TAD LEIDEN Ook in avonduren controle op parkeren in binnenstad LEIDSCH DAGBLAD Na klachten vergiuininghouders Marktterrein voortaan met paaltjes afgesloten Bouw Schubertlaan bijna klaar Toch proces-verbaal Willem Alexander 'Watertaxi' uitgebrand Ruzie tussen klant en taxichauffeur Man met bierglas bedreigd Leidenaar overvallen D66wil actie college tegen slecht verkeers- onderwijs Landelijke fietsdag s WOENSDAG 25 MEI 1988 LEIDEN De Leidse poli tie gaat met ingang van 1 ja nuari 1989 in de avonduren strenger controleren op fout parkeren. Hoe vaak de extra controles plaats hebben, is niet bekend. Het college van B en W moet daarover nog een besluit nemen. De intensivering van de controle werd gisteravond tijdens een infor matie-avond voor bewoners van Pancras-West aangekondigd door inspecteur van politie B. Wijbenga, die is belast met parkeer-aangele- genheden. In de buurt rond de Hooglandse Kerk hebben bewo ners veel klachten over fout parke ren. Vaak is er voor vergunning houders geen plaats beschikbaar. Juist in de avonduren wordt er nauwelijks gecontroleerd, uitge zonderd op donderdagavond (koopavond). Volgens Wijbenga blijft controle uit omdat de parkeerpolitie alleen overdag werkt. De handhaving van het parkeerbeleid in de avonduren is eigenlijk een taak van de 'gewo ne' politie, die daar door het vele werk vaak niet aan toekomt. De po- Om schoonmaak mogelijk te maken LEIDEN De gemeente Leiden gaat het gedeelte van de binnen stad waar op woensdag en zaterdag de markt wordt gehouden met paaltjes afsluiten. Op die manier wordt de reiniging van het markt- - terrein na sluiting van de markt vergemakkelijkt. Ook wil de ge meente met de afsluiting voorko men dat er auto's het gebied inrij den tijdens markturen. Volgens A. van Paridon van de dienst havens en warenmarkten komt het de laatste jaren steeds va ker voor dat bewoners hun auto op het marktterrein parkeren, terwijl het gebied nog niet is schoonge maakt. Ambtenaren van de reini ging die daarover een aanmerking maken, worden soms agressief be jegend. "Het is een aantal maal bij na tot een handgemeen gekomen", aldus Van Paridon. Door de maat regelen kunnen bewoners het markterrein pas op na het schoon maken. Bijkomend voordeel is dat de dienst havens en warenmarkten de sluitingstijd van de markt beter in de hand heeft. De auto's van de kooplui die gaan inladen, worden op een vast tijdstip toegelaten. Het is niet meer mogelijk dat standhou ders eerder vertrekken. Van Parid on noemde dat laatste overigens een niet zo'n groot probleem. Wel zei hij dat het nogal eens voorkomt dat auto's zomaar het marktterrein op rijden. Het is nog niet zeker waar de paaltjes exact worden geplaatst. De gemeente overweegt om ook de Nieuwstraat bij de Hartesteeg en de Hooglandse Kerkgracht ter hoogte van de Moriaansteeg op za terdag af te sluiten. N. Blonk, die binnen dat gebied een garagebe drijf heeft, kondigde gisteravond tijdens een informatie-avond aan die afsluiting met alle middelen te zullen aanvechten. Hij zei tevens uit te zoeken of hij kans had op een schadevergoeding van de gemeen te. De meeste aanwezigen zagen net als Blonk de extra afsluiting niet zitten. Volgens Van Paridon heeft die tot voordeel dat de Beschuit steeg en een gedeelte van de Nieuwstraat beter geschikt zijn voor marktkramen. De gemeente ambtenaar stelde dat de kramen op dat gedeelte van de markt zijn ver dwenen wegens problemen met het verkeer. litie hoopt dit nu op te lossen door de parkeerpolitie ook bepaalde avonden te laten werken. "Vermoedelijk zal dat op steeds verschillende avonden zijn. Hoe vaak precies is nog niet te zeggen. Dat is afhankelijk van de beschik bare financiën. Met de avondcon troles is namelijk extra geld ge moeid". aldus Wijbenga. In de Nieuwstraat en omgeving is in de avonduren vaak geen door gaand verkeer mogelijk door fout geparkeerde auto's. De verkeerd gestalde auto's belemmmeren ook de doorgang voor ambulances en brandweerwagens. Volgens de be woners is er de afgelopen twee jaar in de wijk echter geen auto meer weggesleept. Inspecteur van poli tie Wijbenga zei er naar te streven meer van de 'Wegsleepregeling' ge bruik te maken in de Nieuwstraat en omgeving. Wel wees hij er op dat auto's alleen kunnen worden weg gesleept indien zij de doorstroom van verkeer belemmeren of onvei ligheid tot gevolg hebben. De directie verkeer van de ge meente kondigde gisteravond aan de werking van het parkeerregiem dit najaar te evalueren. Dat gebeurt vermoedelijk niet door de gemeen te zelf, maar door een extern bu reau dat in verkeerstechnische za ken is gespecialiseerd. De Schubertlaan met op de voorgrond de in aanbouw zijnde woningen. LEIDEN - De bouw van 84 wonin gen aan de Schubertlaan nadert zijn voltooiing. Over de woning bouw op deze plek is heel wat te doen geweest. Een nj^erderheid onder de bewoners van de Schu bertlaan had bezwaar tegen de nieuwbouw omdat dit ten koste gaat van groen in de wijk. Zij heb ben fel geageerd tegen de gemeen telijke plannen. De leden van de raadscommissies voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening vinden de nieuwbouw evenwel Wethouder Tesselaar (Volks huisvesting) sloeg vorig jaar de eer ste paal voor de woningen die zijn neergezet in soort hofjesvorm. Na voltooiing van de bouw wordt het terrein rond de woningen opnieuw ingericht. Het is de bedoeling van de gemeente het gehele terrein tot voetgangersgebied te maken. De inritten zullen dan ook met paaltjes worden afgesloten. Sommige van deze paaltjes worden uitneembaar gemaakt zodat de huizen, indien nodig, wel met de auto bereikbaar zijn (bijvoorbeeld bij het verhui zen). Rondom de nieuwbouw, en ver derop bij de hoek met de Apol- lolaan, zullen parkeerplaatsen wor den aangelegd. Ook zullen in het komende plantseizoen een aantal nieuwe bomen worden geplant. De bewoners kunnen nog op deze in richtingsplannen van de gemeente reageren. LEIDEN Tegen prins Willem Alexander is toch proces-verbaal opgemaakt. De persofficier van justitie, mr. H.M. Vos, van het ar- LEIDEN - De taxi die een jaar lang in het Galgewater heeft gedreven, is gisteravond om half negen totaal uitgebrand. De brand is vermoede lijk aangestoken. Men heeft vlak voor het uitbreken van de brand zes jongens zien wegrennen. De taxi is inmiddels uit het water ge haald. rondissement Den Haag deelde dit gistermiddag mee. Vos kon nog niet zeggen of tot vervolging van de kroonprins wordt overgegaan. Hij verwacht dat daarover over enkele dagen wordt beslist. De prins kan net als iedere Ne derlander vervolgd worden we gens overtreding van de wet. Op de vraag of onze kroonprins in begin sel zal moeten „boeten" als hij za terdagmiddag inderdaad een over treding blijkt te hebben begaan toen hij met zijn auto in een sloot belandde, antwoordt een woord voerder van de Rijksvoorlichtings dienst bevestigend. Ons strafrecht geldt evenzeer voor leden van het Koninklijk Huis als voor ieder an der. Echter: gelijke monniken, gelij ke kappen. En dat betekent dat ook voor de kroonprins geldt dat de of ficier van justitie de beslissing kan nemen wel of niet te vervolgen. De officier kan de zaak seponeren bij gebrek aan bewijs of in het alge meen belang. Vervolgen kan zowel betekenen dat een schikking wordt aangeboden (boete) als dat een zaak voor de rechter wordt ge bracht. De kroonprins kwam bij een on geval zaterdagmiddag aan de Leid se Plesmanlaan in de gracht te recht bij het voormalige Legermu seum. Getuigen hebben verklaard dat de prins bij het ongeval zeker 80 kilometer per uur moet hebben gereden. De prins bleef bij het on geluk ongedeerd, zijn auto (een Corpskapper "Wie had gedacht dat een kap pertje uit Leiden op die manier in Japan zou worden ontvangen? Ik stond er helemaal versteld van", zegt J.A. Pijnacker. Hij is gisteren met zijn vrouw terugge keerd van een reis naar Japan. Op de laatste dag van die vakan tie bezocht hij nog de opening van een tentoonstelling over Von Siebold. Nu weten veel mensen in Ne derland niet wie Von Siebold was. Dat is bijvoorbeeld de man die ooit het museum voor Vol kenkunde (Steenstraat) stichtte. Hij was omstreeks 1823 een van de zeer weinige Europeanen die in Japan werkzaam was. Bij de bewoners van dat land was hij zeer geliefd omdat hij hen van hun oogkwalen afhielp. Daar naast was hij een belangrijk ken ner van de Japanse cultuur en heeft belangrijke kunstschatten naar Nederland versleept. In Ja pan is hij in ieder geval een be roemdheid aan wie een grote ex positie is gewijd in de stad Na- goya. Von Siebold ging na zijn ver blijf in Japan in Leiden aan het Rapenburg wonen. Op nummer 21 om precies te zijn. daar waar nu het kantongerecht is gehuis vest. Dat is vlak naast de salon van Pijnacker, die bij studenten grote bekendheid geniet omdat hij Corpskapper is. Hij is ook in het bezit van het Corpswapen. Het voormalige huis van Von Siebold stond in Japanse dagbla den en posters. Toen die Japan ners in de gaten kregen dat Pijn acker de eigenaar was van dat schattige winkeltje naast de mo numentale woning van Von Sie bold, was de boot aan. "Ja, ik was meieen goed in de picture. Mijn vrouw en ik hadden gelijk een hele cameraploeg op ons lip. Daarnaast waren er ook nog wat fotografen. Of we zus en of we zo wilden staan. Ik vond het allemaal heel indrukwek kend. Ze vroegen ons van alles. Ook wat mijn beroep was. Ik dacht: als ze horen dat ik een een voudig kappertje ben nokken ze wel af. Maar nee, mijn vrouw en ik werden als vorsten behandeld. Ik denk dat ze op de een of ande re manier toch wel respect heb ben voor ondernemers". "Nou heb ik dinsdag nog met mijn gastheer gebeld en die zei dat mijn vrouw en ik met onze gezichten in verschillende lande lijke dagbladen staan. Ik heb ze nog niet gezien, maar mijn gast heer beloofde dat hij de knipsels zou opsturen", aldus een opge wonden Pijnacker. Wat Pijnacker minder leuk vond was dat hij niet met de Ja panners kon converseren. "Het waren net marsmannetjes, ver domd als het niet waar is. Er was geen gesprek met die lui aan te knopen, want ik verstond er niets van. Alleen met mijn gast heer konden mijn vrouw en ik nog wat praten in het Engels". Hij vond Japan ook wel erg duur. "Hou maar op. Voor een pilsje moesten we wel 12 gulden neer leggen. Ook het eten was bijna niet te betalen. Je moet weten dat de lonen in Japan erg hoog zijn en die mensen kunnen zich dat wel veroorloven". Corpskapper Pijnacker was uitgenodigd door de Japanner Inagaki - die vroeger een kamer huurde boven zijn salon - om naar het land van de rijzende zon te komen. "Die man heeft hier tien maanden aan het farmaceu tisch instituut gewerkt. Hij is nu naar Japan teruggegaan, maar we hebben nog wel contact met elkaar. Nee, ik zal niet snel nog een tweede keer naar dat land Corpskapper Pijnacker voor zijn salon aan het Rapenburg met een Japanse krant in zijn handen. Links het gebouw van het kantongerecht waar Von Siebold heeft gewoond. (foto Jan Holvast» gaan. Nogmaals, je kunt niet met ze praten. Nu ben ik helemaal geen prater, maar dit was niet leuk", aldus Pijnacker. Stadswandelingen De VW kan opgelucht adem ha len want de stadswandeling die het pas opgerichte Gilde Leiden wil organiseren, zal niet gaan concurreren met de beroepsgid- sen. Enige tijd geleden plaatste de vrijwilligersorganisatie een oproep voor Leidenaars die 55- plus zijn en de stad een beetje kennen om gids te worden bij een stadswandeling. Volgens tij delijk coördinator J.J. Ravelli van Gilde Leiden is het slechts de bedoeling om kleine groepjes door de stad te gaan leiden. "Je moet het eerder zien als: 'opa gaat met de kleinkinderen naar de stad' of 'oom neemt neef je mee'. We gaan geen rondlei dingen doen in historische ge bouwen of beroepsmatige toch ten organiseren met grote groe pen toeristen. Dat laten we over aan de VW. We hebben met die instelling dan ook een goede sa menwerking", aldus Ravelli. Hij heeft geen idee wie nu ge ïnteresseerd zullen zijn in derge lijke wandelingen. "Ik denk mensen die gezellig een tochtje door de stad willen maken en daarbij wat willen opsteken. We maken er ook geen al te lange tocht van. Na anderhalf uur of zo gaan we ergens een kopje koffie drinken". Gilde Leiden is een organisatie die bedoeld is voor mensen die de 55 jaar zijn gepasseerd, maar zich nog vitaal voelen. Zij vor men in de gedachtengang van Gilde Leiden de aanbieders. De groep die van de diensten gratis gebruik maken heten vragers. Het gaat daarbij nadrukkelijk niet om 'klusjes' maar eerder om het overbrengen van ervaring en kennis die vroeger in een beroep of hobby zijn opgedaan. Volgens Ravelli doen de aan bieders het om anderen te hel pen, maar toch ook wel een beetje voor zichzelf. "Als je uit een beroep stapt moet je oppas sen dat je niet in een isolement komt. Je hebt plotseling veel minder sociale contacten en met het Gilde blijf je meer in het le ven staan". Het Leidse Gilde is opgericht naar het model van Gilde Amsterdam. Inmiddels zijn er 50 van dergelijke filialen in het land. Ford Sierra met vierwielaandrij- ving met een waarde van 80.000 gulden) is total-loss. Persofficier Vos sluit niet uit dat de zaak juist zeer snel door justitie wordt afgewikkeld nu er een zo be kend persoon bij is betrokken. "Voor de afwerking van de zaak maakt het natuurlijk verschil of het gaat om mijnheer Jansen uit Nijmegen of om Prins Willem Alexander". Vos denkt dat het voor de hand ligt dat er een schik king wordt getroffen. Het technisch onderzoek aan de wagen van de prins is nog niet afge rond. De Leidse politie hoopt woensdag in de loop van de dag de uitslag van het onderzoek te kun nen meedelen. LEIDEN - Een Leidse taxichauf feur wordt ervan verdacht een 23- jarige man uit Ter Aar in elkaar te hebben geslagen. Het slachtoffer zou de taxikosten van 91 gulden niet hebben willen betalen. De man zou bovendien als wanbetaler bekend staan bij de taxichauffeurs. De bewoner uit Ter Aar heeft hoofdletsel opgelopen en is voor nader onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Vol gens de politievoorlichter zal de man waarschijnlijk aangifte doen wegens mishandeling. LEIDEN - Een Amsterdammer (38) die vannacht om één uur zijn auto op de 2de Binnenvestgracht par keerde, is bedreigd door een 23-ja- rige Leidenaar met een bierglas. De man en de Leidenaar kregen ru zie nadat de jongen de auto met een bierglas beschadigde. De eigenaar van de auto eiste een schadever goeding die de jongen niet'wilde betalen. Tegen de Leidenaar wordt proces-verbaal opgemaakt. LEIDEN Een 44-jarige man uit Leiden is gisteravond tegen kwart voor acht in de Haarlemmerstraat beroofd door drie mannen. De overvallers pakten de Leidenaar vast en dwongen hem tegen een muur te staan. Ze maakten hem zijn portemonnee afhandig, waarin een bedrag van twintig gulden zat, en maakten zich met het geld uit de voeten. Van de drie mannen, allen vermoedelijk rond de twintig jaar oud, ontbreekt nog elk spoor. LEIDEN Raadslid Hoekema van D66 wil dat het college van B en W stappen onderneemt te gen het slechte verkeersonder- wijs op Leidse scholen. Aanlei ding zijn de 'bedroevend slech te' resultaten van Leidse scho lieren op basisscholen en in het voortgezet onderwijs. In schrif telijke vragen aan het college pleit hij ervoor dat samen met de politie plannen worden ge maakt om de kwaliteit van het verkeersonderwijs op te krik ken. Vorig jaar diende Hoekema al een motie in over het belang van verkeersonderwijs op Leidse scholen. Die motie werd door de raad aanvaard. B en W wezen er toen echter op dat het moeilijk zou zijn om verkeers onderwijs verplicht te laten zijn in het voorgezet onderwijs, om dat het vak geen deel uitmaakt van het verplichte pakket. Nu blijkt volgens Hoekema dat de kennis van verkeersregels niet alleen in het voortgezet onder wijs maar ook op de basisscho len veelal tekort schiet. De Leidse politie zei enkele weken geleden geschokt te zijn door de slechte resultaten die werden behaald bij het schrifte lijk verkeersexamen. Bijna een vijfde deel van de deelnemende leerlingen kwam niet door het examen. Van een Leidse school zakten maar liefst 15 van de 17 leerlingen. De politie wees de slechte kwaliteit van het onder wijs aan als oorzaak van de slechte resultaten. De politie kondigde toen stappen aan om de kwaliteit van het verkeers onderwijs te verbeteren. LEIDEN - De ANWB houdt zater dag 28 mei in samenwerking met de TROS en de VW de vijftiende landelijke fietsdag. Er zijn twee honderd opstapplaatsen en 140 fietsroutes. Staatssecretaris D.J.D. Dees van het ministerie van wel zijn zal om half tien 's ochtends in Tilburg het officiële startsein ge- De fietsdag is erop gericht dat deelnemers op sportieve wijze re creëren en genieten van de natuur. Een ander doel is geld bijeen te brengen voor de Hartstichting. Die heeft het geld nodig voor het orga niseren van vakanties 'De Har tenark' in Bilthoven voor kinderen met een aangeboren hartafwijking. De voor deelname noodzakelijke beweegpas en de bijbehorende routebeschrijvingen zijn .op elk postkantoor en op de ANWB- en VW-kantoren te koop. Kosten: 4,50 gulden. De Landelijke fietsdag is meteen de start van de 'Way of Life-cam- pagne', georganiseerd door ANWB, TROS en de Nederlandse Hartstichting. Deze gezondheids campagne duurt dertien weken. Muziekfestijn in Stadsgehoorzaal LEIDEN De Streekmuziek- school houdt komende zaterdag een groot muziekfestijn in de Stadsgehoorzaal. De manifestatie, waaraan docenten en leerlingen meewerken, is bedoeld als afslui ting van het schooljaar. Het muziekfestijn wordt zater dagochtend om 10.00 uur geopend door een fanfare. In de Stadsge hoorzaal kunnen belangstellenden alle informatie verkrijgen over de Streekmuziekschool. In verschil lende zalen zijn er optredens van ensembles en kamermuzikanten. Er worden verschillende soorten muziek gemaakt. Een van de belangrijkse attrac ties is de instrumentenmarkt. Die is niet bedoeld voor de handel in in strumenten, maar om belangstel lenden met de verschillende mu ziekinstrumenten te laten kennis maken. In de grote zaal van de Stadsge hoorzaal vinden overdag de open bare repetities plaats voor het avondconcert, dat om 19.30 uur be gint. Op het programma staan frag menten uit de operette The Mikado van Gilbert en Sullivan door zang leerlingen van Leny Stevens-Rid derhof met begeleiding van het Jeugdkamerorkest onder leiding van Henk Briër. Ook wordt er een aantal instrumentale werken op het programma, uitgevoerd door de verschillende ensembles apart. De muziekdag wordt afgesloten met een optreden van de Art Bird Big Band onder leiding van Joop van der Louw. De toegang tot het muziekfestijn is overdag gratis, 's Avonds bedraagt de toegangsprijs drie gulden. Kinderen, CJP'ers en 65-plussers betalen 1,50 gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13