Coalitie ternauwernood aan breuk ontsnapt Grote drukte bij inschrijven eerstejaars voor huisvesting Ontwikkelingen beloven broeierige politieke zomer CDA wil eerst praten over de 'probleemloze' bouwplaatsen Discussie over stelling: 'Mens is van nature goed' WOENSDAG 1 JUNI 1988 Woensdag 1 juni vergadert de commissie sociale zaken en maatschappelijke aangelegen heden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, kamer 23/24. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat de bespre king van de klachtenprocedure bij de gemeentelijke sociale dienst, alsmede het jaarverslag van die dienst. Donderdag 2 juni vergadert de commissie ruimtelijke orde ning, openbare werken, ver keer en milieu in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125, ka mer 23/24. Aanvang 20.00 uur. De commissie besprekt be zwaarschriften die onder meer zijn ingediend tegen woning bouwplannen op Zijloever en het bouwplan aan de Aquama rijnstraat. Voorts wordt behan deld de procedure die wordt bewandeld in verband met ver anderingen bij het station en omgeving. De commissie be spreekt ook een plan van de ge meente voor plaatsing van nieuwe wachthuisjes (180) bij bushaltes door Publex. In ruil daarvoor mag het bedrijf recla me maken (verkopen) op de abri's. Schuivende Panelen De PvdA discussieert 1 juni over: "Milieu, een keuze voor groene groei". Pieter van Drie), als econoom werkzaam bij de Wiarda Beekman Stichting houdt een inleiding. De dis cussie wordt gehouden in het Gulden Vlies, Breestraat 125, aanvang 20.00 uur. Che Guevara De Octoberbeweging houdt vrijdag 3 juni een feest ter nagedachtenis van de geweldadige dood van de Zuidamerikaanse revolutionair Che Guevara, nu twintig jaar geleden. Ver tegenwoordigers van de Cubaanse ambassade en de solidariteitsvereni- ging Venceremos gaan in op de in vloed van Che Guevara op het den ken in Zuid-Amerika. Daarna treedt de Cubaanse Salsagroep Soles de Cuba op. Het feest begint om 20.00 uur in Het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. De toegang is gratis. Hedgehog De bluis-rockband Hedgehog treedt zaterdag 4 juni op in het Breehuys. De entree bedraag vijf gulden. Het Bree huys gaat open om 20.00 uur. 'Onderdak vinden voor studenten wordt chaos' Nieuwbouw Infotheek kost ruim zeven miljoen hebben buitenlanders die via uit- wisselprogramma's tijdelijk in Lei den studeren. Studentenhuisvesting heeft een aantal noodoplossingen om in ie der geval de meest urgente wo ningzoekenden te plaatsen. Zo heeft de gemeente afbraakpanden aan de Morsweg beschikbaar ge steld voor studenten. Ook zijn er door de hele stad zogenaamde wis selwoningen neergezet, voormali ge wooncontainers die bij de Oos- terscheldewerken werden ge bruikt. Verder zullen studenten te recht kunnen in hotels in Noord- wijk en in een aantal universiteits gebouwen die speciaal daarvoor worden ingericht. "Om de studen tenwoningnood op te lossen heb ben we zeker tweehonderd kamers extra per jaar nodig. Dat is niet rea liseerbaar. De vraag is te groot", al dus Hüben. De drukte vanmorgen bij het bureau inschrijving. Velen hebben de nacht op de Doelengracht doorgebracht c als eerste op de lijst te staan. (foto Henk Bouwm hoofdkantoor van Infotheek Groep NV (personal computers) op het terrein van Science Park (Einstein- weg 2) is klaar. Vanaf maandag 6 ju ni zijn directie en de centrale afde lingen van het bedrijf in het nieuwe gebouw gevestigd. De verhuizing is noodzakelijk vanwege de enor me groei van het bedrijf. Er zijn 250 mensen in dienst. De kosten van de nieuwbouw bedragen ruim 7 mil joen gulden. Op het oude adres, Overrijn 5, blijven drie dochterondernemin gen: Bluesoft (softwarewarenhuis). Micro Macro B.V. (groothandel) en Micromail (postorderbedrijf). De adressen van de dochteronderne ming Informotive in Hedel en van de filialen in Amsterdam, Houten, Rotterdam en De Haag blijven het zelfde. Over 1987 behaalde de Info theek Groep een omzet van 100 miljoen gulden en een nettowinst van 5,1 miljoen. LEIDEN - Een toekomstig eerste jaars student loopt met een slaap zak onder zijn arm tevreden de poort uit van Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting aan de Doelen gracht. Hij is nummer 76 op de wachtlijst van woningzoekenden. Dat betekent dat hij voor septem ber een kamer heeft in Leiden. "Maar ik was hier dan ook al om één uur vannacht. Ik heb geen oog dicht gedaan". Het is vandaag de eerste dag dat nieuwe eerstejaars zich kunnen in schrijven voor een kamer. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt is de gouden regel en dus loopt het storm. Om zeven uur vanochtend, toen het bureau studentenhuisves ting openging, stonden vierhon derd jongeren vanuit het hele land in de rij. Velen hadden er de nacht doorgebracht en waren gister avond al gearriveerd. Het moet er zeer rumoerig aan toe zijn gegaan, want bij de politie zijn vannacht verschillende meldingen binnen gekomen van geluidoverlast op de Doelengracht. Om negen uur van ochtend was het echter al uitge storven, op wat laatkomers na. Kof- fiebekeiiaes, kranten en andere rommel duiden op de grote drukte van vannacht. Volgens directeur Hüben van studentenhuisvesting zullen nog duizend tot vijftienhonderd jonge ren zich inschrijven. Die staan ze ker twee jaar op de wachtlijst. Al leen degene met een nummer on der de tweehonderd heeft binnen een paar maanden een kamer. Hü ben: "We hebben grote moeite alle studenten te plaatsen. Studenten huisvesting heeft vijfduizend ka mers, maar dat is veel te weinig. De wachtlijst van studenten, die zich vorig jaar hebben ingeschreven, is nog lang niet afgewerkt. Er staan nog vijftienhonderd woningzoe kenden op de lijst" Dit jaar wordt het volgens Hüben helemaal een chaos, omdat er in au gustus wordt gestart met de reno vatie van studentenpanden. Zeker driehonderd studenten moeten herplaatst worden en hebben voor rang op de toekomstig eerstejaars. De renovatie begint in de zomer, omdat de Stichting anders 6,3 mil joen gulden aan subsidie van het rijk kwijtraakt. Hüben verwacht dat hij slechts dertig eerstejaars per maand aan een kamer kan helpen. Mensen die op meer dan anderhalf uur afstand van Leiden woonachtig zijn, heb ben voorrang. Datzelfde voorrecht Holland International verlaat pand in Breestraat LEIDEN Het schaars aanwezi ge publiek merkte er weinig van, maar de coalitie van PvdA, WD en Links Leiden is 'maandag avond in de raadsvergadering ternauwernood aan een crisis ontsnapt. Niet zozeer de veelbe sproken Breestraat was aanlei ding voor de dreigende breuk, maar een onschuldig ogend on derwerp als een onderzoek naar de bouw van een parkeergarage aan de Aalmarkt. Dit voorstel van CDA en WD werd met slechts een enkele stem meerder heid verworpen. Indien de stem ming andersom was uitgevallen dan was de coalitie uit elkaar ge vallen. door Gert Visser De zieken en afwezigen beschik ten maandagavond over de toe komst van de coalitie. Wanneer de gemeenteraad voltallig was geweest, dan had het omstreden voorstel het gehaald en was het lot van het college bezegeld. Het ontbreken van drie voorstanders en één tegenstander maakten dat het onderzoek werd afgewezen. Onmiddellijk na de raadsver gadering stak in de wandelgan gen het gerucht de kop op dat de WD de afwezigheid van twee van haar fractieleden zelf had ge regeld om zonder gezichtsverlies en kans op een crisis het voorstel te kunnen steunen. W/D-leider Van der Nat bestempelde het verhaal als 'complete en wees er op dat een van de af wezige liberalen herstellende is van een ziekte, terwijl de ander in het ziekenhuis ligt. Het toeval heeft het college kennelijk parten gespeeld en in kringen van de coalitie maalde men er verder niet om hoe dat zo was gekomen. "Het conflict is voorkomen", stelde PvdA-wet- houder Tesselaar vast en zijn partijgenoot De Vreeze hield het bij de constatering dat het WD- voorstel 'gelukkig' was verwor pen en verder gespeculeer zin loos is. Onbetrouwbaar Waarom die opwinding over een voorstel dat slechts betrekking had op een onderzoek en niet eens op de werkelijke bouw van een garage aan de Aalmarkt? "Wij willen de bouw van een par keergarage daar niet bij voorbaat blokkeren", verklaart Van der Nat de opstelling van zijn partij. De WD is niet van plan om het collegeprogramma, waarin staat dat er geen garage aan de Aal markt mag komen, naast zich zeer neer te leggen. Maar wie i weet welke partijen er over twee jaar de dienst uitmaken in Lei den, wellicht behoort die garage dan wel tot de mogelijkheden. Juist daarom zijn PvdA en Links Leiden van zins nu reeds al het mogelijke in het werk te stellen om die garage te verhin deren. Om die reden liet PvdA- fractievoorzitter Van der Molen zich de afgelopen weken overtui gen dat het WD-voorstel geen meerderheid mocht halen. Van der Molen stelde - tot schrik van Tesselaar - twee weken geleden vast dat het de WD vrij stond- om een onderzoek te vragen. Zij was overigens niet de enige in haar partij die er zo over dacht. Na een uitgebreide discussie evenwel kwam de socialistische fractie unaniem tot de conclusie dat het onderzoek onacceptabel was. Raadslid De Vreeze zei het zo: "Dit onderzoek was de PvdA een crisis waard". De fractie van Links Leiden behoefde er niet over te vergade ren om tot eenzelfde conclusie te komen. Altijd bereid om de libe rale coalitiegenoot een hak te zet ten, had LL-fractievoorzitter Van Lint al eerder (gretig) uitge roepen dat de WD 'zeer onbe trouwbaar' was. Van Lint had de motie van wantrouwen tegen de WD-wethouders bij wijze van spreken al op zak. Tot een crisis kwam het maan dagavond niet. Maar over enkele maanden - wanneer de inspraak is voltooid - komen de parkeer garages weer ter sprake in de ge meenteraad. "Als de inspraakre acties daartoe aanleiding geven, zal de WD opnieuw een garage aan de Aalmarkt aan de orde stel len", aldus Van der Nat: "Ik kan me niet voorstellen dat de raad deze zaak een crisis waard vindt. Bovendien: dat is nog geen re den om het debat uit te weg te gaan". Matheid Het feit dat de WD welgemoed een nieuw conflict in de coalitie tegemoetgaat, is tekenend voor de sfeer in de Leidse gemeente raad. Hoewel niemand zit te wachten op een breuk in de coa litie, is men algemeen zeer geluk kig met het feit dat de matheid die de Leidse politieke de laatste jaren kenmerkt, is doorbroken. Er zijn meer oorzaken van deze ontwikkeling. Nadat twee jaar geleden het wekelijkse overleg tussen de fractievoorzitters en het college werd afgeschaft, wer den mogelijke conflicten steeds minder binnenskamers gere geld. Het feit dat de coalitie in vergelijking met voorgaande ja ren wat ruimer in zijn jasje zit (een overgrote meerderheid in de gemeenteraad heeft) maakt het ook mogelijk wat meer risico te nemen. Niet alles hoeft van te vo ren dichtgetimmerd te worden, zoals dat in politieke jargon heet. Van belang is ook dat de perso nele bezetting van de WD-frac- tie na de laatste verkiezingen in grijpend is veranderd. Onder voorzitterschap van Van der Nat en verrijkt met nieuwkomers als Geertsema en Wijnbergen, stelt de WD zich de laatste twee jaar aanmerkelijk minder volgzaam op dan de oude fractie gewend was te doen. Tenslotte speelt mee dat de komst van Links Lei den in het college voor een voort durende spanning in het college zorgt. De WD en Links Leiden hebben vanaf het eerste uur van hun gedwongen samenwerking slecht met elkaar kunnen op schieten. Daarbij gevoegd dat het CDA de bereidheid heeft getoond met Jan en alleman gelegenheidscoa lities te sluiten, is de afloop van discussies in de gemeentepoli tiek minder voorspelbaar dan ge durende de afgelopen 10 jaar van de PvdA/VVD-coalitie het geval Broeierig Uit het feit dat de crisis op de loer lag, mag niet afgeleid worden dat de verhoudingen in de coalitie zijn verslechterd. PvdA-leider Van der Molen zei het al toen het conflict zich aankondigde: "Voor de verhoudingen tussen PvdA en WD ial dit niet veel ge volgen hebben, maar de span ning in de politiek is terug en daar ben ik blij om". Hoogstens is de laatste dagen de slechte ver standhouding tussen Links Lei den en de WD nog eens beves tigd. Het CDA heeft de afgelopen weken zelfs enige winst weten te boeken. De steun die het college van het CDA mocht ontvangen bij de Breestraat-kwestie heeft de PvdA mild gestemd. Het zeur derige imago van het CDA heeft plots plaatsgemaakt voor een uit straling als constructief meeden kende oppositiepartij waarmee zaken kunnen worden gedaan. Dat ook het CDA pleitte voor een onderzoek naar een garage aan de Aalmerkt, wordt de partij nauwelijks aangerekend. Onder deze omstandigheden moet de gemeenteraad de ko mende twee maanden een aantal Hag opgepakt drie Hagenaars aangehouden die enaars ervan worden verdacht zondag voor het station drie Leidenaars te hebben mishandeld. Meteen na het misdrijf hield de politie al vier Ha genaars aan. Na verhoor van de ar restanten konden ook de andere LEIDEN De Haagse politie heeft verdachten worden opgepakt. LEIDEN - Het reisbureau Holland International heeft de vestiging aan de Haarlemmerstraat ver bouwd en alle activiteiten in dit pand geconcentreerd. Het bureau aan de Breestraat is afgelopen dinsdag gesloten toen de verbou wing in de Haarlemmerstraat klaar was. Het verbouwde kantoor wordt zaterdag 4 juni heropend. Om de cliënten beter te kunnen bedienen is het interieur van het pand aangepast, waardoor een gro tere ruimte voor het publiek is ont staan. Aan de balie zijn 6 mensen werkzaam. In totaal zijn 12 vaste en 2 deeltijd-krachten werkzaam in het vernieuwde kantoor. De vestiging aan de Breestraat is gesloten omdat de publieke be langstelling en de passanten- stroom tegenviel. De aanpassingen om de Breestraat als winkelstraat te verbeteren gaven weinig hoop op grotere belangstelling. Het ge deelte waar het reisbureau is ge vestigd valt een beetje buiten die aanpassingen, aldus een woord voerder van het bedrijf. De heropening wordt feestelijk aangekleed. Er is dixieland- en jazzmuziek, voor kinderen zijn er ballonnen, voor het pand staat een echte Engelse Guard en er is een wedstrijd met als hoofdprijs een reis naar Tunesië. belangrijke beslissingen nemen. Aan de orde komen onder meer een woonwagenkamp in de Ste venshof, het bebouwen van open plekken in de stad, de privatise ring van de Eerste Hulp Dienst, de fusie van het energiebedrijf Rijnland en de erfpacht. Zaken waarover de partijen in de ge meenteraad niet bepaald gelijk gestemd zijn. De ontwikkelingen van de laatste paar weken dragen de belofte van een" broeierige po litieke zomer in zich mee. LEIDEN Het CDA wil dat de no ta 'Bouwen in bestaande wijken' eerst in de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening wordt behandeld voordat het college beslissingen neemt over de verschillende voorgestelde bouwplekken. Samen met de com missies zou het college moeten be palen welke plaatsen 'probleem loos' zijn, over welke plekken na der moet worden overlegd en wel ke plaatsen, gezien het maatschap pelijk verzet, onmogelijk zijn. De weg die het college nu voor ogen heeft, waarbij in een keer be slissingen moeten worden geno men over alle plekken, is volgens het CDA heilloos. De christen-de mocraten vrezen dat de goede pun ten uit de nota bedolven worden onder alle problemen en emoties die de plannen hebben opgeroe pen. Beter doet het college eraan eerst met de raadscommissies te bepa len welke de onomstreden plaatsen zijn. Daarvoor kan dan in alle rust met de voorbereidingen worden begonnen. Vervolgens moet de ge meente duidelijk maken welke plekken maatschappelijk onaan vaardbaar zijn. Het CDA noemt hierbij plaatsen als de Leidse Hout, volkstuinen en sportvelden. Als over de laatste plaatsen duidelijk heid is gegeven, ontstaat er een rus tiger klimaat voor overleg met be trokkenen, en kan de gemeente sneller en beter tot zaken komen. Het CDA realiseert zich dat met deze aanpak minder woningen kunnen worden gebouwd op het groen in de stad. Daar staat tegen over dat een aangenaam leefkli maat voor de huidige en toekomsti ge bewoners gewaarborgd blijft, al dus de CDA-raadsleden Hettinga en Biegstraten in een brief aan het college. Beiden stellen in hun brief dat het bewoners onvoldoende duide lijk is geworden waarom verschil lende stukken groen bebouwd moeten worden en dat de verschil lende argumenten die de gemeente heeft aangevoerd niet overeenko men met opvattingen van wijkbe woners. Bovendien zijn er, getuige de emoties op de inspraakavonden, door de plannen onnodige frustra ties en onrust gekweekt. LEIDEN - Onder grote belangstelling opende minister Brinkman van cultuur gisteren in De Waag de fotografie tentoonstelling 'De Verbeelding' van Leiden. Tevens overhandigde wethouder Kuijers van cultuur de eerste exem plaren van het gelijknamige boek aan de minister en J.C. Dona, voorzitter van de commissie voor culturele zaken van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. De tentoonstelling is tot stand gekomen door samenwerking tussen gemeente Leiden en galerie Fotomania. De expositie bestaat uit het werk van 10 gerenomeerde fotografen die de opdracht kregen om Leiden om hun eigen wijze op de gevoelige plaat vast te leggen. Het gaat niet om alledaagse kiekjes, maar om foto's met een artistieke inslag. Het betreft voor Fotomania de laatste expositie in Leiden, want deze zomer verhuist de galerie naar Rot terdam. (foto Jan Holvast) yVD-fractievoorzitter Van der Nat (rechts) overlegt met collega Wijnbergen: "Een dreigende crisis is nog geen reden om het debat uit de weg te gaan". (roto Lock Zuyderduln) LEIDEN 'De mens is van nature goed' is de stelling van de debat avond op donderdag 2 juni, die ge organiseerd door de stichting 'Het Leids Debat'. Naar het model van de Cambridge Union Debating So ciety zullen vier gastpleiters en vier studentpleiters over deze stelling met elkaar in debat gaan. De gastpleiters zijn: prof. dr. J.H. Achterhuis van het Humanistisch Verbond, de criminoloog prof. dr. G.P. Hoefnagels, prof. dr. P.J.M. van Tongeren, hoogleraar theolo gie,en studentenpastor dr. H. Wier- singa. Studentpleiters zijn M. Breeuwsma, K. van Klaveren, J. Redel en W. Zijlmans. Als voorzit ter treedt prof. mr. H.R. van Gun- steren, hoogleraar politieke weten schappen, op. Het debat wordt gehouden in het Groot Auditorium van het Acade miegebouw, Rapenburg 73, en be gint om 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15