'Voorrang voor vrouw afdwingen' Heerma gokt met nota op lage rente in jaren negentig Kleine verzekeringsagent heeft langste tijd gehad Maw PROTEST SCHOONMAKERS Strop met Zuidlease kost Staal 13 miljoen Belegger in landbouwgrond boert goed Of dacht a bij AldTOUEASt alleen voor VW-Audi terecht te kannen Pas tegen zwart werk DONDERDAG 26 MEI 1988 PAGINA 7 FNV: gelijke behandeling voldoet niet UTRECHT (ANP) Alleen met (wettelijke) dwang lijken de werkgevers te bewegen tot 'positieve actie', het met voorrang behandelen van vrouwen zodat die hun achter stand op de arbeidsmarkt kunnen wegwerken. De over heid voelt tot nu toe niets voor dwingende voorschriften en wil zich er toe beperken om als werkgever het goede voor beeld te geven. Maar daarmee kan de overheid mee vol staan als de werkgevers niets voor positieve actie voelen. Dat zei vice-voorzitter K. Adel- mund van de FNV gisteren in Utrecht op een studiedag over de positie van de vrouwen op de ar beidsmarkt. Evenals een reeks an dere sprekers concludeerde Adel- mund dat gelijke behandeling on voldoende is om de achterstand van de vrouwen op de arbeids markt weg te werken. Een voor rangsbehandeling, positieve actie, is geboden maar in het werkge verskamp voelt met name het VNO daar niets voor, aldus Adelmund. De grootste werkgeversorgani satie vindt dat ondernemingsraden en vakbonden daar maar voor moe ten knokken als ze dat zo graag wil len. "Het VNO schuift de eigen ver antwoordelijkheid wel erg gemak kelijk af. De werkgevers vragen met die opstelling in feite om meer dwingende maatregelen", meent de vice-voorzitter van de FNV. Ze vindt dat werkgevers er wettelijk toe moeten worden verplicht om te bevorderen dat achterstanden en achterstelling van de vrouwen wor den opgeheven. Het kabinet wil ter stimulering leven de komende vier jaar taal twee miljoen gulden subsidie toestoppen. Op zich een aardig ge baar, vindt Adelmund. Maar het heeft het ministerie van handel industrie gisteren bekendgemaakt. De regering stond in eigen land on- worst waar alleen werkgevers 1"^ subsid^we? voor positieve a'ctie tl dere buitenlandse belager, Jet porren waren. Werkgevers die er niéts voor voelen haal je met die twee miljoen niet over de streep, vreest eveneens Zwitserse voedingsmid delenconcern Jacobs Suchard. Nestlé bracht op 26 april een bod tot volledige overneming uit de positieve actie vooral de ondernemingsraad (or) Londense*3beurs SKI Eight, Kit Kat en Quality Street, dit af. Via aankopen op de de middels al een belang opgebouwd volking staat 17 procent loos geregistreerd. Bij defl is dat 12,5 procent. Bij de werkt nog steeds 33 procent in de laagste functies tegenover 10 pro- Economie kort Nutricia Het eerste kwartaal van dit jaar is voor Nutricia aanzienlijk beter ver lopen dan dezelfde periode vorig jaar, zo deelde de raad van bestuur woensdag mee tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders. Voor dit jaar wordt dan ook een stijging van het bedrijfsresultaat verwacht en als de huidige verbete ring doorzet zal over 1988 het divi dend tenminste worden gehand haafd. Handel VS De Verenigde Staten hebben in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort op de handelsbalans ge boekt van 35,95 miljard dollar te genover een tekort van 41,19 mil jard dollar in het laatste kwartaal van 1987 en 39,87 miljard dollar in het eerste kwartaal van dat jaar. De invoer nam in het eerste kwartaal toe met 4,4 procent ten opzichte van het vorig kwartaal en met 1,3 procent in vergelijking met het eer ste kwartaal vorig jaar en bedroeg 110,62 miljard dollar. De uitvoer liep in, de eerste drie maanden van dit jaar op tot 74,67 miljard dollar, een groei ten opzichte van vorig kwartaal met 4,8 procent en 9,8 pro cent in vergelijking met de eerste drie maanden van vorig jaar. Universiteit Het werk op het bureau van de Utrechtse universiteit ligt vandaag en morgen grotendeels stil als ge volg van een tweedaagse staking. De AbvaKabo heeft de actie uitge roepen uit protest tegen de plan nen om het bureau drastisch in te krimpen. De staking is gericht te gen reorganisatieplannen waar door 250 van de huidige 470 ar beidsplaatsen bij het bureau moe ten verdwijnen. Hypotheek Directeur drs. H.J. van Herwij nen van de Vereniging Eigen Huis heeft woensdag gepleit voor een uniform beloningssysteem voor al le hypotheekinstellingen en voor elke hypotheek vorm. Als een be middelaar voor elke hypotheek een zelfde beloning ontvangt, zal hij niet meer voor de keuze komen te staan tussen eigen belang en het belang van de consument, aldus Van Herwijnen tijdens een bijeen komst van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars. AMERSFOORT - Ongeveer 6000 assurantietussenpersonen zullen de komende jaren verdwijnen. Niet dat het zo slecht gaat in de verzeke ringsbranche; het gaat zelfs heel goed. De ontwikkelingen gaan ech ter zo snel en de materie is zo inge wikkeld, dat de meeste tussenper sonen het tempo niet kunnen bij benen en zullen moeten afhaken. door Weert Schenk Directeur mr. H. Scheffer van de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars in Assurantiën en Assuran tie-adviseurs (NVA) verwacht dat rond de 2500 tussenpersonen over blijven. Alleen zij zijn in staat om te voldoen aan de eisen die verzeke ringsmaatschappijen en klanten stellen. "Deze tussenpersonen moeten behoorlijke investeringen doen. Het personeel moet worden uitge breid en de kantoren geautomati seerd. Aan opleiding en scholing van hun mensen moet constant aandacht worden besteed. Er zijn' nu rond de 8500 tussenpersonen en de meesten zullen dit niet kunnen opbrengen", aldus Scheffer. "Ze zijn niet professioneel genoeg en hun vakkennis laat te De verzekeraars willen volgens Scheffer het liefst alleen nog maar zaken doen met goed toegeruste tussenpersonen. Ze kunnen de mindere tussenpersonen er niet zo maar uitgooien, maar de onder steuning kan wel worden vermin derd. Scheffer: "De verzekeraars wil len niet steeds de fouten opknap pen van de kleine tussenpersonen. Want dat werk vertaalt zich in een hogere premie. Er is een geweldige concurrentie tussen de assura deurs, dus moeten ze erg op hun kosten letten. De begeleiding van de kleine tussenpersonen kost ook veel geld". De NVA-directeur zegt dat het vooral kleine administratiekanto ren, reisbureaus en makelaars in onroerend goed zijn die de race niet zullen overleven. "Ze kunnen natuurlijk wel een verzekering af sluiten, al is de vraag of dat echt goed gebeurt. Maar de problemen beginnen pas als ze schades moe ten gaan afhandelen". De professionele kantoren doen dat steeds meer zelf. Ze benoemen de experts en betalen de schade uit. De verzekeraars dragen alleen nog maar het risico. "Dat is kwali teit", zegt Scheffer, "zowel voor de verzekeraar als de klant". Scheffer denkt dat de kantoren van de assurantietussenpersonen- nieuwe stijl ten minste vijf man personeel hebben. Aan het hoofd staat een persoon die de verzeke ringstechniek volledig beheerst. Zijn plaatsvervanger weet daar ook veel vanaf en verder alles van ad ministratie en automatisering. En voor de klant is het kantoor dag en nacht bereikbaar. "Het is als het ware een administratiefabriekje". Dit soort kantoren zullen de min der professionele bureaus uit de markt drukken. Scheffer: "De klant is vrij passief in zijn keuze. Maar de professionele kantoren zijn zeer actief. Die halen de klan ten gewoon naar zich toe. En de klanten zijn steeds meer geneigd om al hun verzekeringen in handen van één tussenpersoon te geven. Vier jaar geleden deed 30 procent van de verzekerden dat al. Nu al 44 procent". De kleine tussenpersonen ko men binnen afzienbare tijd voor de keuze te staan hoe ze verder moe ten. Ze zien hun assurantieporte feuille gelijk blijven of afkalven. De keuze is: de verzekeringskant professioneel opzetten of de verze keringsportefeuille verkopep. De meesten zullen dus voor het laatste kiezen. De NVA-man zegt dat dit niet ten koste zal gaan van de werkgelegen heid in de assurantiemakelaardij. Vanaf 1986 tot nu zijn er bijna 1500 plaatsen bij gekomen. Maar de op gevers zelf zullen toch balen, er kent hij. "Maar u moet niet verge ten: het zijn ondernemers, geen werknemers in loondienst. Ze heb ben zelf het risico genomen en heb ben dus zelf de keuze welke kant ze opgaan". cent bij de mannen. In de hogere functies is slechts 2 procent van de vrouwen te vinden tegenover-15 procent van de mannen. Bijna twee keer zo veel vrouwen werken als oproepkracht als mannen. Wel komen steeds meer vrouwen in specifieke mannenberoepen te recht maar in omgekeerde richting zijn de mannen veel sterker in op mars. Bovendien komen ze veel eerder in leidinggevende functies terecht. Blijkens cijfers uit 1983 is van de nieuwkomers die er toen op de arbeidsmarkt verschenen slechts 16 prucent van de vrouwen in een specifiek mannenberoep te rechtgekomen. Groen licht voor bod op Rowntree LONDEN (UCN/ANP) - De Britse regering heeft besloten het Zwit serse levensmiddelenconcern Nestlé niets in de weg te leggen bij zijn poging tot overneming AMSTERDAM Zo'n duizend medewerkers van het Amsterdamse gemeentelijk schoonmaakbedrijf hebben gis teren het werk neergelegd. Tijdens een demonstratie naar het stadhuis voegden zich nog zo'n duizend ambtenaren voor enkele uren bij de Stakers. Zij protesteerden daarmee tegen de plannen van BenW om de WSBZ, het Amster damse schoonmaakbedrijf, per 1 juli volgend jaar op te heffen. Het personeel zou moeten overgaan naar de in 1981 opgerichte NV Schoonmaakbedrijf Gemeente Amsterdam, die is geprivatiseerd. De schoonmakers verliezen daarmee hun ambtenarenstatus en gaan er fors in salariëring op achteruit. Wethouder Jonker denkt voor dit per soneel een financiële overgangsregeling te treffen. (foto and de aandelen in handen gekre gen, het maximum dat in Groot- Brittannië is toegestaan zonder een bod tot volledige overneming uit te brengen. Verwacht wordt dat Ja cobs met zo'n bod zal komen. Vooraanstaande Britse politici en de werkgeversorganisatie Con federation of British Industry had den ervoor gepleit het vijandige bod van Nestlé te blokkeren of op zijn minst ter beoordeling voor te leggen aan de Monopolie- en Fusie commissie. Daarbij werd erop ge wezen dat Zwitserse concerns veel beter tegen ongewenste overne mingen zijn beschermd dan Britse bedrijven, zodat er dus wederzijds geen .sprake is van gelijke kansen. Kort nadat het besluit van de Britse regering bekend was gewor den kwam Jacobs Suchard met een tegenbod op Ronwtree. Het con cern wil 940 pence per aandeel in contanten betalen, waarmee Rowntree wordt gewaardeerd op ruim 2,2 miljard pond (7,8 miljard gulden). Nestlé biedt 890 pence per aandeel. ARNHEM (GPD/ANP) - Beleg gen in landbouwgronden blijkt zeer aantrekkelijk en rendabel. Het beleggingsfonds in agrarisch on roerend goed Fagoed heeft in zijn eerste jaar ruim 724.000 gulden winst geboekt, terwijl voor 18 mil joen gulden aan beleggingsobjec ten werd verworven. Er werden ruim 500 participaties uitgegeven voor een totaal bedrag van 26 mil joen gulden. Het nettoresultaat op het participerend vermogen be draagt 4,57 procent. Fagoed verwacht dat de omvang van de beleggingen dit jaar zal toe nemen tot ongeveer 50 miljoen gul den De cijfers blijken uit het jaar verslag dat Fagoed woensdag in Arnhem heeft gepresenteerd. Fagoed koopt landbouwgronden en geeft deze in erfpacht uit. Het benodigde kapitaal wordt ver strekt door pensibenfondsen en verzekeringmaatschappijen die participeren in het fonds. Fagoed werd vorig jaar april opgericht door het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, Rabobank, Heidemij, de verzekeringsmaat schappijen Novo en Avéro, Agro- Pool en de Katholieke Nederland se Boeren- en Tuindersbond. De snelle groei van het fonds, dat momenteel beschikt over 70 mil joen gulden, maakt een uitbreiding van het aantal beleggers noodzake lijk. Maar gezien de belangstelling van beleggers, ook van buiten de agrarische wereld zei Luteijn te verwachten weinig problemen te hebben met het aantrekken van nieuw vermogen. Fagoed is daarover met een aan tal beleggers in onderhandeling. Enkele gesprekken zijn vrijwel af gerond en Luteijn verwacht dat het beschikbaar vermogen van Fagoed binnen enkele maanden zal zijn uitgebreid met zo'n dertig tot veer tig miljoen gulden. Luteijn schrijft de populariteit van het fonds toe aan'de'combinatie van de solide be legging en de hoogte van het rende ment dat zich goed kan meten met andere beleggingen. In Nederland is bij elkaar zo'n 90 miljard gulden in landbouwgrond geïnvesteerd. Jaarlijks verandert er zo'n 30.000 hectare van eigenaar. Het aandeel van Fagoed bedraagt inmiddels zo'n 2000 ha ofwel 7 pro cent. Daarmee is althans wat be treft de erfpachtovereenkomsten Fagoed al ruimschoots marktlei der. De meeste grond (ruim 70 pro cent) heeft het beleggingsfonds in erfpacht genomen in de provincies In ruim tweederde van de geval len gaat het om financiering bij be- drijfsuitbreiding of -overname door de opvolger. Volgens Fagoed- directeur Bruggink maken vooral jonge boeren, die zich in het verle den diep in de schulden gestoken hebben bij de overname van een bedrijf, gebruik van het fonds. DEN HAAG (GPD/ANP) - De winst van Staal Bankiers is in 1987 bijna gehalveerd, mede door een verlies van 13 miljoen gulden als gevolg van malversaties bij het dochterbedrijf Zuidlease. Staal in casseerde voorts een strop van 6 miljoen door de beurskrach in ok tober vorig jaar. De winst zakte met 11,5 miljoen gulden tot 13 miljoen. De strop met Zuidlease kwam aan het licht toen Staal de volledige zeggenschap over dit bedrijf kreeg. De administratie was een chaos en er bleken auto's verdwenen. Lease- contracten bleken uiteindelijk niet met de door Staal gedachte firma's te zijn gesloten, maar met Roadster, onderdeel van een war net van 40 bv's. De bank schakelde uiteindelijk justitie in. Via een politie-inval werd de administratie van Roadster in beslag genomen; enke le mensen verdwenen achter de tralies. Van de belastingdienst is intussen 1 miljoen gulden terugge kregen, terwijl een veiling van lea se-auto's 3 miljoen heeft opge bracht. Staal Bankiers claimt nog een bedrag van 6 miljoen gulden van het accountantskantoor Camps Oberman wegens het afge ven van onjuiste verklaringen. Na een periode van sterke ex pansie (het aantal klanten nam per jaar soms toe met 60 procent) is de groei van Staal nu kleiner. Men wil naar groei zonder sterke stijging van het aantal personeelsleden. Daartoe is men nu samen met Elec tronic Data Systems uit Dallas be zig met een 'robotisering' van de transactie-afdoening. Dit project 'moet over drie jaar helemaal klaar zijn. Dan is een hernieuwde sterke expansie weer mogelijk, zo meen de Jongbloed. In verband met de nieuwe automatiseringsronde zijn plannen tot samenwerking met buitenlandse collega's in de ijskast gezet. miljoen gulden verdiend. De bank kocht flink aandelen Audet op de Amsterdamse effectenbeurs toen het haar duidelijk was geworden dat het aanvankelijke bod van VNU zou mislukken omdat een grote groep aandeelhouders, aan gevoerd door de Hazewinkels uit Groningen, dat bod veel te laag vond. Om Audet te krijgen moest VNU dan ook 50 miljoen gulden meer neertellen. Het muisje dreigde nog een staartje te krijgen, nadat Staal Sijt- hoff Holding in Amsterdam (uit geefster van Het Financieele Dag blad) de meerderheid in Audet aan bood. Dit kon zij echter niet waar maken. Sijthoff voelde zich ge bruikt en dreigde met een miljoe nenclaim. De zaak is echter vol gens Staal gesust zonder dat het tot enige betaling komt, ondanks be richten dat Sijthoff alsnog gerech telijke stappen zou voorbereiden. Het eerste kwartaal van 1988 was voor Staal "sterk". De nettowinst in deze periode bedroeg 9,7 miljoen tegen 8,6 miljoen in dezelfde perio de van vorig jaar. ADVERTENTIE BONN (GPD) Vanaf begin volgend jaar krijgt elke Westduitse werkne mer een niet vervalsbare sociale verzekeringspas. Dat besloot de rechts- liberale coalitie in Bonn gisteren om de strijd tegen het zwartwerken effi ciënter te kunnen aanpakken. De werknemers zijn verplicht bij het wisselen van baan de verzeke ringspas af te geven aan hun nieuwe werkgever. Daardoor kan bij contro le direct worden vastgesteld of de werknemers zijn aangemeld bij de be lastingdienst en of sociale premies worden betaald. Werknemers in frau de-gevoelige bedrijfstakken als de bouw, de amusementssecor en de schoonmaakbedrijven, moeten de kaart permanent bij zich hebben. Mensen die werkloos worden, dienen hun pas af te geven bij de sociale dienst. Daardoor moet worden voorkomen dat zij naast hun uitkering be taald werk verrichten. Minister Blum (sociale zaken) zei op een persconfe rentie: "Deze pas is een middel in de algemene strijd tegen de illegale ar beid, het zwartwerken en het misbruikmaken van sociale voorzieningen. Wie de sociale staat gebruikt zonder aan de Financiering bij te dragen, ge draagt zich als een soort uitbuiter". DEN HAAG - Een groot optimis me over de ontwikkelingen van de rentestand kan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting niet ontzegd worden. Zijn hele nota 'Volkshuisvesting in de jaren ne gentig' lijkt gebaseerd te zijn op de verwachting dat de rente in de ko mende tijd laag blijft en mogelijk nog daalt. De staatssecretaris wil het eigen woningbezit sterk bevor deren. Bovendien moet bij de bouw van duurdere huurhuizen de door Runa Hellinga en Theo Haerkens vrije markt zijn werk doen. Alleen bij een lage rente lijken al die plan nen enige kans van slagen te heb ben. Immers, mensen hebben vooral belangstelling voor het kopen van een huis als de rente laag is. En ook beleggers zijn dan eerder geneigd te investeren in de woningbouw. De Nationale Woningraad (NWR), de grootste koepel van woning bouwverenigingen, en de Vereni ging Eigen Huis vrezen dan ook dat de mooie plannen van Heerma bij een rentestijging in het water val len. Woordvoerder Ago Salverda van Eigen Huis noemt de bewindsman 'ontzettend optimistisch over de renteverwachtingen'. Volgens Sal verda is de werkelijke rente nu ei genlijk nog hoger dan aan het eind van de jaren zeventig, toen de rente hoog was en de inflatie daarmee ge lijke tred hield, wat nu niet het ge val is. Adjunct-directeur D. Ha- mersma van de NWR vindt het een goede zaak dat de staatssecretaris op dit moment de koopwoning markt stimuleert. "Er is met de la ge rente van nu grote behoefte aan koopwoningen", zegt hij. Eigen Huis is zeer te spreken over het stimuleren van het eigen woningbezit omdat dat goed strookt met de wensen van de meeste mensen in Nederland: 66 procent van de bevolking wil een koopwoning, terwijl maar 44 pro cent in een eigen huis woont. Geen geld Positief noemt Salverda het af schaffen van de overdrachtsbelas ting van zes procent, waardoor het kopen van een huis gemakkelijker wordt. Daarmee wordt ook de mo biliteit van de eigen huisbezitter groter. Minder geslaagd vindt hij het om dat voorstel te koppelen aan een verhoging van het huur waardeforfait, een bedrag dat de ei genaar-bewoner jaarlijks voor het gebruik van zijn huis bij het inko men moet optellen. Heerma wil dat bedrag verhogen omdat de hele operatie geen geld mag kosten. Wat Salverda mist in de voorstel len is een verlaging van het btw-ta- rief op huizen. Dat is nu twintig procent, het tarief voor luxe goede ren. Hij ziet dat graag verlaagd naar zes procent, het tarief voor eerste levensbehoeften. "Het is toch raar dat je voor een dak boven je hoofd, een eerste levensbehoefte nota be ne, het hoogste tarief moet beta len". Salverda en Hamersma hebben hun twijfels over de afschaffing van de zogenaamde objectsubsi die, een subsidie voor verhuurders van woningen. Die subsidie heeft altijd twee doelen gediend: stimu lering van de woningbouw en daar naast een gelijkmatige voortgang van het bouwproces. De subsidie voorkomt dat de woningbouw stagneert als de rente stijgt en dat is belangrijk voor de werkgelegen heid. Maar werkgelegenheid is nu niet langer een prioriteit in het beleid van Heerma. Hamersma wijst op het grote gevaar dat de bouwpro- duktie sterk gaat schommelen, met alle gevolgen van dien voor die be drijfstak. Salverda: "De werkgele genheid in de bouw is niet onze eer ste zorg, maar de staatssecretaris moet wel bedenken dat die zo in de knel kan komen". Vrijheid Heerma onderschat volgens NWR-woordvoerder Hamersma het belang van de objectsubsidie voor huurders uit de laagste inko mensgroepen. Zonder deze subsi die komt de bouw van sociale huurwoningen in gevaar, vooral omdat gemeenten ook nog de vrij heid krijgen zelf te bepalen wat ze bouwen. "Een behoorlijk omvang rijke sociale huursector blijft no dig", vindt hij. Hij wijst er op dat de stijgende welvaart voorbij gegaan uit de laagste mko- Heerma: eigen mensgroepen. Zij blijven aangewe zen op goedkope huurwoningen. "Dat probleem kun je niet alleen via huursubsidies oplossen, zoals Heerma wil". In de voorstellen van Heerma krijgen huurders en verhuurders meer ruimte om zelf afspraken te maken over de hoogte van de hu ren. Ook kunnen woningbouwver enigingen de huren van moeilijk te verhuren woningen zelf verlagen als ze tegelijkertijd de huren van populaire huizen verhogen, zodat de opbrengsten per saldo gelijk blijven. Hamersma is blij met die grotere vrijheid. Het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) is bang dat de po sitie van verhuurders als gevolg van deze grotere vrijheid te sterk wordt. Volgens woordvoerder W. de Wildt moet daar een versterkte positie van de huurders tegenover staan. Het NVH pleit er al jaren voor een percentage van de huur ten goede te laten komen aan be langenorganisaties van huurders. De nota Volkshuisvesting in de jaren negentig verschijnt op een moment dat het departement van volkshuisvesting honderden mil joenen moet bezuinigen. De nota is dan ook goed gevuld met dit soort maatregelen: afschaffing van ob jectsubsidies, minder premie voor koopwoningen. verlaging van huursubsidies om huurders met la ge inkomenste dwingen goedko per te gaan wonen. Hamersma is daar nog niet van overtuigd, maar heeft wel twijfels. "De cijfers ontbreken, zodat je op dit moment nog niet echt de balans kunt opmaken. Als het allemaal ëén grote bezuinigingsoperatie blijkt te zijn, zet ik daar grote vraagtekens bij. De overschrijdin gen op de begroting van volkshuis vesting zijn voor een groot deel het gevolg van subsidies die in het ver leden zijn toegekend. Dat pro bleem los je niet op door de huur ders nu met grote kosten op te za delen. Dat is niet verantwoord". Het is overigens lang niet zeker dat de nota in deze vorm wordt uit gevoerd, aangezien het kabinet zelf nog zijn mening over het stuk moet bepalen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7