'Hier moet Europa jaren over praten' Rijkaard het enige lichtpunt SpoorptTV Benfica is overtuigd van winst Hiddink wil ook een mooie finale Bayern koopt kopspecialist Valse start van mat Oranje Transfer nog niet rond Real blijft hofleverancier WOENSDAG 25 MEI 1988 SPORT PAGINA 17' STUTTGART (GPD) - Veertig agenten, revolver laag op het dij been en losjes in het holster, hou den de wacht in en rondom hotel Monrepos in Ludwigsburg. Het ex clusieve onderkomen van Benfica, een voormalig slot waar Koning Ludwig in een grijs verleden met harde hand moet hebben gere geerd, zal in de Middeleeuwen niet beter bewaakt zijn geweest. De En gelse nationale ploeg logeert van 8 tot 12 juni eveneens in de vroegere veste. Of anders gezegd: het met rasse schreden naderende Europe se kampioenschap werpt overal in de Bondsrepubliek zijn schaduw ver vooruit. De Europa Cup I-finale geldt als laatste test-case en de Westduitsers proberen alles zo püncktlich en gründlich mogelijk te laten verlo pen. Net als Benfica had ook PSV het oog laten vallen op het sjieke vijf sterren-hotel, vijftien kilome ter buiten Stuttgart. Bij dat eerste wapengekletter trad PSV enkele weken geleden als verliezer uit het strijdperk. De UEFA-reglementen staan niet toe dat beide finalisten in hetzelfde hotel verblijven en om dat de Portugezen het eerst hadden geboekt, moesten de Brabanders uitwijken naar elders. Zij vonden onderdak in het wat minder mon daine Stuttgarter Waldhotel. Op aanvoerder Diamantino na kan trainer Toni vandaag zijn sterkste formatie de uitverkochte arena van het Neckarstadion inja- STUTTGART (GPD) PSV is voornemens zich vanavond internationaal van zijn beste kant te la ten zien. In het rustieke Waldhotel in Stuttgart, op een heuvel enkele honderden meters boven het geroezemoes van de Zuidduitse metropool, legde Guus Hiddink de nadruk op de amusementswaar de waarvoor PSV tegen Benfica zorg wil dragen. „Natuurlijk is het resultaat belangrijk, maar ons is er alles aan gelegen dat resultaat te koppelen aan een goede voetbalfinale. Een finale waarover Euro pa nog weken of jaren daarna zal spreken". De laatste lichte looptraining van Benfica. De ploeg waant zich vooraf al zeker gen. cln het ctegenwoordige 'huis' van Arie Haan worden ruim 35.000 Portugezen, ongeveer 30.000 Ne derlanders en ook nog een handje vol Westduitsers verwacht. Dia mantino wordt zaterdag geope reerd nadat hij tegen Guimaraes zwaar aan zijn knie geblesseerd. De gebrilde middenvelder vond het uiteraard jammer dat hij niet van de partij is vanavond. „Natuur lijk is het zuur dat ik de finale niet kan spelen, maar iedere voetballer weet dat hij vanwege blessures een bepaald aantal belangrijke wed strijden zal moeten missen". Dan, met een verbeten trek rond de dun ne lippen: „Maar volgend jaar ben ik er in de finale wel bij". Dat laatste is alleen mogelijk als Benfica het favoriete PSV van avond opzij zet (de winnaar heeft het automatische recht de cup te verdedigen), want FC Porto heeft de Portugese titel inmiddels al vei lig gesteld. Diamantino is er heilig van overtuigd dat zijn ploeggeno ten het Nederlandse varkentje wel even zullen wassenc. „PSV voet balt alleen voor de poen... Dat geldt voor ons natuurlijk ook. Maar wij spelen ook hiermee (wijst naar zijn hart) en hiervoor (duidt het rode shirt van Benfica aan). Daarvoor zijn wij bereid te sterven". Mats Tuve Magnusson. de Zweedse spits van de tweevoudige Europa Cup I-winnaar (1961 en 1962), voelt er geen zier voor zijn le ven te geven voor het clubshirt. Niettemin, hoewel hij pas sinds dit seizoen bij Sport Lisboa e Benfica op de loonlijst staat, heeft hij al wel ontdekt dat de club van het volk iets mystieks heeft, en een enorme aantrekkingskracht. „Iedereen hier is geweldig trots op dat rode shirt. Het waarom is moeilijk uit te leggen. Dat is een kwestie van tra ditie... van gevoel. Zestig procent van de bevolking is ook fan van Benfica. Voor alle Portugese jonge tjes is het een droom ooit bij Benfi ca te spelen". Magnusson (24) is afkomstig van Malmö FF, dat het afgelopen sei zoen door Ajax werd uitgeschakeld in het UEFA-cuptoernooi. De blon de Viking, die in Amsterdam ge schorst was, herinnert zich van de wedstrijd in de Meer met name Van Basten en Bergkamp. „Van Basten speelde grandioos en Berg kamp, van wie wij nog nooit ge hoord hadden, was toen ook niet te houden. Ajax was so wie so beter". De dit seizoen al snel door Benfica op straat gezette Deense trainer cEbbe Skovdahl (afkomstig van Brondby FF en er inmiddels ook al weer terugkeerd), haalde Magnus son naar Lissabon. „Vlak voordat we tegen Ajax speelden, oefenden we tegen Brondby. Ik heb in die wedstrijd blijkbaar nogal wat in druk op hem gemaakt, want toen Skovdahl naar Benfica ging, was ik spits nummer één voor hem. Ik heb geluk gehad". Magnusson, die eerder bij Ser- vette speelde, staat dus vanavond in de finale van het belangrijkste Europa Cup-toenooi. „Zo raar kan het in een voetballeven dus lopen", grijnst de 15-voudige Zweedse in ternational. Vermoedelijke opstelling Benfi ca: Silvino; Alvaro, Mozer, Veloso, Nunes; Shéu, Chiquinho, Elzo, Pa- checo: Aguas en Magnusson. Een apotheose met kwaliteitspre dikaat, dat is waar de Eindhovense formatie op uit is. „Ik hoop dat Benfica diezelfde intentie heeft en het avontuur aandurft", appelleert Hiddink aan zijn Portugese collega Toni; „Er zijn al veel Europa-Cupfi- nales gespeeld, maar slechts enke le, drie of vier, zijn er bij de mensen door de jaren heen in de gedachten blijven hangen. Zoals bijvoorbeeld Benfica-Real Madrid in Amster dam of Ajax tegen AC Milan en misschien ook de onmoeting tus sen Liverpool en Borussia Mon- chengladbach indertijd in Rome. PSV-Benfica moet nummer vier of vijf in dat rijtje worden". En om meteen al een gebaar van goede wil te tonen, gaf Hiddink zijn opstelling prijs. Nu, bijna op het eind van de rit, hoeven we daar niet meer geheimzinnig over te doen, vond de trainer. Tien dagen geleden begon de landskampioen met de voorberei ding op deze finale. „Nu zijn we op een punt dat de spelers echt op scherp staan", zegt Hiddink over de vorderingen in de voorberei ding. „Ik moet er zelfs op toezien dat het er tijdens de onderlinge partijtjes niet al te fel aan toe gaat. De prikkel die van het komende duel uitgaat, is steeds nadrukkelij ker merkbaar. Ik heb dat goed ge merkt tijdens de oefenwedstrijd te gen Waregem. Toen was men al dermate met de gedachten bij Ben fica dat we vier tegendoelpunten om de oren kregen". Concentratie tegen een oppo nent als Benfica is het hoogste goed in de ogen van de Eindhove- naren. Drie keer bekeek de techni sche staf de tegenstander. De we tenschap daaruit verkregen, aange vuld met enkele videobanden, leid de tot Hiddinks inzicht dat het een elftal is dat grote individuele klasse in zich herbergt. „Alle spelers zijn buitengewoon handig aan de bal en zijn altijd in staat hun tegenspeler in een één-tegen-één-situatie uit te spelen. De ploeg bezit verder het vermogen geduld te oefenen. Rus tig te wachten totdat die kans er komt. Dan kunnen ze razendsnel hun mogelijkheden uitspelen; dan is de ploeg het gevaarlijkst". Hiddink weigerde echter zijn op stelling aan te passen. Ook het feit dat Benfica's sterspeler Diamanti no niet van de partij is, heeft vol gens Hiddink geen invloed gehad op het rijtje namen dat hij voorlas. Een reeks die grotendeels vast stond. Alleen over één midden veldpositie bestonden nog specu laties. Zou PSV de nadruk leggen op de defensie (Addick Koot) of zou men kiezen voor het avontuur (Edward Linskens). Tegen het licht van het streven om te zorgen voor een onvergetelijke finale lag de keuze voor Edward Linskens voor de hand. „De verhalen rond Diamantino, och, het zal wel waar wezen", zegt Hiddink. „Wij missen Frank Arne- sen en het doet iedereen bij PSV pijn dat iemand met zo'n voetbal- MUNCHEN (DPA/SID) - Bayern München heeft in zijn speurtocht naar een kopspecialist in de spits de Zweed Johnny Ekström gevon den. De 23-jarige international, die woensdag een drieejarige overeen komst tekent, is voor 2,5 miljoen gulden van Empoli uit Italië ge kocht. Bayern, dat lange tijd aan de ROTTERDAM (GPD) - De enige meevaller voor Oranje Nederlandse spits John Bosman (Frank Rijkaard) stak wel heel schril af tegen de reeks aan ken gedaarTnfef van Barcelona tegenvallers gisteravond in het Feyenoord-stadion. Het gehuurde aanvaller Mark Hughes, was nog niet eens zozeer de nederlaag (1-2) tegen Bulgarije Bayern wil voor de Welshman die Rinus Michels desondanks zwaar op de maag lag, het hoogstens 2,8 miljoen uitgeven gemis aan alaternatieven moet hem heel wat meer kopzor- Zaakwaarnemer Dennis Roach wil n.,„ j veel meer geld voor Hughes, die §en t>aren- Door de absentie van de PSV ers kon de bonds- ondanks een meerjarig contract manager naar hartelust experimenteren, maar in deze eer- niet meer welkom is bij Barcelona, ste ontmoeting in de aanloop naar het EK viel de tweede garnituur bijna stuk voor stuk volledig door de mand. Bayern kent een grote leegloop. Michael Rummenigge is voor 1,5 miljoen aan Borussia Dortmund verkocht. Matthaus en Brehme vertrekken naar Inter Milan. Eder (Stuttgarter Kickers) en Pfaff (Ra cing Paris) gaan ook weg. De Beier se club, die onder andere Olaf Thon van Schalke haalde, wil de 26-jari- ge aanvaller Harald Kohr van Kai- serslautern aantrekken. Die trans fer is vrijwel afgerond. Bij Inter krijgen Matthaus en Brehme versterking van Rabah Madjer, de Algerijnse spits die hen aanvankelijk bij Bayern gezel schap zou komen houden. Madjer heeft uiteindelijk gekozen voor In- ter. Bayern wordt deze week zes ton rijker als afkoopsom, waneer Madjer zoals voorgenomen zijn handtekening plaatst ond er een contract bij Inter Milan. Bij AS Roma is trainer Liedholm ervan overtuigd met de aankoop van de Braziliaan Renato, een 5 miljoen dure spits van Flamengo, de nieuwe Gullit te hebben binnen gehaald. Roma heeft als buitenlan ders de Westduitser Voller en de Pool Boniek onder contract. De 25- jarige Renato wordt de reglemen tair toegestane derde buitenlandse kracht. Aan de internationaal ontoereiken de prestatie van Koevermans, Su- vrijn, Kruzen en invaller Erwin Koeman lag het echter niet alleen, dat het Nederlands elftal voor de eerste keer sinds september 1986 weer tegen een nederlaag opliep. Inclusief de ongeldig verklaarde interland tegen Cyprus bleef Oran je twaalf wedstrijden op rij onge slagen, en dateert de laatste thuisnederlaag al van oktober 1984. In Rotterdam werd toen verloren van Hongarije, Die nederlaag kost te Kees Rijvers destijds de kop. Smal In het gisteravond armetierig be zette Feyenoord-stadion - hetgeen de KNVB een fikse schadepost op levert - werd eens te meer aange toond hoe smal de basis van Oranje is. Met Rijkaard, Koeman en Gullit, aangevuld met Bosman, Kieft of Van Basten, heeft de vaderlandse voetbaltrots een ijzersterke as, de achilleshiel ligt echter op de vleu gels. Dat geldt zowel voor- als ach terin. Verdedigend bleek Koever mans zich maar moeilijk te kunnen houden aan de opdracht die hij had meegekregen, voorin werd eens te meer duidelijk, dat Kruzen niet de kwaliteiten bezit van een vleugel spits. De middenvelder van origine haalde zelden de achterlijn en heeft bovendien de neiging steeds binnen te trekken. Veel dramatischer was echter het optreden van Van 't Schip, de enige echte vleugelaanvaller in de selectie van 20. De Ajacied heeft een belabberd seizoen achter de rug en is zijn vormcrisis nog steeds niet te boven. Beoordeeld op zijn prestatie van gisteravond is het zelfs maar zeer de vraag of Michels hem als basisspeler mag handha ven. De belangrijkste kaper op de kust is Van Basten. De weinig for tuinlijke spits van AC Milan krijgt in de komende dagen ongetwijfeld de kans om zich als vleugelspits te onderscheiden om zich zodoende alsnog een plaats in de basis te ver- NIEUWEGEIN (ANP) - De be kendmaking van de nieuwe club van international Frank Rijkaard blijft nog enkele da gen uit. Volgens zijn adviseur, directeur Jacques Kranendonk van de stichting arbeidszaken, zijn in Portugal problemen ontstaan over de afwikkeling van de transfer van Rijkaard naar AC Milan. Dat de middenvelder, de laatste maanden in tijdelijke dienst bij Real Zaragoza, naar die club van Gullit en Van Bas ten wil, Is volgens Kranendonk geen geheim meer. De 25-jari- ge speler kwam de vorige week Zakenman Goncalves, diq tot een persoonlijk akkoord begin dit jaar de aankoop yan voor drie jaar met de Italiaanse Rijkaard van Ajax voor zijn re- kampioen. kening nam, is wel positief over de voorstellen van Milan. Kra- Zijn eigenlijke club, Spor- nendonk rekent erop, dat de ting Lissabon, heeft echter nog problemen in Portugal aan het geen overeenstemming bereikt eind van de week uit de wereld met Milan. De Portugese vere- zijn. „Dan kunnen we om tafel niging doet bovendien nog met Milan. Ik zie dan geen on moeilijk over de aanbieding overkomenlijke bezwaren meer om de transfer af te ron den", aldus de adviseur van Rijkaard. Ook in de periode dat het futloze Oranje nog een voldoende scoorde - de eerste dertig minuten - viel Van Schip volledig uit de toon en ver stuurde hij de ene mislukte voorzet na de andere. Dat ging ten koste van Bosman, die zich in de punt van de aanval daardoor nauwelijks kon onderscheiden. "In het eerste half uur", blikte Michels na afloop terug, "werd er goed gespeeld. Toen hadden we afstand moeten nemen", refereerde hij aan de kan sen voor Gullit, Mühren en Bos man, die er echter niet in slaagden de prima keepende Michailov te passeren. Scheuren Op slag zakte Oranje echter weg en ontbrak de entourage om de ploeg weer in het gareel te brengen. "Naarmate de tijd verstreek", er gerde Michels zich, "begon de ploeg scheuren te vertonen en werd er steeds meer balverlies ge leden. Een aantal spelers verstopte zich en had kennelijk niet meer de kracht en de energie om zich op te peppen". Dat gold echter niet voor Frank Rijkaard. De onbetwiste uit blinker bij Oranje speelde met zo veel branie en zelfvertrouwen dat Michels sinds gisteravond nauwe lijks meer om hem heen kan. "Er zijn veel mensen die eraan hebben getwijfeld of ik wel fit was", keek Rijkaard terug op zijn zilveren jubileumwedstrijd met Oranje. De laatste keer dat hij voor het Nederlands elftal in actie kwam was begin september vorig jaar (tegen België). De perikelen bij Ajax hielden hem vervolgens bijna een half jaar aan de kant. De ex- Ajacied, op de tribune geobser veerd door AC Milan-trainer Sac- chi, beschouwt het Nederlands elf tal nu als een prima uitlaatklep om alle frustraties van de laatste maan den van zich af te schudden "en het bewijs te leveren, dat ik fysiek 100 procent fit ben. De rest komt dan vanzelf'. Voldaan Zijn selectie voor Oranje heeft hem zichtbaar goed gedaan. "Al leen al het idee dat ik er weer bij ben, geeft me een voldaan gevoel. Bij Zaragoza heb ik de laatste we ken op het middenveld gespeeld, maar dat beschouw ik maar als een tussenstop. Ik weet van mezelf, dat ik het best tot m'n recht kom als ik van achteruit kan voetballen. Daar kom ik vanzelf weer terecht, daar heb ik me nooit druk om gemaakt. Ik voel me gewoon goed en ik weet dat ik fit ben, de rest laat ik aan Mi chels over. Misschien is het wel een voordeel, dat ik geen lang seizoen achter de rug heb. Dat zal de ko mende weken wel uitwijzen. Het is voor mij verschrikkelijk belangrijk om vooruit te kijken, voor de rest sta ik nergens bij stil". Hoe anders ligt dat voor Ruud Gullit, die na een slopend seizoen in Italië heel wat minder fris oogt dan Rijkaard. Dat blijkt te klop pen. "Ik loop te vechten tegen de vermoeidheid, dat weet Michels ook. Een beetje afleiding en ont spanning kan ik daarom best ge bruiken". Vandaar ook, dat de bondsmanager gisteravond met geen woord repte over de relatief geringe inbreng van de Oranje-aan voerder. Veel kwalijker vond hij daarentegen het laconieke optre den van Van Tiggelen, die een kwartier voor afloop meteen kon inrukken, toen hij een domme en riskante pass binnendoor gaf. "Dat kan ik me voorstellen bij een jonge re die net komt kijken, maar niet bij een ervaren verdediger. De scherpte en de concentratie mag op dit moment best iets minder zijn, maar dan moet je simpeler gaan voetballen. Zeker als je in de achterste lijn speelt". Dat gemis aan bezieling was er ook indirect de oorzaak van, dat Oranje op de valreep alsnog onder uit ging. Zeven minuten voor tijd neutraliseerde Iliev de rake kopbal van Wouters, een mislukte omhaal van Winter - de vervanger van Su- nart niet bij dit feest aanwezig kan zijn. En Linskens? Die is tegen Re- al in het diepe gegooid. In het halve jaar dat hij bij de groep hoort, heeft hij zich uitstekend aangepast. Ook na Real-PSV, toen hij opeens mid den in de schijnwerpers stond, heeft hij laten zien dat hij een vol waardig voetbalprof is. Zijn presta tie leed er niet onder, iets dat je toch al vlug ziet als een jonge speler uit het niets opeens in de belang stelling staat. Dus voor mij is die keuze niet zo verrassend". Voor Linskens zelf ook niet. „Ik had maandag al het gevoel dat ik zou mogen spelen. Vanmorgen hoorde ik het definitief. Nerveus? Nee, echt niet. Het is voor mij een wedstrijd als alle andere. Ik pro beer altijd zo goed mogelijk mijn best te doen. Dat was een half jaar geleden bij de PSV-reserves voor een handvol toeschouwers niet an ders dan het tegen Benfica zal zijn. Zo zit ik in elkaar". Opstelling PSV: Van Breukelen; Gerets, Nielsen, Koeman, Heintze; Van Aerle, Ler- by, Linskens, Vanenburg; Kieft, Giilhaus. MADRID (DPA/AFP/Rtr) - Real Madrid is met acht spelers de hofle verancier aan de Spaanse selectie voor de eindronde om het Euro pees voetbalkampioenschap. Bondscoach Miguel Munoz koos bijna voor het hele Madrileense elf tal van Beenhakker, exclusief de buitenlanders Sanchez en Janko- vic. Slechts rechtervleugelverdedi ger Chendo, stopper Tendillo en de talentvolle aanvaller Paco Lorren- te, bij Real overigens meestal inval ler, zijn door Munoz gepasseerd. Chendo is geblesseerd. Naast de acht Madrilenen, van wie Butragueno en Michel de be- kendsten zijn, selecteerde Munoz drie spelers van Barcelona en drie Atletico Madrid. Real Socie- dad uit San Sebastian levert twee internationals. Munoz laat promi nenten als Carrasco (Barcelona) en de veteraan-doelman Arconada (Sociedad) thuis. De selectie van twintig ziet er als volgt uit: doel: Zubizarreta (Barcelona) en Buyo (Real Madrid) verdediging: Sanchis, Gallego en Camacho (Real Madrid), Soler (Espanol), Rinones (Atletico Ma drid), Andrinua (Athletic Bilbao) en Rodriguez (Betis Sevilla) middenveld: Michel, Martin Va zquez en Gordillo (Real Madrid), Munoz en Caldere (beiden Barcelo na), Beguiristain (Real Sociedad) en Eusebio (Atletico Madrid) aanval: Butragueno (Real Ma drid), Salinas (Atletico Madrid), Baquero (Real Sociedad) en Eloy (Sporting Gijon). J an Wouters loopt juichend weg nadat hij de openingstreffer langs de Bulgaarse doelman heeft gekopt, (foto anpi vrijn, die naar het oordeel van Mi chels te veel hooi op zijn vork nam - bracht de defensieve Bulgaren de winst. Alleen voor Hiele had Penev de hoek voor het uitkiezen. "Daar hield niemand meer rekéning mee", stelde Michels gelaten vast, "maar het is daarom niet minder onprettig en teleurstellend". Die nederlaag had Oranje echter volle dig aan zichzelf te wijten. WOENSDAG 15.15-16.00 BBC 2: Cricket. 16.05-16.50 BBC 2: Cricket. 17.00-20.15 BBC 2: Cricket. 18 40-18.55 Ned 2: Veronica Sport. 19.50-22.30 Ned 3: Studio Sport: recht streeks verslag van de Europa-Cup-l-fi- nale tussen PSV en Benfica in Stuttgart. 20.10-22.00 Did 1: ARD-Sporl extra: rechtstreeks verslag van de Europa-Cup- l-finale tussen PSV en Benfica met in de pauze een verslag van de Open Franse tenniskampioenschappen in Parijs. 20.10-22.10 BRT 2 Voetbal recht streeks verslag van de Europa-Cup-l-fi- nale tussen PSV en Benfica in Stuttgart. 22.30-23.28 SKY: International Motor Sports: met o.a. de 4e ronde van de World Rally Championship in Spanje. 22.35-22.40 Super: Golf Nieuws. 22 40-23.40 Super- Super Sport. 23.10-23.25 Ned 3 Studio Sport. 23.40-23.45 Super: Voetbaluitslagen. DONDERDAG 10.23-11.55 Did 1: Europa Cup l-finale: ADVERTENTIE Vrijdag 27 mei 1988 17.00 uur Sportpark Duin Wetering w. Noordwijk Nederlands elftal met Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard, en Ronald en Erwin Koeman, enz. Voorverkoop: Sportpark Duin Wetering Dinsdag, woensdag en donderdag van 19.00 uur tot 20.30 uur en V V V Noordwijk Entreeprijzen: volwassenen 10,- kinderen t/m 12 jr. 2,50 Deze advertentie is aangeboden door: Architektenbureau Korbee

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17