Oegstgeest uit conflict met openbare school Belangrijke archeologische vondsten op Wassenaars landgoed SPORTIEF VOOR 26,-! Achttienduizend bezoekers en een hondepias in gemeentejlat Veroordeelden opgegraven bij oud raadhuis Oudenhofschool gerustgesteld HET WORDT EEN SPORTIEVE ZOMER DIT JAAR: HET E.K. VOETBAL, WIMBLEDON, DE TOUR EN PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 26 MEI 1988 WASSENAAR - De gemeente Wassenaar trok in de tweede helft van 1987 18.520 bezoekers. Een vierde kwam voor sociale zaken, zestig procent bezocht de afdeling bevolking, burgerlijke stand en militaire za ken. In november kende deze afdeling zelfs een soort stormloop: ook Wassenaarders wilden de prijsstijgin gen bij paspoorten voorblijven. De mensen van de informatiebalie turfden dit alles en de voorlichter, die na de verbouwing een plekje krijgt bij de balie, gaf de gegevens een plaatsje in zijn voorlichtingsnota. Deze voorlichter, W. Issendonck, liet in 1987 6.787 brieven huis-aan-huis bezorgen. De meeste brieven gingen over herindeling, herbestra ting, de aanleg van drempels en snelheidsremmende maatregelen. De grootste oplage had de brief aan be woners van Wassenaar-zuid en Rijksdorp over bladvuil: 2800. De dienst voorlichting vulde wekelijks een rubriek in een plaatselijke krant, maakte een begrotings krant, een cultureel programmaboekje en, samen met de Historische Vereniging Wassenaar, een kleuren- brochure samen rond de Eerste Monumentendag. Hond Veel vermaak bood het leven van alledag in de hal van het gemeentekantoor, waar informatrice K. van Hattem toelichtingen geeft, folders uitdeelt en vragen aanhoort. Twee verhaaltjes maken dat meer dan dui delijk. Het eerste stukje heet hond: 'Een mevrouw komt binnen met een enorme hond en vraagt of die mee mag in het gebouw. Ja hoor, zolang die maar niet plast. Zij was koud uitgesproken of de hond staat tegen een van de grote plantenbakken een plas te doen. De vrouw verontschuldigt zich met de mededeling: "Ach mevrouw, het is hier ook zo groen, dat de hond niet meer weet wat nou binnen of buiten is". Het tweede verhaaltje, in vraagvorm, heet minicontainer: 'Mevrouw, in de vierkante Reinigingsfolder staat dat ik de handvatten van de container naar de richting van de straatkant moet plaatsen. Wil dat zeggen, dat als ik dat een keer vergeet, de Reinigingsdienst de container niet zal ledigen?'. Raadhuis De Paauw diende het afgelopen jaar als decor voor mode-fotografie en tv-commercials, onder meer van Peek en Cloppenburg en luxe automobielen. Popster en actrice Vanessa trouwde er en voor de bekende Nederlandse speelfilm Blonde Dolly werden opnamen gemaakt in dit witte paleisje, niet ver van de Rijksstraatweg. Scherven uit midden- en late ijzertijd Eerste ontdekking aan oostkant Rijksstraatweg gens de veldleider komt dit simpel weg doordat er minder aanleiding is geweest om aan die kant te gra ven, en zit er zeker meer in de grond. Tijdsbeeld Door de vele vondsten wordt langzaamaan een beeld gevormd van het leven van de mensen vroe ger. De laatste tijd gaat de interesse vooral uit naar de sociaal-economi sche aspecten zoals: onder welke omstandigheden leefden mensen toen en hoe konden ze zich hand haven in de grillige natuurlijke om geving. In de ijzertijd woonden de mensen in boerderijen met ge vlochten wanden, waar een leem- laag over heen was gesmeerd. Op de strandwallen verbouwden ze graangewassen en hielden runde ren en schapen, ze voerden een ge mengd bedrijf. Van de wol weef den ze kleding. Dat is af te leiden uit de weefgewichtjes die gevon den zijn bij de Stevenshofjespol- der. "Dat is vrij modern voor die tijd", zegt Bakels. "Het geeft aan dat de bevolking in de prehistorie geciviliseerder was dan we dach ten, en dat is toch een waardevolle ontdekking". De ouderdom van vondsten wordt vastgesteld aan de hand van een C14-test. Bij zo'n test wordt de radioactiviteit vastgesteld die overal in zit. De radioactiviteit neemt af in de tijd. Na 55.168 jaar is die bijvoorbeeld gehalveerd. Die resultaten worden getoetst aan an dere methodes en zo kan vrij nauw keurig worden vastgesteld hoe oud iets is. Van elk gevonden scherfje worden de gegevens opgeschre ven; NAP-hoogte en coördinaten Kasteel en landgoed Zuidwijk in Wassenaar waar belangrijke archeolo gische vondsten uit de ijzertijd zijn gedaan. van de vindplaats (straatnamen worden nogal eens veranderd). Zo kan de verzameling altijd worden aangevuld en uitgebreid. De verzameling van de Stichting Historisch Centrum Wassenaar groeit snel. In de twee lokalen in de Europaschool, die de stiching huurt voor onderzoek en opslag, staan de kartonnen doosjes rijen- dik tegen de muur. Dozen vol scherven staan nog te wachten om uitgezocht en geïnventariseerd te worden. Van scherfjes wordt ge tracht weer potjes te maken. Alle maal vrijwilligerswerk. WASSENAAR- Bij de aanleg van een tennisbaan op het Wasse- naarse landgoed Zuidwijk, zijn belangrijke archeologische vondsten gedaan uit midden en later ijzertijd. Een groot aantal scherven, sommige versierd met ingekraste lijnen of nagelin- drukken, kwamen tevoorschijn uit het omgewoelde zand. Vol gens veldleider A. Bakels dateren de scherven uit de de periode van 400 jaar voor Christus tot het jaar nul. Ook werden oude funderingen aangetroffen van muren van barok ke gebouwen, die in de 17de en 18de eeuw in de tuin van kasteel Zuidwijk stonden. Het landgoed Zuidwijk ligt aan de oostkant van de Rijksstraatweg, tussen Stevens hof en buurtschap Den Deijl. De muurresten zijn inmiddels bedol ven onder een verse laag zand en een tennisbaan. Amateurarcheologen van de Sti ching Historisch Centrum Wasse naar. hebben één dag op het land goed Zuidwijk gegraven. Bakels noemt het een 'waarneming'. Een echte opgraving zou veel meer tijd in beslag nemen. Toch is ook één dag graven waardevol. "In de Ste- venshofjespolder en op het terrein van Huis ter Weer hebben we vondsten gedaan waar deze uitste kend op aansluiten", zegt Bakels. "Elke vondst maakt het geschiede nisplaatje completer; het kan net dat deeltje zijn wat nog ontbreekt". Het was de eerste keer dat aan de oostelijke kant van de Rijksstraat weg vondsten werden gedaan. Vol- Politie Warmond: 'Kinderlokker Oude Toren bestaat niet' WARMOND - De kinderlokker "in Pipopak" die dinsdagmiddag een Warmonds jongetje zou hebben lastiggevallen bij de Oude Toren, bestaat niet. Tot die conclusie komt de politie na een dag, giste ren, van intensief onderzoek. Wél wordt het onderzoek voortgezet naar "een vies oud mannetje dat naar kindertjes kijkt en hen als hij ■de kans krijgt, onzedelijk betast", meldt een woordvoerder van de po litie. Het verhaal van de enge Pipo bij de Oude Toren, staat nu wel vast, is voor honderd procent geboren uit een rijke kinderfantasie. Politie functionaris Kraan wijst erop dat er de laatste dagen nogal wat tv- kinderprogramma's, waaronder het Jeugdjournaal, aandacht aan "potloodventers" hebben besteed. "Bovendien hebben de kinderen de laatste tijd veel vrij. Dan gaan ze zich vervelen en zetten ze de politie maar aan het werk", relativeert hij alle commotie van gisteren. "Het telefoontoestel heeft hier gisteren rood gestaan. De Warmondse moe ders zijn verontrust". De politie heeft gisteren "gerui me tijd opvallend en onopvallend" gesurveilleerd in het gebied rond de Oude Toren. "We hebben nie mand gezien met flapschoenen en een broek van lappen". Door ver der onderzoek is komen vast te staan "dat een dergelijk gekleed ie mand zich daar onopvallend kan ophouden. Zeker niet gezien het tijdstip waarop het voorval met die clown zich zou hebben afgespeeld, één uur in de middag. Een dergelij ke verschijning zou direct tot een volksoploopje hebben geleid, ze ker in Warmond". De clown zou nadat het War mondse jongetje in kwestie de aan geboden snoepjes had geweigerd, een barbecuepen naar hem hebben geworpen. Kraan gebruikt liever het woord "grillpen". Die pen is te ruggevonden maar niet uitgesloten moet worden dat de jongen het ding zelf bij zich had of gewoon heeft zien liggen. Veel serieuzer neemt de politie het verhaal van een 11-jarig War monds meisje dat zou hebben ge zien dat een man een peuter onze delijk zou hebben betast. Het een en ander zou zich dinsdagmiddag, anderhalf uur na de melding over Pipo bij de Oude Toren, "op een speelplaatsje in de dorpskern heb ben afgespeeld". OEGSTGEEST - In de achtertuin van het voormalige raadhuis aan de Oegstgeester Wijttenbachweg, zijn gisteren botten en skeletten gevonden. Volgens deskundigen gaat het om overblijfselen van mensen die in de zeventiende eeuw in het raadhuis werden veroor deeld én terechtgesteld. De botten en skeletten kwamen boven water tijdens een spitactie van de bewo- "We graven alleen maar op plek ken waar de grond bedreigd wordt anders maak je alleen maar een puinhoop van de bodem", zegt amateurarcheoloog P.G. de Geus "Als een vondst belangrijk is en de provinciale archeoloog er aanlei ding toe ziet, gaan we ook daarbui ten verder" Dat gebeurde toen amateurar cheologen vorig jaar het prehistori sche graf aantroffen in het Wete ringpark. Het onderzoek werd overgenomen door professionele archeologen en kwam onder lei. ding te staan van de Leidse hoogle raar prehistorie, L.P. Kooijmans In het gemeentekantöor van Was senaar hangt momenteel een ten toonstelling van foto's van de op graving van het massagraf. B en W van Wassenaar hebben geld be schikbaar gesteld voor een ten» toonstelling van de opgegraven spullen. Maar de inventarisatie is nog niet afgerond. De datering zit op een dood spoor. Gat Door de talrijke opgravingen in Wassenaar is er een goed beeld van het verleden ontstaan. Er is één gat in db geschiedenis: het tijdvak 300- 700 na Christus. Uit die periode is in Wassenaar niets boven de grond gekomen. Bakels heeft het over een transgressie-fase in de geschie. denis. Het zeeniveau was plaatse lijk te hoog om op de strandwallen te leven. In Rijnsburg zijn uit die tijd wel overblijfselen gevonden. Bij het onderzoeks- en graafwerk zijn amateurs niet meer weg te den ken. "Er is gewoon geen tijd en geld genoeg om alles door profes sionele archeologen te laten doen" zegt Bakels. "Bovendien krijg je als amateur na een tijdje een belang rijk stuk kennis en ervaring". Vol gens hem zit de Wassenaarse bo dem nog vol interessante overblijf selen. "Wat we vinden schrijven we op, de rest is voor de volgende ge neratie", aldus de archeoloog. ten, de Oudenhof de das om zou doen. Gastheer Die angst werd nog eens ver sterkt toen bekend werd dat twee groepen van de Springplank, die door de toevloed van leerlingen het gebouw uit groeit, voor één jaar bij de Oudenhof zou worden onderge bracht in plaats van in bij de Springplank behorende noodloka- len. "We zitten volgend jaar in een ge bouw dat op de nominatie staat te worden gesloopt.' Een gebouw dat we ook nog eens moeten delen met een andere school", schetste Ro bert een week geleden het Ouden hof-leed in de raadscommissie on derwijs. Nu zegt ze: "Wij willen van dat stempel dat we onwelwillend zijn, af. We zullen een goede gast heer voor de Springplank zijn. We moeten ook voorkomen dat de Springplank en de Oudenhof tegen elkaar worden uitgespeeld". Robert pleitte vorige week nog voor een snellere verhuizing van de Oudenhof. Dit zou voorkomen dat de Oudenhof voor de opvang van het 'teveel' aan Springplankkinde ren moet zorgen. De Oudenhof had mooie sier kunnen maken richting ouders als de school al in augustus van dit jaar het Springplankge bouw had kunnen betrekken. Die verhuizing staat echter pas voor- volgend jaar, als de Springplank naar Haaswijk gaat, op het pro gramma. Voor de Springplankers had het door de dorpspolitici fel veroordeelde Oudenhof-idee bete kend dat ze twee keer in een jaar had moeten verkassen: eerst voor een jaar naar het Oudenhofgebouw en dan naar Haaswijk. De duidelijkheid waar de Ouden hof zo naar snakte, is er nu. De school kan de ouders garanderen dat ze gewoon aan de zuidelijke kant van het Oegstgeester kanaal blijfdt, zij het in een ander gebouw, namelijk dat van de Springplank. Het huidige Oudenhof-gebouw aan de P. de Hoochlaan gaat tegen de vlakte. De toekomst van de vrijko mende grond is op dit monent on duidelijk. Door de komst van een openbare school in het kinderrijke Haaswijk moet er een school uit Oegstgeest- midden verdwijnen, waar volgens prognoses steeds minder kinderen zullen wonen. Dat wordt dus de Springplank, die sinds de oprich ting altijd al als Haaswijkschool heeft gefunctioneerd. De Spring plank laat een leeg, nog tamelijk nieuw gebouw achter, waar de Ou denhof zich zal stationneren. Volgens Robert heeft Blom de Oudenhof toegezegd dat de Ouden hof het Springplankgebouw "mag opknappen zoals wij dat willen" Woordvoerders van de afdeling on derwijs bevestigen dat er een "pret tig gesprek" met de medezeggen schapsraad van de Oudenhof is ge weest. Er zouden nog bijeenkom sten met de Springplank-geledin gen op het programma staan. "We willen niet op zake vooruitlopen en doen verder geen mededelingen over het vertrouwelijk overleg" luidt het gemeentelijk commen taar. Man (26) breekt en verbrijzelt onderarm bij bedrijfsongeval VOORSCHOTEN - Bij een be drijfsongeval in een houtverwer kend bedrijf in Voorschoten, heeft een 26-jarige Hagenaar gistermid dag zijn onderarm verbrijzeld en gebroken. Door een ongelukje kwam de man met zijn arm tussen een trans portmachine, die hout invoert voor het persen en zagen. Een collega hoorde hem om half twee schreeu wen en zette snel de machine stil. Hierdoor werd erger voorkomen. De man is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. OEGSTGEEST - De Oegst geester onderwijswethou- .der mevrouw T. Blom (WD) heeft het conflict met de medezeggenschapsraad van de openbare Oudenhof- Bokkesprongschool uit de weg geruimd. De ouders van die school hadden laten weten dat de Oudenhof door het beleid van de wet houder in het nauw was ge dreven hetgeen ten koste van het aantal aanmeldin gen zou gaan. "We worden uitgehold", luidde de grof ste versie van de klacht. De Oudenhof ziet af van de eis dat al met ingang van het nieuwe schooljaar gebruik kan worden ge maakt van het gebouw van de openbare collega's van de Spring plank. Dat is de school die als de nieuwbouw van scholen in Haas wijk is voltooid, "naar die nieuw bouwwijk oversteekt. "We zijn met elkaar in het reine gekomen", zégt mevrouw M. Robert, woordvoer ster van de Oudenhof-medezeg genschapsraad. Wethouder Blom heeft de Ou denhof toegezegd dat er een ge meentelijk schrijven de deur zal uitgaan waarin wordt uitgelegd hoe de nieuwe situatie, als de scho len in Haaswijk een feit zijn, in el kaar steekt. Ook zal er nog een in formatie-avond worden belegd met hetzelfde doel. Onder ouders uit Oegstgeest- midden bestond en bestaat grote onzekerheid en onrust over de toe komst van de Oudenhof. De school wil snel duidelijkheid hebben zo dat zij de ouders van toekomstige leerlingen een helder verhaal kan vertellen, dat als het even kan, nog wervend moet zjjn ook. Ouders en het schoolteam van de Oudenhof vreesden dat de veel betere per spectieven van de Springplank, die immers in een nieuw gebouw in een wjjk vol kinderen komt te zit- Het gebouw van de openbare Oudenhof-Bokkesprongschool aan de P. de Hoochlaan in OegstgeestLeerlingen in het schoolteam verhuizen in 1989 naar de Springplank. Het Oudenhof-gebouw gaat tegen de vlakte. Het E K.-voetbal 10-26 juni, Wimbledon 20 juni-4 juli, Tour de France 4-25 juli, Dutch Open Golftoernooi 20-25 juli. Wie van sport houdt, komt deze zomer volop aan z'n trekken. Uiteraard zijn wij overal ter plekke. Met interviews, achtergrondverha len en natuurlijk de uitslagen. Wij houden U op de hoogte. Beleef het mee! Neem een tijdelijk sport- abonnement voor slechts 26,-! Dan krijgt u van 10 juni t/m 28 juli het Leidsch Dagblad dagelijks in de bus. Stuur de bon in vóór 5 juni. Ja, ik wil van 10 juni t/m 28 juli ook op de hoogte blijven! Bezorg mij in deze sportieve periode de krant voor mijn eigen stuk van Nederland: Naam: Adres: Postc/Plaats: Telefoon:(i.v.m. controle be^- ig!) Stuur deze sportbon naar hel Leldsch/Alphens DogWad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaat» van opsturen, kunt u ook even betten: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14