Guido Bontempi poetst erelijst op F avoriet Meier slaat eerste slag Toppers handhaven zich op Roland Garros Kasparov behoudt riante voorsprong Opnieuw titel voor atleet Toniiie Dirks Italiaan onnavolgbaar in eindsprint Cricketteam ax haalt Aj twee uit twee wmimmMMHwii WOENSDAG 25 MEI 1988 SPORT PAGINA 19 Olympiad s Ronde opengebroken LUNTEREN (GPD) De bokken en schapen werden giste ren in Olympiad Ronde van elkaar gescheiden. En terwijl Dirk Meier, de Oostduitse favoriet voor de eindzege, voor het eerst de gele trui kreeg uitgereikt, leefde gelijk bij de Neder landse ploegleiders het optimisme op. De Oostduitsers liepen als ploeg klappen op in 'de slag in de Bommelerwaard', waar de drie Nederlandse topformaties, zij het met lichte verliezen, overeind bleven. Olympia's Ronde lijkt zich de komende da gen dan ook te zullen ontwikkelen in de richting van een strijd tussen de Nederlandse ploegcollectieven en de individuele kwaliteiten van Meier. Verrassende winnaar van de etap pe van Wouw naar Lunteren werd Reem Kok. De 27-jarige coureur uit Didam bleek in de spurt te snel voor 'bergkoning' Peter de Vos. Die pakte op de Grebbeberg weer een paar puntjes voor het klasse ment dat in Nederlandse koersen, zolang ze niet in Limburg worden verreden, wordt uitgevochten op molshopen en viaducten. „Ik kan dan ook eigenlijk helemaal niet klimmen", gaf De Vos eerlijk toe. In de lange etappe over 192 kilo meter viel de slag even voor Am- merzoden, met nog zo'n tachtig ki lometer voor de wielen. 29 cou reurs fietsten weg. keken om zich heen en zagen dat alle belangrijke ploegen vertegenwoordigd waren. Dus werd er doorgereden en viel het achter de vluchtgroep lang ge noeg stil om een voorsprong op te bouwen die zich rond de drie minu ten stabiliseerde. De ploeg van Frits Schur met drie man, Egbert Koersen met vier en Arie Hassink zelfs met vijf van zijn zes renners waren sterk verte genwoordigd bij de 29. De Oost duitsers hadden alleen Meier en Wolf mee, en dat gaf de Hollandse fietsburgers moed. „Meier heeft dan wel de gele trui", zei Hassink bijvoorbeeld, ..maar ik zie ze die nog niet zo mak kelijk verdedigen. De Oostduitsers rijden niet zo sterk als andere jaren. Normaal bereiden ze zich in Olym pia's Ronde voor op de wereldkam pioenschappen in augustus. Dan past pieken in Nederland in hun trainingsschema. Nu is dat anders. Ze richten ziqh op de Olympische Spelen en die zijn pas in septem ber". Het uitvallen van Steffen Blochwitz en het feit dat Uwe Preissler zonder slag of stoot zijn gele trui inleverde, leken gisteren Hassinks constatering in elk geval voor een aantal Oostduitsers te be vestigen. De sterke tijdrit van Mei er gisteravond in Luntéren bewees echter ook dat de Oostduitse kop man dan misschien niet in super- vorm mag verkeren, maar dat hij desondanks individueel toch bo ven alle Nederlanders uitsteekt. Rekenen Het onderlinge rekenen en spe culeren tussen de Nederlandse ploegen ging ondertussen gewoon door. Schur miste twee van zijn vier hoog in het klassement ge plaatste renners voorin, Theus en Bol. Van Hassinks formatie ont brak uitgerekend alleen voormalig gele trui-drager en hoogstgeplaats- te 'Giant' Eric Cent in de kopgroep. „Stom", vond Hassink, „hij heeft gewoon zitten pitten. Ik heb even zitten nadenken en rekenen en toen heb ik tegen ze gezegd dat ze voorin toch moesten gaan rijden. Anders komt Cent misschien wel terug, maar Bol ook. Die zijn we nu mooi even kwijt. En met Wolsink en Boorsma heb ik altijd nog twee man achter de hand voor het klas sement". Cent kwam nu binnen in een tweede groep, samen met on der anderen Bol. op anderhalve mi nuut. Achter de groep Cent eindig de een peloton van zo'n 75 coureurs op meer dan vier minuten. In de korte individuele tijdrit van gisteravond kreeg Egbert Koersen, ploegleider van Thijs de Vries, nieuwe grond tot optimisme. De Pool Lesniewski won welis waar en Meier verstevigde met zijn tweede stek zijn leiderspositie, maar ook De Vries deed goede za ken. Hij boekte winst op alle voor hem staande coureurs, Meier uiter aard uitgezonderd. Ervaren Meier, in april nog winnaar van de Westduitse etappekoers Nie- dersachsen Rundfahrt en vorig jaar in Olympia's Ronde beste Oost duitser op een vijfde plaats, hoort met zijn 24 jaar tot de meer ervaren renners in zijn ploeg. Met de 33 se conden voorsprong in het alge meen klassement weet hij zich even 'los' van zijn naaste belagers. Het feit dat Meier in Niedersachsen Van Steijn snelste studentwielrenner LEIDEN - Paul van Steijn is gister avond op een parcours rondom de Doezastraat studentenkampioen van Leiden geworden. Van Steijn had aan de finish een grote voor sprong op Richard Ippel. De sprint om de derde plaats won Ruud Dob belaar. Frans van de Capelle werd vierde en Jaap Merriesone vijfde. Bij de studenten zonder wedstrijd licentie was Ruud Meeldijk de sterkste. De organisatie van de Leidse studentenvereniging Mi nerva liet ook een voorwedstrijd voor trimmers verrijden. Wim van der Plas uit Katwijk was in de mas sasprint sneller dan Mart Moraal en D;rk van der Plas. bewees ook 'heuvelop' goed mee te kunnen, zal de komende dagen het nodige van het tactische vermogen van de Nederlandse ploegleiders vereisen om dat gat te dichten. Met alleen hard fietsen, ook in de Lim burgse heuvels, zal de Oostduitser zich niet laten verrassen. Een tijdelijk bondgenootschap tussen de Nederlandse ploegen, zoals dat vorig jaar werd gesloten tussen de ploegen van Koersen en Schur om de winst in elk geval in eigen land te houden, lijkt daarbij dit jaar minder voor de hand te lig gen. In de eerste plaats omdat het met drie nu een keer moeilijker on derhandelen is dan met twee ploe gen, in de tweede omdat het opti misme en vertrouwen in eigen kunnen, zonder hulp van derden, onder de Nederlandse ploegleiders nog steeds volop aanwezig is. AMERSFOORT - Tonnie Dirks (De Keien, Uden) heeft gisteren in Amersfoort zijn tweede nationale titel van dit jaar veroverd. De atleet uit het Brabantse Zeeland, die en kele maanden geleden voor de der de achtereenvolgende maal natio naal kampioen veldloop werd, bleek de sterkste in de strijd om de Nederlandse titel op de 10 kilome ter. Dirks nam in Amersfoort direct de leiding en werd geen moment bedreigd. Na 25 ronden finishte hij in 28 minuten en 51 seconden. De strijd om het zilver en brons werd in de slotfase beslist. John van de Wansum (Phoenix, Utrecht) bleek daarin sneller dan Guido Sasse (AVA '70, Aaalten). Aart Stigter (AAV '36) weerde zich met een vijf de plaats dapper (29.12.7). Kees van Klink (Bataven)bleef met een tien de plaats nog juist binnen de dertig minuten. Na de v.v Katwijk was er gisteravond ook feest bij het Noordwijkse SJC. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap in de derde klasse C (West I) hield de ploeg uit het bollendorp een receptiedie ook hier druk bezocht werd. Loco-burgemeester Bedijn opende de rij sprekersvoordat hij naar de raadsvergadering vertrok waar vrijwel zeker de subsidieregegeling voor de uitbreiding van de accomodatie goed gekeurd zou worden. Naast zijn complimenten voor het eerste elftal, roemde hij ook de vechtlust van voorzitter Bert Jansen bij het ver dedigen van de zaken van SJC bij de gemeente Noordwijk. Verder mocht de voorzitter veel collega's van andere verenigingen begroeten, waaronder Leen Korbee van 'grote buur' Noordwijk. die hem er aan herinnerde hoe er was tegengestribbeld bij de KNVB om te voorkomen dat SJC in het district West I moest uitkomen. In zijn weer woord gaf Jansen aan. dat niet alleen het behaalde kampioenschap, maar ook andere ervaringen opgedaan in het Amsterdamse district, tot een verzoek om in West I te blijven voetballen hebben geleid. Op de foto poseert de voltallige selectie van SJC. alsook het bestuur. Moto Holvast) De titel bij de vrouwen ging naar Carlien Harms (Sparta, Den Haag) in 35.20,9. Annette Bezemer (HAC), die kampioene bij de meisjes werd, verbeterde het nationale jeugdre- cord tot 37 minuten en 08,1 secon den. Het oude record stond sedert een jaar op 37.20,0 en was in han den van Katalijn Loonen, die dit maal tweede werd. De titel bij-de jongens ging in 32.47,1 naar Simon Vroemen (Achilles, Etten Leur). Erik Bakker (Spartaan) eindigde op korte afstand als vierde. PARIJS (GPD) Gravelhaters en Neder landse tennissters: ze vliegen allemaal nog mee in de 'koffiemolen' van Roland Garros, Franse luchtheld tijdens de eerste wereld oorlog en naamgever van het beroemde Grand-Slamtoernooi in Parijs. Weggedrukt OP een klein stukje gras, achter de onvermij delijke VIP-tenten, staat dit jaar een repro- duktie op ware grootte van het éénmotorige vehikel, waarmee de precies honderd jaar geleden geboren wildebras Duitse tegen standers neerhaalde en de eerste tocht over de Middellandse zee volbracht tussen Fré- jus en Tunis. Geheel in de geest van Roland Garros, die zich telkens weer manmoedig over zijn vrees heenzette alvorens in 1918 in het har nas te sneuvelen, handelen tot dusverre de tenniskopstukken in Parijs. Gingen vorig jaar nog vijf geplaatste spelers in de eerste ronde ten onder, nu bleef de schade beperkt tot één man: Anders Jarryd, die in een Zweeds onderonsje van Joakim Nyström verloor. Een duidelijke morele overwinning voor een aantal toppers, dat de trage rode sintels het liefst alleen als tuinpad gebruikt. Neem bijvoorbeeld Tim Mayotte en Pat Cash, die nooit een partij aan de Avenue de la Porte d'Auteuil wisten te winnen. Eerst genoemde Amerikaan kwam zelfs drie jaar lang niet naar Parijs, maar rekende gisteren ten koste van Carl Limberger met zijn 'gravelkoorts' af. Hetzelfde gold voor Wim- bledon-wmnaar Cash, die overtuigend afre kende met Jimmy Brown na driemaal eer der'(tegen achtereenvolgens Arias, Tulasne en Pugh) meteen in het rode stof te hebben gebeten. De Australiër bewees niet alleen op gras met succes te kunnen aanvallen. Ook gerenommeerde serve- en volleyspe lers als Stefan Edberg, Boris Becker, die nog nooit de finale van een graveltoernooi haalde, Slobodan Zivojinovic en Henri Le- conte deden professioneel zaken met lastige klanten op hen vreemd terrein. De laatste had wel vijf sets nodig tegen de Australiër Simon Youl, maar kwam uiteindelijk met de schrik vrij. Die 'Roland Garros-mentali- teit' kan ook Hellas ter Riet wel gebruiken. De negentienjarige Apeldoornse betreedt na haar overwinning op de Amerikaanse Beth Herr (6-0, 7-5) vandaag het court cen tral samen met niemand minder dan Marti na Navratilova. Spannend Volgende week namelijk ligt ze op de ope ratietafel om haar opspelende blindedarm te laten verwijderen. Tot die tijd houdt de pupil van Stanley Franker zich maar op de been met ijs en anti-biotica. Een andere be schermelinge van de Nederlandse bonds coach, Brenda Schultz, heeft dergelijke lap middelen niet nodig. Voor de sterke, 1.84 meter lange Heemsteedse is het slechts zaak haar zenuwen onder controle te houden. „O ja, dat is waar ook", reageerde Ter Riet verrast. „Ik zie wel wat ik ervan maak. Het wordt m elk geval een spannende ervaring". De nummer 128 van de wereld heeft de ont troonde tenniskoningin nooit eerder ont moet. Ze speelde dit jaar wel tegen Mandlik- ova in de tweede ronde van de open Austra lische en verloor kansloos in twee sets (6-1, 6-1). Als tegen Navratilova hetzelfde ge beurt - en die kans is levensgroot - dan wordt Ter Riet zowel letterlijk als figuurlijk ontleed. Net als Ter Riet bereikte ook het pas ze ventienjarige talent gisteren de tweede ron de in Parijs, waarmee het aantal Nederland se vertegenwoordigers op vijf kwam, een ongekend aantal. Na Marcella Mesker haak te alleen Manon Bollegraf af door een neder laag tegen de Francaise Tauziat (6-3, 6-2). Schultz heeft op papier de beste overle vingskansen met een wedstrijd tegen de Ar gentijnse Perez-Roldan, zeker wanneer ze zo speelt als in de tweede set van haar duel met Sandra Wasserman gisteren: 7-5, 6-0. ASCOLI (ANP) - De Giro werkt weer normaal. De buitenlanders werden in de vrij vlakke twee de etappe naar het tweede plan gedrongen. De verschrikkelijke Guido Bontempi toonde zich nog steeds de machtssprinter, die op een mooie lange rechte vlakke weg ieder uit de wielen kan rijden. Aan het einde van de rit over 230 kilomter lag in Ascoli de perfecte weg voor de 28-jarige Italiaan. Ritten zonder al te grote hindernis sen hebben in de Italiaanse ronde een eigen gezicht. Negen van de OEGSTGEEST - Het cricket- elftal van Ajax heeft aan het pinksterweekeinde twee punten overgehouden. Na een overwin ning op Rood en Wit III uit Haar lem en een nederlaag tegen het Voorburgse VCC II staat de ploeg uit Oegstgeest na drie wed strijden op vier punten. Dat bete kent voor Ajax voorlopig een so lide positie in de tweede klasse A. Jacobs en Brown droegen ruimschoots bij aan de zege op Rood en Wit, dat voor 83 runs in 34 overs werd uitgekegeld. Ajax passeerde dit totaal in 35 overs. De score van VCC (197 all out in 54,5 overs) was echter niet haal baar voor de Oegstgeestenaren. Na een desastreus begin kwam Ajax via Jacobs (18), Brown (20) en Van Driel (23) nog wel tot pun ten. maar na 35 overs en 103 all out moest het berusten in de ne derlaag. tien keer kan het op voorhand wor den uitgetekend. De grote groep dreunt in een stofwolk op de eindstreep af en mannen als Bon tempi, Baffi, Allocchio, Rosola en Saronni maken het werk af dat door de naamlozen is gedaan. De renners, die gisteren even uit de anonimiteit wilden, waren de dertig-jarige Stefano Giuliani en de prille prof Angelo Lecchi. Het tweetal reed ruim een uur op kop, maar werd zeven kilometer voor het einde tot orde geroepen. Als dank voor het doorbreken van de eentonigheid mag Giuliani van daag -en misschien nog wel even langer- de trui van de leider in het bergklassement dragen. Het einde van de vlucht werd in direct ingeluid door Bontempi, die zijn maten stimuleerde tot de tem poverhoging, die dit keer wel erg laat kwam. Zijn erelijst, die jaar lijks toch zeker een tiental behoor lijke overwinningen telt, behoefde na twee ritzeges in februari op Sici lië, de E-3 prijs van Harelbeke een maand later en een overwinning in Bologna aanvulling. Een traject als dat van Urbino naar Ascoli is daar voor bij uitstek geschikt. In iedere ronde zijn prijzen en dagprijsjes. De negentallen die voor de grote prijzen gaan, zoals de equipe van Jean-Francois Bernard, bekommerden zich nauwelijks om de dingen van de dag. De lei derstrui kon passief verdedigd worden, omdat voor het actieve Wekkerfunctie Zoals de ploeg van Post, met Freuler en Vanderaerden. Van Vliet in de slotfase, Lubberding, De Rooy en Winnen eerder lieten zich een aantal keren voorin zien in de wekkerfunctie voor de groep. Die snelle mannen waren, ondanks een (te) vroege poging van Van deraerden in de laatste 700 meter niet opgewassen tegen Bontempi. Breukink koesterde zich in de zekerheid dat anderen, die ook het oog gericht hebben op het laatste klassement, dit soort etappes, die meer verplaatsingen zijn, onder geen voorwaarde tot het onderlin ge strijdtoneel willen maken. Nederland-Bulgarije 1-2 (OO) 61 Wouters 1-0. 83 Hiev 1-1. 89. Penev 1-2. Scheidsrechter: Sy- me (Sch) Toeschouwers 10.000 Nederland: Hiele. Van Tiggelen (Troost), Rcjk- aard en Koevermans (Erwm Koeman); Suvri|n (Winter). Wouters en Muhren, Van t Schip, Gullit. Bosman en Krüzen. Bulgarije: Michailov; Niko- lov, Rakov. Iiiev, Ivanov en Vassev, Kirov (Kiriak- ov). Kolev en Penev; Sirakov en Iskrenov (Sadkov). Engeland-Colombia 1-1 (1-0) DEN HAAG (ANP) - De uitslagen van de sport- prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn Lotto 20 Ie prijs geen winnaar. 2e prijs: 7 winnaars die elk bruto 42.857.10 ontvangen. 3e prijs 138 win naars die elk bruto 1580,90 ontvangen. 4e pri|S 4731 winnaars die elk 46.10 ontvangen. 5e pri|S 67 930 winnaars die elk 5,00 ontvangen Cijferspel 20 6 ci|fers goed: 2 winnaars. 5 cijfers goed 3 win naars. 4 cijfers goed 23 winnaars. 3 cijfers goed 225 winnaars. 2 cijfers goed 2376 winnaars Toto 20 1e prijs 3 winnaars die elk bruto 9390.60 ontvan- 112,00 ontvan- k 28,20 ontvan gen, 3e prijs: 784 win RONDE VAN ITALIË Tweede etappe: 1 Bontempi (Ita). 230 km van Urbino naar Ascoli in 6 uur. 20 minuten en 56 se conden (0.20 ti|dsvergoedmg). 2 Sórensen (Den) (0.15 vergoeding), 3 Rosola (Ita) (0.10 vergoe ding). 4. Di Basco (Ita). 5 Pagnm (Ita). 6 Van der Velde (Ned). 7. Freuler (Zwi), 8. Phihppot (Fra). 9 Vanderaerden (Bel). 10 Gavazzi (Ita). 11 Popp (Oos), 12. Martinello (Ita). 13 Suarez (Spa). 14 Moro (Ita), 15. Boffo (Ita). 21. Van Orsouw (Ned), 22, Lemond (VSt). 31. Saronni (Ita), 37. Bernard (Fra), 38. Lubberding (Ned), 42 Theunisse (Ned), 61. Van Vliet (Ned). 74. Winnen (Ned), 81. Breu- (Ned), 98. De Rooy (Ned), 128. Rooks (Ned), ihaagen (Ned) a Bontempi. 178. lammerts (Ned) 24.01, 180. t 139. Stevenh; fi dezelfde tijd als Morandi (Ita) z Bernard (Fra) 6 uur 33 minuten en 43 seconden, 2. Rominger (Zwi) op 8 seconden. 3. Bontempi 0.13, 4. Piasecki (Pol) 0 16. 5. Breukink 0.28. 6. Machler (Zwi) 0.28, 7 Visentini (lta)0 29.8 Pagn.n (Ita) 0.33.9 Saronn. 0 36.10. Muller (Zwi) 0 38.11 Ghirotto (Ita) 0.39 12 Ch.occioli (Ita) 0.40.13 Hampsten (VSt) 0.40 14 Zimmermann (Zwi) 0.40, 15. Alcala (Me*) 0.43. 33. Freuler (Zwi) 0.56. 36 Stevenhaagen 0.57. 57 Winnen 1.05. 70 Vanderaerden 1 10 1.23.116. Van der Velde 1 27.138. Rooks 1.39. 151 Lemond 1 47,176. Lammerts 26.00.180. en laatste: Musetti 26.17. OLYMPIA'S RONDE VAN NEDERLAND Vierde etappe: 1Kok (VGa) 192 km in 4 uur, 5 minuten en 50 seconden (met bon 4.05 35)2 De Vos (NKS) z.t. (met bon. 4 05.40), 3. Wolf (ODI) z t. (met bon. 4.05.45), 4. Teuben (KMi) 4 05.50. 5 Le Grand (Gia). 6 Kistenmaker (Elr). 7 Vos (Gia), 8 Houtop (Moo). 9 Mulder (AEc), 10 Mohl- man (Gia). 11 Wolsmk (Gia). 12. Moorman (KMn. 13 Luppes (ABK). 14 Pr.jS (Alt). 15 Kruithoff (Sep) allen dezelfde tijd als Teuben. lier (OOI) 14 uur. 4 i. 2. Van Adnchem (AEc) i. 3. Wolf (ODI) 0 34.4. De Koning (AEc) 0.41. 5. Wolsink (Gia) 1.00. 6. Boorsma (Gia) 1.05, 7. De Vries (KMi) 1 15. 8 Luppes (ABK) 1.31, 9. Duin (Moo) 1.32, 10. Moorman (KMi) 1.36, 11. Knuvers (KMi) 1.37, 12. Houtop (Moo) 1.40, 13. Vos (Gia) 1.41, 14. Bol (AEc) 1.55,15. Cent (Gia) 1.57 OPEN FRANSE KAMPIOENSCHAPPEN Mannen enkelspel, eerste ronde: Mayotte (Vst) - Limberger (Aus) 6-1. 6-1, 6-4. Becker (WDI) - Mezzadri (Zwi) 6-4. 6-2. 7-5; Zivojinovic (Joe) - Krickstein (VSt) 6-4. 7-5. 2-6. 6-4. Kroon (Zwe) - Doumbia (Sen) 6-4, 3-6. 7-6, 6-4: Polier (Fra) - Pistolesi (Ita) 6-4. 6-3. 6-3; Korda (Tsj) Duncan (VSt) 7-6. 6-3. 6-3; Vilas (Arg) - Lavaile (Mex) 6-2.6-3,6-2; Motta (Bra) - Vojttsek (WDI) 6- 4.6-0. 6-1De la Pena (Arg) - Jelen (WDI) 6-2,6- 2, 6-1; Bengoechea (Arg) - Cahill (Aus) 6-7, 7-6, 5-7,6-2,6-3; Nyström (Zwe) - Jarryd (Zwe) 6-4,7- 5,6-1Keretic (WDI) - Maurer (WDI) 6-2,6-7,6-3, 6-7, 6-4; Narducci (Ita) - Rive (VSt) 7-5, 6-2, 6-2. Hennemann (Bra) - Grenier (Fra) 6-4,6-2, 2-6, 7- 6; Edberg (Zwe) - Novacek (Tsj) 4-6.6-3,6-2,6-2, Muster (Oos) - Flach (VSl) 6-0.6-16-2; Siesnok- o v (Sov) - Frawley (Aus) 6-2,6-4,7-6; Lendl (Tsj) Pech (Fra) 6-0.6-3, 6-4. Jaite (Arg) - Yzaga (Per) 6-4, 6-3, 6-3; Marty Davies (VSt) - Grabb (VSt) 6- 4.3-6.7-6.6-3; Berger (VSt) - Winogradsky (Fra) 6-0.6-2.6-7.7-5; Cash (Aus) - Jim Brown (Vst) 6- 3. 6-16-1Champion (Fra) - Pridham (Can) 6-2. 6-7.6-3.6-3; Svantesson (Zwe) - Casal (Spa) 6-3. 6-4, 6-7. 6-2; Javier Sanchez (Spa) - Fitzgerald (Aus) 6-3.7-5.6-4; Jonas B Svensson (Zwe) - Mi- mussi (Arg) 6-4. 6-2, 6-2; Leconte (Fra) - Youl (Aus) 6-3. 4-6, 6-7, 6-4, 6-3; Tulasne (Fra) - Re- bolledo (Chi) 6-2, 6-2, 3-6. 6-4, Kent Carlsson (Zwe) - Davin (Arg) 4-6, 6-4, 6-=4, 6-4; Chang (Vst) - Seguso (VSt) 7-5, 6-2, 6-3, Oresar (Joe) - Skoff (Oos) 6-2,4-6,6-4,4-6,9-7; Reneberg (Vst) - Engel (Zwe) 6-4, 6-2, 4-6, 3-3 afgebroken we gens de duisternis. Vrouwen enkelspel, eerste ronde: Ter Riet (Ned) - Herr (VSt) 6-0. 7-5; Van Rensburg (ZAf) - Rinaldi (VSt) 4-6. 7-5. 7-5. Fulco (Arg) - Damas (Fra) 6-0, 6-2; Hanika (WDI) - Porwick (WDI) 6-1 6-3; Provis (Aus) - Niox (Fra) 6-0, 6-3; Reinarh (ZAf) - Bassett (Can) 6-3. 6-0, Scheuer-Larsen (Den) - Suire (Fra) 6-3. 0-2; Tauziat (Fra) - Bolle graf (Ned) 6-3.6-2, Durie (Eng) - Phelps (VSt) 7-6. 6-2; Johssaint (Zw.) - Casale (VSt) 6-7. 6-1, 6-1 Derly (Fra) - Marsikova (Tsj) 6-2. 6-2, Zvereva (Sov) - Golarsa (Ita) 7-6. 6-0; Romano (Ita) - Jo- nerup (Zwe) 6-2, 6-0; De Vries (Bel) - Krapl (Zwi) 6-3,4-6.6-0. Byrne (Aus) - Paradis (Fra) 6-1,1-6. 6-4; Holikova (Tsj) - Herreman (Fra) 6-2. 6-2, Schimper (Zaf) - Lindström (Zwe) 6-7, 6-3, 6-1 Meier (WDI) - Minter (Aus) 6-1, 6-3; Cecchini (Ita) - Okamoto (Jap) 6-1, 6-3; McNeil (VSt) - Hakami (VSt) 6-3,6-2; Corsato (Bra) - Cioffi (VSt) 6-0,6-4, Martinez (Spa) - Dechaume (Fra) 6-0, 6-2. Schultz (Ned) - Wasserman (Bel) 7-5, 6-0. Evert (VSt) - Wiesner (Oos) 6-16-4. Navratilova (VSt) - Medrado (Bra) 6-0, 6-3; Perez-Roldan (Arg) - Mascann (VSt) 7-6. 4-6.6-4, Paz (Arg) - ündqv.st (Zwe) 5-7, 6-4, 6-3; Sanchez (Spa) - Kuczynska (Pol) 6-2.6-0. Paulus (Oos) - Wood (Eng) 6-1.7- 6. Budarova (Tsj) - Dias (Bra) 6-7, 6-3, 7-5. De- mongeot (Fra) - Kijimuta (Jap) 4-6. 6-3, 6-2. Quentrec (Fra) - Viltagran (Arg) 2-6. 6-3. 6-3. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Gari Kasparov heeft de aanval van Anatoli Karpov op zijn leidende positie in de schaakvierkamp in Amsterdam royaal afgeslagen. Beide kemphanen uit de Sov jetunie kwamen gisteren in de negende ronde, het einde van de derde turnus, na 58 zetten remise overeen. Acht zetten en ander half uur eerder waren Jan Tim man en John van der Wiel tot de zelfde slotsom gekomen. Door die resultaten bleef de comforta bele voorsprong van Kasparov intact. Met nog drie ronden te spelen staat de wereldkampioen er riant voor: anderhalve punt voor op Karpov. Kasparov heeft zijn voorspel ling waargemaakt. Voor het in gaan van de derde turnus ver klaarde hij uit te zijn op 2 1/2 uit 3, overwinningen op beide Ne derlanders en remise tegen Kar pov. De zeges met wit op Van der Wiel en Timman waren in het Pinksterweekeinde van hoge klasse, de remise gisteren met zwart tegen Karpov had een grootmeesterlijk niveau. Karpov had nog iets recht te zetten. De onfortuinlijke nederlaag in de meeslepende thriller van de vijf de ronde wilde hij compenseren. Op de negende speeldag zetten 's werelds beste schakers de theoretische discussie voort, die in Sevilla eindigde. Op het bord verscheen de Grünfeld-Indiër, waarin wit met zijn twaalfde zet Lxf7+ een zwarte pion mag inre kenen. Op zijn zeventiende zet week Karpov met Dc2 als eerste af. Maar Kasparov had in Bakoe zijn verdediging nog eens uitvoe rig bestudeerd. Met zijn achttien de zet (Lh6) begon hij een scherp berekende combinatie, die tot stukkenruil leidde. Zwart kwam zelfs twee pion nen achter, maar Kasparov had de stelling uitstekend getaxeerd. De pionnen kreeg hij heel een voudig terug en hij ontwikkelde naar een eindspel, waarin hij een pion meer had, maar nimmmer gewonnen stond. De vrijpion op de a-lijn was nooit doorslagge vend en op de koningsvleugel was de stand exact in evenwicht. Na zijn 58e zet bood Karpov na vijf en een half uur spel remise aan, waarin Kasparov zonder aarzelen toestemde. Drommen De gevechten tussen de twee Russische K's lokken drommen mensen naar de speelzaal in het Amsterdamse vijfsterrenhotel en de Nicolaas-kerk, de plaats waar commentaar gegeven wordt. Gisteren stonden de toe schouwers wederom in de rij om de verrichtingen van het duo ga de te slaan. Van een ijzige atmos feer was geen sprake. Beiden praatten vriendelijk met elkaar en na afloop van de boeiende, hoogstaande partij bleef het tweetal de stelling lang analyse- Door de remise kan Kasparov de eindzege nauwelijks meer ontgaan. Van Timman heeft hij in ieder geval niets meer te duch ten. De Amsterdammer slaagde er niet in door de verdediging van Van der Wiel te komen. In de dame-indiër volgden beide spe lers de partij Vaganjan-Timman uit Brussel (wereldbekertoer nooi), die na 25 zetten in remise eindigden. Het vredes-aanbod bleef in Amsterdam uit, maar met wit verwierf Timman niets meer. Met lopers van gelijke kleur en elk zes pionnen pro beerde Timman vergeefs en te gen beter weten in nog lang le ven in de stelling te blazen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19