DE GEMUILKORFDE MISS AFSCHEID IN STIJL jËKÊÈÊÊl- Angelique Cremers voelt zich slachtoffer van wurgcontract Stompwijks bedrijf verzorgt diercrematies op maat -i. EXTRA Ten tijde van de Miss World- parade in Londen mochten zelfs haar ouders haar niet aanraken. Ze mocht tien minuten met haar vriendje praten, toen was de tijd om. Kortom: Miss Holland zit vol wrok. Maar kan er niet of nauwelijks over praten omdat ze gemuilkorfd is door een listig contract. Vader en moeder Cremers vinden het nu welletjes. Met modder gooien kunnen wij ook, zeggen ze. De wrange vruchten van een miss-titel. door Hans Toonen Het cliché wil dat Miss Holland een buigzame Barbie-pop is die niet te rugpraat. Frans Verlinden, een steenrijke huizenexploitant in Am sterdam en organisator van de'Miss Holland-verkiezing, moet dit ook gedacht hebben. Want hij vond het doodnormaal de uit verkoren deelneemsters aan 'zijn' verkie zing een arbeidscontract te laten tekenen waarmee je jezelf muilkorft en aan de lei band laat leggen. Mooi en meegaand; meer mag Miss Holland niet uitstralen. Vorig jaar tekende ook Angelique Cre mers uit Schinveld dit contract. Ze won de nationale titel met kroon, plus een Renault Turbo. Nu, nog geen driekwart jaar later, zit er modder aan haar kroon. En straks is de knalrode Renault te koop. En kunnen vader en dochter Cremers Verlindens bloed wel drinken. Boete De Amsterdammer stuurt ineens scho ne slippendraagsters van Angelique Cre mers naar internationale Miss-verkiezin- gen. Omdat Miss Holland zelf, gekweld door heimwee, weigert haar beste benen voor te zetten, zo bazuint.de miss-gros- sier in het rond. Wat is er mis met Miss Holland? Meer dan met haar mooie tanden knar sen is Angelique contractueel niet toege staan. Zonder toestemming van het na tionale comité Miss Holland-verkiezing (lees Frans Verlinden) mag zij geen inter views geven. Bij overtreding krijgt Miss Holland een boete van minimaal 4000 gulden. Bovendien zal ook de schade die het comité oploopt op haar worden ver haald. Vandaar dat vader Cremers en Rudy Welches, Angelique's Duitse promotor, zich opwerpen om de verloren eer van Miss Holland te.redden. Uiteraard is de dochter die middag mooi en mistroostig aanwezig. Nog geen uur later vraag je jezelf hard op af waarom Angelique dat contract heeft getekend. "Omdat je, kijkend naar de 23 andere mededingsters, denkt datje toch niet zult winnen. En als je dan toch wint maakt dat contract niets uit, denk je...". Frans Verlinden verkondigt dat hij geen kant meer op kan met Miss Hol land, omdat Angelique in elkaar krimpt van heimwee. Uit Londen, waar Miss World is verkozen, zou ze 'nog magerder dan ze al was' naar Limburg zijn terugge keerd. Helemaal mis, bast vader Cremers, in het dagelijks leven milieuhygiënisch me dewerker van de regionale inspectie volksgezondheid Limburg. Voor Frans Verlinden en diens contract haalt hij de neus op. Onmondig kind Nauwelijks neergestreken in zijn.ach tertuin in Schinveld schuift hij me twee velletjes toe. Met rode pen lucht hij PAGINA 25 niet eens op eigen houtje panty's mag ko pen. Uiteindelijk liet Miss Holland zich toch richting Taiwan paaien door belof ten over een gesponsorde reis, ook voor haar (inmiddels) ex-verloofde. En een andere creatie dan dat zwarte jurkje dat ze zowel in Nederland als in Londen had gedragen. Groot was de teleurstelling toen Harry Balk nog geen week later om persoonlijke redenen zijn ontslag nam bij Verlinden. "Harry vertrouwde ik volledig, wat ik met de beste wil van de wereld niet kan beweren van Verlinden. Zeker niet nadat hij alle gemaakte afspraken over deelna me aan Taiwan aan zijn laars lapte", durft Angelique die middag wel voor eigen re kening te nemen. Onderschat verder haar verontwaardiging niet toen bleek dat ze ook in Londen voor de derde keer in het zwarte geleende jurkje moest op draven. Verlinden kon Taiwan op z'n buik schrijven. Vader Cremers: "En toen ont popte hij zich als een chanteur, een be drieger en een bloedzuiger. Mijn dochter moest haar titel inleveren, inclusief kroontje. Hij zou haar aansprakelijk stel len voor alle verliezen nu zij haar con tractuele verplichtingen in het buiten land niet nakwam. Ik geef toe dat zijn dreigementen ons deden verbleken. Ver geet even niet dat hij veel macht en nog méér geld heeft. Maar toen we over de eerste schrik heen waren begonnen we van ons af te bijten". Arrogante boer Pakt weer de eerder genoemde twee velletjes waarop hij zijn woede heeft weggeschreven. En leest voor: "Als mens heb ik één avond gedacht dat hij best aardig was. Nu denk ik veel meer aan een arrogante boer in een ihooi pak. Ik moet deze kwalificatie echter direct terugnemen, anders doe ik alle agrariërs onrecht". Bang voor een proces? Verlinden loopt volgens hem die kans eerder. "Hij staat bij ons in het krijt. Bovendien blok keert hij nu tal van boekingen die Angeli que kan maken maar die ze vanwege dat wurgcontract als Miss Holland niet durft op te pakken. Ze mag zich wel laten be spotten, maar op de waarheid staat een boete van 4000 gulden. Ben toch be nieuwd wat de rechter van dergelijke ar beidsvoorwaarden vindt". Maar dergelijke contracten zijn toch schering en inslag in de wereld van glit ter en glamour? Waar mooie meiden blind hun handtekening onder zetten. Van exploitatie liggen ze niet wakker. Vader Cremers: "Wijs geworden door het gekrakeel met Verlinden heeft ze dus het contract voor deelname aan Miss Universe aandachtig doorgenomen. Ze moest vooraf verklaren dat ze, eenmaal uitverkoren, gedurende een jaar in dienst kwam van de Miss Universe-orga- nisatie. Over condities en arbeidsvoor waarden werd met geen kleine letter ge rept. Ze moest alleen tekenen". Of ze Taiwan niet een beetje mist, pro beer ik Angelique te vragen. "Wat is er nu zo mooi aan Taiwan als je vier weken op je hotelkamer moet blijven. En die twee ton die er te verdienen viel interes seert me niet". Trap bekleden Liever vandaag dan morgen mogen er van haar Miss Holland-verkiezingen ge houden worden. "Dan ben ik tenminste van die Verlinden af. Begrijp me niet ver keerd; aan de Miss Holland-verkiezing heb ik geen kater overgehouden. Inte gendeel. Ik heb nu kans op een tv-show in Duitsland. Trouwens, wie had me zon der de Miss-titel in mijn kapsalon in Schinveld gevonden?". Toch is ze haar verloofde kwijt. En staat de Renault te koop. Met haar ver loofde was het, zo beweren vader en dochter in koor, uiteindelijk toch misge lopen. De Miss-periode heeft het uit el kaar gaan alleen maar versneld. En de Renault kan ze zich niet permitteren. "Ik laat liever de trap bekleden in mijn huis". Angelique Cremers na een halfjaar Miss Holland: gevangene zonder tralies. zijn hart. "Om een aantal goede redenen, waarvan Verlinden zelf de oorzaak is en waarvan heimwee slechts een onderge schikte is, heeft Angelique besloten niet meer mee te doen aan de Miss Universe- verkiezing. Haar contract met Verlinden staat ook toe een uitnodiging voor deel name aan een internationale verkiezing niet te aanvaarden. Waarschijnlijk uit woede over het niet z'n zin krijgen, heeft Verlinden zelf besloten Angelique niet naar andere verkiezingen uit te zenden". Vervolgens verzucht hij 'in rood' het merkwaardig te vinden dat 'een comité, dat propageert dat een Miss niet alleen mooi moet zijn, maar een zelfbewuste vrouw van deze tijd die weet wat ze wil, behandeld wordt als een onmondig kind. Intussen is mevrouw Cremers al zeker vier keer handenwringend aan de tuinta fel verschenen, bang dat deze tegenaan val uiteindelijk nog meer modder op haar dochter zal werpen. En, niet te ver geten, die boete van 4000 gulden mini maal. Maar vader Cremers is het gedonder beu. Zeker na die vrijdag, begin mei, toen zijn dochter samen met haar Duitse promotor opnieuw was geschoffeerd door Verlinden. "Als ze naar Amsterdam zou komen, kon ze eindelijk haar onkos tenvergoeding toch zeker 5000 gulden in klinkende munt in ontvangst ne men. Alsof we geen bankrekening heb ben. Maar goed, Angelique en haar pro motor komen daar aan. Of ze meteen maar even, behalve die cheque, ook een briefje wilde tekenen. "Dat briefje bleek een schuldbekente nis waarmee Angelique tevens instemt met het verbod gedurende een jaar na de komende Miss Holland-verkiezing een boekje open te doen over haar ervarin gen als Hollands mooiste. Je moet het lef maar hebben in een land waar een afge treden of weggestuurde minister nog de zelfde dag interviews geeft". Niet aanraken Omdat Angelique weigerde te tekenen ("mijn dochter laat zich toch niet mond dood maken voor vijfduizend gulden") heeft ze nog nauwelijks een stuiver ver diend aan haar Miss-titel. De misstanden rond Angelique Cre mers begonnen eigenlijk al in Londen bij de Miss World-parade. Met pakweg 80 andere mooie missen werd ze drie weken lang opgesloten in een luxueus hotel. Zelfs haar ouders, even overgekomen om de Grote Dag van hun dochter van nabij mee te maken, mochten haar niet aanraken. Ze werd voortdurend gecontroleerd. Zomaar naar de balie lopen om een brief te posten was er niet bij. Even winkelen in Londen, vergeet het maar. Winkelen deed ze met alle andere missen, en dan alleen in een winkelpaleis dat belangen had bij de verkiezing. Aanschuiven aan het diner waar ook je dochter aanzat kostte welgeteld 480 gulden per couvert. "Mijn dochter even weghalen van het di ner kon alleen als ik een papiertje teken de waarin ik verklaarde volledig verant woordelijk te zijn voor mijn dochter. Dat zijn we al 21 jaar, zonder papiertje". Angelique knikt en stoot haar vader aan om vooral niet de ervaring van Miss Luxemburg te vergeten. "O ja, die kreeg uiteindelijk toestemming om haar vriendje te ontmoeten. Zij aan de ene kant van de tafel, hij .recht tegenover haar. Na tien minuten vond haar begelei der dat de tijd om was". Een gevangene zonder tralies. Zo heeft Miss Holland zich ook gevoeld in Tokio bij de Miss International-verkiezing. Verlindens verwijten dat ze jammerde omdat ze haar verloofde niet dagelijks mocht bellen, wordt in de Schinveldse achtertuin tandenknarsend afgedaan als kwalijke roddel. Verlinden komt gedane beloftes niet na, pareert vader Cremers, die inmiddels een vuistdik dossier heeft opgebouwd rond het zagen aan de troon van zijn Miss Holland. Kater Angelique's afwezigheid in Taiwan bij de Miss Universe-verkiezing heeft alles te maken met de 'kater van Londen'. Te rug van drie weken huisarrest in het zwaar bewaakte hotel, liet ze Harry Balk, haar manager in dienst van Verlinden, weten dat ze voortaan miss-verkiezingen mijdt waarin zij alleen dan gelucht wordt als de organisatie het uitkomt. En waar je Miljoenen Nederlanders hebben een huisdier. Ze beschouwen hun hond, kat, konijn of cavia vaak als volwaardig gezinslid. Maar zoals alle levende wezens gaan ook dieren dood. Tot zo'n tien jaar geleden werden de karkassen gewoon begraven of vermalen en onder meer tot veevoeder vermengd. Maar tegenwoordig kunnen dode huisdieren ook worden gecremeerd. Ank van der Arend runt sinds 1979 het Huisdieren Crematorium Nederland in Stompwijk. "Het is geen sentimenteel gedoe, we moeten het ook weer niet overdrijven", zegt ze over haar bedrijf. door Dirk de Moor Het Huisdieren Crematorium Nederland (HCN) in Stompwijk is dag en nacht in bedrijf. Elf werknemers zorgen in wissel- dienst voor een permanente bezetting van de telefoon. Met drie per semafoon bereikbare auto's worden overleden die ren overal in Nederland opgehaald. De olie-gestookte ovens verwerken op topda gen zo'n tachtig dieren. Honden, katten, maar ook wel konijnen, cavia's, kanaries en papegaaien worden tot as, voor prij zen die variëren van 55 tot 125 gulden. Een bruggetje over, en dan een lange weg langs volkstuinen die zo smal is dat verkeer in beide richtingen er slechts met overleg en vooruitziende blik moge lijk is. Aan het eind daarvan is een verza meling gebouwen waaruit twee forse schoorstenen omhoog steken: het cre matorium. Aan een witte paal hangt een bos borden; ze wijzen onder meer de weg naar de dierenambulance, het dieren- pension, het crematorium en het asver- strooiïngsveld. Uit de richting van het pension stijgt een veelstemmig geblaf op. Het geloei van de ovens is door een openstaande deur hoorbaar. Handen vol Ank van der Arend is' de eigenaresse van het crematorium-complex. Als al leenstaande moeder van een gezin van vier kinderen in de leeftijd van dertien tot achttien jaar, heeft ze haar handen vol aan het bedrijf. In 1979 begon ze als eer ste in Nederland met een crematorium bij haar dierenpension. Momenteel draaien er een stuk of zes soortgelijke be drijven in Nederland. "De concurrentie wordt voelbaar. Het cremeren van huisdieren neemt toe, maar de groei is er bij mij uit. Wel bestrij ken we nog steeds het héle land", vertelt Van der Arend. Ze wijst het voornaamste verzorgingsgebied van het HCN aan op een landkaart in het modern geoutilleer de kantoor: "Voor westelijk Nederland, Brabant, Gelderland en Zeeland - met uitzondering van Zeeuws Vlaanderen en Walcheren - berekenen wë twintig gul den aan vervoerskosten, voor de rest van Nederland vijftig gulden". De auto's van het bedrijf zijn blanco. Geen reclame dus, dat vindt Van der Arend niet pas send. Het crematorium is ook 's nachts be reikbaar. "Dat zijn we aan de mensen verplicht. Als een dier overlijdt kan dat de mensen erg aangrijpen. Als ze bellen komen wij het dier ophalen, netjes met een brancard. Natuurlijk kunnen ze het dier ook zelf vervoeren. We cremeren binnen een dag. Ze kunnen er wat ons betreft bij aanwezig zijn", aldus de eige naresse. Een crematie duurt anderhalf uur. Vooral de verbranding van de bot ten neemt veel tijd in beslag. Ank van der Arend maakt de indruk het leven van de zonnige kant te bezien. Vrolijke, nieuwsgierig kijkende ogen in een beweeglijk gezicht. Ze benadrukt dat haar crematorium voor niemand ge heimen heeft. "Ik ben een recht-voor-z'n- raap type", omschrijft ze zichzelf. Behoefte Ze begon met het crematorium in 1979. Al snel bleek dat er behoefte aan was. Het Stompwijkse bedrijf verzorgt zo'n vijftig tot tachtig crematies per week. "Als het erg koud of warm is, of bij de overgang van warm naar koud weer, neemt het aantal toe. Dan worden dieren ziek, net als oude mensen", vertelt Van der Arend. Ze praat in een ruimte waar de nacht dienst wordt gehouden. Drie telefoons op een bureau. Een opklapbed en een open keuken met koelkast en magne tron-oven. "Je moet ervoor zorgen dat de medewerkers 's nachts wat kunnen eten en een slaapje kunnen doen". Ze acht de nachtdienst niet echt nood zakelijk. "Zoveel telefoontjes komen er in de nachtelijke uren niet binnen. Maar ik zie het meer als service-verlening. Het is voor de mensen vaak een heel emotio nele toestand als zo'n dier dood in huis ligt. Dan moet je voor ze klaar staan, uit een soort plichtsgevoel", meent Van der Arend. Ze loopt naar de verbrandingsovens, die in twee aparte gebouwen staan. Er hoort een kleine 'aula' b\j. "Aula is een groot woord", zegt ze, terwijl ze naar bin nen loopt. In de ruimte wordt een kopje koffie voor de nabestaanden geschon ken. Er staan wat urnen waarin het die- renas naar huis kan worden meegeno men. Ze kosten dertig tot honderdtwin tig gulden. "Maar het kan ook in een blikje mee hoor. Als men er niet op wil wachten ver sturen we de urnen en blikjes na de cre matie per post. Op de achterkant van dit blikje zit een strookje met alle gegevens van het dier. Zo kan de as nooit verwis seld worden. Ik zou dat heel erg vinden. Ja, daar ben ik voldoende gevoelsmens voor. Ik wil dat er zorgvuldig mee wordt omgesprongen", aldus Van der Arend. Meestal worden twee dieren tegelijk in de oven gecremeerd. Dan komt de as dus door elkaar en kan alleen worden ver strooid. Maar op verzoek is een individu ele crematie mogelijk. Een echtpaar met twee kinderen komt een hond brengen. Per brancard gaat het dier de ovenruimte in. Even later komt het gezelschap met gebogen hoofd de ruimte uit. "Ach, zoiets doet pijn. Niet dan? Het komt wel'voor dat er een hele plechtigheid van wordt gemaakt, zoals laatst met een boeddhistisch gezelschap. Daar kwam veel wierook aan te pas. Maar over het algemeen gaan de mensen die de crematie zelf willen meemaken di rect daarna naar huis. Sommigen wach ten anderhalf uur om de as meteen te kunnen meenemen. Die tijd spenderen ze meestal aan een wandelingetje in de omgeving". Van der Arend heeft het nog niet mee gemaakt dat mensen een muziekje ver langden bij het cremeren van hun dier. Ze denkt dat Nederlanders daar te nuch ter voor zijn. "Je ziet hier geen sentimen teel gedoe zoals in Amerika. Het is heel erg als je afscheid moet nemen van je liefste dier; maar we moeten nou ook weer niet overdrijven". De directrice vervolgt haar rondlei ding en wandelt naar het strooiveld. Een hobbelig paadje door de tuin. "Vanwege de sfeer hebben we het verhard met oude straatstenen", zegt ze. Het veld is grijs wit, als een schelpenpad. Per ongeluk doet ze er een paar stappen op. Het knis pert onder haar zolen. Botjes, duizenden stukjes bot. Een wat slordig geschapen viervoeter- tje komt aangelopen. "Dat is onze Klosje. Een oudje. Die hobbelt hier al elf jaar rond. Ik heb in het pension een aparte af deling van de huisdieren-plaatsings dienst S.O.S. in Den Haag. Voor die die ren wordt een tehuis gezocht. Maar voor Klosje is nooit een adres gevonden. Hij is een beetje de klos. Vandaar die naam. Zelf heb ik ook nog een poedeltje". Ruimte voor meer honden heeft ze niet. "Vroeger woonden we hier, maar dat was geen leven met die telefoon. We zitten nu op een flat". Na het strooiveld wordt de ovenruimte bezocht. Het is schemerdonker in het Ank van der Arend: "We moeten ook weer niet overdrijven". (foto gpdi hart van het bedrijf. Vuur buldert achter zware metalen deuren. Aan de wand hangt een metalen kast vol metertjes: de temperatuur achter de luiken nadert de duizend graden. Buiten schijnt de zon. De zwarte rook uit de grote pijp steekt schril af tegen de blauwe hemel. Een vogel zingt baldadig in het geboomte van dit haast lieflijke oord. Het gefluit wordt plotseling over stemd door het versterkte gerinkel van de telefoon over het terrein. Van der Arend haast zich naar binnen. Een nieu we onheilstijding.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25