verder kun je het geld ge bruiken om bepaalde stukken uit te geven. Als je dat dus niet bij Do- nemus zou doen. Voor hedendaag se muziek is Donemus eigenlijk de monopolie-uitgever van Neder land, maar er zijn problemen tus sen de componisten en vooral de directie. Als dat niet opgelost wordt in een zin die acceptabel is voor de componisten... Ik breng al sinds twee jaar geen stukken meer naar Donemus. Maar dan moet je Het in eigen beheer brengen. Voor een eigen uitgeverijtje is een ton natuurlijk gauw weg. Maar tegen woordig zijn met een beetje goed kopieerapparaat allerlei dingen mogelijk.' Een paar prettige werkreisjes lig gen ook voor de hand. 'Ik ga dat geld niet alleen opmaken aan appa ratuur of iets dergelijks. Dat is niet leuk. Je moet er ook een beetje lol van hebben, zeg maar. Ik denk dat ik zeker één reisje maak naar stre ken waar ik anders nooit zou ko men. Bijvoorbeeld Afrika. Ik zou het wel hoofdzakelijk om muzikale redenen willen doen, dus ik zou eerst moeten onderzoeken in welk land in Afrika je nog het beste live dingen zou kunnen horen. Maar ik ben ook erg in Aziatische muziek geïnteresseerd, Bali, Centraal- Azië, Sovjetunie, Japan. De niet- westerse cultuur heeft me altijd ge- interesseerd. De sfeer waarin de muziek zich afspeelt, de sociale omstandigheden zou ik graag wil len zien. Zeker als je met die men sen kunt praten. Ik spreek Turks en in een heel groot gedeelte van de Sovjetunie spreken de mensen al lemaal Turkse dialecten, tot zelfs in West-China toe. Dus met die men sen kan ik c Buitenbeentje - Na met Lodewijk de Boer de opera Naima gemaakt te hebben, werkt u nu met Jan Blokker aan een nieuwe. 'Blokker schrijft uiteindelijk de letterlijke tekst. Maar het onder werp, het verhaal zeg maar, bespre ken we steeds met z'n tweeën. Dat verhaal is gebaseerd op iets wat echt gebeurd is in de Tweede We reldoorlog. De opera zal Esmée he ten. Dat is de naam van een meisje dat in de oorlog via haar vriendje een medicus in het verzet terecht komt in Friesland. Daar is zij een buitenbeentje omdat zij van gegoe de stand is en ook omdat zij nogal vrijpostig is op seksueel gebied. Zij krijgt een verhouding met een Duitse officier en dat gaat enorme strubbelingen geven. Want het ver zet denkt: hoe zit dat, zij verraadt ons misschien wel. Terwijl ze er ei genlijk op afgestuurd was om in lichtingen. Uit jaloezie wordt ze door een andere vrouw bij de Duit sers verraden. Niemand vertrouwt haar meer en aan het eind van de oorlog wordt ze inderdaad om het leven gebracht, dotar waarschijn lijk de Duitsers. Dat is niet eens he lemaal zeker, want bij het verzet heeft zich ook een enorme discus sie afgespeeld of ze geliquideerd moest worden. Maar dat ex-vriend- je van haar, die man die leeft nog trouwens, die heeft zich daar ont zettend tegen verzet. Het gekke is dat we ons voor de opera tamelijk goed houden aan de feiten. Op het podium krijgt het natuurlijk iets gestileerds. Je moet niet proberen de Tweede Wereldoorlog na te doen in een opera, dat lukt toch niet.' - In Naima ging het om het indi vidu tegen het instituut, kent Esmee dezelfde thematiek? 'Het lijkt er een beetje op. Zij wordt eigenlijk fijngemalen, om dat ze zich niet conformeert aan zo wel de ene als de andere groep. En de argwaan die ze oproept met haar vrijpostige gedrag. Ik weet niet of dat duidelijk in de opera terecht komt. maar het was bij de histori sche Esmée het geval. Ze kwam in een gereformeerd milieu van een voudige mensen, daar was zij als dame uit een vooraanstaande fami lie uit het westen van het land heel opvallend. Ook in normen. Maar in vergelijking met Naima wordt het minder abstract. Je krijgt met con cretere mensen te maken, psycho logisch meer uitgewerkt dan bij Naima het geval was. Daar stond de thematiek centraal en het was eigenlijk niet te achterhalen wat voor iemand zij was. Hier wordt, vooral in de muziek hoop ik dat te doen, veel meer een bepaalde ka rakteristiek van iemand gegeven.' Uitdieping -- Is het niet moeilijk om zo'n ge compliceerd karakter muzikaal te vertalen? K&O-concert met pianist Steven Mayer LEIDEN-Ter gelegenheid van het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dat op 1 juni in Leiden zal wor den gehouden, organiseert K &0 in samenwerking met de gemeente Leiden een concert. Dit concert wordt vanavond in de Leidse Stadsgehoorzaal ge geven door het Brabands Ka merorkest onder leiding van Daan Admiraal. Solistische me dewerking verleent de Ameri kaanse pianist Steven Mayer. Behalve voor congresgangers is dit concert ook toegankelijk voor het publiek. Het program ma bestaat uit het concerto nr. 4 van de 18e eeuwse Nederlandse componist Wilhelm van Wasse naar, Mozarts pianoconcert in Es, KV 271, de serenade voor strijkorkest van Edward Elgar en de serenade opus 6 van Jozef Suk. Solist in het pianoconcert van Mozart is de bekende Ame rikaanse concertpianist Steven Mayer, die werd opgeleid door Leon Fleischer. Hij won tal van beroemde internationale piano- concoursen zoals het Bachauer-concours en het Busoni-concours. Hij trad met alle grote orkesten in de Vere nigde Staten en met veel voor aanstaande orkesten in Europa op. Hij heeft een groot aantal te levisie-, plaat- en radiopna- men op zijn naam staan. In historische manége 'Eindspel' van Samuel Beckett door Thea tergroep Den Haag. Regie: Arda Brok- mann. Gezien op 31 mei in de 's-Graven- haagsche Manége, Bibliotheekstraat 2 (hoek Kazernestraat), Den Haag. Aldaar nog tot en met 9 juni (met uitzondering van de maandag) te zien. DEN HAAG Voor de produk- tie van 'Eindspel' van Samuel Beckett richtte regisseuse Arda Brokmann de 'Theatergroep Den Haag' op. Daarin werkt zij samen met professionele acteurs (in dit geval Wim van den Heuvel en Rick Nicolet) en met amateurs met, zoals het persbericht meldt "een professionele instelling". Als lokatie heeft Arda Brokmann de 's-Gravenhaagsche Manége gekozen, waar zij al eerder een voorstelling situeerde. In die zin is er dus eigenlijk geen sprake van een echt lokatieprojekt: deze speelruimte is niet speciaal voor deze toneelproduktie uitgeko zen. De historische manege biedt de onodige ruimte, waarvan de regisseuse bij binnenkomst al geraffineerd gebruik maakt. Als toeschouwers worden we ge dwongen achter langs het ronde decor te lopen om onze plaatsen te kunnen bereiken. Dat de afge bakende speelruimte een cirkel vormt, hebben we om zo te zeg gen aan den lijve ondervonden. Met het oog op het stuk is dat re levant. In deze cirkel zitten vier personages gevangen: de oude blinde man Hamm, zijn knecht Clov en zijn ouders. Hun gevan genschap is geen opgesloten zijn. Weggaan is echter zinloos, en daarom blijft men. De handelin gen, die Clov voortdurend in op dracht van Hamm verricht, zijn bijgevolg slechts rituelen om dc tijd te doden. Absurd theater als beeld voor de absurditeit van het menselijk bestaan. Op toneel staan twee vuilnis bakken waarin Hamms ouders voortvegeteren. Zelf zit hij in een rolstoel, precies in het midden van de cirkel. De mens waant zich nu eenmaal middelpunt van het bestaan. De speelruimte is leeg. De hoge decorwand is opge trokken uit een grote hoeveel heid oude aftandse deuren. Stuk voor stuk lijken al die dichte deu ren vergeefse vluchtpogingen te vertegenwoordigen. Dit laatste is een toevoeging van de vormge vers van deze produktie. De rest, zoals de aankleding van de per sonages, komt vrij nauwkeurig overeen met Becketts aanwijzin gen. Eveneens heeft men zich nauwgezet aan de veelvuldige re gieaanwijzingen van Beckett ge houden en voor een uiterst zorg vuldige tekstbehandeling geko zen. Goed merkbaar is dat er door Jan van Dijck als Hamm en Aad Schreuder als Clov veel aan dacht wordt besteed aan de juis- Aad Schreuder (links) en Jan te timing van de tekst; Beckett geeft niet voor niets talloze ma len een 'pauze' aan. Zelfs bij de kleinste handelingen volgen zij de aanwijzingen in de tekst op de voet. Ongetwijfeld heeft de regis seuse deze keuze niet gemaakt bij gebrek aan een zogenaamde eigen opzienbarende regievisie of uit angst voor een proces van een boze Beckett (die onlangs nog tevergeefs probeerde om een door vrouwen gespeeld 'Wachten op Godot' te verbie den). Regisseuse en spelers heb ben zich hier duidelijk dienst baar willen opstellen ten opzich te van de toch al ingewikkelde tekst. Deze produktie van de Theatergroep Den Haag (met prachtige bijrollen van Wim van den Heuvel en Rick Nicolet als de ouders van Hamm) bewijst, dat dit artistiek gezien een legi tieme keuze kan zijn. WIJNAND ZEILSTRA 'Dat is heel moeilijk, ja. Maar ik vind het aantrekkelijk om te doen. Misschien is dat ook wel één van de aantrekkelijkste kanten van opera. Hoewel het een beetje uit is. Je ziet in opera's eigenlijk nauwelijks meer psychologische uitdieping. Daar gaat het helemaal niet meer om. Het lot speelt hier ook een rol. Het voltrekt zich aan haar. En ie mand maakt zichzelf natuurlijk niet. Ik ben er nu een halfjaar mee bezig en heb ongeveer een vijfde van de opera af. Het zijn tien scènes in totaal. Vijf scènes waarin zij steeds een stijgende lijn vertoont, haar opgang, het succes in het ver zet. En dan na de pauze een dalen de lijn. Ik heb nu ook sterk de nei ging, dat is heel recent, om de mu ziek zelf ook een soort commentaar te laten geven tussen scènes door. Om het idee: het móet eigenlijk zo gebeuren, een beetje aan te geven. Een beetje koraal-achtige muziek die steeds terugkomt en daarbij zich ook steeds verder ontwikkelt.' 'Beslissingen over regisseur, di rigent en zangers moeten op dit moment genomen worden. Ik heb voor Esmée aan Teresa Stratas ge dacht en ben ook naar Brussel ge weest om die te horen in Lulu. Maar ja, dat is toch problematisch. Ze is daar een paar keer niet op we zen dagen. En de opera is pas in 1991, dus op haar leeftijd... Die hoofdrol is natuurlijk een vrij jon ge meid. Roberta Alexander is nu heel erg in de picture, maar die is nog niet benaderd. Het is van be lang dat ik zo snel mogelijk weet wie het gaat worden en dan ga ik daar op schrijven. Misschien de tails veranderen, dat heb ik met Naima ook gedaan. Toen ik wist dat het Jard van Nes werd, heb ik een bepaald gedeelte van de opera ergens aan het begin getranspo neerd. een maat of twintig of zoiets. Omdat ze zei dat het voor haar stem aan de hoge kant was. En in een an der een gedeelte heb ik een nogal hoge noot voor haar weggehaald. En toen verder op de karakteris tiek van haar stem geschreven, wat in haar geval niet zo spectaculair is. Want zij heeft een grote expressie: als je haar één lange noot laat ziri- gen, dat heeft al een bepaalde wer king'. 'Zo werken is een benadering die mij niet vreemd is, omdat die in de jazz heel normaal is. Als je een vas te groep hebt, weet je als je een noot schrijft: dat klinkt zo-en-zo in dat register. Dan weet je bijvoor beeld van een bepaalde saxofonist dat ie daarmee ontzettend hard kan knallen. Dus de jazz en de rest heb ben wel wat metelkaar te maken. In het algemeen lijkt het alsof ik met twee verschillende dingen te maken heb, maar dat is niet hele maal zo. Ik heb overigens weinig de behoefte om syntheses te ma ken. Dat zal wel iets met mijn ka rakter te maken hebben: het gevoel dat al die dingen een eigen waarde hebben en naast elkaar kunnen staan. Maar ik weet wel bijna zeker, aangezien ik toch nergens probeer iets te verbergen of te verdoezelen: als ik tenminsté ets van een per soonlijk element in mijn muziek heb, dat het een herkenbaar Loe- vendie-element is, nou ja, dan zal ik dat in alle twee die genres wel heb ben.' Vitaliteit 'Daarbij ga je eigenlijk een beetje af op wat andere mensen zeggen. Harry Sparnaay noemde laatst nog op de televisie het woord vitaliteit voor mijn muziek. Dat vind ik ook, ja. Nou kan het iets met mijn per soon te maken hebben, dat is mo gelijk, maar ik denk ook dat het te maken heeft met de vitaliteit die bijvoorbeeld in jazzmuziek heel sterk aanwezig is. Dat is een hele vitale muziek. En ik kan me voor stellen dat ik dat meegenomen heb, toen ik later met het zoge naamde klassieke componeren be gon'. 'Die vitaliteit is een psycholo gisch begrip, er zijn natuurlijk ook technische dingen. Ik houd erg van ostinati, motieven die zichzelf steeds herhalen. Wat ook trouwens in de jazz heel veel voorkomt. En, wat trouwens misschien óók met die jazz te maken heeft: ik denk dat ik een heel sterk ritmisch georiën teerd componist ben. Daarin voel ik me ook verwant met andere componisten. Bijvoorbeeld met Guillaume de Machault, een mid deleeuws componist die ook met ritmische procedé's bezig was. sche compónisten waar ik me heel sterk verwant mee voel'. 'Verder denk ik dat mijn muziek vrij uitbundig is. Heel bont nogal toch, als je het vergelijkt met de meeste hedendaagse muziek. Met bont bedoel ik dat er heterogene elementen in voorkomen. In Nai ma is een voorbeeld die bruilofts muziek waar Handel-achtige ele menten in voorkomen. Sommige mensen zeggen: een beetje Kurt Weill-achtige dingen. Zoiets pakt natuurlijk negatief uit als je er niet een eenheid van weet te maken. Daar ben ik ook altijd mee bezig. Wil ik bijvoorbeeld iets wat op een populair deuntje lijkt in mijn mu ziek verwerken, dan heb ik dat deuntje zó gevonden'. 'Een normale hedendaagse com ponist zou daar een studie voor moeten maken waarschijnlijk, maar ik heb in vijf minuten aan de piano een typisch Amsterdamse smartlap. Maar wat dan verschrik kelijk veel energie en tijd kost, dus veel werk, dat is: hoe kan ik het dan integreren in een stuk? Als ik lees dat Loevendie van heterogene ele menten een eenheid kan smeden, klopt dat met de energie die ik daar in steek. Wat ik dikwijls een gebrek vind aan muziek die iets citeert buiten de hedendaagse muziek, dat is dat het gewoon maar even geci teerd wordt en dan gaat de muziek weer verder. Het komt er voor mij op neer dat je het tot iets eigens maakt. Ik zal citaten niet gebrui ken om te epateren, de schok- werking.' Opoffering -- Er moet nog bijna drie jaar ge componeerd worden aan Esmee. Kunnen we behalve de opleving van de jazzactiviteiten in die pe riode nog meer activiteiten ver wachten? 'Veel mensen vragen mij, maar ik zit aan de opera vast. Dat is de opoffering die je je moet getroos ten. Tussendoor is er ruimte voor wat kleinere dingen, die wat ge makkelijker liggen. Ischa Meijer wil een soloprogramma maken waarbij Hans van Manen de cho reografie doet en ik de muziek. Dat is een ontzettende uitdaging. Met Ischa ben ik bevriend, een bijzon der iemand. Zingen kan ie niet of nauwelijks en ik zie hem ook nog niet dansen. En ik heb nog nooit iets met Hans van Manen gedaan, dat lijkt me fantastisch. Daar moet iets leuks uit kunnen komen'. 'En dan is er nog een Lucebert- project, met twee musici en mis schien een theaterman, met objec ten en teksten van Lucebert en mu ziek van mij. Het is een gevolg van mijn stuk O oor o hoor, dat het Re sidentie-orkest met een spreker b(j de opening van de Anton Philips- zaal heeft gespeeld. De Lucebert- gedichten die ik daarin heb ge bruikt. komen ook weer in het pro ject terecht. Allemaal dingen die met theater te maken hebben'. 'Theater vind ik zó fascinerend. Zo'n Naima ook. Want het is na tuurlijk niet niks om drie jaar met hetzelfde bezig te zijn: Ik denk ook wel dat mijn talenten daar liggen. Het is heel dankbaar. Je bereikt een veel groter publiek.' Geen weg terug voor Globe en Theater DEN HAAG (ANP) - De ontwikke lingen na ontmanteling van de to neelgezelschappen Globe in Eind hoven en Theater in Arnhem zijn te waardevol om te worden geblok keerd. Het zou jammer zijn als zij op losse schroeven komen te staan. Het artistieke beleid is al helemaal op de nieuwe structuur gericht. Dit heeft de Raad voor de Kunst aan minister Brinkman van cultuur be richt. De raad handhaaft zijn eerde re advies over Globe en Theater: in het Zuiden en Oosten van het land dienen flexibele toneelvoorzienin gen te worden doorgevoerd. Globe en Theater stelden al jaren teleur en daarom moesten er andere pro- duktievormen worden gevonden. De raad heeft de bewindsman opnieuw benaderd, omdat de Raad van State de beschikkingen van de minister over het staken van de subsidie aan Globe en Theater heeft vernietigd. Dit gebeurde na dat beide gezelschappen dit in een zogenaamde AROB-procedure hadden gevraagd. Intussen werd in de twee regio's overlegd over het opzetten van nieuwe voorzieningen. In het Oos ten heeft de Commissie Oostelijke Toneelvoorvier.ing Agaath Witte- man benoemd tot artistiek leider. De laatste acteurs en dramaturgen van Theater vertrekken over ruim een jaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23