Veertig jaar apartheid Reportage Nationale Partij greep 26 mei 1948 de macht Trieste periode uit geschiedenis Zuidafrika Zweten en rekenen bij biologie en scheikunde EXAMEN KOORTS Leidse diakonie vraagt inzet Van den Broek voor Chilenen PAGINA 2 DONDERDAG 26 MEI 1988 KAAPSTAD - Van alle historische gebeurtenissen die er dit jaar door blank Zuidafrika herdacht worden, heeft het feit dat de Nationale Partij (NP) vandaag, 26 mei, veertig jaar aan het apartheidsbewind is verrassend genoeg lokaal de minste aandacht gekregen. Vandaag zal president P. W. Botha een speciale vergadering van de Federale Raad van de partij voorzitten, zal hij ook een buitengewone bijeen komst van de NP-fractie in het blanke parlement bijwonen en later op de avond in het Kaapse Parow een openbare partijvergadering toespreken. Maar daar houdt het, afge zien van de verschijning van een herdenkingsboek getiteld 'Altijd nuut, Nasionale Party regeer veertig jaar', eigenlijk mee op. Toch is er veel voor te zeggen om de veertigste verjaardag van het NP-bewind belangrijker te achten dan de met meer publiciteit omgeven overige gedenkwaardige gebeurtenis sen die er dit jaar op de blanke festiviteitenagenda staan. Immers, 'Veertig jaar NP' is in menig opzicht bepalender geweest voor het huidige Zuidafrika dan de ontdekking van het Zuidafrikaanse subcontinent door de Portugees Bartholomeo Dias in 1488, de komst van de Hugenoten 200 jaar later en het begin van de 'Grote Trek' in 1838. Een foto die wereldberoemd werd en die een schrijnend beeld toonde van de Soweto-opstand in 1976. Die terugblik in de geschiedenis van de NP kan niet heen om die 26e mei 1948 toen de NP de meerder heid in het blanke parlement be haalde. In feite had niemand dat verwacht, ook niet de onbetwiste leider van de NP in die dagen, dr. D. F. Malan. De algemene overtui ging was dat de regerende 'United Party' (Verenigde Partij) van de ge neraal Jan Smuts met een meer derheid in de Volksraad zou terug keren en dat de winst van de NP op door Ruud de Wit Toen de eerste uitslagen een dag later binnenkwamen en bekend werd dat Smuts in zijn eigen dis trict Standerton door de NP-kandi- daat Wennie du Plessis was versla gen, begon ook Malan zicji te reali seren dat het onmogelijke was ge schied en dat hij de nieuwe pre mier zou worden. Hierbij moet worden aangetekend dat de NP bij deze verkiezingen slechts 40 pro cent van de stemmen wist te beha len maar door het eigenaardige Zuidafrikaanse districtensysteem kon Malan uiteindelijk toch met een meerderheid van vijf zetels een NP-overheersing beginnen die tot de dag van vandaag heeft standge houden. De Nationale partij die in 1948 i de dominant Engels sprekende United Party van Smuts, was voor alles een Afri- kaanstalige partij. Dat zegt veel over de sentimenten die in feite de hele blank-koloniale geschiedenis van Zuidafrika hebben bepaald. Namelijk de scherpe tegenstellin gen tussen de Afrikaners en de Britten, met als absolute diepte punt de boerenoorlogen aan het einde van de 19e eeuw. De diepe wonden die deze oorlogen in de Afrikaner harten hebben gereten, vormden uiteindelijk de basis voor de verkiezingsuitslag van 1948 die de Afrikaner - en vooral zijn taal, cultuur en kerk alsnog een late overwinning bezorgde op het geha te Britse imperialisme. In het gedenkboek 'Altijd nuut' schrijft president P. W. Botha, die zelf in 1948 voor het eerst in de Volksraad werd gekozen en daar mee de oudste NP-parlementariër in actieve politieke dienst in Zuid afrika is, dat „de NP aan Zuidafrika het symbool van vrijheid, namelijk de republiek heeft gegeven waarop de grondslag voor nationale een heid nagestreefd kan worden". Verder meent Botha dat de NP ge durende haar 40 jarig bewind een beleid heeft nagestreefd „om alle inwoners maximale levenskwali teit en ontwikkelingsmogelijkhe den te verschaffen". Over de feitelijke gevolgen van dit NP-bewind laat P. Botha zich echter niet uit. Toch is er met groot gemak een lange lijst op te stellen van wetten, regeringsbeslis singen en gebeurtenissen die alle op het conto van de NP kunnen worden geschreven en die ertoe hebben geleid dat Zuidafrika het meest geisoleerde land ter wereld is geworden. Om maar een greep te doen: 1950, verbod van het commums- De vernederende borden met het opschrift 'Net blankes' (alleen voor blanken). 1952, invoering van de Wet op ge scheiden woongebieden; 1956, het proces tegen de ANC- top; 1960, de Sharpeville-moorden, ANC en PAC verboden; 1964 het Rivonia-proces, Nelson Mandela en negen andere ANC-lei- ders tot levenslang veroordeeld; 1971, begin van de Thuislanden- politiek; 1976, de Soweto-opstand; 1977, Steve Biko vermoord; 1978, Zuidafrika negeert VN- resolutie 435 over de onafhanke lijkheid van Namibië; 1984, begin van de protesten in de Vaal-driehoek, welke aan vele honderden mensen het leven kost ten; 1985, noodtoestand, de Langa- moorden; 1986, opnieuw noodtoestand, protesten tegen de maatregelen, ar restatie zonder proces van duizen den activisten en 1988, het verbod op zeventien an- ti-apartheidsorganisaties. Ellende Doch deze opsomming van jaar tallen kan slechts een fractie ont hullen van het werkelijke kwaad dat de apartheidspolitiek van de Nationale Partij van 1948 heeft aan gericht. De ellende bijvoorbeeld van al diegenen die het slachtoffer werden van een waanzinnige cam pagne tegen gemengde huwelijken en seksueel contact over de ras sengrens. De ellende van de ijzerharde hand waarmee werd opgetreden te gen hen die vreedzaam protesteer den tegen pasjeswetten, tegen dis criminatie, tegen economische uit buiting en rassenwillekeur en die daarbij door politiekogels en mar telpraktijken een gruwelijke dood stierven. De ellende en het onrecht van gescheiden en minderwaardig onderwijs, gescheiden recreatiefa ciliteiten, gescheiden woongebie den. De vernedering van bordjes met de tekst 'Net blankes', 'for whi tes only' dus. De gedwongen verhuizingen van hele dorpen en woongemeen schappen, vaak met geweld en niet in het minst de irrealistische en ra cistische pogingen van de verschil lende NP-regeringen (Malan, Strijdom, Verwoerd, Vorster en Botha) om de blanke controle over Zuidafrika voor goed vast te hou den door het creëren van etnische thuislanden. Het is waar dat sinds P. W. Botha tien jaar geleden aan de macht kwam er ook het nodige in Zuid afrika is veranderd en dat een aan tal aspecten van de gehate apart- heidswetten zijn gewijzigd of zelfs zijn ingetrokken. Het is ook waar dat de Nationale Partij in 1984 voorzichtig met de uitbreiding van algemeen kiesrecht is gestart door de kleurlingen en Aziaten een ei gen apart parlement te geven. Het feit blijft dat desondanks de overgrote zwarte meerderheid nog altijd is uitgesloten van gelijke rechten en dat de huidige Nationa le Partij-regering niet bereid is daar wezenlijk anders over te den ken. Velen, in Zuidafrika en daar buiten. vragen zich af hoe lang de blanke Nationale Partij-overheer sing nog kan voortbestaan: 10 jaar, 20 jaar of misschien wel langer. Gezien het koppige Afrikaner karakter van de NP kan er natuur lijk niets uitgesloten worden, maar zijn voldoende aanwijzingen om te betwijfelen dat de NP nog eens veertig jaar de lakens in Zuidafrika zal kunnen blijven uitdelen. Wel kan met grote zekerheid worden gesteld dat dank zij haar blanke do minantie de veertig jaar van de na tionale Partij-overheersing in de boeken terecht zal komen als de zwartste periode uit de Zuidafri kaanse geschiedenis. DEN HAAG (GPD) - De eind examenkandidaten van lichting 1988 bogen zich na vier dagen rust over de examen-combinatie scheikunde en biologie. Behalve de traditionele klachten over het rekenwerk tot ver achter de komma, was er ontevredenheid over de nieuwe vraagtechniek van het Cito. Het exameninsti tuut had bij wijze van experi ment voor een deel van de vra gen gekozen voor drie in plaats van vier antwoordmogelijkhe den. HAVO-SCHEIKUNDE "Leuk dat er vragen over het milieu werden gesteld, is de eer ste reactie van Lars Bouma van het Marnix van Sint Aldegonde college in Haarlem op het havo examen scheikunde. De actuali teit kwam ruimschoots aan bod. Er werd onder meer gevraagd een grafische voorstelling van de verhouding tussen het gebruik van fossiele brandstoffen en koolstofdioxide (C02) te maken en de relatie tussen datzelfde C02 en zure regen aan te tonen. "Al met al was het een heel rede lijk examen", aldus docente An- nemarie Zuidema. "Ik heb het nog niet gemaakt, maar ik dacht niet dat het te moeilijk was. Wel hoorde ik leerlingen klagen dat te lang was". MAVO SCHEIKUNDE Peter Kuijper (19) van de Mavo-Zuid in Zaandam kan op gelucht adem halen. Het exa- men-scheikunde, dat gistermor gen van negen tot twaalf duurde, is hem erg meegevallen. "De vra gen waren betrekkelijk eenvou dig. Ik vloog er doorheen. Na een uur was het gebeurd". René Jan sen (15) valt hem bij. "Het was goed te doen. Er zat niet een vraag bij waarvan ik dacht: wat moet ik daar nou mee aan". Scheikunde-docent F. Adri- aanse-Schotman is het niet met haar pupillen eens. Het examen was niet echt gemakkelijk. Wel was zij tevreden over het dit jaar duidelijk niveau-verschil tussen het c- en d-examen. "Dat was de afgelopen jaren wel anders. De niveau's lagen toen te dicht bij el kaar. Opvallend was ditmaal het aantal creatieve vragen. Sommi ge ervan waren wel moeilijk. Die lagen te dicht tegen natuurkun de aan". VWO SCHEIKUNDE Een zakjapanner was voor de VWO-scholieren zeker geen overbodige luxe bij 'hun' exa men scheikunde. "Te veel reken en redeneerwerk", zo luidden na afloop van het examen de grie ven van enkele vwo-ers van het Hilversumse Alberbingh Thijm College. "Wij verdronken in de cijfers achter de komma". Ook leraar Paul Nieuwenhuis vond het examen te lang en te moei lijk. "De leerlingen moesten ver schrikkelijk goed nadenken om dit examen tot een redelijk einde te brengen. Slechts één van de 54 Hilversumse vwo-ers had min der dan de maximale drie uur no dig voor het examen. Bij de 62 havo-scholieren lag dat anders. Een kwart vertrok voortijdig. VWO BIOLOGIE vraagstelling voor biologie viel Annelies Tukker (18) en Anne-Martine Kruidering (18) van het Beverwijkse Ber- lingh College niet mee. Het in voeren van- drie-keuze-vragen naast de tot nu toe gebruikelijke vier-keuze-vragen, had meer na delen dan zij had verwacht. Niet alleen werd het aantal vragen met tien naar vijftig uitgebreid,, maar je kreeg meer vragen over één thema. "Als je dat onder werp niet begreep, miste je gelijk 3 tot 4 vragen". Desondanks bleek het tweetal optimistisch over het behaalde resultaat. Voor Annelies kwa men vooral vragen over de nie ren en de bloedsomloop zeer goed uit omdat ze volgend jaar in de verpleegkunde verder wil. Meer moeite had ze met een 'plaatje van een Indiase man met behaarde oren'. Ze moest gok ken hoe deze afwijking zich bij diens nageslacht zou voortzet ten. Biologie-leraar Bouwman, die het examen zelf ook maakte, noemde de uitbreiding van het aantal vragen "een grotere aan slag op de concentratie van de leerlingen". HAVO BIOLOGIE Diezelfde nieuwe vraagmetho- de had het Cito ook voor het exa men biologie op havo-niveau in petto. De scholieren van het col lege Leeuwenhorst in Noordwij- kerhout kregen daardoor geen veertig maar vijftig meerkeuze vragen voorgeschoteld. Zij beza gen dat in tegenstelling tot hun collega's van hun havo-collega's uit Beverwijk van een positieve kant. "Omdat er steeds drie tot vier vragen over een onderwerp werden gesteld, konden de vra gen sneller worden gemaakt. Bo vendien hoefde je voor die vra gen slechts te kiezen uit drie ant woorden". Dientengevolge zaten zij al ruim voor 'sluitingstijd' bui ten in het zonnetje. Toch vonden zij de vragen "behoorlijk pittig". "Dat klopt", beaamt docent R. van Rhijn. "Het kwam meer op inzicht aan dan op feitenkennis. Een goede zaak, omdat biologie daarmee meer erkend wordt als een exact vak". Goed lezen was een eerste vereiste, zeker bij de lange vragen over het energie verbruik van verschillende zoog dieren en over de werking van een enzym, dat vet afbreekt. Het interpreteren van grafieken bij enkele vragen heeft volgens de docent veel leerlingen proble men opgeleverd. Over genetica werden opval lend weinig (twee) vragen ge steld. Leuk vonden de leerlingen de opgaven over warming-up bij Sport en de cartoon bij de vraag over het zogeheten broeikasef fect. MAVO/LBO SCHEIKUNDE De leerlingen van de Arnhem se Theresiamavo waren niet bij zonder te spreken over het door hen zojuist afgelegde examen biologie. Hun leraar daarentegen vond de meerkeuzevragen "goed te maken". "Het was een examen van een redelijk niveau. Zo'n examen .mag je voor de mavo verwachtén. Het zat goed in el kaar. Sommige vragen waren heel pittig, andere gemakkelijk", aldus J. H. van den Berg. De opgaven die betrekking hadden' op het hoofdstuk erfe lijkheid vond hij te eenvoudig. "Als je zonder een rekensom te maken een antwoord op een be paalde vraag kunt geven, dan heb je niets te klagen". De moei lijkheid van het examen zat vol gens de docent in de korte en daardoor ingewikkelde inleidin gen bij de vragen. Leerling Edwin Janssen (16) uit Doornen- burg vond het examen op d-ni- veau moeilijk. "Er werd dieper op onderwerpen ingegaan dan ik had verwacht. Vooral de vragen over planten vielen mij tegen". Roosmarie Kruys (16) uit Arn hem, die het c-examen had ge maakt, lag regelmatig in de clinch met de diverse tekenin gen. "Die vond ik niet duidelijk". (zie voor voorlopige uitslagen pagina 11) In een brief, mede onderte kend door 370 kerkgangers, doet de diakonie van de Leidse her vormde gemeente een dringend beroep op minister Van den Broek van buitenlandse zaken om zich in te zetten voor vijftien ter dood veroordeelde politieke gevangnenen in Chili. "Het leven van deze mensen, die tijdens hun proces zwaar zijn gemarteld, is in groot gevaar". Vele maatschap pelijke en politieke organisaties in binnen- en buitenland hebben inmiddels hun stem laten horen De minister wordt met klem gevraagd, de vijftien Chilenen verblijf in Nederland aan te bie den en een beroep te doen op de Chileense regering om de dood vonnissen om te zetten in uitwij zing naar Europa. Het gemeente bestuur van Leiden heeft inmid dels herhaald, dat zo nodig in Leiden huisvesting zal worden geboden. De brief van de diako nie is ondertekend door voorzit ter dr. P. J. van den Broek en se cretaris mr. W. A. Timmermans. Kerkleden De Tweede Kamer wil nauw lettend toezicht op de besteding van de f 15,5 miljoen die de ker ken van het rijk krijgen om geza menlijk hun ledenadministratie op te zetten. Een motie daartoe van D66 werd gisteren aangeno men De christelijke fracties stemden tegen. De aantekening over de kerke lijke gezindte zal volgend jaar uit de gemeentelijke bevolkingsad ministratie verdwijnen. Vooruit lopend daarop hebben de kerken subsidie gekregen om hun leden bestanden bij te houden. Daartoe wordt samengewerkt in de Stich ting Interkerkelijke Ledenadmi nistratie (Sila). Een aantal kerken zou alleen willen meedoen in de aanlooppe riode. Zij zouden geen interesse meer in de Sila hebben als het in een later stadium gaat om ver werking van mutaties. In de mo tie staat, dat de financiële bijdra ge van f. 15,5 miljoen alleen mag worden gebruikt voor activitei ten en investeringen die uitslui tend betrekking hebben op de totstandkoming van eigen leden administraties van de aan Sila deelnemende kerkgenootschap pen. Afscheid. De baptist dr. J. Reiling heeft gisteren afscheid genomen als gewoon hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en de vroeg-christelij- ke letterkunde aan de theologi sche faculteit van de Utrechtse universiteit. Hij doceerde dat vak 21 jaar, eerst als lector, later als hoogleraar. Daarnaast was hij ruim 25 jaar rector van het bap tistenseminarium in Bosch en Duin en van 1974 tot 1987 tevens bijzonder hoogleraar in de ge schiedenis en leerstellingen van het baptisme. Het ging Reiling in zijn af scheidscollege hoofdzakelijk om de wisselwerking tussen uitleg ging en praktijk. "Immers, het Nieuwe Testament wordt, behal ve door kerkvaders en geleerden, vooral gelezen door gewone mensen. Door de eeuwen heen hebben die lezers het Nieuwe Testament niet alleen ervaren als een boeiend verhaal uit het verle den, maar ook als iets dat in het eigen leven werkelijkheid kan worden. Mensen vinden er inspi ratie in tot nieuwe wegen van ge loof, hoop en liefde. En ook al lo pen deze wegen niet altijd over het erf van de kerken, toch rust juist hierin de blijvende beteke nis van het Nieuwe Testament". Dat 'opnieuw werkelijkheid worden' zag Reiling in deze tijd vooral bij de pinksterbeweging en charismatische groepen, "nu een van de hoofdstromen van de christelijke kerk en ook in Ne derland een niet meer weg te denken kracht". Bij de uitleg ging van het Nieuwe Testament kan, volgens Reiling. een verhel derende en soms zelfs ontdek kende werking uitgaan van he dendaagse ervaringen. Tegelijk pleitte hij voor een 'kritische exegese' (uitlegging) "omdat he dendaagse ervaring de tekst ook verkeerd kan verstaan en deze ten onrechte kan gebruiken als legitimering van eigen ervarin gen". De vacature van dr. Reiling zal om redenen van bezuiniging niet worden vervuld. In zijn plaats komt een parttime docent. Was Reiling bij zijn komst in 1980 de vijftiende hoogleraar aan de theologische faculteit, nu zijn er nog zeven. De bedoeling is, dat er uiteindelijk zes overblijven, voor elke vakgroep één. 'Godsverduistering' Op de jaarvergadering van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, gisteren in Nij- kerk, ging zowel voorzitter ds. C. van den Bergh als secretaris ir. J. van der Graaf in op de nota van het hervormde kerkbestuur over 'Godsverduistering'. In die nota wordt gepleit voor 'terugkeer naar het bijbels abc en naar Christus als levende persoon in plaats van een abstract idee' Van den Bergh sprak niet van 'Godsverduistering', maar van 'verberging'. "God verbergt Zijn aangezicht omdat de kerk geen schuld heeft beleden voor het af zwakken van de geloofsfeiten. De kerk wil niet meer Gods gehe le openbaring voor haar reke ning nemen". Van der Graaf was het met de nota eens dat de kerk bij de huidige maatschappelijke vragen God nauwelijks meer ter sprake weet te brengen. Maar hij voegde eraan toe, dat ze ook heeft verzuimd over Christus als de Levende te spreken. Ten aanzien van het proces voor gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping (We reldraad) zag Van der Graaf een zelfde gevaar. De kerk gaat deze thema's dat is althans de be doeling ook met andere reli gies bespreken. "Uit dergelijke dialogen in het verleden is wel gebleken, dat het uitgangspunt dan wordt genomen in een uni versele Christus". De 'wereldvreemde bood schap' van de kerk ten aanzien van deze thema's houdt, volgens Van der Graaf, in dat op de 'nieu we aarde' volledige gerechtig heid zal wonen. Zolang het zo ver nog niet is moeten de gelovigen als rentmeesters van God de aar- VOORSCHOTEN. De Raad van Samenwerkende Kerken in Voorschoten houdt vanavond om 8 uur in 'De Ontmoeting' (Jan Evertsenlaan hoek Abr. v.d. Hulstlaan, wijk Noord-Hofland) een bijeenkomst, gewijd aan het thema 'gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping' (We reldraad). Ook belangstellende niet-kerkleden zijn welkom. LEIDEN. Op uitnodiging van de rk jongerengroep Leiden spreekt mevrouw M. T. van Hete- ren-Hogenhuis, internationaal voorzitster van de Wereldfedera tie van Katholieke Vrouwenor ganisaties, morgenavond (vrij dag 27 mei) om 8 uur in 't Brugge- hoofd, Steenschuur 9 Leiden, over 'De plaats van de (vrouwe lijke) leek in de Rooms-Katholie- ke Kerk na de bisschoppensyno de". Overleden. Zuster Antoinet te van Pinxteren is gisteren op 71-jarige leeftijd plotseling over leden. Zij was in 1967 een van de eerste nonnen die het habijt ver wisselden voor burgerkleding. Bisschop Bluyssen benoemde haar in 1979 tot bisschoppelijk gedelegeerde voor oecumene. Zuster Van Pinxteren haar kloosternaam was Francesco nam eind 1986 de 'Harriët Free- zer-ring' van het feministische maandblad 'Opzij' in ontvangst voor haar "onvermoeibaar stre ven om de positie van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk te verbeteren". De uitvaartdienst is maandag om half 3 in het zusterhuis Pa penhulst 7 in Den Bosch. Hervormde Kerk: beroepen te Deventer mevrouw J. van der Velden Holten (voorheen predi kant te Metslawier-Niawier, Fr.), te Dinteloord J. C. den Toom Ernst. Gereformeerde Kerken: beroepen te Stiens voor zen- dingsdienst in Chili S. de Jong Wolfheze.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2