Dichtklappen op het uur U J^^^^BULAG^AME^EIDSCH/ALPHEN^AGB^D Faalangst speelt menigeen parten in nerveuze examen- ambiance 'Ik kreeg'n licht gevoel in m'n hoofd. Voordat ik het wist viel ik flauw' ZATERDAG 28 ME11988 EXTRA PAGINA 21 Er zijn er die al flauwvallen bij het zien van de examenopgaven. Daags tevoren niet slapen, niet eten, het hoort er allemaal bij. Maar liefst 15 procent van de examenkandidaten lijdt aan zodanige faalangst dat zij hun overigens toereikende kennis van zaken op het uur U niet kunnen aanboren. De gevolgen zijn vaak ingrijpend. Zakken, een schuldgevoel jegens de ouders, en een afnemend gevoel van eigenwaarde. Maar er is iets aan te doen. Sommigen nemen hun toevlucht tot hypnose, voor anderen is het eten van een boterham of het zuigen op een zuurtje al genoeg. door Roy Klopper Na een paar uur onrustig dromen schrik je midden in de nacht wak ker. De slaap wil niet meer ko men. Paniekerig vraag je je af of de wekker wel zal aflopen en of alle formules nog wel in je hoofd zitten. Het studieboek wordt te voorschijn getoverd en voor de honderdste keer doorgelezen. Deze weken doen bijna een kwart miljoen middelbare scholieren eind examen. Deskundigen schatten dat zo'n 15 procent van hen gebukt gaat onder overmatige stress. Spanning voor het examen, een verschijnsel dat ieder die ooit van de sfeer heeft ge proefd zich nog wel kan herinneren. De een heeft meer last van zenuwen dan dé ander. Een beetje nervositeit is heel gezond, volgens wetenschappers zelfs noodzakelijk om tot een opti maal resultaat te komen. Maar te veel zenuwen kunnen verstikkend wer ken. Briljante leerlingen klappen in elkaar op het moment dat ze de exa menopgaven onder ogen krijgen. Wie een baan zoekt of verder wil studeren, krijgt het zonder diploma heel moei lijk. Maar voor zo'n papiertje moet bij na altijd een examen worden gemaakt en dat betekent voor veel jongeren een bijna onneembare hindernis. Niets meer Vorig jaar omstreeks deze tijd deed Vera de Boer (19), nu woonachtig in Leiden, eindexamen vwo op het Rijn lands Lyceum in Wassenaar. Vera: "Ik was er samen met mijn docenten van overtuigd dat ik het zou halen. Ik werkte namelijk altijd hard en behaal de goede resultaten bij proefwerken". Het liep anders. Op het moment dat ze de examenzaal in stapte knapte er iets in haar. "Ik wist opeens niets meer. Mijn ouders hadden me de avond tevoren uitgebreid overhoord en het ging prima. Maar toen ik op school het opgavenblaadje onder ogen kreeg klapte ik dicht. Ik wist zelfs geen antwoord meer op vragen die ik een dag eerder nog moeiteloos kon oplossen"; herinnert ze zich. Het resultaat was ernaar. De leerlin ge die negens en tienen op haar rap porten had staan zakte als een bak steen met onvoldoendes voor vier van de zeven examenvakken. "Ik had een enorm schuldgevoel tegenover mijn ouders. Het was een dure school en dan voel je je echt verplicht om het eindexamen in één keer te halen", al dus de 19-jarige ex-scholiere. Duur of niet, volgens Vera was de manier waarop de school haar na het zakken opving ver onder de maat. "Ik ben schandalig behandeld. Als je slaagt willen ze bij wijze van spreken voor je knielen, maar wanneer je zakt ben je een schande voor de school", vat Vera haar oordeel over het Rijn lands Lyceum samen. Vera kreeg haar deelcertificaten uitgereikt en kon vertrekken. "Niks geen opbeu rende woorden. Ik had de indruk dat ze blij waren zo'n dom kind kwijt te zijn", vertelt ze geëmotioneerd. Nadat ze was gezakt voor het exa men besloot ze niet meer naar school terug te keren. Ze solliciteerde naar een baan bij een Wassenaars accoun tantsbureau. Het bedrijf zocht ie mand met een vwo-diploma. Dat had Vera dus niet, maar ze kon wel rap porten met zeer hoge cijfers overleg gen. "Ik vertelde hoe de situatie in el kaar stak en kon meteen beginnen", zegt ze verheugd. De ex-scholiere kreeg een jaarcontract en heeft enkele weken geleden een vaste verbintenis getekend. "Ik ben eigenlijk een enor me geluksvogel, ofschoon ik daar een jaar geleden anders over dacht". Verklaring Vera's vrees beperkt zich tot schoolexamens. Bij proefwerken was ze altijd rustig, en ze haalde haar rijbe wijs in één keer zonder neurvositeit. Waarom nu juist die laatste test op de middelbare school zo veel problemen opleverde kan ze niet verklaren. Des kundigen hebben ook moeite met het geven van een verklaring. Volgens studenten-psycholoog drs. R. Top man is de betekenis die aan het exa men wordt gehecht de belangrijkste oorzaak van zenuwenprikkels. "Wan neer de leerlingen de examenzaal in lopen, hebben ze het idee dat het nü moet gebeuren. Ze vergeten dat ze al jarenlang zijn getraind en opgeleid voor het maken van die afsluitende test", vertelt de aan de Leidse Rijks universiteit verbonden psycholoog. Een afdoende remedie tegen de examenvrees bestaat volgens hem niet. Voor sommigen is het eten van een boterham of het zuigen op een zuurtje zo rustgevend dat ze over hun zenuwen heen raken. Voor anderen kan Topman naar zijn zeggen niets doen. De studenten-psycholoog ont wikkelt momenteel een computer programma met het doel examen vrees terug te dringen. Inschakeling van computers bij de behandeling van psychologische problemen be vindt zich nog in een beginstadium. Het programma probeert enerzijds de leerlingen vertrouwd te maken met verschillende vormen van examen vragen, zoals bijvoorbeeld de multi ple clioise-methode. Aan de andere kant wordt de scholier door middel van een vraag- en antwoordspelletje geconfronteerd met z'n eigen ang sten. De computer vraagt bijvoor beeld: 'ben je bang voor het examen?' Als de kandidaat die vraag positief beantwoordt stelt de computer een volgende vraag en gaat daarmee door totdat de leerling inzicht heeft in de grond van zijn examenvrees. Topman stelt zich overigens niet tot doel alle zenuwen weg te nemen. Hij probeert alleen een overmaat aan spanningen bij scholieren aan te pakken. Pilletjes De docenten, conrectoren en deka- nen van de diverse middelbare scho len onderkennen het nervositeitspro- bleem wel, maar weten er veelal geen raad mee. Ze adviseren al snel om vroeg te gaan slapen en om na een eventueel bezoek aan de huisarts èen kalmerend pilletje in te nemen. Maar daarmee worden de problemen vaak alleen verergerd. "We krijgen hier wel leerlingen in de examenzaal die totaal versüft op hun stoel zitten. Onze school raadt het gebruik van kalmerende middelen dan ook sterk af', aldus B. de Wilde, hoofd van de examenklassen van het Wassenaarse Rijnlands Lyceum. Zij kent geen gevallen van kandidaten die zijn gezakt door pure zenuwen. "Ze zijn wel allemaal gespannen, maar ik kan me geen goede leerlingen herinneren die door nervositeit de mist in gingen. Diep in mijn hart denk ik dat die zenuwen vooral te maken hebben met het niet onder de knie hebben van de stof. De examenkandi daten hebben gewoon niet geleerd en daar word je natuurlijk gespannen Dat idee leeft bij meer scholen in de regio. De conrectoren J. Meulenberg van het Wassenaarse Adelbert-college en H. Verhoog van het Leidse Louis de Coligny vermoeden ook dat een groot deel van de zenuwen zijn terug te voeren op het niet kennen van de stof. Beiden benadrukken overigens dat zulks niet hoeft te betekenen dat een leerling er bij de bestudering de kantjes eraf heeft gelopen. Verhoog: "Het gaat vaak om kandidaten die net een vijfje of zesje staan voordat ze examen doen. Dan hangt het er na tuurlijk om. Getuige hun cijfer heb ben ze de stof niet feilloos door, en toch moet een voldoende worden ge haald om het diploma te halen. Dat brengt natuurlijk spanningen met zich mee". Piekeren Maar volgens wetenschappers is er meer aan de hand. Psychologe en psy chotherapeute J. van de Ploeg, werk zaam bij de Riagg, geeft al jaren cur sussen aan middelbare scholieren die met examenvrees te kampen hebben. "Er melden zich ouders bij mij die er van overtuigd zijn dat hun kinderen de stof van haver tot gort kennen. Maar wanneer het examen achter de rug is prijkt er een dikke onvoldoende op de cijferlijst". Volgens Van de Ploeg kunnen de meeste problemen worden terugge voerd tot het overmatig piekeren van de scholieren op het examen. Tijdens een acht tot tien weken durende cur sus brengt ze de jongeren bij hoe ze zich kunnen ontspannen op het mo ment dat de prestatie moet worden geleverd. Van de Ploeg werkt onder meer met hypnose. "Na het volgen van de lessen kunnen de scholieren zichzelf dwingen tot rust te komen", vertelt ze. Uit onderzoek is gebleken dat de cursisten jarenlang baat hebben bij de therapie. "Vorige week belde ik een aantal mensen op die jaren gele den een cursus hebben gevolgd. De meesten vertelden nog steeds verlost te zijn van vervelende nervositeit". Van de Ploeg onderhoudt contac ten met verschillende middelbare scholen in Leiden. Bij de ene school bestaat meer animo om de leerlingen naar de cursus te sturen dan bij de an dere. "Het heeft veel te maken met de bekendheid van de materie. Leraren die zo'n cursus niet kennen en het maar onzin vinden zijn natuurlijk minder snel geneigd hun scholieren zo'n therapie aan te raden". Ze noemt de Leidse scholengen- meenschap Bonaventura als voor beeld van een school waarmee ze een zeer goed contact heeft. Woordvoer der J. van der Westen van het Bona is dan ook zeer positief over de resulta ten van de cursus. "De docenten zien echt vorderingen bij leerlingen die de training hebben gevolgd, en ook op de langere termijn blijven de resulta ten goed". Attenter Per cursus schrijven zich ongeveer 25 leerlingen van het Bonaventura in. Dat zijn er veel meer dan van andere scholen. Dat betekent volgens Van der Westen niet dat alle nerveuze scholieren toevallig op het Bona te recht zijn gekomen. "Op alle scholen lopen leerlingen met faalangst rond, misschien dat wij iets attenter zijn op die groep", verklaart hij het grote aan tal cursisten van zijn school. De leerlingen zijn niet verplicht de cursus te volgen. "Ze moeten volledig overtuigd zijn van het nut en gemoti veerd beginnen, anders heeft de trai ning totaal geen zin", weet psycholo ge Van de Ploeg. Meestal melden de leerlingen zich aan op advies van hun mentor, die eerst contact opneemt met de ouders. Volgens Van der Wes ten van de Leidse Bonaventura scho lengemeenschap wordt het advies van de leraren meestal wel opge volgd. "Als het idee wordt geopperd reageren leerlingen vaak in de trant van: 'maar ik ben toch niet gek, wat moet ik dan bij een psycholoog?'. Dan leggen we uit waar het om gaat en hoe de cursus in elkaar steekt. Daarna zijn ze meestal wel overtuigd van het nut van de training", aldus Van der Wes ten. Aan de training zijn wel kosten ver bonden. Aan het pakket van acht bij eenkomsten hangt een prijskaartje van 150 gulden. De trainingen zijn overigens niet alleen voor examen kandidaten. Onder het motto 'voorko men is beter dan genezen' kunnen leerlingen vanaf de brugklas deelne men. Het gaat dan om scholieren bij wie al heel vroeg blijkt dat ze niet goed tegen de spanningen zijn opge wassen die bijvoorbeeld een proef werk met zich meebrengt. Maar soms komt de examenvrees als een donder slag bij heldere hemel. "Er zijn jonge ren die nooit problemen hebben ge had met het maken van proefwerken, tentamens of schoolonderzoeken. Maar de gespannen sfeer die rond zo'n examen hangt gaat vaak hun draagkracht te boven en dan klappen ze in elkaar", aldus Van de Ploeg. Zelf Toch zijn er leerlingen die de probe- men het liefst zelf proberen op te los sen. "Ik ben geen voorstander van al dat gedokter aan mijn lijf. Nadat de eerste problemen zich aandienden ben ik naar mijn huisarts gegaan en kreeg kalmerende druppels. Als ik een proefwerk had nam ik tien van die druppels in, en dan ging het wel. Aan een psychologische behandeling heb ik nooit gedacht, en ik zou daar eerlijk gezegd ook niet zo'n zin in hebben. Ik heb mijn nervositeit geaccepteerd, er is best mee te leven", zegt Marina Vis ser (21) uit Wassenaar. Ze deed in 1983 mavo-examen op de Karei Doorman scholengemeen schap in haar woonplaats. Haar faal angst-problemen begonnen bij de tekstverklaring voor het vak frans. "Ik ging zitten en voelde plotseling een licht gevoel in mijn hoofd. Voor dat ik het wist viel ik flauw", herin nert ze zich. Docenten trachtten haar op te lappen, maar helemaal fris werd ze niet meer. Marina ging de zaal uit en liet de opgaven voor wat ze waren. Bij het examen scheikunde kreeg ze hetzelfde gevoel. Ze waarschuwde een docent, die vervolgens bij haar ging zitten om op haar in te praten. "Hij zei steeds dat ik moest doorgaan en dat ik het kon volhouden". Die be handeling hielp, want de kandidate bleef bij bewustzijn. Het examen frans deed ze in de herkansingsperio de over, en zo kreeg ze het mavo-di ploma in haar zak. "Dat heb ik voor een groot deel aan de docenten van die school te danken. Ze vingen me heel goed op nadat het probleem zich openbaarde", steekt ze de Karei Door man-school een pluim op de hoed. Leerfabriek Marina is beduidend minder en thousiast over de behandeling die haar ten deel viel op het Adelbert Col lege in Wassenaar. Nadat ze haar mavo-diploma in de wacht had ge sleept schreef ze zich op deze school in voor de havo. "Het was eigenlijk een leerfabriek. Docenten moesten hun aandacht over zo veel scholieren verspreiden dat er voor persoonlijke contact veel te weinig ruimte was", omschrijft ze de situatie die in haar ogen op het Adelbert heerste. Overigens geeft ze toe dat ze ook niet daadwerkelijk heeft geprobeerd met docenten over haar faalangst te praten. "Dat durfde ik niet, de drem pel was te hoog. Ik had het idee dat de leraren me als nummertje zoveel van de klas zagen. Als je dat denkt, stap je niet zo snel naar iemand toe om je pro blemen op tafel te leggen". Met haar mentor had ze wel een goed contact. Deze docent scheikun de probeerde volgens haar nog te red den wat er te redden viel. "Die man heeft veel met me gepraat en gepro beerd me op m'n gemak te stellen. Maar voor hem was het ook vechten tegen de bierkaai", aldus Marina. Als voorbeeld haalt ze een gebeurtenis aan uit 1985, vlak voordat ze in mei van dat jaar examen moest doen. De conrector van de hoogste havo-klas sen riep haar bij zich en meldde dat ze beter van deelname aan het examen kon afzien 'omdat ze het toch niet zou halen'. Marina: "Hij vertelde me onom wonden dat ik er hopeloos voor stond en dat het voor de school voordeliger zou zijn dat ik het examen niet zou doen. Scholen krijgen namelijk geen lesmogeljkheden meer van het minis terie van onderwijs voor gezakte leer lingen". De leerlinge die zelf nog goe de hoop had op een positief examen resultaat, stapte naar haar scheikun- de-docent. Die adviseerde haar het advies van de conrector aan haar laars te lappen. "Ook al haal je het niet, dan is het in elk geval een mooie test of je je zenuwen dit keer wel onder be dwang kunt houden", meende hij. Averechts Marina volgde de raad van haar mentor op en meldde zich aan voor de examens. Ze zakte, maar met de ner vositeit viel het mee. Het jaar daarop, het was inmiddels 1986, ondernam ze een nieuwe poging om het havo-di ploma in de wacht te slepen. Die mis lukte eveneens, waarna ze de pijp voor wat haar Adelbert-carrière be treft aan Maarten gaf. De desbetreffende conrector, J. Buijs, sluit niet uit dat hij Marina ad viseerde om het examen met een jaar- tje uit te stellen. Maar volgens hem heeft ze zijn raad verkeerd ingeschat. Naar zijn zeggen was de faalangst van Marina genoegzaam bekend bij do centen en conrectoren op het Adel bert. "Daarom heb ik haar juist gead viseerd een jaartje met het examen te wachten. Ik herinner me dat ze er zeer slecht voor stond. Als ze het examen het volgende jaar met betere cijfers in zou gaan, zou ze in mijn ogen minder last van zenuwen hebben. Maar het advies heeft blijkbaar averechts ge werkt". Hij begrijpt niet dat Marina hem nooit over dit voorval heeft aange sproken. "Ze heeft daarna nog een jaar op school gezeten, dan had ze het er toch wel met me over kunnen heb ben?", vraagt de conrector zich af. Naar zijn idee is het argument van de 'leerfabriek' dat Marina hiervoor aan voert niet steekhoudénd. "We doen juist erg veel aan de begeleiding van onze leerlingen, het is echt de eerste keer dat ik hoor dat het Adelbert als leerfabriek wordt omschreven", al dus Buijs. Dat Marina's mentor haar adviseerde toch aan de examens mee te doen geeft volgens hem alleen maar aan dat de scholieren op de Wasse naarse scholengemeenschap goed worden begeleid. "Het blijkt dat ze niet alleen hoeven af te gaan op advie zen van één persoon, maar dat ze bij meer mensen terecht kunnen". Troost Hoe dan ook, wanneer 15 procent van de leerlingen aan buitensporige spanningen lijdt, lopen ook dit jaar ongeveer 45.000 faalangstige scholie ren de kans het examen niet te halen. Niet omdat ze dom zijn of omdat ze niet hebben geleerd, maar enkel en al leen door "overmatige nervositeit. 'Zakkers' hebben tijdens de her kansingsperiode in juni nog de gele genheid de opgelopen schade te her stellen, en anders kunnen ze het vol gend jaar opnieuw proberen. Maar uitstel leidt in dit geval niet tot afstel. De examens zullen niet verdwijnen en dat geldt vaak ook voor de zenu wen. De kandidaten rest één troost; wanneer het diploma eenmaal is be haald neemt het gevoel van eigen waarde toe. Volgende tentamens, exa mens of proefwerken kunnen dan te gemoet worden gezien met de ge dachte: toen lukte het ook, waarom nu dan niet? Examens bij het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest: het eten van een boterham kan soms al de nodige rust verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21