WD wil mes in bouwsubsidies KORTING Politiebonden morren over toeslagenregeling Arabisch badhuis niet alleen voor moslims Kamer kritisch over coHegegeldplannen Geen geld voor opvanghuizen vrouwen Patiënt in Dijkzigt bijna gedood door sabotage nareose-apparatuur 9 en 12 persoons ladencassettes nu bij Sola met DONDERDAG 26 MEI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Kamer steekt hand in eigen boezem bij parlementaire enquete DEN HAAG (ANP/GPD) - De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het de hoogste tijd om de subsidies voor woningbouw flink te beknotten. Woordvoerder Bolkestein zei giste ren in het debat met de regering over de parlementaire enquête bouwsubsidies dat het ge hele volkshuisvestingsbeleid moet worden heroverwogen in het licht van de groeiende welvaart en overheidsschulden. Volgens Bolkestein heeft de rege ring in de jaren zeventig haar kans gemist om de miljardensubsidies die naar de bouw gaan te saneren. Hij vindt dat de mensen met lage inkomens min of meer in de watten zijn gelegd, want sinds 1970 zijn de inkomens van de minima met 363 procent gestegen, terwijl de huren in dezelfde periode met 254 pro cent omhoog zijn gegaan, aldus Bolkestein. De WD-woordvoerder verklaar de dat een deel van de bouwsubsi dies niet zozeer het wonen heeft ge stimuleerd als wel de aanschaf van duurdere auto's en het duurder of vaker mate vakantie gaan. Bolkes tein vindt het noodzakelijk dat de subsidies voor nieuwbouw gelei delijk tot nul worden gereduceerd. Ook moet de subsidiëring van be leggers voor al bestaande huizen na een overgangsperiode worden stopgezet, meent hij. De Kamer is het erover eens dat de minister uiteindelijk verant woordelijk is voor alles wat op zijn departement gebeurt. In een eer der debat pleitten PvdA, WD en D66 er al voor dat bewindslieden die fouten hebben gemaakt, sneller dan tot nu toe aftreden. Volgens de WD moeten ministers de be voegdheid krijgen een falende top ambtenaar te ontslaan. PvdA-woordvoerder Castricum hekelde evenals Van der Sanden (CDA) de roep van de WD om zui verder verhoudingen in de poli tiek. Zij noemden het een WD- koerswending op een moment dat daar geen politieke consequenties aan hoeven te worden verbonden: de verantwoordelijke bewindslie den in het bouwdrama, Gruijters, Van Dam en Brokx, kunnen im mers niet meer worden weggezon den. Gruijters zit als burgemeester in Lelystad, Van Dam als voorzitter bij de VARA en Brokx is met veel pijn en moeite geparachuteerd als eerste burger van Tilburg. "Vrijblijvend", concludeerde D66-woordvoerder Wolffensperger over de "nieuwe koers" van de WD. Diezelfde WD immers was er, zo stelde hij, als de kippen bij om na het RSV-rapport partijge noot Van Aardenne (economische zaken) te beschermen. Diezelfde WD oordeelde inzake de studiefi nanciering genadeloos over CDA- minister van onderwijs Deetman, maar weigerde er de daarbij beho rende politieke consequenties (op zeggen van vertrouwen, ergo op stappen) aan te verbinden, aldus Wolffensperger. Het CDA liet zich opvallend mild uit over het beleid van ex-staatsse cretaris Brokx, die destijds onder druk van de CD A-fractie aftrad. Volgens woordvoerder Van der Sanden zijn er duidelijke fouten gemaakt die de bewindslieden Brokx en en diens voorganger Gruyters aangerekend moeten worden. Maar dat betekent volgens hem niet meteen een veroordeling van het hele volkshuisvestingsbe leid. PvdA en D66 staken als kamer fracties ook de hand in eigen boe- Volgens D66-woordvoerder de Tweede Ka- ïoordeling van de en quêtecommissie "misschien wel te genadig afgekomen". Vandaag antwoordt het kabinet op de vanuit de Kamer gemaakte opmerkingen. Premier Lubbers, minister Nijpels (VROM), diens volkshuisvestingssecretaris Heer- ma alsmede minister Ruding (en eventueel Van Dijk van binnen landse zaken) zullen dan het woord ZWOLLE (ANP) - Het staat nog niet vast dat de politiebonden de nieuwe regeling voor werken op onaangename en onregelmatige uren, die per 1 januari volgend jaar moet ingaan, zullen aanvaarden. Gisteren bereikten de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) een princi pe-akkoord over de inconveniën- tenregeling. Maar de Nederlandse Politiebond (NPB), de grootste van de vakbonden, wil eerst alle 16.000 leden enquêteren voordat de bondsraad een uitspraak doet over de nieuwe regeling. Ook de Vereni ging van Hogere Politie-Ambtena- ren (VHPA) heeft grote moeite met regeling. Alleen de Algemene Christelijke Politiebond ACP is bereid het on derhandelingsresultaat tegenover de leden te verdedigen, omdat vol gens voorzitter Koffeman het "maximaal haalbare" is bereikt. De kosten van de nieuwe onge- makkenreleing gaan 320 miljoen gulden bedragen, vijftig miljoen gulden meer dan de ministers aan vankelijk wilden uittrekken en tien miljoen meer dan er nu beschik baar is. Volgens NPB-voorzitter Leen van der Linden wordt de poli tie daarbij echter "in wezen een si gaar uit eigen doos gepresenteerd". De vijftig miljoen is een deel van het geld dat in de politiebegroting vrijkomt door de forse inkrimping van het politie-apparaat. Om die re den wil Van der Linden eerst een uitspraak van'alle leden. In het af gelopen najaar nog massaal werd gedemonstreerd tegen een voorge nomen bezuiniging op de onge- makkentoeslagen. Uitgangspunt van geling is onder meer dat deze een directe relatie legt tussen door het politiepersoneel als zodanig erva ren ongemakken en de daarvoor toe te kennen vergoeding. De te vergoeden inconveniènten zijn on der andere het verrichten van onre gelmatige dienst en overwerk, pi ket en inzet als lid van de mobiele eenheid. De maximumvergoedirig voor het verrichten van nacht- en zon daguren komt te vervallen. De ou de m.e.-toelage voor het ingedeeld zijn bij een mobiele eenheid ver valt. In de nieuwe regeling krijgt ie dere politieman/vrouw die als m.e.'er wordt ingezet dezelfde ver goeding. Het zogeheten sneeuwbaleffect (teruggave van overwerk in tijd, waardoor weer andere politiemen sen overwerk moesten verrichten) is in de nieuwe regeling terugge drongen. De korpsen krijgen na melijk de financiële mogelijkheid om het overwerk tot tachtig pro cent met geld te vergoeden. Voorzitter Koffeman van de ACP zei dat zo'n negentig procent van de politiemensen er door de nieu we regeling op vooruit zal gaan; de resterende tien procentmoet inle veren. Dat zijn vooral de hogere po- litie-ambtenaren: de nieuwe rege ling kent geen toelages meer boven schaal 12. "De hogere politie-amb- tenaren betalen het gelag. Ze mo gen wel inconveniènten maken, maar krijgen er geen geld voor", al dus bestuurder P. Bisschop van de VHPA. Hij denkt dat zijn leden de regeling zullen verwerpen. AMSTERDAM (ANP) - Het voormalige gemeentelijke badhuis aan de Polanenstraat in Amsterdam is omge bouwd tot het Arabische badhuis (Hammam) in Ne derland. Werd het badhuis vroeger alleen bezocht door de Amsterdammers die er bij gebrek aan een eigen bad of douche zich kwamen wassen, de Hammam is vooral bedoeld als ontspannings- en ontmoetingsplaats. Niet alleen voor Turken en Marokkanen, zoals de naam doet vermoeden, maar voor alle mensen die behoefte hebben aan de "sauna-achtige" ontspanning van het bad. Voor moslims vormt de Hammam traditiegetrouw een belangrijke voorziening in het dagelijks leven. Het badhuis is behalve reinigingsplaats een ontmoetings plaats voor met name voor Turkse en Marokkaanse vrouwen die verder zelden in publieke gelegenheden (mogen) komen. De beschermde omgeving van het badhuis, waar mannen en vrouwen strikt gescheiden tijd hebben om te baden en waar geen alcohol of drugs mogen worden gebruikt, biedt vrouwen gelegenheid tot contact met anderen. Met het oog hierop heeft de Hammam een peuter speelzaal waar de kinderen worden opgevangen wan- er de moeders zich baden of zich in het in de Ham- im gevestigde koffiehuis verpozen. Het nemen van stoombad kan namelijk wel enkele uren in beslag Een bezoek aan een Arabisch bad is verdeeld in een aantal onderdelen. Nadat de bezoeker zich heeft uitge kleed - alleen de onderbroek houdt men aan - betreedt hij de lokalen. Deze hebben verschillende temperatu ren, variërend van 25 graden, 45 graden en 70 graden. In tegenstelling tot de sauna is de lucht niet droog, maar vochtig en heet. In de ruimte van hun keuze neemt de bezoeker plaats op de grond, waar hij langzaam aan de atmosfeer kan wennen voordat het eigenlijke baden begint. Ie dereen krijgt een emmer mee, die bij de tappunten in de ruimtes gevuld kan worden met water om zich tij dens het transpireren te kunnen wassen. Als het trans pireren eenmaal goed is begonnen wordt het lichaam geschrobt met behulp van een steen of een ruwe was hand. De handelingen worden af en toe onderbroken door iets lichts te eten, wat te drinken of een praatje aan te knopen met de andere bezoekers. Dieven slaan ook in andere musea hun slag DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Het Stedelijk Museum in Amsterdam is niet het enige muse um dat onlangs door dieven is be zocht. In het Nederlands Letter kundig Museum in Den Haag is eind vorige week een vitrine gefor ceerd en zijn sieraden verdwenen. In verband met Pinksteren heeft de directie pas deze week aangifte gedaan. De ontvreemde kleinoden zijn gouden medaillon en een bro che-camee uit de nalatenschap van de negentiende-eeuwse schrijver Marcellus Ëmants. Het medaillon bevat een portret van de dochter van Emants op driejarige leeftijd. Op het camee staat de schrijver zelf afgebeeld als jongen van twintig. De directie schat de waarde op "en kele duizenden guldens". Volgens directeur drs. A.J. Kortenweg zijn de sieraden "redelijk goed verhan delbaar". Uit het Bijbels Museum in de hoofdstad hebben onbekenden vo rige week zondag zes bronzen Egyptische beeldjes gestolen ter waarde van enkele duizenden gul dens waard. Op het moment van de diefstal waren twee medewerkers van het museum aanwezig. Het vermoeden bestaat dat dit tweetal aan de praat is gehouden terwijl de vitrine met de beeldjes werd open gebroken. PAS 'GEKEPT' - Uit ergernis over "het gekissebis en de moeilijk-doe- nerij rond de invoering van een nieuw paspoort" heeft beeldend kunstenaar Ton Paauw uit Soest- dijk een kartonnen hoes ontwor pen waarmee het oude paspoort kan worden 'gekept'zoals hij het zelf omschrijft. Het hoesje is in de boekwinkel te koop. Paauw heeft een exemplaar toegestuurd aan al le leden van de paspoortcommissie van de Kamer. Paauw: "Dat hele gedoe met het nieuwe paspoort gaat maar over de ruggen van de Nederlandse bevolking en daarom heb ik geprobeerd m'n landgeno ten op te beuren". DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft gisteren in een toe spraak in de Tweede Kamer dr. W. Drees herdacht. De op 14 rhei over leden oud-premier en minister van staat werd door Lubbers omschre ven als een nationaal figuur, so ber en bóven de partijen staand, spil en symbool van de wederop- de opvatting dat de kwaliteit van bouw". De herdenking werd bijge- het werk van een arts niet direct woond door diverse bewindslieden wordt bepaald door zijn leeftijd. uit de kabinetten waarin Drees mi- Daarom zou een kwaliteitsbeoor- nister of premier was. <foto anp) deling een betere maatstaf zijn. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Deetman krijgt ook van het CDA geen steun voor zijn plannen om de collegegelden van universi teiten en hogescholen met elkaar in overeenstemming te brengen en de inschrijvingsduur aan die instel lingen tot zes jaar te beperken. In navolging van de WD stelt de CDA-fractie in de Tweede Kamer zich zeer kritisch op tegenover de plannen van de CDA-minister. Dat 'Pensioen voor arts bij 70 jaar' DEN HAAG (GPD) - Artsen die 70 jaar zijn geworden, zouden met hun werk moeten ophouden». Een pleidooi daarvoor komt van de hoofdinspecties voor de volksge zondheid. De kwestie is weer actu eel geworden door een uitspraak van het Medisch Tuchtcollege dat een arts van in de 80 verbood nog langer zijn beroep uit te oefenen, omdat hij onverantwoord medicij nen voorschreef. In de medische wereld wordt overigens verschillend gedacht over een eventuele leeftijdsgrens. Binnen de artsenorganisaties leeft len. Deetman wil 165 miljoen gulden besparen door een drastische ver hoging van collegegelden voor stu denten die langer dan zes jaar doen over hun studie in het hoger onder wijs. CDA en WD eisen verre gaande wijzigingen in Deetmans voorstellen en worden daarbij ge steund door de oppositiepartijen PvdA en D66. Het CDA heeft geen moeite met verhoging van de eigen bijdrage voor studerenden. Wel heeft de fractie er bezwaar tegen dat de betrekkelijk kleine groep langstudeerders op moet draaien voor een bezuiniging van 165 mil joen gulden. Dat bezwaar weegt omstandigheden gedwongen niet ge" invoering van de wet. Ten c staat zijn de studie binnen de ge stelde termijn af te ronden. De PvdA vindt dat Deetman zich te weinig heeft ingespannen om er voor te zorgen dat de studiepro gramma's herzien worden zodat het werkelijk mogelijk is, binnen de gestelde tijd klaar te zijn. Net als de andere partijen ver werpt het CDA de terugwerkende kracht waarmee Deetman zijn plannen wil invoeren. De minister wil alleen een uitzondering maken voor studenten die voor 15 septem ber vorig jaar verlenging hebben aangevraagd. Het CDA vindt dat vloede wijst de fractie op bezwaren van de studenten, de universitei ten, de Raad van State en de Onder wijsraad. Verder noemt het CDA de onmo gelijkheid voor hbo-studenten om door te stromen naar de universi teit. Er zijn onvoldoende program ma's die hbo'ers in de gelegenheid stellen in twee jaar aanvullend een wetenschappelijke opleiding af te ronden. De PvdA meent dat hier sprake is van een "falend beleid ten aanzien van de samenhang tussen hoger beroeps- en wetenschappe lijk onderwijs". NS-conducteur De NS-hoofdconducteur die be gin dit jaar werd ontslagen op be schuldiging van onzedelijke han delingen in een trein, kan zijn werk bij de spoorwegen hervatten. Het interne scheidsgerecht van NS heeft het ontslag vernietigd omdat de belastende verklaring van een reizigster onvoldoende bewijs is. Overval Een onbekende man heeft giste ren bij een overval op een juwe lierszaak in Den Haag ruim twee ton aan geld en sieraden buitge maakt. De man toonde eerst be langstelling voor ëen gouden ring maar trok daarna een pistool en dwong de eigenaar van de zaak en een verkoopster op de grond te gaan liggen. Hij opende vervolgens zelf de kluis. Met 26.000 gulden aan bankbiljetten en voor rond de 170.000 gulden aan gouden siera den en briljanten verliet hij de win kel. Glasbak Voor flessen weet de Nederlan der de glasbak meestal wel te vin den, maar vreemd genoeg belan den jam-, pindakaas- en groenten- potten meestal nog gewoon in de vuilnisbak, zo blijkt uit onderzoek. De glasbak bestaat deze maand tien jaar. In die tijd is Nederland absolute koploper in Europa ge worden wat betreft glasinzame ling. Dit hergebruik bespaart aan zienlijk op natuurlijke grondstof fen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Blijf van mijn lijf-huizen die professio neler willen gaan werken hoeven daarvoor niet op een subsidie van de rijksoverheid te rekenen. Minis ter Brinkman (WVC) heeft dit gis teren gezegd tijdens een overleg met de kamercommissie voor emancipatiebeleid. De minister wees erop dat de huizen indertijd wilden werken met vrijwilligers en (buiten een startsubsidie) geen steun van de overheid wensten. Brinkman wil dat zo houden. Hij vreest een forse uitbreiding van de huizen als de overheid de instellingen wel gaat subsidiëren. „Daar ben ik niet aan toe", aldus de minister. Vanuit de Kamer kreeg de minis ter felle kritiek. Woordvoersters van de drie grootste partijen kraak ten zijn beleid als te weinig inhou delijk en wezen erop dat weliswaar steeds meer onderzoek wordt ge daan, maar dat van concrete stap pen niets terecht komt. "Onder zoek leidt alleen tot vervolgonder zoek", luidde de kritiek. PvdA-Kamerlid Vliegenthart drong bij de minister aan op speci fieke hulpverlening, maar deze zag daar weinig heil in. Volgens zijn standpunt moeten slachtoffers van seksueel geweld worden opgevan gen binnen het algemene circuit van de hulpverlening, zoals huis artsen en instellingen van maat schappelijk werk. "We kunnen al leen maar geld steken in specifieke organisaties als we dat weg halen bij de algemene hulpverlening. Dat lijkt me geen goede zaak", zei hij. "Bovendien moeten we af van het idee om voor elk nieuw probleem een nieuwe hulpverleningsinstan tie te realiseren". Ook de roep om 'eigen' hulpver leners voor culturele minderhe den, wees Brinkman van de hand. Hij wilde, indien nodig, een tolken- centrum inzetten om de hulpover- lening aan minderheden soepeler te laten verlopen. WD-kamerlid Rempt zei af te willen van het idee van de minister, dat seksueel geweld ontspruit aan het machtsdenken van mannen. Zij vindt dat er meer onderzoek moet komen naar de motieven van daders. "De minister heeft zich geen heldere voorstelling gemaakt van het beleid", voegde ze er aan toe. Brinkman zei hierop: "wij staan nog maar aan het begin van deze problematiek". ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) - Door ra zendsnel ingrijpen van een anes thesist is onlangs voorkomen dat er een dode viel door onklaar ge maakte apparatuur in de operatie kamer van het Rotterdamse zie kenhuis Dijkzigt. Terwijl een pa tiënt al verdoofd op de operatieta fel lag, bleek dat een zogeheten te rugslagklep in het narcosesysteem was verwijderd. Door kordaat op treden van een narcotiseur en diens team, dat de defecte machine onmiddellijk loskoppelde, is op het laatste ogenblik erger voorkomen. Het incident met het falende nar- cose-apparaat heeft zich enkele we ken geleden voorgedaan. Waarom de vitale klep ontbrak, is nog een raadsel. Dat is een van de belang rijkste vragen die moeten worden beantwoord in het onderzoek dat de Rotterdamse politie nu instelt naar mogelijke sabotage van anes thesie- en bewakingsapparatuur in Dijkzigt. Het onderzoek onder voorlo pig - de bijna 200 personeelsleden die in of bij de operatiekamers wer ken, moet ook uitwijzen hoe op nog een tweede manier kon worden ge knoeid aan de operatie-apparatuur in het Rotterdamse academisch ziekenhuis. Zo werd ook ontdekt dat bewakingsapparatuur was in gespoten met de veel gebruikte narcosevloeistof pentothal. Onder het operatiepersoneel van het Rotterdamse ziekenhuis heerst niet alleen verontwaardiging maar vooral woede over het geknoei met apparatuur die bij operatie van le vensbelang is. Interne opschud ding heeft met name het voorval gewekt met de bewakingsmachi ne, waarmee onder meer hart- en longfuncties van de onder narcose gebrachte patiënt in de gaten wordt gehouden. Het bijna-onge- luk met de verdwenen klep wordt in het ziekenhuis een "uiterst sme rige vorm van sabotage" genoemd. Een ingewijde: "Het onklaar ma ken van monitoren of bewakings toestellen hoeft voor een beetje op lettende geest niet zo moeilijk te zijn. Voor wie zoiets wil, is het een kwestie van het openschroeven van wat kasten. Maar de sabotage met de klep in het narcosesysteem, in de buurt van de volumemeter, is zeer gemeen om niet te zeggen mis dadig. Je ontregelt daarmee onder meer de filtering van uitgeademde gassen". "Apparatuur via slangen of wat dan ook volspuiten met rommel of een middel als pentothal, is betrek kelijk eenvoudig, hoewel zeker niet onschuldig. Verwijdering van zo'n klep moet echter zijn gedaan door een vakman. Het is een zeer stiekeme vorm van sabotage: on mogelijk dat die is aangericht door iemand van buiten, althans een niet-kenner. Een abuis kan het niet zijn geweest. Dit is vakwerk ge weest, als je het zo kunt zeggen". Onduidelijk is of verontreinigen van bewakingsapparatuur door in spuiting met geneesmiddelen en de 'verdwenen' klep in het narcose systeem de enige vormen van sabo tage zijn die afgelopen maanden aan het licht zijn gekomen in Dijk zigt- Zolang het politie-onderzoek voortduurt, wil het Rotterdamse ziekènhuis geen mededelingen doen over omvang en aard van het geknoei met de operatie-appara tuur. Een publiek geheim is dat de operatiekamers van Dijkzigt "al lesbehalve zwaar zijn beveiligd". Een operatieverpleegkundige uit een naburig Rotterdams zieken huis: "De beveiliging van Dijkzigt? Iedereen kan daar zo naar binnen, dat is algemeen bekend. Je kunt er ook zo bij alle morfine, al ligt die er nog net niet helemaal voor het grij pen". Aan de controle van de vaak zeer geavanceerde narcose- en bewa kingsapparatuur in operatieka mers schort overigens nog veel. Meer dan wat 'routine-inspecties' blijkt in de meeste ziekenhuizen niet plaats te vinden. Voorzitter R. Bakkers van de Vereniging van Anesthesieverpleegkundigen kent slechts één ziekenhuis waar dage lijks voor het begin van de opera ties "met een checklist in de hand" alle apparatuur telkens opnieuw wordt nagelopen. "Zoiets gebeurt bij mijn weten alleen in het acade misch ziekenhuis van Leiden", ver klaarde Bakkers gisteravond voor de Veronica-camera's. De sabota- ge-affaire in Dijkzigt is voor het Na tionaal Ziekenhuisinstituut in Utrecht definitief aanleiding om een onderzoek in te stellen naar de veiligheid van de operatie-afdelin gen in ziekenhuizen. TOT 6 JUNI A.S. Messcherpe prijzen door direkte fabrieksverkoop! Sola levert rechtstreeks van fabriek naar konsument voor ongekend lage fabrieksprijzen Tot 6 juni a s. koopt u alle 9 persoons 105 delige en 12 persoons 155 dehge ladencassettes voor de helft van de adviesprijs, u heeft keus uit meer dan 15 modellen in edelstaal of zwaar verzilverd. Sola fabriek, van Reenenweg 155 te Zeist. Openingstijden: ma. t/m vr. van 9.00-17.00 uur, iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. Méér keus, méér korting bij Sola. Ho" Naam I ^^postzegei Is niet nodig). DTt

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3