rlopig Handelswet VS VOO van de baan Visserijbedrijf moet jaar dicht Protests Bundeling papiergroothandel 'Met goede naam alleen red je het niet' Meer mogelij kheden voor coöperaties Sovjetunie Vaak veel vertraging bij vakantievluchten WOENSDAG 25 MEI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 WASHINGTON (Rtr) De omstreden, protectionistische Amerikaanse handelswet is voorlopig van de baan. Presi dent Reagan heeft gisteren zijn verwachte veto uitgespro ken over een veelomvattende handelswet die onlangs is aanvaard door het Congres. Enkele uren later werd het ve to door het Huis van Afgevaardigden in een stemming op zij geschoven. De stemmingverhouding bedroeg 308 tegen 113, waarmee ruimschoots was voldaan aan de eis van een tweederde meerderheid. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse werkgevers zijn tevreden over de verrichtingen van de eerste afgestudeerden in de tweefasen- structuur. De academici die na 1982 als eersten een vierjarige uni versitaire studie zijn begonnen, doen het in het bedrijfsleven niet slechter dan de studenten oude stijl. Die hadden zes jaar de tijd voor hun wetenschappelijke oplei ding. Vertegenwoordigers van de Raad van Centrale Ondernemings organisaties (RCO) en de Vereni ging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU) zijn tot deze bevindingen gekomen, die Academici- nieuwe-s tijl doen het goed maandag werden gepubliceerd. Volgens de bedrijven, waaron der Philips, Akzo en de grote ban ken, doen de tweefasenstudenten wat kennis en praktische vaardig heden betreft niet onder voor de eerdere lichtingen studenten. De werkgevers denken bovendien dat de lagere leeftijd van de academici nieuwe stijl op den duur gunstig is bij de verdere vorming binnen het bedrijf. Ook internationaal staat de Ne derlandse academicus volgens het bedrijfsleven sterk. Handhaving van die positie moet de komende jaren centraal staan op de universi teiten, vinden de werkgevers, ook omdat in de nabije toekomst en in Europees verband de concurrentie sterker wordt. Bij de invoering van de tweefasen-structuur vreesde het universitair onderwijs dat de kwa liteit van de wetenschappelijke op leidingen terug zou lopen. In de andere kamer van het Con gres, de Senaat, is de tegen het veto vereiste tweederde meerderheid vermoedelijk niet voor handen. Dat zou betekenen dat er een im passe ontstaat en voorlopig geen nieuwe handelswetgeving van kracht kan worden. Het door het Congres aanvaarde wetsontwerp voorziet onder meer in vergeldingsmaatregelen tegen landen die zich naar Amerikaans oordeel bedienen van oneerlijke handelspraktijken. Dit is echter niet het hoofdbezwaar van Reagan. De president heeft de meeste moei te met de door Democratische Con gres-leden geïntroduceerde bepa ling dat Amerikaanse ondernemin gen bedrijfssluitingen of massale ontslagen zestig dagen van de vo ren moeten aankondigen. Daar naast is hij tegen de voorgestelde beperking van de export van olie uit Alaska. Geen 36 uur in snaekfabrieken UTRECHT (ANP) - De Voedings bond FNV en de Industrie- en Voe dingsbond CNV willen de VKS, de grootste werkgeversorganisatie van snackfabrikanten, wegens contractbreuk voor de rechter sle pen als de VKS blijft weigeren de 36-urige werkweek in te voeren. Al vorig jaar werd bij de tot standkoming van de huidige, twee jarige cao afgesproken dat de 36- urige werkweek voor de ongeveer 2400 werknemers in de bedrijfstak in april 1988 een feit zou worden. Maar volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV wil de VKS inmiddels onder die afspraak uit met het argument dat invoering van de 36 uur te duur zou worden. Overleg tussen vakbonden en werkgevers heeft tot nu toe niets opgeleverd. VKS-secretaris A. Ruigrok zei dat de VKS van de 36-urige werk week af wil omdat de cao niet alge meen verbindend is verklaard. Dat heeft tot gevolg dat een andere or ganisatie van snackfabrikanten, de MKSV, een veel kleinere organisa tie met merendeels kleine en mid delgrote bedrijven als lid, zich niet aan de cao-bepalingen hoeft te houden en dus tegen lagere loon kosten kan gaan werken. Economie kort p&c De omzet van de kledinggigant P &C-groep (Peek en Cloppenburg, Lampe, Mac Maggie en P&C België) is in het boekjaar 1987/1988 van 420 miljoen naar 441 miljoen gulden gestegen en de nettowinst van 20,1 miljoen naar 20,4 miljoen. Het aantal personeelsleden steeg i 1474 r r 1505. De bepaling inzake bedrijfsslui tingen en ontslagen is een belang rijk punt geworden in de campag ne voor de presidentsverkiezingen. De vermoedelijke Democratische kandidaat, Michael Dukakis, steunt het voorstel. Vice-president George Bush staat aan de kant van Reagan. Reagan zegt in een gisteren uit gegeven verklaring dat het Con gres 'opmerkelijk werk heeft ver richt' bij het verwateren en elime- neren van de meest protectionis tische onderdelen van de oorspron kelijke voorstellen. "Er zijn echter nog steeds bepalingen die in pro tectionistische richting gaan. Het sluiten van onze grenzen is niet de oplossing voor het openen van bui tenlandse markten", aldus de pre sident. Reagan biedt in zijn verklaring aan met het Congres samen te wer ken bij herziening van het wetsont werp. Zijn woordvoerder Marlin Fitzwater verklaarde dat de presi dent bereid is het ontwerp te on dertekenen als de twee genoemde bepalingen worden geschrapt. Vol gens hem wil Reagan nog dit jaar zijn handtekening zetten onder een nieuwe wet. Reagan wees zaterdag in zijn1 MOSKOU (AP/ANP) - De positie van coöperaties in de Sovjetunie wordt gelijkgesteld aan die van de staatsondernemingen. Dat bete kent ondermeer dat ze eeo eigen exportbevoegdheid krijgen. Pre mier Ryzjkov zei dit gisteren in de Opperste Sovjet, het 1.500 leden tellende parlement van de Sovjetu nie. Hij lichtte een wet op de coöpe raties toe die tijdens de driedaagse zitting van de Opperste Sovjet moet worden goedgekeurd. Ryzjkov noemde de wet een al ternatief voor de inefficiënte cen traal geleide economie en zei dat de wet daarom van 'immens sociaal en politiek belang is'. "In korte tijd kan hij de grootste problemen van perestrojka oplossen; de vraag van de bevolking naar goederen en diensten," aldus de premier. Een ontwerp voor deze wet werd drie maanden geleden gepubli ceerd, maar ontmoette toen zeer veel,kritiek. Volgens Ryzjkov zijn inmiddels in 42 van de 50 artikelen van de wet veranderingen aange bracht. Ryzjkov stelde vast dat de grote staatsondernemingen niet in staat zijn zich aan de snel veranderende vraag aan te passen. Daarom is het nodig kleine en middelgrote be drijven te bevorderen die flexibel opereren. Coöperaties zijn daar voor zeer geschikt, aldus de pre mier. ve beweging wordt bemoeilijkt door bureaucratische bemoeizucht en tegenwerking. Om dat de kop in te drukken is nu in de nieuwe wet vastgelegd dat voor een nieuwe co- operatie geen toestemming meer nodig is van de locale overheid. In principe is het iedere Sovjetburger toegestaan in zo'n coöperatie te werken. Ryzjkov zei dat er inmiddels on geveer 20.000 coöperatieve bedrij ven zijn in Rusland. In veel geval len blijkt de arbeidsproduktiviteit daar hoger dan in de staatsbedrij ven. Ryzjkov schreef dat toe aan een veel minder bureaucratische manier van werken en aan het feit dat de betrokkenen direct belang hebben bij hun werk. De wet moet per 1 juli van kracht worden. De Opperste Sovjet stemde gis teren in met het afzetten van de vroegere Moskouse partijleider Boris Jeltsin als lid van het presidi um. Dat betekent een verder degra datie van Jeltsin, die eerder al zijn functie in Moskou en zijn zetel in het Politburo kwijtraakte. Zijn plaats in het presidium werd inge nomen door Lev Zajkov, de nieu we partijchef in Moskou. Het officiële persbureau Tass meldde verder dat Lev Tolkoenov (69) om gezondheidsredenen was teruggetreden als voorzitter van de Sovjet van de Unie en werd vervan gen door Joeri Christoradnov. hoofd van het regionaal partijcomi té in Gorki. AALSMEER Topdrukte op de bloemenveiling in Aalsmeer in verband met moederdag m Frankrijk. aanstem de zondag. Eén van de exporteurs van de veilingMovrie, verzendt voor morgenochtend drie miljoen rozen voor de Franse mama's, een mammoetorder die overigens buiten de veilingklok tot stand kwam. (foto and HAAG/LEEUWARDEN v- De economische politie- kelijkse radiopraatje nog op de gro- rechter in Leeuwarden heeft giste- te vooruitgang in de handelspositie ren een visser uit Harlingen veroor- van de VS. Het tekort op de han- deeld tot een jaar onvoorwaardelij- delsbalans is in maart gedaald tot \^e sluiting van zijn bedrijf, een het laagste niveau in drie jaar en de boete van duizend gulden, ver- export groeide in vergelijking met beUrdverklaring van illegaal aan dezelfde maand van 1987 met 23 land gebrachte vis ter waarde van procent. "De president wil geen ruim 17.000 gulden, en een voor wetsontwerp ondertekenen dat de- waardelijke celstraf van twee we- ken met een proeftijd van twee jaar. ADVERTENTIE Sinds ik ze draag heeft 't hele kantoor korte mouwen..." Dan neem je nu toch weer lange..." PROVESTE MAAKT DE KEUS GEMAKKELIJK MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Het is de eerste keer dat de rech ter een visserijbedrijf laat sluiten, mede op grond van overtreding van de EG-regelgeving voor vis vangsten. De visser is veroordeeld tot deze straffen wegens illegale vangst en aanvoer van schol, mis handeling van een douanier, dief stal van de in beslag genomen vis en administratieve overtredingen. De Harlinger schipper had vori ge maand in Delfzijl 236 kisten met voórnamelijk schol (ruim 9,4 ton) 's avonds laat aan wal gebracht, ter wijl hij niet beschikte over de be nodigde vispapieren. Per vracht wagen liet hij de vis naar Harlingen brengen, waar de Algemene In spectiedienst (AID) van het minis terie de kisten in beslag nam. De volgende dag haalde de visser met zijn personeel 176 van de 236 kisten uit de visafslag van Harlin gen weg waar de AID ze had onder gebracht. De directeur van de vis afslag kwam erachter dat de partij naar Urk was gebracht waar al 43 kisten waren verkocht. Diezelfde dag nog reden de visser en zijn mannen terug naar Delfzijl om de douanebeambte 'op te knappen', die de AID zou hebben getipt over de illegale aanlanding. De visser moet de douanier binnen een half jaar een schadevergoeding betalen DEN HAAG (ANP) - Vakantie- vluchten hebben vaak veel vertra ging. Met de beenruimte voor pas sagiers in de meeste vliegtuigen is het droevig gesteld. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Consumen tenbond vorig jaar heeft gehouden onder vakantiegangers die vanaf Schiphol vertrokken naar zonnige oorden aan de Middellandse Zee. De resultaten van het onderzoek staan in de Consumenten Reisgids van deze week. Uit het onderzoek blijkt dat ruim 25 procent van de ondervraagden klaagt over vertragingen die vooral op de terugreis voorkomen. De luchthavens van Corfu, Kreta, en Mallorca blijken de grootste boos doeners: vertragingen van meer dan vijf uur vormen geen uitzonde ring. Omtrent de duur van de ver- DIEMEN/MAASTRICHT (ANP) - Koninklijke Nederlandse Papier fabrieken (KNP) te Maastricht en VRG te Diemen zijn van plan hun papiergroothandelsbedrijven te bundelen. Waarschijnlijk zullen de groothandelsactiviteiten van KNP worden ingebracht bij VRG. KNP krijgt dan een minderheidsbelang in VRG, zo hebben de twee con cerns gisteren bekendgemaakt. Volgens VRG-bestuursvoorzit- ter mr. K. de Kluis zullen, als de plannen doorgaan, VRG en KNP een leidende positie verwerven op het gebied van de papiergroothan del in Europa, zo niet de grootste in dit marktgebied worden. Hoewel nog geen nadere details kunnen worden bekendgemaakt neemt De Kluis aan dat het minderheidsbe lang van KNP in VRG zal neerko men op 20 tot 30 procent. De omzet van VRG in 1987 be droeg 840 miljoen gulden. Het aan tal medewerkers bedraagt onge veer 1200. De gezamenlijke omzet van de groothandels van KNP was ongeveer 1,2 miljard gulen. Bij KNP ziin 7200 mensen in dienst. KNP (waarin overigens de Cana dese MacMillan Bloedel weer een belang heeft van bijna 30 procent) heeft belangen in vijf distributie ondernemingen in vier landen. Hieronder behoort Papeteries Li- bert te Parijs (100 procent). Dit be drijf is geconcentreerd op de regio Parijs die ongeveer de helft van de Franse papiermarkt vormt. Verder heeft KNP belangen van 51 procent in Scaldia Papier in het Belgische Wilrijk en in Nijmegen. In de Britse Contract Papers te Londen heeft KNP een belang van 45 procent. In deze maatschappij zitten drie groothandelsbedrijven die een belangrijk aandeel in de Engelse papiermarkt hebben. Ten slotte zit KNP voor 35 procent in de Amsterdamse onderneming Proost en Brandt. Dit belang gaat volgens KNP-bestuurslid ïr. H. de Korver straks in VRG-handen over, maar dit zal geen gevolgen hebben voor de beursnotering van Proost en Brandt. VRG heeft groothandels in Ne derland, België en Australië alsme de een groot aantal agenturen. Ver der houdt het concern zich bezig met verkoop en service van grafi sche systemen en kantoorsyste- De hele zaak is nog in het stadi um van studie, zodat nog geen na dere mededelingen kunnen wor den gedaan over details. Ook over mogelijke gevolgen voor het perso neel konden de twee concerns op dit moment nog niets zeggen. traging is Alicante koploper 06 procent van de passagiers wachtte daar twee uur of meer, aldus het onderzoek van de Consumenten bond. Bijna 42 procent van de reizigers vond de beenruimte in vliegtuigen matig of slecht. Een luchtvaart maatschappij kan zelf bepalen hoe veel stoelen ze in een toestel plaatst. Hoe lager de tarieven, hoe meer passagiers per vlucht, luidt het motto van veel maatschappijen zoals bij voorbeeld de chartermaat schappij Air Holland en het Joego slavische JAT. Over de ruimte in de toestellen van de KLM, Marti- nair en de Portugese TAP waren de vakantiegangers blijkens het on derzoek wel te spreken. Van de ondervraagden vond 89 procent dat de luchthaven Schip hol goed bereikbaar is en dat perso neel en bewegwijzering voldoen aan de eisen. Een minpunt vormt de parkeergelegenheid. 10 procent vond die matig of slecht. Een ander minpunt vormden de lange wacht tijden bij het inchecken, aldus de Consumentenbond. Bijna een op de vijf reizigers vond deze te lang. KLM De KLM heeft in het per 31 maart afgesloten boekjaar 1987/88 een nettowinst behaald van 314 miljoen gulden tegen 301 miljoen in het voorgaande boekjaar. Dit be tekent een stijging van 4 procent, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. De inkomsten stegen eveneens 4 procent van 5,4 miljard tot 5,6 miljard gulden. PRODUKTIE De industriële produktie is in het eerste kwartaal van 1988 met bijna twee procent gestegen ten opzichte van het vier de kwartaal van vorig jaar. Door de scherpe daling van de produktie in de delfstoffenwinning nam het produktievolume in de nijverheid in deze periode met ruim twee pro cent af. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Fokker Fokker heeft met de Filippijnse luchtvaartmaatschappij Philippi ne Airlines een contract getekend voor de langdurige verhuur van een eerste serie van zeven Fokker 50 vliegtuigen. De Filippijnen heb ben daarenboven een optie geno men voor de huur van nog eens drie 50's, zo heeft Fokker gisteren bekendgemaakt. Van de de order wordt de eerste Fokker 50 in sep tember afgeleverd. Universiteit De FNV-ambtenarenbond Abva Kabo dreigt met stakingen bij de Utrechtse rijksuniversiteit. Tenzij het universiteitsbestuur zich dis tantieert van omstreden reorgani satieplannen waarbij bij het uni versiteitsbureau 250 van de 470 ba nen zouden moeten verdwijnen zal de bond het personeel oproepen morgen en vrijdag het werk neer te leggen. Schoonmakers In Amsterdam zijn de gemeente lijke schoonmakers vanochtend een stakingsactie begonnen tegen de plannen van B en W om van het gemeentelijk schoonmaakbedrijf (WSBZ) een NV te maken. Zij zul len daardoor hun ambtelijke status verliezen en de schoonmakers vre zen dat hun arbeidsvoorwaarden aanzienlijk zullen verslechteren. Joegoslavië Joegoslavië heeft zich bereid verklaard zijn goudreserves in Zwitserland borg te stellen voor een kort lopende lening. Joegosla vië heeft dringend ongeveer 400 miljoen dollar nodig, waarvoor het waarschijnlijk het goud als borg zal moeten storten dat in reserve wordt gehouden door de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in Basel. Haarlems dmkkersbedrijf neemt afscheid van directeur Enschedé HAARLEM - Twintig jaar leidde hij, samen met onder andere zijn broer Maurits. het Haarlemse druk- kersbedrijf Joh. Enschedé en Zo nen. Dirk Jan Enschedé (64) heeft de zaak nu verlaten. Werknemers, vrienden, relaties, met honderden door Jaap Sluis namen ze afscheid van de direc teur. Afscheid van een bescheiden man die door zijn personeel op handen werd gedragen. Maurits Enschedé typeerde zijn broer tref fend: 'Rechtop, oprecht en de een voud zelve'. In gesprekken met collega's over hun vertrekkende baas valt wee moed te bespeuren. Goed, meneer Dirk Jan is geen man om in de kroeg een borrel mee te drinken. En hem eens even joviaal op de schouder slaan doe je ook niet. Maar hij heeft het hart op de juiste plaats, toont respect voor zijn per soneel en is bescheiden en sociaal. Enschedé: "Al die directeuren die van de daken schreeuwen dat ze een ondernemingsraad maar las tig vinden, ik begrijp ze niet. Wat laten die een kansen liggen. Bij Joh. Enschedé staat het vertrou wen tussen leiding en personeel centraal. Elkaar informeren, sa men oplossingen zoeken, het is veel beter dan polarisatie. Als de ondernemingsraad ergens op cur sus moest, ging ik als voorzitter ge woon mee. Je had die cursuslei ders moeten zien kijken! Een direc teur in de zaal. dat was echt zeer on gebruikelijk. Maar ik wilde weten wat er binnen die raad aan ideeen of kritiek leefde om daar binnen het bedrijf mijn voordeel mee te doen". Grote mond Geen grote mond, goed je best doen en je medemens een beetje in de gaten houden, dat is ongeveer wat een Enschedé van jongsafaan meekrijgt. Enschedé: "Ik denk het wel, ja. Er is ons altijd voorgehou den dat we het niet met onze naam, maar met onze kwaliteiten moes ten zien te redden", zegt hij. In 1955, bij zijn entree binnen de Firma, worden Dirk Jan en Maurits nog 'de broertjes' genoemd. In 33 jaar tijd groeien ze uit tot gerespec teerde gebroeders. Neef Frans En schedé haalt ze in de jaren vijftig binnen. Eerder al heeft hij tever geefs geprobeerd de aan de TH in uiteindelijk iets anders gaan doen. Misschien door mijn angst alleen maar op grond van mijn naam bin nen te komen. Ik voelde heel goed dat die naam een handicap zou kunnen zijn. Bovendien wist ik als bouwkundig ingenieur niets van het drukkersvak", herinnert Dirk Jan zich. Hij geeft de voorkeur aan een baan bij Publieke Werken in Am sterdam. Meehelpen met de weder opbouw van de hoofdstad. Zijn kwaliteiten komen tijdens de Am sterdamse periode meteen aan de oppervlakte. Zo slaagt hij erin twee in een ambtelijke loopgravenoor log verwikkelde afdelingen tot el kaar te brengen. Enschedé: "Die hadden ruzie. Dan moet je net mij hebben. Ik was daar als belasting betaler hoogst verbolgen over. Want u begrijpt natuurlijk wel dat zulke onzin alleen maar extra kos ten tot gevolg heeft". Zorgelijk In zijn loopbaan blijft het bou wen centraal staan, ook na zijn en tree bij het Haarlemse drukkerijbe drijf in 1955. Het in hartje Haarlem weggestopte bedrijf groeit uit zijn jasje en het is vooral Dirk Jan die zich sterk maakt voor nieuwbouw op een andere plek. Er komt op het Haarlemse industrieterrein uitein delijk een nieuwe fabriek voor on der meer bankbiljetten en postze gels. Vanaf de jaren zestig in fases gebouwd, want Enschedé blijft een voorzichtig man: "Je moet niet te veel risico's nemen en de kosten een beetje spreiden". Eind jaren zeventig breken voor Joh. Enschedé en Zonen zorgelijke tijden aan: te veel personeel, te wei nig werk. Alleen al de gedachte aan die narigheid bezorgt de destijds met personeelszaken belaste oud- directeur nog kippevel: "We zaten vreselijk in de rats. Het was de tijd van massaontslagen. Overal wer den mensen werkloos. Wat doe je dan als directeur personeelszaken? Tijd rekken, eindeloos piekeren en hopen op een verbetering. Geluk kig hebben we het nog net zonder ontslagen gered". Dat wil niet zeggen dat Joh. En schedé en Zonen voortaan pro bleemloos overeind blijft. De con currentie wordt alsmaar heviger en met een goede naam alléén houdt het bedrijf zich niet staande. Dirk Jan Enschedé waarschuwt in voor zijn doen ongewoon zware woorden: "Het grootste gevaar dat ons bedreigt is dat zowel buiten staanders als personeelsleden mis schien zouden kunnen denken dat het allemaal vanzelf gaat. Maar dat is niet zo. Joh. Enschedé en Zonen kan in principe nog elke dag in de problemen komen". Dirk Jan Enschede: Geen grote mond, goed je best doen en je r een beetje in de gaten houdendat is ongeveer wat een Enschedé 1 afaan meekrijgt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7