Herkomst lugubere vondst onduidelijk @8011000 Boerenechtpaar drijft nu camping —o SPORTIEF VOOR 26,-! Voorschoten verdeeld over aanleunwoninger 'Verdiensten van boer komen uit een heel klein straaltje' Duizenden scouts op nationale Jorismarsen HET WORDT EEN SPORTIEVE ZOMER DIT JAAR: HET E.K. VOETBAL, WIMBLEDON, DE TOUR EN PAGINA 10 VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense gemeenteraad oordeelt ver deeld over het uiteindelijke plan voor 30 aanleunwoningen, dat net op tijd gereed is gekomen voor de definitieve woningtoedeling van dit jaar. CDA en WD zijn blij. maar volgens de fracties van D66 en PvdA/PPR hebben de flatjes geen enkele meerwaarde en had den de gesprekken over de aan- leunfunctie niet zolang hoeven te duren. De bewoners mogen dan gebruik maken van de alarmvoorziening en Tafeltje-dekje - maar dat mogen al le Voorschotense ouderen. Wan neer de woningen niet op de hoek Bachlaan/Nassaukade waren geko men maar op een andere lokatie, had dat voor de bewoners weinig uitgemaakt. Dit zeiden de twee fracties tijdens de gemeenteraads vergadering. Volgens de radicaal-socialisten moeten zieke 'aanleuners' op de ziekenboeg van Adegeest kunnen komen en dient bij alarm, een per soon van Adegeest toe te snellen. Kapsters en dokters behoren even zeer in een regeling te worden on dergebracht. Oppositiepartij D66 wil dat Ade geest méér sociale en medische hulp biedt, zodra de bewoners van de 30 flats dat nodig hebben. Dat de aanleuners van recreatie-kerkelijk- groepsactiviteiten gebruik mogen maken, vindt de partij fijn. Dat dat voor 'zover mogelijk kosteloos, dan wel tegen kostende prijs' moet - acht D66 aan de magere kant. De opmerking van B en W, dat de op lossing gemeente, woningbouw vereniging en bejaardenoord niets extra kost - hoeft van D66 en Pvd A/PPR geen uitgangspunt te zijn. "Het mag best een paar centen kos ten", aldus collegepartij PvdA/P. Begin WD en CDA oordelen positie ver over de overeenkomst. De hui dige overeenkomst mag dan mager zijn, het is slechts een begin. In goed overleg met de bouwer en het bejaardenoord kunnen betere af spraken worden gemaakt. Wel zijnswethouder L. Marselis was het daar gisteravond roerend mee eens: "Mensen moeten invulling geven. We kunnen nu nog niet alles op papier regelen". Op zich had hij begrip voor de aarzelingen: "De bouwer, de Christelijke Woning bouwvereniging Voorschoten, vreest voor hoge huren, Adegeest wordt budgettair erg kort gehou den". De 30 woningen zijn bedoeld voor ouderen die zelfstandig willen wonen, maar de zekerheid willen hebben dat er snel hulp is wanneer dat echt nodig is. "Mensen willen zich veilig voelen. Het gaat vooral om psychologische zekerheid. Dat ze niet op zichzelf teruggeworpen worden", aldus F. ten Have, fractie voorzitter van het CDA. Hij noem de de 30 woningen "een druppel op een gloeiende plaat". De VVD liet zich in dezelfde richting uit: Voor schoten moet zijn woningbouw programma veel meer aanpassen aan de vergrijzing. Het gaat om een plan van ruim drie miljoen gulden met twee bouwblokken. Een bouwblok met 18 woningen in twee lagen en een bouwblok met 12 woningen in drie lagen. Tussen deze twee blokken moet een met glas overdekt bin- nengebied komen en de gemiddel de huurkosten zijn op 486 gulden gesteld. 'Laten we er verder maar over zwijgen' OEGSTGEEST - Een schedeldak, hoogstwaar schijnlijk een "gelicht" exemplaar, kaken en rib ben. Die lugubere vondst deed bewoner G. Wuisman van het voormalige Oegst- geester raadhuis aan de Wyttenbachweg, woens dagmiddag, toen er een sleuf werd gegraven ten be hoeve van de riolering. door Wim Koevoet Het rijksmonument wordt momen teel gerestaureerd en moet er weer net zo uit gaan zien als het op een uit 1890 stammende foto doet. Eind oktober moet de restauratie zijn voltooid, in april is ermee begon- De herkomst van de verzameling botten, die aan één persoon heb ben toebehoord, is onduidelijk maar Wuisman, oud D66-raadslid, houdt vooralsnog rekening met twee mogelijkheden. Wellicht dat in het pand dat van 1686 tot 1900 dienst deed als raad huis én rechthuis doodsvonnissen niet alleen werden uitgesproken maar ook voltrokken. Wuisman heeft uit het rijksarchief in Den Haag opgemaakt dat zulke dingen in zijn huis gebeurden. De verklaring kan ook wat min der spectaculair zijn. "Niet ieder een werd op een kerkhof begraven. Men werd ook wel bij zijn eigen huis begraven. Aan de andere kant is het zo dat dit huis nooit een woonhuis is geweest. Hiernaast was wel een armen- en wezenhuis maar hoe al die eigendomsgrenzen liepen, weet ik niet". Tegen de tweede theorie pleit ook het ontbreken van restanten van een doodskist "al vond men het vroeger in sommige gevallen de moeite niet waard om iemand in een kist te begraven". De politie zou Wuisman hebben verzekerd dat er van een natuurlij ke dood geen sprake kan zijn ge weest. "Het lijkt wel alsof de sche del er heel netjes is afgezaagd. Heel merkwaardig. Die schedel is voor mij ook aanleiding geweest om de politie erbij te halen". Uit de kleu ring van de botten leidt de politie af "dat ze er sinds ver voorbij deze eeuw moeten hebben gelegen". Wuisman is niet van plan de zaak tot op de bodem uit te zoeken. "Daar heb ik eenvoudigweg de tijd niet voor". In het inschakelen van archeologen en andere deskundi gen heeft hij weinig trek. "Dan krijg je al die mensen op je dak". Het voormalig raadslid toont zich eigenlijk niet bijster onder de indruk van de vondsten. Hij vertelt dat hij tijdens het omspitten van de tuin al een hondekop heeft aange troffen. Een andere ontdekking was die van een "heel gewelfde be- zinkput, ingestort overigens". "Je weet van te voren dat je wat zult vinden als je met zo'n oud pand bezig bent", zegt hij. Uit de gebundelde artikelen over de geschiedenis van Oegstgeest door mr. B. C. van Krieken is op te maken dat het oude raadhuis oor spronkelijk eigendom was van het Heilige Geest Armbestuur. De oor sprong van dit Armbestuur is terug te voeren tot het jaar 1450. Het armhuis, dat zich dus naast het raadhuis bevond, is op 16 april 1686 door Pieter Jansz van het H.G. Armbestuur gekocht, In de Oegst- geester raadsvergadering van 7 juli 1869, zo schrijft Krieken, kon bur gemeester Terwee (Terweeweg) de raad mededelen dat hij met het H.G. Armbestuur was overeenge komen dat het raadhuis dat toen al jaren was ondergebracht in het pand voor 3.000 gulden kon wor den aangekocht. "De raad, zuinig als altijd, was niet bereid meer dan 2500 gulden te betalen". Een week later wisselde het gebouw voor dat bedrag van éigenaar. Volgens geschiedschrijver Van Krieken is het vrijwel onmogelijk om de exacte herkomst van de bot- tenverzameling nog te achterhalen. Van Krieken, die ook jarenlang op het Oegstgeester gemeentehuis heeft gewerkt, zegt dat het bericht over de lugubere vondst hem vol- Mr. G.P.l.M. Wuisman toont de menselijke botten die boven water kwa men toen er een sleuf voor de riolering van het voormalige Oegstgeester raadhuis werd gemaakt. Het gebouw aan de Wyttenbachweg staat we gens renovatiewerkzaamheden in de steigers. (foto Henk Bouwman) ken ontkent dat er verhalen be staan die door de vondsten nieuw leven ingeblazen krijgen. "Het is gewoon beter te zwijgen omdat we het toch nooit te weten zullen ko men. Er is geen enkel aankno pingspunt, nee, ook niet in de ar chieven, anders had ik dat gewe ten". slagen heeft verrast. Zijn overtui ging dat we het fijne wel nooit te weten zullen komen, sterkt hem in een andere overtuiging: "Het is maar beter er verder het zwijgen toe te doen". Zo'n opmerking maakt toch weer nieuwsgierig maar Van Krie- Jeugdkoren De Christelijke Jeugdkoren geven van avond een opvoering in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Aanvang half acht. KIVA-week Voor kinderen van zes tot twaalf jaar or ganiseert de afdeling welzijn van Oegst geest in samenwerking met de SJJO weer een vakantieweek van 15 tot 19 augustus. Veel activiteiten zullen zich rond het SJJO-onderkomen in Haaswijk afspelen, maar er wordt ook gebruik ge maakt van sportvelden, scoutingterrein, zwembad en het bos. De voorverkoop duurt tot 30 juni, bij het gemeentehuis of bij de SJJO, Boerhaaveplein 13 in ASC Voetbalvereniging ASC uit houdt vandaag een open dag. Er wor den verschillende behendigheidsspelle tjes gedaan voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Na afloop zijn er voor alle deelne mers pannekoeken en limonade.Ook wordt er een wedstrijd 'vaders tegen va ders' gehouden. Ook de cricketafdeling van ASC is vertegenwoordigd. Aanvang tien uur, toegang gratis. Spreekbeurt De heer T. Jansen, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland en lijsttrek ker voor de VVD bij de laatste Statenver kiezingen, houdt maandag een spreek beurt over de vierde nota ruimtelijke or dening van de regering. Aanvang negen uur 's avonds in de Muzenhof in Leider dorp. Landschap In het kader van de Week van het Land schap zijn er vanaf morgen een week lang dagelijks excursies in bos Huys te Warmont. De rondleidingen gebeuren onder leiding van de boswachter, P. Spaander. Aanvang twee uur 's mid dags. Boeken De werkgroep Voorschoten/Wassenaar van Amnesty International houdt van daag tot vier uur een markt voor tweede- handsboeken in de Lindehoeve in Voor schoten. De opbrengst komt ten goede aan Amnesty. Bingo Dorpsvereniging 'De Buitengewonen' uit Leiderdorp houden vanavond een bin go-dansant in de Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel. Aanvang half negen. Concert In de Dorpskerk in Wassenaar geeft de organist Leo van Doeselaar morgen avond een concert, van Doeselaar laat onder meer enkele 16e- en 17e eeuwse muzikale relaties horen tussen Italië en de Nederlanden. Het concert, dat een uur duurt, begint om zeven uur. Toe gang gratis. Volleybal Volleybalvereniging Meerburg in Zoeter- woude houdt maandag een 'open-trai ning' voor iedereen die is geïnteres seerd in deze sport. Van half acht tot half negen 's avonds is de zaal gereserveerd voor jongeren tot 18 jaar, later zijn de ou deren aan de beurt. Informatie: 071- 894353. Dialoog De Wassenaarse Toneelcombinatie 'Dialoog' geeft vanavond de voorstelling 'De ware vriend' van de bekende come- die-schrijver Carlo Goldoni. Aanvang kwart over acht in Cultureel Centrum Warenar aan de Kerkstraat 75 in Was senaar. Jazz De Wassenaarse Jazz Club viert dit weekeinde het 12,5-jarig bestaan met het Oude Stijl Festival. Van elf tot half vijf zijn er vandaag streetparades in de Langstraat, waar ook podiumoptredens zullen plaats hebben. In het Dorpscen trum en in de Stoof treden vanavond het Quintet Frits Kaatee en Heritage Hall Stompers op. Morgenmiddag een con cert van Superior Dance Band in het Dorpscentrum. Uitvoering De Alouettes en de Lenteklokjes geven vanavond hun jaarlijkse uitvoering in het Cultureel Centrum aan de Pr. Marijke- laan in Voorschoten. Aanvang half acht. Zomerfeest Vandaag barst in de Leiderdorpse Win kelhof een "vrolijk zomerfeest" los, dat zal aanhouden tot 5 juni. Er zijn uiteenlo pende activiteiten zoals een puzzelrit op de fiets, een viswedstrijd, oude ambach ten, dames in klederdracht en de muziek komt uit een draaiorgel, een boerenka- pel en een dixielandorkest. Volgens de laatste gegevens van de provincie ligt er mogelijk gif onder de camping aan de West- eindseweg in Zoeterwoude. Boer en boerin De Jong zwaaien hier de scepter en zij kunnen de bood schap maar moeilijk bevatten. Samen met de gemeente Zoeter woude beweert het echtpaar dat er vroeger slechts 'schoon puin' is gestort, dat geen gevaar kan op leveren. Kort voor dit 'gifnieuws' had Jan de Vries een gesprek met de campingbazen. ZOETERWOUDE - Twin tig jaar geleden stopten boer en boerin De Jong met hun goedlopende kaasboer derij en wierpen ze 'zich op het campinggebeuren. Het aantal caravans was van 1 tot 38 caravans gegroeid, voldoende om de bedrijfs- verandering aan te durven en al het vee te verkopen. Ook speelde mee dat al in 1968 sombere tijden zich aankondigden. "De verdiensten van de boer ko men uit een heel dun straaltje", legt De Jong uit. Het werden twintig drukke jaren voor het gezin. De man is elke dag van 's morgens vroeg tot diep in de nacht op het terrein te vinden. De vrouw doet al het kantoorwerk en zorgt ervoor dat problemen met de kampeer ders en storingen in de waterlei ding of electriciteit worden opge lost. Drie zoons helpen mee in de weekends. Op dit moment zijn alle staanplaat sen bezet. De stacaravans zien er goed verzorgd uit en de tuintjes zien er fleurig uit. Er heerst een weldadige rust en De Jong wil dat graag zo houden. In de loop der ja ren is er een toestand ontstaan waarin men, gedwongen of vrijwil lig, rekening met elkaar houdt. Zo ziet de ex-agrariër het althans. OEGSTGEEST - Het Oegstgeester kasteel Oud-Poelgeest en het om liggende landgoed vormen dit jaar niet het vertrekpunt van de tradi tionele en nationale Jorismarsen. "De kasteeltuin", zo laat Scoutng Oegstgeest weten, "is onbegaan baar in verband met de restauratie van het kasteel". Dit jaar wordt daarom uitgeweken naar het nabij gelegen Poelmeer-zwembad. De duizenden scouts, ook uit het buitenland, zullen vandaag wande lingen maken van vijf, 7,5, tien en vijftien kilometer. Het jaarthema dat Scouting Nederland dit jaar heeft bedacht luidt "Een wereld wijd avontuur". Gepoogd met deze keus is een voorproefje te geven van de sfeer van de "Wereld Jamboree" die in 1995 naar Nederland zal komen. Zaterdag is er ook een scouting- markt met insignes uit alle wereld delen. Er kan worden geruild. De 42ste Jorismarsen beginnen om 14.00 uur. De directeur van Scouting Nederland, Hans van Ark, geeft het startsein. Zondagsrust Er gelden weinig voorschriften, maar ze werken wel. "Op zondag moet er geen lawaai van getimmer, grasmaaiers of radio's zijn", vindt De Jong. Auto's moeten op de par keerplaats staan, honden horen aan de lijn en hondeneigenaars die nen een schepje bij zich hebben. "Een gemoedelijke sfeer bindt de mensen aan de camping", is de filo sofie van de campingbaas. Hij is er van overtuigd dat dit noodzakelijk is voor het voortbestaan van het be drijf, dat regelmatig nieuwe bezoe kers verwelkomt. Sommige men sen worden te oud voor de caravan, anderen zouden het sta-geld niet meer kunnen opbrengen - hoewel dit onder het landelijke gemiddel de ligt. Voor vissers is de grote karper vijver op het terrein de 'grote at tractie'. "Er zitten karpers in van 23 pond", zegt De Jong, maar dat kan ook visserslatijn zijn. Hij organi seert regelmatig viswedstrijden, waar zo'n 70 vissers aan deelne men. Op vrijdagavonden zijn er klaverjaswedstrijden of bingo's in de kantine. De Zoeterwoudenaar wil dit jaar meer gaan organiseren. Hij denkt aan roeiwedstrijden, kin derspelletjes en filmavonden. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan is er het hele jaar een tui- nen-wedstrijd, waarmee veel prij zen gewonnen kunnen worden. De grootste wens van De Jong is een riolering voor de caravans. De aanlegkosten bedragen 280.000 gulden en dat komt neer op 2500 gulden per caravan. Voor de mees te kampeerders is dat te veel en de campingbaas hoopt op een rijks- of provinciesubsidie. Praatpaal De band tussen De Jong (Ome Kees voor de kampeerders) en de gasten is goed. Hij en zijn vrouw (Tante Sjaan), fungeren vaak als praatpaal. "Voor veel mensen is het belangrijk dat ze hun proble men kunnen uiten. Een woord van medeleven doet vaak goed", aldus de Zoeterwoudenaar. "Maar zwijg- Campinghouder De Jong: Op zondag moet er geen lawaai van getim- ner, grasmaaiers of radio's zijn. Een gemoedelijke sfeer bindt de lan de camping". (foto Wim i zaamheid is hierbij wel een vereis te". Tante Sjaan weet niet of ze nog lang wil doorgaan met het bedrijf. Op den duur zal haar man de cam ping overdragen aan een zoon. Dan kan hij nog wel bezig blijven, maar is hij van de verantwoordelijkheid verlost. De Jong is een natuurliefhebber. Hij loopt enkele malen per dag over het zandpad vanaf de West- eindseweg. Vanaf dat punt, waar de asfaltering van de Wësteindse- weg ophoudt, is een nieuw fietspad gepland. Dwars door de weilanden naar de Dr. Kortmannstraat. De Jong vindt het eigenlijk niet ver antwoord om veel fietsers over de Westeindseweg te laten gaan. "Door de camping is het autover- keer de laatste jaren erg toegeno- men, en de kans op ongelukken is niet denkbeeldig", stelt hij. Wan neer omwonenden klagen over het drukke verkeer van en naar de camping, wijst De Jong resoluut op een positief effect van de cam ping: "De middenstand plukt ze- ker de vruchten van de aanwezig- heid van ons bedrijf'. Het E.K.-voetbal 10-26 juni, Wimbledon 20 juni-4 juli, Tour de France 4-25 juli, Dutch Open Golftoernooi 20-25 juli. Wie van sport houdt, komt deze zomer volop aan z'n trekken, Uiteraard zijn wij overal ter plekke. Met interviews, achtergrondverha len en natuurlijk de uitslagen. Wij houden U op de hoogte. Beleef het mee! Neem een tijdelijk sport- abonnement voor slechts 26,-! Dan krijgt u van 10 juni t/m 28 juli het Leidsch Dagblad dagelijks in de bus. Stuur de bon in vóór 5 juni. Ja, ik wil van 10 juni t/m 28 juli ook op de hoogte blijven! Bezorg mij ii sportieve periode de krant voor mijn eigen stuk van Nederland: Naam: Adres: Postc/Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging!) Stuur deze sportbon naar het Lcidsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. In plaats van opsturen, kunt u ook even bcHen: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10