TAD LEIDEN Ste e T STATS Meeste juristen vinden binnen jaar een baan In Leiden nieuwe abri's met reclame LEIDSCH DAGBLAD Vervolg ruzie Kamer van Koophandel met B en W van Leiden Bejaarde valt van ladder Wurfbain stapt op als directeur van De Lakenhal s DONDERDAG 26 MEI Lubbers opent Leids congres 'Jurist en Werk' LEIDEN De meeste van de 3.000 juristen die elk jaar afstuderen vin den binnen een jaar een baan, voor al in de zakelijke dienstverlening. Boerhaave- commissie houdt cursus over aids LEIDEN De Boerhaavecommis- sie voor postacademisch onderwijs in de geneeskunde organiseert woensdagmiddag 1 juni een voor iedereen toegankelijke voorlich tingscursus over aids. Hoewel er via de media al veel over deze ziekte bekend is, bestaan er nog veel misverstanden. De cur sus wil op een overzichtelijke wijze voorlichting geven over nog be staande vragen en misverstanden met betrekking tot aids. Iedereen die wil weten hoe in het dagelijks leven of in de beroepspraktijk (bij voorbeeld verpleegkundigen, art sen, laboranten, fysiotherapeuten, masseurs, pedicures en kappers) met aids-patiënten moet worden omgegaan, is welkom op de Acade mie voor Gezondheiszorg Vrones- teijn, Endegeesterwatering 2 te Leiden. Aanvang van de cursus: 13.00 uur. Kosten 35 gulden. Sprekers zijn: dr. R.A. Coutinho van de sector volksgezondheid en milieu van de GG en GD te Amster dam; prof. dr. R. van Furth van de afdeling infectieziekten van het Academisch Ziekenhuis Leiden; K. Hoeksema, verpleegkundig consulent van het Amsterdams Medisch Centrum; dr. J. de Lange van de afdeling visiologie van het AMC; en Th.G.J. Stokman, huis arts. Nadere inlichtingen over deze cursus 'Zonder Aids leven, leven met Aids' zijn te verkrijgen bij het bureau van de Boerhaavecommis- sie, Rijnsburgerweg 10, gebouw 31, 2333 AA Leiden. Ondanks een geregistreerde werk loosheid van bijna 2.000 is volgens de Maastrichtse hoogleraren dr. H. Crombag en mr. N. Roos de werk gelegenheid voor juristen gunstig te noemen. Uit hun onderzoek, dat zij vandaag op het congres 'Jurist en werk' in de Leidse Pieterskerk presenteerden, blijkt dat juristen niet noodgedwongen minder juri disch getint werk doen of onder hun opleidingsniveau werken. In opdracht van de stichting Ju rist en Werk hielden de hooglera ren tussen juni 1985 en februari 1988 onder meer een enquête onder afgestudeerde juristen in Leiden, Maastricht en Groningen, waaraan bijna 1.000 mensen meewerkten. Om de tien jaar verdubbelt het totale aantal juristen in de Neder landse maatschappij bijna: op het ogenblik zijn er 30.000. De onder zoekers concluderen dat de samen leving in snel tempo juridischer is geworden. Jonge juristen komen - in vergelijking met hun collega's van 15 jaar geleden - minder snel in de traditioneel juridische beroepen als advocatuur, rechterlijke macht én notariaat terecht. Landbouw, handel, industrie en transport blijken deze groep afge studeerden evenmin perspectie ven op te werk te bieden. Het bank en verzekeringswezen is weliswaar goed voor ruim 15 procent van hun werkgelegenheid, maar dat is toch een achteruitgang ten opzichte van 15 jaar geleden. De groei aan banen voor juristen zit vooral in de zakelijke dienstver lening, met name op het terrein van het fiscaal recht. Ook de overheid neemt, aldus de onderzoekers, te genwoordig minder juristen aan. Toch heeft de overheid meer ju risten nodig, zo bleek uit de woor den van minister-president Lub bers, die het congres officieel open de met een 'college' over staats rechtelijke aangelegenheden. Als voorbeeld noemde hij onder meer de snelheidslimiet van 120 kilome ter per uur: "Zullen de rechterlijke en wetgevende organen zich kun nen bewijzen of niet? Er is een ke ten van verantwoordelijken die toch niet onder één gezag staat". Hij noemde de regelgeving van de overheid een uitdaging aan de rechtswetenschap en juristen in de praktijk. Eerder had de voorzitter van de stichting Jurist en werk, Rutger Ploum, de premier een voorzet ge geven door het beleid van minister Deetman (onderwijs) te hekelen: "De minister meent dat de ideale student in vier jaar afstudeert. Maar wat verstaat de minister on der knap: de uittreksel-kunstenaar of de multiple-choice-artiest? Bei den voorzien van een behoorlijk brok zitvlees?" Hij beschuldigde Deetman ervan te morsen met talent: "De kwaliteit van het netto-eindprodukt van de universiteit zal achteruitgaan, ter wijl de maatregel hooguit twee mil joen gulden oplevert. Voorshands hebben wij nog voldoende vertrou wen in het parlement dat het deze ramp zal keren". Maar die toezegging kreeg hij van Lubbers niet los. LEIDEN - Op het voormalig terrein van de Prof. Vliegenhartschool en bouwmaterialenhandel Van Dijk Co zal eind van dit jaar worden gestart met de bouw van veertig woningen. Het project bestaat uit 11 eengezinswonin gen met een eenmalige bijdrage premie-D) en 29 driekamerappartementen premie-A). De woningen zijn gesitu eerd langs de Havenkade en op een binnenterrein tussen deze kade en de Zuidsingel. De tekening geeft een indruk van hoe de eengezinswoningen aan het binnenterrein er zullen uitzien. (foto pr> Gemeente besluit na proef met Publex LEIDEN De gemeente heeft met de firma Publex een overeenkomst gesloten voor het plaatsten van 180 abri's, waarvan 120 met reclame. Jongen (11) mishandeld LEIDEN Een elfjarige jongen is gisterochtend op de Marnixstraat mishandeld door een oudere jon gen. Zonder enige aanleiding kreeg het slachtoffer klappen en een schop in het gezicht. Hij liep daar bij verwondingen aan het oog en een scheurtje in de oogkas op. De naam van de dader is bij de politie bekend. Bovendien komen er naast de bus huisjes ook 110 zogenaamde mu- pi's. Dat zijn tweezijdig verlichte reclamezuilen, waarvan een zijde door Publex gebruikt wordt voor reclame en de andere ter beschik king staat van de gemeente voor stadsplattegronden en andere niet- commerciële informatie. De onge veer 100 driehoekszuilen met recla me gaan hierdoor uit de stad ver dwijnen. Voor Publex zijn slechts 120 re clame abri's commercieel interes sant. De overige 60 huisjes zijn dus zonder reclame, maar zijn wel ver licht. Ter compensatie van de ex ploitatiekosten mag Publex 110 mupi's in de stad neerzetten. Om dat anders het totale bestand aan reclamepanelen te groot wordt, moeten de driehoekszuilen wijken. De hele operatie van vervanging van de abri's kost de gemeente geen geld. Het voordeel van de overeen komst met Publex is dat deze firma het onderhoud voor haar rekening neemt. Dit bekostigt de firma uit de reclame-opbrengsten. De ge meente is van mening dat de huidi ge abri's in een verloederde staat verkeren. Vele zijn beklad, bevuild of vernield. Er was geen geld voor onderhoud beschikbaar zodat de abri's steeds meer in verval raken. Bovendien hadden de oude wacht huisjes een weinig eigentijdse vormgeving en ontbraken er zitge legenheden. Van Publex is bekend dat de abri's goed worden onderhouden. Het is uit oogpunt van reclamevoe ring voor de Amsterdamse firma' belangrijk dat de huisjes schoon zijn en in goede staat verkeren. Daarnaast is de filosofie van de fir ma dat goed onderhouden abri's minder vandalismegevoelig zijn. Op twee plaatsen in de stad hebben de abri's van Publex een half jaar op proef gestaan en tot tevreden heid van de gemeente. Inbraak in snackbar aan Hoge Rijndijk LEIDEN Bij snackbar Van der Drift aan de Hoge Rijndijk zijn in de nacht van dinsdag op woensdag sigaretten en aanstekers gestolen. Ook verdween er geld uit de twee kassa's. De daders kwamen de zaak binnen door het forceren van een zijruit. Het was de zesde keer dit jaar dat er bij de snackbar werd in gebroken. Pleidooi voor samenwerking Radio West en 'Rijnland' LEIDEN Radio West moet gaan samenwerken met Omroep Rijn land. De provinciale commissie cultuur vindt dat er een samenwer king tot stand moet komen tussen de regionale omroepen (West en Rijnmond) en de strcekomroepen. Hierover gaat de Federatie van Streekomroepen met Radio West en Radio Rijnmond onderhande len. Over een jaar bekijkt de pro vinciale commissie wat er van de samenwerking terecht is gekomen. De secretaris van Omroep Rijn land, J. Kamphuis, hoopt dat Rijn land door de samenwerking de be schikking krijgt over meer financi ën. Daarmee zouden betere stu diofaciliteiten kunnen worden ge creëerd. Behalve met Omroep Rijnland moeten de regionale om roepen ook met Delfland, West- land, Gouwestad en Drechtsteden gaan samenwerken. Provinciale Staten besluit op 14 juni of er een extra heffing komt op het kijk- en luistergeld ten behoeve van Radio West en Radio Rijn mond. De verwachting is dat men sen die zowel tv als radio hebben een tientje meer gaan betalen. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaii telefoon 161422. Bruine beuk (3) De bruine beuk in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg is tot vervelens toe in het nieuws geweest. En nog is het niet afge lopen. Na de melding over de on geneeslijke zwam die zich in de 179 jaar oude boom had ingevre ten, kwam nog het omhakken, de verkoop van kleine schijven aan het publiek, het vervoeren van de stam die kunstenaar Frans de Wit tot beeld ging bewerken, komt er nog een vervolg. Zoeterwoudenaar Louis van der Meer gaat een tafel maken van de stronk die nu nog een me ter boven de grond uitsteekt. Van de wortels gaat hij stoelen maken. Zo blijft er werkelijk geen splinter van de fameuze bruine beuk ongebruikt. Woord voerster van de Hortus, Stans van der Veen, zegt geruststellend dat nu alleen nog een nieuwe boom moet worden geplant. "Dan heb je voor de komende 120 jaar van de beuk geen last Van het uitgraven van het laatste stuk hout werd uiteraard nog een officiële gelegenheid ge maakt. Wethouder Kuijers van groenvoorzieningen en cultuur mocht gistermiddag Jsomen op draven om met een zogenaamde nollenfrees een eerste aanzet te geven. Hij sleep met het vervaar lijke apparaat een deel van de zij kant weg, nadat hij door Louis van der Meer was geïnstrueerd. "U moet het wel heel voorzichtig heen en weer halen, want het spettert nogal", waarschuwde hij Kuijers. Het was niet teveel ge zegd want de splinters zaten bij wethouder in zijn haar. Van der Meer heeft zijn onder neming hobby-project van brui ne boom tot Leidsche tafel ge doopt. De technische probleem oplosser, zoals hij zichzelf eens heeft genoemd, zegt dat hij op toevallige wijze aan de stronk is gekomen. "Ik had me destijds in geschreven voor een schijf van de beuk. Ik kreeg echter zo'n lul lig stukkie, dat ik langs m'n neus zei: 'geef mij die stronk maar'. Zo is het gekomen". Een paar jaar geleden is de mo len waarin Van der Meer woont uitgebrand. "Ik had toen hele maal niets meer. Stukje bij beetje ben ik bezig met het opnieuw in richten, maar een eettafel heb ik nog niet. Vandaar het idee om van de stronk een eettafel te ma ken. Ik hoop trouwens wel dat mijn vrouw de tafel straks niet afkeurt, anders moet-ie naar bui ten. Of ze kieskeurig is? Dat weet ik niet, maar ze heeft wel smaak". Van der Meer was vroeger houthakker en werkt nu de god ganse dag met hout. "Ik ben al tijd met oud hout in de weer. Dat vind ik prachtig. Als je bij me in de molen kijkt, zul je zien dat al les van hout is. Ik heb niks dat gekocht is". Voordat de tafel in de molen komt moet hij eerst nog gemaakt worden. Van der Meer gaat daar de komende da gen aan werken. Hoe de tafel pre cies wordt kan hij nog niet zeg gen. "We willen eerst weten hoe de stronk er van binnen uitziet. Dan gaan we bepalen hoe het onder stel wordt. Dat kan een drie- of vierpoot worden, maar het kan ook zijn dat we een klos maken. Dat zal van de kwaliteit hout af hangen. Uit de resten van het hout zagen we de stoelen". Het is de bedoeling dat de stronk tot de helft wordt uitgegraven en dat er daarna een tent overheen wordt gezet. "We gaan het dan ook on dersteunen want anders valt het ding om. Het weegt al snel een paar ton en als je dat op je koppie krijgt...". Het gezicht spreekt boekdelen. Als het karwei van frezen en hakken achter de rug is gaat de tafel in wording naar de Leidato. "Ik denk dat ik hem daar mooi ga maken". Bij de stand komt ook een fotoreportage vanaf het mo ment dat de beuk nog in zijn vol le glorie was te zien, tot het mo ment dat het in mootjes werd ge hakt. Wisselsokkel Een paar jaar geleden kwam het gemeentebestuur op de lumi neuze gedachte van een wissel sokkel. Het leek onze bestuurde- ren wel een leuk idee om op.een plaats waar veel Leidenaars langskomen geregeld een ander beeld neer te zetten. Zo zou wor den voorkomen dat mensen aan een beeld gewend raken, dat ze het daardoor niet meer zien en er straal aan voorbijlopen. Zo'n drie jaar geleden werd aan de Stille Mare de wisselsok kel met het beeld Zonder titel van Rob van 't Zelfde met veel tam-tam door wethouder Kuijers onthuld. Op deze plaats zouden nog andere beelden komen te staan en dat was toch wel bijzon der. Nu zitten de bezoekers van het terras aan de Stille Mare ja ren later nog steeds tegen het beeld Zonder titel - laten we het voor het gemak de rouwkrans noemen - aan te kijken. Volgens waarnemend hoofd culturele zaken ir. A.F. van der Ree heeft dat twee oorzaken. In de eerste plaats kost het verplaat sen van een beeld al snel een paar duizend gulden. Er moet een kraan worden gehuurd, de sok kel moet worden aangepast, het nieuwe beeld moet stevig wor den verankerd en ga zo maar door. In de tweede plaats is er geen geschikt beeld voorhanden. "Wij kregen kunstwerken altijd bin nen via de BKR. En daar zat ei genlijk nooit iets geschikts tus sen. Het waren meestal schilder werken. Af en toe was er wel een beeld bij, maar dan was het weer gemaakt van hout en niet ge schikt voor buiten", aldus Van der Ree. Een nieuw beeld voor de wis selsokkel zit er volgens Van der Ree nog niet in, dus zullen we nog wel even met de rouwkrans opgescheept blijven. "We heb ben het op dit moment nog heel erg druk met het maken van een regeüng voor beeldende kunste naars. Dat slokt alle tijd op. Bo vendien denken we dat het geld dat met een wissel gemoeid is, beter gebruikt kan worden voor andere dingen". Het geld zal in ieder geval niet aan Fotomania worden besteed om te voorkomen dat het naar Rotterdam verhuist. LEIDEN Het conflict tussen de Kamer van Koophandel en het ge meentebestuur heeft een vervolg gekregen. Nadat het college van B en W enkele weken geleden geïrri teerd reageerde op de aanmerkin gen van de kamer op de Breestraat- proef, beschuldigt de kamer wet houder Peters (verkeer) er nu van elke vorm van overleg stelselmatig te weigeren. "Het bedrijfsleven wordt hier de dupe van", schrijft de kamer in een brief aan het college. De Kamer van Koophandel stel de in haar reactie op de Breestraat- proef vast dat er bij de gemeente sprake is van informatie-achter stand en ondeskundigheid waar het stedelijk-economische proces sen betreft. B en W schreven daar op een boze brief terug waarin de reactie 'beledigend' werd ge noemd. "Onze reactie was niet be ledigend, het was een zakelijke constatering", schrijft de kamer Deze is verbolgen over het feit dat het college verder niet heeft ge reageerd op de inhoud van de reac tie. "Het college gebruikt de onom wonden en indringende toonzet ting van de kamerreactie als argu ment om de discussie met de enige wettelijke vertegenwoordigster van het totale regionale bedrijfsle ven uit de weg te gaan", aldus de kamer: "Een situatie die zich in geen van de overige gemeenten uit ons district voordoet". De kamer zegt met het gemeen tebestuur een uitstekend contact te hebben in de persoon van wethou der Fase (economische zaken). "Ja renlange pogingen om overleg met de wethouder ruimtelijke ordening te voeren, zijn echter vruchteloos gebleken. Desalniettemin heeft de kamer in haar reactie voor de zo- Bij Techniina opnieuw ingebroken LEIDEN Voor de tweede keer in een week is er ingebroken bij het kantoor van Technima aan de Lam- menschansweg. Wederom namen de daders een hoeveelheid kwali teitsgereedschap weg. Net als de vorige keer verschaften de dieven zich toegang tot het gebouw via een lichtkoepel. De politie gaat er vanuit dat beide inbraken door de zelfde daders zijn veelste keer voorgesteld om tot sa menwerking op het gebied van het binnenstadsbeleid te komen. Op nieuw is dit voorstel genegeerd, dit keer zelfs schamper". De kamer suggereert dat de wet houder de discussie uit de weg gaat niet omdat hij het oneens is met de kamer maar omdat zijn partij - de PvdA - niet geïnteresseerd is in overleg met het bedrijfsleven. LEIDEN Bij het schilderen van een bovenverdieping van zijn wo ning aan de Hugo de Vriesstraat is een 70-jarige Leidenaar van een ladder gevallen. De man liep daar bij letsel op aan zijn rug en heup. Het slachtoffer is door de Eerste Hulpdienst naar het Diaconessen- huis overgebracht. LEIDEN Directeur M.L. Wurf bain van stedelijk museum De La kenhal vertrekt per 1 januari 1989. In een brief aan B en W schrijft hij dat hij genoeg heeft van zijn func tie. Wurfbain is van huis uit kunst historicus. Hij is niet bereid op dit moment zijn besluit nader toe te lichten. Algemeen wordt echter aange nomen dat het leiden van een mu seum teveel een managersfunctie is en dat hierdoor zijn kwaliteiten als kunsthistoricus te weinig uit de verf kunnen komen. Het personeel is al langere tijd van zijn besluit op de hoogte. Wurfbain wilde nog niet zeggen wat hij na zijn vertrek bij De Lakenhal gaat doen. Hij heeft nog ruim een halfjaar om naar een andere baan uit te zien. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13