Belangrijke winst verzet Afghanistan Combimagnetron vraagt om lef tot experimenteren ETEN EN DRINKEN Pizza-vorm iaat deeg uitdampen Disc-o-matic Eend verdringt produktie van ganzelever Prosciutto van eigen bodem Wijncursus Strategische stad bezet Massaal ontslag Macintosh 'De groenteboer is beter beveiligd' WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGINA 9 Pizzabakker Mario Weet het in de Ster-spot zo aardig te zeggen over de pizzabodem die het meest lijkt op een stuk karrtonnn... Voor de diepvries gaat dat misschien op, maar wie thuis zijn pizza van de bo dem opbouwt, zit meer met het probleem dat middenin alles nog slap en week is terwijl de randen al donkerbruin worden. De kwestie is dat het vocht van de vulling in het deeg trekt, dat vervolgens niet vol doende kan uitwasemen. Een oplossing biedt de speciale pizza-vorm die Bert Wubbolts van La Cuisine in Tubbergen heeft ont dekt. In de bodem zitten namelijk een paar gaten, waardoor het deeg goed kan uitdampen tijdens het bakken. Op die manier kan de bo dem dus veel gelijkmatiger garen. De bodem, die de veelbelovende naam Crispin Crust draagt, is er in twee maten. De 45 centimeter doorsnee kost ƒ32,50, waarbij u wel even thuis eerst moet nameten of uw oven wel diep genoeg is. De iets kleinere (31 centimeter door snee) kost 28,50. (foto gpd) Een van de leuke dingen van uit eten gaan is dat ze in restaurants het opgediende eten altijd zo mooi opmaken. De radijsjes worden om getoverd tot roosjes, wortels tot an dere bloemen en de tomaten krij gen prachtige inkepingen. Wie zo iets een keer thuis probeert met het aardappelmesje komt meestal niet verder dan een verminkt radijsje of een tot flarden gekapte tomaat. Een stuk makkelijker gaat het met de Disc-o-matic Een paar jaar gele den waren ze op de markt en nu brengt importeur Habo in Veldho ven ze opnieuw. De Disc-o-matic is simpel schoon te maken en kost rond de 15,- Met een magnetron kan veel, maar een wondermachine is het niet. Want er kan ook veel niet mee. Een nadeel van de magnetron is bijvoorbeeld dat het toch een forse sta-in- de-weg is in de keuken. Een stap in de goede richting om het "ruimteprobleem" te ondervangen is de komst van de combimagnetron. En straks natuurlijk het combifornuis met magnetronmogelijkheid, dat er bijvoorbeeld van Miele al is, maar waarvoor nu nog erg veel geld betaald moet worden. door Huub Klompenhouwer De combimagnetron heeft diverse functies. Behalve magnetron is het een heteluchtoven, of een oven met boven en onderwarmte en dikwijls ook een grill. Het aardigst is echter om zowel de hete lucht-functie als de magnetron tegelijk te gebrui ken. Niet allebei op vol vermogen, want dan gaat het echt fout. De combimagnetron, waarvan de prijs grofweg tussen de ƒ1100 en 1900 ligt, kent een aantal be langrijke en minder belangrijke pluspunten. Door het gebruik van de functie hete lucht oven of oven met boven of onderwarmte, wordt een van de bezwaren van de mag netron, geen bruin kleurtje op de cake of het vlees, ondervangen. Ook de grill kan daar uiteraard voor zorgen. Bladerdeeg is bijvoor beeld niet langer meer een pro bleem. Met het combineren van de functies wordt de tijdwinst nog groter en kan de energiebesparing oplopen tot 60 procent. Er is echter een groot nadeel. Diezelfde combi-magnetron heeft zoveel mogelijkheden, dat er ook heel veel fout kan gaan. En de winst van de combi moet wel dege lijk gezocht worden in dat gebruik van twee verschillende functies te gelijk., Bovendien, in weerwil van wat de verkopers u zullen voorhou den, zijn de meeste combi's als hete lucht oven net even minder dan een echte hete lucht oven. En is de grill ook net iets onhandiger dan een aparte grill. Het combinatiege- bruik is dus de belangrijkste troef. Snel gaar Gecombineerd gebruikt is die combi een klein wonderapparaat. Een appeltaart gaar en bruin in nauwelijks een half uur. Een cake in twintig minuten. En het kook- proces is dan bovendien vanaf het begin stuurbaar. Is de cake al snel gaar, maar nog niet voldoende bruin, dan kan de magnetron uitge schakeld worden en werkt alleen nog de oven. Omgekeerd, als de cake wel bruin is, maar nog niet he lemaal gaar, dan is het simpel om de oven uit te schakelen en de mag netron het werk te laten doen. Ook blijkt dat door de snelle gaartijd bijvoorbeeld de bodem van een quiche, een kaas of groen tetaart, minder snel nat en week wordt. Wel is het handig om dan de bodem van de quiche eerst met ei wit te bestrijken, voor de vulling er over gaat. Boeken Jammer is dat in de meeste ge vallen de bijgeleverde kookboeken niet veel meer dan basisrecepten geven. Met bestaande kookboeken proberen in een combi te koken vraagt enige durf, maar is wel zo leuk. Uitgevers hebben de behoef te aan serieuze kookboeken voor de combi ook wel gezien en zo is Uniekboek al gekomen met de op volger voor het Handboek voor de Magnetron, te weten het Handboek voor de Combinatie Magnetron. Andere uitgeverijen zullen waar- Weinig creatief Over de keuze van combimagne tron nog dit: Er zijn nu al combi's in de winkel, waarbij een recepten computer het werk doet. U tikt het gerecht, de ingrediënten en het ge wicht in en de computer regelt het bereidingsproces. Gemakkelijk, maar weinig creatief. Er zijn ook combi's, waarbij het vermogen van de hete lucht oven gekoppeld is aan dat van de mag netron, zodra ze gecombineerd ge bruikt worden. Maar de voorkeur gaat toch uit naar de combi's die, ook als de verschillende functies gecombineerd worden, toch apart instelbaar zijn. Tenslotte dit: u moet zich niet blind staren op die snelle berei dingstijden. Er zijn onderdelen in de ingewikkelder recepturen die heel snel in de magnetron gedaan kunnen worden, maar voor de ap peltaart en de cake zal het niet uit maken of die anderhalf uur, drie kwartier of twintig minuten in de oven staat. Ook in die drie kwartier hebt u de handen vrij voor andere zaken. Nee, het mooiste van de combi is de uinodiging om aan het experimenteren te gaan. Als koken geen verrassingen meer op kan le veren wordt het immers net zo'n sleur als stofzuigen... Het is ontegenzeggelijk een delica tesse, ganzelever. Passend in het rijtje truffel en kaviaar. Ganzelever blijft evenwel een omstreden pro- dukt, in het bijzonder bij dieren liefhebbers. De manier waarop de ganzen in een paar weken tijd voer door de strot geduwd krijgen, is niet bepaald vriendelijk. Die ganzelever wordt in Frank rijk echter steeds meer verdrongen door de eendelever. Ietsje goedko per in de winkel, maar van een zelf de smakelijk gehalte. Helaas is er hier ook nog steeds sprake van dieronvriendelijkheid. Die op komst van de eendelever, fois grass de canard, heeft veel te maken met Enkele Europese landen hebben een zekere faam verworven met ge rookte of gedroogde rauwe ham. Bij delicatessewinkels ligt vaak de ragdun uitgesneden Prosciutto de Parma, de jambon d'Ardennes of uit Normandie, en hangen de in drukwekkende achterhammen aan de balken van het plafond. Overigens zijn deze lekkernijen vaak van Nederlandse achterham men gemaakt. Veel minder bekend is dat men in Nederland ook heel goed in staat blijkt rauwe gerookte of gedroogde hammen te maken. Dat deze ham niet zo'n naam heeft als haar Fran se, Italiaanse en Belgische soortge noten komt doordat we in ons kli maat tot op heden zulke specialitei ten met moeite mondjesmaat kon den maken. In Italië hangen ze te drogen in de lucht en wie dat hier probeert ziet zijn ham langzaam (of snel) verdwijnen. In Wourt, onder de rook van Nijmegen, bevindt zich het familie bedrijf Henri van de Bilt, dat rauwe gedroogde en gerookte hammen produceert die kunnen wedijveren met de dure buitenlandse soorten. In speciale klimaatkasten rijpen daar de hammen onder omstandig-* heden die de natuurlijke In samenwerking met deskundi gen van de Landbouwuniversiteit in Wageningen heeft men een pro ces ontwikkeld waardoor nauwe lijks nog chemische toevoegingen aan de bereiding van de hammen te pas komen. Onder de namen Co- burger, Schwarzwalder Schincken en Kempische ham komen ze in de winkel terecht. Deze namen heb ben echter ten opzichte van de be schermde buitenlandse nog een lange tijd te gaan eer ze zijn inge burgerd. de stijgende populariteit van de eendeborst. Voor het vetmesten van de eend zijn alleen de manne tjeseenden geschikt. Dat zou bete kenen dat daarmee een goed deel van de eendefokkerijen dus niet produktief gemaakt zou kunnen worden. Gebleken is echter dat juist die vrouwtjeseend de lekker ste magrettes (eendeborst) opleve ren. In Frankrijk is het dan ook steeds meer de Barberie-eend (op de foto) die voor de vetmesterij ge kozen wordt. Dit type eend was al het meest gevraagd voor die eende borst. (GPD) Een glas wijn schenken bij het eten, of als er vrienden op bezoek is niets bijzonders meer. Maar wie re- gelmatig een bezoekje aan de wijn handel brengt, wil er ook steeds meer over weten. Dat kan door het volgen van een eenvoudige wijn cursus. Zo'n cursus, met de titel 'Wijn-wijs', begint weer op 13 sep tember (7 avonden) en wordt gege ven door Rob van Nes. De avonden worden gehouden in de Witte Raaf, in Noordwijk aan Zee. Prijs van de cursus 295 gulden. Er is ook een vervolg 'Grand Cru' deze kost 895 gulden. Meer informatie 02523- 76208. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE ISLAMABAD/KABUL (AFP/Rtr/UPI) Leden van het is lamitisch verzet in Afghanistan hebben onlangs de strate gisch belangrijke stad Saydabad ingenomen. Dat hebben westerse diplomaten in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad gisteren bericht. Saydabad ligt op de route Ghazni- Kabul, die eerder is aangewezen voor de terugtrekking van Sovjet- russische militairen uit het zuiden van Afghanistan. De strijd om Say dabad zou drie weken hebben ge duurd. Volgens de diplomaten is het de bedoeling van Moskou om de militairen die gelegerd zijn in Weinig werk in baggersector ROTTERDAM (GPD) De nood zakelijke sanering in de baggersec tor verloopt moeizaam. Hoewel het aantal baggervaartuigen in 1987 is afgenomen, is dat voor een deel be reikt doordat schepen naar het bui tenland zijn verkocht en dus blij ven concurreren op de internatio nale markt. Er dreigt dan ook een verzwakking van de internationale positie van het Nederlandse bag gerbedrijf. Dat schrijft de Vereni ging Centrale Baggerbedrijf in het jaarverlag over 1987. Het aantal baggervaartuigen nam af van 910 tot 886 en het directe personeelsbe stand daalde met ruim 300 tot 3.375 werknemers. Gemiddeld lag 37 procent van het baggermaterieel vorig jaar werkloos langs de kant. Vooral voor de baggermolens was er weinig werk. Daarvan lag gemid deld 60 procent langs de kant. De overheid moet volgens de bag geraars een duidelijke rol spelen bij de herstructurering van de be drijfstak. Dat betekent dat er conti nuïteit moet komen in het aanbod van werk en dat er geen achter stand mag optreden in het onder houd van bijvoorbeeld vaarwegen. Ghazni, een stad op ongeveer 120 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Kabul, „op zeer korte termijn" uit de zuidelijke garni zoensstad te laten vertrekken. De verovering van Saydabad door de mujaheddin zou deze plannen on zeker hebben gemaakt. Gisteren is tevens melding ge maakt van raketaanvallen door het verzet op Kabul. Daarbij zijn vol gens de officiële zender Radio Ka- bul zeker twee mensen om het le ven gekomen. Westerse diploma ten in Afghanistan menen dat de recentelijk flink toegenomen aan vallen van de mujaheddin niet zul len leiden tot de spoedige val van het communistische Afghaanse be wind onder leiding van Najibullah. Volgens de bronnen stuurt de Volksdemocratische Partij van Af ghanistan (PDPA) aan óp bestan den met lokale leiders van het ver zet, in een poging hen te isoleren van de commandanten die opere ren vanuit bases bij de Pakistaanse grensplaats Peshawar. Met name regionale verzetslei ders in het westen van Afghanistan zouden reeds op de toenaderingen van het bewind-Najibullah zijn in gegaan en de strijd willen staken zodra de Sovjetrussische militai ren het land hebben verlaten. De PDPA tracht daarmee gebruik te maken van de steeds sluimerende etnische verdeeldheid binnen het verzet. Deskundigen tekenen daar bij evenwel aan dat in het oosten van het land, waar voornamelijk Pashtun-stammen de regering in Kabul bestrijden, de PDPA nog nauwelijks successen heeft ge boekt. STEIN (ANP) - Macintosh (onder meer Superconfex, Kwantum, Halfords) gaat hevig het mes zetten in de twee confectiebedrijven Ma cintosh Falcon en Macintosh Inter national. Van de 165 personeelsle den die nu bij de twee bedrijven werken blijven er maar 35 over, die het bedrijf zullen voortzetten of el ders bij Macintosh aan het werk kunnen blijven. Voor de overige 130 mensen zal collectief ontslag worden aangevraagd, zo heeft Ma cintosh gisteren bekendgemaakt. "Een vrij drastische ingreep", zo kenschetste bestuursvoorzitter drs. G. Beijer de operatie. Macin tosh is met anderen in gesprek over mogelijke verkoop van de twee on- Een Sovjetdelegatie, onder leiding vanJoeri Nazarkin (rechts) die tevens deel uitmaakt van de Russische verte genwoordiging bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève, mocht gisteren een uniek kijkje in de keuken van een Brits centrum voor chemische oorlogsvoering nemen. Het bezoek geldt als eerste stap om vertrouwen te scheppen tussen Oost en West met als doel te onderhandelen over een wereldomvattend verbod op chemische wapens. In juli brengen de Britten een tegenbezoek aan de Sovjetunie. (foto ap> Bewakingsbedrijf Stedelijk Museum AMSTERDAM (GPD/ANP) - Afge lopen zaterdag was voor hem de maat vol. Zijn beveiligingsbedrijf dreigde op dat moment de zwarte piet in de schoenen geschoven te krijgen. Voor de camera's van het NOS-journaal wilde directeur Ed van Dijk van het beveiligingsbe drijf VNV zich wel even revanche ren. VNV is al jaren het beveiligings bedrijf voor het Stedelijk Museum. "Wij zijn slechts een klein onder deel van het hele beveiligingssys teem van het museum", legt Van Dijk uit. "Alarmmeldingen komen bij ons binnen. Wy hebben dan tot taak poolshoogte te nemen en de politie te waarschuwen. Het was heel vervelend dat het die vrijdag ochtend zo lang duurde. Dat kan wel eens gebeuren. Ondanks het feit dat wij 's nachts meer auto's op de weg hebben dan de politie, moet je bij een melding toch maar toe vallig een auto in de buurt hebben. Bovendien kunnen wij niet met blauw zwaailicht door het verkeer razen". - Waarom niet meteen na een melding de politie gealarmeerd? Van Dijk: "Dat is ondoenlijk. Vijfennegentig procent van alle alarmmeldingen blijkt loos alarm te zijn. Als je dus iedere melding meteen doorspeelt naar de politie, zonder eerst zelf ter plaatse te kij ken, dan is de politie de hele nacht doende achter loos alarm aan te gaan". Zeker, van Dijk betreurt het dat het die vrijdagochtend langer duurde dan meestal, eer zijn men sen ter plekke waren. "Maar" zegt hij, "daar zat 't probleem niet. Als we binnen vijf minuten ter plekke waren geweest, zouden we ook te laat zijn geweest. Ik zeg wel eens: De eerste de beste groenteboer is met zijn rolluiken beter beveiligd dan het Stedelijk". De meeste middenstanders heb ben al geleerd dat je om je zaak te beveiligen vertragende factoren moet inbouwen. Die electronische beveiliging is natuurlijk wel mooi, en het is leuk dat een alarm afgaat zodra er een glaslatje springt, maar een inbreker heeft maar een halve minuut nodig om zyn schilderijen naar keus weg te grissen en de be nen te nemen. Geen alarminstalla tie die hem stopt". Het Stedelijk Museum in Am sterdam gaat extra maatregelen treffen om het beveiligingssysteem te optimaliseren. Op dit moment wordt het elektronisch beveili gingssysteem en de inzet van het bewakingspersoneel aangepast. Tegelijk heeft het Stedelijk Muse um by wijze van voorzorgsmaatre gel vijftig schilderijen uit een aan tal zalen op de begane grond ver wijderd. Daarbij gaat het om werk van moderne klassieken van Van Gogh, Picasso en Mondriaan. dernemingen samen met de Tune sische dochter, het confectiebe drijf Macmenzel, waar 256 mensen werken. Dit bedrijf blijft wel ge heel overeind. Het zal een deel van het werk van de twee Nederlandse dochters te doen krijgen. Volgens Beijer is de koersdaling van het Britse pond de grote boos doener voor de twee confectiebe drijven. Zij hadden een forse ex portpositie opgebouwd, die sterk is ingekrompen door de daling van het pond. Volgens districtsbe stuurder Eydems van de Industrie bond FNV zijn de bonden nog met Macintosh in onderhandeling over een sociaal plan voor de werkne mers die met ontslag worden be dreigd. Vliegtuigkaper Colombia gepakt CARTAGENA (AP) - De Colom biaan die maandag een Boeing 727 van de maatschappij Avianca had gekaapt, is gisterochtend gearres teerd in een moeras buiten het vliegveld van de havenstad Cart agena. Tijdens de kaping, die elf uur duurde, raakte niemand ge wond. De kaping was maandag ochtend begonnen tijdens een bin nenlandse vlucht van Medellin naar Bogota en leidde het toestel naar Panama en Aruba en uiteinde lijk terug naar Colombia. De kaper eiste oorspronkelijk 100.000 dollar en een vlucht naar Cuba, waar hij zijn laatste dagen in vrede wilde slijten. De man zei aan kanker te lij den. Officiële correctiesleutels (cito) van de examens van vrijdag 20 mei 1988 VWO FRANS lb; 2b; 3d; 4a; 5a; 6b; 7d; 8c; 9c; 10c; lid; 12c; 13b; 14b; 15a; 16d; 17b; 18a; 19b; 20a; 21d; 22a; 23c; 24d; 25c; 26b; 27d; 28a; 29c; 30c: 31d; 32b; 33b; 34b ;35c; 36c; 37a; 38a; 39d; 40d; 41a; 42b; 43c; 44c; 45c; 46d; 47b; 48a; 49d; 50b. HAVO VHBO ENGELS la; 2d; 3b; 4a; 5a; 6b; 7d; 8d; 9a; 10c; lid; 12d; 13a; 14b; 15a; 16a; 17a; 18d; 19d; 20c; 21b; 22d; 23a; 24d; 25c; 26d; 27d; 28b; 29b; 30b; 31b; 32c; 33c; 34b; 35c; 36b; 37a; 38a; 39d; 40d; 41d; 42a; 43d; 44a; 45b; 46d; 47a; 48c; 49a; 50a. LBO-C EN MAVO-C FRANS lc; 2a; 3c; 4d; 5a; 6b; 7c; 8a; 9c; 10b; 11c; 12 ;13a; 14b; 15a; 16c; 17a; 18c; 19a; 20b; 21c; 22c; 23d; 24d; 25b; 26 ;27b; 28a; 29c; 30c; 31b; 32b, 33c; 34c; 35b; 36c; 37c; 38d; 40c; 41a; 42b; 43a; 44b; 45b; 46b; 47c; 48c; 49a; 50c. LBO-D MAVO-D FRANS lb; 2b; 3c; 4d; 5a; 6c; 7c; 8a; 9b; 10b; 11c; 12c; 13d; 14d; 15b; 16b; 17b; 18a; 19c; 20c; 21b; 22c; 23b; 24b; 25a; 26c; 27b; 28c; 29c; 30b; 31a; 32c; 33b; 34b; 35c; 36c; 37c; 38d; 39c; 40d; 41a; 42d; 43c; 44c; 45b; 46d; 47b; 48b; 49d; 50c. MAVO-C NATUURKUNDE la; 2c; 3a; 4a; 5c; 6f; 7d; 8b; 9a; 10a; 11a; 12d; 13a; 14c; 15b; 16b; 17b; 18b; 19f; 20b; 21 ;22 ;23 ;24 25; 26; 27; 28; 29. la; 2c; 3d; 4d; 5a; 6f; 7d; 8e; 9c; 10c; lid; 12b; 13a; 14c; 15c; 16c; 17b; 18f; 19f; 20b; 21 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29. LTO-C NATUURKUNDE. lb; 2a; 3a; 4b; 5d; 6c; 7b; 8b; 9d; 10b; 11a; 12b; 13a; 14a; 15c; 16a; 17b; 18c; 19b; 20d; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30. LT0-D NATUURKUNDE. lc; 2d; 3a; 4b; 5d; 6b; 7c; 8b; 9d; 10c; 11c; 12b; 13c; 14d; 15f; 16d; 17d; 18d; 19d; 20d; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9