TAD LEIDEN Onderzoek in Leiden naar hinderwetplicht in horeca Stappenplan verbetering station en omgeving Aantal gemeenten dat winst wil hebbén uit nutsbedrijven groeit Steun van woningbouw- corporaties voor college Prehistorie Flowercenter kan Idezen uit vier plaatsen voor bouw van kantoor Verhuizing Pieters Niet minder verkeer Witte Singel door eenrichtingverkeer centrum Van Diest Tal van straten in de stad voorzien van nieuw asfalt s LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 28 MEI 1988 In cafés en discotheken LEIDEN - De gemeente gaat onderzoeken of de verschillen de horeca-gelegenheden in Leiden een Hinderwetvergun ning moeten aanvragen. In middels heeft de gemeente al onderzoeken ingesteld bij de Koets-o-theek en sociëteit Mi nerva. De Koets-o-theek is vo rige week opgedragen een Hin derwetvergunning aan te vra gen. De sociëteit Minerva heeft een verzoek hiervoor onlangs ingediend. De gemeente heeft bij beide zaken onderzoeken ingesteld omdat er al jaren lang door omwonenden over overlast wordt geklaagd. "Om ook maar de schijn te vermijden dat we willekeurig bezig zijn, gaan we nu ook andere horeca-zaken onder zoeken", stelt G. In 't Veld, hoofd van de directie milieu van de ge meente. De gemeente richt zich met name op cafe's en discothe ken. De restaurants in Leiden zijn al onderzocht. De 'geluidproductie' van cafés en discotheken is nu nog geregeld via de geluidhinderverordening. Het voordeel van de Hinderwet is dat daarmee meer zaken kunnen worden geregeld dan alleen geluid- overlast. "We zullen een en ander echter wel goed moeten uitzoeken. Het is namelijk niet mogelijk om een bedrijf èn via de geluidhinder verordening èn via de Hinderwet aan voorwaarden te binden. Het is het één of het ander", aldus In 't Veld. Wat de straffen betreft is er vol gens hem niet veel verschil. Als een zaak Hinderwetplichtig is en niet aan de eisen voldoet, dan kan de gemeente in het meest vergaande geval het etablissement laten slui ten. De meest vergaande maatregel die de geluidhinderverordening toestaat, is een intrekking van de muziekvergunning. "Maar in de praktijk komt dat ook op een slui ting neer. Want wat is een disco theek zonder muziek". Het opmerkelijke is dat de ge meente bij haar onderzoek om for mele redenen niet zo zeer let op ge- luidoverlast, maar op het vermo gen van allerlei elektrische appara ten die bij een café of disco in ge bruik zijn of het aantal koolzuur- gasflessen voor de biertap. "Dat zijn de juridische 'ingangen' die we LEIDEN - De gemeenten Voor hout en Rijnsburg overwegen om de uitkering die ze na de fusie van het Energiebedrijf Rijnland krij gen toch in de gemeentekas te la ten vloeien. De gemeenten die aan gesloten zijn bij het EBR hebben vorig jaar besloten dat deze uitke ringen direct ten goede zouden ko- LEIDEN - De Leidse woningbouw corporaties wijzen de bouw van woningen op plekjes in de bestaan de stadswijken, gezien het tekort aan bouwgrond en het grote aantal woningzoekenden, niet af. Wel vin den de corporaties dat het bouwen in de wijken pas kan plaatsvinden als de gemeente een visie heeft ont wikkeld op de gewenste kwaliteit van de stad en de stadswijken als geheel. Hieraan ontbreekt het in de gemeentelijke plannen. Een en ander schrijven de corpo raties in een reactie op de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. De corporaties pleiten er voor om eerst een samenhangend stede bouwkundig beleid voor de stad te ontwikkelen alvorens wordt ver der gegaan met de in de nota gesug gereerde bouwlocaties. De Ste venshof als maatstaf nemen voor de hoeveelheid groen die een wijk minimaal moet hebben, vinden de corporaties onjuist. Het type wo- I ning in de wijk is volgens hen net zo goed van belang voor de vraag of er groen mag worden opgeofferd. In wijken met veel laagbouwwo- ningen beoordelen bewoners de woonomgeving anders dan indien het om wijken gaat met overwe gend flatwoningen, menen de cor poraties. In hun brief wijzen zij het gemeentebestuur er op dat zeer voorzichtig moet worden omge gaan met het bouwen in wijken waar al veel flats staan. "Doordat veel ruimte in dit soort wijken ge meenschappelijk wordt gebruikt is de woonomgeving over het alge meen al zeer kwetsbaar", aldus de woningbouwcorporaties. LEIDEN - De Stichting Prehisto risch Huis speelt zondag in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg scenes uit het dage lijks leven in een prehistorische ne derzetting. Te zien is hoe mensen in de prehistorie gekleed gingen en hoe ze zich bezig hielden met spin nen, weven, manden vlechten en andere dagelijkse werkzaamhe den. Tevens is er een tentoonstel ling over de leef- en eetgewoonten en de middelen van bestaan van de prehistorische mens. Aanvang 13.00 uur. gebruiken. Overigens kunnen we, wanneer een zaak Hinderwetplich tig blijkt te zijn, ook andere dingen aan voorwaarden binden, zoals bij voorbeeld de geluidoverlast". De voorbereidingen voor de on derzoeken duren volgens In 't Veld nog enkele maanden. Wanneer de controles gaan plaatshebben, wil het hoofd van de directie milieu niet kwijt. "Ik ga de onderzoeken niet aankondigen. De eigenaren van cafés en discotheken zouden er dan rekening mee gaan houden. En we willen uiteraard, wanneer we controleren, een 'normale' situatie aantreffen". Nacht 'Kunst en Genoegen' LEIDEN - De Leidse Muziek vereniging Kunst en Genoegen houdt zaterdag 25 juni 'De nacht van K G' in de Stadsge hoorzaal met een groot aantal bekende artiesten. Optredens zijn te verwachten van Pia Beek, Donna Lynton en Daniel le Mulder. Verder zijn er disco shows en optredens van de drie orkesten van K G. Omdat er veel verschillende muziek is te beluisteren wordt tijdens de nacht gebruik ge maakt van alle zalen van de Stadsgehoorzaal. Kaarten zijn tegen betaling van 15 gulden (tot 23 juni) onder meer ver krijgbaar bij woonwarenhuis Ladan, Lage Rijndijk; Swaak, Haarlemmerstraat; Ton Jansen in Winkelhof te Leiderdorp; De Regenboog Watermolen Me- renwijk; Fielemon Bevrijdings plein. Na 22 juni kosten de kaarten 17,50 gulden. Het feest begint om 19.00 uur. LEIDEN - Het Flowercenter aan de Plesmanlaan kiest volgende maand uit vier locaties voor een nieuw gebouw. Het bloemencen- trum moet volgend jaar verhuizen omdat het huidige kantoor wordt verhuurd aan buurman Olivetti. Leiden, Oegstgeest, Rijnsburg en Zoetermeer zijn de kandidaat-ves tigingsplaatsen voor het nieuwe onderkomen. Het Flowercenter is een verza melgebouw van organisaties die werkzaam zijn in de bloemisterij. Zo is er een bureau gevestigd dat de promotie van de branche ver zorgt, de redactie van een vakblad en de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland. Er werken in totaal circ< gehuisvest willen voor 1 juli een keuze uit de vier locaties maken. Een werkgroep die de verhuizing voorbereidt, heeft het aantal moge lijke vestigingsplaatsen al terugge bracht van vijftien naar vier. "We hopen dat de besturen een van de vier mogelijkheden kiezen. Het zal nog niet meevallen om overeen stemming te bereiken. We gaan niet het principe "meeste stemmen gelden" hanteren. Dat zou beteke nen dat er een aantal organisaties ontevreden is en dat willen we voorkomen", aldus N. van Rest, di recteur van Bloemenbureau Hol land en voorzitter van de werk groep. Het nieuwe kantoor van het Flo wercenter zou in Leiden op de hoek van het Schuttersveld en de Schipholweg komen. Wanneer de men aan de burgers. Het is nu de bedoeling dat de EBR-gemeenten voor de fusie een verklaring onder tekenen waarin ze beloven dit ook inderdaad te zullen doen. Bestuurders van Voorhout en Rijnsburg sluiten echter niet uit dat ze die verklaring niet zullen te kenen. De uitkeringen behelzen een bedrag van negen gulden voor elke gas-, water- en elektriciteits aansluiting. In totaal is hiermee een bedrag van 53 miljoen gulden gemoeid. Burgemeester Van de Wouw van Voorhout noemt de uitkeringen een principële zaak. "Wij vinden dat de afzonderlijke gemeenten zelf moeten kunnen beslissen wat ze met het geld doen. Dat is niet iets wat de algemene raad van het EBR voor de gemeenten kan uit maken". De vergelijking met de winstuit keringen, die jaar-in-jaar-uit direct aan de EBR-klanten ten goede zijn gekomen, gaat volgens Van de Wouw niet op. "Die uitkering na de fusie is geen winstuitkering. Het is een uitkering voor fusiekosten, en dat is een heel andere zaak. Met die uitkeringen wordt namelijk ook een aantal problemen afgekocht waarmee gemeenten na de fusie hebben te kampen". Volgens Van de Wouw heeft het college van Voorhout nog geen de finitieve beslissing genomen in de ze zaak, laat staan dat de gemeente raad hierover al een uitspraak heeft gedaan. De Voorhoutse burge meester stelt echter dat het plan om de uitkering in de gemeentekas te laten vloeien 'niet op verzet stuit' binnen het college. Hij stelt dat gemeenten niet ge dwongen kunnen worden de ver klaring te ondertekenen. "Sterker nog, formeel gezien kan men ons ook niets maken als we de verkla ring wel ondertekenen en het geld vervolgens niet aan de burgers uit keren". Wethouder Brul van Rijnsburg sluit niet uit dat zijn gemeente de uitkering nodig heeft om de 'scha de' te kunnen ondervangen die zij lijdt als het Rijnsburgse waterbe drijf in het nieuwe nutsbedrijf op gaat. "De personeelslasten bijvoor beeld van verschillende mensen die nu voor het waterbedrijf wer ken, zullen in de toekomst op de begroting van de gemeente gaan drukken. Wij krijgen nu in elk ge val een uitkering van negen gulden voor elke water-aansluiting om de kosten van de opheffing van het waterbedrijf op te vangen. Redden we het daarmee niet, dan zullen we ook het geld voor de gas- en elektri- cieitsaan^luitingen hiervoor ge bruiken. Lukt het wel, dan hebben we er uiteraard geen bezwaar tegen dat de uitkeringen voor gas en licht direct aan de burgers ten goede ko men", aldus Brul. Volgens Van de Wouw, die overi gens lid is van het dagelijks be stuur van het EBR, voelt ook de ge meente Noordwijkerhout er veel voor om de uitkeringen in de ge meentekas te laten vloeien. Verte genwoordigers van de.gemeente waren gisteren echter niet voor commentaar bereikbaar in ver band met het jaarlijkse uitstapje van het gemeentepersoneel. LEIDEN - Op de hoek van de Kruisstraat met de lste Binnenvestgracht is een opmerkelijk woongebouw in aanbouw. Het project bestaat uit twee bouwblokjes met op de hoek een centraal trappenhuis. Opvallend is dat dit trappenhuis met spiltrap, een geheel uit glas bestaand rondlopend om hulsel krijgt. In het complex worden verder twee soorten metselwerk toegepast. De beide bouwblokjes worden opgetrokken uit een rode baksteen. De wanden van het trappenhuis worden daarentegen uitgevoerd in gele baksteen. De ze afwijkende steenkleur zal, door het glazen omhulsel heen, van buiten goed zichtbaar zijn. De woningen krijgen voorts witte kunststofkozijnen. Dit is nog ongebruikelijk in de sociale woningbouw omdat kunststofkozij nen veel duurder zijn dan houten. Het complex zal bestaan uit vier vierkamerwoning en die worden ver huurd door de Woningbouwvereniging Leiden. De nieuwbouw is ontwor pen door de Leidse architect J. Vollmer. Verwacht wordt dat de huizen in september voor bewoning gereed zijn. vestiging van het bedrijf op die plaats doorgaat, wordt ook een ho tel op die plaats gerealiseerd. In Rijnsburg en Oegstgeest zou het bloemencentrum in de buurt van de bloemenveiling worden ge bouwd. Het plan is om in Rijns burg op het terrein van de bloe menveiling zelf (de Laan van Ver hof) een gebouw neer te zetten. Een nieuw kantoorpand in Oegstgeest is eveneens vlak bij de bloemenvei ling geprojecteerd. Het gebouw zou daar achter de Indische buurt langs de rijksweg A44 kt In Zoetermeer is het Leeghwa- ter-gebouw in de Leeuwenhoek een mogelijke vestigingsplaats. Volgens Van Rest is een van de in het bloemencentrum gevestigde bedrijven een sterke voorstander van deze locatie. "Zoetermeer heeft betere verbindingen met het oosten en zuiden van het land dan Rijnsburg, Oegstgeest en Leiden". De directeur van het Bloemenbu reau Holland heeft geen idee welke vestigingsplaats de meeste kans maakt. Hij wil dan ook geen voor spelling doen. "Alle locaties heb- beft zo hun voor- en nadelen. De plekken in Rijnsburg en Oegst geest zijn vlak bij de bloemenvei ling gelegen. Het kantoor aan het Schuttersveld ligt vlakbij het sta tion en heeft een goede verbinding met Schiphol". Het bloemencentrum streeft er naar op 1 september 1989 over het nieuwe gebouw te beschikken. Het is de bedoeling dat het Flowercen ter huurder wordt van het pand en dat een projectontwikkelaar het kantoor in eigendom krijgt. Wie dat wordt, is volgens Van Rest nog niet te zeggen. "Eerst kiezen we een vestigingsplaats, daarna on derhandelen we met een project ontwikkelaar". Het huidige kantoorgebouw heeft een oppervlakte van 2200 vierkante meter. Het is de bedoe ling dat het nieuwe pand groter wordt. "We willen de mogelijkheid hebben om uit te breiden. Ook aan het Schuttersveld is uitbreiding tot 3000 vierkante meter mogelijk. Daarna zijn de mogelijkheden daar uitgeput. Een nieuw gebouw heeft wellicht meer uitbreidingsmoge lijkheden". Het huurcontract voor het ge bouw aan de Plesmanlaan loopt op 1 februari af. Van Rest rekent erop dat de eigenaar het bloemencen trum toestaat nog een paar maan den langer in het huidige kantoor kan blijven. Gemeente wil snel om de tafel met belanghebbenden van eisen te maken. Dat program ma komt vervolgens in de raads commissies. Daarna wil de ge meente 2 of 3 grote ontwikkelaars- /beleggers vragen met een stede bouwkundig plan te komen dat uit voerbaar en economisch haalbaar is. Daaruit moet dan een keuze worden gemaakt. LEIDEN - De gemeente heeft een voorlopig plan gemaakt dat een eerste stap is op weg naar verbete ring van het Leidse centraal station en omgeving. Het stadsbestuur wil nu zo snel mogelijk om de tafel gaan zitten met de Nederlandse Spoorwegen (NS), de busmaat schappij NZH en het Academisch Ziekenhuis (AZL) om te komen tot een eensluidende visie. Daarna zul len projectontwikkelaars om con crete plannen worden gevraagd. Uiteindelijk doel van het hele pro ces is om te komen tot een optimale ordening en inrichting van van het stationsgebied. Uit een gisteren gepresenteerd voorlopig programma van eisen blijkt dat de gemeente grootse plannen heeft met de omgeving van het station. In die plannen krij gen zowel de bouw van woningen als kantoren een plaats. De econo mische ontwikkeling van het sta tionsgebied neemt evenwel de be langrijkste plaats in. De verbete ring van het station en omgeving moet de stad een grootstedelijke uitstraling en een beter imago ople veren dat Leiden, in de ogen van de gemeente, zal helpen opstoten in de vaart der volkeren. Kantoren Het gebied waarover het plan gaat is in hoofdzaak gelegen tussen Plesmanlaan, Schuttersveld, Rijnsburgersingel, Morssingel en AZL-terrein. Dit gebied heeft nu weinig samenhang met elkaar. In het programma van eisen dat de ge meente heeft opgesteld wordt slechts een voorbeeld gegeven van wat de mogelijkheden zijn. Essentieel vindt de gemeente dat er een betere verbinding ontstaat tussen de stad en het AZL, tussen het station en het winkelcentrum, dat er meer plaats komt voor kan toren en congresfaciliteiten. Voorts vindt de gemeente belang rijk dat er een verkeersveilig Sta tionplein ontstaat, overstapmoge lijkheden tussen trein, bus en taxi en de parkeermogelijkheden wor den vergroot (door de bouw van een parkeergarage). Volgens het programma van ei sen is in het Stationsgebied plaats voor een uitbreiding van de win kelruimte met 2000 vierkante me ter. Jaarlijks wil de gemeente 7000 a 10.000 vierkante meter kantoor ruimte verwerven waarvan een be langrijk deel in de omgeving van het station gerealiseerd zou moe ten worden. Het gebied biedt, vol gens de gemeente, verder een goe de kans om congresruimte te kop pelen aan een hoogwaardige hotel accommodatie. Boulevard Het programma van eisen sluit in zekere zin aan bij een ontwikkeling die al in gang is gezet. Aan concrete plannen voor de bouw van een ho tel annex zakencentrum, onder tunneling van het Stationsplein, een nieuw stationsgebouw en de LEIDEN Het aantal auto's op de Witte Singel neemt niet af wanneer besloten wordt tot het instellen van eenrichtingverkeer op Noordeinde en Breestraat richting Kort Rapen burg. Deze variant heeft de voor keur van een meerderheid van de gemeenteraad en komt ook als bes te uit een onderzoek van de directie verkeer van de gemeente. Volgens de verkeersdeskundigen leidt de aanleg van drempels en versmal lingen op de Witte Singel niet tot minder, maar hoogstens tot langza mer rijdend verkeer. PvdA, CDA, D66 en Links Lei den (de zogeheten Breestraatcoali- tie) vroegen wethouder Peters don derdagavond om een onderzoek naar de verkeersafwikkeling in bei de straten. De resultaten werden gistermiddag bekend gemaakt. Van de vier onderzochte alternatie ven kreeg de eenrichtingvariant naar het Kort Rapenburg de voor keur. Daarmee is het zo goed als ze ker dat de gemeenteraad maandag avond tot deze variant besluit. Voordeel van deze variant is dat de Breestraat/Noordeinde niet als doorgaande route gebruikt kan worden waardoor de Breestraat tij dens de ochtendspits toch autoluw blijft. Nadelen zijn dat de Bree straat vanuit het westen moeilijk bereikbaar is. In vergelijking met de huidige situatie wordt op de Breestraat en de Morsweg/Mors- singel een toename van het verkeer verwacht. Niet alleen de ondernemers uit de Breestraat wijzen het plan van de gemeente van de hand maar ook de vereniging Pieters- en Acade- miewijk heeft inmiddels laten we ten er weinig in te zien. Deze vere niging pleit ervoor de Breestraat (het liefst de hele dag) in twee rich tingen open te stellen. Ook op het Noordeinde moet tweerichtingver- keer blijven bestaan. Als tweede alternatief noemt de vereniging eenrichtingverkeer op de Breestraat van Papengracht naar Gangetje. De vereniging schrijft dat de politiek in alle dis cussie over de Breestraat geen aan dacht heeft geschonken aan het sluipverkeer in de Pieters- en Aca- demiewijk en eist dat er alsnog tel lingen worden gehouden. nodige kantooraccomodatie wordt al hard gewerkt. De gemeente stelt zich uiteinde lijk een stationsboulevard voor met "aan weerszijden bebouwing van nagenoeg gelijke hoogte, die zich ter plaatse van de Schutters- veldweg en de Stationsweg ver wijdt tot een grote carré-vormige ruimte, welke reikt tot over het spoor en waarin het station als een vernieuwd element is opgenomen. In dit nieuwe, deels overdekte stadshart stoppen vele treinen en stroomt het overige verkeer uit ver schillende richtingen samen". Voorts fantaseert de gemeente over over het spoor heenreikende kantoorvleugels en woontorens, hotel- en congresfaciliteiten met bar, restaurant en dancing op de dakverdieping met uitzichtmoge lijkheden over de stad, Kagerplas- sen, duinen en de zee. De gemeente vindt uit oogpunt van sociale vei ligheid dat ook wonen in het ge bied gewenst is. Volgens het bu reau Zijaanzicht, dat zich bezig houdt met sociale veiligheid, wordt in eerste instantie evenwel geko zen voor economische ontwikke lingen en ziet de gemeente het wo nen als een restpost. De veiligheid op straat, vooral 's avonds en 's nachts, krijgt in het huidige pro gramma onvoldoende aandacht, vindt het bureau Zijaanzicht. De bedoeling van de gemeente is om na overleg met het AZL, de NS en NZH een definitief programma LEIDEN - Het adviesbureau voor public relations Pieters Van Diest verhuist in augustus naar de Pickéstraat in Noordwijk. Het hui dige pand aan de Middelstegracht in Leiden is door de snelle groei van het bedrijf te klein geworden. Omdat het adviesbureau verwacht dat die groei zal doorzetten is ver huizing noodzakelijk. Een andere reden voor de ver huizing is behoefte aan een repre sentatief onderkomen in een ge meente waarvan het imago beter aansluit bij een pr-bureau. Zo'n on derkomen is gevonden in Noord- wijk. In het pand dat momenteel in aanbouw is vestigt zich een foto-la boratorium. Pieters Van Diest huurt in het gebouw een gedeelte van de bovenverdieping. LEIDEN - De gemeente voert maandag 30 en dinsdag 31 mei onder houdswerkzaamheden uit aan het asfalt in de Burggravenlaan. Op maan dag is hierdoor de rijbaan aan de oneven genummerde zijde tussen de Ho ge Rijndijk en de De Sitterlaan voor verkeer afgesloten. Dinsdag geldt dat voor de even genummerde zijde. Tijdens de werkzaamheden is aan beide zijden van de Burggravelaan een stop- en parkeerverbod. Soortgelijke werkzaamheden worden woensdag aan de Koninginne- laan en een gedeelte van de Herenstraat uitgevoerd. Donderdag is de Ja cob Catslaan aan de beurt. Voor het werk aan deze straten geldt eenzelfde gewijzigde verkeerssituatie. Alle werkzaamheden beginnen om 7.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9