Belang kind bij scheiden genegeerd 'Vluchten hoort bij het evangelie Nü bij V&D Hollandse Nieuwe Sabotage apparatuur Dijkzigt ziekenhuis 'een protestactie' Blaauw wordt tijdeli jk korpschef Gorinchem Scheepswerf mag Iran leveren Kamermeerderheid tegen harmonisatieplan Deetman Echtpaar Goeree ondergedoken om gijzeling in cel te ontlopen WOENSDAG 25 MEI 1988 ,iwmmmsEMM PAGINA 3 Eerste Kamer kraakt wet omgangsrecht DEN HAAG (ANP) Opnieuw dreigt een wetsontwerp over de omgang van kinderen met gescheiden ouders te stranden in de Eerste Kamer. Hoofdbezwaar van CDA, WD en PvdA is dat bij het opleggen van een omgangsre geling door de rechter onvoldoende rekening wordt ge houden met de belangen van het kind. ROTTERDAM (GPD) - De Neder- landse Vereniging voor Anaesthe- siologie heeft "vol ongeloof' gerea geerd op de mogelijke sabotage van anesthesie-apparatuur in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis. Een woordvoerder van de narcoti- seursvereniging verklaart niet te begrijpen dat een dergelijk voorval in een Nederlands ziekenhuis kan plaatsvinden. "Zelfs als het een protestactie is dan is sabotage nooit goed te praten. Je brengt de patiënten tenslotte in groot ge vaar", aldus de woordvoerder. Dat er hier sprake is van een pro testactie ligt volgens hem het meest voor de hand. Hij benadrukt dat enkele simpele handelingen, zoals het omzetten van een paar schakelaartjes, voldoende zijn om de betrokken apparatuur onklaar te maken. Dergelijke 'mankemen ten' komen echter altijd aan het licht bij de routine-controle die elk te gebruiken apparaat 's ochtends ondergaat. Anesthesist B. Fontein, verbon den aan het Amsterdamse Lucas- ziekenhuis: "Iedereen op zo'n afde- ling weet dat die apparatuur elke morgen uitgebreid wordt gecheckt. Degene die hiervoor ver antwoordelijk is, zal daar ongetwij feld ook van op de hoogte zijn ge weest. Groot alarm moet pas wor den geslagen als er moedwillig din gen worden gesaboteerd die niet tijdens deze controles aan het licht komen". Deze week begint de Rotterdam se politie met het verhoren van en kele tientallen personeelsleden van het ziekenhuis Dijkzigt. De di rectie van het ziekenhuis kaartte de kwestie een paar dagen geleden zelfbij de politie aan. Tot drie keer toe werden tijdens de hiervoor ge noemde routinecontroles onver klaarbare defecten aan de appara tuur ontdekt. Volgens een woord voerder van het opnieuw in ops praak geraakte Rotterdamse aca demisch ziekenhuis is bij de politie aangifte gedaan om een mogelijke 'geruchtenstroom' de kop in te drukken. Eerder dit jaar overleed een pa tiënt in een ziekenhuis in Frankrijk nadat er met anesthesie-appara tuur was geknoeid. De specialist, die ervan werd verdacht de sabota ge te hebben gepleegd, zou uit ran cune 'jegens zijn omgeving' heb ben gehandeld. De man werd voor de rechtbank echter vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. "Het is inderdaad mogelijk de apparatuur zodanig te saboteren", zegt narcotiseur B. Fontein, "zon der dat iemand er iets van merkt. Bijvoorbeeld door de aansluitpun- ten te verwisselen, zodat zuurstof en lachgas met elkaar worden ver wisseld. Dat kan echter alleen wor den gedaan door mensen die de werking van zo'n apparaat door en door kennen. Wellicht een techni cus, die 's nachts naar binnen is ge slopen". Officier van justitie mr, H. W. Samson Geerlings in Rotterdam: "Dit onderzoek wordt ongetwijfeld een langdurige kwestie. Voorlopig is het afwachten wat de mensen die de politie ondervraagt zullen ver klaren. We houden in principe met alles rekening. Ook een soort pro testactie wordt niet uitgesloten". AbvaKabo-bestuurder J. Bartels schrijft de problemen die zich de afgelopen tijd hebben voorgedaan in Dijkzigt toe aan de forse bezuini gingen die de rijksoverheid de af gelopenjaren aan de ziekenhuizen heeft opgelegd. "Er loopt bij Dijk zigt nu kennelijk een gek rond, die door het lint is gegaan. Dat is op zich natuurlijk niet goed te praten, maar je moet het wel zien in het licht van de algemene problemen waar ziekenhuizen zich voor ge steld zien", aldus Bartels. De bezuinigingen komen steeds harder aan en de werkdruk blijft hetzelfde, aldus Bartels. "Dat kweekt gefrustreerde lieden en slechte controles". In andere zie kenhuizen speelt dit soort proble men evenzeer, zo meent hij. De bond heeft in het verleden al meer malen tegenover de politiek ver antwoordelijke bewindslieden uit gesproken te vrezen voor ongeluk ken in ziekenhuizen als gevolg van de bezuinigingen. Op 1 juni 1981 kwam de Senaat bij een eerder wetsontwerp tot precies dezelfde slotsom. Dat leidde er toen toe dat de regering het introk en met een nieuw voorstel kwam. Het nieuwe wetsvoorstel is be doeld voor gevallen waarin de ou der aan wie het kind na scheiding is toegewezen, verhindert dat het kind de andere ouder kan bezoe ken. Er komt een recht op omgang, waarvan de rechter slechts kan af wijken bij 'ernstig nadeel' voor de geestelijke of lichamelijke ontwik keling van het kind, strijdigheid met zwaarwegende belangen van het kind, of bij ernstige bezwaren van het kind. De PvdA heeft daarover 'zeer ge mengde gevoelens'. Ontzegging van het omgangsrecht moet ook mogelijk zijn zonder die verzwa rende toevoegingen, dus gewoon bij 'bezwaren, nadeel of belangen' van het kind. Het CDA sluit zich daarbij aan en betwijfelt of de ver gaande uitzonderingsformulering voor de rechter wel hanteerbaar is. "Hebben de bewindslieden nu werkelijk de illusie dat zo'n sys teem werkt, zodat bijvoorbeeld een rechter een omgangsregeling zou treffen indien sprake is van een na deel voor de geestelijke of lichame lijke ontwikkeling van het kind, doch niet vaststaat dat er sprake is van een érnstig nadeel. Of indien de ouder ongeschikt moet worden geacht, doch niet kénnelijk onge schikt", aldus het CDA. De WD vindt dat de wet meer het karakter heeft van een intentieverklaring, dan dat hij in de praktijk werkelijk zal werken. "Bestaat er aan dit wetsontwerp wel enige behoefte", zo vraagt de WD zich af. Hoofdbezwaar van de liberalen is dat er in feite geen effectieve strafmaatregel is als de ouder- /voogd de omgang van het kind met de gescheiden partner blijft verhinderen. De PvdA wijst het op leggen van een dwangsom via een kort geding van de hand, omdat dit de spanning tussen de ex-echtelie den zou verhogen en het kind daar mee niet gediend is. De CDA-fractie draagt een alter natief voorstel aan: de rechtbank mag het recht op omgang slechts ontzeggen als dat in strijd is met de belangen van het kind, of wanneer een kind van 12 jaar of ouder er be zwaar tegen maakt. Bankroof Bij een overval op een filiaal van de Amrobank in Arnhem is gister morgen de bedrijfsleider gewond geraakt door rondvliegend glas na dat een kleine vrachtwagen de bank was binnengereden. TVee ge helmde overvallers pakten 15 geld- cassettes met ongeveer 100.000 gul den en verdwenen op een motor. De 22-jarige bedrijfsleider kon na behandeling in het ziekenhuis weer aan het werk. Misbruik Wegens seksueel misbruik en aanzetten tot prostitutie van hun pleegdochter is gisteren tegen een echtpaar uit Wieringerwerf vijf en twaalf maanden cel geëist. De 40- jarige man bekende herhaaldelijk en vaak meerdere keren per dag ge meenschap met het 14-jarige kind te hebben gehad. Volgens het echt paar, van wie de vrouw als prostitu ee werkt, prostitueerde het meisje Afvalfles De gemeente Krimpen aan den IJssel geeft zijn inwoners gratis een fles voor het bewaren van huis houdelijk chemisch afval. De kunststof flacon is geschikt voor verfresten, terpentine en wasbenzi ne. Tegen een eenmalige vergoe ding van één gulden stelt de ge meente verder zogenoemde 'che- mo-emmers' beschikbaar, waarin de gevulde flacon en ander afval kan worden gedeponeerd. De em mers worden door de gemeente pe riodiek opgehaald. Verkrachting Een 24-jarige Groninger is giste ren tot 2,5 jaar veroordeeld wegens de verkrachting van een 17-jarig geestelijk gehandicapt meisje uit Leeuwarden. Hij had het meisje opgepikt in de trein van Wolvega naar Leeuwarden. De eis was 2 jaar, maar de Leeuwarder recht bank besloot tot een hogere straf wegens de 'leugenachtige verkla ringen van de verdachte' en omdat het meisje geen enkele lichamelij ke of geestelijke weerstand had kunnen bieden. Drugskoning Op verzoek van de Arubaanse gouverneur Tromp is de HMS Van Kinsbergen uit Willemstad rich ting Aruba vertrokken voor contro le van het zee- en luchtgebied rond het eiland. Sinds negen dagen zit op Aruba de Colombiaanse drugs koning Triana gevangen jn afwach ting van een mogelijke uitlevering aan de Verenigde Staten. Het kar tel van Triana staat bekend om de harde methodes bij het bevrijden van zijn leden en heeft in Colombia reeds vele moorden op leden van politie en justitie op zijn naam staan. Arts (87) moet behandeling j unies stoppen AMSTERDAM (ANP) - Een 87-ja- rige Amsterdamse zenuwarts mag van het medisch tuchtcollege niet langer zijn beroep uitoefenen. De inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid voor Noord-Hol land had een klacht ingediend over zijn behandeling van drugsver slaafden. Het Amsterdamse gerechtshof had de arts in 1986 al voor enige tijd geschorst omdat hij geen nauw keurige doses methadon voor schreef aan zijn voornamelijk aan heroïne verslaafde patiënten, niet regelmatig hun lichamelijke en geestelijke toestand controleerde, en de huisartsen of andere behan delende artsen van zijn patiënten niet informeerde. Na zijn schorsing ging de ze nuwarts weer op dezelfde voet door, waarop de inspecteur een klacht bij het medisch tuchtcollege indiende. Naast methadon schreef de hoogbejaarde arts op ruime schaal andere middelen voor, waaronder Rohypnol, en plaatste onjuiste data op de recepten. Li chamelijk onderzoek kon de dok ter nauwelijks meer uitvoeren. Zijn gezichtsvermogen was zo slecht, dat medewerkers hem moesten vertellen wie er voor hem stond. De arts kon zich alleen nog met behulp van een looprek voortbewegen. Te genover het college heeft de arts er kend als gevolg van zijn zeer lange werkdagen weieens tijdens een consult in slaap te vallen. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Op de foto voeren enkele studenten in het Amsterdamse Maagdenhuis, het bestuur lijk centrum van de Universiteit, een vrolijke stoelendans uit. Ruim 120 studenten hadden het pand gisteravond bezet uit protest tegen het emancipatiebeleid van het college van bestuur van de Universiteit. De actie is vanoch tend vroeg beëindigd. Het protest gold de benoeming van twee mannelijke hoogleraren bij de faculteit der letteren en de politiek-sociaal-culturele faculteit, terwijl de faculteitsraden voor die posten vrouwen hadden voorgedra gen. ,foto Anefo) GORINCHEM (ANP) - Oud hoofdcommissaris Blaauw van de Rotterdamse politie is gisteren be noemd tot tijdelijk korpschef van de gemeentepolitie van Gorin chem. Het Gorkumse politiekorps heeft volgens de gemeente behoef te aan een interim-manager, omdat korpschef mevrouw Ekels al sinds eind augustus vorig jaar wegens ziekte is uitgeschakeld. Volgens Burgemeester Vleg- geert van Gorinchem heeft de be noeming niets te maken heeft met de moeilijkheden in het ruim 50 mensen tellende korps. Die ont stonden nadat drie jaar een aantal agenten op non-actief werd gesteld na bebeschuldigingen dat zij in diensttijd meermalen een seksclub hadden bezocht, gehandeld in ver dovende middelen en in beslag ge nomen auto's hadden gestolen. Uiteindelijk moesten vier agen ten terechtstaan, maar van de be schuldigingen bleef weinig over. De rechtbank legde geen straf op, maar volstond met het ontslag van het viertal. De ontslagen agenten kwamen op hun beurt met verha len over de slechte sfeer en organi satie binnen het korps. Uiteinde lijk leidden die tot het ziekteverlof van mevrouw Ekels. Hoewel Blaauw, de voormalige 'tweede man' van het Rotterdamse politiekorps, niet wordt aangetrok ken om orde op zaken te stellen, ligt het volgens Vleggeert voor de hand dat hij wel naar de organisatie zal kijken. De nu 60-jarige Blaauw nam eind vorige maand afscheid als hoofdcommissaris van het Rot terdamse politiekorps. Zijn func tioneel leeftijdsontslag is met het oog op de tijdelijke assistentie op geschort. Hoe lang Blaauw in Go rinchem blijft is nog niet bekend. Blaauw is binnen het Gorkumse korps overigens geen onbekende. Bij het schandaal drie jaar geleden leende hij zes agenten en een briga dier uit. Blaauw heeft verder in 1974 in Gorinchem een moordzaak opgelost. Minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) heeft tot de be noeming besloten op verzoek van burgemeester Vleggeert en met in stemming van Blaauw. DEN HAAG (ANP) Scheepswerf Damen in Hardinxveld-Giessen- dam mag bevoorradingsschepen aan de marine van Iran leveren. Volgens staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) vallen deze schepen buiten het militaire ge deelte van de lijst strategische goe deren. Er zijn dan ook geen bezwa ren aan te voeren tegen het verle nen-van een exportvergunning. Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Van Traa antwoordt de staatssecre taris, dat zij tot die conclusie is ge komen na bestudering van de bouwtekening en het ontwerp van de schepen. Bij het verlenen van een exportvergunning wordt vol gens de staatssecretaris uitsluitend gekeken naar de aard van het goed en niet naar het mogelijke (militai re) gebruik dat ervan zou kunnen worden gemaakt. Over drie weken levert Damen het eerste bevoorradingsschip aan Iran, dat al bijan 8 jaar in een onge kend bloedige oorlog is met het buurland Irak, af. De werf verwierf in 1985 een order van Iran voor tien bevoorradingsschepen. Met de op dracht is een bedrag van 77 miljoen gulden gemoeid. Volgens een woordvoerder van de werf heeft het ministerie van economische za ken al geruime tijd geleden laten weten dat het bedrijf geen export vergunning nodig heeft, omdat de schepen niet als strategische goe deren worden beschouwd. PvdA'ers in race voor Drenthe DEN HAAG (GPD) De PvdA'ers Meijer, Van der Louw en Wieringa zijn in de race voor de opvolging van de Drentse commissaris der konin gin Oele, die dit najaar met pensioen gaat. De kandidaatstelling is nog niet open, maar het staat al vast dat de PvdA'er Oele door een partijgenoot wordt opgevolgd. Meijer is momenteel vice-fractievoorzitter in de Kamer. Van der Louw is vooral bekend geworden door zijn rol in 'Nieuw Links' en door zijn bur gemeesterschap in Rotterdam. Hij was in het kabinet Van Agt-2 rhinister van WVC en werd daarna voorzitter van het inmiddels opgeheven Open baar Lichaam Rijnmond. Wieringa is jaren kamerlid geweest en is mo menteel burgemeester van Enschede. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer eist dat minister Deetman (onderwijs) zijn plannen voor har monisatie van de collegegelden voor universiteiten en hogescholen bijstelt. Na de PvdA blijken ook VVD en D66 grote problemen met de huidige plannen te hebben. Die betekenen dat studenten die langer dan zes jaar over hun studie doen geen studiebeurs meer krijgen en bovendien steeds meer collegegeld moeten betalen, oplopend tot 5000 gulden per jaar. Volgens de WD maakt Deet man 'opnieuw geen gedegen en zorgvuldige analyse' van de proble men. De fractie vindt dat er veel te weinig bekend is over de redenen waarom studenten veel meer tijd nodig hebben. Ook is onbekend om hoeveel studenten het gaat. Deetman wil de wet met terug werkende kracht laten ingaan. Stu- denten die niet voor 1 september van het vorig jaar verlenging van de inschrijvingsduur hebben aan gevraagd, komen niet meer in aan merking voor ontheffing van de re geling. De WD heeft daar ernstig bezwaar tegen. De liberalen zijn voor het terug brengen van de studieduur in het wetenschappelijk onderwijs, maar verzetten zich tegen beperking van de inschrijvingsduur. Ze vinden dat een onverstandige maatregel in een samenleving die behoefte heeft aan breder en beter opgeleiden. ADVERTENTIE Voor het evangelistenechtpaar Lu cas en Jenny Goeree is het gewoon oorlog. Ze zijn op de vlucht en ver trouwen niemand meer. Nog meer dan anders letten ze op hun omge ving, op de auto's en de nummer borden. Onderweg kijken ze steeds in de spiegels of ze geschaduwd worden. Lucas Goeree kan smake lijk vertellen hoe hij in het verleden achtervolgers op stille landwegen verschrikkelijk liet schrikken. Maar nu is het allemaal nog veel se rieuzer. Het omstreden echtpaar moet niet alleen uit handen zien te blijven van tegenstanders, maar ook nog eens uit die van de politie. door Weert Schenk De Amsterdamse aidspatiënt Fred van Zijl heeft opdracht gege ven het tweetal te laten gijzelen. De predikers zijn financieel niet in staat om een uitspraak recht te zet ten, waarin Van Zijl een moorde naar wordt genoemd omdat hij on beschermde seksuele contacten zou hebben. De kort-gedingrechter dwong de Goerees vorige week tot rectificatie in drie landelijke dabla- den. Het echtpaar, dat van een bij standsuitkering leeft, is bereid zich bij dat vonnis neer te leggen, maar beschikt niet over de benodigde 15.000 gulden. Dat gaf Van Zijl het recht te vragen om opsluiting van de Goerees in de gevangenis. De gijzeling kan net zolang duren tot dat voldaan is aan de rechterlijke uitspraak. Lucas en Jenny Goeree zijn on dergedoken in de bossen van de Achterhoek, waar ze bijna elke boom kennen en precies weten waar de kleine, onbewaakte grens overgangen naar West-Duitsland zijn. Ze wonen bij kennissen, ze le ven bij nacht. Maar soms is het ne men van risico's overdag onvermij- Het echtpaar Goeree: "Als iemand ons verraadt is het gebeurd. En oorlog is wel gebleken dat Nederland een land van NSB'ers is, 99 procent heulde met de Duitsers". (foto gpd> delijk. Zo moest Lucas Goeree dinsdag overdag toch nog even hun verlaten woning in Zwolle be zoeken. Twee man op de uitkijk en een draaiende auto met chauffeur voor de deur. Bij onraad was hij zo vertrokken. "Het is lekker spannend", zegt Lucas Goeree. „We leven net in een soort televisiefilm. Het is dwaas heid dat één mens ons dwingt om zo te leven. Als iemand ons ver raadt, is het gebeurd. En in de oor log is wel gebleken dat Nederland een land van NSB'ers is, 99 procent heulde met de Duitsers". "Ik ben benieuwd", vult zijn vrouw Jennie aan, "of er voor ons al celruimte is gereserveerd. Voor onze gijzeling staat geen enkele ter mijn. Ze kunnen ons een jaar vast houden. De zwaarste misdadiger krijgt vier maanden straf als er al een cel is, en loopt na twee maan den al weer vrij rond". De ontmoeting met het echtpaar vindt plaats op een uitgestorven 'Bahnhof in een plaatsje in het Duits-Nederlandse grensgebied. Het stel voelt zich redelijk op hun gemak. Hier zijn ze niet zo bekend en de Nederlandse justitie zal hen in het buitenland niet zo gemakke lijk oppakken. Lucas en Jenny Goeree zeggen zich niet opgejaagd te voelen. "Dat zou voor de media mooi zijn, maar we zijn niet zielig. Vluchten hoort bij het evangelie. De bijbel is voor ons heel actueel". De Goerees beschouwen het Duitse stationnetje niet als hun eindpunt. „We voelen ons de on dergedoken kerk. We hebben een betrouwbare groep mensen om ons heen. De evangelisatie gaat door. Ik blijf dat werk coördineren", zegt Lucas Goeree. Hij vervolgt: "We overwegen wel om politiek asiel aan te vragen in een land waar je wel mag zeggen dat homofilie een doodzonde is en dat homofielen de doodstraf verdienen. Hoor goed, ik zeg niet: die Van Zijl moet dood. Ik zeg alleen: De bijbel zegt dat homo fielen de doodstraf verdienen. Dat is iets anders". De twee denken dat Groot-Brittannié en de Verenigde Staten toleranter voor hun zijn. Na een kwartiertje praten begint Lucas Goeree zich steeds meer op te winden. Hij noemt de rechter 'een snotneus, aan wiens kop je al kon zien dat Hij zou gaan veroorde len'. Het vonnis tot rectificeren be schouwt hij als een wraakactie. De Zwolse rechtbank heeft het niet kunnen verkroppen dat het ge rechtshof te Arnhem het echtpaar bij appél in een strafzaak vrij sprak van 'jodenhaat'. Hij vertelt over de telefonische en schriftelijke drei gementen. Over hun zevenjarig dochtertje dat al een jaar elders verblijft om haar te beschermen te gen geweld. Er was al eens een te gel door haar slaapkamerraam ge gooid en er viel ook nog eens een brandbom door de brievenbus. Apostelen Dat is voor het echtpaar geen aanleiding om te stoppen met hun evangelisatiewerk. "Het hoort bij het leven van een prediker", zegt Lucas Goeree, "mensen die de waarheid zeggen, wekken agressie op. Als men niet tegen mij vecht, dan is mijn boodschap niet waar. Ik wijs de mensen op de viezigheid en de vuiligheid in hun leven. Dat willen ze niet horen. De apostelen overkwam precies hetzelfde als ons nu. De apostelen zijn ver moord; zo zal het ons ook vergaan". Lucas Goeree zegt het veel te druk te hebben om in de gevange nis te gaan zitten. "Ik ben bezig met een nieuwe editie van ons blad Evan. Er komen nieuwe folders en stickers. Onze mensen verwachten ook dat ik de coördinatie blijf doen van al het werk". De uitgave van evangelisatiema- teriaal kost een kapitaal, bevestigt hij. Dat geld wordt bijeengebracht door de aanhang die, naar hun zeg gen, een omvang heeft van onge veer 8000 man. Die mensen zijn niet bereid de rectificatie te beta len, zegt hij. "Ze vinden dat die doortrapt gemene rechter zelf in een cel thuishoort". De Goerees vinden niet dat ze de uitspraak van een rechter moeten respecteren. "Mijn geweten moet in overeenstemming zijn met de Bijbel. Ik kan geen overheid ge hoorzamen die homofilie goed keurt. Morgen staat een Hitier op die zegt dat ik iedereen moet dood schieten. Dat nooit. Je moet God meer gehoorzamen dan mensen". Lucas Goeree heeft er ook geen spijt van dat hij Van Zijl een moor denaar noemde. "Iemand die zelf zegt onbeschermd seksuele con tacten te hebben, terwijl hij weet aidspatiënt te zijn, is voor mij een moordenaar. Ook al springt hij hoog of laag. Maar we komen even tueel niet in de gevangenis voor dat mannetje Van Zijl, maar voor iets heel anders, namelijk voor het ver band dat we hebben gelegd tussen de kruisiging van Jezus en de jo denvervolging". Het vluchten kunnen ze heel lang volhouden, zegt het echtpaar. Lucas Goeree: „Ik ben niet gek. Ik laat me niet pakken. Niet omdat ik bang ben, maar ik wil mijn vrijheid gebruiken. We laten ons niet uit Nederland bannen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3