Loodvrij nog steeds schaars in vakantielanden Renault ziet het weer zitten Contraleder bereid wapens neer te leggen -AUTO Nieuwe touring bij BMW Auto Allerlei Er komt ook vijfdeurs versie van Rover 800 Off. Renault dealer voor Leiden e.o. ELAMEV. telefoon 07 1 - 224 131 Onvrede over bezuiniging op welzijnsorganisaties DONDERDAG 26 MEI 1988 PAGINA 11 De vakantietijd is niet ver meer weg en de Nederlandse toerist zal zich veelal per auto in het vakantie verkeer storten. Zijn 'schone' auto met katalysator kan hem dan pro blemen opleveren. De tamelijk kostbare katalysator kan namelijk niet tegen gelode benzine en in be paalde landen is loodvrij niet in voldoende mate verkrijgbaar. Eén keer verkeerd tanken en de kata lysator is vernield. Daarom is het gemakkelijk dat bij vele tankstations nu voor 7,50 een boekje te koop is, waarin staat waar men in Belgïe, Frankrijk, Spanje en Portugal Euro-loodvrije benzine kan krijgen. Helaas duurt het tot september alvorens men ook in boekvorm te weten kan ko men waar men precies in Italië, Joegoslavië, Griekenland, Bulga rije, Hongarije en Tsjechoslowa- kije loodv rij kan tanken. (De lpg- gids '88 voor Europa kost 8,95) Nu bestaat er tussen het ministe rie van financiën en een aantal au to-importeurs de afspraak, dat de katalysator gedurende drie maan den aan de auto mag ontbreken als men naar het buitenland reist. Niet langer, daar wordt scherp op toege zien. Want de wetgever heeft voor katalysatorauto's een lager bvb-ta- rief vastgesteld. Wie de hand licht met het gebruik van de katalysator heeft dus ten onrechte een korting op de bvb gekregen en rijdt ook he lemaal niet zo schoon als zou moe ten. Nu heeft de overheid vastge steld, dat bij overtreding de kor ting op de bvb alsnog moet worden afgedragen. Daarbij doet zich het wat vreemde feit voor, dat de gara gehouder, die de katalysator heeft uitgebouwd, die korting moet bij passen als de berijder niet binnen de vastgestelde termijn van drie maanden terugkomt om de kata lysator weer te laten inbouwen. Die regeling geeft veel irritatie onder de dealers. Hij moet via civielrech telijke procedures dat geld zien te rug te krijgen als de klant zich niet meer laat zien. En er zit veel onredelijks in. Er zijn gevallen bekend van mensen, die in Spanje overwinteren en niet van plan zijn om na drie maanden terug te keren uitsluitend om de katalysator (tijdelijk) te laten in bouwen. Sommige dealers hebben hun risico gedekt door een waar borgsom te eisen van de klant ter hoogte van de bvb-korting. Niet alle merken hebben overi gens die mogelijkheid. Het is al leen toegestaan als de betreffende importeurs de regeling met het mi nisterie hebben getroffen. Die mer ken zijn: Audi, Mitsubishi, Subaru, BMW, Porsche, Volkswagen, Hon da, Saab, Volvo, Mazda, Seat en Toyota. Vreemd genoeg ontbreken in dit rijtje veel verkochte merken als Opel en Ford. De ANWB krijgt daar deze dagen veel vragen van le den over. Het probleem onder de rijders van deze merken is vrij groot. Loodvrij is lang niet overal in voldoende mate verkrijgbaar. Het begint al in België, waar in februari nog maar 54 tankstations voor loodvrij beschikbaar waren. Op doorreis is dat voldoende om dat de stations zich doorgaans aan de grote wegen bevinden. Frank rijk is al een stuk moeilijker. Langs de Autoroute is loodvrij in vol doende mate te krijgen maar als men een hele vakantie in Frankrijk doorbrengt is er een probleem. Met name in streken als de Dordogne is loodvrij schaars. In Spanje en Portugal is lood vrije benzine beperkt verkrijgbaar, alsook in Griekenland en Enge land. In Oostbloklanden als Bulga rije is het helemaal een probleem. Loodvrij is in Duitsland in over vloed te krijgen, maar daar doet zich het neveneffect voor, dat het aantal stations met lpg afneemt. Het laat zich raden dat veel Ne derlanders gebruik maken van de mogelijkheid tot tijdelijke uitbouw van de katalysator. Maar ook daar hangt een prijskaartje aan. Volgens de ANWB ligt de prijs van de uit bouw in de meeste gevallen tussen de 200 en de 500 gulden. De wat ex clusievere merken zijn een stuk prijziger. Daar kan de operatie wel oplopen tot 1500 gulden. In plaats van de katalysator moet tijdelijk een uitlaatdeel worden ge monteerd. Die kan men vaak hu ren. In bepaalde gevallen is die huurprijs bepaald niet kinderach tig. Bij de ANWB is een geval be kend van een stukje uitlaatpijp plus twee klemmen, waarvoor een huurprijs van 257 gulden exclusief btw wordt berekend, terwijl de ver koopwaarde ervan niet meer dan enkele tientjes is. Het is overigens aan te bevelen om niet tot het laatste moment te wachten, want dan kon het wel eens zo druk zijn met ombouw- werk, dat de garage niet op korte termijn tijd heeft. Daar BMW er brood in ziet hockey te sponsoren moest het nationale hoc keyteam opdraven om de staatsiefoto van de nieuwe touring luister bij te zetten. (foto pr> BMW maakt geen bedrijfswagens. De nieuwe touring in de 3-serie is dan ook niet wat hij lijkt. 'Geen be drijfsauto, maar een functionele vrije-tijdsauto', zegt het merk met veel nadruk. Het is niet voor het eerst dat het merk uit München met een touring uitkomt. In de jaren zeventig werd Safetybox' Bij Halfords is voor 3,95 een zo genaamde 'safetybox' voor onder de auto te koop. Het is een ander halve centimeter dik kunststof doosje (met schuifdeksel) van 7x4 centimeter. Het heeft een sterke magneet aan de rugkant. Iedere autobezitter kan het doosje zo voor het grijpen onder het dashboard klikken en na het uitstappen er gens op een hem (of haar) alleen be kend plekje. Bijvoorbeeld in de metalen bumper, onder de auto achter een chassisbalk of ergens in de wielkast. De auto heeft tal van verborgen hoekjes. Audi 80 turbodiesel De Audi 80-serie wordt uitge breid met een versie met een 1,6 li ter turbodieselmotor die 80 pk kan leveren. Vergeleken bij de voor ganger produceert deze motor dank zij een intercooler en een met vloeistof gevulde turbolader 10 pk meer. De auto accelereert uit stil stand naar een snelheid van 100 km/uur in 14,6 seconden en kan een topsnelheid van 174 km/uur halen. Het verbruik is zodanig dat met een tank van 68 liter een af stand van meer dan 1.000 kilometer kan worden overbrugd. De prijs van de Audi 80 turbodiesel zal 46.355 gulden bedragen. Renault ziet het weer helemaal zitten. Na een aantal meer dan gewoon moeilijke jaren is het Franse staatsbedrijf niet alleen uit de rode cijfers, maar maakt ook stevige winst. Een groot aantal topfiguren heeft plaats moeten maken voor jongeren. Er waait een frisse wind uit de Renault-hoek. In het najaar komt de nieuwe Renault 19. En er wordt ook weer in andere dingen geïnvestereerd. 'In het verleden werd in het kader van de bezuinigingen het mes heel drastisch in de investeringen ge zet'. herinnert pr-chef Wim van Gelder.van Renault Nederland zich maar al te goed. 'Bijna dramatisch. Dat ging ook ten koste van de re search en zoiets betekent een doodsteek voor een organisatie. Met de komst van George Besse keerde het tij en na zijn dood heeft Levy, die lijn doorgetrokken. De grootste zullen we nooit worden, dus moeten we het van de kwaliteit hebben'. Dat heeft zelfs de Renault 25 aan den lijve moeten ondervinden, ter wijl het grote model van de Franse fabriek het zelfs in Renaults don kere jaren uitstekend deed. Vier jaar geleden geïntroduceerd is de wagen nu hard op weg naar het half miljoen exemplaren. In Frankrijk beheerst het bijna de helft van marktsegment, maar ook in andere landen is de Renault 25 een veel ge ziene gast. Desondanks moest ook dit mo del er aan geloven, het kreeg een strakkere en derhalve modernere vormgeving. 'De wagen is op een zodanig niveau gebracht dat hij zich met later uitgekomen concur renten nog goed kan meten', zo ver klaarde Van Gelder de vooral uiter- Samengesteld door Koos Post lijke veranderingen. 'De automarkt loopt dit jaar terug. De Renault 25 was in zijn segment het enige mo del dat een hoger verkoopcijfer haalde. Met het vernieuwde model hebben wij ons op een verkoop van 4.000 stuks vastgelegd'. Een ge durfde onderneming, gezien het Nederlands resultaat van vorig jaar: 2.700 verkochte Renaults 25. Vooral aan de voorzijde is er veel veranderd aan de 25. Een nieuwe motorkap, andere koplampen en een gewijzigde grille geven de wa gen een totaal ander aanzien. Ook de smallere beschermstrippen, de achter de bumper weggewerkte uitlaat, de hoekige achterlichten en de nieuwe sierwieldoppen werken aan de modernisering mee. In het interieur vallen de wijzigingen be houdens de langere zittingen van de stoelen minder op. Er zijn echter andere (betere) materialen en kleu ren gebruikt, zodat ook daar enige verfrissing is opgetreden De serie blijft uit vele versies be staan met verschillende motoren en verschillende uitrustingsni- De Renault 25 heeft bij de modernisering vooral e gen door verandering van het front. veaus. Van de eenvoudigste TS met een 2 liter motor van 103 pk tot de krachtige zescilinder turbover sie, die onlangs werd uitgerust met een 2,8 liter motor. Met prijzen die anderhalf tot twee procent zijn ver hoogd en nu lopen van zo'n veertig tot royaal over de tachtig mille. al zo'n soort stationwagen op basis van de 02-serie uitgebracht. Ook toen waren buitenmaten en wielba sis exact gelijk aan die van de se dan. Maar nu loopt de achterklep tus sen de achterlichten door tot aan de bumper, waardoor de royale ruimte achterin beter bereikbaar is. De achterklep gaat dankzij twee gasdrukcilinders heel soepel open. En BMW heeft wijselijk standaard een wis-was-installatie op de ach terruit gemonteerd. De bagageruimte is geheel be kleed. De inhoud bedraagt 370 li ter. In de zijwanden van de laad ruimte zitten afsluitbare vakken voor het opbergen van kleine voor werpen. Ter hoogte van de boven rand van de achterbankleuning is een oprolbaar scherm boven de laadruimte aangebracht, zodat het mogelijk is de bagage aan het zicht te onttrekken. De achterbank kan in totaal in vier delen worden neergeklapt, zo dat de laadruimte naar believen kan worden vergroot. Met de ach terbank geheel naar beneden heeft men een bagageruimte van niet minder dan 1.125 liter. Het totale laadvermogen van de touring be draagt 480 kg. De touring is alleen met een zes cilinder motor verkrijgbaar. De versies met 2,0 en 2,5 liter injectie motoren zijn nu al verkrijgbaar - respectievelijk 59.850 en 74.610 gul den -. de turbodiesel (ƒ69.390) komt later evenals een op vier wie len aangedreven versie. van soortgelijke modellen bij ande re merken. Hij neemt aan dat er ko pers bij zullen komen. Er komt een fastback versie (met vijf deuren dus) van de Rover 800. In september zal de wagen met een 2 liter motor op de Nederlandse markt worden geïntroduceerd. De prijs zal ongeveer 45 mille gaan be dragen. De komst van dit model heeft Austin Rover Nederland (in Wad- dinxveen) erg optimistisch ge stemd. Algemeen directeur F. van Putten verwacht dat daardoor de verkoop van het type 800 zal ver dubbelen. Hij denkt volgend jaar 1.000 auto's van deze serie te kun nen verkopen, waarvan zestig pro cent met vijf deuren. Volgens hem hebben veel auto mobilisten twee jaar geleden met tegenzin afscheid genomen van de Rover 2600/3500 modellen, zij zul len wel belangstelling hebben voor de nieuwe wagen die sterk aan dat oude type doet denken. En natuur lijk mikt hij ook op de eigenaars Het beleid van Austin Rover is er op gericht om de prijzen van de vijfdeurs versies in evenwicht te houden met die van de sedans. De 827 met 2,7 liter zescilinder motor die in Nederland in de Vitesse-uit- voering zal worden uitgebracht, zal derhalve in de buurt van de 65.000 gulden worden geprijsd. Haarlemmerweg 2 Leiden BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Vredesonderhandelingen in Managua MEXICO De door Washington gesteunde Nicaraguaan se Contra-revolutionairen zijn bereid om vanaf 1 septem ber aanstaande hun wapens definitief neer te leggen. In ruil daarvoor zouden de Sandinisten vooraf een reeks van verregaande democratiserende maatregelen moeten ne men. De Contra's zijn inmiddels in de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua gearriveerd. Op het allerlaatste moment lieten de rebellen hun eis vallen om de onderhandelingen el- ders te voeren. door Rob Sprenkels Maandag komt er officieel een einde aan de wapenstilstand van 60 dagen. De Sandinisten hebben het bestand eenzijdig verlengd tot 1 ju li. De Contra's geloven dat zo'n ver lenging op zien niets oplost, maar hebben beloofd dat zij in geen ge val het eerste schot zullen afvuren. Volgens de meeste waarnemers staan de rebellen onder zware druk van de VS-regering in Washington. Dinsdag werd er in de Amerikaan se hoofdstad langdurig overlegd tussen de Contra-leiders, minister George Shultz van buitenlandse zaken en diens staatssecretaris voor Latijns-Amerika Elliot Abrams. Ook sprak het zogenaam de 'directorio' met de nodige Con gresleden, onder wie Jim Wright, de democratische leider van het Huis van Afgevaardigden. Wright toonde zich enthousiast over het nieuwe pakket voorstellen van de Contra's. Hij weigerde in de tails te treden, maar stelde dat de rebellen hun wapens op 1 septem ber zullen neerleggen, indien de Sandinisten bereid zijn tot een daadwerkelijke democratisering van Nicaragua. President Reagan dreigde vlak voor z'n vertrek naar Moskou nog, dat hij denkt aan een vernieuwing van de militaire hulp aan de Con tra's, indien het vredeproces op nieuw vastloopt. Intussen is er ook sprake van een massale mobilisatie van het Sandinistische leger om te kunnen toeslaan het vredesproces definitief wordt afgebroken. Contra-leider Alfredo Cesar ver klaarde later dat het om een glo baal voorstel gaat. De plannen zou den geheel passen binnen het raam van de vorig jaar augustus gesloten Middenamerikaanse vredesak koorden. En tegelijkertijd zou het een oplossing zijn voor alle twist punten tussen de Contra's en de Sandinisten over de invuling van de eind maart gemaakte afspraken in Sapoa. In diplomatieke kringen heet het, dat de Sandinisten bereid zijn tot verdere concessies om het verlopende vredespro- op de been te kunnen houden, zou men bereid zijn tot een mdering van het 'San dinistische Volksleger' en de 'San dinistische politie'. Tevens zouden de leiders in Managua overwegen om de activiteiten van de 'San dinistische Defensie Comités' aan banden te leggen en om het 'San dinistische Televisie Systeem' om te bouwen tot een soort Nicaragu aanse Omroep Stichting (NOS). AFGHANISTAN - In totaal heeft de Sovjetunie 13.310 mensen verlo ren in de oorlog in Afghanistan. Het aantal gewonden bedraagt 35.478 en 311 mensen zijn vermist. Deze cijfers werden gisterochtend in Moskou bekendgemaakt door generaal Lizitsjev, het hoofd van de politieke afdeling van het Sov jet-leger. DEN HAAG (GPD) - Het afgelo pen jaar hebben zich 23 storingen voorgedaan in de kerncentrales Borssele en Dodewaard. Twee van de ongevallen waren dermate ern stig dat zij gemeld zijn aan het in ternationaal atoombureau (IAEA) in Wenen. Dat werd ook gedaan aan het atoombureau van de OE SO, de organisatie van 24 westerse geïndustrialiseerde landen in Pa rijs. In beide gevallen ging het om Borssele. Er hoefden echter geen extra veiligheidsmaatregelen te worden genomen. Er waren ook geen nadelige gevolgen voor de omgeving. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) heeft dit de Kamer be richt. De ongelukken in Borssele gingen beide gepaard met het af schakelen van de reactor. In okto ber was de oorzaak een aardslui- ting in de machinetransformator. Deze leidde tot het uitvallen van een turbine en daarmee de stroom voorziening. Bij overschakeling op de noodvoorziening schakelde de reactor af. In november viel ook een turbine uit. Indirect was daar van het uitvallen van een hoofd- koelmiddelpomp het gevolg. Bij Ongelukken in kerncentrales het weer in bedrijf nemen daarvan was het vermogen in de reactor te hoog zodat deze zichzelf afschakel- Alle overige 21 storingen in beide centrales werden niet internatio naal gemeld. Het betrof vijftien ge vallen in Dodewaard en zes in Borssele. Steeds werkten de bevei ligingssystemen goed. Ondanks de storingen was de beschikbaarheid van Borssele 73 procent, van Dode waard 85 procent. Het lagere per centage voor Borssele is vooral het gevolg van een verlengde stop voor de wisseling van splijtstofstaven en reparaties. De Graaf bericht verder dat er voor beide centrales nu een gelijke regeling is voor de melding van on gevallen. De regeling voorziet in twee soorten ongelukken; die wel ke binnen acht uur gemeld moeten worden en die waarvan melding binnen een maand moet worden gedaan. De regeling geldt niet voor die ongevallen waarbij de alarmre geling van de centrales in werking wordt gesteld. Metalektro-industrie ZOETERMEER (ANP) - De groei in de metaal- en elektrotechnische industrie, die in 1984 weer inzette, bedroeg vorig jaar een procent. In september 1987 gingen de onder nemers nog uit van een groei van twee procent, zoals ook in de jaren 1985 en 1986 werd gerealiseerd. Sinds 1983, het slechtste jaar van de bedrijfstak, is de produktie met 13 procent gegroeid. De helft daar van kwam tot stand in 1984, toen de economie na vijfjaar van stagnatie weer begon aan te trekken. Dat staat in het vandaag versche nen jaarverslag over 1987 van de Vereniging FME, de werkgeversor ganisatie in de metalektro-indus trie, waar (inclusief grote bedrijven als Philips en Hoogovens) 370.000 mensen werken. In de gehele Ne derlandse industrie vinden meer dan 800.000 mensen een baan. BIJDEL Soldaten die het te warm hadden mochten gisteren even uitblazen tijdens het appèl in Budel ter gele genheid van de herdenking van de 25-jarige aanwezigheid van Westduitse militairen in deze Brabantse plaats. (foto ANPl DEN HAAG (GPD) - De 25 mil joen gulden die minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur wil bezuinigen op de over koepelende welzijnsorganisaties veroorzaakt niet alleen bij bestuur ders en personeelsleden van deze belangenorganisaties grote ver warring. Ook leden van de Tweede Kamer willen van de bewindsman weten hoe hij die bezuiniging nu concreet denkt in te vullen. Brink man verwees hiervoor naar zijn be groting voor 1989, die op Prinsjes dag bekend wordt gemaakt. Wel zegde hij toe de zogenaamde 'wel- zijnskoepels' van tevoren op de hoogte te stellen van zijn plannen, zodat ze rekening konden houden met de gevolgen. De kamerleden waren ontevre den met de antwoorden omdat de welzijnskoepels brieven zouden hebben ontvangen, waarin een vol- Haagse scholieren krijgen fietsles DEN HAAG (GPD) - Twee basis scholen in Den Haag zijn vandaag met een uniek fietsprojekt begon nen. Doel van het initiatief is kin deren uit de hoogste groepen van het openbaar basis- en speciaal on derwijs te leren fietsen. Die kinde ren kunnen tegen een geringe ver goeding een fiets lenen om zo erva ring op te doen. Onderwijzers van deze scholen, gelegen in het centrum van Den Haag, ontdekten dat veel van hun leerlingen niet over een fiets be schikken en evenmin in staat zijn te fietsen. Daardoor missen zij de mogelijkheid om hun omgeving te verkennen en vormen zij een ge vaar als later toch per fiets de stad wordt in gegaan. Omdat de binnenstad zich nau welijks leent voor verkeerslessen zijn de 34 fietsen gestald buiten het centrum. De kinderen kunnen in de duinen vertrouwd raken met het vervoermiddel. Het projekt wordt ondersteund door verschillende gemeentelijke diensten. Zo stelt de gemeente Den Haag geld beschikbaar voor het vervoer van de kinderen per bus of tram vanuit de binnenstad naar de duinen. Een fietsfabrikant levert de fietsen tegen sterk gereduceer de prijzen. ledig overzicht werd gegeven. Mi nister Brinkman verzuchtte daar op dat er in politiek Den Haag de laatste tijd wel meer lekken waren en dat zelfs de rijksrecherche niet in staat bleek het lek over de af schaffing van de wir-premies op te sporen. "Er zijn altijd wel concep ten waar mijn naam onder staat, maar niet van mijn handtekening of paraaf zijn voorzien. Wie die stukken uit de prullenmand haalt, weet ik ook niet". De onrust bij de overkoepelende welzijnsorganisaties ontstond na dat bekend werd dat Brinkman volgend jaar 15 miljoen gulden ex tra wil bezuinigen op hun subsidie, boven op de 10 miljoen gulden die er aan bezuinigingen voor dit jaar al voor hen in het vat zaten. Ge vreesd wordt dat tientallen perso neelsleden van die clubs (in totaal werken er 600 mensen bij deze or ganisaties) moeten verdwijnen. De kamer kreeg de toezegging dat slechts enkele zeer kleine organisa ties die hun nut de afgelopen jaren hadden bewezen niet aan het be zuinigingsmes ten prooi zouden vallen. Het resultaat was dat verschil lende organisaties, na het bekend worden van de bezuinigingen, hun organisaties gingen uitbouwen en versterken om begin volgend jaar de pijn te verminderen. Officieuze uitslagen LBO/MAVO BIOLOGIE D-NI- VEAU: lc, 2b, 3a, 4c, 5d, 6c, 7b, 8c, 9b, 10b, 11a, 12c, 13d, 14c, 15c, 16a, 17b, 18d, 19b, 20d, 21b, 22b, 23b, 24b, 25a, 26a, 27a, 28c, 29c, 30a, 31c, 32c, 33c, 34b, 35a, 36c, 37b, 38a, 39b, 40b, 41a, 42c, 43c, 44b, 45c, 46c, 47b, 48c, 49b, 50b. 51b, 52c, 53c, 54b, 55a, 56a, 57b, 58c, 59c, 60b, 61c, 62a, 63c, 64b, 65c. BIOLOGIE HAVO: lb. 2b, 3c. 4b, 5d, 6a. 7c, 8d, 9d, 10c, lid, 12d, 13b, 14c, 15c, 16a, 17d, 18a. 19c, 20c, 21c, 22a, 23b, 24b, 25d, 26b, 27b. 28b, 29c, 30c, 31b, 32a, 93a, 34c, 35b, 36b. 37c, 38a, 39a, 40c, 41b, 42c, 43c, 44a, 45a, 46c, 47c, 48b, 49a, 50c. (fouten worden niet uitgesloten)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11