KOM NAAR ONS ZOMERFESTIVALM SÜPERC Peres vraagt snel bezoek van Lubbers OAE moest haar ambitieuze doelstellingen bijstellen NOG TOT ZATERDAG 18 JUNI Aan Israël Politici van Suriname op smokkel van geld betrapt Sovjet-visa voor diplomaten Israël Kinderen sterven door voedselgebrek VS willen Moskou nieuwe START-voorstellen doen MODE VOOR HET STRAND MODE VOOR IEDEREEN MODE VOOR ELKE WEEK MODE VOOR DE VAKANTIE WOENSDAG 25 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 BRUSSEL (GPD/AP) De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Peres heeft bij zijn Nederlandse collega Van den Broek aangedrongen op een zo spoedig mogelijk bezoek van premier Lubbers aan Israël. Volgens Van den Broek, die gisteren in Brussel met Peres sprak, zijn nog geen concrete data afgesproken. "We gaan nu proberen om op korte termijn voor beide zijden aanvaardbare data te vinden", aldus de Nederlandse bewindsman. Peres was in Brussel om daar met de EG-ministers van buitenlandse zaken te praten over de politieke en handelsbetrekkingen tussen de EG en Israël. Peres liet daar blijken weinig waardering te hebben voor de Europese veroordelingen van het Israëlische optreden in de be zette gebieden. "Het is voor mij moeilijk om de Europese positie te begrijpen", al dus Peres. De veroordelingen van Israël spelen de PLO in de kaart en die beweging is volgens Peres al leen maar uit op terreur. "Als men de PLO steunt dan steunt men de terreur in plaats van onderhande lingen". Indirect veroordeelde hij de wei gering van het Europees Parle ment om enkele financiële en han delsakkoorden van de EG met Is raël goed te keuren. Het parlement wil daarmee ook zijn afkeuring over de Israëlische politiek uitspre ken. Peres herhaalde in Brussel de Is- arelische bereidheid om te onder handelen met de Palestijnen, maar niet met de PLO, die volgens hem r.iet het Palestijnse volk vertegen woordigt. Dat zou beter Jordanië kunnen doen, meende hij. Premier Shamir van Israël heeft gisteren gezegd vervroegde verkie zingen wenselijk te achten om ver dere verlammende conflicten bin nen de huidige coalitieregering te voorkomen. Likud-parlementari- ërs zeiden van plan te zijn een mo tie in het parlement in te dienen, maar lieten later weten van dit voornemen te hebben afgezien we gens gebrek aan steun van de ove rige partijen. Het dreigement viel toen minis ter van buitenlandse zaken Peres van de Arbeiderspartij had voorge steld om de verkiezingen voor het parlement en de gemeenteraden, die nu beide voor 1 november op het programma staan, apart te hou den. Het gescherm over de verkie zingsdata is een gevolg van het feit dat de kiezers door het geweld in de bezette gebieden weer meer voorkeur voor de Likud aan de dag leggen. De Arbeiderspartij wil de parlementaire en de gemeentelijke verkiezingen scheiden om met de nieuwe populariteit van de Likud niet ook de meerderheid in de ge- Buitenland kort Sovjetunie Een zware ontploffing als gevolg van een brand in een opslagplaats van een viskwekerij in Jegorjevsk, 100 kilometer ten oosten van Mos kou, heeft aan acht mensen het le ven gekost, onder wie zes brand weerlieden. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Nazi Het Amerikaanse ministerie van justitie is een procedure begonnen om een 75-jarige man het land uit te zetten die tijdens de Tweede We reldoorlog als propagandist in dienst van de Duitsers zou hebben gewerkt. De man zou van 1942 tot 1944 in Orel in Rusland vrijwillig hebben gewerkt voor het blad Rech, een Russische krant die werd uitgegeven door de Duitse Wehrmacht. Kerncentrale Op het terrein van de kerncentra le in Windscale ten noorden van Li verpool heeft zich in het weekein de een lek voorgedaan. Dit heeft het Britse staatsbedrijf dat de cen trale beheert, toegegeven. Volgens Brjtish Nuclear Fuels (BNFL) is zondag tijdens onderhoudswerk zaamheden plutoniumnitraat vrij gekomen. Sri Lanka Bij gevechten tussen Indische soldaten en tamil-guerrillastrijders in het noordoosten van Sri Lanka zijn de afgelopen dagen meer dan 30 mensen om het leven gekomen. De Indische ambassade in de Sri- lankaanse hoofdstad bevestigde dat bij gevechten met de 'bevrij dingstijgers' negen Indische mili tairen zijn omgekomen. Er zouden meer dan 25 tamils zijn omgeko- Filipijnen meenteraden kwijt te raken. Ver vroegde verkiezingen in augustus zijn voor de Likud extra voordelig, omdat dan veel aanhangers van de Arbeiderspartij uit de middenklas se met vakantie zijn. De Arbeiders partij heeft zich dan ook tegen ver vroegde verkiezingen uitgespro ken. Israëlische militairen hebben bij huiszoekingen in het vluchtelin genkamp Bureij in de Strook van Gaza gisteren een 52-jarige Pales tijn doodgeschoten. Een leger- woordvoerder verklaarde dat de man een soldaat had aangevallen. De militair zou daarop het vuur hebben geopend. Nadere bijzon derheden werden niet verstrekt. PARAMARIBO - Drie kopstuk ken uit de Surinaamse politiek en financiële wereld zijn op het vlieg veld Zanderij betrapt op smokkel van buitenlands geld. Onder de aangehoudenen zijn Mungra, di recteur van de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij en Sardjoe, penningmeester van de VHP en ei genaar van een keten van videothe ken die tijdens de verkiezingscam pagne de grootste sponsor was van Het Front voor Democratie en Ont wikkeling. door Marie Annet van Grunsven Sardjoe en Mungra zouden ille gaal een bedrag van 91.000 gulden het land uit willen smokkelen in Nederlandse contanten. Het is in Suriname verboden transacties met deviezen te plegen buiten de Centrale Bank om. De Surinaamse economie wordt de laatste jaren ge teisterd door een chronisch gebrek aan deviezen, waardoor alle secto ren van bedrijfsleven en dienstver lening in problemen zijn gekomen. De geldsmokkel kwam aan het licht tijdens een extra controle door de militaire politie aan boord van een SLM-toestel dat afgelopen vrijdag op het punt van vertrek stond. Na afgifte van het geld kre gen de drie reizigers toestemming om naar Nederland te vertrekken. Mungra noemde het incident via de Stichting Radio-omroep Surina me "een storm in een glas water" en zei dat het ging om geld in eigen dom van de SLM waar niets onwet tigs mee aan de hand is. Maar in Paramaribo vraagt men zich af waarom de SLM-directeur met zo'n grote hoeveelheid contant geld op reis ging. Het militair ge zag, onder leiding van legerleider Bouterse, heeft na het uitlekken van nieuws over het incident on middellijk een persconferentie aangekondigd met als onderwerp 'geldsmokkel'. Als de illegale deviezensmokkel wordt bewezen, verkeert de rege ring (die gevormd is door 'Het Front voor Democratie en Ontwik keling') in grote problemen. Presi dent Shankar en vice-president Ar- ron hebben direct na de formatie van de regering bekendgemaakt dat 'clean government' in de vorm van corruptiebestrijding éen van de belangrijkste taken van de nieu we regering zal zijn. Mungra maakte na de verkiezing een ommezwaai van Bouterse naar Het Front en kan zich weer tot de intimi van VHP-voorzitter Lach- mon rekenen. Als hij in opspraak komt. zal vice-president Arron veel woorden nodig hebben om het ge zicht van Het Front te redden. In Front-kringen voorspelt men dat de regering het incident met de mantel der liefde zal bedekken. Jonge intellectuelen binnen het Front hebben al aangekondigd hiermee geen genoegen te nemen. Als derde aangehoudene wordt in Paramaribo Rodgers genoemd, ondervoorzitter van de Nationale Assemblëe en campagneleider van de NPS tijdens de verkiezingen. Indien inderdaad Rodgers bij de geldsmokkel is betrokken, zijn twee van de drie grootste Front partijen in politieke problemen. CHIHUAHUA - Het is vooral bij de schrik gebleven. Kortsluiting in een opslagtank gevuld met miljoenen liters vloeibaar gas zorgde voor een oor verdovende explosie en een hoog oplaaiende vlammenzee in de noordelij ke Mexicaanse stad Chihuahua. In een noodtempo evacueerden de autori teiten meer dan 100.000 omwonenden. De schade bleef uiteindelijk beperkt tot acht ernstig gewonden, duizenden gesneuvelde ramen en dikke rook wolken. Een vlakbij gelegen opslagtank met meer dan 3 miljoen liter bezi- ne werd door de vlammenzee gespaard. Na koortsachtig bluswerk en ge plaagd door chronisch watergebrek in de stad, was de brandweer de vlammen na 10 uur meester. (foto and JERUZALEM (AP) - De Sovjetu nie heeft zich, voor het eerst na 21 jaar, bereid verklaard visa te ver strekken aan Israëlische diploma ten, zo is gisteren door de Israëli sche media bekendgemaakt. Zowel radio en televisie als het dagblad Maariv berichtten dat een dergelijke afspraak het afgelopen weekeinde is gemaakt, tijdens een ontmoeting van hoge Russische en Israëlische diplomaten in Zürich. Volgens deze berichten zullen de visa worden verstrekt na de ko mende topontmoeting tussen pre sident Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov. Een zegsman van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ontkende dat er afspraken over vi sa zouden zijn gemaakt. Wel beves tigde hij dat in Zürich een ontmoe ting heeft plaatsgevonden tussen politiek adviseur van het ministe rie, Nimrod Novick, en Vladimir Terrasov, plaatsvervangend hoofd van de afdeling Midden-Oosten van het Sovjet-ministerie van bui tenlandse zaken. De Sovjetunie verbrak de diplo matieke betrekkingen met Israël naar aanleiding van de Zesdaagse Oorlog in 1967. De laatste tijd heeft Moskou duidelijk weer toenade ring gezocht. De Sovjetunie lijkt geporteerd te zijn voor een grotere rol in het Midden-Oosten en met name voor deelname aan een even tuele vredesconferentie. Verleden jaar reisde een acht man sterke consulaire Sovjet-dele gatie naar Israël. Een deel van de Sovjet-diplomaten is nog steeds in Tel Aviv; zij verrichten hun werk zaamheden in het gebouw van de Finse ambassade aldaar. Volgens de berichten van de Is raëlische media hebben de Sovjet- autoriteiten erin toegestemd dat vijf Israëlische diplomaten naar Moskou komen. De vijf zullen wor den belast met de uitgifte van visa aan Russische joden die willen emigreren. Deze uitgifte vindt plaats via de Nederlandse ambas sade in Moskou. HILVERSUM (GPD) De af gelopen dagen zijn in oostelijk Suriname tien baby's en kleine kinderen omgekomen door ge brek aan voedsel. De situatie lijkt met de week te verslechte ren. Veel van de vanuit het buurland Frans Guyana ver stuurde hulpgoederen komen niet aan. Voorts dreigt er een malaria-epidemie, die veel slachtoffers zal gaan eisen. Dat meldt F.Hirschland, een Hilversummer die zich maan den geleden aansloot bij het Jungle-commando van Ronnie Brunswijk. Volgens Hirsch- land is het dringend gewenst dat de distributie van melkpoe der weer wordt hervat. „Er is niet alleen gebrek aan voedsel in oost-Suriname. Er is geen kleding, tandpasta, zeep of schoenen, kortom er is niets. Veel mensen met gezondheids klachten krijgen in het zieken huis slechts een zakje vitami nes. Meer is er niet. Het Zeister Zendings Ge nootschap (ZZG), dat met fi nanciële steun van de Neder landse overheid vanuit Frans Guyana een belangrijk deel van de hulpdistributie verzorgt, geeft toe dat de problemen in het oostelijk deel van Suriname groter worden. WASHINGTON (AP) - President Reagan vertrekt vandaag uit Was hington voor zijn besprekingen in Moskou met Sovjet-leider Gor batsjov. Op doorreis zal hij eerst nog drie dagen doorbrengen in de Finse hoofdstad Helsinki. In de Amerikaanse Senaat heb ben de Democratische en de Repu blikeinse fractieleiders gisteren aangekondigd dat zij een eind zul len maken aan het debat over het INF-verdrag, zodat Reagan niet zonder goedgekeurd verdrag in Moskou hoeft aan te komen. De Opperste Sovjet stemde maandag in met het INF-verdrag. Intussen maakte de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Shultz bekend dat de VS in Mos kou nieuwe voorstellen zullen in dienen voor de registratie van ver plaatsbare raketten, éën van de be langrijkste obstakels voor een START-akkoord over de halvering van het aantal lange-afstandswa- pens. Shultz zei dat verplaatsbare raketten weliswaar lastiger in het oog te houden zijn, maar dat de VS deze wapens niet helemaal willen verbieden. De onderhandelingen over een START-akkoord zijn vooralsnog vastgelopen op het Amerikaanse anti-raketproject in de ruimte, het SDI, en op de controleerbare ver mindering van verplaatsbare ra ketten en van kruisraketten op vliegtuigen en oorlogsschepen. Shultz zei dat de Amerikaanse onderhandelaars in Genève al en kele ideeën naar voren hadden ge bracht over de manier waarop het aantal verplaatsbare raketten kan worden gecontroleerd. In Moskou zullen nog enkele andere, gedetail leerdere voorstellen worden voor gelegd. De minister zei dat de Ame rikaanse regering op de top in Mos kou ook wil praten over een sys teem om waarnemers vrij onver wacht op inspectie uit te kunnen sturen. Volgens Shultz bestond er een goede kans dat een START-ak koord rond zou zijn voordat presi dent Reagan volgend jaar januari aftreedt. Hoewel er de nodige pro blemen zijn, vond Shultz het zeer bemoedigend dat de Sovjetunie kennelijk niet wil wachten tot er een nieuwe regering is in de VS. Reagan zal vandaag om 16.30 uur Nederlandse tijd na een toespraak in de tuin van het Witte Huis naar Helsinki vertrekken, waar hij mor genochtend vroeg wordt verwacht. Zondagochtend zal Reagan door vliegen naar Moskou. Het wordt Reagans eerste bezoek aan de Sov jetunie en het eerste bezoek van een Amerikaanse president in 14 jaar. DEN HAAG (ANP/Rtr) - De pletterende schuldenlast van Afri ka werpt een schaduw over de 25ste verjaardag van de Organisa- jaren steeds tie van Afrikaanse Eenheid (OAE), economische die vandaag in de Etiopische hoofdstad Addis Abeba wordt ge vierd aan de vooravond van de jaar lijkse conferentie. Op politiek vlak komt het herstel van de betrekkin gen tussen Algerije en Marokko en tussen Etiopië en Somalië het bes te uit de verf. Maar wat de afgelo pen 25 jaar is bereikt op het gebied van eenheid en solidariteit steekt schril af tegen de ondraaglijke schuldenlast, de honger, de droog te en de burgeroorlogen die de eco nomieën van veel Afrikaanse lan den in een dal hebben gestort. De huidige sprinkhanenplaag en aids maken het beeld er alleen nog maar somberder op. Hoewel politieke hangijzers zoals zuidelijk Afrika en de kwestie Tchad-Libië nooit hebben ontbro ken op de OAE-agenda, heeft de or ganisatie haar aandacht de laatste er gericht op de financiële proble men van het continent dat een schuld heeft van totaal ruim 200 miljard dollar. De laatste topconfe rentie, zes maanden geleden, was helemaal gewijd aan de schulden problematiek. Daar werden de schuldeisers opgeroepen de arm ste landen van Afrika hun schul den kwijt te schelden en de andere Afrikaanse landen een uitstel van tien jaar te geven voor de terugbe taling. Ook deed de organisatie nog eens de oproep een conferentie te organiseren van alle Afrikaanse schuldenlanden met hun schuldei sers. Een voorstel dat in het verle den al werd afgewezen door de westerse landen die alleen op bila terale basis willen onderhandelen. Ook nu lijkt de oproep aan dove- gericht. In maart nam een twaalf leden tellende ministeriële commissie het op zich contact te leggen met westerse regeringen, multilaterale instellingen zoals het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) en met commerciële banken om steun te verwerven voor onderhandelingen over de schulden. Maar functiona rissen van het IMF blijven het standpunt huldigen dat met de lan den afzonderlijk wordt gepraat. Afrika, of beter zwart-Afrika met zijn 45 staten, is het armste gebied ter wereld. Van de 41 landen die de Verenigde Naties rekenen tot de minst ontwikkelde liggen er 27 in het Afrika bezuiden de Sahara. Het inkomen per hoofd is daar afgelo pen 20 jaar niet gestegen, maar in sommige gevallen zelfs gedaald. Het gebied is, meer dan andere, afhankelijk van de invoer van kapi taalgoederen en eindprodukten, olie en voedingsmiddelen. Daarte genover heeft het slechts een be perkt aantal grondstoffen te bie den, waarvan de prijzen op de we reldmarkt sterk schommelen en al tien jaar een dalende^lijn vertonen. Aan rente en aflossing moet Afrika jaarlijks ruim 30 miljard dollar be talen. Dat betekent dat er meer geld uit Afrika stroomt dan er in wordt gepompt. De crediteuren hebben de laatste jaren wel voorstellen gedaan om uit de problemen te komen. In een aantal gevallen hebben westerse regeringen de looptijd van lenin gen verlengd of de betalingsvoor waarden verzacht. Maar een alom vattende, duurzame oplossing moet nog gevonden worden, zo zei onlangs de minister van planning van Niger, Soumaila, die eerder de ze maand de delegatie van de Der de Wereld leidde bij de Lomé-con- ferentie (met de EG). In december kwam de EG met een pakket aan noodhulp ter waar de van 600 miljoen dollar voor de landen ten zuiden van de Sahara. Maar alleen die landen die instem men met het recept van economi sche hervormingen van het IMF of de Wereldbank, komen daarvoor in aanmerking, aldus EG-functiona- rissen. Bijna 30 landen volgen die koers, die neerkomt op bezuini ging, vermindering van de subsi dies en privatisering, met alle poli tieke risico's zoals onlusten van dien. De OAE heeft tevens zijn ambi ties wat bijgesteld. In plaats van naar volledige eenheid te streven, wil de organisatie nu met één stem namens Afrika spreken op interna tionale bijeenkomsten, vooral wan neer het gaat om het schulden- vraagstuk en de campagne voor sancties tegen Zuidafrika. In plaats van de politieke een- heid uit het handvest van de OAE, wordt nu gestreefd naar grotere economische eenheid. Naast de OAE spelen daarbij kleinere, regio nale organisaties daarbij een rol, zoals de Economische Gemeen schap van Westafrikaanse staten en de zuidelijk Afrikaanse ontwik- kelings coördinatie conferentie (SADCC). Afrikaanse leiders ver plichtten zich in 1980, in Lagos, tot het oprichten van een gemeen schappelijke markt op het hele continent tegen het einde van de eeuw. Maar nu al realiseren zij zich dat dit tijdschema te ambitieus is. ADVERTENTIE Bij een aardverschuiving in de buurt van de stad Davao in de Fili pijnen zijn minstens zeven doden gevallen. De aardverschuiving sleepte vijf huizen mee waarin ze ker 30 mensen verbleven. Red dingsploegen probeerden nog slachtoffers uit de puinhoop te ha len. De aardverschuiving, in het dorp Don Marcelino, deed zich voor na langdurige regenval. ZOETERWOUDE Hoge Rijndijk 313, naast Leski en Casba (tegenover Heineken)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5