Noali zorgt voor spektakel ma nra Oranje na rust pas op toeren Griekenland vraagt steun voor Spelen Piontek kiest drie PSV-ers Franse vedette ldimt weer uit het dal Bayern wil meedoen Verrassende winst van badmintonteam Marcel Brands (RKC) voor negen ton naar Feyenoord KAMPIOENSWEDSTRIJD DE ALGEMENE 1 - OLYMPIAAN 1 ZATERDAG 28 MEI 1988 Noordwij k houdt goed stand NOORDWIJK - Hij was grasmat had dat geen nadelige ge- slechts drie kwartier actief; ^tsSnTnï^schljn^kwet maar met zijn rushes oogste hij meer bijval dan zijn collega's „Zonder regen denk ik dat we bij elkaar. Ruud Gullit, aan- duizend toeschouwers meer zou- voerder van het Nederlands den hebben getrokken", schatte elftal, bracht voor de rust de ™°rz'tter Lee" K°rbee,na aflo°P „cnn van de vriendschappelijke wed- ruim 3500 toeschouwers af en strijd de -schade' vo^ zü'n vereni. toe in vervoering. Zijn teamge- ging. „My hoor je niet klagen, want noten hadden het daarentegen als je een gok waagt kan die op tegen Noordwijk nog knap las- manleren uitpakken. Met tig. Pas in de tweede helft, toen ?°?°,b^?nd,e toeschouwers zijn de thuisclub moest boeten 2^ voor de inspanningen van voor ben gespeeld", de rust, liep het in het blauw wit gehulde Oranje uit naar een Veel belangrijker dan financieel 5-1 overwinning gewin vond Korbee de propaganda voor het voetbal, die van het oefen duel van het nationale team uit- Dat deed overigens niets af aan de ging. „Dit maak je toch niet elke voetbal-happening, die het sport- dag mee. Wij hebben onze leden en park aan de Duinwetering uren- donateurs gratis toegelaten en ook lang in zijn greep hield. Oranje- onze sponsors uitgenodigd. Voor zwart gekleurde petten en Gullit- de spelers is deze wedstrijd natuur- lokken bepaalden het beeld om het lijk een geweldige ervaring. Ik vind veld, dat net een flinke regenbui te het fijn dat we de goede contacten verwerken had gehad. Voor de met de KNVB zo hebben kunnen benutten". Zuidkorea treft maatregelen VierNoordwijk-spelers belagen Oranje-aanvoerder Ruud Gullit Verdediger Rob Vermeer neemt zelfs alvast len optie op het shirt van Europa's voetballer van het jaar. (foto Holvast) KOPENHAGEN (Reuter) - PSV is na de Deense club Aarhus de hofle verancier aan de Deense selectie voor het Europese voetbalkam pioenschap, dat volgende maand in Westduitsland wordt gehouden. Naast Sören Lerby en Ivan Niel sen, beiden al jaren zeker van een plaats in de ploeg van Denemar ken, heeft bondscoach Sepp Piontek ook Jan Heintze opgeroe pen. De voormalige Ajacied Jan Möl- by is eveneens van de partij, hoe wel hij bij zijn huidige club Liver pool het afgèlopen seizoen nauwe lijks speelde.'Piontek gaat er ech ter vanuit dat Mölby juist daardoor nog in optimale conditie is. Met Jesper Olsen (Manchester United), John Eriksen (Servette) en Sören Busk (Wiener SC) heeft Piontek nog twee spelers geselecteerd, die eerder in de Nederlandse competi tie speelden. De selectie van twintig ziet er als volgt uit: Doel: Rasmussen (Aarhus), Schmeichel (Bröndby). Verdediging: Morten Olsen (FC Köln), Sivebaeck (St. Etienne), Busk (Wiener SC), Nielsen (PSV), Heintze (PSV), Lars Olsen (Aarhus), Kristensen (Aarhus). Middenveld: Berggreen (Torino), Frimann (Aarhus), Jensen (Bron- Fans Het publiek, en zeker het jeugdi ge gedeelte daarvan, was duidelijk in zijn sas met de beroemde sterren in de onmiddellijke nabijheid. In de hoek waar de spelers het veld betraden zag het zwart van de fans. Toen laat in de tweede helft wissel speler Sjaak Troost zich ging warm lopen kreeg hij een zwerm kinde ren achter zich aan. Vlak voor tijd gebeurde hetzelfde met de Ajacie- den Menzo, Mühren en Bosman, die voetje voor voetje van de dug out naar de kleedkamer moesten wandelen. In het veld werden de Oranje klanten met minder ontzag behan deld. Hoéwei de wedstrijd Noordwijk van aanpakken. Alleen de jonge Leonard van Utrecht (on langs 19 jaar geworden) bewaarde wat afstand tot de internationals („Wat spelen die gasten in een hoog tempo en wat zijn ze fysiek sterk"). Ervaren spelers als Geèrt Jan Bak ker en Ivan Hermans leken er juist een genoegen in te scheppen hun tegenstanders af te troeven. De ge legenheids internationals Koever mans en Suvrijn beleefden dan ook talrijke moeilijke momenten. Toch kwam Nederland na onge veer 25 minuten op voorsprong door een droog schot van laatste man Frank Rijkaard, die na rust de aanvoerdersband van Gullit zou overnemen. De als rechtsbuiten begonnen Marco van Basten kende voor rust één sterk ogenblik, wat ogenblikkelijk een verdubbeling de voorsprong betekende: 0-2. „terst sportief karakter had, wist Tot grote vreugde van de toeschou wers legde de Noordwijkerhoutse scheidsrechter John Blankestein vlak voor rust de bal op de penalty stip na een overtreding van Erwin Koeman binnen de beruchte lij nen. Rob Vermeer verschalkte met behulp van het houtwerk doelman Joop Hiele: 1-2. Experimenteel De tweede helft stond in het te ken van vele vervangingen (Noord- wijk-trainer John Eelman liet de gewisselde Van Utrecht zelfs weer invallen), die voor de vermoeide Noordwijkers noodzakelijk waren, maar bij Oranje een experimenteel karakter hadden. Met name Van Basten kwam na elke verandering op een andere plaats te staan. De derde treffer van Nederland was jammer dat Gullit van Ajax-makelij (John Bosman speelde. Want de kopte uit een voorzet van John van 't Schip raak), net als de vierde (Jan Wouters). De moegestreden thuis club moest ten slotte ook nog een treffer van Henri Kruzen uit een voorzet van Suvrijn toestaan: 1-5. Voor Noordwijk was de neder laag geen reden om te treuren. Ter wijl handtekeningenjagers de in ternationals belaagden, vernam John Eelman ver van het feestge druis dat bondstrainer Rinus Mi- chels de Noordwijkse tegenstand zelfs wat teveel van het goede vond. „Waren ze drie weken terug maar zo gretig geweest", zinspeel de de Haarlemmer over het teleur stellende competitie-slot van de Noordwijkers. „Dit was natuurlijk toch een hoogtepunt voor de jon gens. Zelf heb ik me ook goed geamuseerd. Ik vind het alleen :n helft komen toch vooral om hem te zien". TIM BROUWER DE KONING BRUSSEL (ANP) - De Griekse mi nister van cultuur. Melina Mercou- ri, heeft de andere EG-landerf en de Europese Commissie gisteren ge vraagd de kandidatuur van Athene voor de Olympische Spelen in 1996 te steunen. Dan is het honderd jaar geleden dat in Athene de eerste moderne Olympische Spelen wer den gehouden. Mercouri zei na afloop van een bijeenkomst van de twaalf EG-mi- nisters van cultuur in Brussel dat zij het komende halfjaar als voor zitter van de ministerraad veel aan dacht wil schenken aan jeugdza ken. In november komen de minis ters voor jeugd- en sportzaken voor het eerst in de EG-geschiedenis in formeel bijeen. Zij zullen onder meer het voetbalvandalisme be spreken. De raad heeft besloten een comi té voor culturele aangelegenheden op te richten. Daarin zitten verte genwoordigers van de lidstaten en de Europese Commissie. Het comi té moet de besluitvorming in de ministerraad voorbereiden. De Zuidkoreaanse autoriteiten treffen uiterst scherpe veiligheids maatregelen met het oog op de ko mende Olympische Zomerspelen, die op 17 september in Seoul van start zullen gaan. Minister van bin nenlandse zaken Lee Choon-koo heeft de nationale politie gisteren opdracht gegeven buitenlanders scherp in de gaten te houden die zonder duidelijk doel lange tijd in het land verblijven. De speciale politierichtlijn kwam nadat president Roh Tae- woo nadrukkelijk had gewaar schuwd voor de mogelijkheid dat Noordkorea tot acties zal overgaan om de Spelen te ontwrichten. Mi nister Lee wil vooral buitenlanders in de gaten laten houden om te voorkomen dat terroristen zich in alle rust kunnen voorbereiden op acties tijdens de Spelen, aldus zegslieden van de politie. Volgens deze zegslieden zijn in het hele land pamfletten verspreid met daarop de beeltenis van zeven leden van de terreurgroep het Ja panse Rode Leger, die in 1970 een Japans vliegtuig op weg naar Noor- korea kaapten. Op 6 mei van dit jaar werd een achtste verdachte in deze kapings zaak in Japan gearresteerd. De Zuidkoreaanse autoriteiten beslo ten daarop tot verscherping van de veiligheidsmaatregelen bij de lucht en zeehavens van het land. Ondertussen is een 13.000 leden tellende speciale veiligheidsdienst van de politie ingesteld die belast zal worden met de bewaking van de deelnemers aan de Spelen en van het Olympisch dorp. MÜNCHEN - Bayern Mtinchen ondersteunt het plan van Real Madrid, AC Milan en PSV op korte termijn een Europese voetbalcompetitie in het leven te roepen. Voorzitter Fritz Scherer van de meervoudig kampioen van Westduitsland heeft dit gisteren gelijktijdig met de transfer van internatio nal Brehme naa bekend gemaakt. Het voorstel 1 (Real Madrid) e (AC Milan). voorzitter Jacques Ruts manager Kees Ploegsma zich een warm voorstander toon den, houdt in. dat het huidige toernooi om de Europa Cup wordt vervangen door een competitie van de beste acht van Europa. De deelnemende teams zqn daardoor verzekerd van zeven lucratieve thuiswed strijden. Alle topclubs zijn inmiddels door de voorzitters van Real en AC Milan op de hoogte gesteld van het initiatief. De UEFA, de Europese voetbalbond, heeft vooralsnog bedenkingen, om dat gevreesd wordt dat de na tionale competities eronder zullen lijden. Inter Milan an Mendoza i Berlusconi ook PSV- dy). Helt (Lyngby), Lerby (PSV). de vedette veranderde PARI J S(GPD) YannickNoahvoeltzichweeralsGodin Frankrijk. De donkere tennis-acrobaat, die alle fysieke en geestelijke diepten van het sportleven heeft gezien, han teert voorlopig met evenveel plezier als succes het racket op Roland Garros en laat het chauvinisme welig tieren. Het Franse publiek drukt zijn held liefdevol aan de borst, stille tjes hopend op hetzelfde wonder als vijfjaar geleden. Toen versloeg Noah Mats Wilander in de finale op het Court Cen tral en werden'er heel wat vreugdetranen geplengd. Het verhaal daarna is overbekend: i wrak. Jesper Olsen (Manchester United), Vilfort (Bröndy). Aanval: Laudrup (Juventus), Elkjaer (Verona), Poulsen (FC Köln), Eriksen (Servette). De Spaanse rechter heeft Bernd Schuster, de middenvelder van Barcelona wiens contract vol gende maand afloopt, veroordeeld wegens belastingontduiking. De voormalige international van West duitsland zou in de periode van 1983 tot 1986 ongeveer 110.000 gul den te weinig hebben betaald aan de fiscus. Volgens de rechtbank is Barcelona-voorzitter Luis Nunez medeplichtig. Het tweetal, dat al enkele grossierend in traditionele kwaal tjes en andere (mentale) manke menten. Wat dat betreft houden de Fransen telkens de adem in als de man van dertien ongelukken dui kend, springend en vliegend de meest onmogelijke ballen probeert te halen. Maar Yannick Noah is nog steeds heel en haalde gisteren de laatste zestien dank zij een zege op de lastige Zwitser Jakob Hlasek (6- 4.64.6-7. 6-3). Pechvogel Waar de meeste toppers een kil 'verstandshuwelijk' hebben opge bouwd met Roland Garros, daar heeft Noah een emotionele haat liefde-verhouding met 'zijn'r op voet van oorlog leeft, moet Grand-Slamtoemooi. Hij speelt dit waarschijnlijk rekenen op een boe- jaar voor de twaalfde keer op het ongeveer zeven ton. Schus- Parijse gravel en bereikte niet al leen de hoogste top, maar ging ook r diep dal. In '86 kreeg de ton. Schus ters advocaat, Antoni Velascó, heeft aangekondigd tegen de straf door e beroep te zullen gaan. De Zwitserse politie heeft extra veiligheidsmaatregelen getroffen om ongeregeldheden te voorko men bij de vriendschappelijke 0 voetbalinterland Zwitserland - En- warme straal geland, die vanmiddag in Lausan ne wordt gespeeld. De 500 jeugdige supporters uit Engeland, dat zater dag in Lausanne de laatste oefen wedstrijd voor het Europees kam pioenschap speelt, zullen bij bin nenkomst van het stadion worden gefouilleerd. Daarnaast zal de 200 man sterke politie-macht de toe schouwers uit beide kampen strikt gescheiden houden. Engeland is bij het Ek ingedeeld in een poule met Nederland, Sovjetunie en Ier land. De opstellingen zijn: Zwitserland: Corminbeuf; Schallibaum, Weber, Geiger en Tschuppert; Perret, Hermann, Bic kei en Sutter; Zwicker en Bonvin Engeland: Shilton; Stevens, Wright, Adams en Sansom; Steven, Webb, Robson en Barnes; Be- ardsley en Lineker pechvogel een koffer op zijn voet Noah zou er nog in slagen een been te breken over een tennisbal waarna hij zich bij een laserbehan deling te lang blootstelde aan de lelijke brand wond opliep. Gevolg: de Fransman moest zich terugtrekken voor zijn vierde-rondeduel met Johan Kriek en werd weer eens'de martelaar der natie. Ondanks zijn kwetsbare gestel peinst Noah er niet over wat min der risico te nemen. De toch alweer 28-jarige brekebeen zorgt daardoor wel altijd voor spektakel. Zijn agressieve en creatieve spelstijl is een verademing vergeleken bij de initiatiefloze 'levende muren'. „Ik ben tennisser, geen werker", bena drukt Noah. „Ik haat elke vorm van arbeid in mijn tennis, dan heb ik er geen plezier in. We zijn toch alle maal acteurs, die de toeschouwers moeten vermaken". Grilligheid Bij zijn collega's in het profcir cuit staat Noah daarom in hoog aanzien. Hij wordt immer omschre ven als de beste atleet met het mooiste slagenrepertoire. Alleen die grilligheid, daar kqmt de huidi ge nummer acht van de wereld maar niet vanaf. Volgens Mats Wi lander, de Zweed die hem vorig jaar op Roland Garros in de kwartfinales klopte, heeft dat iets te maken met Noahs 'fatal attrac tion' tot het publiek. „Het is soms niet goed voor zijn spel, maar hij kan het gewoon niet laten". De showbink tegen wil en dank ziet dat zelf iets anders. „Ik weet dat ik de mogelijkheden heb een van de besten ter wereld te zijn. Door allerlei problemen ben ik het alleen niet", meent Noah, die naar eigen zeggen al aan zijn vijfde co me-back bezig is. Vorig jaar maak te de gevoelige stilist opnieuw een kléine crisis door. Na Wimbledon nam Noah drie maanden vrijaf, waardoor hij onder andere ook de US Open in New York miste. On middellijk staken allerlei geruch ten de kop op; Noah zou zelfs hele maal met tennis stoppen. De waarheid was dat hij wegens privé-moeilijkheden (de scheiding van zijn vrouw Cecilia) slechts tij delijk de interesse in de sport had verloren. De levensgenieter deed in het jet-setleven van Saint Tropez echter nieuwe energie op en maak te een sterke rentree in het Grand- Prixtoernooi van Bazel, dat hij prompt won. Dit seizoen verloopt sportief gezien in elk geval alles re delijk naar wens. Uitgezonderd de open Australische waar Noah in de vierde ronde Michiel Schapers verloor, stond hij bij de laatste vier in Key Biscane, Lyon, Dallas en Monte Carlo. Hij bereikte verder in Rome de kwartfinales en bleef ongeslagen in Daviscup-verband, zodat de Fran se ploeg eind juli Zweden in de hal ve finales ontmoet. Uitschieter tij- Martina Navratilova bereikte giste achtste finale's. dens Noahs opvallend stabiele ten- nisjaar was tot dusverre zijn knap pe zegereeks in het toernooi van Milaan, waar de tennissende Gullit achtereenvolgens Cash, Becker en Connors de baas bleef. Het leverde Noah diens 22e Grand-Prix-over- winning op. Hoewel geen favoriet en met een Melbourne, gravelpad vol lastige obstakels de Spanjaard Emilio Sanchez is de eerste kan Yannick Noah op Rol and Garros best eens voor een da verende verrassing gaan zorgen. „Ik ben op de eerste plaats prof en dan showman", vertrouwde hij een Westduits tennisblad onlangs toe. Vindt Noah net als in 1983 de juiste J combinatie, dan heeft sportief Frankrijk ondanks de afwezigheid van de 'haantjes' bij het EK voetbal toch nog iets te vieren. ADVERTENTIE Finale Leidsch Dagblad Cup VANMIDDAG Terrein: Rijnsburgse Boys Aanvang: 15.30 uur. Toegang: gratis WAALWIJK (ANP) - Feyenoord heeft diep in de buidel moeten tasten om de zesde achtereenvol gende aankoop rond te krijgen. Vrijdag werden de Rotterdamse club en RKC het eens over de transfer van Marcel Brands, nadat de Brabanders in eerste instantie meer dan een miljoen hadden ge vraagd. De 26-jarige voetballer, die al een voor-contract had getekend, verandert voor 900.000 gulden van club. Zijn contract bij Feyenoord heeft een duur van drie jaar. Brands, die onlangs werd uitge roepen tot de beste voetballer uit de eerste divisie, speelde eerder een halfjaar bij NAC en vijfjaar bij FC Den Bosch. Bij Feyenoord zal hij als centrale middenvelder wor den ingezet. Navratilova klopt Paulus PARIJS (AFP) - De Ameri kaanse Martina Navratilova, die als tweede is geplaatst, be reikte gisteren de achtste fina les door in twee sets met 6-2,6-2 te winnen van de Oostenrijkse Barbara Paulus. In de eerste ronde van het vrouwendubbelspel werden Nicole Jagerman en Simone Schilder uitgeschakeld door het Amerikaans/Braziliaanse duo Susan Mascarin/Pat Me- drado. De Nederlandse combi natie won de eerste set nog wel met 6-3, maar was in de tweede volstrekt kansloos: 0-6. De be slissende ging met 4-6 verloren. Menno Oosting en zijn Tsjechoslowaakse partner Ka- rel Novacek haalden de derde ronde niet. Het Australische koppel Stoltenberg/Woodbrid- ge was te sterk voor hun: 3-6,2- KUALA LUMPUR (Reuter) - De Nederlandse badmintonploeg gis teren verrassend de eerste over winning geboekt in het toernooi om de Uber Cup, het wereldkam pioenschap voor landenteams. De Nederlandse speelsters wonnen met 3-2 van Japan en kwamen in poule A op gelijke hoogte met dat land en Denemarken. Favoriet Chi na, dat Nederland donderdag kans loos liet (5-0), speelt vandaag tegen de Deensen. Het resultaat van dat duel bepaalt of Van der Knaap en de haren zich bij de laatste vier scharen. Eline Koene was in het enkelspel weliswaar kansloos tegen Sumiko Kitada, maar Astrid van der Knaap en Monique Hoogland bezorgden in hun single Oranje een voor sprong v^n 2-1. Het beste Japanse dubbel zorgde weer voor even wicht door het tweetal Eline Coe- ne/Erica van Dijck in drie games te verslaan, Van der Knaap en Hoog land brachten de eerste teamzege binnen. De verrichting van de Neder landse vrouwen was knap, nog op zienbarender was het spel van de Indonesiër leuk Sugiarto tegen de Deen Morten Frost Olsen, de num mer één van de wereldranglijst. Su giarto speelde de wedstrijd van zijn leven, vol met subtiele dropshots en keiharde smashes. Frost nam weliswaar in de eerste game een voorsprong van 8-4, maar raakte daarna zichtbaar aangeslagen door tien punten op rij van zijn Aziati sche opponent. In de tweede game brak de vliegende Sugiarto het ver weer van de Deen nog sneller. Zijn landgenoot Eddie Kur- niawan liet er zich'tegen Jens Peter Nierhoff door inspireren en bracht Indonesië op 2-0. Ib Frederiksen, dit jaar winnaar van het All Eng- land-toernooi, deed voor Denemar ken ondanks het gemis aan top vorm iets terug, het kwaad was echter al geschied. De Europese nummer één kon de nederlaag in de dubbelspelen niet meer afwen den. Indonesië werd daardoor groepswinnaar en treft in de kruis finales waarschijnlijk niet favoriet China, dat vandaag aantreedt tegen Malaysia. Basketballers weer kansloos LEVERKUSEN (DPA) - De Neder landse basketbalselectie heeft gis teravond bij het internationale toernooi in West-Duitsland op nieuw een kansloze nederlaag gele den, nu tegen Joegoslavië. De voor malige wereldkampioen versloeg Oranje met 90-66. Bij rust leidden de Joegoslaven al met 41-28. Dra zen Petrovic was met zeventien punten de beste Joegoslavische schutter, Cutura droeg er dertien bij aan het totaal. De 1000 toeschouwers in Lever- kusen zagen bij Nederland drie spelers de dubbele cijfers berei ken. Te Velde (21), De Haas (12) en Hagens (11) konden de ingecalcu leerde nederlaag echter geen pret tig tintje geven. Door een hard be vochten overwinning op Frankrijk (83-78) bereikte gastheer West- Duitsland de halve eindstrijd. Joe goslavië zal daarin tegenstander zijn. Het andere duel gaat tussen de Sovjetunie en Italië. LEIDEN - Debbie Onvlee uit Zoe- terwoude is bij het NK-tumen eer ste geworden. In Zuidwolde zege vierde zij in de klasse IB. ADVERTENTIE ZONDAG 29 MEI - AANVANG 14.00 UUR sportpark Leidse Hout - ingang van Beuningenlaan S. v. IVieesel en Zoon b.v. loodgletersbedrijf sinds 1882 hogewoerd 112 - lelden - telefoon 071-120354

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13