O Eurogroep NAVO is kritiek van VS beu Zieke bemanning van boord gehaald Wij dragen billijk deel defensielasten" Vietnam trekt deel troepenmacht terug Dolend gifschip blijkt milieubom van eerste orde te zijn Co Goedhart Bouwhuis DONDERDAG 26 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 I9) BRUSSEL - De Verenigde Staten hoeven er niet op te rekenen dat de Europese NAVO- landen hun defensie-uitgaven nu drastisch zullen verhogen. Zij zijn bereid meer te doen, maar daarbij zal sprake zijn van niet meer dan 'een bescheiden maar gestage groei'. Iraq verdrijft Iran uit moeras rondom Basra NICOSIA (AP) - Iraakse grondstrijdkrachten hebben de Iraniërs gisteren met een blik- semoffensief verdreven uit de moe rasgronden ten oosten van de ha venstad Basra die de Iraniërs begin 1987 hadden veroverd. Het is de derde belangrijke militaire neder laag van de Iraniërs binnen vijf we ken. Aanvankelijk ontkende Iran dat de Irakezen bij hun offensief in de streek Salamchah terreinwinst hadden geboekt, maar gisteravond maakte het officiële persbureau IRNA bekend dat de Iraanse strijd krachten zich na hevige strijd uit eerder veroverde gebieden moes ten terug trekken. In hun nieuwe stellingen zouden de Iraniërs on der zwaar artillerievuur liggen, maar stand houden. Volgens Iraq waren de Iraniërs na tien verliezen teruggedreven achter de grens Iraanse divisies van 10.000 stuk zouden zijn 'weggevaagd'. Met die boodschap kwam de Ne derlandse minister van defensie Van Eekelen gisteren naar buiten in Brussel na afloop van de bijeen komst van de Eurogroep, de groep van Europese NAVO-landen, waar van hij voorzitter is. door Hans de Bruijn Vandaag en morgen is de lasten- met slechts 15% verdeling in de NAVO ook het Per hoofd hoofdthema van de halfjaarlijkse vergadering van de defensieminis ters van het bondgenootschap, waarbij dan ook de Amerikanen en Canadezen vertegenwoordigd zijn. Vanuit de Verenigde Staten wordt er al jaren bij de Europese partners op aangedrongen meer geld aan hun eigen verdediging uit te geven. Maar de veertien Europe se lidstaten zijn die Amerikaanse kritiek beu en bijten nu van zich af. In Brussel werd gisteren een brochure gepresenteerd waaruit moet blijken dat de defensie-in spanning van de Europese bondge noten helemaal niet achterblijft bij strijd met omvangrijke de Amerikaanse, zoals aan de ande kant van de oceaan vaak wordt de oorlog. Vijf beweerd. Op opmerkelijk scherpe toon ne- >en de Europese bondgenoten af- Het Iraakse persbureau INA stand van de kritiek. „Europa igt een billijk deel van de lasten de NAVO", aldus Van Eekelen hebben de Europese NAVO-lan den meer gedaan dan de Verenigde Staten. De groei in procenten was hier hoger dan daar. Alleen in de eerste jaren van de Reagan-rege- ring was dat even anders". Uit de brochure 'De Europese rol in de NAVO', die in 80.000 exem plaren vooral in de Verenigde Sta ten zal worden verspreid, blijkt dat de totale defensie-uitgaven sinds 1970 in Europa met 34% zijn ge groeid en in de Verenigde Staten de „Over de afgelopen twintig jaar meldde intussen dat Iraakse ge vechtsvliegtuigen de elektriciteits centrale van Neka aan de Kaspi- Hij noemde de inschatting sche Zee hadden gebombardeerd. Amerikanen niet juist. Volgens Iraq werd de centrale in de as gelegd, maar Iran zei dat alleen woningen van werknemers van de centrale waren getroffen. Andere Iraakse vliegtuigen zou den de noordwestelijke grens plaats Sardasht hebben beschoten, waardoor 29 burgers het leven ver loren. Iraq ontkende de aanwezig heid van Iraakse vliegtuigen in de buurt van Sardasht. De vijandelijk heden vielen samen met de ope ning in Baghdad van een 'mondiale volksconferentie over vrede' die door 1.000 vertegenwoordigers van politieke partijen, guerrillabewe gingen en vakorganisaties uit tien tallen landen werd bijgewoond. de bevolking groeiden de uitgaven met 21%, ter wijl ze in de Verenigde Staten 3% afnamen. Het aantal militairen in Europa steeg met 5 terwijl de Amerikaanse krijgsmacht nu een derde minder personeel telt. Volgens Van Eekelen kijken de Amerikanen teveel naar alleen de defensie-uitgaven en te weinig naar wat er met dat geld gedaan wordt. Wij doen meer met minder geld, heet het. In de brochure wordt ook benadrukt dat de verde diging van Europa niet alleen een Europees belang is, maar ook een Amerikaans. Vandaar ook de aan wezigheid van 300.000 Amerikaan se soldaten in Europa. Bovendien vergeten de Ameri kanen dat de Europese landen veel geld uitgeven aan de legering van vreemde (Verenigde Staten-)troe- pen en voor oefenterreinen en dat de Amerikaanse uitgaven hoger zijn omdat hun vrijwilligersleger meer kost dan de dienstplichtigen- legers in de meeste Europese lan den. BAYRUT - Met gasmaskers uitgeruste pro-Iraanse moslimstrijders in de Libanese hoofdstad Bayrut voeren het dode lichaam weg van een tegenstander van de pro-Syrische Amal-militie. Het vechten en doden tussen de rivali serende moslim-groeperingen in de sloppenwijken van Bayrut gaat onverminderd door waarbij de door Iran ge steunde Hezbollah-strijders duidelijk aan de winnende hand zijn. De Hezbollah (Partij van God) zou in de slop pen een groot aantal gevangenen vasthouden, ondêr wie de meeste van de 18 gegijzelde buitenlanders. (foto AP) Uit bezet Kampuchea Gaddafi stopt oorlog Tchad ROME (AP) - De Libische leider kolonel Gaddafi heeft gisteren het einde afgekondigd van de oorlog tegen Tchad. Gaddafi verklaarde dat Libië in de toekomst de rege ring van Tchad in N'Djamena zal erkennen. Dit is door de Libische televisie gemeld. Gaddafi zei tevens dat Tchadi- sche gevangenen worden overge dragen aan de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en dat Libië alle geschillen met Tchad „op een vriendschappelijke en broederlij ke wijze" zal oplossen. Gaddafi vervatte zijn boodschap in een tóe- spraak tot Afrikaanse ambassa deurs in Tripoli, die hij ontving ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid. Buitenland kort Proeflancering De Amerikaanse marine heeft gisteren voor de elfde keer een ge slaagde proeflancering van een lan- ge-afstandsraket van het type Tri- dent-2 uitgevoerd, zo is uit officiële Amerikaanse bron i SINGAPORE (GPD/Rtr) - Vietnam heeft gisteren aangekondigd dat het volgende maand zal beginnen met de terugtrekking van 50.000 soldaten uit het sinds 1978 bezette Kampuchea. De operatie zal eind dit jaar moeten zijn voltooid. De achtergebleven troepen worden onder bevel geplaatst van het Kam- pucheaanse leger en de regering in Hanoi zou buitenlandse waarne mers uitnodigen om deze operatie van nabij te volgen. Westerse diplomaten kregen dit gisteren in Hanoi te horen tijdens een briefing van een functionaris van het ministerie van buitenland se zaken. Vietnam herhaalde voorts zijn belofte dat het eind 1990 al zijn troepen zal hebben terugge haald. Hoeveel Vietnamese soldaten er sinds de militaire inval in 1978 in het buurland zijn gestationeerd, is niet precies vast te stellen. Wester se waarnemers spreken van naar schatting 140.000 Vietnamezen. Vorig jaar maakte Hanoi bekend, dat het 20.000 man heeft terugge trokken, maar westerse militaire waarnemers beweren dat er slechts sprake is van troepenroulaties. Ter wijl de Vietnamese troepen blij kens de foto's in de Vietnamese kranten een enthousiast welkom SEOUL - In de Zuidkoreaanse hoofstad Seoul werd gisteren een bejaarde ^ia ^aeHiterdeur'ïeü^e toSnm .mouw plotseling getroffen door een brandbom die studenten voor de op- de achterdeur nieuwe troepen roerpolitie hadden bedoeld. De vrouw stak de straat over toen een van de eezeed gestuurd, studenten de bom gooide. Op verschillende universiteiten in Zuidkorea e wordt al dagenlang geprotesteerd tegen de huidige president Roh Tae Woo De aankondiging van gisteren en de aanwezigheid van Amerikaanse militairen op Zuidkoreaanse dat eind van dit jaar 50.000 man afp) troepen zal zijn teruggetrokken, wordt echter door westerse diplo maten nu wel serieus genomen. Het nieuws over de troepenterug trekking komt aan de vooravond van de topontmoeting tussen de Russische partijleider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan, waarbij zal worden ge sproken over de kwestie-Kam- puchea, die onder het hoofdstuk regionale conflicten, op de agenda is gezet. Vietnam viel eind 1978 Kampuchea binnen en verving het bewind van Rode Khmerleider Pol Pot door dat van Heng Samrin. De Rode Khmer voert sindsdien sa men met twee niet-communisti- sche verzetsbewegingen een guer rilla tegen het 'marionettenbe wind' in Phnom Penh. De laatste tijd was er al druk overleg gaande over een oplossing van de kwestie-Kampuchea na het akkoord inzake de terugtrekking van de Russische troepenmacht uit Afghanistan. De Vietnamese mi nister van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach, heeft deze week in Moskou op hoog niveau bespre kingen gevoerd met Sovjetfunctio narissen. Hij woont later deze week in Havana een vergadering van mi nisters van niet-gebonden landen bij. Daarna reist hij door naar New York. Daar zal hij naar een vergadering van de VN-Assemblé's inzake ont wapening gaan om met John Ves- sey, speciale afgezant van presi dent Reagan, en de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ali Alatas, over de voorstellen inza ke Kampuchea te spreken. Zuidafrika Zuidafrikaanse en Mozambi- quaanse delegaties zijn gisteren in Maputo bijeengekomen om het Nkomati-akkoord nieuw leven in te blazen. Dit akkoord werd begin 1984 door de toenmalige Mozambi- quaanse president Machel en zijn Zuidafrikaanse tegenspeler, P.W. Botha afgesloten. Terrorisme Een mysterieus internationaal consortium looft in Westduitsland 1,3 miljoen gulden uit voor inlich tingen die kunnen leiden tot de aanhouding van de daders in zes grote terroristische aanslagen. Een woordvoerder van de anonieme privé-organisatie verklaarde tele fonisch met nadruk dat het geen zaak van ontbrekend vertrouwen in de autoriteiten is. Bangladesh Bangladesh is het slachtoffer van een diarree-epidemie die al vele honderden mensen het leven heeft gekost. Dit hebben fünctionarissen in Dhaka meegedeeld. De afgelo pen zes weken zijn minstens 1.000 mensen aan de gevolgen van diarree gestorven. Meer dan 20.000 zijn door de ziekte getrof fen. ROME - Acht van de achttien be manningsleden van het spook schip 'Zanoobia', dat met zijn gifti ge lading sinds eind april voor de rede van de Italiaanse haven Mari na di Carrara ligt, zijn dinsdag op genomen in een ziekenhuis met ernstige huidaandoeningen. Eén van hen is kapitein Ahmed Tabaio, die al dadelijk bij zijn aankomst aan de Italiaanse autoriteiten ver klaarde dat hij niet langer kon in staan voor de risico's waaraan hij en zijn bemanning waren blootge steld. door Hein ten Kortenaar Het zijn overigens niet alleen ge zondheidsproblemen waarmee hij te kampen heeft: sinds zijn vertrek uit de Syrische thuishaven Tarous heeft hij nog geen dollar gezien, enerzijds omdat hij van de Italiaan se autoriteiten geen verlof krijgt de haven binnen te lopen en te lossen, anderzijds omdat het onduidelijk is aan wie de lading nu eigenlijk toebehoort. Behalve tot de gezond heidsdienst heeft hij zich daarom INF-DEBAT - De Amerikaanse Se naat is gisteren begonnen met de laatste fase van het debat over het Sovjet-Amerikaanse akkoord over de afschaffing van de middellange- afstandsraketten. Naar verwach ting zal de Senaat het verdrag mor gen goedkeuren, zodat de docu menten nog voor de topontmoe ting tussen president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov, die zon dag in Moskou begint, naar de Sov jetunie kunnen worden gebracht. ook moeten wenden tot de rechter om uit te maken wie zijn schade dient te betalen. Spookachtig is namelijk niet zo zeer zijn schip als wel de lading, die nu al meer dan een jaar over de we reldzeeën zwerft en nergens wordt toegelaten. Het verhaal begint in februari 1987: in de haven van Ma rina di Carrara arriveren zeven con tainers met (volgens de laadbrief) 'chemische industrieprodukten', verzonden door de Zwitserse firma Intercontract S.R. in Freiburg en bestemd voor International Con- solting Office (ICO) in Djibouti (Frans-Somalië). De vracht van 2100 ton wordt in gescheept op de Lynx, een schip dat onder Malteser vlag vaart. Wan neer het niet lang daarna in Djibou ti arriveert, blijken de plaatselijke autoriteiten de zaak niet te vertrou wen: zij geven in elk geval geen verlof de vracht te lossen. De kapi tein van de Lynx krijgt opdracht koers te zetten naar Zuid-Amerika en vaart, vermoedelijk rond de Kaap, naar Venezuela. In Puerto Cabello raakt hij zijn vrachtje eindelijk kwijt en blijven de containers enige tijd op de kade liggen, tot zich een 'incident' voor doet: iemand maakt, vermoedelijk bij een poging tot diefstal, een paar van de vaten open en wordt onmid dellijk onwel. Nu pas blijken de 'chemische industrieprodukten' te bestaan uit een uiteenlopende ver zameling uiterst giftige afvalstof fen van verf-, kunstmest-, farma ceutische- en andere chemische fa bricates kortom, een milieubom van de eerste orde. De havenautoriteiten gever» da delijk bevel het zaakje weer in te schepen. Ditmaal is het de Merchn- til Emporte uit Caracas die als af- De firma Jelly Wax zweert bij hoog en bij laag niets meer met de zaak van doen te hebben. Hun ad- zender fungeert en een schip uit vocaat, Catalano, die inmiddels een Cyprus, de Makiri, chartert om de aanklacht wegens fraude, valsheid in geschrifte en laster heeft inge diend, wil wel toegeven, dat Jelly Wax indertijd een ladig giftige af val naar Djibouti heeft gestuurd en, toen de persoon die voor de ver werking zou zorgen hier niet toe in staat bleek, naar Venezuela. vracht te vervoeren naar de firma Jelly Wax in Milaan, gespeciali seerd in het verwerken en vernieti gen van afvalstoffen. Bij een latere inspectie is overi gens gebleken, dat op alle vaten in de containers de naam 'Jelly Wax' gestempeld staat. De verdenking is dus groot, dat het Milanese bedrijf de ware eigenaar is en in plaats van het spul te vernietigen, er de voor keur aan gaf het zo ver mogelijk weg te sturen, misschien wel (sug gereren boosaardige tongen) in de hoop dat één van de niet al te solide vaartuigen er midden op de oceaan mee zou vergaan. Ook de kapitein van de Makiri, die op 21 oktober uit Venezuela vertrekt, heeft echter het geluk aan zijn kant en arriveert behouden in de Middellandse Zee, waar hij ter hoogte van Sardinië voor anker gaat in afwachting van nadere or ders. Wanneer die komen, vaart hij door naar Syrië om in Tarous een nieuwe lading in te nemen. Hij weet zijn oude vracht over te doen aan de rederij Tabaio Ship ping, met de belofte (zegt de kapi tein van de Zanoobia, een broer van de reder), dat de reis bij afleve ring in Italië zou worden betaald. Tijdens de vaart raakt het schip in een storm en worden twee van de vaten, nu niet meer in containers, zwaar beschadigd. De rest is be kend: sinds 20 april ligt de Za noobia, 2 mijl buiten de haven van Carrara, ten hemel te stinken, zon der dat er een oplossing in zicht is. Belgische arts in Libanon vermist ANTWERPEN/BAYRUT (AP) - De Belgische arts Jan Cools (32) die werkt als hulpverlener voor de Palestijnse vluchtelin gen in Libanon, wordt sinds za terdag in Libanon vermist. Co ols werkt voor de Belgische or ganisatie Hulpgroep Medicij nen voor de Derde Wereld, die nauw samenwerkt met de Noorse hulporganisatie NOR- WAC, die actief is in Libanon. Zijn vermissing werd het eerst gemeld in Antwerpen, en is later bevestigd door een woordvoerster van NORWAC in Bayrut. Intussen heeft Bel gië zijn burgers met klem ge waarschuwd vooral niet naar het westen van de Libanese hoofdstad te reizen. Luchtaanval van Israël op Palestijns kamp Libanon BAYRUT/TEL AVIV (Rtr/AP) - Is raëlische gevechtshelikopters heb ben in de afgelopen nacht een aan val uitgevoerd op doelen in een Pa lestijns vluchtelingenkamp bij de Libanese havenstad Sidon. Vol gens Libanese veiligheidsfunctio narissen beschoten de helikopters een aantal huizen en winkels in het vluchtelingenkamp Ain al-Hilweh. Bij de aanval kwam volgens hen één man om het leven, terwijl vier anderen gewond raakten. De luchtaanval bij Sidon volgde enkele uren na een Israëlische aan val op een bolwerk van de pro- Iraanse Hezbollah-militie in het dorp Louwaizeh, dat twee kilome ter ten noorden van de door Israël ingestelde „veiligheidheidszone' in het zuiden van Libanon ligt. Vol gens Libanese veiligheidsfunctio narissen viel een troepenmacht van het Israëlische leger en de SLA, een door Israël gesteunde christelijke militie, het dorp bin nen op zoek naar leden van de Hez bollah. Bij de gevechten, die negen uur duurden, zouden 40 Hezbollah- strijders zijn gedood. Israël zegt dat het wel luchtsteun heeft gege ven aan de SLA-troepen, maar dat zijn troepen niet buiten de „veilig heidszone" zijn geweest. Volgens Libanese veiligheids functionarissen stuitten de aanval lers op fel verzet in Louwaizeh en kwam het zelfs tot bajonet-gevech ten met de Hezbollah-strijders. De commandant van de troepen in het noorden van Israël, generaal- majoor Peled, zei na afloop van dq aanval dat de Hezbollah de bewo ners van Louwaizeh had veijaagd en het dorp tot een vooruitgescho ven post voor aanvallen tegen Is raël had gemaakt. Het Israëlische leger heeft giste ren een uitgaansverbod ingesteld in een Palestijns vluchtelingen kamp op de Westoever en negen kampen en dorpen in de Gaza- strook. De maatregel, die voor on bepaalde tijd van kracht zal blijven en werd genomen in verband met een algemene staking in de door Is raël bezette gebieden, treft zo'n 200.000 Palestjjnen. ADVERTENTIE ^°e e°x' Op de terugreis naar Europa zou een afnemer zijn gevonden iq de Syrische firma Mohammed Samin, die hiervoor 200.000 dollar zou heb ben opgestreken. Een later voor stel van Tabaio Shipping, om de vracht gratis naar Italië te brengen en bij aankomst de 200.000 terug te storten, zou door Jelly Wax zijn af gewezen. Nu dit toch is gebeurd wast het Milanese bedrijf zijn han den in onschuld. De kapitein, die zegt nooit van een Syrische firma Samin te heb ben gehoord en volhoudt dat Jelly Wax de eigenaar van zijn vracht is, ligt nu in het ziekenhuis vergeefs te wachten op betaling van de reis, plus, zegt hij, 4000 dollar boete voor iedere dag oponthoud. De Ita liaanse autoriteiten laten het afwe ten, in de vage hoop dat de strijden de partijen het eens worden of dat de rechter er eindelijk wijs uit wordt. GO^' .5 oo Qe^1 ^exl Aa9 Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur - en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 uur Vrijdag koopavond tot 21.00 uur

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5