'Uitwijzing familie niet verantwoord' In de ban van glaskunst Europese prijs voor Lissese school Eis weduwe Hailwood afgewezen Leidse vrouw rijdt man uit Katwijk aan Parkeerkaarten leveren Alphen 35.000 gulden op Oud-directeur Hotel Oranje in Noordwijk krijgt geld Opruimactie strand voor Noordwijkse scholieren PAGINA 16 WOENSDAG 1 JUNI 1988 Ad Mijnliardt opent galerie in Leidse Breestraat LEIDEN - Tijdens een reis naar Engeland ontdekte Ad Mijn- hardt het kunstglas in de Lon- dense galerie TTie Glasshouse. Ter plekke werd hij er verliefd op. "Vanaf dat moment wist ik dat mijn verdere leven in het te ken zou staan van glas". Vorige week opende hij de eerste kunst glasgalerie aan de Breestraat 4 in Leiden: Studio Glas. door Agaath Garschagen Trots loopt hij door zijn studio heen en weer. Voorzichtig pakt hij een vaas uit de vitrine en streelt het glazen voorwerp. "Mooi gemaakt, hè?" zucht hij. "Technisch perfect en mooi ge stroomlijnd". De vaas is al ver kocht, maar de koper mocht het niet meteen meenemen "Dat is geen regel. Maar aan dit pronk stuk ben ik gehecht geraakt en heb even tijd nodig er afscheid van te nemen". Alles in Studio Glas is van glas gemaakt, tot de vitrines en spie gelwanden aan toe. Sommige va zen en flesjes lijken meer op ke ramiek, omdat ze geen licht meer doorlaten. De parfumflesjes, va zen, schalen, poederdoosjes, gla zen, presse-papiers zijn kunstig vervaardigd en zelfs functioneel te noemen. Elke kunstenaar heeft een eigen stijl en techniek. Iriseren, zandstralen, inkrassen zijn voor glaskunstenaars en nu ook voor Ad Mijnhardt bekende begrippen. Mijnhardt stamt uit een farma ceutisch geslacht, maar koos la ter toch voor een zaak in kunst glas. "Ik had natuurlijk wel veel met flessen te maken in de far maceutische industrie", grapt hij. Nadat hij zich terugtrok uit die branche, maakte hij een reis naar Engeland. "Het was be doeld als ontspanning, maar werd een openbaring". In de ban van glaskunst bij The, Glasshou se vroeg hij alle adressen van de exposerende kunstenaars, zocht ze op en kocht glasvoorwerpen. Eenmaal in Nederland werd hij lid van de Vereniging van Vrien den van Modern Glas. Afgelopen donderdag opende hij in het geheel opgeknapte ge bouw aan de Breestraat zijn stu dio, in het pand waar jarenlang foto Pander heeft gezeten. Totale kosten: anderhalve ton. Een ge waagde stap? Leiden heeft hele maal nog geen glasgalerie en de vraag is of er een markt bestaat voor glaskunst. Mijnhardt is er van overtuigd dat zijn studio goed gaat draaien. "Mijn winkel ligt op de museumroute. Verder zijn er nogal wat Leidenaars lid van Vereniging van Vrienden van Modern Glas". De meeste glasgaleries in Ne derland zijn geconcentreerd in Amsterdam en Den Haag. "Daar is de concurrentie groter. Het glas is daar ook veel duurder" De prijzen bij Studio Glas variëren van 34 gulden tot 1700 gulden per object. Vooralsnog kiest Mijnhardt voor glaskunst van Engelse kun stenaars. Hij werkt samen met een galerie in Engeland die voor werpen voor hem verzamelt. In Engeland zullen vervolgens Ne derlandse werken worden ten toongesteld. "Maar in de toe komst wil ik zeker ook voorwer pen van Nederlandse kunste naars verkopen. Ze moeten wel aan de Rietveldacademie in Am sterdam zijn afgestudeerd en ab soluut technisch perfecte, met de hand vervaardigde, dingen kun nen maken". In de toekomst kan er in Studio Glas ook geëxpo seerd worden. Volgens Mijnhardt snappen sommige mensen totaal niet dat het hier unieke kunstwerken (unica's) betreft. "Een Ameri kaanse vroeg mij of de blauwe vaas ook in roze te verkrijgen was. Net of glaskunst een lopen- de-band-artikel is". In het Leidse publiek heeft Mijnhardt wel ver trouwen. "De glazen vaasjes met bloemetjes, prulletjes, slaan wel het beste aan. Misschien wil het Leidse publiek wel liever glazen paardjes en andere beestjes. Maar ik doe geen concessies. Het mag geen kitsch worden dat hier verkocht wordt. Niet dat er hier moeilijke abstracte kunst ver kocht gaat worden. Mensen moe ten eerst maar eens kennis ma ken met het glas". Actie Tweede Kamer voor Chileens gezin in Alphen ZOETERMEER/LISSE Op het ministerie van onderwijs en weten schappen in Zoetermeer is gister middag de 'Dag van Europa Schoolprijs 1988' uitgereikt aan de dag- en avondschool voor volwas senenonderwijs in Lisse. De prijs wordt uitgereikt aan die school die in Nederland het beste gestalte heeft gegeven aan de eenwording van Europa. Een groep van 28 vrouwen heeft zich in de maatschappijleerlessen uitvoerig beziggehouden met de overeenkomsten en verschillen tussen de landen van de EG. Als klap op de vuurpijl werd een be zoek gebracht aan het Europees Parlement in Straatsburg. Het pro ject viel dusdanig op, dat de school nu de prijs heeft gekregen. Bij de prijsuitreiking zorgden de vrou wen van de Lissese school vooreen verrassing door een lied over de EG te brengen. Voor maatschappijleerdocente Ank Engel is de prijs een totale ver rassing, omdat er geen sprake was van een wedstrijd. Ongemerkt is de lessenserie door de jury bekeken. Tevens werd gistermiddag de eer ste prijs uitgereikt van de opstel en tekenwedstrijd voor scholen. Die prijs-sleepte het Haarlemmer meer Lyceum in Hoofddorp in de wacht. ALPHEN AAN DEN RIJN- /DEN HAAG - In een 'uiterste poging' om te voorkomen dat de in Alphen wonende Chi leense familie Cisterna het land wordt uitgezet, doet de Twee de-Kamerfractie van de PPR vandaag een dringend beroep op de 'menselijke gevoelens' van staatssecretaris V. Korte- Van Hemel van justitie. "Wij zien geen enkele reden om het gezin terug naar Chili te sturen. De mensen zijn na zes jaar vol ledig opgenomen in de Alphen- se gemeenschap. Bovendien vinden wij uitwijzing onverant woord. De heer Cisterna loopt gezien de voorgeschiedenis bij terugkeer in Chili grote risi co's", zo licht Tweede-Kamer lid P. Lankhorst het initiatief van zijn partij toe. Dc PPR is door de Cisterna's inge schakeld, nu de Raad van State tot de conclusie is gekomen dat het ministerie van justitie de Chilenen terecht de vluchtelingenstatus heeft geweigerd. Op basis van deze uitspraak moet de familie Neder land verlaten. Tegen de beslissing van het ministerie is al in 1986 be roep aangetekend. Pas nu heeft het gezin te horen gekregen dat aan het verzoek niet wordt voldaan. De de finitieve uitspraak van Korte-Van Hemel wordt binnen een maand verwacht. Lankhorst: "Nu op for mele gronden niets is bereikt, pro beren we het met humanitaire ar gumenten". De Raad van State voert in zijn uitspraak aan dat onvoldoende be wijs is geleverd voor de stelling dat de 41-jarige Rigoberto Cisterna bij terugkeer in eigen land om het le ven wordt gebracht, zoals hij zelf herhaalde malen heeft gezegd. In 1982 vluchtte hij met zijn gezin, na een aantal keren in Chili te zijn ge marteld. Met steun van Amnesty International is hij in Nederland te rechtgekomen. Cisterna zat tijdens de staats greep van generaal Pinochet in 1973 op de politieschool ir Chili. Vanaf 1975 was hij belast riet het bewaken van buitenlandse ambas sades. Drie jaar later nam hij ont slag en ging hij varen als matroos. In 1980 keerde hij terug naar Chili, waar hij probeerde een nieuwe baan te vinden. Door de politie, die hem ervan verdacht contacten te hebben met het verzet, werd hem dat echter onmogelijk gemaakt. Uiteindelijk besloot Cisterna te vluchten. Gisteren overhandigde Cisterna in Den Haag alle stukken over zijn zaak aan de Tweede-Kamerfractie van de PPR. Het contact met deze partij is tot stand gekomen via een lid van de actiegroep, die sinds maart vorig jaar in Alphen opkomt voor de belangen van de Cisterna's. Tot de documenten behoren ver klaringen van een arts, van de di recteur van de basisschool De Re genboog, waarop een van de kinde ren zit, van de bewonerscommissie van de flat waar de familie woont en de motie van de Alphense ge meenteraad. Vorig jaar april heeft de raad al bij de staatssecretaris aangedrongen op een verblijfsver gunning. "Ik heb deze stukken opgehaald bij mijn advocaat en ze aan de PPR gegeven. Ik hoop dat daarmee nog wat kan worden gedaan en dat ik toch in Nederland kan blijven. Na tuurlijk zou ik graag terug willen naar mijn moederland, maar niet onder deze omstandigheden. Mijn leven loopt daar gevaar. Ik heb een zus in Santiago met wie ik pas nog contact heb gehad. Die heeft me gezegd dat ik niet moet terugko men en dat ik risico loop. Wat moet ik daar ook met vier kinderen, maar zonder werk, zonder geld en zonder huis?", aldus Cisterna. De directeur van de Alphense Regenboogschool, A. Verberg, heeft de staatssecretaris in een brief met name gewezen op 'die persoonlijke omstandigheden': "De kinderen zijn helemaal Nedèr- lands. Zij wonen hier al zes jaar en weten niet anders. Die kun je toch niet zomaar uit hun omgeving weg halen. Ik mag aannemen dat de staatssecretaris gevoelig is voor de ze argumenten". Verberg maakt ook deel uit van het uit zes personen bestaande ac tiecomité dat in maart en april vo rig jaar ongeveer zevenduizend handtekeningen heeft opgehaald van Alphenaren die van mening zijn dat de Cisterna's moeten blij ven. Verberg: "Rond die tijd zag het er naar uit dat de Raad van Sta te ieder moment een uitspraak zou doen. Dat heeft allemaal veel lan ger op zich laten wachten. Toen waren de mensen uiterst gemoti veerd. Nu moeten we de zaak weer opstarten, waarbij we het nadeel hebben dat de zomervakantie voor de deur staat. Maar goed, ik denk dat we nog genoeg mensen zullen kunen vinden om actie te voeren. Met die acties beginnen we als de staatssecretaris inderdaad besluit om de familie definitief uit te wij- DEN HAAG/WOUBRUGGE - De Woubrugse handelaar J. Keessen hoeft niet te vertellen waar de mo tor van de in 1981 verongelukte En- KATWIJK EEn 19-jarige brom fietser uit Katwijk is gistermorgen gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Zeeweg/Cal- laoweg/Rijnstraat. De Katwijker reed de Zeeweg op en werd daarbij aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 20-jarige vrouw uit Leiden. Volgens een woordvoerder van de politie reed de bromfietser door rood licht. De Katwijker liep een vleeswond en ander letsel op. Hij is per ambu lance overgebracht naar het AZL. VLEESWOND - Bij een aanrijding tussen twee fietsers in de Marnix- straat bij de entree van de wijk Bee- rendrecht heeft een 13-jarige jon gen uit Nieuwkoop gisterochtend een vleeswond aan zijn onderbeen opgelopen. Een naar schatting 25- jarige fietster reed in de richting van de Rijnbrug en raakte met haar rijwiel de haar tegemoetkomende jongen. Beiden kwamen vervol gens ten val. gelse coureur Mike Hailwood zich bevindt. De echtgenote van Hail wood eiste dat vorige week in kort geding, maar die vordering is door de president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine, afge wezen. Hij is tot de conclusie geko men dat de 'eigendomsvraag' on duidelijk is. Portheine heeft Pauline Hail wood geadviseerd een zogeheten bodemprocedure te starten. De rechtbankpresident is niet gevoe lig gebleken voor het argument van de weduwe van Hailwood dat daar mee erg veel tijd is gemoeid. "De zaak loopt al zeven jaar, dan maakt het niet zoveel uit dat daar nog wat tijd bijkomt', aldus Portheine. Pauline Hailwood wil de motor graag plaatsen in een museum ter nagedachtenis van haar man. De motor is voor het laatst gesigna leerd bij Keessen die steeds heeft betoogd dat hij de rechtmatige ei genaar is. ALPHEN AAN DEN RIJN - De verkoop van parkeerabonnemen- ten zal de gemeente Alphen in juli, een jaar na de invoering van het systeem, naar schatting een bedrag van ruim 35.000 gulden hebben op geleverd. De afdeling openbare werken baseert die schatting op de verkoop tot nu toe. Behalve een jaarabonnement kan de autobezitter zich ook een maand- of kwartaalkaart aanschaf fen. Omgerekend naar jaarbasis komt het grootste gedeelte van het bedrag - ongeveer 20.000 gulden - voor rekening van abonnementen om gedurende de werkweek in het centrum te mogen parkeren. De prijs van zo'n kaart is 195 gulden per jaar. Abonnementen om ook buiten werkuren in het centrum te parke ren leveren de gemeente in totaal ongeveer 14.000 gulden op. De kos ten van zo'n abonnement zijn 351 gulden per jaar. Een klein gedeelte van de inkomsten is afkomstig uit de verkoop van parkeerabonne- menten voor de Ridderhof die 100 gulden per jaar kosten. Woordvoerder Sj. de Vries van openbare werken toont zich tevre den over de cijfers tot nu toe. "Er valt een redelijke stijging waar te nemen in de verkoop van abonne menten". Volgens De Vries is de verkoop echter vooralsnog niet aan een maximum gebonden. Pas bij een flinke toename in het aantal abonnementen zou daarvan moge lijk sprake kunnen zijn. DEN HAAG/NOORDWIJK - De vroegere general-manager van Ho tel Oranje in Noordwijk, M.C. Otte uit Voorhout, krijgt nog deze week het geld dat hij van het hotel tegoed heeft. Het gaat om een bedrag van 130.000 gulden plus achterstallig salaris over de maanden januari en februari, een dertiende maand in 1987 en een pensioenvoorziening. Een gedeelte van dat bedrag had de kantonrechter al eerder als vergoe ding vastgesteld. Otte meende ech ter dat hij te lang op zijn geld moest wachten, reden waarom hij op nieuw een kort geding aanspande tegen de huidige directie van het hotel. Het kort geding diende giste ren voor de president van de Haag se rechtbank, mr. P.A. Offers. Het dienstverband tussen Hotel Oranje en Otte is per 1 maart dit jaar ontbonden. Op 18 mei van het vorig jaar was hij op^ion-actief ge steld. Raadsman B. ten Doesschate van de voormalige Hotel Oranje- werknemer, stelde dat zijn cliënt in financiële problemen dreigde te komen, wanneer de directie van Hotel Oranje haar financiële ver plichtingen niet nakomt. Toen hij de betrekking bij het hotel aan vaardde moest hij verhuizen en een nieuw huis kopen in de buurt van Noordwijk. Daarbij had mr. ten Doesschate de indruk dat de financiële positie van Hotel Oranje zorgelijk is. Bij een eventueel faillissement zou zijn cliënt achter het net kunnen Mr. G. Houtzagers voor Hotel Oranje benadrukte dat er al het mo gelijke was gedaan om een kort ge ding te vermijden. Het uit te "beta len bedrag wordt niet betwist. Al op 18 mei was een voorstel tot beta ling gedaan. Echter, een brief waar in van de kant van Otte werd inge stemd met het voorstel, werd eerst afgelopen maandag ontvangen, hoewel deze op 19 mei was geda teerd. Daarom kon niet eerder een betalingsopdracht worden gege- Voor de president verklaarde mr. Houtzagers dat direct na ontvangst van de brief met de tegenpartij con tact is opgenomen om de betaling te doen plaatsvinden. Volgens de raadsman ontbrak iedere bereid heid tot medewerking en wilde Ot te het kort geding toch laten door gaan, hoewel er ook de toezegging was gedaan dat donderdag beta ling zal geschieden. In afwachting van de overma king, besloot mr. Offers het geding daarop pro forma aan te houden tot volgende week dinsdag. NOORDWIJK Onder het motto 'Noordwijk natuurljk extra schoon' houdt de Stichting Promo tie Noordwijk vrijdag 17 juni een grote schoonmaakactie'op en rond het Noordwijkse strand. De school jeugd, plaatselijke bevolking en badgasten worden aangespoord het aanwezige zwerfafval op te rui- Op de Noordwijkse scholen wordt deze weken aan de hand van de ANWB-lesmap Zwerfafval aan dacht besteed aan de vervuiling van straat en strand. Op vrijdag 17 juni wordt dit lesprogramma met een vuilopruim-wedstrijd afgeslo ten. De leerlingen die het meeste vuil ophalen, krijgen de bokaal van de Stichting Promotie Noordwijk. Minister E. Nijpels heeft toegezegd deze te komen uitreiken op voor waarde dat hij zich op tijd uit de mi nisterraad kan vrijmaken. Op het Gat van Palace staan 17 juni drie tentoonstellingstenten opgesteld waarin aandacht wordt gevraagd voor de milieuproblema tiek. Zaterdag 18 juni wordt het bad seizoen 1988 officieel geopend. De Defensie Pijpleiding Organisatie biedt in het kader van de opening van het seizoen op vrijdag 17 juni een relatieconcert aan dat zal wor den uitgevoerd door de Koninklij ke Luchtmacht Kapel. Ook zater dag valt er heel wat muziek te be luisteren. Lokale, regionale en na tionale fanfarekorpsen zullen op verschillende plaatsen in het dorp acte de presence geven. Op het terrein van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in het Langeveld wordt een oude-am- bachtenmarkt gehouden. De hele dag door rijdt er een bus van Noordwijk naar de markt en vice versa. WOENSDAG 1 JUNI Lelden extra meesterconcert door het Brabants Orkest olv Daan Admi raal. mmv de Amerkaanse pianist Steven Mayer, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. concert Kamerkoor Collegium Musicum. aanvang 20.30 uur in de Oud-Katholieke kerk, Crone- steinkade. film: 'Der Amerikanische freund', van Wim Wenders, aan vang 21.15 uur m het LVC, Bree- Lak-theater Video Eyes on the ïelïr i 6, aanvang intercultureel buurtfeest Slaaghwijk: buurthuis Op Eigen Wieken, om 20.00 uur optreden Hindoestaanse Vrouwen Muziek groep en om 21.00 uur optreden muziekgroep de Djemga's. Valke nier, Valkenpad; muziekdemon- straties, grabbelton en feestten- toonstelling, tevens is de video uitvoering van Roemeense Volksmuziek, door Kunstkring Duivenvoorde, aanvang 20.30 uur in Kasteel Duivenvoorde, Veurse- weg. DONDERDAG 2 JUNI Alphen thema-bijeenkomst over de mentie in dienstencentrum Drie- hoorne, Sterrenlaan, aanvang 9.30 uur. Avondlaura. vertrek vanaf 17.30 uur bij Gebouw Nabij, Lau- raplein. laatste info-spreekuur (dit sei zoen) werkgroep uitkeringsge rechtigden FNV, afdeling Leiden, van 14.00 tot 15.00 uur in café Ei- genzorg, Stationsstraat. film: 'Der Amerikanischer freund', van Wim Wenders, aan vang 21.15 uur in het LVC, Bree- 55-plussers, dienstencentrum 'Stevenshof", aanvang 14.00 uur. debat over de stelling'De mens is van nature goed' door vier stu dentenpleiters en vier gastplei- ters, aanvang 19.30 uur in het Academiegebouw, Rapenburg. Leiderdorp avondvierdaagse, start vanaf 17.45 uur bij clubgebouw Con Bravura, Beukenschans. koppelklaverjas-toernooi (3e avond) De Buitengewonen, aan vang 20.00 uur in de Muzenhof, Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.0C 15.30 i kamermuziekconcert door de Kunstkring Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur in Kasteel Duiven voorde, Veurseweg. vergadering CDA, afdeling Warmond excursie bos Huiys te Warmont olv boswachter Spaander, 14.00 uur bij ingang Herenweg. VRIJDAG 3 JUNI Alphen tentoonstelling examenwerk stukken leerlingen Christelijke Agrarische School. Kalkovenweg, Emmalaan 45, aanvang 20.00 Lelden gospel-countryavond met Wim Pols, aanvang 20.00 uur in de Bethlehemskerk, Lammermarkt. film: 'Little shop of horrors', van Roger Corman, aanvang 21.15 uur in het LVC, Breestraat. 20.00 u concert Toonkunstkoor Leiden met leden van Collegium Musi cum, mmv sopraan Marjan Kui per, aanvang 20.15 uur in de Lu therse Kerk, Hooglands Kerk- gracht. Leiderdorp avondvierdaagse, start vanaf 19.45 uur bij clubgebouw Con Bravura, Beukenschans. Ad Mijnhardt in zijn winkel aan de Breestraat. De secretaris-generaal van Europa Schoolprijs' dam. het ministerie van onderwijs en wetenschappenG.H. Scholten, overhandigt de 'Dag lerares A. Engel van de Lissese school voor volwassenenonderwijs en aan A. Duin- (foto GPD) R. Cisterna: "Ik wil graag terug naar mijn moederland, maarniet onder deze omstandigheden". (archieffoto t. spadom

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16