Supercorifex blijft met verlies draaien lil 2_0 werk® Wil' Landbouwsubsidies omzetten in Europese Texaco noemt miljardenbod Icahn grap' Aantal filialen zal worden gesloten Botsing dreigt in EG over sanering staal Ar ie Pais Nieuw wetsvoorstel arbeidsbemiddeling Zorgelijke toekomst Nederlandse klomp Volgens veel van onze klanten, geven wij de beste ondersteuning... t Europese Investeringsbank ZATERDAG 28 MEI 1988 ilfHMWMMi PAGINA 7 STEIN (GPD) Kledingketen Superconfex, dochteronderneming van Macintosh NV te Stein, maakt in Nederland een moeilijke tijd door. In 1984, bij de oprichting van Super confex, werd nog gemikt op een winkelketen van 50 tot 60 zaken. Op dit moment zijn dat er nog maar dertig en ze maken verlies. Gisteren, bij de presentatie van het jaarverslag van Macintosh, kondig de directeur drs. Gert Beijer aan dat een aantal filialen gesloten zal worden en dat andere zaken naar meer centraal gelegen punten zul len verhuizen. Beijer gaf toe dat de prognoses waarmee Superconfex in 1984 in ons land van start is ge gaan moeten worden bijgesteld. DEN HAAG (ANP) - Bij de Tweede Kamer is gisteren het voorstel voor een nieuwe arbeidsvoorzienings wet ingediend. Kernpunt daarvan is dat overheid, werkgevers en werknemers samen de verant woordelijkheid krijgen voor de openbare arbeidsbemiddeling. Het voorstel is afkomstig van de minis ters van sociale zaken, onderwijs en economische zaken, respectie velijk De Koning, Deetman en De Korte. De bestaande organisatie van de arbeidsvoorziening speelt volgens het kabinet te weinig in op de ver anderingen op de arbeidsmarkt en de toegenomen werkloosheid. In het landelijk bestuur van de nieu we organisatie, het Centraal Be stuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA), zijn de drie partijen op voet van gelijkheid vertegenwoordigd. De overheid houdt echter wel een bijzondere vinger in de pap want de minister van sociale zaken heeft toezicht op de verschillende bestu- Van Oord Groep boekt meer winst ODIJK (ANP) - Het bagger en aannnemingsbedrijf Van Oord heeft het vorige jaar afgesloten met een hogere winst ten opzichte van 1986. Het jaar is afgesloten met een winst van ruim 5 miljoen tegen ruim 4 miljoen in 1986. Het resul taat is beter dan was verwacht en werd bereikt onder zeer moeilijke marktomstandigheden, zo blijkt uit het jaarverslag. De omzet aan verricht werk be droeg 192 miljoen; in 1986 was dat 219 miljoen wanneer men de volle omzet van de in 1986 overgenomen Van Eijk Bedrijven in Gouda mee rekent. Van Eijk heeft vorig jaar nog geen bijdrage tot de winst gele verd, omdat er nog steeds verliezen waren die dateren van voor de overneming. Economie kort In- en uitvoer De waarde van de invoer is in de eerste twee maanden van dit jaar met twee procent gedaald in verge lijking met dezelfde periode vorig jaar. De uitvoer steeg daarentegen in waarde met hetzelfde percenta ge. Dit blijkt uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendge maakt. De invoerwaarde was in to taal 29,7 miljard gulden, de uitvoer had een waarde van 30 miljard gul den. Nedlloyd De groep buitenlandse aandeel houders van Nedlloyd, onder aan voering van de Noor Torstein Ha gen, is tevreden met het beleid dat het bestuur van Nedlloyd de afge lopen maanden heeft gevoerd. Ha gen heeft dan ook zijn verzet tegen de herwaardering van de Nedlloyd- schepen ter waarde van bijna 1 mil jard gulden opgegeven. De advo caat van Hagen, mr. W. F.'Th. Cor- peleijn, heeft dit gisteren ver klaard. Hij verwacht geen spekta kel op de komende algemene aan deelhoudersvergadering van Ned lloyd die 2 juni wordt gehouden. Bescherming Nederland en Venezuela hebben tijdens een bezoek van een Venezo laanse ministeriële delegatie deze week aan ons land overeenstem ming bereikt over een akkoord ter bescherming van investeringen. Venezuela is het eerste grote La tijns-Amerikaanse land waarmee Nederland een dergelijk akkoord sluit. Eerder sloot Nederland in- vesteringsbeschermipgsakkoor- den met Bolivia en Uruguay. In Den Haag verwacht men dat het nu gesloten akkoord uitstraling zal krijgen naar andere grote Zuidamerikaanse landen (met na me Brazilië en Colombia). De matige gang van zaken bij de detailhandelsketen schreef hij voor een belangrijk deel toe aan de problemen waarmee de gehele kle- dingsector in ons land te kampen heeft. Dat zijn een te warme winter, verzadiging van de markt, nauwe lijks vernieuwende modetrends en een volledige chaos wat betreft de regeling van de uitverkoop. „Wan- ren. Hij kan besluiten van het CBA schorsen of vernietigen. Ook moet hij de begroting van de organisatie goedkeuren. In het CBA zitten drie vertegen woordigers die benoemd worden door de drie betrokken ministeries, drie vertegenwoordigers van de wèrkgeverscentrales en drie van de werknemersorganisaties. Verder komt er een aantal regionale bestu ren (RBA's) waann de drie partijen eveneens met ieder drie leden ver tegenwoordigd zijn. Gemeenten vertegenwoordigen in de RBA's de "overheid. Zowel het CBA als de RBA's krijgen een onafhankelijke voorzitter. Het afgeven van ontslagvergun ningen, zoals bekend de verant woordelijkheid van de directeur van het arbeidsbureau, blijft in handen van die directeur. Het ar beidsbureau krijgt daarvoor recht streeks richtlijnen van het ministe rie van sociale zaken. CBA en RBA's blyven hier dus buiten, zo luidt het kabinetsvoorstel. De instelling van de nieuwe or ganisatie gaat gepaard met de op heffing van het directoraat-gene raal Arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken. De 4.300 personeelsleden van het di rectoraat zullen, zo is de bedoeling, in dienst treden van de nieuwe or ganisatie. Het toekomstige CBA stelt zelf vast hoeveel regionale be sturen er komen en waar de gren zen tussen de verschillende gebie den lopen. Het kabinet heeft er wel een voorstel over gedaan dat uit gaat van 28 RBA's. Daaronder val len dan de Gewestelijke Arbeids bureaus (GAB's) en de de centra voor vakopleidingen volwassenen (CW's). In het wetsvoorstel is ook het verbod op arbeidsbemiddeling met winstoogmerk opgeheven. Verder wordt in de nieuwe wet een vergunningenstelsel voor uitzend bureaus opgenomen. Een andere verandering is de nieuwe omschrij ving van het begrip arbeidsbemid deling. Nu nog kan daar alleen van gesproken worden als de dienst verlening van een organisatie zich zowel richt op werkgevers als werknemers. Maar in de nieuwe wet stelt het kabinet voor zowel eenzijdige als tweezijdige bemid deling toe te staan. BRUSSEL - De miljarden die we in Europa uittrekken voor de subsidi ëring van de landbouw, zouden veel beter gebruikt kunnen wor den door er een Europese oude dagsvoorziening voor iedereen mee tot stand te brengen. Een Eu ropese aow dus. door Hans de Bruijn Een nogal revolutionair idee van dr. Arie Pais (58), de oud-minister van onderwijs en hoogleraar in de economie, die als een van de vice- presidenten van de Europese In vesteringsbank nu nog een van de hoogste Nederlandse functionaris sen in de EG is. Op 6 juni legt hij zijn functie neer en voegt zich dan bij zijn echtgenote, oud-minister van ontwikkelingssamenwerking Eegje Schoo, die ambassadeur in India is. Pais noemt de sociale integratie van Europa voorwaarde voor. het tot stand brengen van de Europese eenheid. De grote verschillen in welvaart tussen de lidstaten, met name op het punt van de sociale ze kerheid, zijn hem een doom in het oog. "Het is niet langer houdbaar dat we 60 procent van de EG-gelden uitgeven voor het financieren van overschotten", zegt hij in een af scheidsgesprek. "We moeten er voor zorgen dat, zoals de oude neer op 1 november al paginagroot wordt geadverteerd met de uitver koop van de wintermode, dan is er echt iets mis", zei Beijer. De inkrimping van het aantal Su- perconfex-winkels zal waarschijn lijk gebeuren zonder gedwongen ontslagen. Dit in tegenstelling tot de twee andere dochterbedrijven van Macintosh, Macintosh Interna tional in Kerkrade en Falcon in Stein. Daar zullen, zoals deze week al bekend werd, 165 van de 200 ba nen verdwijnen. Macintosh-top- man Beijer zei te verwachten dat dit niet allemaal gedwongen ont slagen zullen zijn. Na een paar gunstige jaren lijkt voor Macintosh te Stein (voor 56 procent eigendom van DSM) een tijd van inkrimping en herbezin ning te zijn aangebroken. Daalde in 1987 de winst van het bedrijf al met een derde vergeleken met 1986 (van 40,7 naar 27,1 miljoen gulden), dit jaar zal die winst wel heel be scheiden worden. De reorganisaties en inkrimpin gen treffen alleen de confectietak van Macintosh, en dan vooral be drijven die van oudsher tot het con cern behoren. Naast Macintosh Falcon en Macintosh International zullen ook reorganisaties worden doorgevoerd bij het derde produk- tiebedrijf in Nederland, Bendien Smits in Almelo. Beijer kondigde aan dat er zeker gevolgen zullen zijn voor het personeel. Eind vorig jaar werkten er bij deze onderne ming 429 mensen. Verder zal het produktiebedrijf Macmenzel in Tu nesië op korte termijn worden ver kocht. Daar werkten eind 1987 nog 256 mensen. Naast concurrentieproblemen gaan de Nederlandse produktiebe- drijven van Macintosh ook gebukt onder valutaproblemen. Zij expor teerden veel naar Engeland en de Sovjetunie, maar door de val van het pond sterling en de lage koers van de dollar (waarmee men met de Sovjetunie afrekent) is daar niet veel van over. Drees al dertig jaar geleden zei, oud en arm niet langer synoniem zijn". En bij de landbouw valt het be nodigde geld daarvoor weg te ha len. Vooral in de armere, zuidelijke lidstaten, schiet de oudedagsvoor zieningen vaak tekort. Pais vindt dan ook dat er een harmonisatie van de aow in de hele Gemeen schap moet komen. Uitgangspunt "De basisvoorziening voor de ou de dag moet in de hele EG gelijk zijn". Dat betekent niet dat de aow bij ons omlaag moet, maar dat het peil daarvan in de zwakke landen moet worden opgetrokken. Het ho ge Nederlandse niveau mag daarbij best als uitgangspunt gelden, vindt Pais. De EG geeft jaarlijks 50 miljard gulden uit aan landbouwsubsidies. Omgerekend zou dat voor elke Eu ropese 65-plussers een bedrag van 1000 gulden per jaar betekenen. Pais beschouwt dat niet als een druppel op een gloeiende plaat, al beseft hij dat zijn idee niet simpel uitvoerbaar is. Vooral de kleine boeren zullen in de overgangsfase geholpen moeten worden, maar volgens Pais zijn alle landbouwers gebaat bij het af schaffen van het subsidiestelsel. Rond de eeuwwisseling zou dat moeten zijn verdwenen. De maatregelen die nu zijn ge troffen om de overproduktie in de UTRECHT (ANP) - Vanaf morgen heeft het Nederlandse spoorwegen net nu 2817 kilometer lang) er offi cieel 27 kilometer spoor bij. Dan wordt tegelijk met het ingaan van de nieuwe dienstregeling ook het laatste stukje (Almere-Lelystad) in gebruik genomen van de Flevolijn, de in totaal 47 kilometer lange spoorlijn die de Flevopolder met het westen des lands verbindt. Inwo ners van Lelystad, die voordien in Almere van de bus op de trein moes ten overstappen, kunnen voortaan zonder onderbreking in 45 minuten naar Amsterdam CS sporen, een tijdwinst van 12 minuten. Tot nu toe trok de nieuwe lijn da gelijks 12.000 klanten. Nu ook Lely stad op het spoorwegnet is aange sloten mikt NS op 16.000 reizigers per dag. Dat moeten er in 1992 cir ca 25.000 worden als tegen die tijd tenminste Almere en Lelystad ieder meer dan 100.000 inwoners tellen. Foto: ter gelegenheid van de vol tooiing van de Flevolijn 'doopte' burgemeester Gruijters gisteroch tend op het station van Lelystad een nieuwe NS-locomotief met de naam'Lelystad'. (fotoANP) TOPTARIEF Ook na de aange kondigde belastinghervorming zal het toptarief voor de loon- en in komstenbelasting in ons land ho ger zijn dan in andere EG-landen. Bovendien geldt het toptarief al bij een in vergelijking met andere lan den laag inkomen. Pais: We moeten ervoor zorgen dat oud en arm niet langer syno niem Zijn. (archieffoto) landbouw te beperken, noemt Pais maar 'een slap aftreksel van wat landbouwcommissaris Andriessen wilde'. Hij vreest dat in dit tempo het landbouwprobleem onopgelost blijft. Het thema van het gesprek is na tuurlijk de interne markt, het Euro pa zonder grenzen waar iedereen nu de mond van vol heeft. 1992, is BRUSSEL (GPD) Er dreigt een hevige botsing tussen de Europese Commissie, Nederland en Groot- Brittannië aan de ene, en de overi ge EG-landen aan de andere kant, over de sanering van de Europese staalindustrie. Dat bleek gisteren op de bijeenkomst in Brussel van de industrieministers van de twaalf. De grote Europese staalbedrij ven hebben (nog) niet voldaan aan de afspraak dat zij vóór 10 juni moeten aangeven waar zij denken hun overproduktie te beperken en hoeveel. Gebeurt dat ook de ko mende twee weken niet, dan zullen op 1 juli de bestaande produktie- quota voor een deel van de produk- tie verdwijnen. Het gevolg daarvan zal een moor dende concurrentiestrijd zijn die de zwakste bedrijven de kop kan kosten. Al een half jaar geleden was door de EG-ministers van in dustrie afgesproken dat de bedrij ven tot juni de tijd kregen om aan deze maatregel te ontkomen. Zouden zij vóór 10 juni produk- tieverminderingen aangeven, dan was de Commissie bereid de quota te laten voortbestaan tot 1991, waarmee de orde op de staalmarkt voor enkele jaren gegarandeerd zou zijn. Maar van de beloften uit december is tot nog toe niets te recht gekomen. Het gaat hierbij vooral om de sec tor van de stalen platen en de zware stalen profielen, waarvan totaal 9,6 miljoen ton te veel wordt geprodu ceerd. In de sector van het warmge- walste breed bandstaai gaat het stukken beter. De markt functio neert daar nu goed, zodat de quota daar op 1 juli kunnen verdwijnen. De quotaregeling voor de platen en profielen loop automatisch af op 1 juli. Verlenging is alleen mogelijk als de Europese Commissie daar toe een voorstel doet. De Duitse EG-commissaris voor industrie, Karl-Heinz Narjes, lijkt daartoe echter niet bereid en hij vindt Ne derland en Engeland aan zijn zijde. Beide landen willen dat de staal markt weer zo snel mogelijk volle dig vrij wordt. Dat heeft ook te ma ken met het feit dat de voorgestel- het magische jaartal. Pais is het hartgrondig eens met de voorstel len op dit punt van de Europese Commissie. Hij waarschuwt vooral het Ne derlandse bedrijfsleven alert te blijven, omdat driekwart van de Nederlandse export naar andere EG-landen gaat. Geen enkel ander EG-land kent zo'n cijfer. Het is Pais opgevallen dat men in Nederland desondanks nog wel eens kansen laat liggen. Leningen Zo blijken opvallend weinig Ne derlandse bedrijven de weg te we ten naar 'zijn' Europese Investe ringsbank, die miljarden beschik baar heeft voor leningen ten behoe ve van grote projekten. "Men moet in Nederland verduveld goed op zijn tellen passen", is de boodschap van Pais. Volgens Pais is het ene Europa ook ondenkbaar als de twaalf niet één monetair en één financieel be leid voeren. Er moet een Europse centrale bank komen, en de EG-mi- nisterraad zou vergaande bevoegd heden moeten krijgen bij het vast stellen van de hoofdlijnen van de nationale begrotingen. Hij verwijst naar de VS, waar de federale staat de nationale begro ting vaststelt, en de deelstaten ei gen lokale bevoegdheden behou den. Zoiets zou ook in Europa kun nen. Een centraal begrotingsbeleid kan beter dan tot nog toe prijsver de sanering Hoogovens nauwelijks schaadt. Het IJmuidense bedrijf heeft net als de Britten de laatste jaren al drastisch gesa neerd. Men vindt dat nu de andere landen, die nog maar weinig ge daan hebben, aan de beurt zijn. schillen en concurrentievervalsing voorkomen. "Een aantal taken moet naar een centrale autoriteit. Dat betekent natuurlijk verlies aan autonomie. Het lukt ons natuurlijk niet voor 1992. Het zal al veel moeite kosten om het in 2000 zover te laten zijn. Maar het doet schade aan ons uit eindelijke doel als je denkt dat het allemaal wel zonder gaat". Een centrale Europese bank is ook een absolute noodzaak, daar is iedereen het over eens. Niet echter over de vorm van zo'n bank. Er zijn landen waar de nationale bank een uitvoerend orgaan is van het minis terie van financiën. Daarmee zijn zij een speelbal van de politiek van de dag. In andere landen, zoals Neder land en West-Duitsland, hebben de nationale banken grote zelfstan digheid op monetair-politiek ge bied. Die laatste vorm heeft dan ook Pais' voorkeur. "Dat zal de bes te garantie zijn voor de waardevast heid van een Europese munt". Munt Die munt, de ECU, is zo'n andere prioriteit. De ECU zal een steeds belangrijker rol gaan spelen in het Europese betalingsverkeer. "Wan neer we de interne markt hebben zal ook de ECU er zijn, anders is er geen interne markt mogelijk", al dus Pais. Nu wordt de ECU vooral ge bruikt voor officiële transacties, NEW YORK (ANP) - Het miljar denbod van de zakenman/belegger Carl Icahn op Texaco wordt door functionarissen van de op twee na grootste oliemaatschappij van de Verenigde Staten afgedaan als "een grap". Texaco betwijfelt of Icahn de 12,4 miljard dollar die hij nodig heeft om zijn bod op de reste rende 85 procent van de aandelen gestand te doen, bij elkaar kan brengen. Ook in financiële kringen wordt enigszins lacherig gespro ken over de verrassende manoeu vre van Icahn. De zakenman zelf beweert dat het bod wel degelijk serieus is. Woensdag bracht Icahn direct na het mislukken van onderhandelin gen met de directie over het te voe ren beleid een bod uit van zestig dollar per aandeel op alle aandelen die hij nog niet in bezit heeft. Het bod waardeert de oliemaatschappij op in totaal 14,5 miljard dollar, het hoogste bedrag dat ooit met een overneming in de VS is gemoeid geweest. Waarnemers uitten echter meteen hun twijfels over de ernst van het bod. Volgens hen onder neemt Icahn slechts een uiterste poging om de directie alsnog tot ac tie te dwingen de financiële positie van het gehavende concern op te vijzelen, bijvoorbeeld door ver koop van onderdelen. Dit alles in het belang van de aandeelhouders. Icahn heeft al meerdere malen la ten doorschemeren dat de koers van het aandeel Texaco veel te laag is, hetgeen volgens hem vooral is toe te schrijven aan de matige be drijfsvoering. Obligatiefonds De Amsterdamse effectenbeurs krijgt haar eerste dollarobligatie- fonds. Op maandag 6 juni introdu ceert de ABN het Aldollar Bond Fund, dat belegt in vastrentende waarden die voornamelijk luiden in Amerikaanse of Canadese dol lars. De eerste koers is vastgesteld op 20 dollar per aandeel van 10 dol lar nominaal. maar zij zal straks ook meer in het normale betalingsverkeer gebruikt moeten worden. Pais wijst er op dat steeds meer buitenlandse be drijven en instellingen in de handel met Europa de ECU gebruiken, omdat zij in deze stabiele reken eenheid meer vertrouwen hebben dan in de zwakke dollar. Pais zegt dat we ervoor moeten waken dat het tot stand brengen van het ene Europa niet alleen een ondernemerszaak blijft. Europa moet ook cultureel, en vooral soci aal meer één worden. Als Europa alleen een Europa van de banken en bedrijven wordt, dan schieten we te kort'. Vandaar ook zo'n voorstel voor een Europese aow. "Dat is een van mijn prioriteiten. Het zou toch enorm zijn als we dat konden berei ken". Maar Pais zegt ook dat we niet moeten denken dat 'Europa' mislukt is, als in het magische jaar 1992 niet alle doelstelling van nu zijn gerealiseerd. "Het feit dat iedereen over 1992 spreekt is natuurlijk fantastisch. Maar als alle dromen uitkomen, dan zouden we in de komende vier jaar meer moeten bereiken dan we in de laatste dertig jaar hebben ge daan". "Er is natuurlijk niemand die ge looft dat in 1992 alles opgelost is. Het belangrijkste is dat de richting juist is en de vaart erin blijft. En dan maakt het niet uit of het in 1992 of in 2002 bereikt wordt". Partijen samen verantwoordelijk Door gebrek aan populierenhout DEN HAAG (GPD) - De sterk in de lift zittende vaderlandse klompen industrie staat een zorgelijke toekomst te wachten. Terwijl de vraag naar klompen internationaal alleen maar toeneemt, dreigt er binnen een aantal jaren een chronisch gebrek te ontstaan aan populierenhout waaruit de klompen worden vervaardigd. Nu al moet er populieren hout worden geïmporteerd uit Duitsland en België. Zo'n twintig jaar geleden was de klompenindustrie nog de grootste afnemer van populierenhout, maar die positie is inmiddels sinds ge ruime tijd overgenomen door de emballage- en palletindustrie. De ge zamenlijke klompenfabrikanten gebruiken globaal op jaarbasis 30.000 kubieke meter hout. De emballage- en palletindustrie is goed voor het tienvoudige. Nadat de klomp in de jaren zeventig vanuit de alternatieve en ma- crobiologische hoek was herontdekt, produceren de veertig Neder landse klompenfabrikanten nu jaarlijks zo'n miljoen paar. De houten schoen vindt tegenwoordig als zeer gewild produkt ook zijn weg naar landen als Frankrijk, de Verenigde Staten, Japan en Taiwan. ADVERTENTIE Demmenie Computers dé personal computer specialist voor: IBM Personal System/2 computers, NETWERKEN, printers, administratieve systemen, desktoppublishing en computeropleidingen. Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 -41 11 81

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7