TAD LEIDEN Al Mizan eist garantie subsidie van overheid Pancras-West woedend over extra parkeerplaatsen Berk LEIDSCH DAGBLAD Forum over toekomst van migrantenpers PLEASURE PRINCIPLE Illegalen uitgewezen Burgemeester van Juigalpa bezoekt Leiden Leidse Tafelronde 40 jaar Man poogt vrouw in woning te verkrachten Leidenaar slaat trein conducteur Spoor van vernielingen Yoorlichtingsbij eenkomst over ziekte Besnier Boeck s WOENSDAG 1 JUNI 1988 LEIDEN De overheid moet maar eens over de brug moet ko men met langdurige subsidies voor Al Mizan. Dat vindt eindredacteur Jos Everaers van dit Marokkaans- Nederlandse maandblad. Al Mizan wordt sinds drie jaar in Leiden ge maakt door een vaste kern van vier redacteuren en een legertje free lancers. door Roy Klopper Everaers zal zijn stelling vrijdag middag 3 juni verdedigen op een forum dat Al Mizan houdt. Centraal thema bij deze discussie is de vraag of er een toekomst bestaat voor de migrantenpers. Tijdens het forum discussiëren Marokkaanse journalisten die in Nederland werken over hun posi tie. Daarnaast zijn vertegenwoordi gers uitgenodigd van de Neder landse Vereniging van Journalis ten (NVJ), de scholen voor de jour nalistiek, de politiek en media- werkgevers. Zij zullen dieper in gaan op vragen over onderwijs en werkgelegenheid voor migranten. ADVERTENTIE Vanavond live-music Geopend tot 2.00 uur. LEIDEN Drie van de vijftien mensen die vorige week zijn aange houden in een Leids mode-atelier, zullen binnenkort worden uitge wezen naar Turkije. De mannen bleken zonder verblijfs- of werk vergunning in Nederland te zijn. Of en wanneer de andere twaalf wor den uitgewezen, is de Leidse poli tie niet bekend. De drie mannen die nu op het vliegtuig worden ge zet, verbleven in Leiden. De overi ge verdachten waren gevestigd in andere gemeenten en vallen daar door niet onder de verantwoorde lijkheid van de Leidse politie. Het forum staat onder leiding van hoofdredacteur drs. J.W.E. Metse laar van het Leidsch Dagblad. Al Mizan richt zich op Marokka nen die in Nederland wonen. Het blad werd in mei 1985 opgericht en verschijnt thans in een oplage van 2200 stuks. Er zijn inmiddels 500 abonnementen aan de man ge bracht, de overige exemplaren lig gen in de losse verkoop. Rijp De krant wordt voornamelijk ge financierd door de gemeente Lei den, die jaarlijks 86.000 gulden bij draagt. Voorts keert het arbeidsbu reau in het kader van het 'achter- standsgebiedenbeleid' elk jaar 28.000 gulden uit. Ten slotte stelde het ministerie van WVC de afgelo pen jaren geld beschikbaar. Dat is vooral gebruikt ter dekking van de kosten van het nieuwe redactie-on derkomen aan de Leidse Middel stegracht. Tot op de dag van vandaag moet het blad elk jaar opnieuw bij de in stanties aankloppen voor subsi dies. De medewerkers van het blad achten de tijd rijp voor een langdu rige subsidie-regeling. Everaers: "De overheid moet nu maar eens duidelijk maken wat ze met Al Mi zan wil. We hebben toch wel aange toond dat er behoefte bestaat aan LEIDEN - De burgemeester van de Nicaraguaanse stad Juigalpa, R. Siles Blanco, brengt vrijdag 3 juni een bezoek aan Leiden. Juigalpa heeft een zogenoemde stedenband met Leiden en Den Haag. Siles blanco is in Nederland als lid van de Nicaraguaanse delegatie die in Amsterdam een conferentie over stedenbanden heeft bijgewoond. De burgemeester van de zuster stad van Leiden bezoekt tijdens zijn verblijf onder meer de Leids- che Duinwater Maatschappij. De lunch gebruikt hij met zijn ambts genoot Goekoop. 's Middags maakt hij een rondvaart door de Leidse grachten en bezoekt hij het Ge zondheidscentrum in de Stevens hof, waarna een diner en een feest- avond. een Marokkaans-Nederlands blad. Daarbij is het in de huidige situatie voor potentiële adverteerders en abonnees erg onaantrekkelijk om met Al Mizan in zee te gaan. Wie steekt er nou geld in iets dat de vol gende maand al kan verdwijnen?" Wanneer de subsidies definitief loskomen, wil de redactie onder zoeken of het blad eens in de twee weken kan worden uitgegeven. "Maar dat is nog verre toekomst muziek", aldus Everaers. Hij is samen met de Marokkaan dr. A. Maroufi verantwoordelijk voor de eindredactie van het blad. "We schrijven over onderwerpen die voor Marokkanen in Nederland van belang zijn. Als de Tweede Ka mer bijvoorbeeld een minderhe- dennota behandelt, maken wij daarvan melding. Maar er verschij nen ook stukken over het geloof. De islam is voor onze doelgroep na melijk erg belangrijk, ze stemmen er een groot deel van hun levens wijze op af', aldus de eindredac teur. Middenweg Binnen de Marokkaanse ge meenschap bestaan groepen met zeer uiteenlopende meningen over geloof en politiek. Al Mizan heeft de moeilijke opgave om de gulden middenweg tussen al die ideeën te bewandelen. Everaers: "We probe ren zo objectief mogelijk te schrij ven. Als je eenmaal partij kiest, krijg je meteen het stempel van partijdige krant. Dat willen we graag voorkomen". Hij zegt te geloven dat de krant aardig in die opzet slaagt. "Aan de reacties kunnen we afleiden dat het blad zowel op de Marokkaanse am bassade als door het progressieve 'Komité Marokkaanse Migranten in Utrecht' (KMAN)". De artikelen in Al Mizan zijn over het algemeen in de Nederlandse èn de Marokkaanse taal afgedrukt. Die constructie is volgens de eind redacteur bewust gekozen. "We kunnen het natuurlijk ook bij de Marokkaanse tekst laten, maar op deze manier is Al Mizan ook toe gankelijk voor geïntersseerde Ne derlandse lezers als welzijnswer kers die veel met migranten te ma ken hebben, politici en journalis ten", signaleert de eindredacteur. Het forum begint vrijdag 3 juni om 13.00 uur op de redactie van Al Mizan aan de Middelstegracht 85 in Leiden. De toegang is vrij. Aanslui tend op de discussie volgt de offi ciële opening van het gerenoveer de onderkomen van Al Mizan. Een aantal van de voor bedrijf Berk afgezette parkeerplaatsen aan de Kaasmarkt. LEIDEN Ondernemers uit Pan cras-West zijn verontwaardigd over de 15 parkeerplaatsen die voor garagebedrijf L. Berk Zn zijn ge reserveerd aan de Kaasmarkt. Aan de Kaasmarkt zijn de parkeer plaatsten met kettingen afgezet en zijn ook 's avonds niet beschikbaar. Winkeliers en bedrijven in de buurt krijgen vanwege het strenger parkeerbeleid niet meer dan één parkeerplaats. De ondernemers vinden dat zij worden achterge steld bij de firma Berk. Ook de buurtvereniging Pancras-West heeft zich achter de kritiek op de gemeente geschaard. Bedrijven en winkeliers beschul digen de gemeente ervan zich te hebben laten chanteren door de fir ma Berk. Op de hoek van de Mid delweg en de Kaasmarkt huurt de gemeente een opslagplaats die wordt gebruikt voor de karren met marktkramen. De opslagruimte is eigendom van het garagebedrijf. Berk heeft de gemeente voor de keuze gesteld om de opslagplaat sen te ontruimen of een aantal par keerplaatsen te reserveren. De ge meente heeft voor het laatste geko- Wethouder Peters vindt niet dat er sprake is van chantage. "Het is voor de gemeente kiezen of delen. De firma Berk heeft juridisch een hele sterke positie. We hebben dat uitgebreid laten onderzoeken. Ze kan van de gemeente eisen om de opslagplaats binnen een paar maanden te ontruimen. We moeten toch ergens die grote karren laten", aldus Peters. Bedrijfsleider Onderwater van de Firma Berk ontkent dat er spra ke is van chantage. Volgens hem is het voorstel van de gemeente geko men. Onderwater wilde zijn op slagplaatsen terughebben voor het uitvoeren van zijn bedrijf. "Ik heb een huurcontract met de gemeente en dat kan ik opzeggen. In goed overleg hebben we de zaak kunnen oplossen en er is zeker geen sprake van chantage", aldus Onderwater. Liever zag hij dat de gemeente gehoor had gegeven aan zijn ver zoek om het terrein vrij te maken. Op het opslagterrein kan het be drijf meer auto's kwijt. Bovendien heeft dat het voordeel dat de auto's van de openbare weg zijn. Onder water begrijpt dat de ondernemers in de buurt boos zijn, maar wijst er op dat die plaatsen onmisbaar zijn voor de uitvoering van zijn bedrijf. Representatie Een belangrijke taak voor het college van burgemeester en wethouders is representatiehet uitreiken van onderscheidingen, het ontvangen van gasten, aan wezig zijn bij officiële gelegenhe den en het op onze kosten uit eten gaan. Een voorbeeld van representa tie. Wethouder Fase (WD) neemt op maandagmiddag een boekje in ontvangst met een be schrijving van 16 restaurants in Leiden en omgeving. Ze houdt een praatje, drinkt een drankje en hapt een hapje. Kortom: re presentatie. Dit soort zaken zijn erg belang rijk. Veel belangrijker bijvoor beeld dan het bijwonen van een raadsvergadering op dezelfde dag. Wethouder Fase, die wegens ziekte nog niet fulltime werkt, was tijdens de gemeenteraads vergadering waar een parkeerga rage in het centrum van de stad aan de orde kwam, dan ook niet aanwezig. Het was kiezen of de len niet waar. En representatie is erg belangrijk. Jammer dat'een WD-voorstel over de parkeerga rage net een stem tekort kwam. Hartelijk dank wethouder, mede namens de duizenden WD- stemmers in de stad. Maar goed. weer terug haar de representatie. In 1986 was het geld dat de gemeente had be groot voor representatie met tienduizenden guldens over schreden. "Er waren dat jaar wel erg veel ambtenaren die afscheid namen en die bieden we altijd een receptie aan". Zo verklaar den burgemeester en wethou ders de hoge restaurant-rekenin gen. De gemeenteraad was niet zo blij met de grove overschrij ding van de representatiekosten en droeg het college van B en W op om de kosten binnen de per ken te houden. Ook de post reis kosten moest omlaag, want in 1986 zaten de gemeentebestuur ders net iets te vaak in een taxi. Representatie (2) Er is goed nieuws en slecht nieuws over de reis- en represen tatiekosten. Het budget reiskos ten is wederom overschreden. "Het gaat maar om 3800 gulden", weet G. Gast van de gemeentelij ke afdeling bestuursondersteu- ning. "In 1987 was er een bedrag van 49.000 gulden voor reiskos ten beschikbaar", aldus Gast. De gemeente-ambtenaar kan overi gens niet vertellen wie van het college van B en W de overschrij ding op het geweten heeft. "De cijfers worden niet per wethou der uitgesplitst". Beter nieuws komt van Hein van Woerden, chef van de afde ling externe betrekkingen van de gemeente. "We zijn binnen het budget gebleven" meldt Van Woerden tevreden. Hij had in 1987 105.000 gulden tot zijn be schikking, onder meer om boe ken over Leiden te kopen voor gasten van de gemeente. Volgens Van Woerden was het een hele opgave om binnen het begrote bedrag te blijven. "We hebben ie der dubbeltje moeten omkeren", aldus de vertegenwoordiger van de gemeente. Steeds: "Jullie zullen wel een goede klant van De Slegte zijn ge worden?" LEIDEN - Vorige week had in de Pieterskerk het congres 'Jurist en Werk' plaats. Sommigen leek e tie op dit thema veel interessanter. Zij lieten een affiche drukken met het opschrift 'Nudist en Kerk' Van Woerden: "Ik vind dat een flauwe opmerking. Wij geven als gemeente geen rotzooi weg, maar kwalitatief goede spullen". Waarom De Slegte geen kwali teit zou leveren is niet helemaal duidelijk. En bovendien: welke buitenlander die bij de gemeente te gast is, vermoedt dat dat mooie dikke boek met al die plaatjes voor een paar rotcenten aan de overkant van het stadhuis is gekocht? Die post representatie kan dus nog wel wat verder omlaag. Piraten In Leiden en omstreken is Om roep Rijnland actief. Op zich is dat helemaal niet erg. want je moet de afstemmer van je autora dio wel helemaal de verkeerde kant uitdraaien wil je die zender ook ontvangen. Omroep Rijnland en Jonge- renradio Freewave (een voorma lige radio-piraat) hebben een conflict. Freewave wil graag ra dioprogramma's voor jongeren maken in samenwerking met Rijnland. Met de regionale om roep valt daar helemaal niet over te praten. "We hebben al een jon gerenprogramma", werd aan Freewave meegedeeld. Ook de instantie die de ont- vangstmast in Oegstgeest be heert de Gemeenschappelijke Regeling Antenne-energie Voor ziening vroeg Omroep Rijn land om opheldering over het uitblijven van samenwerking met Freewave. Die heeft het be stuur van Rijnland inmiddels ge geven. "We hebben er weinig vertrou- (foto Henk Bouwman) wen in dat de rechtspersoon die de initiatiefnemers van Freewa ve na hun debacle als etherpiraat in het leven hebben geroepen, de stichting meer is dan de vlag van een twijfelachtige lading", schrijft de omroep aan de ge meenschappelijke regeling. Wat een grote bek al niet ver mag. Rijnland is toch niet verge ten dat Freewave als piraat meer luisteraars had dan Rijnland ver moedelijk ooit in de eeuwigheid zal trekken. Door de starre houding van Rijnland wordt Freewave wel haast gedwongen om de illegale uitzendingen weer te hervatten. En dan niet Radio 3 de lucht uit drukken, hè jongens. Maar misschien een zender die je hoort, als je de afstemmer van je autoradio helemaal de ver keerde kant uitdraait. Volgens de bedrijven uit Pan cras-West wordt door garagebe drijf Berk op de parkeerplaatsen ook gerepareerd en auto's te koop aangeboden. Wethouder Peters zegt dat het uitvoeren van repara tiewerkzaamheden niet is toege staan. De ruimte aan de Kaasmarkt is in de eerste plaats voor parkeren bestemd. T. de Vrind van loodgietersbe- drijf Hovemij aan de Beschuitsteeg is ziedend over de handelwijze van de gemeente. Hij heeft de gemeen te nu een brief geschreven waarin hij om parkeerplaatsen vraagt. "De gemeente zet nu de deur wagen wijd open voor andere bedrijven om ook plaatsen te eisen. Als ik ze niet krijg span ik een kort geding aan en desnoods plaats ik eigen handig paaltjes en maak ik de par keerplaatsen zelf', aldus De Vrind. De woede wordt met name ver oorzaakt doordat tijdens een on langs gehouden informatie-avond in Pancras-West niets is gezegd over de reservering van parkeer plaatsen. "Ik heb daar nog speciaal naar gevraagd. Het antwoord was dat het beleid niet zou worden ver anderd. Over Berk werd met geen woord gerept. Het vertrouwen in het beleid van wethouder Peters is geschokt. Zijn vertrek laat bij mij een vieze nasmaak achter", zegt De Vrind. Zijn bedrijf is al sinds 1970 bezig met het verkrijgen van extra par keerplaatsen. De Vrind legde zich uiteindelijk neer bij een uitspraak van de Raad van State. "Ik weet dat de gemeente krap in de parkeer plaatsen zit en ik begrijp dat als mijn bedrijf meer plaatsen krijgt, anderen ook aan de bel hangen. Dus nam ik genoegen met één plaats. Nu Berk maar liefst 15 plaatsen krijgt ga ik ook mijn recht halen". Wethouder Peters begrijpt dat de ondernemers in Pancras-West 'het niet leuk vinden dat een bedrijf zo veel plaatsen krijgt toegewezen'. Volgens hem maakt het echter niet zoveel uit, omdat de karren met marktkramen anders ook zoveel ruimte zouden innemen. LEIDEN De Leidse Tafelronde viert vrijdag 3 juni het 40-jarig be staan met een inzamelingsactie ten bate van het kinderdagverblijf Hui ze Buitenzorg in Leiderdorp. Daar is onder meer geld nodig voor een pingpongballenbad en een tuinoverkapping. De Tafelronde is een internatio nale organisatie van mannen die jonger zijn dan 40 jaar. De 170 afde lingen in Nederland tellen 2700 le den. De Leidse afdeling is een van de eerste die in Nederland werden opgericht. Het feest wordt gehou den in de Elefanti-zaal van het Dek ker tenniscomplex in Warmond. LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren in een pand aan de Middel stegracht een 32-jarige man aange houden die wordt verdacht van aanranding en poging tot verkrach ting. De man kreeg gistermorgen bezoek van een 32-jarige verpleeg kundige uit Beverwijk. De vrouw zou de man helpen bij een medisch onderzoek in verband met zijn asiel-aanvrage. Toen de vrouw op zijn kamer was. gooide de man haar op bed en trachtte hij haar te verkrachten. De vrouw werd ontzet door een huis genoot van de verdachte, die was afgekomen op het gegil van het slachtoffer. Ze slaagde erin te vluchten en deed aangifte bij de politie, die de man korte tijd later in zijn kamer aanhield. LEIDEN De politie heeft giste ren kort voor middernacht een 37- jarige Leidenaar aangehouden op het Stationsplein. De man wordt ervan verdacht een conducteur van de Nederlandse Spoorwegen te hebben geslagen. Bij kaartjescontrole in de trein van Den Haag naar Amsterdam bleek dat de man niet in het bezit was van een geldig plaatsbewijs. Toen de conducteur hem daarover aansprak werd hij aggresief en deelde een klap uit. De Leidenaar is voor verhoor meegenomen naar het bureau, waar de spoorwegpoli tie de zaak verder behandelde. LEIDEN Drie 18-jarige jongens hebben vanmorgen vroeg een spoor van vernieling getrokken over de Haarlemmerstraat. De jon gens, afkomstig uit Leiden en Voorschoten, trokken grote plan tenbakken omver, smeten planten in het rond en vernielden een ver keersbord. De politie kon de van dalen op de Hooglandse Kerk- gracht aanhouden. LEIDEN Aan de ziekte van Besnier Boeck, een ziekte van nog onbe kende oorsprong, wordt zaterdag 4 juni in het Academisch Ziekenhuis een voorlichtingsochtend gewijd. De ziekte, waaraan zeker 30.000 Nederlanders lijden, komt naar voren wanneer mensen zich doodmoe gaan voelen. Die moeheid wordt, ook door artsen, aan allerlei oorzaken (voorjaar, druk op het werk, overbelas ting in het gezin) geweten, maar pas wanneer een longfoto wordt gemaakt kan men erachter komen dat het om deze ziekte gaat. Want een belangrijk kenmerk van de ziekte is dat de longen worden aangetast en de lymfeklie ren bulten gaan vertonen. In feite kunnen alle lichaamsdelen, behalve het kraakbeen en de baar moeder, door die bulten worden aangetast. Ook de huid kan blauw-rode vlekken vertonen. "Het is geen ziekte waaraan je dood kunt gaan, maar het is moeilijk om ermee te leven, ook voor de huisgenoten. Je staat nooit eens fris op; 's ochtends bij het wakker worden heb je het gevoel of je een heel aardappelveld hebt gerooid", aldus mevrouw Van der Post van de Stichting Bcsnier Boeck. 'Boeck-patiënten' kunnen, wanneer de ziekte zich acuut aandient, bin nen één tot anderhalf jaar genezen. Maar de verschijnselen kunnen ook sluipend optreden en dan is het een kwestie van jaren. Mevrouw Van der Post vreest dat veel meer dan de geregistreerde 30.000 patiënten aan deze ziekte lijden. "Vooral huisvrouwen, die tegenwoordig nooit meer worden 'doorgelicht'. Bij mannen en werkende vrouwen gebeurt dat nog wel, om dat ze worden gekeurd voor een baan of in militaire dienst gaan". In de conferentiekamer van de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis wordt zaterdag vanaf tien uur een voorlichtingsochtend gege ven. Om half elf zal mevrouw C. van 't Hooft het een en ander over het Be- snier Boeck-infocentrum vertellen. Vervolgens komt prof. dr. J. Dijk man, longarts, aan het woord over oorzaak, symptomen en behandeling; vervolgens zal de dermatoloog dr. Bergman over de aantasting van de huid spreken. De toegang tot de ochtend is gratis. Informatie is te verkrijgen bij me vrouw van 't Hooft, telefoon 023-293591. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13