'Het is heel onorthodox om kritiek te leveren' Een Russisch kerkfeest in Mokum Lissese leraar Rob Merks vertoefde klein jaar in 'heilige der heiligen' Glasnost belooft voor orthodoxen nieuw tijdperk EXTRA In alle Russisch-orthodoxe ker ken in de Sovjetunie en daar buiten wordt in juni het millen nium gevierd. Dan wordt her dacht hoe duizend jaar gele den vorst Vladimir het christen dom in Rusland bracht. Ook in ons land wordt dit jaar op veler lei plaatsen aan dit jubileum aandacht geschonken, zoals bijvoorbeeld in de Russisch-or thodoxe kerk H. Nicolaas van Myra in de Utrechtsedwars straat in Amsterdam (5 en 12 juni) onder leiding van priester Aleksej, overigens gewoon een Nederlander. "Als je de vraag stelt: wat is Rusland, wat. is het eigene, dan kom je uit bij het christendom". door Henk Houtman De sneeuw ligt dik in de straten en de parken. Het is twintig graden on der nul. Een flauw zonnetje dringt zich door de zwaar berijpte berken. Er is iets van een zilverachtige glin stering in de lucht waar te nemen, geen sneeuw, geen regen, maar een soort bevroren dauw die neerdwar relt. Ondanks de vroege zondagmorgen be geven zich al veel inwoners te voet door de vrieskou van Moskou. Slechts een en keling slaat de weg naar het Maagden klooster in. Slierten van prachtige Slavi sche gezangen waaieren hen al tegemoet. Binnen in de kapel is het onverwacht druk. De Russisch-orthodoxe dienst is in volle gang. De gelovigen, onder wie voor al veel oude vrouwtjes met een hoofd doek om, bekruisen zich voortdurend en gaan regelmatig op de knieën. Soms lig gen ze daarbij helemaal voorover, lang uit op de grond. De vreemde bezoeker voelt zich er een beetje door gegeneerd. Voor de schitterende ikonenwand ver zorgen priesters, diakons en twee koren naar eeuwenoud ritueel een Russisch-or thodoxe kerkdienst. De rijkdom van hun gewaden, de ikonen en andere kunstwer ken steekt schril af bij de gebreide mail lots van de vrouwtjes. De zware bassen die de liturgische gezangen dragen, over stemmen het gemurmel van de gelovi gen, de gloed van de kaarsen doet de kou in de kerk vergeten. Nietig De overgang naar een zachtjesaan zo merende Utrechtsedwarsstraat in Am sterdam is minstens zo groot als de af stand tot de Russische hoofdstad. Aan de achterzijde van de katholieke kerk De Duif ligt het piepkleine kapelletje dat ge heel naar Russisch-orthodoxe traditie is ingericht. In vergelijking met het Maag denklooster in Moskou en vele andere luisterrijke kerken in de Sovjetunie mag het hoofdstedelijke kapelletje een nietig optrekje worden genoemd. Sedert de revolutie van oktober 1917 zijn vele Sovjetburgers het land ont vlucht. Zo heeft de Russisch-orthodoxe kerk, die bepaald geen aandrang tot zen dingsactiviteiten heeft, zich ongewild toch over de gehele wereld verspreid. "De glasnost in Rusland dreigt aan de Russisch-orthodoxe kerk voorbij te gaan. Er zijn veel meer mogelijkheden dan ze willen aangrijpen. De schrik zit nog in de benen. Tenslotte is Rusland een atheïstische maatschappij. Het is heel onorthodox om kritiek te leveren. De bisschoppen is nooit geleerd hun mond open te doen. Het liefst zetten ze een pluim op de hoed van de regering, in de hoop dat er dan misschien een kerk minder wordt gesloten". Rob Merks (41) weet waarover hij praat. Gedurende een klein jaar heeft de Haarlemse theoloog, inmiddels godsdienstleraar in Lisse, in het 'heili ge der heiligen' van de Russisch-or thodoxe kerk kunnen kijken. Van september 1985 tot maart 1986 stu deerde hij aan het seminarie van Le ningrad, waar de kerk haar priesters opleidt. Hij had, en dat is vrij uniek voor een buitenlander, een verblijfs vergunning voor vier jaar gekregen. Uiteindelijk werden het maar onge veer tien maanden. Merks moest overhaast de aftocht blazen, lichtelijk overspannen door de verstikkende at mosfeer. Hij was inmiddels getrouwd met een Russin, maar zijn echtgenote moest hij achterlaten. Stukje Rusland Hoe anders voelen Rob Merks en zijn vrouw Elena Sjimanskaja zich nu in hun benedenwoning in Haarlem. Het is alsof je een stukje Rusland bin nenstapt. Het huis hangt vol ikonen, afbeeldingen van kerkvorsten en sou venirs. De thee wordt gezet op een echte samowar. Elena heeft weinig moeite haar Russische gastvrijheid op Hollandse bodem voort te zetten. Het Nederlands spreken gaat haar nog moeilijk af, maar dat weerhoudt haar niet om zich heel zelfbewust te gedragen. Als ze er niet snel genoeg uitkomt brengt echtgenote Rob, die goed spreekt, uitkomst. In Elena's le ven speelt de koormuziek, waarvoor ze in Leningrad een opleiding volgde, een belangrijke rol. Ze is inmiddels dirigente van het Rijswijks Don Ko- zakkenkoor en volgend jaar ook van het Zwols Slavisch koor. Merks zet zijn verhaal voort. "Het regiem op het seminarie was ouder wets. Zeg maar patriarchaal. Er heer ste onder de studerenden een vanzelf sprekende onderdanigheid. Vóór al les moest je de zegen, vragen van de rector of de metropoliet van Le ningrad, die er ook woonde. Het pro vinciale sfeertje kwam ook omdat vrijwel alle seminaristen van het plat PAGINA 31 teland afkomstig waren, boeren zoons, vooral veel uit de Oekraïne". Buiten het seminarie is de Russi sche samenleving zich in sneltrein vaart meester aan het maken van de nieuwe vrijheid. Merks, die zo'n twee keer per jaar Rusland bezoekt, heeft dat op velerlei terrein ervaren. "Men voelt zich maatschappelijk veel vrijer. De Rus durft meer te zeggen en te schrijven. Vroeger was er geen kijk op dat een buitenlandse correspondent zomaar op straat met voorbijgangers kon praten. Dat durfden de Russen niet". Interessanter "Ik geloof niet dat deze ontwikke ling nog is tegen te houden. De inge zonden brieven in kranten zijn ook heel open. De televisie is veel interes santer geworden. Nu is er bijvoor beeld een interessante documentaire te zien over ikonen of over het be roemde holenklooster. Vorige maand ben ik met een delegatie van het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad) nog in Rusland geweest. De delegatieleden konden in vrijheid met iedereen pra ten, ook met dissidenten. Ze konden zelfs meedoen aan een protestdemon stratie". Als een ander bewijs van de nieuwe wind die er door Rusland waait, noemt Rob Merks het vernoemen van een straat in Kiev naar de protestzan ger Wladimir Wysotsky. "Die is op jonge leeftijd overleden. Op zijn sterfdag moet het kerkhof in Moskou worden afgezet met hekken, zo veel mensen willen dan z(jn graf bezoe ken. Er zijn duizenden cassettes van hem in omloop. Wysotsky zong over de frustraties uit het dagelijks leven van de Rus. Daar is hij erg populair mee geworden". Merks, die momenteel godsdienst leraar op het Fioretti Collége in Lisse is, had tijdens zijn studie aan de Ka tholieke Theologische Hogeschool in Amsterdam al snel door dat hij geen rk-priester wilde worden. "Ik voelde me er steeds minder thuis. Leraar leek me wel wat". En zo stond hij al snel voor de klas, onder andere aan de Maria-mavo in Haarlem en de Peda gogische Academie in Heemstede. Door het lezen van. de Russische klassieken raakte Merks geïnteres seerd in Rusland. "Vooral door de ma nier waarop in de literatuur over de orthodoxie wordt gesproken. Vanaf 1970 ben ik vaak in Rusland geweest. In 1980 ben ik in Amsterdam part-ti me Russische taal- en letterkunde gaan studeren. Voogd, de huidige priester Aleksej van de Russisch-or thodoxe kerk in Amsterdam, was mijn docent. Ik heb ook eens een dienst bijgewoond en sedertdien heb ik eigenlijk geen zondag meer overge slagen. Waarschijnlijk door mijn theo logische achtergrond ben ik zeer ge boeid geraakt door de boeken over de heiligenlevens. Die zijn voor mij de inspiratiebron geworden". Geweten De kans deed zich voor om in Le ningrad te studeren en dat leek Merks wel interessant. Niet om Russisch-or- thodox priester te worden, maar puur uit belangstelling. Met de harde, mee dogenloze kant van Rusland werd Merks geconfronteerd toen hij op het seminarie Elena Sjimanskaja leerde kennen. Zij leidde als inval-dirigente het koor waarin Merks ook zong. Het tweetal werd verliefd en wilde trou- "Nou, dat hebben we geweten. De metropoliet gaf domweg geen toe stemming. Ik werd ineens afgeschil derd als een smeerlap en een dronk aard en zou als onbetrouwbare bui tenlander uit het Westen de Russen wel haten. De verdachtmakingen werden steeds erger. Elena werd zelfs aangeraden niet meer alleen de straat op te gaan, want dan zou haar wel eens wat kunnen gebeuren. De kerk heeft alles geprobeerd om ons tegen te werken. Elena's paspoort en ver blijfsvergunning voor Leningrad wer den ingetrokken en ze dreigde naar haar woonplaats in de Oekraïne te worden teruggestuurd". "Buiten de kerk om, we hebben de trouwdatum zorgvuldig geheim ge houden, zijn we toch in het huwelijk getreden. De ambassade in Moskou heeft me daarbij enorm geholpen. Ik had natuurlijk ook allerlei papieren uit Nederland nodig. De ambassade Rob Merks en zijn vrouw Elena Sjimanskaja in hun Haarlemse woning vol ikonen, afbeeldingen van kerkvorsten en op tafel een Russische samo war: overhaast de aftocht geblazen. (toto mm Dijkman) heeft me uitgenodigd naar Moskou te aan vervolgingswaanzin te lijden, ie- komen om weer een beetje op verhaal dere dag gebeurde er wel wat", te komen, want ze kunnen je het leven "Op 2 juni 1986 zijn we getrouwd en behoorlijk zuur maken. Ik begon zelfs op 4 juni zat ik in het vliegtuig, zonder echtgenote. Elena kon gelukkig een aanstelling als koordirigente krijgen bij een bevriende priester in Narva in Estland. Ze heeft direct een uitreisvi sum aangevraagd en mede door mijn brieven aan de juiste overheidsinstan ties mocht ze in februari vorig jaar Rusland verlaten". Opener Ondanks deze ervaring blijven Rob Merks en zijn vrouw Elena van het land houden. Er is iets aan het veran deren; de krampachtige, verstarde maatschappij wordt opener. Veel zal afhangen van de komende partijbij eenkomst eind juni. Als de afgevaar digden achter Gorbatsjovs plannen gaan staan, wat nog allerminst zeker is, zou aan de lange weg van vernieu wing en betere menselijke verhoudin gen kunnen worden begonnen. Merks ziet op dit moment in Rus land ook een merkwaardige, negatie ve ontwikkelingen ontstaan. Dat is de opkomst van de Pamjatj (herinne ring), een beweging die de oude Rus sische cultuur een nieuwe plaats wil geven, strijdt voor behoud van oude gebouwen en kerken, voor natuurbe houd is, maar merkwaardigerwijs ook en dank zij de glasnost nu open en bloot het anti-semitisme aanwak kert. Merks: "De beweging roept op tot een nieuw soort Russisch chauvi nisme dat dan gepaard gaat aan anti westerse en anti-semitische tenden- Merks verwacht dat er op het ko mend concilie van de Russische kerk in Zagorsk het nodige zal veranderen. Dan zullen de resultaten bekend wor den van het overleg dat patriarch Pi- men met Sovjetleider Gorbatsjov heeft gevoerd. "Nu is het nog altijd zo dat een priester weinig te vertellen heeft. Hij wordt aangesteld door de parochieraad die is geïnfiltreerd door de KGB. Zo houdt de staat de zaken goed in de gaten. Slechts een paar bis schoppen durven hun mond open te doen. Zoals Kyrill, die kort geleden nog in Nederland is geweest en wiens ster rijzende is. Hij heeft moderne ideeën". HENK HOUTMAN Priester Aleksej geeft de gelovigen in het Russisch-orthodoxe kapelletje aan de Utrechtsedwarsstraat in Amsterdam de zegen. (foto h Ook in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en enkele kleinere plaatsen hebben zich Russisch-orthodoxe kerken geves tigd. Minder sonoor, maar toch ook ortho- dox-èigen, klinken de kerk-slavische ge zangen. De deur van het kerkje aan de Utrechtsedwarsstraat blijft tijdens de zondagmorgendienst open. Een moeilijk startende automotor is dan hinderlijk, maar de snel oplopende temperatuur is dat nog meer. Met dertig gelovigen is het al gauw vol: slechts een enkele Rus-van- komaf, verder zijn de meesten Nederlan ders die of met een Rus(sin) zijn ge trouwd dan wel grote belangstelling heb ben voor de Russische cultuur, zo in aan raking zijn gekomen met de Russische orthodoxie en via de doop als lidmaat zijn aangenomen. De liturgie wijkt vrijwel niet af van de diensten zoals die in Rusland al eeuwen lang worden gehouden. Dat mag ook niet, want dat is het wezen van de ortho doxie: de kerk is bezield door één en de zelfde geest. Noch verschil van nationali teit, noch dat van kerktaal of kerkbe stuur kan deze eenheid breken. In Amsterdam wordt om de week de dienst in het kerk-slavisch gehouden, zij het dat tussendoor toch nog regelmatig Nederlandse teksten zijn te horen. Uit het niets Het koor, zo'n tien man sterk, heeft een onmisbare stem in het kapittel. Zonder koorondersteuning is een Russisch-or thodoxe dienst ondenkbaar. De klanken komen kennelijk uit het niets. Zit de groep achter de ikonostase? Nee, toch niet. Het kapelletje heeft een piepklein balkon waar de zangers zich, onzichtbaar voor de bezoekers, hebben geïnstalleerd. De meeste kerkgangers kennen elkaar. Terwijl de dienst al een half uur bezig is begroeten nieuwkomers hun reeds aan wezige vrienden en bekenden met han denschudden en zoenen. Eerst echter buigt men zich bij binnenkomst over een ikoon, die even met de lippen wordt be roerd. In het eerste deel van de dienst wordt onder meer gelezen uit het Evangelie, het tweede deel heeft een meer sacra mentaal karakter. De collecte ontbreekt niet. Er liggen verschillende briefjes van vijfentwintig op de schaal. De dienst, die staande wordt bijgewoond, duurt ruim twee uur. De preek van de priester neemt niet veel meer dan vijf minuten in beslag. De rest van de tijd wordt volgens vast pa troon gevolgd. Na afloop wordt in een andere ruimte van de rk-kerk De Duif koffie gedron-. ken. Vrijwel alle bezoekers, voorgangers en koorleden zijn er aanwezig. Streng toekijkende rooms-katholieke geestelij ken, die op schilderijen aan de muren zijn vereeuwigd, verstoren de geani meerde koffie-na-afloop geenszins. De animositeit tussen Rome en Zagorsk, hoofdzetel van de Russische kerk, heeft op de Amsterdamse enclave geen vat ge kregen. Integendeel. De verstandhou ding tussen de rk-huisbaas en de ro-on- derhuurder is hartelijk. Priester Aleksej doet nog wat huishou delijke mededelingen. Iedereen wordt vanzelfsprekend weer verwacht op de jaarlijkse picknick in het Amsterdamse Bos. De kerk zorgt voor wijn. De bijeenkomst loopt ten einde. In de Utrechtsedwarsstraat, verscholen achter de Nederlandse Bank, kapitalistisch bol werk bij uitstek, is het inmiddels druk ker geworden. De straat slokt het handje vol gelovigen in de smeltkroes van bui tenlanders, toeristen en autochtonen moeiteloos weer op. Schone liturgie Priester Aleksej is de leidsman van de Russisch-orthodoxe parochie in de Utrechtsedwarsstaat in Amsterdam. De naam doet Russisch aan, maar we heb ben te maken met een (weliswaar vloei end Russisch sprekende) Nederlander. Priester Aleksej kwam 61 jaar geleden als Alewijn Voogd, zoon van een Vlaar- dingse zeeofficier, ter wereld. Het hoofd van de christelijke Montessorischool, waar de jonge Alewijn zijn lezen en schrijven oppikte, was een zeer gelovig man die prachtig kon vertellen over lij den, sterven en opstanding van Jezus Christus. Het paasgebeuren nfaakte gro te indruk op de jongeman. In 1952 ging Voogd Russisch studeren. "Het land fascineerde mee. Ik was er nooit geweest maar de boeken en de mu ziek spraken me zeer aan. Ik ging Rus sisch leren en toen ontmoette ik op de Universiteit van Amsterdam een Russi sche studente, Tatiana Stojanova, met wie ik ben getrouwd. Via haar kwam ik in contact met de Russisch-orthodoxe kerk en ging ik diensten bezoeken. Ik was erg getroffen door de schone litur gie. Het gaf mij een heel andere kijk op het geloof dan ik uit het christelijke milieu gewend was. Ik ben toen ook in een koortje gaan meezingen omdat me het kerk-slavisch wel nuttig leek voor mijn studie Russisch". "Toch kwam ik niet tot geloof. In te gendeel eigenlijk, want ik was me voor mijn studie volop gaan bezighouden met de moderpe Russische atheïstische ideo logie. Dat werd als een sociaal experi ment in een nieuwe wereld gezien, heel interessant. Pas aan het eind van mijn studie kwam ik in een soort crisis te recht. Ik was veertig en ging de balans opmaken. De vraag wat ik zou gaan doen werd dringend. Toen had ik het geluk in aanraking te komen met het werk van de Russische religieuze filosofen uit eind 19de, begin 20ste eeuw. Zij voelden veel voor een revolutie. De sociale vernieu wing was gezien de grote armoede van het volk onontkoombaar". Antwoorden "Als je de vraag stelt: wat is Rusland, wat is het eigene, wat zijn de wortels van de cultuur, dan kom je uit bij het chris tendom. Dat proces had ik al studerende doorgemaakt, het gaf veel antwoorden op mijn vragen. Verstandelijk kon ik het geloof al wel vatten, maar nu zag ik ook de waarheid ervan". De in Engeland wonende geestelijke Antoni Bloom, tevens metropoliet van de Russische diocees Surozh, trok Voogd uiteindelijk over de streep. "Hij heeft mij geholpen tot het aannemen van het geloof te komen. Bloom is een be langrijk persoon in ons gezin gebleven". In 1967 werd Voogd gedoopt, in 1974 werd hij tot diakon gewijd en in decem ber 1978 tot priester. Gedurende 25 jaar werkte Voogd als wetenschappelijk me dewerker aan de Universiteit van Am sterdam. Velen hebben bij hem het Rus sisch geleerd. Tot medio 1986 combi neerde hij het docentschap met het priesterschap. Eenmaal met vut kon Voogd, die de naam Aleksej heeft aange nomen, zich geheel wijden aan het pries terschap. Belangrijke steun vormt echt genote Tatiana Stojanova die het koortje dirigeert. Vrij laat heeft priester Aleksej toch nog de eervolle uitnodiging van de Rus sische kerk gekregen om de officiële mil lenniumviering mee te maken. Van 4 tot 17 juni verblijft hjj in de Sovjetunie, waar hij onder andere het concilie van de Rus sisch-orthodoxe kerk in het Drievuldig heidsklooster in Zagorsk zal bijwonen. Daar worden belangrijke mededelingen en besluiten verwacht over de verhou ding kerk-staat en dus over de toekomst van de kerk, die wellicht haar plaats in de Russische maatschappij weer zonder be lemmeringen mag innemen. Met de glasnost van Gorbatsjov lijkt ook de Russisch-orthodoxe kerk aan een nieuw tijdperk te beginnen. Illustratief voor de veranderde hou ding van de Russische autoriteiten is de ontvangst die patriarch Pimen op 29 april in het Kremlin ten deel viel. De Russische televisie filmde Gorbatsjov en Pimen uitgebreid. Bij die gelegenheid erkende Gorbatsjov dat de staat ten opzichte van de kerk fouten heeft gemaakt die weer goed gemaakt moeten worden. Zo zal ook de kerk van de nieuwe wet op de ge wetensvrijheid, die in aantocht is, kunnen profiteren. Als op 10 juni in de Opstandings- kerk van het Danilovklooster in Moskou de plechtige bekrachtiging van de jubileum-akte plaats heeft, bijgewoond door honderden rege- rings- en kerkelijke vertegenwoor digers, dan zullen de nog altijd vele miljoenen Russische gelovigen daarvan via hun televisiescherm on getwijfeld kennis kunnen nemen. Nederland kent de Russisch-or- tlK loxe kerk van nabij sedert de ve».iger jaren van de vorige eeuw. Dat is te danken aan de Russische prinses Anna Paulowna, de echtge note van koning Willem II. In de pa leizen waar zij woonde, zoals Soest- dijk en in Den Haag Kneuterdijk en Rustenburg, liet Anna Paulowna Russisch-orthodoxe kapellen in richten. De diensten werden vooral bijgewoond door vertegenwoordi gers van het Russische corps diplo matique. In 1937 werd in de Obrechtstraat in de residentie een eigen kerk in gebruik genomen. Vo rig jaar werd er het vijftigjarig jubi leum gevierd. In 1959 werd de kerk aan de Obrechtstraat in juridische zin ver kocht aan de patriarch van Moskou. Dit heeft enkele parochies in ons land tot een curieus twistpunt ge bracht. De roerende goederen van de kerk werden namelijk niet ver kocht. Het betreft enkele kostbare stukken afkomstig uit de nalaten schap van koningin Anna Paulow na, zoals een zware gouden kelk, kandelaars en een fraai evangelie boek. De waardevolle spullen zijn in een bankkluis opgeborgen. De Haagse bisschop Dionissios heeft destijds één sleutel aan 'Moskou' ge geven en één is er in ons land. De kluis kan alleen worden geopend als beide sleutels beschikbaar zijn en dat ligt een beetje moeilijk. Anna Paulowna heeft de kerkelijke attri buten aan de Russisch-orthodoxe kerk in Nederland nagelaten, maar de vraag is aan welke parochie. Een oplossing voor deze typisch Neder lands aandoende 'kerkstrijd' is niet in zicht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31