xenos Bedmat uitkomst bij rugpijn 2: Behangrand weer in de belangstelling BOND ZONDER NAAM WONEN Spiedend infrarood oog tegen inbrekers _Jïtform Meestal zijn de mensen beter dan de nieuwsberichten Ontdek nu bij Xenos hoe je extra voordelig de zon opzoekt WOENSDAG 1 JUNI 1988 PAGINA 11 Lichaam houdt behaaglijke temperatuur Er was eens een Deense huisschil der. Poul Erik Bay Jacobsen gehe ten. die door ernstige rugklachten gedwongen werd zijn werk op te geven. Hij vond geen baat bij de ge bruikelijke behandelingen met warmtebronnen, e.d. en ook fysio therapeuten de pijn niet konden verlichten. De geplaagde man pro beerde toen zelf een remedie te vin den. En PoUl vond de bedmat uit. zo zou het moderne sprookje ver der kunnen gaan. Hij werd een ge slaagd zakenman en zijn mat heeft inmiddels veel mensen met rug klachten over de gehele wereld ge holpen. door Joke Vos Bay Jacobsen heeft, met mede werking van zijn huisarts en in een later stadium ook van het zieken huis van Aarhuus, geëxperimen teerd met verschillende soorten matrassen. Na vier jaar was het be oogde doel bereikt. De therapeuti sche bedmat was geboren en ge reed om in produktie te worden ge nomen. Deze bedmat blijkt een weldaad te zijn. Hij schermt het lichaam af tegen koude van onderen en kaatst tegelijkertijd de natuurlijke li chaamswarmte terug. Hierdoor blijft de lichaamstermperatuur op een behaaglijk niveau. Gedurende de slaap vermindert de bloedsomloop. Om dit te com penseren verandert een mens meerdere malen van houding waardoor veelal een rusteloze slaap ontstaat. Bij gebruik van genoem de slaapmat wordt de bloedsom loop gestimuleerd en kan rustig worden doorgeslapen. Dit stimule ren van de bloedsomloop wordt be reikt door zo'n 80.000 isolerende en onbrandbare polystreen balletjes waarmee de slaapmat is gevuld. De therapeutische slaapmat werkt op twee verschillende ma nieren. De polystreen-balletjes krimpen bij een temperatuur on der de 37 graden Celsius. Hierdoor worden de ventilatie-openingen tussen de bolletjes kleiner en re flecteert de slaapmat alle lichaams warmte. Boven de 37 graden zetten de bolletjes uit en worden de ope ningen groter. Het gevolg hiervan is dat de lichaamswarmte kan ont snappen. Het lichaam houdt dus een constante temperatuur. Door dit krimpen en uitzetten van de bolletjes krijgt het lichaam almaar een 'micro-massage' (oscil lerende beweging). Opmerkelijk is dat het lichaam hiervan niets voelt. De oscillerende beweging zorgt voor een goede doorbloeding van het spierweefsel met zuurstofrijk bloed. Bij het opstaan zijn de spie ren ontspannen en klaar voor hun werk. Zelfs bij ernstige rugafwij kingen, zoals hernia, en kwalen zoals reuma en artrose, geven ge zonde ontspannen spieren veel ver lichting. Onder de katoenen bekleding is een laag van een soort schuim aan gebracht dat speciaal is ontwik keld voor een gelijkmatige verde ling van het lichaamsgewicht en het vasthouden van de lichaams temperatuur. Hoofdkussen Bij de bedmat hoort een thera peutisch hoofdkussen. Dit kussen is een ergonomisch verantwoord ontwerp dat steun geeft aan hoofd en nek. Het kussen is gemaakt van een speciaal achuim dat is voorzien van een stelsel van dunne kanaal tjes die voor een constante lucht stroom zorgen. Het is zó ontwor pen dat het, zoals gezegd, zowel het hoofd als de nek steun geeft. Het kussen heeft een vast sloop dat is gemaakt van een speciaal ontwor pen elastische katoenen stof. De gebruiker kan er zowel op de rug als op de zij goed op liggen. De af metingen van het hoofdkussen zijn 43 X 55 cm bij een dikte van 9-11 cm. Het neemt dus weinig ruimte in op bed. Fysiotherapeuten en chiroprak- tikers bevelen bedmat en hoofd kussen bij hun patiënten aan, na beide produkten uitvoerig te heb ben uitgeprobeerd. Wassen Naast de reeds genoemde goede eigenschappen is er nog het voor deel dat zowel het hoofdkussen als de bedmat gemakkelijk in onder houd is. De bedmat kan niet alleen met de hand maar ook in de was machine worden gewassen en daarna in de centrifuge worden ge droogd. Chemisch reinigen of steri liseren in een autoclaaf is ook mo gelijk. Ondanks wassen en veelvul dig gebruik blijven de therapeuti sche eigenschappen, ook na jaren, bewaard. 'De Bay Jacobsen bedmat' (zoals de officiële benaming is) en het hoofdkussen zijn geregistreerd en beschermd door een patent in 21 landen. Het zijn de enige produk ten in hun soort met de bovenver melde eigenschappen. De prijs is wel pittig: 398 gulden voor een één persoons- en 796 gulden voor een tweepersoonsmat. Het kussen kost 120 gulden. Een hele uitgave, maar een ruglijder zal het zichzelf wel gunnen. De artikelen mogen thuis twee weken worden geprobeerd met een absolute geld-terug-garan- tie. De slaapmat en het kussen wor den gekocht bij slaap- en bedden specialisten. Voor nadere informatie: Premis Nederland, Driebergen; tel. 03438- 21004. Werken met behangranden kan tot verrassend fraaie resultaten leiden. Wie zo'n vijftig jaar oud is, kan zich nog wel de ouderwetse behangranden herinneren. Strookjes papier van enkele centimeters breed, bedrukt met bloemetjes- of andere romantische motieven. Ze werden behalve als versiering vooral gebruikt om de niet precies aansluitende bovenkant van de behangbanen, langs het plafond, op een nette manier te verdoezelen. door Mar Groen Tientallen jaren lang hebben we geen behangranden meer gezien. Maar nu zijn ze er weer. Ze passen uitstekend in de 'themacollecties' die de behangfabrikanten de laatste tijd met succes ontwikke len. Behalve de wandbekleding en de daarop afgestemde behangran den, die we intussen beter 'sierstro- ken' kunnen noemen, vind je daar in ook vaak gordi jn- en bekledings- stoffen, in dezelfde of bijpassende kleuren en met dezelfde motieven. Uit zo'n themacollectie kan dan ook een in alle opzichten even- Steeds meer gezinnen worden ge confronteerd met inbraak en ver nieling. De voorkeur van de dief gaat doorgaans uit naar gemakke lijk verhandelbare artikelen als vi deo's en compact disc-spelers. Een echt afdoende middel tegen inbraak is niet voorhanden. Maar men kan het de inbreker wel moei lijk maken. Handelsonderneming Amfra in Purmerend heeft een goed wer kend inbraakalarm ontwikkeld, dat met een infrarood-detector werkt, die elke beweging binnen zijn bereik waarneemt. Het sys teem vergt verder een kleine cen trale annex codekast en een sirene. Ook zijn aparte raam- of deurcon tacten mee te leveren. Belangrijk aan dit soort systemen is, dat de in breker de sirene niet uit kan zetten ook al knipt hij alle draden door. Daarvoor zorgt de reserve-voeding door middel van een in de sirene aangebrachte 9 Volt batterij De centrale bevat een cijfertoets- systeem, waarmee de bewoner zijn persoonlijk code kan inprogram- meren. Als het alarm afgaat, dan kan het uitsluitend met deze code worden afgezet. Als het alarm is aangezet, heeft men 45 seconden de tijd om het huis te verlaten. Bij het in bedrijf stellen van het sys teem produceert de codekast een geluidje; „bieb bieb". De infrarood detector houdt nu de kamer in de gaten. De gevoeligheid is instel baar van 2 seconden tot 30 secon den vanaf het moment dat de de tector de inbreker ziet tot het af gaan van de sirene. Deze produ ceert een hoog tweetonig snerpend in circa 110 db. De advies- de alarminstallatie is 230 geluid v. prijs var gulden. Voor meer informatie kan men contact opnemen met AMFRA bv. Postbus 290, 1440 AG Purmerend. telefoon 02990-34911. De centrale, waarin een cijfer combinatie moet worden inge bracht. (foto GPD1 wichtig, harmonieus interieur wor den opgebouwd. Wat bij de sierstroken in de moderne collec ties opvalt, is de verantwoorde af stemming in kleur en stijl van het behang waarmee ze worden ge combineerd. Er zijn puur klassieke dessins, die doen denken aan het ornamentenwerk dat vroeger door kunstenaars of door uiterst bedre ven stucadoors met de hand ge maakt werd. Vlechtwerk, kabel- vormen, marmerdessins enz., het is allemaal voorhanden. En wat kleur e.d. betreft nauwkeurig aangepast aan het de betere kwaliteiten be hang die tegenwoordig sterk in de belangstelling staan. Uiteraard zijn de romantische bloemmotieven er ook, maar dan in een kwaliteit die met kop en schouders uitsteekt boven de frut sel-randjes van destijds. Fraaie Even een paar rollen behang te gen de wanden plakken is niet zo moeilijk. Steek je er wat meer aan dacht en tijd in, dan kun je fraaie resultaten bereiken. Een met over leg gekozen wandbekleding, in stijl overeenkomend met het overige interieur, en decoratief afgewerkt met sierstroken. daar raak je niet gauw op uitgekeken. Die stroken zijn bijvoorbeeld ook goed bruik baar om deuren, binnenkanten van open kasten of kamerschermen in de totale huisstijl af te werken Let er bij het kiezen van het ma teriaal (behang en sierstroken) wel op dat het houtschilderwerk zoals van deuren en kozijnen in dat tota le beeld moet passen. Zelfs de kleur van schilderijlijsten, kleine meubels e.d. zijn mede bepalend voor de sfeer die het eindresultaat van een vernieuwd wooninterieur oplevert. Voorbereiden Misschien een leuke uitdaging om een aantal vakantiedagen nut tig te besteden. De zomer is een uit stekende behangtijd. Besteed vooral veel zorg aan de keuze, daar bij zo nodig geholpen door vak kundige mensen in behangspe- ciaalzaken. En tenslotte: zelf behangen be gint met een zorgvuldige voorbe reiding van de ondergrond. Als het behang na verloop van tijd 'van de muur valt', of er treden blazen op die niet weg te werken zijn, dan ligt dat bijna nooit aan het behang of aan de lijm, maar aan een tekort aan voorbewerking. De wand moet vlak, droog, schoon, niet poede rend en vetvrij zijn! Sinmed bv Voorlichtingscentrum GEZOND ZITTEN VOORKOMT KLACHTEN Omdat het zitmeubel vrijwel nooit is afgestemd op de persoonlijke lichaamsvorm, zitten we bijna allemaal slecht. Daarmee plegen we een aanslag op onze gezondheid. Op basis van jarenlang wetenschappelijk onderzoek heeft FITFORM het ver antwoorde zitmeubel ontwikkeld. Op maat, passend in elk wooninterieur en tegen normale prijzen. Dit zijn de FITFORM kenmerken: O Juiste ondersteuning wervelkolom 0 Juiste ondersteuning van de armen O Juiste stand van het zitvlak O Juiste zithoogte Of CEZONDf MANIER VAN ZITTEN Bezoek ons voorlichtingscentrum/annex showroom waar, op afspraak medisch geschoold personeel voor u klaar staat om u te adviseren. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kunt u ons tijdens kantooruren bellen op 01828-19611 Sinmed bv Voorlichtingscentrum Mcrcuriuswcg 18, 2741 TA Waddinxvecn Bezoek op afspraak via 01828-19611 POSTBUS 1500 2250 MA VOORSCHOTEN TEL. (01717) 7966 SPREUK VAN DE MAAND e» m KARCHER HOGEDRUKREINIGERS VERKOOP EN SERVICE WJ T.H.B, v/h van Duuren B.V. Lange Mare 76 82 2312 GT Leiden Telefoon 011 134787 HANS VAN LEEUWEN BESTRATINGEN BV vraagt voor direkt: OPPERLIEDEN Voor goede krachten hoog loon. Inl. tijdens kantooruren: 01718 - 32124 en na 18.00 uur: 071 -897154 Met deze bloembakken van Xenos krijgt je tuin of balkon een extra zomers aanzien. Vier kante bak (33 cm) 6.95 Ronde bak (38 cm) 95 Balkonbak (80 cm) 4.95j Voor 'n prikkie heerlijk languit in de zon? Dat kan met deze stevige houten ligstoel in frisse streep- jeskleuren. Voorzien van handig QC voetenbankje. Speciale Xenos- zomerprijs Lekker lui luieren in zo'n prima nylon hangmat van Xenos. Met houten uiteinden, dus extra stevig. Afmetingen 200x100 cm. En toch slechts ■IO 95 Makkelijke, zomerse espradril les in zwart, wit en diverse pasteltinten. Wie van plan is om te gaan kam peren, kan beter eerst even bij Xenos binnenlopen. Want voor deze kleurige cam- X. pingmat (137x183 cm) betaal je nu maar O 95 Mooie, vrolijk beschilderde longdrinkglazen. Ze zijn dus niet alleen prettig om uit Cfl te drinken, maar ook een genot I I voor 1 oog 1.95, ongedecoreerd Ongelooflijk. Deze opvouwbare barbecue kost slechts Handige rolgordijnen van vinyldoek. Kleur wit, hoogte 1.80; breedtes 60.90,120, 150 en 180 cm en aan te passen naar wens. Vanaf 795 Met dit handige cassette-opbergkof fertje kun je je cassettes overal mee naar toe nemen. Van plastic en geschikt voor 12 stuks. Meeneemprijsje 95 Leiden, Haarlemmerstraat 170a, tel. 071-133511.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11