arawffli Sovjetmedia halen fel uit naar Reag an /Vyvv •s® Vooral ouderen Sovjetunie wantrouwen perestrojka Na rede over mensenrechten Fraude met staarten remt rattenbestrijding Dumping van afval in Afrika misdadig' Zware tegenslag voor premier van Portugal Huis verkopen? Bij Eigen Haard maken vele handen voor u zeer licht werk Bij Eigen Haard werkt da gelijks een team van enthousiaste mensen op uiterst des kundige wijze aan de belangen van verkopers van onroe rend goed. Zoals dat trouwens ook bij kopers gebeurt. Maar bij de verkoop ligt het allemaal extra gevoelig. Ook daar kennen we een soort stappenplan. Belangstelling? Dan is aan u de eerste stap: die naar de telefoon. BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AFP/Rtr) - Het staatspersbureau Tass heeft gis teren met verontwaardiging gereageerd op de toespraak die de Amerikaanse president Reagan eerder diezelfde dag in Helsinki hield over mensenrechten in de Sovjetunie. Volgens Tass heeft Reagan niet het recht de Sovjetunie de les te lezen. „Reag^n heeft aan leiders en volk van de Sovjetunie Amerikaanse re cepten voorgeschreven. De leider van het Witte Huis heeft duidelijk het feit genegeerd dat de tien prin cipes van de slotakte van Helsinki over de relaties tussen regeringen en mensenrechten zijn opgenomen in de grondwet van de Sovjetunie, die in 1977 werd aangenomen. Dat bewijst dat de Sovjetunie de funda mentele akkoorden van Helsinki erkent en respecteert." aldus Tass. In een commentaar stelde het mensenrechten in de Verenigde Staten zijn?" De Pravda herhaalde nog eens de Sovjet-schatting dat de VS ongeveer 11.000 politieke ge vangenen kennen „die met vals be wijsmateriaal achter de tralies zijn gegooid." Ook het vakbondsblad Troed deed een duit in het zakje Grondwater bij kernreactor in dë besmet Belgiè BRUSSEL (GPD) In de ruime omtrek van het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK) in het Bel gische Mol is het grondwater licht radio-actief besmet. Dat is het ge volg van een lekkage in een afval waterreservoir bij het SCK. In het grondwater zou zich onder meer plutonium bevinden. Volgens de directie van het cen trum is er echter geen enkel gevaar voor de volksgezondheid. Het grondwater wordt niet gebruikt voor drinkwater. Bovendien be draagt de besmetting op zes meter diepte niet meer dan 15 becquerel per liter. Voor drinkwater is 37 bec querel de maximum-norm. De vakbonden van het SCK-per- soneel menen echter dat de directie de besmetting minder erg voorstelt dan zij in werkelijkheid is. Maar de directie beschuldigt de bonden van precies het tegenovergestelde. Het SCK-terrein in Mol bevindt zich 30 kilometer ten zuidwesten van Eindhoven. Aruba levert drugsbaron aanV.S. uit ORANJESTAD (ANP) - Aruba heeft gisteren de 38-jarig Colom biaanse drugsbaron Alvaro Triana uitgeleverd aan de Verenigde Sta ten. Triana, die Aruba ruim tien da gen geleden onder een valse naam binnenkwam, werd op verzoek van de VS aangehouden, omdat hij be trokken zou zijn bij het beruchte drugskartel (80 procent van alle co- cainehandel naar de V.S.) van Me- dellin in Colombia. Tegen Triana was in de VS een aanhoudingsbevel uitgevaardigd. Het uitleveringsverzoek is in re cordtijd behandeld. Normaal neemt de afhandeling van een der gelijk verzoek gauw enkele maan den in beslag. Dit keer waren pre cies tien dagen voldoende om het uitleveringsverzoek via Washing ton en Den Haag in Oranjestad te krijgen. De arrestatie en detentie van Triana werden op Aruba omgeven door enorme veiligheidsmaatrege len, waarbij voor het eerst in het koninkrijk het leger op een derge lijke schaal is ingezet in de strijd te gen drugs. Grote delen van het ei land waren afgegrendeld. Neder landse mariniers bewaakten de ge vangenis en andere overheidsge bouwen, het in Willemstad gesta tioneerde fregat Hr.Ms. Van Kins- bergen patrouilleerde in de Aru baanse wateren en verkennings vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht vlogen vrijwel onafge broken rond het eiland. De autoriteiten hadden de maat regelen genomen uit vrees voor po gingen van het kartel Triana tè be vrijden. Buitenland kort Afvalschip Het Syrische schip Zanoobia, dat met 12.000 vaten giftig chemisch afval in de haven van het Italiaanse Marina di Carrara ligt, zal vermoe delijk mogen lossen in de haven van Genua. De havencommissaris van Genua, Giuseppe Francese, heeft dit gezegd. Volgens Francese is Genua de enige Italiaanse haven die het afval op een veilige manier kan behandelen; de ongeveer 2.000 ton afval zal waarschijnlijk worden verbrand in een plaatselijke vuil verbrandingsinstallatie. DAKHA (IPS) - Vol schaamte be kennen ambtenaren in Bangladesh dat ze zich hebben laten bedotten: boeren kregen ten onrechte belo ningen voor ingeleverde hagedis- sestaarten of stukjes plastic, terwijl de uitkering bedoeld was voor rat- testaarten. Ook de fraude heeft nu een staartje gekregen, want het mi nisterie van financiën wil voorlo pig geen geld meer beschikbaar stellen voor de bestrijding van de plaag. In een poging de rattenpopulatie van naar schatting 300 miljoen (bij na drie per inwoner) te decimeren, startte het ministerie van land bouw in Bangladesh vorig jaar juni een grote campagne. Boeren kon den een beloning van 50 paisa. nog geen vier cent, krijgen voor iedere rat die zij naar de eeuwige jachtvel den hielpen. De methode deed er niet toe, als de staart van het slacht offertje maar werd ingeleverd bij het dichtsbijzijnde kantoor van het ministerie. Er werd 50.000 dollar (95.000 gulden) uitgetrokken voor de actie. Dat bedrag bleek al snel onvol doende. Nog maar vijf maanden na de start van de campagne waren er al 4,7 miljoen rattestaarten ingele verd. Die vertegenwoordigden een gezamenlijke waarde van 180.000 gulden, bijna het dubbele van de gereserveerde som. Pas later ontdekten de ambtena ren dat het lang niet altijd om de verlangde rattestaarten ging. Er za ten nogal wat zelfgemaakte exem plaren bij, terwijl er ook driftig bleek gejaagd op kleine reptielen. Er wordt nu officieel onderzocht hoe de ambtenaren zich zo hebben kunnen laten misleiden. De affaire heeft de rattenbestrij ding in Bangladesh geen goed ge daan. Het ministerie van financien weigert een bedrag van 380.000 gul den beschikbaar te stellen dat no dig is om de uitroeiingsactie voort te zetten. Het ministerie wil er eerst zeker van zijn dat de gelden goed worden besteed. Functionarissen van het ministe rie van landbouw zeggen dat de ge volgen van het stopzetten van de campagne „desastreus" zullen zijn. Ze wijzen erop dat ratten ieder jaar bijna tien procent van de graan oogst van 16 miljoen ton verorbe ren, wat het land 57 miljoen gulden kost. Als de plaag tot staan zou worden gebracht, zou Bangladesh nog maar een zesde van zijn huidi ge graanimport van twee tot drie miljoen ton per jaar nodig hebben. Het tempo waarin de beestjes zich vermenigvuldigen is indrukwek kend: een rattenpaar kan jaarlijks door te stellen dat de VS witte fol ter gebruiken om de wil van gevan genen te breken. Russische regeringsfunctiona rissen meenden gisteren dat Reagans tekstschrijvers ongeveer drie weken achter liggen" omdat Reagan er geen blijk van zou heb ben gegeven te beseffen dat de Russen „nu zelf ook over deze the ma's openlijk discussieren." De uitspraken van Reagan werden voorts gezien als een mogelijke voorbode van problemen tijdens Politiek commentator Alexan der Bovin van het regeringsblad Izvestija stelde dat Reagan naar Moskou kwam voor „een soort ïn- spectie-toernee". „Hij zal een klooster bezoeken en daar zal hij, naar het schijnt, controleren hoe het staat met de godsdienstvrij heid. Hij zal naar het Schrijvers huis gaan en zal daar onderzoeken hoe het staat met de vrijheid van de kunst in de Sovjetunie. Hij zal dis sidenten een klopje op hun hoofd geven en aanbevelingen doen over de vrijheid van meningsuiting," al dus Bovjn. In de scherpe rede die Reagan gistermorgen in de Finlandia Hal in Helsinki hield betoogde hij dat hij graag zou zien dat Moskou en zijn Oosteuropese bondgenoten de humanitaire waarden overnemen die de Amerikaanse en West- europese beschaving kenmerken. Dertien jaar na ondertekening van de slotakte van Helsinki valt moeilijk te begrijpen waarom ge vallen van verdeelde gezinnen en verhinderde huwelijken nog op de agenda van Oost en West moeten staan of waarom Sovjetburgers die willen emigreren daarbij afhanke lijk moeten zijn van kunstmatige quota's en willekeurige bepalin gen". „En wat moeten wij denken van de voortdurende onderdrukking van degenen die hun geloof in de praktijk willen brengen. Meer dan 300 mannen en vrouwen die de we reld als politieke gevangenen be schouwt zijn vrijgelaten. Er is geen reden waarom de Sovjetunie niet alle mensen kan vrijlaten die nog gevangen zitten wegens uiten van politieke of geloofsovertuigingen of wegens nagaan of het slotak koord van Helsinki wordt nage leefd". Hoewel de Syrische soldaten over het algeme waren sommige kinderen wat. gereserveerder i deze goedwillende Syrische militair. BAYRUT (Rtr/DPA) - Syrische mi litairen hebben gisteren in diverse buitenwijken in het zuiden van de Libanese hoofdstad Bayrut hun stellingen betrokken. Volgens oog getuigen kregen de ongeveer 900 soldaten een enthousiast onthaal van de bevolking. De Syrische lui tenant Amir Talleh, de veiligheids functionaris Ahmad Baalbaki van de Amal-militie en de veiligheids chef Abdel Hadi Hamadi van de Hezbollah-beweging hielden toe zicht op de operatie. Met de plaatsing van de Syrische militairen moet een einde komen aan de bloedige machtsstrijd tus sen de pro-Iraanse Hezbollah en de pro-Syrische Amal-militie. Bij die strijd zijn de afgelopen drie weken m enthousiast werden onthaald in de sloppenwijken van Bayrut hun reactie zoals dit jongetje dat niet 'in' is voor een spelletje met Bewoners van zuid-Bayrut blij met komst leger Syrië Syrië en Iran waren donderdag overeengekomen Syrische solda ten naar zuid-Bayrut te sturen. Hier worden waarschijnlijk 18 van de 22 vermiste buitenlanders uit het Westen door Hezbollah vastge houden. Syrië wilde met Iran over de troepenzending overleggen om Teheran niet voor het hoofd te sto ten en om te voorkomen dat de strijd tussen Amal en Hezbollah nog erger wordt. Hezbollah heeft bijna 90 procent van de zuidelijke buitenwijken in handen gekregen. Een Iraanse zegsman verklaarde dat Syrië „morele garanties" aan Iran heeft gegeven de aanwezig heid van Hezbollah in de zuid-Bay rut niet te betwisten. Syrië zou ver der hebben beloofd dat het geen partij in het conflict kiest en geen Hezbollah-strijders oppakt als daar geen uitdrukkelijke aanleiding toe bestaat. LISSABON (AP) - De Portugese premier Cavaco Silva heeft giste ren een zware tegenslag te verwer ken gekregen bij zijn streven om de Portugese economie te modernise ren. Het Portugees gerechtshof voor grondwetszaken oordeelde dat de wetsvoorstellen voor wijzi ging van het ontslagrecht en de pri vatisering van staatsbedrijven in strijd zijn met de grondwet. De wijziging van het arbeids recht zou het mogelijk maken dat werknemers worden ontslagen als de marktomstandigheden in de be treffende bedrijfstak verslechte ren, of als de werkgever ontslag no dig oordeelt in verband met techni sche ontwikkelingen in het pro- duktieproces. Het gerechtshof is echter van mening dat dergelijke breed geformuleerde gronden tot ontslag in strijd zijn met de grond wettelijke waarborgen voor recht op arbeid en bescherming van de arbeidsplaats. President Mario Soares, die de wetsvoorstellen aan het gerechtshof ter beoordeling had voorgelegd, zal ze nu ter her ziening terugsturen naar het parle ment. Tegen de wetsvoorstellen was al een protestcampagne gevoerd van stakingen, demonstraties en poli tieke oppositie, die werd geleid door de rivaliserende partij van Ca vaco Silva's sociaal-democraten, de socialistische partij. Des te pijn lijker is het voor de premier dat hij nu met de socialisten moet gaan onderhandelen over een herziene versie van de wetsvoorstellen, om dat de sociaal-democraten in het parlement niet beschikken over de vereiste tweederde meerderheid om wetsvoorstellen die in strijd zijn met de grondwet toch door het parlement te loodsen. meer dan honderd nazaten verwek ken, aldus de functionarissen. Bangladesh strijdt al sinds 1956, toen het land nog tot Pakistan be hoorde, tegen de ratten. Sinds tien jaar produceert het land met Duit se hulp giftig lokaas. Veel boeren mengen tarwe met verdovende middelen om de <}ieren in vallen van visnetten te lokken. Anderen gebruiken vuurwerk om de knaag dieren af te schrikken. Experts hebben al voorgesteld roofvogels te gaan fokken om de plaag in te dammen. De ratten vormen niet het enige gevaar voor de oogst in Bangla desh. Een steeds grotere bedrei ging schuilt ook in papegaaien. Grote zwermen dalen in de oogst tijd neer op de rijstvelden en er zijn zelfs al boeren aangevallen door papegaaien. Er is nog geen goede methode gevonden om de vogels uit te schakelen. Daarom studeert Bangladesh nu op een andere op lossing: de papegaaien vangen en ze aan vogelliefhebbers in het bui tenland verkopen. In het geval van de ratten ligt die oplossing helaas minder voor de hand. Vermoeden van sabotage na tweede brand Britse veerboot LONDEN (GPD) Voor de twee de keer in een week is er brand uit gebroken op een Britse veerboot in Het Kanaal. Gisteren betrof het de European Trader. op weg van Dover naar Zeebrugge. Net als eer der ontstond de brand in de machi nekamer. Maar voordat helikop ters van de Royal Air Force weer een team van gespecialiseerde brandweerlieden uit Kent aan boord konden plaatsen, was de be manning er al in geslaagd om het vuur te blussen. Vijf dagen geleden ontstond door een lek in de brandstoftoe voer vuur in de machinekamer van Sealink's Seafreight Freeway. Daarbij kwam een lid van de be manning om en raakte een ander zwaargewond. Aan boord van de European Tra- der van de P O Lines deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Maar het schip moest net als de Seefreight Freeway worden ge sleept naar de haven van Duinker ken. Daar zijn deskundigen van de P O Lines onmiddellijk begon nen aan een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van deze tweede brand en de laatste tegenslag in wat "voor de rederij wel moet gel den als een buitengewoon moeilij ke periode. Nu al weer maandenlang wordt zij getroffen door een hardnekkig arbeidsconflict dat inmiddels heeft geleid tot massaal ontslag van sta kend personeel en het inzetten van nieuwe bemanningen die door ve len in Dover worden beschouwd als stakingbrekers. Met de mogelijkheid van sabota ge wordt rekening gehouden. Ook al gezien het feit dat de European Trader het eerste schip was dat met een nieuwe bemanning aan boord de impasse van de staking door brak. ADDIS ABEBA (AP) - De Afri kaanse leiders die in de Etiopische hoofstad Addis Abeba bijeen zijn op de conferentie van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid hebben een resolutie aangenomen waarin de dumping van chemisch afval door westerse landen in Afrika krachtig wordt veroordeeld als „een misdaad tegen Afrika en de Afrikaanse bevolking". In de resolutie worden Afrikaan se landen die al contracten hebben ondertekend waarin ze tegen beta ling de stort van chemisch afval op hun grondgebied toestaan, ge vraagd die contracten te verbre ken; landen die nog over dergelijke overeenkomsten onderhandelen wordt gevraagd de onderhandelin gen af te breken. Het gaat om een tiental landen dat contracten heeft gesloten of daarover onderhandelt. Naar verluidt hebben de Westafrikaanse landen Benin. Kongo. Guinee-Bissau en Niger al dergelijke contracten gesloten, en zijn Djibouti en Swaziland hier over benaderd. Ook Egypte. Gam bia en Sierra Leone hebben tijdens de debatten van gisteren erkend dat ze zijn benaderd door bedrijven die een stortplaats zoeken voor chemisch afval waar ze geen raad mee weten, maar al die regeringen hebben gezegd dat ze de voorstel len hebben afgewezen. Alledrie de landen maakten gewag van een be drijf dat is gevestigd op Gibraltar, maar wilden de naam niet onthul len. Guinee-Bissau heeft het Ameri kaanse bureau voor milieubescher ming EPA gevraagd om een ver zoek te beoordelen dat is ingediend door een bedrijf uit Detroit, Lidan- co Consortium. De onderneming heeft gevraagd om 6 miljoen ton gevaarlijk afval in Guinee-Bissau te mogen dumpen. De minister van buitenlandse zaken van Guinee- Bissau, Morcellino Lima, wilde niet zeggen hoeveel geld het be drijf heeft geboden, maar in krin gen van milieubeschermers wordt een bedrag genoemd van 15 mil joen dollar. Lima zei te betwijfelen of zijn regering op het voorstel zou ingaan. De controverse over de dumping van giftig chemisch afval in Afrika door westerse bedrijven ontstond eerder deze maand, toen Guinee ontdekte dat een Noors bedrijf zon der toestemming chemisch afval stortte op een eiland voor de kust. Dit werd ontdekt toen de bomen op het eiland begonnen te ver schrompelen. Toen de Noorse am bassadeur ter verantwoording werd geroepen zei hij dat het afval niet giftig was. ADVERTENTIE GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST MOSKOU Soms zijn er in de Sovjetunie van die gebeurtenissen waardoor het geloof in het welsla gen van de perestrojka weer in één klap toeneemt. De zitting van de Opperste Sovjet in de afgelopen week was zo'n gebeurtenis. Minstens twee keer per jaar komt dit Sovjet-parlement, bestaande uit twee Kamers met elk 1500 afge vaardigden, in het Kremlin te Mos kou bijeen. Men kent de plaatjes: door Alexander Münninghoff massaal handopsteken, geen dis cussie. De ene wet na de andere werd in die versteende volksverte genwoordiging op aanwijzing van bovenaf, zeg maar de Communisti sche Partij, klakkeloos erdoor ge jaagd. Maar die tijden zijn voorbij. Gor- batsjov heeft zelf al geconstateerd dat het hele land in een debating club is veranderd, en de Opperste' Sovjet maakte daar dezer dagen be paald geen uitzondering op. In vaak zeer geëmotioneerde betogen bespraken de gedelegeerden het wetsontwerp op de coöperatieven. Er werd een minister voor schut gezet en zelfs ging men zover een paar leden van het almachtige Po litburo op de zitting te ontbieden, zodat ook de Communistische Par tij uit de eerste hand kon vernemen wat de volksvertegenwoordiging van de cruciale wet op de coöpera tieven dacht. Het wetsontwerp over de coöpe raties is al in maart dit jaar bekend gemaakt en komt erop neer, dat het voortaan in de Sovjetunie toege staan zal zijn om met een kleine groep mensen zelfstandig een on derneming te beginnen en winst te maken. Zeer revolutionair in een land dat tot dusver werkte vanuit het principe van de centraal gelei de staatseconomie. Maar Gor- batsjov en de zijnen hebben al dui delijk gemaakt, dat er van hervor mingen geen sprake kan zijn als de bevolking geen initiatieven kan ontplooien. Een belangrijk onderdeel van het wetsontwerp is dan ook, dat het voortaan aan iedereen is toege staan om zo'n coöperatief fulltime te beginnen. Een klein jaar gele den, toen de eerste maatregelen in deze richting werden genomen, mochten alleen zij die niet in staatsdienst werken, zoals huis vrouwen, gepensioneerden en stu denten, zich met deze nieuwe vorm van broodwinning bezighouden. Smakelijker Het dient gezegd dat het ver schijnsel van het coöperatief al op vele terreinen de spreekwoordelij- Gorbatsjov - overwinning - ke stagnatie van de Sovjet-econo mie aan het doorbreken is. In Mos kou zijn er al tientallen coöperatie ve restaurants, waar de bediening beter en het voedsel smakelijker is dan in de staatsruif, waar ze er doorgaans met de pet naar gooien. Je kunt naar een coöperatieve kap per voor een extra zorgvuldige coif fure en wie iets aan zijn huis wil la ten vertimmeren doet er goed aan een coöperatief in de arm te ne men, want dat komt onmiddellijk, terwijl je anders vaak anderhalf jaar of meer moet wachten. Dat zijn tevreden stemmende verbeteringen, maar ze zijn natuur lijk wel een stuk duurder. De co- operatieven zijn immers op onver valst kapitalistische wijze belust op zo hoog mogelijke inkomsten. Het enige verschil met de westerse structuur is dat je geen mensen in loondienst mag hebben. In marxis tische termen uitgedrukt betekent dat datje de arbeiders niet mag uit buiten. Maar voor de rest concur reert men er lustig op los en pro beert men zoveel mogelijk te ver dienen. Uiteraard betekent dat een ge weldige opleving van de samenle ving, precies zoals Gorbatsjov het ook bedoeld heeft. En de mensen die het risico durven nemen (vaak moet je forse leningen sluiten om met een coöperatief aan de slag te kunnen, denk aan het huren van een werkplaats of de aanschaf van materialen) varen er in overgrote meerderheid ook wel bij. Men hunkert immers naar kwali teit, goede service en een welleven de dienstverlening, zaken die tot voor kort geheel onbekend waren in de van onverschilligheid en lam lendigheid aan elkaar hangende Sovjet-economie. Wat men nu ziet is het ontstaan van e klasse dynamische doorzetters, meest jonge mensen met in de borstzak de Japanse calculator waarop zij hun gepeperde prijsbe rekeningen maken. Kwaad bloed Dat zet bij veel mensen kwaad bloed. Men acht de principes van de socialistische samenleving door dit plotseling toegestane winstbe jag geweld aangedaan. Een zeer groot deel van de bevolking, met' name de ouderen die zich in de sta linistische bouwputten het knie water hebben gewerkt voor de op bouw van een samenleving in dienst van de gelijkheid, zien nu knarsentandend toe hoe een nieu we generatie garen spint bij socia- lisme-vreemde arbeidsmethodes. Het regelt aanmeldingen bij de politie, waarin gevallen van wat men beschouwt als oneigenlijke verrijking, worden aangegeven. Niet zelden grijpt de politie dan ook in, met name in de landbouw sector. In de grote agrarische ge meenten rond Moskou is al menig keuterboertje, dat zijn produkten voor goed geld op de markt in de hoofdstad dacht te kunnen verko pen (wat nu ook is toegestaan) door zijn jaloerse buren aangebracht. En misschien daarom heeft het ministerie van financiën per 1 april een aantal maatregelen afgekon digd, die de coöperatieven in som mige gevallen een drakonische be lasting tot zelfs 90 procent oplegt. Dat haalt de animo er natuurlijk wel uit. Premier Ryzjkov veroor deelde die maatregelen en ook Gor batsjov was er natuurlijk helemaal niet gelukkig mee, omdat hij vrees de dat hierdoor de net op gang ge komen dynamisering van de sa menleving weer zou worden afge remd. Over die belastingmaatrege len nu ging het debat in de Oppers te Sovjet dezer dagen. Alweer bleek, dat er, ondanks al le ogenschijnlijke eensgezindheid over de perestrojka, toch een hoop tegenstand is als het op de prakti sche uitvoering aankomt. Pas na vaak zeer verhitte debatten werd de wet aangenomen met de nood zakelijke toevoeging, dat het mi nisterie van financiën zijn belas tingmaatregelen moet herzien. Vastgesteld kan worden dat Gor batsjov en de zijnen hiermee een zeer belangrijke overwinning heb ben behaald.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5