Jachtvliegers 15 jaar in dienst houden Scheuring in katholiek Limburg VVD achter inlaimpen politie Van Houwelingen: Problemen niet voorbij als kind geneest van kanker Onderzoek: geen doden bij ongeluk kerncentrale Voorlichting over medicijnen laat veel te wensen over PAGINA ZATERDAG 28 MEI 1988 DEN HAAG (ANP) - De verplichte duur voor jachtvliegers om bij de luchtmacht te dienen wordt opgetrokken van acht tot vijftien jaar. De vliegers krijgen de mogelijkheid op circa 43-jarige leeftijd ontslag te nemen, terwijl de maxi mum vliegtoelage wordt verhoogd tot maandelijks bruto 2600 gulden. Dit pakket maatregelen heeft staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) gisteren gepresenteerd in een notitie aan de Tweede Ka mer. Hiermee poogt de bewinds man de uittocht van jachtvliegers naar de beter betalende burger luchtvaart in te dammen en de du re opleidingen tot vlieger bij de luchtmacht en marine beter te be nutten. Het tekort aan vliegers moet door deze maatregelen hal verwege de jaren negentig zijn in gelopen. De luchtmacht kent thans een te kort van 34 jachtvliegers en 42 in andere categorieën, terwijl de ma rine 27 vliegers tekort heeft. De staatssecretaris zei gisteren in een toelichting dat jachtvliegers die de leeftijd van ongeveer 40 jaar bereiken ongeveer 90.000 gulden gaan verdienen. Dat betekent een salaris verbetering van zo'n 10.000 gulden. "Het pakket maatregelen is er echter niet op gericht om nu de geldbuidel open te gaan trekken, maar juist om vliegers langer aan de luchtmacht te binden. Een rede lijke vergoeding die iets hoger is dan vroeger past in dat streven'-', zei de bewindsman. De invoering van de maatregelen per 1 juli dit jaar brengen voor De fensie extra kosten met zich mee die oplopen van 2,9 miljoen in 1988 tot 29 miljoen gulden in 1991. Op de lange termijn (na 20 jaar) verwacht de staatssecretaris per jaar 43 mil joen gulden te kunnen besparen omdat dan minder vliegers opge leid hoeven te worden. In zeer bijzondere gevallen is de mogelijkheid opengelaten dat jachtvliegers in plaats van na 15 jaar na 12 jaar al de dienst kunnen verlaten. In dat geval bestaat er wel een verplichting tot terugbetaling van een deel van de opleidingskos- ten (3,5 miljoen gulden per vlieger) tot een bedrag van 100.000 gulden. Als een jachtvlieger gebruikt maakt van de mogelijkheid op z'n 43ste jaar ontslag te nemen maakt deze aanspraak op een wachtgeld regeling. BINNENLAND VERBOD Minister Nijpels van milieubeheer heeft een spoed- verbod uitgevaardigd tegen een in Engeland ontwikkelde stof die het milieugevaarlijke PCB moet ver vangen. De bewindsman vindt de nieuwe stof, die onder de handels naam DBBT op de markt zal ko men, even schadelijk voor de mens en het milieu als PCB's, waarvan de produktie en de toepassing in Nederland al eerder verboden zijn. Binnenland kort Sportprogramma De TROS mag ook van het Com missariaat voor de Media (het con trole-orgaan van de omroep) de NCRV niet beconcurreren met een sportprogramma op Radio 1. De NCRV heeft de plannen van de TROS voor een dergelijk program ma van het begin af aan bestreden om het eigen, nu al twintig jaar be staande programma Zaterdag Sport op Radio 3 te beschermen. Al eerder werd de NCRV door het NOS-bestuur in het gelijk gesteld. Aangespoeld Op het strand van 's Graven- zande is gistermiddag geheel ont klede het lichaam van een tot nu onbekende man aangespoeld. De 30 tot 40-jarige man werd gevonden door medewerkers van het hoog heemraadschap Delftland. De rijkspolitie van Den Haag kon gis teren nog niet zeggen of de man door een misdrijf is omgekomen. Het lichaam is ter identificatie en voor onderzoek overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium. Restauratie Minister Brinkman heeft de ge meente Hilversum een bedrag van 3,7 miljoen gulden toegezegd als bijdrage voor de restauratie van het Gooiland-complex. Het geld wordt gebruikt voor het opknappen van het voormalige hotelgedeelte. De totale opknapkosten bedragen tien miljoen. Hilversum zelf investeert onder meer de opbrengst van de Mondriaan (2,5 miljoen) in de res tauratie. Wurgen De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 41-jarige man veroordeeld tot zes jaar cel wegens het wurgen van een 10-jarig Marok kaans jongetje. De ontucht met het kind, waarvan de man ook ver dacht werd, achtte de rechtbank niet bewezen. Tegen de man was zeven jaar cel geëist. De man wurg de het kind in de afgelopen oude jaarsnacht bij hem thuis. Later leg de hij het kind in het portiek neer en deed alsof hij daar het jongetje had gevonden. In zijn notitie schrijft Van Hou welingen dat het beroep van jacht vlieger gezien de hoge fysieke ei sen niet langer dan ongeveer 20 jaar kan worden uitgeoefend. De jachtvlieger die na z'n 43ste nog wil doorgaan zal daarom niet meer in vliegende functies inzetbaar zijn, maar een aanstelling krijgen bij het grondpersoneel. Voor vliegers bij de marine (Ori on- en helikoptervliegers) en heli kopter- en transportvliegers bij de luchtmacht is de bindingstermijn verlengd van acht tot tien jaar. PvdA: ook extra geld weduwe met jonge kinderen DEN HAAG (GPD) De PvdA in de Tweede Kamer vindt dat er snel een regeling moet komen die we duwnaars én weduwen met jonge kinderen recht geeft op een uitke ring om de extra lasten op te van gen. De fractie is het niet eens met CDA en WD die donderdag sa men met SGP, GPV en RPF een initiatiefwetsvoorstel indienden dat alleen weduwnaars een extra uitkering van 200 gulden in de maand moet geven. De PvdA wil ook weduwen recht geven op de extra uitkering omdat anders sprake is van ongelijke be handeling van mannen en vrou wen. In een brief aan CDA-woord- voerster Doelman-Pel schrijft de PvdA niet in te zien waarom de uit kering aan mannen voorbehouden moet zijn. Volgens de PvdA-kamerleden Van Nieuwenhoven en Ter Veld is het initiatiefvoorstel niet bedoeld als verzekering voor het wegvallen van het inkomen van de kostwin ner, maar als compensatie voor de extra kosten die de combinatie van taken van een alleenstaande ouder met zich meebrengt. Tot nu toe krijgen alleen wedu wen met kinderen een uitkering volgens de Algemene Weduwen en Wezenwet. Weduwnaars met kin deren krijgen niets. De maatregel die de regeringspartijen voorstel len, duurt slechts tot 1990. Dan moet de Nederlandse wetgeving volgens Europese richtlijnen dus danig zijn herzien, dat ook weduw naars evenals weduwen een we duwnaarspensioen krijgen. De PvdA wil daarop vooruit lopen. BEDOLVEN De 19-jarige D. Zommeling uit Den Haag is giste ren in het centrale magazijn van de Haagse supermarkt-keten Konmar om het leven gekomen. Het meisje kreeg een stelling vol met levens middelen en wijnen over zich heen. Twintig mensen zijn een half uur bezig geweest om het slachtoffer tevoorschijn te halen. Volgens de brandweer moet ze gezien het hoofdletsel onmiddellijk dood zijn geweest. ROERMOND De Nederlandse Katholieke Schoolraad is de con frontatie met bisschop Gijsen van Roermond aangegaan: scholen in het bisdom die zich niet willen neerleggen bij Gijsens' nieuwe re glement voor het katholiek onder wijs, kunnen terecht bij de NKSR. door Santé Brun Ze kunnen 'gewoon' katholiek blij ven, zonder op de vingers te wor den getikt door een bisschoppelijk gedelegeerde die de handel en wandel van bestuur, leerkrachten, leerlingen en ouders toetst aan de strikte normen die de bisschop van Roermond er op nahoudt. Homofiele, gescheiden en onge huwd samenwonende leerkrach ten zijn volgens die normen uit den boze. Het staat er niet letterlijk zo, maar dat is wel de betekenis die Gijsen wenst te geven aan de door hem afgekondigde regel dat de ka tholieke scholen zich dienen te on derscheiden 'door rechtzinnigheid in de leer en degelijkheid van le- Mythe Een dergelijke formulering houdt mogelijkheden voor eigen uitleg in, dat wel. Sommigen, zoals de pastoor-deken Joosten van Echt, grijpen die kans ook volgens aloud rooms gebruik: als een ho mofiele leraar zijn seksuele geaard heid maar geheim houdt, en er 'niet naar leeft', dan is er niet echt een vuiltje aan de lucht. Op dezelfde wijze is ook de mythe van het celi baat eeuwenlang in stand gehou den: de pastoor kon zijn gang gaan, zolang hij maar niet met zijn vrien din wilde trouwen. EDE (ANP) - Het is voor kinderen die kanker hebben gehad, voor hun ouders, broertjes en zusjes meestal moeilijk om na afloop van de be handeling weer 'gewoon' te gaan leven. Vooroordelen over kanker bij de buitenwacht, maar ook emo tionele problemen bij de gezinsle den zelf zorgen nogal eens voor een lange nasleep. Meer informatie over deze psychische en sociale ef fecten, naast de medische informa tie die de ouders al krijgen, kan problemen voorkomen of helpen oplossen. Dat stelde de kinderpsy chologe J. van Dongen-Melman vandaag in Ede op een vergadering van de Vereniging voor Ouders van Kinderen met Kanker. Van Dongen-Melman, verbon den aan het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis, onderzoekt mo menteel welke emotionele en soci ale problemen zich op de lange ter mijn voordoen in een gezin waar een van de kinderen kanker heeft gehad. Hierover is tot nu toe nog te weinig bekend, zo stelt de onder- VELDHOVEN (GPD/ANP) - De WD gaat vooralsnog akkoord met de inkrimping van de politie met circa 2.700 man, zoals het kabinet heeft voorgesteld. Wel moet wor den aangetoond dat dit niet ten koste gaat van het aantal politie mensen op straat. WD-fractieleider Voorhoeve zei gisteravond tijdens de WD-jaar- vergadering in het Brabantse Veld hoven het eens te zijn met het kabi net, dat de politie doelmatiger kan werken. "Dat kan besparingen op leveren die voor investeringen in moderne apparatuur kunnen wor den gebruikt", zo sprak hij het ka binet na. Voorhoeve voegde daar echter aan toe: "Wat niet mag gebeuren, en daar wil ik duidelijk over zijn, is dat er minder politie op straat komt en dat er onvoldoende mankracht zou zijn om de criminaliteit hard aan te pakken". Maandag is er in de Kamer een debat over het politiebudget. Uit de rede van Voorhoeve bleek dat de WD niet zal komen met voor stellen om het politiebudget nu te verhogen. Voorhoeve sloot echter niet uit dat in de begroting voor 1989 extra geld voor misdaadbe strijding moet worden uitgetrok ken. Voorhoeve ging in zijn rede ver der onder meer in op de beperking (Nog heel onlangs kreeg de pas toor van een psychiatrische inrich ting in Heerlen het consigne dat hij zijn openlijke omgang met een maatschappelijk werkster in de zelfde inrichting moest verbreken, dan wel zich naar Groningen moest laten overplaatsen, waarheen hij zijn geliefde dan kon meenemen in de functie van huishoudster. Hij heeft nu een weekendrelatie, zijn geliefde bleef in Zuid-Limburg). zoekster. Zij pleit voor meer onder zoek: "Om een goede nazorg op te kunnen zetten, zul je toch allereerst moeten weten welke problemen zich in die gezinnen voordoen". Het bieden van goede nazorg is volgens de onderzoekster des te be langrijker, omdat de groep van ge nezen kankerpatiëntjes steeds gro ter wordt. De resultaten van de be handeling worden steeds beter en momenteel geneest twee derde van de kinderen met kanker, al is het overlevingspercentage verschil lend voor verschillende soorten kanker. De ouders van kankerpatiëntjes van de aftrekposten in de belastin gen. Zowel tariefsverlagingen als behoud van de aftrekposten zijn onmogelijk, aldus Voorhoeve. Er moet een keuze worden gemaakt. Hij daagde het bedrijfsleven en be langenorganisaties uit een verant woorde afweging te maken met het oog gericht op het algemeen be lang. Voorhoeve wees verder een ver dubbeling van de kinderbijslag, waarvan in CDA-kringen sprake is, Sinds de aankondiging en feite lijke invoering van Gijsens nieuwe reglement is de tactiek van de meeste katholieke scholen: blijf zitten waar je zit en verroer je niet. Sommige denken wellicht dat het wel zal overwaaien, andere hopen op ingrijpen van Rome omdat het reglement in strijd zou zijn met het kerkelijk wetboek. En als er dan toch een religieus commissaris moet komen, is er altijd nog kans blijven zich vaak lang onzeker voe len, ook nadat hun kind medisch genezen is verklaard, zo is uit het Rotterdamse onderzoek gebleken. "Ouders blijven het kind dat ziek is geweest toch vaak anders zien, ze zijn erg voorzichtig en vinden het moeilijk hun kind vrij te laten. De opvoeding is minder vanzelfspre kend geworden dan voor de ziek te", aldus Van Dongen-Melman. Ook de reactie van de buitenwe reld maakt het voor het gezin niet gemakkelijker weer in zijn gewone doen te raken. Scholen en andere instanties waarmee kinderen te maken hebben, reageren volgens Van Dongen-Melman nogal eens van de hand. De fractieleider van de WD vroeg zich af waar de vijf miljard gulden, die hiervoor nodig is, vandaan moet worden gehaald. Desgevraagd zei Voorhoeve ver hoging van de kinderbijslag wel bespreekbaar te vinden maar er geen prioriteit aan te geven. De prioriteit, aldus Voorhoeve, legt de WD bij de verkleining van het ver schil tussen bruto- en netto-loon kosten. Vice-premier De Korte leg de daar in zijn toespraak ook de na druk op. dat de betrokkene een oogje toe knijpt. Ingrijpen Een gevolg van de zwijgtactiek van de scholen is, dat niemand be reid is zich met naam en toenaam in de discussie te mengen. Wie de kop boven het gras uitsteekt, weet wat er gebeurt. Jef Dezaire, be stuurder van de Katholieke Onder wijs Vakbond (KOV) en evenals Gijsèn woonachtig in Roermond, doet zijn mond wel open. Hij ont kent niet dat Gijsen het recht heeft een eigen reglement uit te vaardi gen. Maar de gevolgen zijn volgens hem "afschuwelijk". "De macht van de bisschop is vrijwel onbegrensd. Hij kan bij voorbeeld de invoering van een nieuwe geschiedenismethode ver bieden. Collegiaal bestuur is niet meer mogelijk. Geen enkel zichzelf respecterend bestuurslid zal in zo'n schoolbestuur willen zitten. Ook op op het gebied van de mede zeggenschap door ouders gaan we minstens vijftien jaar terug". De scholen die denken dat er tot invoering van het reglement, 1 ja nuari 1993, nog heel wat water door de Maas zal stromen (Gijsen is te gen die tijd zestig, en misschien grijpt Rome wel in>, hebben het mis, denkt Dezaire. "Het reglement geldt nu al. Wanneer scholen gaan fuseren, dan moeten de statuten worden gewijzigd en dan kan de bisschop al ingrijpen. Want voor terughoudend op kinderen die kanker hebben gehad. Bij alle gele genheden waarbij formulieren in gevuld moeten worden en de medi sche voorgeschiedenis van het kind aan de orde komt. kunnen on nodige belemmeringen opgewor pen worden. Scholen aarzelen bij voorbeeld soms om genezen kan kerpatiënten in te schrijven en ver wijzen naar speciaal onderwijs voor zieke kinderen. Ook bij be roepskeuze en militaire dienst kan de vroegere kanker weer als pro bleem de kop opsteken. Vooroor delen over kanker spelen hierbij volgens de onderzoekster een rol. "Men moet leren accepteren dat een kind van kanker kan genezen", zo stelt zij. De ziekenhuizen, die kinderen met kanker behandelen, hebben volgens de onderzoekster een be langrijke taak bij het wegnemen van de vooroordelen. Zij moeten de voorlichting aan scholen, sport clubs en andere betrokken instan ties ter hand nemen, zo stelt zij. DEN HAAG (ANP/GPD) - Als in Nederland een nieuwe kerncentra le zou worden gebouwd, zullen bij een zeer ernstig ongeval onder de bevolking geen directe dodelijke slachtoffers vallen. De totale economische schade van zo'n ongeval bedraagt circa 16 miljard gulden. Alleen als het Rot terdamse industriegebied zou wor den getroffen door een ongeval met een op Moerdijk gebouwde kern centrale kan de schade oplopen tot zo'n 30 miljard gulden. Dit is gebleken uit een studie die in opdracht van het kabinet is uit gevoerd. Het onderzoek is gedaan naar aanleiding van de kernramp in Tsjernobyl van april 1986. Zoals bekend besloot het kabinet na die ramp een besluit voor de bouw van nog eens drie kerncentrales voorlo pig uit te stellen. Volgens de studie is de kans op een ongeluk met een nieuw te bou wen kerncentrale gering. Het zal hoogstens een keer in een miljoen jaar gebeuren. Daarbij komt dan slechts 0,1 procent van de radioac tieve inhoud van de kerncentrale in de omgeving vrij. Volgens de stu die kan nooit meer dan een procent van de inhoud van de kerncentrale bij een ongeval vrijkomen. Nieuwe veiligheidseisen, die aan nog te bouwen kerncentrales worden ge steld, staan daar borg voor. Bij een ongeval zullen er in ons land geen dodelijke slachtoffers vallen, volgens het onderzoek. Er UTRECHT (ANP) - De voorlich ting over geneesmiddelen is verre van optimaal. Artsen en apothe kers geven lang niet altijd monde linge voorlichting, ze zijn er niet voldoende in geschoold en soms geven ze onderling tegenstrijdige informatie. Bij slechts een deel van de geneesmiddelen zit een bijslui ter en de bijsluiters zijn vaak moei lijk te lezen en te begrijpen. Dit schrijft drs A.F. Mantel in het Phar- maceutisch Weekblad Het bevorderen van een verstan dig gebruik van geneesmiddelen heeft veel zin. Naar schatting 10.000 patiënten belanden jaarlijks in het ziekenhuis vanwege bijwer kingen van geneesmiddelen en van hen overlijden er naar schatting 600. De schattingen van het aantal mensen dat verslaafd is aan slaap- en kalmeringsmiddelen liggen tus sen de 14.000 en 28.000. Tenslotte vallen er per jaar ongeveer 200 do den in het verkeer tengevolge van onzorgvuldig gebruik van genees middelen. die fusie is de toestemming van de bisschop nodig". Dezaire, die van oordeel is dat het bisschoppelijk reglement in strijd is met het kerkelijk wetboek, verwacht overigens niet dat Gijsen ver zal komen. Hoewel zelfs zijn ei gen KOV nog steeds geen officieel standpunt over het reglement naar buiten heeft gebracht, denkt Dezai re dat de scholen zich er massaal te gen zullen uitspreken. Als puntje bij paaltje komt, zal volgens hem blijken dat ze niet meer bereid zijn zich de les te laten lezen door een bisschoppelijk gedelegeerde. Vast staat dat Limburg steeds meer in de greep raak van een stro ming die vindt dat het maar eens uit moet zijn met die ouderwetse gebruiken. Daar ligt ook de oor zaak van alle problemen: meer en meer katholieke Limburgers ont trekken zich aan de bemoeizucht van het roomse patriarchaat. De explosieve groei van het openbaar onderwijs getuigt daarvan. In Maastricht is in enkele jaren tijd het aantal openbare scholen van nul tot zes opgelopen, en aan de vraag is nog niet voldaan. 'Me neer pastoor', die katholieke scho len of sportclubs de wet voor schrijft, hoeft niet langer te reke nen op volgzaamheid. Net als de bisschoppelijke censoren die de katholieke pers plachten te dicte ren zijn zij uit de gratie geraakt. In katholieke kring is lang gepro beerd het tij te keren, bijvoorbeeld 'Weinig kans op epidemie zeehonden in Waddengebied' PIETERBUREN (ANP) - De kans dat het herpes-virus ook toeslaat onder zeehonden in het Nederland se Waddengebied is niet erg groot Dat zei Lenie 't Hart van het zee hondencentrum in Pieterburen gisteren in een reactie op de grote sterfte onder zeehonden in de Oost zee bij Denemarken. "De moeder zeehonden zitten nu nog met hun jongen op een vaste plek, namelijk op de zandbanken. Als iedereen blijft waar hij zit, is er niets aan de hand", aldus Lenie 't Hart. Er komt overleg tussen Nederland, Dene marken en de Bondsrepubliek over hoe de sterfte onder de zee honden het beste bestreden kan worden. De Deense regering heeft het zeehondencentrum in Pieter buren inmiddels om advies ge vraagd. kunnen wel tot 20.000 mensen be smet raken en ziek worden. Over een periode van vijftig jaar neemt bovendien de kans op kanker toe Die toename is echter zeer gering. Nu loopt een op de drie Nederlan ders de kans op kanker. Die kans stijgt met ten hoogste 0,15 procent. Bij een ongeval kunnen de om wonenden worden geëvacueerd. Dat geldt voor alle mogelijke vesti gingsplaatsen van kerncentrales te weten Borssele, Moerdijk, Maas vlakte, westelijke Noordoostpol derdijk en Eemshaven. Alleen bij Moerdijk kunnen na de eeuwwis seling problemen ontstaan, gezien het grote aantal verzorgingstehui zen dat zich in de buurt bevindt. Bij een ongeluk met een kern centrale wordt de helft van de scha de veroorzaakt door het verlies van de centrale zelf. De verminderde export aan agrarische produkten vormt het restant van de schade. Een apart probleem vormt de drinkwatervoorziening in ons land Een ongeluk met een kerncentrale leidt ertoe dat grondwater enkele jaren later besmet raakt. Het opper vlaktewater raakt meteen besmet. Vooral het IJsselmeer in hierbij kwestbaar. Dit water zal voor zeker drie jaar onbruikbaar zijn mits het gaat om een kerncentrale op de westelijke Noordoostpolderdijk. In Noord Holland valt dan tot 30 procent van de drinkwatervoorzie ning weg. Overigens kan in alle ge vallen de drinkwatervoorziening op peil worden gehouden. Onderzoek heeft uitgewezen dat minder dan de helft van de huisart sen altijd iets zegt over de werking van de door hen voorgeschreven geneesmiddelen. Vijf procent doet dat nooit. Een argument om het niet te doen, is dat het de patient angstig kan maken. Maar dat blijkt in de praktijk slechts zelden het ge val. terwijl de informatie voor de patiënt van groot belang kan zijn om te weten wat hij moet doen als de bijwerking inderdaad optreedt. De apothekers zien het geven van voorlichting volgens Mantel als een taak van ondergeschikt be lang. Ze krijgen er ook geen extra vergoeding voor. Een andere rem op het geven van voorlichting kun nen de commerciële belangen zijn die de apotheker heeft bij de ge- neesmiddelenafzet en waardoor hij niet wordt gestimuleerd om min der of andere medicijnen dan wel het helemaal afzien van genees middelen aan te raden. Zo bezit 90 procent van de apothekers volgens Mantel aandelen of obligaties van farmaceutische groothandels. door enquetes naar de behoefte aan openbare scholen te verhinde ren. Het kon katholieke ouders maar op verkeerde ideeën brengen. Vrijwel geen enkele openbare school is er zonder slag of stoot ge komen. Een aardig voorbeeld vormt Kerkrade: ondanks onder zoeken die een duidelijke behoefte aan openbare scholen uitwezen, komt het er nu pas van, nu de PvdA de grootste partij in de gemeente raad is. Het worden er nu meteen drie. Het roomse bolwerk, in de ge meenteraden gesteund door het vroeger oppermachtige CDA, wan kelt. Slechts een minderheid van de katholieken in Limburg is nog kerkelijk, en die kerkelijkheid neemt mediterrane vormen aan. Dopen, huwen, begraven en de Eerste H. Communie: dat zijn zo ongeveer de enige zaken waar de kerk nog aan te pas komt. Het katholieke onderwijs in Lim burg kan er niet omheen, het is aan passen en meegaan met de moder ne tijd of vasthouden aan de stren ge leer van Gijsen en genoegen ne men met een bescheidener rol. Vooralsnog lijkt een scheuring on vermijdelijk. Alom wordt nu ge sproken over het ontstaan van twee soorten katholieke scholen in Limburg: wel erkend door Gijsen en niet erkend door Gijsen. De laatste categorie kan de neutraal- bijzondere status nemen, met een katholiek sausje. Van belang is dan de vraag of de bisschop van Roermond het alleen recht heeft op de stempel 'katho liek'? Met andere woorden: kan hij voor de burgerlijke rechter een ver bod afdwingen op het zich 'katho liek' noemen van een school die dat naar zijn normen niet is? Ook daar over zijn de meningen vooralsnog verdeeld. VVD-voorzitter Ginjaar (rechts) en fractievoorzitter Voorhoeve maken een praatje tijdens de ledenvergadering van hun partij in Veldhoven. (foto ANP) Schoolraad legt strenge normen bisschop Gijsen naast zich neer Sinds de aankondiging en feitelijke invoering van Gijsens nieuwe regle ment is de tactiek van de meeste katholieke scholeii: blijf zitten waar je zit en verroer je niet. (foto gpd) AMSTERDAM Een zet weekeinde in Amsterdam. haalde gisteren een kwastje over zijn schip ter voorbereiding op de vlootdagen dit (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3