Fatal Flowers is depro Veel Britse jongeren zijn 'aan de lijm' Bentazon Nederlandse plaat in Woodstock opgenomen Vrij veilig op vakantie Feestweek Leids gymnasium RUGDEKKING - voiH nu een vtrM c3n en met voorwt uom |e k woitfi wiLirftr tv Mwo... wou.. v{ei oeiuk jmid Hmittowcv Geef de toocd tl id op- WOENSDAG 25 MEI 1988 PAGINA II Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 ACHTERGROND Steeds vaker laten de waterlei dingbedrijven in Nederland noodkreten horen over de ver vuiling van het grond- en ri vierwater. Het wordt door de giflozingen van de chemische industrie en de landbouw bijna onmogelijk om nog veilig drinkwater te maken. Als er niets gebeurt, zijn over een aantal jaren het Rijnwater en het grondwater onbruikbaar en zit het zo waterrijke Nederland zonder drinkwater, aldus de waterleidingbedrijven. Naast de landbouw, die met het uitrijden van de mestover schotten en grote hoeveelhe den bestrijdingsmiddelen het grondwater verontreinigt, is de chemische industrie langs de Rijn (onze belangrijkste wa terbron) de grote boosdoener. Onlangs kwam de chemiegi- gant BASF in de publiciteit door de illegale lozing van het gif bentazon. Het bedrijf loost dat willens en wetens al jaren op de Rijn. De drinkwaterbe drijven van Amsterdam en Noord-Holland (waarvan een deel van de Bollenstreek zijn water betrekt) kwamen daar achter door een nieuwe, betere opsporingsmethode. Ze hebben daar geruime tijd hun mond over gehouden, mede omdat verwijdering van het gif een investering ruim 100 miljoen gulden vergt. Onlangs lekte het nieuws echter toch uit. De vloedgolf van negatieve publiciteit bracht BASF er vo rige week toe de lozingen van bentazon te verminderen. Daarnaast bouwt BASF een speciale zuiveringsinstallatie waardoor binnen twee jaar de lozing terugloopt tot 10 procent van de huidige hoeveelheid. De affaire is illustratief voor het probleem waarmee de wa terbedrijven kampen: zo lang ze niet weten welke gifstoffen er worden geloosd, kunnen ze er ook niet op controleren. Bentazon kwam dankzij de nieuwe opsporingsmethodes toevallig boven water, maar de De giflozingen in de Rijn heb ben altijd veel demonstraties uit gelokt. Tussen het Zwitserse Ba zel en het Westduitse Breisach een menselijke keten van zo'n zestig kilometer. (foto and waterbedrijven zijn er zeker van dat er nog veel meer giftige stoffen in de Rijn worden ge loosd die op dit moment niet of nauwelijks kunnen worden op gespoord. Van de 300 land bouwgiffen die in Nederland worden gebruikt, zijn er met de huidige opsporingsmethoden bijvoorbeeld slechts 60 in het drinkwater terug te vinden. Vandaar dat directeur Mar- tijn van de Vereniging van Wa terbedrijven (VEWIN) een lijst wil van alle stoffen die de che mische bedrijven in de grote ri vieren gooien. Alleen dan we ten de waterbedrijven waar ze op moeten controleren en kun nen ze echt veilig drinkwater maken. De kans dat ze hun zin krijgen is echter klein, omdat de chemische industrie weigert mee te werken. Die beroept zich vooral op het bedrijfsbe lang: zeggen wat ze lozen (of: welke stoffen ze gebruiken om hun chemische produkten te maken) is bijna hetzelfde als de 'recepten' aan de concurrentie geven. Die kan ze dan goedkoop namaken. Maar in feite zijn ze vooral bang dat ze dan dure zuiveringsinstallaties moeten bouwen. Die rekening schuiven ze lie ver door naar de waterbedrij ven, die de kosten op hun beurt weer moeten doorberekenen aan de consumenten. In het ge val van bentazon gebeurt dat al. Om het bentazongehalte enigszins te beperken, hebben de waterbedrijven al ruim 4,5 miljoen aan extra filters uitge geven. Dat betekent dat de wa- terprijs binnenkort omhoog gaat. Martijn vindt dat onaan vaardbaar. Niet alleen omdat de consument zo uiteindelijk betaalt voor wat het bedrijfsle ven loost, maar vooral omdat veilig drinkwater uiteindelijk voor iedereen letterlijk van le vensbelang is. Voordat de wa terbedrijven hun zin krijgen, zal er echter nog heel wat wa ter door de Rijn stromen. Mét LONDEN (GPD) - Wordt het opsnuiven en vervolgens inade men van de luchtjes van alle mo gelijke chemische produkten de grote puberepidemie? In Enge land begint men in deze termen te denken nu gebleken is dat daar wekelijks gemiddeld twee kinderen omkomen als gevolg van verslaving aan wat in de volksmond ook wel 'lijmsnui- ven' wordt genoemd. Toegegeven wordt dat voor een juist beeld van het misbruik onvoldoende gegevens ontbre ken. Maar uit de informatie die nu voorhanden is, wordt opge maakt dat landelijk een op de tien kinderen, in leeftijd vari ërend van 10 tot 17 jaar, in ieder geval aan het opsnuiven van che mische en vaak giftige luchtjes begint. En dat in de hoofdstad Londen en naaste omgeving zelfs een op de vier kinderen er mee experimenteert. Een aantal jongeren legt in een informatief videofilmpje uit waarom ze snuiven. Het gaat om de kick van de hallucinaties, het zoeken naar iets nieuws, of ge woon het meedoen met de ande ren omdat je anders voor slappe ling, paard en zelfs lafaard wordt uitgemaakt. Om uit het opsnui ven het hoogste rendement te ha len, wordt vaak een plastic zak over het hoofd getrokken, wat de kans op vergiftigingsverschijn selen vergroot. De videofilm is een initiatief van de particuliere organisatie Re-Solv die zich speciaal richt te gen misbruik van oplosmiddelen en andere vluchtige vloeistoffen, die schadelijke effecten kunnen hebben. De mogelijkheden van het snuiven zijn groot. Voorbeel den: lijm, bepaalde verf- en lak- soorten, peut, nagellak, schoen smeer, brandblusmiddelen, deo- doranten, haarsprays, benzine etcetera. De bedoeling is nu om door de videofilm de waarschuwing te gen wat de Engelsen 'glue-snif- fing' noemen, landelijk uit te dra gen. Via de televisie in het alge meen, maar ook meer gericht via de scholen en ouderorganisaties. In verband hiermee zijn ook ver schillende brochures samenge steld, die de ouders opmerkzaam AMSTERDAM - Een schitterende lentedag. Trapgevels weerspiegelen dansend in het grachtwa ter. Ontblote bovenlijven en volle bierglazen op de terrassen. En op deze dag verschijnt het derde al bum van de Nederlandse rockgroep Fatal Flowers, opgenomen in het legen darische Woodstock en geproduceerd door de al even legendarische Mick Ronson. Zanger/song schrijver Richard Janssen moet wel in de wolken zijn. door Peter de Bruijn "Nee, dat ben ik niet", zegt Jans sen en doet niet eens een poging tot een glimlach. Hij zit er ook wat troosteloos bij in het hoekje van het café. Dan komt het nieuws: gitarist Dirk Heuff heeft zojuist de groep verlaten. Heuff, die verantwoordelijk was voor de karakteristieke Hendrix-ach- tige scheur-soli. "De reden?" Janssen haalt ontwijkend de schouders op. "laten we het er op houden dat dit voor de gezond heid van beide partijen beter is". Het verklaart ook de afwezig heid van drummer Henk Jon kers en bassist Geert de Groot bij het interview. Die zijn druk bezig om in de oefenruimte de - tijdelij ke - gitarist René van Barneveld (ex Ga-Ga, Urban Dance Squad) in te werken, want over drie da gen moet er al weer gespeeld worden. The show must go on. "Ja we gaan door natuurlijk", zegt Richard. En. terwijl hij pro beert te glimlachen "Ik ben niet iemand die snel bij de pakken neerzit". Toch heeft hij moeite genomen om zijn hoofd goed bij het gesprek te houden. Maar hij weet dat er gepraat moet worden nu Johnny D. is back, het nieuwe album van de Flowers, in de win kel ligt. Een uitstekende plaat, vol gedreven jaren zeventig rock. Evenwichtiger dan de voorgan ger Younger Days, maar niet we zenlijk anders. "Dat hoeft wat ons betreft ook niet", reageert Janssen. Het ge sprek stokt vaak. "Je hebt als band een eigen sound en die ver andert in de loop der jaren heel geleidelijk. Niet zo snel dat we nu ineens reggae zouden spelen, of zo. We hadden ook met een su perglad geproduceerde plaat a la Bryan Adams uit Amerika terug kunnen komen. Maar daar heb ben we heel bewust niet voor ge kozen. Mick Ronson houdt daar trouwens ook niet zo van. Die zocht zelfs meer naar de ex tremen dan naar de gemiddel den". Mick Ronson De naam is gevallen. Mick Ronson. Ooit gitarist bij Bowie's legendarische Spiders from Mars en op Lou Reeds klassieke Transformer-album, en als je met zulke legenden werkt, wordt je er automatisch zelf ook een. Ronson stond allang op het verlanglijstje van de Flowers. En na het over en weer sturen van wat tape-jes en contracten was de zaak snel beklonken. "Hij is zowel producer als muzikant, dat sprak ons wel aan. En hij is sterk gitaar-rock 'n roll georiënteerd", verklaart Richard de keuze. "En hij bleek ook in de praktijk geen dominante persoonlijkheid. Eer der iemand die je stimuleert om het beste uit jezelf te halen". "Dat we in een studio in Wood stock hebben opgenomen is puur toeval. Ronson woont daar en het was finacieel en organisa torisch gewoon handiger dat wij daar heen gingen dan dat hij naar Nederland moest komen. Hij kent daar ook alle muzikanten en dat was heel handig". Richard legt de plaat op tafel die hij een half uur eerder ook zelf voor het eerst gezien heeft. Opvallendste naam bij de rij 'gastmusici' is die van John Se bastian. De John Sebastian van Lovin' Spoonful? "Jazeker. Die woont daar ook, vlak naast de studio waar wij werkten. Mick kende hem en vroeg hem voor wat mondhar monica-werk en fingerpickin'-gi- taarpartijen. Hij was heel aardig, precies zoals je je hem voorstelt. Alleen wat breder dan vroeger; iets meer uitgedijd". "Toen we daar aankwamen hadden we geen idee dat zoiets zou kunnen. We dachten wel dat we meer van Amerika zouden zien, maar daar is niets van geko men. Zelfs geen Woodstock-be- devaart, nee. Het was hard wer ken. Een kluizenaarsbestaan: op staan, eten, studio in en daarna weer slapen. Alleeen die bassist - Tony levin - zijn we op een vrije avond nog in een kroeg tegenge komen. Woodstock is een verza melplaats voor muzikanten, en aan de kapitale huizen te zien vooral voor muzikanten die 'bin nen' zijn. Richard woelt met zijn vingers door zijn zwarte haar. Er valt weer een stilte. Samen met Claw Boys Claw zijn Fatal Flowers de enige groepen uit de 'Amster damse gitaarschool' van een jaar of drie vier geleden, die met be hulp van een grote platenmaat schappij doorgebroken is naar een breder publiek. Maar het succes is broos, de positie wan kel en de business hard. Op het cafétafeltje ligt nog steeds het nieuwe album met een anonieme rocker op de klaphoes. "Ja dat is Johnny D.", zegt Ri chard. "Door de hele plaat loopt een soort rode draad: verloren idealen - ja, zeg maar sixties idea len - in relatie tot de rock 'n roll. En dat heb ik een beetje opge hangen aan die imaginaire figuur Johnny". "Je schrijft toch vooral over de dingen die je dagelijks bezig houden. En ik speel full-time in een rockband. Daar putje dan je inspiratie uit. Maar die Johnny- figuur is absoluut niet autobio grafisch. Hij is veel öuder dan ik; iemand die niet echt meer in de ze tijd past. het hele verhaal heeft iets van een typische B-film. In het slotnummer zingt Johnny ook op z'n eigen begrafenis. Om dat we het album met een knip oog willen afsluiten. Het moest niet helemaal zo'n depro-plaat worden". Pijn gif- SJAAK SMAKMAN "En nu verder? Je blijft mu ziek maken, dat is je leven. We zijn weer een beetje terug bij af en dat is geen slecht uitgangs punt. Vaak heel inspirerend zelfs". Richard lacht, maar het doet zichtbaar pijn. Nieuwe voorlichtings campagne UTRECHT - De stichting Seksu eel Overdraagbare Aandoenin gen (SOA) is een nieuwe publici- teitscampgane gestart in de strijd tegen de dodelijke ziekte aids. De Vrij Veilig op vakantie campagne is een vervolg op twee eerdere acties die vooral gericht zijn op voorlichting aan jonge- Omdat jongeren meer wisse lende contacten hebben dan ou deren en omdat wisselende con tacten een verhoogd risico op aids en geslachtsziekten met zich meebrengen richt de nieuwe campagne zich vooral op jonge ren. De keuze voor de vakantie periode werd gemaakt omdat wisselende contacten dan vaker voorkomen. Daarbij komt dat de kennis over aids bij buitenlandse jongeren misschien niet altijd even optimaal is. Bij onder meer postkantoren, bibliotheken, reisbureaus en grenswisselkantoren liggen in totaal 7.500 folders klaar. Affi ches komen te hangen op sta tions .en verschillende recreatie- punten en gedurende de maan den juni en juli verschijnen in 13 jongerenbladen verschillende advertenties. De Nederlandse popgroep Het Goede Doel brengt verder een speciale single uit getiteld 'Uit vrije wil'. Condooms De bekendheid onder jonge ren met het risico op aids en de wijze waarop deze ziekte wordt overgebracht is duidelijk geste gen. Het aantal wisselende con tacten bij jongeren blijkt te dalen en het gebruik van condooms is toegenomen. Tijdens de twee eerder gevoerde voorlichtings campagnes (tussen mei 1987 en maart 1988) over aids steeg de verkoop van condooms met 27 procent. Toch blijkt er onder jon geren in Nederland nog steeds behoefte te zijn aan meer infor matie over 'veilig vrijen'. In de folder 'Vrij veilig op va kantie' wordt daarom nogmaals moeten maken op dit groeiende misbruik, dat het vorig jaar aan 97 kinderen het leven kostte. Het misbruik, en als gevolg daarvan de gevaarlijke versla ving, komen voor in allerlei gele dingen. De snuivers zijn ook in alle leeftijdsgroepen te vinden. De indruk bestaat echter dat de meeste van hen behoren tot de leeftijdsgroep van 10 tot 17 jaar, en dat het daarbij gaat om meer jongens dan meisjes. Uiterlijke tekenen als gevolg van regelmatig misbruik zijn on der meer extra speekselafzet- ting, gebroken lippen, glazige ogen, pukkels rond neus en mond, opvallende traagheid, af wezigheid en neiging tot verge ten. Uit de medische gegevens waarover men thans beschikt, blijkt niet dat van het snuiven van oplosmiddelen dezelfde ster ke verslaving uitgaat als van het gebruik van de zogenaamde har de verdovende middelen. Niettemin, zo is gebleken, ma ken sommige snuivers er toch met een zekere regelmaat ge bruik van, om - zoals dat dan heet - weer eens 'de hoogte te krijgen'. Duidelijke aanwijzingen dat jon ge 'lijmsnuivers' later automa tisch overgaan op het gebruik van harde drugs, zijn er niet. Maar wat in het misbruik zwaar blijft tellen is dat het regelmatig opsnuiven van chemische lucht jes en dampen wel degelijk ern stige lichamelijke gevolgen kan hebben. uitgelegd wat precies onder dit begrip wordt verstaan en hoe je condooms moet gebruiken. Voor de vakantieliefdes in het buiten land is een vertaling opgenomen. In het Engels, Duits, Frans en Spaans worden de buitenlandse jongeren gewezen op de gevaren van kortstondige r der voorbedachte rade. Neem de folder dus mee naar je vakantiebestemming. Ach terin het kleine gidsje staan nog wat toepasselijke zinnetjes met vertaling. "Ooit gehoord van aids" is in het Frans "La sida, tu connais?", en "Ja, maar alleen met condoom" is in het Spaans "Si, pero sólo con condón". Het is maar dat je het weet. LEIDEN - Het Stedelijk Gymnasium in Leiden viert volgende maand haar 150-jarig bestaan. Verder bestaat het schoolgebouw aan de Fruin- laan 50 jaar en is de leerlingenvereniging Uno sumus Animo 80 jaar oud. Ter gelegenheid van deze drie jubilea is de maand juni feest maand. In de expositieruimte van het gemeentelijk archief te Leiden wordt een tentoonstelling gehouden rond het thema de Latijnse School (se dert 1838 het Stedelijk Gymnasium van Leiden), onder de titel 'Lei den leert latijn'. In het archief zijn onder meer te zien: afbeeldingen van rectoren, leraren oude schoolboeken en diploma's. De expositie ruimte aan de Vliet 45 is dinsdag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 16.30 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Op de school zelf wordt het lustrum gevierd in de week van 4 juni tot en met 10 juni. Zaterdag 4 juni is een reünistendag. Het feest wordt ge opend (14.30 uur) met een toespraak van de Leidse wethouder van on derwijs mevrouw H.C.M. van Dongen. Aansluitend wordt het school bestuur het gedenkboek 'Meer dan zes eeuwen Leids gymnasium' aangeboden. De leerlingen zullen de gehele week in renaissance-stijl doorbren gen. Maandag en dinsdag zijn er themadagen, woensdag weordt er ge sport, donderdag staat in het teken van de renasissance-kunst en vrij dag is er een speurtocht door de stad. Amsterdamse rockband Fatal Flowers: het wankel en de business hard. broos, de positie BAYRUT - Een jongetje draagt de helm van een iets oudere jongen, gewapend met een geweer in een zuidelijke wijk van Bayrut, de hoofd stad van Libanon. Verschillende geloofsgroepen uit Syrië en Iran strijden in deze wij ken om de macht. In de wijk waar deze foto werd genomen is de pro- Iraanse Hezbollah (partij van God) heer en meester. De strijd wordt gevoerd tegen de zogenaamde Amal-milities. (foto anp> «eb (e tfh e" to ie Waai' MkrkSut mi* |e fócWtowd (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11