De bijzondere strijd tegen een jager op Koudenhoorn Oegstgeest bindt zich niet aan stad in Oost-Europa Opvolging remedial teacher nog onzeker 'Na één schot kom je niet meer op het eilancT PAGINA 14 REGIO LEIOEN WOENSDAG 1 JUNI 1988 v Een luchtfoto van Warmond waarop het jachtterrein van Verhoef, van in Strengen en Tengnagel. Verhoef mag schieten op wilde eenden, hazen. Ja- totaal 145 hectare, goed te zien is. Het boemerangvormige eiland is Kou- zanten, meerkoeten, houtduiven, zwarte kraaien, eksters en wilde katten, denhoorn. De grote plas is 't Joppe. Boven Koudenhoorn de landtongen (luchtfoto Frans R«mbout> B en W Voorschoten willen open discussie WARMOND - "Wij gaan dóór. Wij ja, er zijn genoeg mensen die me ondersteu nen. Ook financieel als dat zou moeten". De Warmond- se mevrouw A.M. van Ree van der Munnik zegt het strijdvaardig. Zij is War- monds laatste hoop in de strijd tegen de jager die het recreatie-eiland Kouden hoorn, de landtongen Strengen en Tengnagel en 't Joppe tot zijn jachtter rein mag rekenen. Van Ree vecht het bewuste, fel om streden raadsbesluit tot verhuur van het jachtrecht aan een arob-bezwaar- schrift. door Wim Koevoet Maar B en W en een meerderheid in de Warmondse raad willen mor gen, als er over haar protest moet worden gepraat, Van Ree niet eens ontvankelijk in haar bezwaren ver klaren. Alleen PW is op Van Ree's hand. Van Ree kan het nadien ho gerop zoeken. Ze is er nog niet uit of dat een kort geding moet wor den of dat ze bij de Raad van State moet zijn. Maar dat ze door gaat, staat vast. Van Ree's strijd is er een van hor ten en stoten. Een strijd ook die bol staat van de incidenten en merk waardigheden, waar Warmond het patent op lijkt te hebben. Een po ging tot reconstructie. Eind oktober vorig jaar nam de raad het besluit het jachtrecht voor Koudenhoorn en omgeving aan Warmonder Verhoef te verhuren. Dit voor een periode van zes jaar. Toen het puntje bij het paaltje kwam bleek de meest verantwoor delijke wethouder, mevrouw Dal- huisen (PW), niet meer achter het voorstel te staan. Erg verwonder lijk was dat niet want de meeste kritiek kwam van haar eigen frac tie. PW stemde uiteindelijk in zijn geheel tegen. Geen schot Jager Verhoef zou tot dusverre nog niet één schot hebben gelost. Zekerheid daarover is niet te ver krijgen. Verhoef zelf is onbereik baar voor commentaar, zijn vrouw "dacht van wel" maar Van Ree heeft nog nooit een knal gehoord in haar winkel in de Dorpsstraat. "En anders had ik het wel van de klan ten gehoord". Heeft Verhoef toch geschoten, dan is hij in overtreding geweest want de van het ministerie van landbouw en visserij benodigde ontheffing heeft hij nog niet bin nen, zegt een voorlichter. Verhoef heeft zo'n vergunning nodig omdat zijn jachtgebied door water wordt doorsneden en dan gaan er bepaal de regels gelden. Mevrouw van Ree schreef haar bezwaarschrift al in november vo rig jaar. Zij werd op veertien maart van dit jaar verwacht op het ge meentehuis waar de burgemeester, de gemeentesecretaris en de drie fractievoorzitters klaar zaten om Van Ree's verbale toelichtingen op haar bezwaarschrift te beluisteren. Dit alles precies volgens de proce dure. Hoewel Van Ree wist dat ze werd verwacht, kwam ze niet opdagen. Ze beweert en beweerde dat ze geen uitnodiging had ontvangen. Volgens gemeentesecretaris Zoete melk is dat uitgesloten. De ge meentebode heeft de betreffende brief wel degelijk bij Van Ree op de deurmat achtergelaten, hield hij staande. Van Ree echter: "Het stond in de krant bij de gemeente lijke berichten maar ik hoef zulke dingen toch niet uit de krant te le zen, zo werkt dat toch niet?". Mevrouw van Ree op Koudenhoorn: Voor de WD en het CDA stond in maart al vast dat ze Van Ree's be zwaarschrift naar de prullenmand zouden verwijzen. De beide frac ties volgden de argumentatie van B en W. Van Ree kan niet ontvanke lijk worden verklaard omdat de verhuur van het jachtrecht haar niet in haar persoonlijke belangen zou treffen. Dat is punt één. Punt twee is dat de verhuur van het jachtrecht een privaatrechtelijke aangelegenheid is en dus niet 'arobgevoelig' is. Hoewel de standpunten al vastla gen, moest en zou Van Ree toch worden gehoord. Zo zijn nu een maal de regels. En dus werd een nieuwe datum geprikt. Een datum waarop, zoals later zou blijken. Van Ree op vakantie was. Ze zegt zelf: "Het is ook erg raar om afspraken met iemand te maken zonder dat die persoon zelf iets kan zeggen. Ik heb nog om twee weken uitstel gevraagd maar dat kon niet". Van Ree besloot zich toen maar te laten vertegenwoordigen. Ze koos voor G. Slingerland, het voor malig PW-raadslid dat zich sinds zijn vertrek ook al zo heeft inge spannen voor het binnenhalen van "Als je één keer een schot hoort, kom algemeen bijzonder onderwijs in Warmond. "Gerard praat veel beter dan ik". Slingerland, zo blijkt uit zijn toe lichting en de stukken, gebruikte zijn spreekbeurt niet zozeer om Van Ree's argumenten kracht bij te zetten. Die argumenten waren door PW ook al ingebracht in de discus sie in de raad en dat had niets uitge haald. Dat er een jager is ingescha keld voordat er een faunaplan is, dat die jager zelfs zelf het fau naplan mag maken maken en dat er op geen énkele wijze iets wordt gedaan aan de veiligheid van re creërende Warmonders als de jager hazen aan het omleggen is: CDA en WD alsmede de burgemeester hebben zich van die verhalen nooit een zier aangetrokken. Zij stellen een groot vertrouwen in de jager. Slingerland heeft geprobeerd aan te vechten dat er louter sprake is van een privaatrechtelijke over eenkomst met een particulier. "De gemeente is inderdaad vrij in de keuze tussen het publiekrechtelijk of privaatrechtelijk afhandelen van an zaken", zegt Slingerland. "Maar hoe je het ook wendt of keert, het beheer van het eiland is en blijft een publiekrechtelijke taak van de toch nooit meer terug?". gemeente. Een instrument voor dat beheer is een faunaplan. Dat is er niet. Er loopt nu wel een jager rond maar voor het wildbeheer zijn heel andere mogelijkheden dan het in huren van een jager. Als je vindt dat er te veel hazen zijn - maar dan moet je dat ook echt vinden en er bij zeggen waar de grens loopt- dan kun je lemmingen uitzetten of an dere kleine roofdieren. Een andere mogelijkheid is het verlenen van een eenmalige afschotvergunning voor van te voren vastgestelde aan tallen". Veiligheid Slingerland gaat ook in op de vei ligheid. Hij vertelt over jachtterrei nen in Zuid-Limburg die als de man met het geweer aan het werk is, wordt afgesloten. "Dat zou je dan ook zeker voor Koudenhoorn moeten doen. Maar de vraag is of je het voor zo'n jager over hebt datje het eiland voor een paar dagen per jaar afsluit. Al zou er maar een rode bal in de mast worden gehangen. B en W bagatalliseren het gevaar maar Greg Lemond is toch ook mooi in zijn reet geschoten. Het is allemaal niet zo incidenteel". "Verder vind ik dat Van Ree wel degelijk in haar persoonlijke belan gen wordt getroffen. Zij kan straks niet meer met een gerust hart haar kinderen op Koudenhoorn laten spelen. Ach weet je, de hele gang van zaken ademt iets uit van: hoe durft een burger bezwaar te maken tegen besluiten van de almachtige overheid". Mevrouw van Ree wijst op de mogelijkheid die de jager in de hoorovereenkomst heeft gekregen om met een "gastjager" erbij het ei land op te gaan. "Dat worden dan dus twee geweren". "Echt hoor, ik ben er heel fel op tegen. Ik kan het me ook zo slecht voorstellen, een natuurgebied, je loopt er doorheen en plotseling hoor je een schot. Dan kom je toch niet meer terug? Net zo min als de beschermde vogels die er zitten". Grote greep in gemeentekas ZOETERWOUDE - Inbrekers heb ben gisternacht 1900 gulden uit de Zoeterwoudse gemeentekas gesto len, zo heeft de politie vanmorgen bekendgemaakt. De criminelen kwamen het raadhuis binnen door een serredeur te forceren op de eer ste etage. Een woordvoerder van de politie weet niet wat hij zich pre cies moet voorstellen bij het woord gemeentekas. Ahn het feit dat ze tot twee keer toe haar bezwaarschrift niet is ko men toelichten, moeten volgens haar geen conclusies worden ver bonden. Niet zij maar de gemeente is slordig geweest. Ze wijst erop dat zij, zo is de procedure, in het be zit hoort te worden gesteld van een verslag van de hoorzitting. Haar goedkeuring is nodig. Want mede op grond van dat verslag beoor deelt de raad morgen wat er nu ver der moet gebeuren met Van Ree's protesten. Alle raódsleden hebben zo'n verslag. Van Ree niet. "Ik weet: het klinkt ongeloofwaardig, maar het is echt zo, ik heb niets ge had. Die uitnodiging ook echt niet". OEGSTGEEST - Het voorstel van de Oegstgeester PvdA-fractievoor- zitter Fred Wegman om een steden band met een gemeente in Oost- Europa aan te gaan, is gisteravond in de raadscommissie bestuurlijke zaken volledig getorpedeerd door de fractievoorzitters van WD, D66 en CDA. Vooral WD'er Rijks haal de keihard uit naar de beteuterde Wegman. Het PvdA-idee dat met een jumelage in een Oostblokstad een bijdrage kan worden geleverd aan de politieke ontspanning, noemt hij "utopistisch". Om eraan toe te voegen dat utopistische idee ën socialisten eigen zijn. Een op merking waar Wegman erg veel moeite mee had. Rijks ging erg ver in zijn kritiek. 'Stedenbanden teneinde begrip te kweken voor eikaars staatssyste men kunnen zelfs gevaarlijk zijn. Ut contacten met Hitler-Duitsland ontstond bij sommige mensen zo veel begrip voor het syteem dat ze fascisten begonnen te worden", zei hij. Om er aan toe te voegen dat hij niet bang is dat Oegstgeestenaren "met een communistisch tintje zul len terugkomen". Maar Rijks begrijpt niet waarom Wegman geen stedenband met een Zuidafrikaanse stad wil aangaan en wel met een Oosteuropese. "In beide gevallen worden mensen ge knecht, is er een dictatuur". Alle fractievoorzitters vertelden Rijks vervolgens dat het nationaal beleid is om Zuid-Afrika cultureel en so ciaal te boycotten maar Rijks bleef bij zijn vergelijking en voegde er VOORSCHOTEN - B en W van Voorschoten hebben gisteren nog niet voor de remedial teacher geko zen. Ambtenaren hadden dat wel geadviseerd, maar de dagelijks be stuurders willen de gemeenteraad een 'open discussie' laten voeren over de kwestie, die schoolbegelei dingsdienst Rijnland in de pen deed klimmen. De verontruste brief aan de ge meenteraad was een reactie op het voornemen van wethouder Marse lis om de functie van remedial tea cher te schrappen na het vertrek van de huidige werkneemster. Vol gens de Voorschotense bestuurs- ommissie van de dienst zou Marse lis daarmee vooruitlopen op de be zuinigingen die de schoolbegelei dingsdienst in 1990 boven het hoofd hangen. Volgens collega-wethouder J.D. van Dalen bedoelde de welzijns wethouder het niet zo hard: "Hij heeft slechts aangestipt dat de toe komstige invulling een mogelijk punt van onderzoek zou kunnen zijn, de vervanging niet geheel van zelfsprekend is. En in ons goede landje gaat men dan meteen schop pen". Marselis zelf heeft het over een 'hersenspinsel'. De Schoolbegeleidingsdienst heeft als taak kinderen met leer problemen en buitenlandse kinde ren te begeleiden. Dit gebeurt in sa menwerking met de leerkrachten. De specifieke taak van een re medial teacher daarin is om te on derzoeken of een kind qua ontwik keling op het juiste niveau zit om de leerstof die hem wordt voorge schoteld aan te kunnen. Zonodig wordt het kind begeleid. Voorschot De gemeente Leiden heeft nu be sloten om de subsidie voor de SBD in 1990 te halveren. De dienst zal daardoor een aantal van de functies moeten afstoten. De gemeenten die deelnemen aan de SBD Rijnland, zoals bij voorbeeld Voorschoten, moeten nog beslissen of ze daarin meegaan. Het is denkbaar dat die gemeenten beslissen de afgestoteh taken in eigen beheer voort te zet ten. Volgens mevrouw E.J. Mulder, voorzitter van de bestuurscommis sie Voorschoten, heeft Marselis ge probeerd hier alvast een voor schotje op te nemen. "Door de nu ontstane vacature niet op te vullen, wilde hij voorkomen dat er in 1990 een gedwongen ontslag zou vallen. Wij vonden echter dat als er al be zuinigd moet worden, dat toch ge daan moet worden met enig beleid. Dus niet zomaar een vacature niet invullen omdat de huidige werk neemster toevallig opstapt". Voor Mulder staat het vast dat het funest zou zijn wanneer 24 uur remedial teaching zomaar ineens geschrapt zou worden. "Er blijft dan minder dan een uur per week per school over, hetgeen volstrekt onvoldoende is om ook maar enigszins effectief te kunnen wer ken". In haar brief betoogt ze dat nog aan toe: "Waarom komen er achter het ijzeren gordijn nooit eens initiatieven tot een jumelage vandaan, waarom altijd wij? Da's toch wonderlijk". Rijks wil geen cent steken in ju- melages. "Als er al geld voor dit soort dingen zou zijn dan geef ik aan ontwikkelingssamenwerking een grotere prioriteit". Ook Poelmans van D66 voelt weinig voor Wegmans plan. Net als Rijks vindt hij het een "sympa thiek" idee "maar ik zou zo nog honderd loffelijke zaken kunnen opnoemen". Poelmans wil kunnen afwegen. En dat bovendien niet eerder dan nadat is uitgezocht of er soms taken zijn waaraan de ge meente nu niet toekomt. Want een stedenband is geen gemeentelijke taak en de gemeente Oegstgeest moet eerst kunnen garanderen dat alle gemeentelijke taken worden uitgevoerd. Poelmans vreest ook dat jumelages uitdraaien op "dun ne contacten" en "notabelenuit jes". Tegen de burgemeester, ook een tegenstander van jumelages, zei hij: "Ik gun u best een trip naar Oosteuropa maar dat moet u dan zelf betalen". CDA'er Verhagen vraagt zich af of het middel (jumelage) Wegmans doel, "het accepteren van eikaars verschillen", wel het beste is ge diend. Liever zou Verhagen aan sluiting zoeken bij bestaande con tacten met het Oostblok. Zo zijn er contacten van de hervormde kerk met Frankfurt an der Oder. Verha- van alle diensten die de SBD ver leent, met name de remedial tea ching hoog wordt gewaardeerd. Dat mag onder meer blijken uit de vraag van schoolbesturen om even veel of méér uren van deze dienst verlening. Gezien de laatste ontwikkelin gen heeft ze er echter weer alle ver trouwen in dat er in elk geval voor volgend jaar een nieuwe kracht mag worden aangesteld. "In de raadscommissie voor onderwijs bleken alle fracties steun te verle nen aan de inhoud van mijn brief'. De dag voor de B en W-vergade- ring verklaarde gemeentesecreta ris H. Overbosch dat ook de verant woordelijke wethouder zich inmid dels akkoord heeft verklaard met het aantrekken van een nieuwe re medial teacher: "Dat hij eerst een andere mogelijkheid heeft geop perd, dat heeft te maken met de he le financiële situatie rond de SBD. Als gemeente moet je nu eenmaal alle uitgaven op dat brede welzijns terrein goed in de gaten houden. Oók op de lange termijn". 'Kinderopvang in Leiderdorp liever verbeteren dan uitbreiden' LEIDERDORP - De Stichting Kin deropvang Leiderdorp (SKL) wil de 60.000 gulden die boven de markt hangt, gebruiken voor kwa liteitsverbetering. Van dat geld moeten geen extra plaatsen wor den gecreëerd. "Dat kunnen wij onze leidsters niet aandoen", stelde SKL-voorzitter C. van de Broek gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor welzijn. De commissie besprak de nota 'kinderopvang in beweging', waar in gepleit wordt voor tien extra op vangplaatsen. De SKL wil de 60.000 gulden die dat kost, gebrui ken om de salarissen van de leid sters te verhogen en het aantal zo geheten formatie-uren te kunnen uitbreiden. Andere twistappel vor men de cijfers. Een onderzoek van het verificatiebureau van de Vere niging Nederlandse Gemeenten moet het verschil van inzicht uit de wereld helpen. Het CDA koos, samen met de PPR/PSP-fractie, voor een hogere kwaliteit. PvdA en WD wilden ex tra 'kindplaatsen', zoals dat gister avond werd genoemd. PvdA- raadslid M. Holierhoek legde uit waarom. In Leiderdorp bestaat een grote behoefte aan kinderopvang, terwijl de opvang voldoende kwali teit heeft. Zij beloofde de SKL dat haar partij in de toekomst zal po gen méér geld te reserveren voor het aantrekken van leidsters. D66 kon niet kiezen, hoewel raadslid R. Stam inziet dat er grote behoefte aan extra 'kindplaatsen' bestaat. gen kan zich voorstellen dat de ge meente "daaraan een bijdrage le vert". Wegman stelde dat hij zelf juist wil voorkomen dat de contacten beperkt blijven tot reisjes over en weer met een "hotemetotengezel- schap".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14