Flexibel werk pakt voor veel vrouwen nadelig uit NAVO-bijdrage Europa ter discussie Reportage Werken op afroep bindt vrouwen aan huis Defensieministers buigen zich opnieuw over oud' probleem Dominees voor studie en oriëntatie9 naar Zuidafrika PAGINA 2 WOENSDAG 25 MEI 1988 BRUSSEL Dragen de Europese NAVO-landen ge noeg bij aan hun eigen de fensie. of wentelen zij die lasten af op de Amerikaanse schouders? Het is een oud probleem dat de laatste we ken weer volop in de aan dacht is gekomen. Zowel de Amerikaanse republikeinse presidentskandidaat en hui dige vice-president Bush als diens gedoodverfde de mocratische tegenstander Dukakis roepen om de ha- door Hans de Bruijn verklap dat de Europeanen te weinig uittrekken voor de defensie van hun eigen con tinent. Hoe de presidents verkiezingen ook uitvallen, de Europese NAVO-landen zullen ook na november te horen krijgen dat ze meer voor hun verdediging moe ten uitgeven. En onlangs stuurde Reagean zijn onder minister van defensie Taft nog eens met dezelfde boodschap naar Europa. NAVO-parlementariers, waaron der de invloedrijke Amerikaanse senator Sam Nunn en onze eigen CDA'er Ton Frinking. brachten er een speciaal rapport over uit. Eind deze week vormdt dat de hoofd schotel van de halfjaarlijkse bijeen komst in Brussel van de NAVO-mi- msters van defensie. In de Ameri kaanse defensieuitgaven moet door de begrotingsproblemen het mes en het is volgens Washington logisch van de welvarender bond- genoten een extra inspanning te vragen om de gemeenschappelijke defensie op peil te houden. Maar de Flexibilisering. Dat is zo langzamerhand een standaardbe grip geworden in de discussie over de vraag hoe de Neder landse economie uit het dal moet komen en de werkloos heid het best kan worden bestreden. Onze economie, aldus economen, politici en ondernemers, moet soepeler kunnen inspelen op nieuwe ontwikkelingen: de laatste tientallen jaren hebben we te lang vastgehouden aan oude gewoon ten, produkten en werkwijzen. Een van de belangrijkste onderdelen die volgens velen te star is georganiseerd, is de arbeid. De tijd van de werkne mer die een full-time baan heeft waarin hij of zij jaar-in- jaar-uit op vaste tijden in een zelfde beroep en eenzelfde functie werkt is volgens hen voorbij. Ondernemingen heb ben, om snel te kunnen inspringen op veranderingen in de markt, behoefte aan een ander type arbeidskracht: mensen veren, thuiswerksters moeten soms nachten doorwerken om een opdracht af te krijgen. "Flexibel werk", zo was haar conclusie, "is vaak helemaal niet flexibel voor vrouwen'. Op het eerste gezicht lijkt het misschien of flexibilisering tege moet komt aan de wensen van vrouwen om naast de zorg voor kinderen een baan te hebben. In werkelijkheid is zo'n flexibele baan vaak moeilijker te combine ren met die verplichtingen dan een reguliere (part-time) baan. "Thuis werksters bijvoorbeeld kunnen hun gezinsuitgaven maar moeilijk plannen als ze geen enkele zeker heid hebben over wat ze zullen ver dienen. En wanneer kunnen op roepkrachten de deur uit om bood door Nicole Lucas De praktijk is helaas vaak anders, zo werd vorige week geconstateerd tijdens een driedaagse studiebij eenkomst van het Juridisch'Stu diecentrum in Leiden waar Britse en Nederlandse deskundigen zich bogen over flexibele arbeid en eco nomische zelfstandigheid van vrouwen. Want wat betekent flexi bilisering in de praktijk? De Britse hoogleraar Sheila Allen gaf een paar voorbeelden: oproepkrachten zitten de hele week in huis opgeslo ten. wachtend op een telefoontje dat een paar uurtjes werk kan ople- king tussen de Europese bondge noten, voor standaardisering van de wapenaankopen en voor taak- specialisatie. De NAVO-parlemen- tariërs hebben ook al voorgesteld de Amerikaanse lasten te verlich ten door de landen die VS-troepen herbergen zelf voor de kosten daar van te laten opdraaien. Ook zal de vraag beantwoord moeten worden welke rol NAVO- landen kunnen spelen bij militaire activiteiten buiten het NAVO-ge- bied. De Golfoperatie heeft ge- toond dat daar - zij het via de om weg van de Westeuropese Unie wel degelijk kansen liggen. Ook dat zou de Amerikanen - die meestal elders in de wereld als poli- tie-agent (moeten) optreden kunnen ontlasten. Deze week zal wel een oplossing gevonden moeten worden voor het acute probleem van de 72 Ameri kaanse F-16's (en enkele duizenden VS-militairen) die de basis Torre- jon in Spanje in 1991 verlaten moe ten hebben. Wat met deze 401ste Tactical Fighter Wing moet gebeu ren staat echter nog-niet vast. De NAVO wil die graag voor de verde diging van de zuiflank behouden, wat overplaatsing naar Italië kan betekenen. Dat land wil wel, als het maar niets extra kost. De kosten van de overplaatsing (inclusief de bouw van een complete basis) be dragen echter ongeveer een mil jard gulden. Daarvoor zullen alle bondgeno ten via het NAVO-infrastructuur- fonds moeten opdraaien. Op basis van de vaste verdeelsleutel moet ons land daaraan 5,2 procent, dus zo'n 50 miljoen gulden, meebeta len, de Amerikanen ongeveer 28 procent, dus bijna 300 miljoen gul den. Spanje wordt bedankt. In het Amerikaanse Congres is al geroepen dat de hele 'wing' maar moet worden''teruggetrokken als de Europeanen dit akkefietje niet regelen. "Het zou een escalerend effect op de discussie over de las tenverdeling hebben, als we hier deze week geen oplossing voor vin den", zegt men dan ook op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. die flexibel inzetbaar zijn. zowel wat betreft werktijden als het soort werk dat ze doen. Dat is, zo wordt wel gesuggereerd, óók in het belang van de werknemers. De huidige massa-cultuur, geordend rondom vaste patronen van dagelijkse arbeid, loopbaanop- bouw en vrijetijdsbesteding is immers aan erosie onderhe vig. Starre arbeidspatronen en vaste werktijden laten zich moeilijk rijmen met de trend naar individualisering. Men sen willen meer zeggenschap krijgen over de benutting van hun tijd en meer invloed kunnen uitoefenen op de tijd stippen waarop zij betaald werk verrichten. Tegenover de vraag naar flexibilisering van arbeid als economische noodzaak is er dus ook een aanbod van flexibele werkers. Kortom: de wensen van werkgevers en werknemers lijken naadloos bij elkaar aan te sluiten. schappen te doen. Ze mochten in de tussentijd net eens gebeld wor den", verwoordde juriste Riki Holtmaat de problemen. Deze vor men van flexibilisering (tijdelijke banen, thuis-, oproep- en uitzend- werk) geven de werknemer eerder minder dan meer zeggenschap over werktijden. Het is de ondernemer die profi teert: die heeft de beschikking over een groot aantal arbeidskrachten die alleen ingezet en betaald hoe ven te worden als dat echt nodig is. Dat scheelt niet alleen in de kosten, maar heeft, zo werd door verschil lende vakbondsvrouwen bena drukt, voor de werkgever nog een ander voordeel: het maakt de orga nisatie van mensen heel moeilijk. Bernadette Hillon, werkzaam bij de Britse variant van de FNV-Dien- stenbond, gaf het voorbeeld van een supermarkt waar op een perso neelsbestand van 350 mensen 183 verschillende dienstroosters wor den gebruikt. "Alleen al het vinden van een geschikt tijdstip om zaken te bespreken is dan een gigantisch probleem". Promotie In Nederland hebben volgens de laatste schattingen van de regering 500.000 tot 600.000 mensen een flexibel contract. Volgens enkele deelnemers aan de bijeenkomst ligt dat getal al veel hoger. Zij noemden een aantal van minstens 800.000. Dat is 12 tot 15 procent van de werkende bevolking, veel meer dan een aantal jaren geleden. On- argumenten die daarbij worden ge bruikt zijn niet altijd even sterk. Zo vinden veel Amerikanen dat zij moeten opdraaien voor onze vei ligheid. Of de verdediging van Eu ropa niet ook een Amerikaans be lang is. De verdediging van de VS begint aan het IJzeren Gordijn en niet aan de Amerikaanse Oostkust. Daarom zijn de inmiddels vaak ge hoorde pleidooien voor het ver minderen of zelfs terugtrekken van de (300.000 man sterke) Ameri kaanse troepenmacht uit Europa ook irreëel. Ook stellen de Amerikanen dat zij per inwoner twee tot drie keer zoveel aan defensie uitgeven dan de Europeanen. Van het bruto na tionaal produkt van de VS gaat 6,5 procent naar militaire uitgaven, terwijl dat in Europa 'slechts' 3,7 procent is. Maar ook dat soort ver gelijkingen gaat mank. De Ameri kanen zijn een wereldmacht. Daar door geven zij veel geld uit aan mi litaire taken in gebieden waar de Europese NAVO-partners niets te zoeken hebben. Wanneer we alleen kijken naar de lasten van de verde diging van West-Europa, liggen de verhoudingen heel wat gelijker. Substantieel Bovendien zijn veel Westeurope se begrotingen niet gezonder dan de Amerikaanse. Minister van bui tenlandse zaken Van den Broek noemde het onlangs dan ook een il lusie dat de Europeanen meer geld voor defensie zouden willen uit trekken. Hij verweet de Amerika nen niet te weten waarover zij pra ten, omdat de Europese defensie inspanning wel degelijk groot is. Zelfs de Amerikaanse defensie minister Carlucci moest toegeven De Nederlandse staatssecretaris Van Houwelingen van defensie kwam dit weekeinde terug uit de VS, waar hij de Amerikaanse Apache-gevechtshelikopter bekeek. Nederland gaat de komende jaren voor 2,5 miljard gulden nieuwe helikopters kopen. Hij kreeg in Fort Rucker uitgebreid informatie over de kwaliteiten van het toestel. (foto ANP) dat de Europese bondgenoten 'een benadrukken geven de Europese brochure 'Europese Defensie in de substantiële bijdrage leveren, meer NAVO-landen, verenigd in de Eu- NAVO' uit. Daarin wordt omstan- dan vaak wordt erkend'. Om dat te rogroep, vandaag de speciale dig in woorden en cijfers uiteenge zet wat de Europese bondgenoten aan de NAVO bijdragen. Het geïl lustreerde boekje (oplage 80.000 exemplaren), dat door de Neder landse Eurogroep-voorzitter mi nister Van Eekelen zal worden ge presenteerd, is vooral bedoeld voor de Amerikaanse 'markt'. Recent zijn echter dingen ge beurd die de Europese positie heb ben verzwakt. Denemarken wei gert om Amerikaanse schepen met kernwapens te ontvangen, België laat een gat vallen in de NAVO- luchtverdediging omdat het de Amerikaanse Patriot-raketten niet wil (of kan) kopen, en Spanje eist het vertrek van 72 Amerikaanse F- 16's. Daarbij komen de nog niet uitge wiste herinnering aan het Europe se verzet tegen de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten en de Europese aarzelingen over het mo derniseren van de resterende kern wapens. Genoeg stof voor felle dis cussies, maar die zullen de minis ters van defensie, evenals hun col lega's van buitenlandse zaken over drie weken in Madrid, nu uit de weg gaan. Politie-agent Met het opblazen van de Ameri- kaans-Europese tegenstellingen, is de NAVO immers niet gediend. Er zullen dan ook geen besluiten val len. Een werkgroep zal worden ge vraagd een diepgaande studie uit te voeren en voor het einde van dit jaar te rapporteren. Dan hebben de VS een andere president en kan er meteen met hem over gepraat wor den. Dat rapport zal zeker aanbevelin gen bevatten voor meer samenwer der hen zijn vrouwen, jongeren en mensen uit culturele minderheden oververtegenwoordigd. Hun zwak ke positie op de arbeidsmarkt heeft tot gevolg dat zij vooral zijn aange wezen op banen die weinig zeker heid geven wat betreft werktijden en inkomen en nauwelijks kansen bieden op promotie. Dat is overi gens, zo werd geconstateerd, een verschijnsel dat zich niet tot Ne derland of Groot-Brittannië be perkt. Om de situatie te verbeteren zou den, zo was een van de conclusies op de bijeenkomst, mensen die geen volledige baan hebben wel dezelfde rechten moeten hebben. In Nederland betekent dat bijvoor beeld dat het zogenaamde 1/3-crite- rium in de wet op het minimum loon (iemand heeft pas recht op het minimumloon als hij meer dan eenderde van de 'normale' arbeids tijd werkt) afgeschaft zou moeten worden. Ook zou er paal en perk gesteld moeten worden aan de zo genaamde nulurencontracten, waarbij totaal geen zekerheid be staat over het wekelijks te werken aantal uren. In plaats daarvan zou den werknemers moeten kunnen rekenen op een gegarandeerd mi nimum aantal uren werk per week. Organisatie Om dat te bereiken is het echter dringend noodzakelijk dat vrou wen zich organiseren, stelde onder meer de Britse onderzoekster Ur sula Huws. Dat is nodig om druk uit te oefenenen niet alleen op de ondernemers, maar ook op de vak bonden. "Die hebben immers tot nu toe nog maar weinig oog gehad voor de specifieke problemen die vrouwen ondervinden als ze be taald werk willen verrichten". De vakbonden zullen daarvoor hun eigen aktiviteiten moeten ver breden, aldus de Ierse vakbonds medewerkster Inez McCormack. "Want voor vrouwen zijn niet al leen loon en arbeidsvoorwaarden van belang, maar ook zaken als kin deropvang en openbaar vervoer. Wal steeds in het oog moet worden gehouden als je vrouwen wilt orga niseren, is dat je niet alleen moet kijken naar het betaald werk dat ze doen, maar ook naar al datgene dat ze daarnaast doen". Dat vergt een radicale aanpas sing van de traditionele vakbonds structuren. Margaret Prosser, werkzaam bij de Britse Vervoers- bond, wees in dit verband op het geringe aantal vrouwen in de top van de bonden. "Er zijn blijkbaar mechanismen werkzaam die goed zijn voor mannen, maar vrouwen uitsluiten. Dan is er dus iets fout, want het betekent in feite dat je de oorlog begint met een half leger. En dan kun je het gevecht natuur lijk nooit winnen". In de detailhandel wordt veel met oproepkrachten gewerkt. Veertien predikanten vertrek ken vrijdag voor een 'studie- en oriëntatiereis naar Zuidafrika. Dat is de derde reis die 'Coza', Comité Overleg Zuidafrika, voor deze beroepsgroep heeft georga niseerd. Coza wil met dergelijke reizen predikanten meer inzicht geven in wat zich in Zuidafrika af speelt. Doel van het comité is, de verstandhouding tussen Neder land en dat land te verbeteren. Volgens Coza is het oordeel van zeer velen in Nederland over wat in Zuidafrika gebeurt door ge kleurde berichtgeving eenzijdig. De dominees zullen daar drie weken zijn. Zij gaan naar perso nen en instellingen op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Vo rig jaar namen 22 predikanten aan zo'n reis deel. Dat het aantal nu een stuk minder is, komt, vol gens voorzitter ir. G. Knibbe, niet door gebrek aan belangstel ling, maar doordat de werving pas in januari is begonnen. "Veel predikanten stellen hun agenda al erg vroeg samen". De deelnemers betalen zelf een derde van de kosten. Dat is f. 1250. Enkele duizenden dona teurs van Coza zorgen voor de rest. - De Coza-reizen hebben niet de instemming van kerkelijke in stanties, zoals de gereformeerde synode. Ook bij de gereformeer de predikantenvereniging en de werkgroep 'Kairos' (christenen tegen apartheid) om er een paar te noemen bestaan be zwaren. 'Kairos' noemde de rei zen 'uiterst bedenkelijk'. En de vorige voorzitter van de predi kantenvereniging sprak van 'misbruik van studieverlof. Kerk als 'partij' Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (Icto) zegt in een reactie op het 'proces voor gerechtheid, vrede en heel heid van de schepping' (initiatief van de Wereldraad van Kerken), dat dit de kerken niet mag verlei den "als politieke partij te opere ren". "Kerken moeten zich slechts op die terreinen profile ren die naar aard en inhoud tot het eigenlijke doel van hun zorg behoren". De bijdrage van de kerken in dit proces dat in het begin van' de jaren 90 moet resulteren in een wereldconferentie zou, volgens het Icto, een eensgezin de visie moeten zijn op de waar den "die krachtens het geloof on ontbeerlijk zijn om wereld en maatschappij niet van hun doel te laten vervreemden". "Dat deze eensgezinde visie nog ontbreekt, komt door de verbrokkeling in kerken, nationaliteiten en ideo logische richtingen of door histo rische onverdraagzaamheid". Het proces, zegt het Icto, biedt de kerken een 'gouden kans' de eenheid van christenen waar te maken, maar dan moeten zij niet toegeven aan de verleiding van macht omdat zij de politieke op lossing van de problemen zou den kennen. "Juist kerken zullen moeten voorgaan in dienstbaar heid". Ze moeten zich niet lenen voor politieke hand- en span diensten. Politici kunnen van de kerken horen, dat niet de poli tiek het laatste woord is. "Het respect voor ieder mens is door slaggevend is en God blijft voor ieder mens het perspectief'. Krant. "Een broeder die on bekend wenst te blijven heeft fondsen beschikbaar gesteld om een evangelisatiekrant in een op lage van 1 miljoen exemplaren in Nederland te verspreiden". Dat meldt vandaag het zogeheten 'Da Costa-Pamflet' van de vroegere EO-directeur drs. L. P. Doren bos. De geldgever zorgt zelf voor een artikel in die krant. Verder werken onder anderen mee H. H. Blok van de vereniging 'Het Zoeklicht' (Johannes de Heer), Feike ter Velde (EO en Morgen- sterv-stichting) en Dorenbos van de Rainbow-organisatie. In Am sterdam heeft de gemeente van de baptistenpredikant Reiling al op zich genomen de krant in de hoofdstad huis aan huis te ver spreiden. Moker. Het kerkelijk radio programma van morgenavond, 26 mei van 7 uur tot half 8, in Rijnland en de Bollenstreek (FM 105.7 en via de kabel FM 88.1) heeft drie onderwerpen: een pro- jekt van de christelijke gerefor meerde kerk in Leiden voor een 'inloophuis' in de Leidse binnen stad, een gesprek met iemand uit de regio Leiden van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land en de verbouwing van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Lisse. Open dag. Komende zater dag van 10 tot 4 uur houdt het evangelisch centrum voor ver slaafden 'De Hoop' aan de Spui- weg 77 in Dordrecht open huis. Thema: 'Verplicht afkicken? En dan...?' In een groot aantal workshops kan men niet alleen eigen medewerkers van 'De Hoop' ontmoeten, maar ook ex- verslaafden. Symposium OEGSTGEEST. Het Hen drik Kraemer Instituut in Oegst- geest houdt van 1 tot 3 juni ter ge legenheid van de 100ste geboor tedag van professor dr. H. Krae mer een internationaal symposi um over 'Wereldculturen en we reldreligies'. De bijeenkomst wordt geopend door dr. Philip Potter, vroeger secretaris-gene raal van de Wereldraad van Ker ken. Het instituut in Oegstgeest verzorgt sinds 1971 de opleiding van hervormde en gereformeer de werkers in Zending en We- relddiakonaat. Het kreeg toen de naam van dr. H. Kraemer, we reldbekend zendingsman, die zes jaar eerder was overleden. Kraemer werd op 17 mei 1888 geboren. Hij ontwikkelde zich tot internationaal zendingsdes- kundige. Na de Tweede Wereld oorlog zette hij zich, samen met de hervormde predikanten K. H. E. Gravemeyer en dr. W. Ban ning, in voor kerkelijke gemeen te-opbouw in ons land. In 1948 werd hij benoemd tot directeur van het Oecumenisch Instituut Bossey van de toen pas opgerich te Wereldraad van Kerken. De openingszitting van het symposium in Oegstgeest is voor publiek toegankelijk. Wie nadere inlichtingen wil, kan 071-177777 bellen. Librye in Zutphen. Jaarlijks bezoeken duizenden belangstel lenden de Librye van de Sint Walburgskerk in Zutphen. De sfeer in deze unieke zestiende- eeuwse boekerij oefent blijkbaar nog altijd sterke aantrekkings kracht uit. Voor mensen die het nodige willen weten over het gebouw, het boekenbestand en de biblio thecarissen is Koenraad Oege Meinsma, archivaris en biblio thecaris van de Walburgskerk in het begin van deze eeuw, nog al tijd de beste vraagbaak. Zijn stu die 'De Librye te Zutphen' uit 1902 heeft maar weinig aan waar de ingeboet en is ook nog goed leesbaar. Dat was voor de uitgeverij 'De Walburg Pers', Zaadmarkt 84 Zutphen, reden genoeg om in sa menwerking met de Stichting Librije Walburgskerk deze stu die door fotografische herdruk weer binnen bereik van vele ge- interesseerden te brengen. In het boekje (64 bladzijden) is ook een bijdrage van drs. A. J. Geurts op genomen over het librije-onder zoek na Meinsma. Hij geeft een overzicht van de belangrijkste onderzoekresultaten in de afge lopen jaren. Een literatuuropga ve verhoogt de gebruikswaarde van het boekje. Hervormde Kerk: beroepen te Emmeloord-West W. J. Goris- sen Voorthuizen, te Hillegers- berg G. A. Koelman Oosterwolde (Fr.), te Nijehaske-Haskerdijken (Fr.) kandidaat C. Wessel Gronin gen; aangenomen naar Delft E. Bosma Oosterhesselen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Erica (Dr.) kandidaat K. van den Hout Kampen, te Kootwijkerbroek kandidaat J. Tissink Amsterdam, te Stiens C. P. Koole Pijnacker-Nootdorp; aangenomen naar Maarn M. Glastra Sint Annaparochie. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Pretoria (Zuidafrika) voor 'Die Vrije Ge reformeerde Kerke H. J. Boiten Enschede. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Breda- Dordrecht A. A. Rijken Giet hoorn. I

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2