Omzet veiling Flora weer in stijgende lijn Strijd over motor Mike Hailwood duurt voort VHegshow in Hazerswoude Groene veiling blijft gebruik in de streek Rozen PAGINA 16 REGIO DONDERDAG 26 MEI 1988 DEN HAAGAVOUBRUGGE (GPD) - De strijd over de verdwe nen motor van de overleden Engel se coureur Mike Hailwood blijft voortduren. De motor, die voor het laatst is gesignaleerd bij een hande laar uit Woubrugge, is spoorloos verdwenen. Pauline Hailwood, echtgenote van de in 1981 veronge lukte coureur, is op zoek naar de motor omdat ze hem in een muse um ter nagedachtenis van haar man wil plaatsen. Gisteren diende voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine, een kort geding dat Pauline Hailwood tegen de Woubrugse handelaar J. Kees- sen heeft aangespannen. Hailwood eist dat Keessen de motor terug geeft of vertelt waar het mogelijk uit elkaar gehaalde vehikel is ge bleven. In een kort geding in 1986 werd Keessen al een keer in deze kwestie veroordeeld. Hij moest Echtgenote overleden coureur wil motor in museum plaatsen Keessen kocht de motor van een voormalige compagnon van Mike Hailwood. Na de dood van de cou reur werd de koop gesloten. Ten onrechte, zo meent Pauline Hail wood, omdat de motor eigendom was van haar man en niet van de fir ma die hij samen met zijn compag non dreef. Keessen zou ook van dat feit op de hoogte zijn geweest en dus onrechtmatig hebben gehan deld. De advocaat van de Woubrug- genaar, mr. H. Duijm, bestreed die stelling. Volgens hem heeft Kees sen volledig te goeder trouw ge handeld en is hij dus de rechtmati ge eigenaar. Maar mr. J. van der Steenhoven, de advocaat van Hailwood, haalde een verklaring van de voormalige compagnon aan waaruit moest blij ken dat Keessen precies op de hoogte was van de juiste situatie. De ex-partner is in Engeland overi gens veroordeeld voor de diefstal van de bewuste motor. Al met al vond Van der Steenho ven dat de huidige verblijfplaats van de motor onmiddellijk aan zijn cliënte moet worden bekendge maakt. Hij voelde niets voor een ja renlange procedure waarmee het eigendom kan worden terug gekre gen. "Van mijn cliënte kan niet worden gevergd dat ze een eindelo ze procedure moet voeren over een motor die er misschien niet eens meer is", vond de advocaat. Zijn tegenpleiter Duijm betoog de dat die procedure wel de juiste weg is. Hij bestreed verder dat Pau line Hailwood de rechtmatige eige naar is, mocht Keessen de motor onverhoopt op illegale wijze heb ben verworven. In de race wereld is het gebruikelijk dat fabriekmoto- ren eigendom blijven van de fa briek. Na een aantal jaren is de mo tor verouderd en vrijwel niets meer waard, aldus Duijm. "In de prak tijk betekent het dat de c motor behoudt omdat de kosten vaak hoger zijn dan de schrootwaarde". Maar bij de motor van Mike Hail wood ligt het even anders, zo ver telde Van der Steenhoven desge vraagd. Van de Honda 250 cc, waar op Hailwood vele successen be haalde, zijn er slechts drie ge maakt. Alledrie werden ze ver scheept naar Europa maar één van de drie verdween voor de aan komst. Hij was overboord gevallen, luidde de verklaring die alom in twijfel wordt getrokken. Een tweede motor ging na het overlijden terug naar de Hondafa- briek en de derde werd verkocht aan Woubruggenaar Keessen. Of die motor nog intact is, weet waar schijnlijk alleen Keessen, maar die weigert vragen daarover te praten, aldus zijn advocaat. Van der Steenhoven zei tijdens het geding de .overtuiging te heb ben dat de motor in eigendom en bezit is van Keessen'. Het is hem echter niet gelukt beslag te leggen op de motor die voor verzamelaars een geliefd object vormt. Volgens Van der Steenhoven zouden verza melaars er wel honderdduizend gulden voor willen betalen. Maar het is niet de bedoeling het voer tuig te verkopen. Pauline Hail wood wil hem in een museum zet ten ter nagedachtenis aan haar overleden echtgenoot. President Portheine doet over een week uitspraak. Export snijbloemen eind 1987 hersteld RIJNSBURG De omzet van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg is in de eerste helft van dit jaar in vergelijking met de eerste maanden van 1987 met ruim 12 procent gestegen. "Een bijzonder gunstige ont wikkeling, zeker na de ietwat tegenvallende cijfers over 1987", zegt T. Langerak van de veiling Flora. De opleving wordt door Langerak vooral toegeschreven aan betere prijzen voor de bolbloemen en een groei in het aanbod van met name rozen, chrysanten en gerbera's. Langerak heeft goede hoop dat de ze tendens zich in de rest van het jaar voortzet. "Maar in de bloemen- sector blijft het natuurlijk natte vingerwerk, ontwikkelingen zijn nooit te voorspellen. In elk geval hebben we al een flinke buffer op gebouwd". In 1987 is sprake geweest van een omzetstijging van 0,65 procent tot een bedrag van 341.352.171 gulden, zo blijkt uit het jaarverslag. Er was rekening gehouden met een stij ging van 6 procent. "Dat is inder daad een tegenvaller geweest", er kent Langerak. "Vooral de prijzen voor bolbloemen bleven beneden de verwachting". Dat uiteindelijk toch nog een (ge ringe) omzetstijging kon worden geboekt wordt vooral toegeschre ven aan een opleving in de tweede helft van 1987. Het boekjaar wordt door de directie dan ook omschre ven als 'het jaar van het herstel'. Export Na een 'koude start' in het voor jaar van 1987 is ook de export van snijbloemen het afgelopen jaar vol ledig hersteld. In de maanden juni, oktober en november was zelfs sprake van een forse groei, zo valt in het jaarverslag van de veiling te lezen. De Flora-directie concludeert dat de resultaten over 1987 wat de sierteelproduktie aangaat uiteinde lijk nog zijn meegevallen. Extreem lage temperaturen en een groot aanbod zorgden op de wereld-snij- bloemenmarkt aanvankelijk voor lage prijzen. Niettemin was er in het afgelo pen jaar sprake van een sterke ex portdaling naar verre markten, en dan met name Noord-Amerika en het Midden-Oosten. Volgens De Flora-directie is een en ander voor al toe te schrijven aan de lage dol larkoers. Ook de eigen produktie in de Noord-Amerika en de concur rentie van Colombia heeft daarin een rol gespeeld. Deze ontwikkelingen stonden evenwel haaks op de export naar Japan. Het land van de rijzende zon nam 75 procent meer produkten af en in totaal voor ruim 27 miljoen gulden. De teruggang in export naar Amerika werd vooral gecom penseerd door gunstige ontwikke lingen in Europa. Potplanten De export van potplanten nam het afgelopen jaar procentueel ster ker toe dan de snijbloemenexport. Binnen het snijbloemenpakket was vooral het aanbod van rozen, kaschrysanten, tulpen, trosanjers, narcissen, alstoemeria's en limoni- um groter. Het aanbod irissen, freesia's en gerbera's nam af. Bij de' potplanten waren ficus, dracaena, kalanchoë, chysant en hedra sterke 'groeiers'. In het jaarverslag wordt erop ge wezen dat de Nederlandse potpla- ten nog niet het imago hebben van topkwaliteit. Dat is veeleer nog voorbehouden 'aan potplanten uit België, Denemarken en Westduits- land. De Nederlandse positie op de afzetmarkten is dan ook niet onbe dreigd, aldus de Flora-directie. Zij vindt daarom dat de verbetering van de kwaliteit een hoge prioriteit moet hebben. De omzet van het bemiddelings bureau BSF, onderdeel van Flora, bedroeg het afgelopen jaar 73.431.129 gulden. Dat bedrag is na genoeg gelijk aan de omzet die in 1986 werd geboekt. BSF denkt de positie in de komende jaren te kun nen verstevigen. Een verhuizing van het bureau van Rijnsburg naar Lisse ('het hart van de bollen streek') moet daartoe bijdragen. De directie van Flora benadrukt dat de verhouding tusse Flora en BSF daarvan zeker gen schade zal ondervinden. Verwacht wordt zelfs dat de banden alleen maar hechter worden, hetgeen moet lei den tot een verdere groei van BSF en Flora. Volgende week vrijdag wordt het jaarverslag ter sprake gebracht tijdens een ledenvergadering in het veilinggebouw. De vergadering be gint om 20.00 uur. Bewoners Trekvaartplein willen niet naar Noordwijkerliout NOORDWIJKERHOUT Geen van de bewoners van het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein in Leiden wil verhuizen naar het nog aan te leggen kamp in Noordwij- kerhout. Dat is duidelijk geworden uit een 'onderzoek' dat het Leidse Woonwagenschap onder de bewo ners heeft gedaan. De gemeente Noordwijkerhout gaat nu proberen elders in de provincie woonwagen bewoners te ALPHEN AAN DEN RIJN - De vier Alphenaren die maandag in 't Fust aan de Alphense Prins Hendrikstraat een aanval inzetten op het wereld record klaverjassen, zijn in die poging niet geslaagd. Door oververmoeid heid van één van de deelnemers, Edwin Spierenburgmoest de strijd gis teravond worden gestaakt. Hij voelde zich misselijk en kon geen diepte De vier kaarters kwamen tot een tijd van 75 uur en 30 minuten. Daar mee bleven ze ruimschoots verwijderd van het wereldrecord dat op 101 uur en 55 minuten staat. Op de foto lijkt er nog geen vuiltje aan de lucht: Ronald Hesseling kaart rustig door terwijl hij wordt gemasseerd door Nick den Daas. (foto Ben de Bruijn) Noordwijkerhout heeft plancflo- gisch en procedureel de plannen voor de aanleg van een kampje aan de Maandagse Wetering klaar. De gemeente begint evenwel pas met de aanleg zodra er zich gegadigden hebben aangemeld. Het was de bedoeling met de aanleg van kampjes in de gemeen ten in de bollenstreek het overvolle Leidse kamp te ontlasten. Volgens H.C. van der Hill, chef afdeling wel zijn van de gemeente Noordwijker hout, staat nu echter wel vast dat geen van de Leidse woonwagenbe woners naar Noordwijkerhout wil komen. Van der Hill: "De woonwa genbewoners blijken toch de voor keur te geven aan huisvesting op grote kampen. Ze krijgen hier een prachtige standplaats, maar kiezen toch voor Leiden". Van der Hill overlegt volgende week met de provinciaal coördina tor van het woonwagenplatform. Hij heeft niet de illusie dat daar door op zeer korte termijn kandida ten voor het Noordwijkerhoutse kamp gevonden zulen zijn. "Niet alleen de bewoners van het Leidse kamp hebben bezwaren tegen ver huizing naar kleinere kampen. De bewoners van andere grote kam pen zitten ook niet op verhuizing te wachten". Van der Hill wil in elk geval de procedure voor uittreding uit het woonwagenschap rayon Leiden voortzetten. Gemeenten die zelf een kampje hebben gerealiseerd, mogen zich uit de gezamenlijke re geling terugtrekken. "We willen niet wachten tot er bewoners voor het kampje zijn gevonden. Zodra het terrein aan de Maandagse Wete ring bewoonbaar is, trekt Noord wijkerhout zich terug uit de ge- meenschappeljke regeling", aldus Van der Hill. Een overvolle hal in het veïlingbouw in Rijnsburg. De omzet bij Flora vertoont weer een stijgende lijn. (foto pr) HAZERSWOUDE - Zo'n twintig helicopters vliegen zaterdag boven Hazerswoude. Schaalmodellen van helicopters in dit geval, zodat de geluidoverlast dan ook minimaal is. De Goudse Modelvliegclub houdt die dag een modelvliegshow op haar clubterrein achter de Ge- meneweg in Hazerswoude Dorp. Vanaf 13.00 uur zijn er demonstra ties met zweefvliegtuigjes en for matie- en stuntvliegers. Ook vliegt er een gyrocopter, een helicopter waarvan de rotor door een propel- lor wordt aangedreven. Leden van de Goudse Modelvliegclub en gas ten uit binnen- en buitenland ver zorgen deze demonstraties. De nietsvermoedende fietser, automobilist of wande laar die deze maand de bollenvelden passeert, kan plot seling stuiten op een enorme groep mensen die naar het bollenveld staat te staren. Tussen het gewas op het bol lenveld staat een man die, breeduit zwaaiend met zijn armen, met een enorme snelheid getallen opnoemt. Kenners weten wat er aan de hand is: hier wordt een groene veiling gehouden. Het Lissese bemiddelingsbu reau voor bloembollen, de Ho- baho, is de belangrijkste organi sator van groene veilingen. Vol gens A. van Zeist, medewerker van de Hobaho en afslager tij dens de groene veilingen, is deze manier van verkopen meer dan drie eeuwen oud. "Lang voordat de Hobaho bestond, werden er al bollen op het veld verkocht. De afgelopen decennia is de ver koop van droge bollen steeds be langrijker geworden, zodat nu nog slechts een paar procent van de totale produktie op het veld wordt verkocht". Het grote verschil tussen groe ne veilingen en normale bollen- veilingen is dat kopers bij de groene veiling afgaan op de stand van het gewas en niet, zoals bij droge veilingen, de bol in handen kunnen houden. Er zijn volgens van Zeist redenen aan te wijzen waarom een koper of verkoper de groene veiling verkiest boven de handel via de Hobaho. "Bollenkwekers die willen werken aan een verruiming van hun assortiment of die de kwali teit van hun bollenvelden willen verbeteren, zijn gebaat bij een heel perceel exact dezelfde bol len. Omgekeerd komt het ook voor dat een bollenkweker te veel percelen heeft om alles op tijd gerooid te kunnen hebben. Het afstoten van een of meerdere partijen die te velde staan via een groene veiling biedt dan uit komst". Ook bij liquidatie van een bol- lenbedrijf wordt het plantmateri- aal vaak via een groene veiling verkocht. De Hobaho organi seert in zo'n geval gelijktijdig een veiling van de bedrijfsmid delen zoals tractoren, rooimachi- nes en andere kapitaalsgoede ren. De bollen die op een groene veiling worden gekocht, moeten nog worden gerooid. Soms rooit de koper, een andere keer de ver koper. Deze flexibiliteit is vol gens Van Zeist te zien als het der de grote voordeel van groene vei lingen. De afslager: "Voor bedrij- .ven met een tekort aan rooicapa- citeit betekent verkoop op het veld het eind van het probleem. Ze kunnen immers afspreken dat de koper de bollen zelf rooit. Omgekeerd kan een bedrijf met overcapaciteit door koop van bollen op een perceel, het verlies door leegloop aardig binnen de perken houden". Groene veilingen worden ge houden in Zeeland,' de bollen streek, West-Friesland en Noord- Holland. De belangrijkste ge wassen zijn de tulp, narcis, hya cint, lelie en het bijgoed. Bij elke groene veiling gaat een groepje medewerkers van de Hobaho naar het desbetreffende perceel. Eerst worden de percelen onder verdeeld en voorzien van bord jes. Gegadigden krijgen dan de mogelijkheid de koopwaar te be zichtigen. De leiding van de eigenlijke veiling is in handen van een af slager en drie veilingmeesters. Van Zeist denkt dat vier man personeel niet overbodig is: "Het kan behoorlijk spannend wor den als de prijzen lekker oplopen en de bieders dicht bij elkaar zit ten. We willen de kopers en ver kopers de zekerheid kunnen bie den dat alles er eerlijk aan toe gaat. Om alles in de gaten te hou den, heb je wel een paar man no dig". Groenten, fruit en bloemen worden op de Nederlandse vei lingen bij afslag verkocht. De veilingmeester zet in op een hoge prijs. Vervolgens gaat de veil- klok draaien en geeft een steeds lagere prijs aan. De kunst is om bij een zo laag mogelijke prijs, maar net voor de andere kopers, de klok te stoppen en daarmee de koop te sluiten. Bij een groene veiling gaat het er iets ingewikkelder aan toe. De verkoopmethode is eigenlijk een combinatie van kopen bij opbod en afslag. Eerst mogen de kopers bieden. Om de kopers te stimule ren flink in te zetten, wordt 100 gulden zogeheten plokgeld uit geloofd voor de hoogste bieder. Hierna komt de afslager in actie. Hij zet in op een heel hoog be drag en noem in zeer rap tempo steeds lagere bedragen. Het uit eindelijke bedrag dat uit de ver koop bij afslag komt, wordt bo venop de hoogste opbodprijs ge zet en vormt zo het uiteindelijke verkoopbedrag. Van Zeist geeft een voorbeeld: "Een perceel bol len brengt bij opbod 5000 gulden op. De afslager zet dan in op bij voorbeeld 10.000 gulden. Is de uitslag van de verkoop bij afslag 1000 gulden, dan betaalt de ko per voo'r de partij dus 6000 gul den". Het ingewikkelde systeem waarborgt volgens de afslager een juiste prijs voor een partij bollen. "Door te beginnen met opbieden geven de kopers aan wat de partij volgens hen ten minste waard is". Droge bollen worden, voordat zij worden verhandeld op de vei ling, gekeurd door de Bloembol len Keurings Dienst (BKD). De zelfde dienst voert, ten behoeve van groene veilingen, ook keu ringen op het veld uit. Van Zeist is ervan overtuigd dat de kwali teitsgaranties bij groene veilin gen net zo goed zijn als bij droge veilingen. Overigens is deelname aan een dergelijke veiling niet voor ieder een weggelegd. Er wordt, zoals Van Zeist het uitdrukt, 'met rap pe bek geveild'. De afslager is in derdaad nauwelijks bij te hou den. Schijnbaar onverstaanbaar murmelt hij wat cijfertjes totdat een van de kopers een duidelijk 'mijn' laat horen en de koop is ge sloten. MONICA WESSELING Wie rozen in de tuin heeft kan daar in juni druk doende mee zijn. Rozeknoppen kunnen in de ze tijd worden aangetast door groene bladluis. De meest een voudige bestrijdingsmethode is ze er met de tuinspuit eraf spui ten. Zeep met spiritus of brand- netelgier werkt ook goed. De 'produktie' van brandnetelgier is vrij eenvoudig. Pluk een flinke bos brandnetels, leg die in een emnper en zet ze onder water. Na een dag of vier is het bestrij dingsmiddel gereed. Omdat het goedje flink stinkt, is het raad zaam de emmer af te dekken. Met zeep of brandnetelgier be spoten struiken moeten de dag erna met schoon water worden schoongesproeid. De schimmel meeldauw grijpt zijn kans bij vochtig en warm weer. Bloemknoppen en blade ren kunnen overdekt zijn met wit schimmelpluis. Ernstig aan getaste delen moeten worden verwijderd en vernietigd. Een bespuiting met een middel op basis van zwavel werkt effectief tegen lichtere aantastingen. De schimmel verspreidt zich ra zendsnel zodat haast maken met de bestrijding geboden is. Vrijwel alle stokrozen bloeien pas het tweede jaar na planten. Het type 'Silver Puffs' vormt hier een uitzondering op. De plant wordt bovendien niet zo breek baar hoog, namelijk zo'n 75 cm. De tweejarige stokrozen kunnen nu op een licht beschaduwd bed je worden gezaaid om in het na jaar op de uiteindelijke plaats te worden uitgeplant. Neem wel maatregelen tegen slakken die de jonge plantjes belagen. DONDERDAG 26 MEI Leiden dia-lezing over Pieter Bruegel, door drs. Jetty van der Sterre, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal v IOC ontsnapt uit Amerikaans cus'. door theatergroep Imperium, aanvang 21.00 uur in het Micro- -theater, Oude Vest. in kader van Internationale Chansonweek: optreden van Stephan Sulke en Nicalas Peyrac, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. opera Koninklijk Conservatori um Den Haag. met fragmenten uit Carmen en Die schóne Galethee, aanvang 20.30 uur in het Lakthea- ter. Cleveringaplaats. Leiderdorp film Top Gun', aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijn singel. tweede avond koppelklaverjas- toernooi van De Buitengewonen, 20.00 uur in de Muzenhof. sen 18.00 en 18.30 uur bij 't Tref- raadsleden-toernooi bij tafel tennisvereniging Steeds Vooruit, aanvang 20.00 uur in sportzaal Klim Op, Endepoellaan. VRIJDAG 27 MEI Alkemade contactavond ruilvereniging Alkemade, aanvang 19.00 uur in de Alkenburcht, Roelofarends- door Alphen ter gelegenheid van Sportweekend. orgelconcert Simon Stelling, Adventskerk, Julianastraat, aan vang 20.15 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Leiden optreden van de zanggroep Toktet', zonder instrumentale be geleiding, aanvang 21.00 uur in try-out nieuw programma Paul van Vliet, aanvang 20.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. concert kamerkoor Mathos o.l.v. Wim Vluggen, met Ellen Looyestein (sopraan) en Mieke van Dnel (spinet), aanvang 20.15 uur in de Lokhorstkerk. optreden van Hot House Leer- Leiderdorp parochiedag voor ouderen, aanvang 14.00 uur in de Mens- wordingkerk, Heelblaadjespad. Voorschoten markt van tweedehands boe ken ten bate van Amnesty Interna tional, van 18.00 tot 21.00 uur in de Lindehoeve, Burg. van der Haarplein. rondleidingen in kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Warmond avond drie-daagse, start tus sen 18.00 en 18.30 uur bij 't Tref punt, laatste avond: met muziek, wijn en kaas, aanvang ca. 20.30 uur in de Leerhoeve. klaverjastoernooi bij Kommuni- katie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. Herenweg. et ensemble t authentieke anse muziek, n de Warenar, ZATERDAG 28 MEI Alphen landelijke fietsdag over 30 km, Avanti, start tussen 9.00 en 13.00 uur in sportpark Zegersloot, West- kanaalweg. rommelmarkt in buurthuis Wes terhaven. Emmalaan, van 10.00 tot 13.00 uur. activiteitenmarkt Rehoboth- school, Anna van Buurenlaan, van 9.30 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16