'Dagverplegiïig flinke verzwaring taak huisarts Bedrijfssport wapen tegen ziekteverzuim Ik 'Het was op het nippertje 'Volk op Viersprong' nieuw boek over Alphen PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 25 MEI 1988 In Leiden en omstreken geen honorarium voor extra werk LEIDEN - De 150 huisartsen in Leiden en omgeving werken met enige tegenzin mee aan de dagverpleging die enkele zie kenhuizen in de regio sinds kort hebben ingevoerd. Met enige tegenzin, omdat zij vaak de eerste nazorg van patiënten voor hun rekening moeten ne men als die weer thuis zijn. Maar daar staat geen honorari um tegenover. En dat zint de huisartsen niet. door Jan Westerlaken Directeur E.G. de Kievit van de Vereniging Ondersteuning Huis artsen (kortweg VOH) vertelt dat de huisartsen 'ja' tegen de dagver pleging hebben gezegd om te voor komen dat dit initiatief van de zie kenhuizen op de tocht komt te staan. Zeker is, benadrukt De Kie vit, dat de huisartsen deze kwestie bij het ziekenfonds onder de aan dacht zullen brengen. De VOH-directeur noemt het een vreemde zaak dat voor die eerste nazorg geen financiële regeling is getroffen. Toen het academisch ziekenhuis van de Vrije Universi teit in Amsterdam met de dagver pleging experimenteerde, kregen de huisartsen in de hoofdstad voor de nabehandeling van een patiënt 175 gulden uitbetaald. De rol die de Vereniging Onder steuning Huisartsen hierin speelt is het voorbereiden van gesprek ken die huisartsen en ziekenhuizen over deze kwestie met elkaar voe ren. Directeur De Kievit zegt dat het niet uitsluitend om pure nazorg gaat. Complicaties De VOH-directeur: "Over de na behandeling van een patiënt moe ten duidelijke afspraken worden gemaakt. Welke complicaties er zouden kunnen optreden en wat er in zulke gevallen moet worden ge daan. Die huisarts moet bovendien heel goed weten wanneer hij een 'dagpatiënt' terug moet sturen naar de specialist als het fout dreigt te lopen. Dat vereist overleg en tijd. En daar staat niks tegenover". Is, na het invoeren van de dag verpleging, de belasting voor de huisarts dan zo'n stuk zwaarder ge worden? De Kievit: "Dat is niet een, twee, drie boven tafel te halen. Bedenk wel dat er meer dingen spelen dan alleen die dagverpleging. Neem al leen de terminale thuiszorg (eind stadium van het leven) maar eens. Dagelijks komt de huisarts bij zo'n patiënt op bezoek. De dagverple ging is er bij gekomen. Kortom, al les bij elkaar betekent dat een be hoorlijke verzwaring van de taak van de huisarts". Afhankelijk Hoe afhankelijk is het slagen van de dagverpleging van de medewer king van de huisartsen? De VOH-directeur haalt daar voor een foldertje van het Elisa- beth-ziekenhuis in Leiderdorp aan. Dit ziekenhuis heeft een aparte af in veel bedrijven wordt sport als bedreigend ervaren. Het gebeurt immers nogal eens dat mensen we gens blessures niet kunnen wer ken. Uitgerekend is dat per jaar in Nederland sprake is van 500.000 blessures. Die kosten 1,6 miljoen uitkeringsdagen en 225 miljoen gulden. "Daarom is het niet zo vreemd dat veel bedrijven het niet zo zien zitten in sportbeoefening. Wij wil len de andere kant ervan laten zien door er op te wijzen dat mensen juist moéten sporten. Daardoor voelen ze zich fitter, presteren ze meer en lopen ze minder risico. Als het maar verantwoord gebeurt. En daar willen wij adviezen over ge ven", zo licht activiteitenleider P. Vrisekoop van de sportstichting het doel van het project toe. De sportstichting heeft een pajc- ket samengesteld waaruit de be drijven een keus kunnen maken. Tot de mogelijkheden behoren bij voorbeeld badminton en basket bal, maar ook minder intensief be oefende sporten als golf en zweef vliegen. Voorts kan aan fitness worden gedaan en kan vier keer per jaar een conditietest-program ma worden afgewerkt. Ook voor lichting en preventie maken deel uit van het pakket. Bedrijven die belangstelling hebben, kunnen zich wenden tot de sportstichting. Deze organisatie legt contacten met verenigingen of instanties (zoals de Golfclub Zee- gersloot en het Zweefvliegcentrum Teriet), of voorziet zelf in begelei ding. Vrisekoop: "Wij hebben acti viteitenleiders in dienst, die een aantal sporten voor hun rekening kunnen nemen. Dat geldt ook voor een belangrijke zaak als preventie. Zonodig gaan deze activiteitenlei ders naar de bedrijven toe. In de meeste gevallen zal immers sprake zijn van sport overdag". De PTT heeft met de introductie van 'bedrijfssport' model gestaan voor de Alphense Sportstichting. "Daar heeft men uitstekende erva ringen, net als trouwens bij de Ne derlandse Bank, Wang en Rank Xerox. Onderzoeken bij Wang heb ben uitgewezen dat het personeels verloop dank zij de sport met tien procent is verminderd. De mensen zijn minder snel geïrriteerd en voe len zich fitter. Ook het ziektever zuim is opvallend gedaald, narrje- lijk met twintig procent. Wij zeg gen niet dat sport zaligmakend is en dat daardoor de blessures hele maal verdwijnen, maar ze kunnen wel behoorlijk worden terugge drongen. En dat levert de bedrij ven alleen maar geld op", aldus Vrisekoop. De sportstichting hoopt in sep tember met de uitvoering van het project te beginnen. Veel hangt af van de belangstelling voor het symposium van aanstaande dins dag. De presentatie van de sport stichting begint om 12.45 uur. J. Masure, voormalig adviseur be- drijfslichamelijke vorming van de PTT, W. Bronkhorst, coördinerend bedrijfsarts basisgezondheids dienst Zuid-Holland regio Leiden, en G. van Winsen, directeur van de Alphense Sportstichting, leggen uit wat het project inhoudt. Zoekactie naar Noordwij kerhouter NOORDWIJK De Noordwijkse politie en de rijkspolitie hebben gisteravond in het duingebied van de badplaats bijna twee uur ge zocht naar een man uit Noordwij- kerhout die als vermist was opge geven. Bij de zoekactie werden een motor, een jeep en een vliegtuigje gebruikt. Om 21.45 uur werd het zoeken gestaakt zonder dat de man was ge vonden. De 20-jarige Noordwijker houter, die verblijft in een psychia trisch ziekenhuis en met begelei ders op vakantie was op de cam ping Solassi in Noordwijkerhout, werd later op de avond in het cen trum van Noordwijk aangetroffen. deling ingericht waar 's morgens patiënten worden opgenomen die aan het einde van de middag weer naar huis kunnen. De Kievit: "In die patiëntenfolder staat dat wan neer er problemen zijn de huisarts moet worden geraadpleegd. Om hoeveel gevallen het gaat? Nee, dat weet ik niet, maar er wordt wel on derzoek naar gedaan". Het antwoord op de vraag of de taak van de huisarts door de invoe ring van de dagverpleging nu wel of niet zwaarder is geworden, wordt over negen maanden pas ge geven. Dan wordt de balans opge maakt en gaan de huisartsen sa men met de ziekenhuizen om tafel om te kijken waar nu precies de knelpunten zitten. Uit dat overleg moet blijken of de dagverpleging de huisarts zwaarder belast. Landelijk Als dat inderdaad zo is, dan zal de zaak landelijk worden aange pakt, verzekert De Kievit. "En als dat niet lukt, dan gaan we in elk ge val kijken of er regionaal iets aan te doen is. Er liggen plannen die het mogelijk maken om per regio geld te krijgen waarvan bepaalde (medi sche) zaken kunnen worden be taald. Maar we gaan ook met het ziekenfonds praten over deze kwestie. Dat doen we pas als we duidelijkheid hebben of er sprake is van een taakverzwaring. Indien dit zo is, ja, dan kun je met het zie kenfonds over een- vergoeding gaan praten. Kijk je me diep in mijn hart, dan verwacht ik eerder een vergoeding voor de intensieve thuiszorg dan voor de nabehande ling. van een patiënt die één dag in Dokter G.A. de Haak van het Re gionaal Ziekenfonds Leiden-Alp- hen bevestigt dat er op dit moment nog niemand kan zeggen of de huisartsen als gevolg van de dag verpleging het drukker hebben ge kregen. "Eigenlijk hebben we er te weinig ervaring mee", zegt hij. "Wellicht wordt de taak van de huisarts zwaarder als er complica ties optreden. Maar ook dat weten we niet zeker. Wat wij wel zeker weten is dat de specialisten hoe langer hoe meer de nabehandeling van een patiënt voor hun rekening willen nemen". Dubbel Die specialist, benadrukt dokter De Haak, krijgt een honorarium uitbetaald waarin zowel de verrich ting die hij uitvoert als de nazorg is inbegrepen. Als het ziekenfonds ook de huisarts een bedrag uit keert, dan wordt er dubbel uitbe taald. Maar de Amsterdamse huisart sen die aan de dagverpleging van het VU-ziekenhuis meewerkten, kregen wel een honorarium. Een precedent, noemt De Haak het. In de Leidse regio zal daarvan voor alsnog geen sprake zijn. "De huis artsen begrijpen goed dat de verze keraars iets niet twee keer gaan uit betalen". Dokter De Haak constateert dat de dagverpleging nu een paar maanden draait. "De huisartsen spelen hierin een bescheiden rol. Wanneer een huisarts te veel wordt ingeschakeld voor de nazorg van Directeur E.G. de Kievit van de Vereniging Ondersteuning Huisartsen: Over de nabehandeling i tiënt moeten duidelijke afspraken worden gemaakt". (foto v patiënten die één dag in het zieken huis hebben gelegen, dan is er in mijn ogen iets niet in orde. Dan functioneert de dagverpleging niet optimaal". Volgens De Haak is de het opzet- weest. Daardoor zijn er problemen ten van de dagverpleging niet hele- ontstaan. In veel gevallen zijn ze maal gladjes verlopen. "De huisart- gelukkig opgelost. Men kijkt ei sen", zegt hij, "zijn bij het opzetten kaar in elk geval niet vreemd meer ervan te weinig betrokken ge- aan". Initiatief Alphense Sportstichting ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Sportstichting wil het bedrijfsleven massaal in beweging krijgen. Daarvoor is het pro ject 'Bedrijfssport' ontworpen, dat volgende week dinsdag tij dens een symposium van de ondernemersvereniging VOA in de Rijnstreekhal wordt gepresenteerd. Door directies en medewer kers van bedrijven in Alphen en omgeving meer te laten bewe gen, hcopt de sportstichting het aantal blessures terug te dringen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Opnieuw wordt een brokje Al phense geschiedenis te boek ge steld. Het boek is in het kader van het veertigjarig bestaan van de Historische Vereniging Alp hen vanaf november in alle boek handels in Alphen te koop. De onlangs opgerichte Stichting Rijnlandse Historiën is de uit geefster van het boek, dat als titel 'Volk op viersprong' heeft gekre gen. Het wordt uitgegeven in een oplage tussen de 2000 en 3000 exemplaren. In het boek - bij voorinteke ning tot 5 november 24,50 gul den, daarna 29,50 gulden - wor den acht verhalen over land, wa ter en mensen uit het verleden van Alphen beschreven. Geen pure historische verhalen, maar verhalen die op een manier zijn geschreven die de 'man in de straat' aanspreekt, aldus de Al phense auteur Henk Dinkelaar. 'Volk op viersprong' is Dinke- laars eerste boek op geschied kundig terrein. Drie maanden heeft hij nodig gehad om het te schrijven. Het materiaal werd hem door geschiedkundigen uit Alphen aangeleverd. Eerder pro duceerde de Alphense auteur en kele technische werken. Het besluit om een nieuw boek over de geschiedenis van Alphen te laten verschijnen werd eind vorig jaar genomen. Twee rede nen waren daarvoor. Er waren nog slechts enkele exemplaren over van het boek 'Een nieuwe stad aan de Oude Rijn' en het ju bileum van de historische vere niging. Uit de opbrengst van het inmiddels uitverkochte boek kan 'Volk op viersprong' worden bekostigd. De naam van het nieuwe boek, dat 180 pagina's telt en veel nog niet eerder gepubliceerd fotoma teriaal, is bedacht door burge meester M. Paats van Alphen. Met de titel wordt verwezen naar de vier dorpen Alphen, Ouds hoorn, Aarlanderveen en Zwam- merdam die samen de gemeente Alphen aan den Rijn IJMUIDEN De Katwijkse schip per Adrie van Beelen moet 36 jaar terug in de tijd om zich zijn eerste overwinning in de haringrace te herinneren. Als jongmaatje bracht hij op 17-jarige leeftijd aan boord van de motorlogger Katwijk 45 'Neptunes' de eerste Hollandse Nieuwe binnen. Als schipper van de Scheveningen 123 'Holland' le verde hij gisteren die prestatie op- Hoewel het aantal schepen aan de traditionele haringrace in de af gelopen periode slonk van meer dan honderd tot de huidige acht, spreekt Van Beelen niettemin nog steeds van een spannende strijd. "Misschien nog wel spannender dan vroeger omdat je aan boord van de verschillende trawlers bijna niets van eikaars vangsten weet. Het communiceren via de scheeps- radio is er niet meer bij omdat de schippers met telefax en de gewo ne telefoonlijn in contact met de re der kunnen treden", zegt hij. Op het moment dat de 53-jarige Van Beelen in overleg met direc teur A. van der Zwan van rederij Jaczon besloot de thuisreis te aan vaarden, wist hij dan ook niet of er nog concurrentie in de race viel te duchten. Van Beelen: "Via Hilver sum 1, waarvan je op zee vaak nog meer informatie krijgt dan van de collega-vissers, hoorde ik dat ook de KW 174 'Dirk Dirk' op weg huis zou zijn. Toen hebben we de schroef er nog maar een 'klapje' bij gegeven omdat we op dat moment nog niet op volle kracht voeren. Je moet er tenslotte niet aan denken dat je met een schip als dit niets naar de haven gaat". Publiciteit Door het ongunstige tij voor de SCH 123 niet mogelijk om de eerste Hollandse Nieuwe in de thuishaven Scheveningen aan land te brengen. Voor directeur Van der Zwan van rederij Jaczon was dat de enige smet op deze haringrace, die het bedrijf ook vorig jaar al als winnaar afsloot. De eerste maatjes werden vanuit IJmuiden per vrachtwagen naar Scheveningen vervoerd, waar ze om 18.00 uur on der opnieuw grote belangstelling in de afslag werden geveild. De overwinning van de SCH 123 en de winnaars van 1986 en 1987 onderstrepen dat de haringrace de afgelopen jaren steeds meer een zaak is geworden van de grote vriestrawlers. Met hun lengte van tegen de honderd meter en de enor me vriescapaciteit aan boord, zijn deze varende visfabrieken bij uit- Scheveningen 123 'Holland' winnaar haringrace stek in staat om aan de nog steeds groeiende vraag naar haring te vol doen. Het aandeel van de kotter sector in de haringvisserij is daar door verder teruggedrongen en de ze veel kleinere schepen spelen niet echt meer een rol van beteke- Jaarklasse De eerste Hollandse Nieuwe werd door schipper Van Beelen ge vangen ter hoogte van Aberdeen, op 57.10 graden Noordenbreedte. Voor de trawler was met name de tweede trek die tussen 11.30 en 13.30 uur werd gemaakt succesvol. Toen werd een hoeveelheid van tussen de 200 en 250 kantjes haring aan boord gehaald. De eerste trek viel volgens de schipper tegen. "We zijn vrij vroeg in de ochtend naar de haring op zoek gegaan en tegen een uur of zeven zagen we be weging op onze apparatuur. De vangst die tussen 7.00 en 10.00 uur uit het water werd gehaald bestond echter voornamelijk uit onder maatse vis", zegt Van Beelen. Met de tweede trek werd wel de felbe geerde driejarige haring, ideaal om als 'maatje' te worden verkocht, binnengehaald. De ervaringen van Van Beelen stroken met het verhaal dat haring- bioloog A. Corten twee weken gele den hield tijdens een persconferen tie van het Haringcomité. Net als vorig jaar zwemt er in de Noordzee volgens Corten ook nu weer een enorm grote jaarklasse tweejarige haring rond en bij de vangst is het nauwelijks te voorkomen dat een percentage daarvan in de netten van de vissers komt. Voor Van Beelen had het overi gens maar een haartje gescheeld of zijn collega-schipper van de SCH 24 'Zeeland' de winnaar van de haringrace van 1987 was hem dit jaar opnieuw voor geweest. Een half uur nadat hij had overlegd met rederij Jaczon nam de SCH 24 con tact op met het Scheveningse kan toor. "Dat was dus op het nipper tje", zegt Van Beelen, die gen al weer met zijn schip naa visserij gronden is vertrokken. Woubrugge wil telefonische hulpdienst in Leiden steunen WOUBRUGGE - De gemeenteraad van Woubrugge stelt voor de ge meentelijke bijdrage voor de plaat selijke telefonische hulpdienst ge deeltelijk ter beschikking te stellen aan de telefonische hulpdienst in Leiden. De Leidse hulpdienst heeft geldgebrek. Volgens het plan zou 550 gulden, veertig procent van de gemeentelijke bijdrage, naar de noodlijdende hulpdienst moeten gaan. Het voorstel wordt donder dag in de raad behandeld. Sinds de invoering van de wel zijnswet in januari 1987 kampen verscheidene telefonische hulp diensten met geldproblemen. De hulpdiensten in Zuid-Holland heb ben dit jaar een gezamenlijk tekort van 150.000 gulden. In 1989 hoeven de gemeenten geen bijdrage meer te geven en zullen het rijk en de provincie de hulpdiensten onder steunen. Weinig kans op volgende Olympia Tour in Noordwijk NOORDWIJK - Het is niet waar schijnlijk dat de organisatoren van Olympia's Ronde volgend jaar op nieuw toestemming krijgen een etappe van de wedstrijd tijdens de Pinsterdagen in Noordwijk te laten verrijden. De wedstrijd is een te zware belasting voor het dorp, dat in verband met het strandbezoek toch al veel drukte te verwerken heeft. Loco-burgemeester J. Be- dijn erkende gisteravond tijdens de vergadering van de gemeente raad dat het college zich heeft ver keken op de gevolgen van het eve nement. Het afgelopen weekeinde werd de bloemenbadplaats overspoeld met toeristen. Het prachtige strandweer lokte tienduizenden naar de bloemenbadplaats. Boven dien trok de wielerronde tiendui zenden 'fietsliefhebbers'. Vele au tomobilisten stonden meer dan twee uur in files op de wegen naar het dorp. Hoewel er zondag 15 poli tiemensen extra werden ingezet, bood de badplaats een chaotische aanblik. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie vroeg zich zondagmiddag af of het wel zo ver standig was Olympia's Ronde met Pinsteren in Noordwijk te laten verrijden. WOENSDAG 25 MEI Alphen avondvierdaagse trainings wandeltocht. over 5. 10 of 15 km, uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. Warmond door drs. Jetty van der Sterre. aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Warmond A|phen ieI«a«5se' ySa optocht jeugd Alphense Boys sen 18.00 en 18.30 uur bij t Tref- Wk d00r A|phen ter gelegenheid van Leiderdorp parochiedag voor ouderen, aanvang 14.00 uur in de Mens- wordingkerk. Heelblaadjespad. Warmond avond drie-daagse, start tus sen 18.00 en 18.30 uur bij 't Tref punt, laatste avond: met muziek. aanvang 20.15 uur in de Warenar, Kerkstraat. ZATERDAG 28 MEI vertrek tussen 18.00 tot 19.30 uur bij de Sint Jozefzaal, Paradijslaan. Katwijk voorlichtingsavond door de Reumapatiëntenvereniging, aan vang 19.30 uur in gezondheids sen 18.00 en 18.30 uur bij 't Tref- DONDERDAG 26 MEI Katwijk uitwisselingsconcert mmv het film Top Gun', aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijn singel. tweede avond koppelklaverjas- toernooi van De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in de Muzen- - i aaJolcJci i-lüCM iuui bij laid- H 0* orgelconcert door Simon Stel- tenmsvereniging Steeds Vooruit, M ling. Adventskerk, Julianastraat, aanvang 20.00 uur in sportzaal aanvang 20.15 uur. Klim Op, Endepoellaan. Mw Iffi einde recordpoging klaverjas- flSI sen in café't Fust, Prins Hendrik- VRIJDAG 27 MEI straat om 23 00 uur. open huis in verpleeghuis 'Ley- thenrode', van 14.00 tot 18.00 uur. Voorschoten markt van tweedehands boe ken ten bate van Amnesty Interna- wijn en kaas, aanvang ca. 20.30 uur in de Leerhoeve. klaverjastoernooi bij Kommuni- katie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt, Herenweg. Alphen landelijke fietsdag over 30 km, Avanti, start tussen 9.00 en 13.00 uur in sportpark Zegersloot, West- kanaalweg. open dag streekmuziekschool, centrum Hoornes, Groen van Prjnstererweg 61. mannenkoor Ritmeester uit Vee> nendaal, aanvang 20.00 uur in de Vredeskerk, Voorstraat. hof. Voorschoten contactavond ruilvereniging 0 tik Boskoop Alkemade, aanvang 19.00 uur in vlooienmarkt in de Beurshal, de Lindehoeve, Burg. van der dialoog: 'De ware vriend', van Carlo Goldini, met muzikale me- Jorisplein, van 11.00 tot 16.00 informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 Lelden dia-lezirig over Pieter Bruegel, venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. GENDA 22°°» venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. 'Dopo Emilio', met authentieke 18e eeuwse Italiaanse muziek, school, Anna van Buurenlaan, van 9.30 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16