Verzet tegen bouwen op grond Leidse Hout groeit Basisscholen krijgen binnen drie jaar computers Betrapt op heterdaad Circa 150 scholieren bij atletiek wedstrijden DONDERDAG 26 MEI 1988 Werkgroep Milieubeheer en Links Leiden tegen Landehjke Hortusdag LEIDEN 'Verre planten dichter bij' is het thema van de Landelijke Hortusdag op zaterdag 4 juni. De botanische tuinen van Nederland houden die dag open huis. Dit jaar gaat de aandacht vooral uit naar het rijke assortiment planten af komstig uit de hele wereld, die in het Nederlandse klimaat of in de horti te vinden zijn. Tijdens de Hortusdag kunnen de tuinen en de kassen van de Leidse Hortus aan het Rapenburg worden bezocht en 's middags van 13.00 tot 16.00 uur staan de plantendokters klaar om vragen te beantwoorden en problemen op te lossen. Verder is er in de Oranjerie een kleine ten toonstelling over het Rijksmuse um van Natuurlijke Historie en een expositie van tekeningen van de de bioloog Arthur Oosterbaan die zijn kijk geeft op de dierenwereld. LEIDEN - De bebouwing van een strook grond van de Leidse Hout kan volgens het bestuur van Links Leiden en de Werkgroep Milieube heer Leiden niet door de beugel. Het Links Leiden-bestuur heeft bovendien een alternatief op tafel gelegd voor een randbebouwing langs de IJsselmeerlaan en Gooi- meerlaan die niet ten koste hoeft te gaan van de volkstuinen ter plaat- De Werkgroep Milieubeheer Lei den spreekt zich, in een reactie op de nota 'Bouwen in bestaande wij ken', overigens positief uit over de voorstellen van de gemeente om een aantal open plekken in de stad te bebouwen. Volgens de werk groep is de gedachte achter de nota door de inspraak niet wezenlijk aangetast en is geen afweging ge maakt tussen redelijkerwijs in aan merking komende alternatieven. Het groen in de stad niet of min der aantasten betekent volgens de werkgroep milieubeheer, dat het groen buiten de stad meer wordt aangetast. "Bouwen op groen? Nee niet doen' is geen alternatief. Het biedt ook geen oplossing voor de woningzoekenden. Minder inwo ners in een wijk betekent dat win kels verdwijnen en dat vooral ou deren meer moéite zullen moeten doen om in hun dagelijkse levens behoeften te voorzien. Het op peil blijven van het aantal inwoners in een wijk heeft voor iedereen ook zo zijn voordelen. Dit aspect is tot dusver onderbelicht gebleven", meent de werkgroep. De kritiek op de nota is, volgens de werkgroep, te veel op het beden kelijk niveau blijven steken van "Bouwen in de stad, ja natuurlijk, maar niet in mijn uitzicht". Dit soort kortzichtigheid mag niet tot de hoofdlijn van het stedebouw kundig beleid worden verheven. Bovendien zou men zich wel eens flink kunnen vergissen in de maat schappelijke weerstanden die bou wen in de open ruimte rond Leiden zou kunnen oproepen", aldus de werkgroep milieubeheer in haar re actie. De door B en W voorgestelde bouwlocaties spreken, met uitzon dering van de Leidse Hout, de werkgroep zeer aan. Men somt bo vendien een aantal andere locaties in de stad op die voor bebouwing in aanmerking komen. Die nader te onderzoeken locaties zijn: tussen Holiday Inn en de A44, op de hoe ken van het park Kweeklust in het Morskwartier, op het terrein van Van Gend Loos, op delen van het HCG-terrein, in de wijk Crone- steijn (tussen Lammenschansweg en Kanaalweg), op het industrieter rein De Waard, aan het begin van de Vijf Meilaan (naast Rosenburch) en op de terreinen gelegen langs de Zoeterwoudseweg. Het besturenoverleg van Links Leiden stelt dat het gemeentebe stuur er (nog) niet in is geslaagd de noodzaak van het verder volbou wen van de stad aan de bewoners duidelijk te maken. Die noodzaak is ook volgens Links Leiden wel aanwezig. "Dit betekent echter niet dat ieder plekje in de stad klakke loos moet worden volgebouwd", aldus de Links Leiden-bestuur- ders. De bebouwing van de rand van de Leidse Hout vindt het be stuur een rampzalig voorstel. Voor de bebouwing van een deel van het volkstuinencomplex 'Ons Buiten' doet het Links Leiden-be stuur een alternatief voorstel. Voorgesteld wordt de IJsselmeer laan en de Gooimeerlaan te ver smallen van een vierbaansweg tot een tweebaansweg. Dit zou, vol gens Links Leiden, ook een rand bebouwing mogelijk maken, de so ciale veiligheid verhogen en de volkstuinen ongemoeid te laten. Burgerlijke Stand Gemeente Leiden wil haast maken met invoering LEIDEN De gemeente Leiden wil meer vaart zetten achter de in voering van computers in het ba sisonderwijs. De komende driejaar zal ze in totaal 18 basischolen com puters schenken en de leerkrach ten van die scholen vertrouwd ma ken met computeronderwijs. Hiermee loopt de gemeente vooruit op het ministerie van on derwijs. Dat streeft er naar alle ba sisscholen in Nederland compu ters te geven. Hoe het ministerie dit wil doen en wanneer de plannen gestalte krijgen, is echter niet dui delijk. Maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat het ministerie voor 1990 computers beschikbaar stelt. door Wim Wegman De gemeente heeft de afgelopen twee jaar een experiment gehou den met computeronderwijs op drie Leidse scholen, waaronder de Stevenshofschool. Dit experiment was volgens Pedro Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Leiden, zeer succesvol. De gemeente heeft nu geen zin nog eens twee jaar te wachten voordat het rijk met zijn plannen komt. Vandaar dat Leiden de kosten van de computers en de kosten voor de opleiding van leerkrachten voor zijn rekening neemt. In totaal is met de aanschaf van computers en de opleidingen een bedrag gemoeid van 200.000 gul den. Per jaar is de gemeente nog eens een bedrag kwijt van om en nabij de 50.000 gulden voor onder houd en afschrijving. Een bedrag van 100.000 gulden houdt de ge meente achter de hand voor on voorziene uitgaven. Hulpmiddel Als de gemeentelijke plannen doorgaan, krijgen vanaf augustus per jaar vijf 'gewone' scholen en één school voor speciaal onderwijs elk drie computers. Deze compu ters zijn in eerste instantie niet be doeld voor administratie en tekst verwerking van de school zelf of om kinderen te leren programme ren. "Informatica-onderwijs is een taak voor het voortgezet onderwijs. Op basisscholen zullen computers in de eerste plaats worden gebruikt als hulpmiddel bij het onderwijs". Peters: "De computers zullen niet worden gebruikt om kinderen bijvoorbeeld rekenen te leren. Dat gaat ook niet met compüters. Dat zullen de leraren moeten blijven doen. Computers zijn echter wel handig om te ontdekken wat de sterke en zwakke kanten zijn van afzonderlijke leerlingen". "Met een computer", geeft Pe ters als voorbeeld, "kan snel wor den ontdekt welke onderdelen van het rekenonderwijs een kind niet beheerst en hoe snel het over het werk doet. Een kind mag alles juist oplossen, maar als het daar veel te lang over doet is het natuurlijk niet Brandhorst directeur van 'Werk gelegenheid' LEIDEN Willard Brandhorst is benoemd tot directeur van de Stichting Werkgelegenheid Lei den. Hij volgt Jan Spee op, die bij na een jaar geleden vertrok nadat hij een verschil van mening had ge kregen met het bestuur over het beleid van de stichting. Brand horst, nu nog in dienst van de Plan winkel Delft, treedt officieel op 15 augustus aan als directeur. Brandhorst is goed bekend met het werk van de Stichting Werkge legenheid. Hij is namelijk een van de medewerkers van de Planwin kel die de stichting vanaf haar ont staan hebben begeleid en geadvi seerd. En na het vertrek van Spee heeft de Planwinkel overigens tij delijk het management van de or ganisatie op zich genomen. De Stichting Werkgelegenheid beheert de twee niet-commerciële bedrijfsverzamelgebouwen voor beginnende ondernemers in Lei den. De stichting verzorgt boven dien cursussen voer dergelijke 'starters', geeft hun advies en helpt hen bij het verkrijgen van onder meer leningen. Meidenopvang Naar aanleiding van het artikel 'Meidenopvanghuis in Leiden ge opend' in deze krant van donder dag 19 mei jongstleden het volgen de. Wij vinden het een beetje on doordacht dat er het hele artikel door steeds gesproken wordt over 'vrijwilligers' en 'bewoners'. Dit, omdat wij alleen maar werken en wonen met vrouwen en meiden. Er wordt ook gesproken over 'dit soort problemen'. Enige uitleg hieromtrent is wel op z'n plaats. Het meidenopvanghuis richt zich met name op incestmeisjes en bui tenlandse meisjes, maar in princi pe op alle meisjes die zich in hun si tuatie onveilig voelen en daaraan willen ontkomen. In dit licht is de zin 'Meisjes die van huis weglopen omdat ze vroeg thuis moeten zijn of altijd de afwas moeten doen hoeven dus ook niet bij ons aan te kloppen' een ongenu anceerde en slechte vertaling van wat er gezegd is. Er is gezegd dat meisjes die om dit soort redenen weglopen, er rekening mee dienen te houden dat ook in het Meidenop vanghuis deze taken door de mei den gedaan moeten worden. Hier bij willen wij opmerken dat deze groep wegloopsters vrijwel nihil is. Tevens willen wij opmerken dat huisregels er niet alleen zijn om meiden gelijkwaardig met elkaar om te laten gaan, maar zeer zeker ook meiden met de medewerkers en andersom. De begeleiding van de medewerksters behept trou wens niet alleen de praktische huishoudelijke taken, maar zeer ze ker ook begeleiding op het psycho sociale vlak. Over de feministische visie: wer ken vanuit een feministische visie wil dus niet zeggen dat de proble men van vrouwen zijn veroorzaakt door mannen, althans niet altijd. Werken vanuit een feministische visie wil zeggen politiserend en fe- miniserend werken, waarbij de kracht die vrouwen/meiden heb ben centraal staat, die leren aan wenden, zodat zij tot een oplossing kunnen komen van de problemen waarvoor zij zich gesteld zien. Buitenlandse meisjes komen trouwens niet door 'seksuele om gang'!?) in de problemen met hun familie (of het zou een afgedwon gen omgang met mannelijke fami lieleden moeten zijn!). (Dreiging tot) Uithuwelijking, lichamelijke, geestelijke of seksuele mishande ling, tweede-generatieconflicten en dergelijke is meer in de lijn van de problematiek. Als laatste willen wij opmerken dat -het de alternatieve hulpverle ning betreft, welke vaak, ten on rechte wordt verweten kinderen bij hun ouders weg te houden. Wij hopen dat dit fabeltje reeds de we reld uit is. Caroline en Sandra, namens het Meidenopvanghuis Leiden. (Naschrift redactie. Meisjes met 'dit soort problemen' kunnen in het opvanghuis terecht. Hiermee is niet gezegd dat het alleen om meisjes met deze problemen gaat. Voor wie het opvanghuis toegankelijk is wordt in de eerste drie alinea's ver duidelijkt. De zin 'Meisjes die van huis weg lopen omdat ze vroeg thuis moeten zijn of altijd de afwas moeten doen...' is geen vertaling, maar een citaat en dient ter illustratie van de huisregels. Dat huishoudelijke ta ken door de meiden zelf worden uit gevoerd staat elders in het artikel. Dat de begeleidsters zich ook be zighouden met hulpverlening wordt vermeld in de derde alinea. In het artikel wordt niet gezegd dat werken vanuit een feministi sche visie inhoudt dat de problemen door mannen worden veroorzaakt. De feministische visie wordt slechts terloops genoemd. De problemen van buitenlandse meisjes door seksuele omgang wordt vermeld als een voorbeeld van de problemen die zij kunnen hebben en is in dit verband tijdens het interview ter sprake geweest. Dat er ook andere oorzaken be staan mag duidelijk zijn.) Bruegel Het leven en werk van de zestiende eeuwse Vlaamse schilder Pieter Bru egel, is het onderwerp van een lezing die donderdag 26 mei wordt gehou den in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw. De lezing wordt geïllustreerd met dia's en begint om 20.15 uur in het pand aan de Oude Vest. Horus De zanggroep Toktet treedt vrijdag 27 mei op in De Bruine Boon op de hoek Stationsweg/Rijnsburgersingel. De acht leden van de groepen treden zonder instrumentale begeleiding op. Aanvang 21.00 uur, toegang 7,50 gul den. Donateurs van Horus hebben gratis toegang. Amnesty Amnesty Internationaal bestaat 27 jaar. Ter gelegenheid daarvan houdt de Leidse afdeling zaterdag 28 mei in De waag een manifestatie. Daar zijn stands met informatiemateriaal aan wezig over het vele werk van Amnes ty. Voorts treedt George Julien op. De Waag is geopend van 11.00 tot 17.00 Uitkeringen De werkgroep uitkeringsgerechtigden van de FNV, afdeling Leiden, houdt het laatste info-spreekuur (14.00 tot 15.00 uur) van het seizoen op donder dag 2 juni in Eigenzorg aan de Sta tionsweg. Ook niet-leden zijn welkom. Naturistendag In het kader van Wereldnaturistendag houdt de naturistenvereniging Zon en Leven zondag 29 mei een open dag. Bezoekers kunnen terecht op het ter rein Berkenwoude (Krimpenerwaard) alwaar zij - gekleed dan wel naakt - worden rondgeleid. Voor informatie tel. 132212. Puzzeltocht Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag 29 mei een fietspuzzeltocht. Wie daaraan wil deelnemen kan dat tegen betaling van 3 gulden. Vertrek bij het Volkshuis aan de Apothekers- dijk tussen 9.15 en 9.45 uur. Voor in formatie tel. 411037 (J. Louwrier). LEIDEN - Geboren: Laura Mariëlle dv. N.G.A.M. Knops en A. Spoor, Femke dv. H. van Polanen en C.C.J. Bekkering, Marianne dv. F.J. Kolenbrander en W.C. Molenaar, Mike Wilhelmus Petrus Jo hannes zv. P.J. Salman en Y.P.C.M. Pe- schier, Boudewijn Olivier zv. R.W. Oltmans en M.L.J.J. van der Pas, Ingelise Petra Debora dv. H.E. Krommenhoek en C. van Es, Chai- maa dv. A. Omari en A. Achahboun, Jolanda dv. J.W.J. Korndorffer en C.J. Duijndam, Yvette Erna Martha dv. N.L.M. Duijndam en A.M.J. Das, Willem Cornelis Abraham zv. W. van Beelen en J. Guijt, Jacoba Cornelia dv. A. van Rooijen en K. Hoek, Koen zv. M.L.W. Bleijswijk en H. Jumelet, Ferdi zv. M. Akdemz en E. van Gorkum, Ryanne dv. E.M. van den Burgh en S.J.E. Ancher, Angela Desiree dv. M. A. Stuy en J.C.B. van Bruchem, Casper Jan Martijn zv. B.W. Boom en M.A. Nesselaar, Maarten Maurits zv. L. Kulk en M.M. Jonker, Nona dv. P.G. Gressie en D.E.J. Bavelaar, Fela Willem Gijs Justus Adriaan zv. J. Donker en J.N.M. Jung, llona dv. R.J. Delmeer en A.A. Berkenbosch, Khalid zv, B. El Hachfa en N. Chaby, Kevin zv. J. van Egmond en J. Reij- ken, Anne Cornelia dv. N.C. Parlevliet en M. Plug, Zoë dv. H.C. van Batenburg en A.J. de Voogd, Corstiaan Alfons Ajit zv. G.J. Muller en I.H.M. Bodeutsch, Agatha Wilma Matthia dv. J.J.G. Jansen en A.M.M. van der Putten, Yuri zv. C.A. van Es en M.C.W. Ravensbergen, Margje Cornelia dv. G. van Prooijen en A.A. van den Oever, Manon dv. F.T.H. Pelgrim en H.P. van der Meer, Jan-Willem Ewout zv. J.W. van Hoogenhuizen en P.M. Verploegh, Eve lien Josephina Maria dv. F.C.T.M. van der Zalm en C.M.A. Wolffenbuttel, Natalie dv. J. Siera en J. van Duijn, Sebastiaan zv. P.L. van der Plas en A. Miska, jonkheer Frans Willem zv. jhr. O.B. van Vierssen Trip en A.T.M. Bookelmann, Roswitha Hendrika dv. J.A. van Herwaarden en H.M. Bakker, Idus Johannes zv. J. de Boer en K. Bierma, Manon dv. M. Kooijman en H.D.C. Verwei], Johannes Cat- harinus Marcus zv. J.A. Julianus en J.B.M. Boesen, Youssef zv. H. Maayad en M. Ben Ahmed, Jurriaan Hendrik Boris zv. S.S. Volle- bregt en A.C.E. Neeleman, Elise Catharine dv. A.W. Quist en F.M.L. Soethout, Gabrièl Donatus zv. C. de Mos en C.C. Jansen, Stefa- nie Rosalie dv. A. Onderwater en A, Jansen, Jessica dv. F.J.C. van Nieuwkerk en N. Bleichrodt, Stella dv. F.J.C. van Nieuwkerk en N. Bleichrodt, Alex zv. R. van der Tuijn en M. Kolk, Dennis zv. J. Middelkoop en E.M. Ze venbergen, Jacky zv. J. van Duijn en C. Zuid hoek, Richard Alexander zv. R. van Mastrigt en A.J. Voorbij, Lennie Rosalinde Carina dv. G.C. Geerlings en H.M. Wigchert, Elsje dv. A. van Rijn en E. de Best, Kelvin Tristan Parcival zv. W. Ruijgrok en P.J. Loenen, Enes zv. A, Güne§ en T. Gune§, Demian Dylan zv. J H. Flippo en W.M. Kapteijn, Peter zv. A. van Zoe- ren en D. Grobben, Aart Rients zv. J.P. van Donkelaar en W.J. Wietsma, Joyce dv. W.F. van der Reijden en A. Rietkerken. Ktmberley dv. J. Turk en M. Mark, Neneh dv. S. Conteh en S.H.W. Uljé, Ellen dv, A.U.M. Kilsdonk en M.A.T. Nix, Callisto zv, M.G. Janssens, Deni- se Josephina dv. B.A. Schouten en E.H. Slag- veer, Gurprit Singh zv. Narindra Mahal en S. Ramharakh, Anne Christi dv. C. Vermeulen en C. de Vink, Thomas Niels zv. H.A.T. van der Kaay en l.l. Smit, Bayram zv. E. At.ik en E. Tas, Stefan zv. J.P. Pardon en M.B. Mast, Emma Johanna dv. D. Boekee en A. van der Kooij, Carola dv. W. Nagtegaal, Robin Jozef Valen- tijn zv. W.J. Quax en Y.E.F.M. Jeuken, Sascha Pascal Peter zv. P.S.O. Tschin en S.H.M. Dertwinkel, Daisy Johanna dv. J. Colpa en J.T.M.A. Volwater, Jozef Casper zv. J.C. ter Lüün en M.S. Paardekooper, Helena Raquel dv. D.R. von Kriegenbergh en H. Vink, Marjolein dv. J. Bruijning en C.J. van Dongen, Nathanaël zv. W. Hoogerdijk en B.A. Haas noot, Hermine Leuntje dv. F.C. de Beer en A.H. de Vries, Rik zv. H. Hoek en M. Zijder- veld. Peter zv. M. van de Kasteelen en J.G. Kolthoff, Jefrey Wesly zv. C.W. Oster en M S. van Klaveren, Matthijs zv. J.P.I.M. Walter en L.B. Thunnissen, Goof zv. G.J.M. van Gelo ven en K. Groen, Jimmy zv. D. van der Ham en J. van Duin, Antje Maria Baukje dv. D.R. IJtsma en J.M.L. Verboon, Ghulam Siddique zv. I. Butt en G.G. Tavenier, Ron zv. P.J. van Blijdenstein en A. Offerman, Leila dv, A. M'ha- medi en A.M.H.J. Preenen, Adrianus Michael zv. B. van Houten, Maria Cornelia dv. H.C. Groeneveld en F. van der Stok, Rik Leonard zv. F.W. Sebens en S.J. Hoekzema, Dexter Abraham Bartholomeus zv. S. Pardon en T.M. Boon, Kitty Johanna dv. J.J.H. Hermans en J.M.J. Ruigrok, Overleden: W.J. van Leeuwen (1907) man, M. van Zeist (1912) vrl. echtg. van M. Meertens, J.M. Sjar. dijn (1907)/vrl. geh. gew. met G.F. Kolderman, G.N.M. Westenbroek (1946) vrl. geh. gew. met J.L.M. Dullaart, E.J. Vervuurt (1928) man, P. de Graaf (1916) man, H.C. Roosendaal (1902) man, G. Starre (1900) man, H. van Eij- gen (1907) vrl. geh. gew. met J.P, Chaudron, J.M. van Wieringen (1911) man, J. Varkevis- ser (1905) man, C. Glasbergen (1935) man, J.H. Sliggers (1902) vrl., M. van Wieringen (1894) vrl. geh. gew. met W. van Vliet, T.M. Steger (1902) vrl, geh, gew. met W.A. Dwars, K. Roesla (1925) vrl. echtg. van H.J. van der Wijst, J. Gonkel (1902) man, E.J. van der Burg (1909) vrl. echlg. van H.J.C.A. Ramakers, H.T. Heijneman (1909) vrl. geh, gew. met G.H. Steenbergen, E.C.M. van der Geest (1956) vrl. echlg. van A.C.M. Driessen, H. van Tongeren (1902) man, M.A. van den Boogaart (1967) man, L H. Hanemaaijer (1920) vrl. echtg. van J.J. Zwemstra. Gehuwd: E R. van der Wilde en D.B. Knotter. H.W. van Dam en F. de Haan, G.A.M. Kruse en J.C. Brandwijk, J.A.M. Hufen en M.J. Bergers, E.A. Martens en I. Zwart, F R. Vreeken en J.A.C. Bierman, R. de Graaf en H.J. Braxhoven, R.J.C. van der Vlist en M.J. de Geus, W.H. Moerer en M.M. van der Drift, R. Bos en E.J. Buntsma, E.F. Wackwitz en A.M. Groot, H.B. van Bemmel en C. Groenendaal, C.M. Wig- gers en F.T. de Bruine. goed. Met een computer kan de leerkracht eenvoudig uitvinden aan welke punten hij bij kinderen extra aandacht moet schenken. En het mooie is: leerlingen vinden het nog hartstikke leuk ook om op een computer te werken". Ander systeem De computers worden volledig betaald door de gemeente en blij ven ook eigendom van de gemeen te Leiden. Ook de computers die beschikbaar worden gesteld aan katholieke en protestants-christe lijke scholen. Peters: "Dat hebben we gedaan omdat, als het rijk on verhoopt mocht kiezen voor een ander, computersysteem dan wij hebben, de scholen daarvan in elk geval geen last zullen hebben. En wij raken de computers bij de di rectie onderwijs wel weer kwijt". De invoering van de computers op scholen wordt begeleid door de Schpolbegeleidingsdienst en de Pabo in Oegstgeest. De Pabo ver zorgt ook de cursussen om leer krachten vertrouwd te maken met computers en hen te leren wat de mogelijkheden, en vooral onmoge lijkheden, zijn van computers. "Soms leeft bij mensen het idee dat alle problemen voorbij zijn wan neer er met computers wordt ge werkt. Dat is dus onzin". Overigens is het feit de Pabo maar een beperkt aantal leerkrach ten tegelijk kan opleiden, een van de redenen geweest om elk jaar bij ten hoogste zes scholen computers in te voeren. "Meer scholen kan de Pabo niet aan". Juist omdat computers een goed hulpmiddel is om de minder sterke kanten van leerlingen boven water te krijgen, zijn de scholen met naar verhouding veel zwakke leerlingen het eerst aan de beurt. Voorwaarde om de computers te krijgen, is wel dat driekwart van het aantal lera ren bereid moet zijn 'op cursus te gaan'. De sëholen worden geselec teerd door een werkgroep, waarin vertegenwoordigers van de direc tie onderwijs van de gemeente en leden van de katholieke en protes- tants-schristelijke schoolbesturen plaats hebben. Wethouder Van Dongen en andere leden van de raadscommissie onderwijs probeerden gisteren de computers uit van de basischool in de Stevens- hof een van de drie scholen waar de gemeente een proef heeft genomen met computeronderwijs. (foto Jan Holvast) Jongeren in actie voor een samenleving met toekomst LEIDEN - Jongeren(groepen) uit Leiden en omgeving richten zon dag 29 mei een metershoog teken aan de wand op tijdens de jonge- renmanifestatie Het Teken in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Met het teken willen zij laten zien hoe zij zich willen inzet ten voor een samenleving waarin jongeren toekomst hebben. De jongeren presenteren zich on der meer via wandkleden, fototen toonstellingen en affiches. Zo laat bij voorbeeld een wandkleed van Baha'i zien dat alle godsdiensten één bron hebben. Het wandkleed van de Pink Puppies beeldt uit wat jongeren meemaken als ze ontdek ken dat ze homo of lesbisch zijn en is er een foto-expositie van een meidenfestival dat vorig jaar door een aantal meidengroepen werd gehouden. Ook laat Het Teken ac ties zien van Amnesty Internatio nal Leiden, Jongeren voor Leven, de kinderen- en jeugdtelefoon en anderen. De manifestatie duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Twaalfde milieu- bij enmarkt LEIDEN De Imkervereni ging Leiden en omstreken houdt zaterdag 11 juni de twaalfde milieu-bijenmarkt aan de Sterrenwachtlaan. Op de markt laten imkers zien hoe zij met bijen omgaan en vertel len zij over het leven van de ho ningbij. Om het uur wordt een bijenfilm vertoond. Verder pre senteren zich landelijke en re gionale natuur- en milieuvere nigingen. In tientallen kraampjes wor den demonstraties gegeven van korfvlechten, zeefdrukken op stof, weven, kaarsentrekken, kaasmaken enzovoort. De markt wordt door een groot aantal artiesten muzikaal om lijst en het poppentheater The aterproject geeft drie maal een voorstelling. Bezoekers van de markt hebben vrij toegang tot de Hortus Botanicus en de Clu- siustuin. De milieu-bijenmarkt is open van 9.00 tot 16.00 uur. Vuile grond bij Kerkhof in Groenoord verwijderd LEIDEN De vervuilde grond bij het bedrijf Kerkhof aan de Haar lemmerweg wordt gereinigd. Op die plaats is de grond vervuild door de benzinepompen die vroeger bij het gebouw stonden. Er bevinden zich dieselolie en benzineresten in de bodem. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het grondwater is vervuild. "De vervuiling zit onder de weg en is niet in de richting van de woonhui zen gegaan", zegt A. van den Berg van de directie milieu. Er wordt nu geprobeerd om het grondwater schoon te maken. De operatie is voor rekening van de eigenaar van het gebouw, Intercontinental Esta te. LEIDEN De politie heeft afgelo pen nacht een 20-jarige Leidenaar op heterdaad betrapt bij een in braak in het ANWB-kantoor aan de Stationsweg. Een mededader wist te voet te ontkomen. De daders hadden nog niets uit het kantoor weggenomen. LEIDEN Ruim 150 basisscholie ren uit Leiden hebben een middag naar hartelust kunnen hardlopen, springen en werpen. Gistermiddag genoten zij op de kunststof atle tiekbaan in de Leidse Hout van het mooie weer en van het atletiekpro- gramma dat de schoolsportcom missie Leiden onder leiding van Roel Hendriksen hun voorschotel de: 60 meter hardlopen, versprin gen, balwerpen en tot slot een esta fette. Van de zes deelnemende scholen was het Kompas zowel bij de jon gens- als meisjesgroepen (onder verdeeld in een a- en een b-catego- rie) onverslaanbaar op het sloton- derdeel, de 5x60 meter. Bij de schoolatletiekwedstrijden gaat het overigens niet in de eerste plaats om de prestatie. N,op kregen dan ook alle deelnemers een herin neringsvaantje.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15