LEIDSCH DAGBLAD Topdrukte Pinksteren MORGEN NEEMT PSV HET OP TEGEN BENFICA. DURFT U VANDAAG NOG DE UITDAGING AAN? 7 WEKEN VOOR 26,-! Kroonprins nat pak na ernstig ongeluk Noordwijk twee uur onbereikbaar door wielerronde i r.~'" Gorbatsjov tevreden met nieuwe Hongaarse leider Drugshandelaar op Aruba extra bewaakt na kaping Recherche onderzoekt sabotage in Dijkzigt Chaos na bankroof in Arnhem DINSDAG 24 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38631 (Van e verslaggevers) LEIDEN Prins Willem Alexan der is zaterdagmiddag omstreeks vijf uur op de Plesmanlaan in Lei den met zijn auto van de weg ge raakt en in het water gereden. De 21-jarige prins, die in Leiden aan het Rapenburg woont, wist via de voorruit uit z'n auto te klimmen en door de sloot wadend op het droge te komen. Gezien de beschadigin gen aan zijn auto en het feit dat de afstand tussen de weg en de sloot op de plaats van het ongeval 25 me ter bedraagt, moet de prins met zeer hoge snelheid hebben gere den. Een woordvoerder van de Leidse politie verklaarde na het ongeval dat Willem Alexander de maxi mum-snelheid van 50 kilometer per uur had overtreden. Volgens de politiefunctionaris zou hij min stens 65 kilometer hebben gere den. De persvoorlichter van de Leidse politie1 wilde later de over schrijding van de maximum-snel heid niet bevestigen. Volgens de politie is het niet mogelijk aan de hand van remsporen de snelheid van de auto vast te stellen. De grond tussen de weg en het water bestaat uit harde modder, waarop nauwelijks sporen zijn achterge bleven. Na het ongeval werd de kroon prins met een ziekenwagen naar de ambulancepost van De Jong ge bracht, die honderd meter naast de plaats van het ongeval ligt. Daar kreeg de prins droge kleren. In wit te jas en broek zette hij de voort in een auto van een veilig heidsbeambte. De prins was, nadat hij op de kant was geklauterd, volkomen on herkenbaar door de modder. Toe gesnelde fotografen hadden dan ook meer oog voor de auto die te water was geraakt, dan voor de be smeurde bestuurder, die beteuterd stond toe te kijken. Volgens de politie was de prins bezig aan een inhaalmanoeuvre toen hij werd geconfronteerd met een wegversmalling. "Hij kon toen kiezen. Of snelheid verminderen en achter de auto, die hij aan het in halen was, weer invoegen of de au to voorbij gaan door harder te gaan rijden. Hij koos voor het laatste", aldus een woordvoerder van de po litie. Tegen boom De auto kwam daarna met een voorwiel in de berm terecht. De prins verloor de macht over het stuur en reed een brede sloot in. Voordat de auto in het water te recht kwam, ramde de prins ver moedelijk eerst nog een boom. De afstand tussen de weg en de sloot bedraagt op die plaats zeker 25 me ter. Op het betreffende punt is de si tuatie onoverzichtelijk. Wegens de aanleg van een fietstunnel is de weg al minstens een jaar gedeelte lijk opgebroken. Toch moet de prins goed bekend zijn met de situ atie ter plaatse. De Plesmanlaan is de meest gangbare route vanuit Leiden in de richting Den Haag. Na het ongeval verklaarde een woordvoerder van de Leidse poli tie dat er mogelijk iets aan de rem men van de auto van de prins, een Ford Sierra, mankeerde. De politie wilde niet ingaan op de vraag of er alcohol in het spel was. Ook op de vraag of de prins inmiddels door de politie over het ongeval is gehoord, luidde het antwoord: "Geen com mentaar". Het ziet er overigens niet naar uit dat de kroonprins strafrechtelijk wordt vervolgd. Volgens de politie is het niet gebruikelijk dat er van 'eenzijdige' ongevallen waarbij geen gewonden vallen, proces-ver baal wordt opgemaakt. "Dit soort Enkele bui Perioden met zon maar ook een enkele bui. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden en 's nachts enkele mistban ken. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Af en toe zon en van tijd tot tijd een bui. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Woensdag 25 mei zon op: 05.32 uur, zon onder: 21.41 uur: maan op: 14.58 uur, maan onder 03.10 Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.34 uur; laag water: 06.13 en 19.45 uur. ongelukken wordt door ons geregi streerd, bij voorbeeld ten behoeve van de verzekering. Wij geven deze zaken zelden door aan justitie". i J .-i. - (Van c verslaggevers) Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme lag het pinksterbe- zoek boven het ook al goede paas- en hemelvaartweekeinde. Voor het eerst dit seizoen moest in een aan tal kustplaatsen een beroep voor logies worden gedaan in de regio. Grote belangstelling van vooral Duitse toeristen bestond er voor de watersportgebieden en het strand. Ook uit Frankrijk waren er weer veel toeristen, die onder meer het laatste weekeinde van de Keuken hof in Lisse voor een bezoek benut ten. Er werden 22.500 bezoekers geteld. Daarmee kwam het eindto- taal op 800.000 bezoekers, 20.000 meer dan in in 1987. Noordwijk en Katwijk trokken bijzonder veel bezoekers. De VW- directeuren in beide plaatsen spra ken van een topweekeinde. Noord wijk was zondagmiddag geduren de twee uur niet bereikbaar, omdat de etappewedstrijd Olympia's Enorme drukte in Scheveningen, zowel op het strand als op de er achter Roncje van Nederland er finishte gelegen parkeerterreinen. <io«, ANP) Er ontstonden lange files richting Noordwijk aan Zee, die de politie handenvol werk bezorgde. Avifauna in Alphen aan den Rijn heeft met de pinksterdagen bezoek gehad van 9500 toeristen. Eerste Pinksterdag kwam de loop naar het vogelpark er 's middags goed in. Er werden toen 3500 bezoekers geteld. "In de weet dat het nog niet echt lekker strandweer wordt, kun nen we de volgende dag dan altijd op ongeveer het dubbele aantal be zoekers rekenen. Het was voor ons een goed weekeinde. We hebben het dit jaar-met alle feestdagen al getroffen", aldus woordvoerster van het park C. van Leeuwen. Ook de trekpleisters rond Leiden trokken met de Pinksterdagen tal van toeristen. Duinrell in Wasse naar was met een kleine 50.000 be zoekers in drie dagen topscorer. Volgens de politie waren er rich ting Duinrell en strand 'geen onno dige opstoppingen'. Wel moesten er zondag en maandag al rond half één 's middags borden met het op- MOSKOU (Rtr) - Sovjetleider Gor batsjov heeft direct na het bekend worden van de verkiezing van Karoly Grosz tot de nieuwe sterke man van Hongarije, hem succes toegewenst met zijn taak. Volgens het persbureau Tass noemt Gor batsjov de nieuwe Hongaarse lei der "een communist uit overtui ging en een geboren leider, die hard heeft gewerkt om de vriend schap en samenwerking tussen de twee landen te verbeteren". Oostblok-deskundigen in Mos kou menen dat er geen twijfel be staat dat de hervormers rond Gor batsjov uiterst tevreden zijn met de machtswisseling in Hongarije. Het hervormingsprogramma van Gor batsjov lijkt zeer sterk op dat van de nieuwe Hongaarse leiders. In scherp contrast met de ge lukwensen uit de Sovjetunie, heeft de DDR gisteren koel gereageerd op de wijzigingen aan de top van de Hongaarse partij. Van de afgetre den Hongaarse partijleider Kadar werd diens inzet voor het ortho doxe communisme aangehaald. Het Oostduitse persbureau ADN en de zender 'Stimme der DDR' meldden wel Kadars vervanging door Karoly Grosz, maar de aan dacht voor Kadars afscheidswoor den tekende het Oostduitse verzet tegen hervormingen in de stijl van het huidige Moskou. ADN en de Oostduitse radio leg den de nadruk op Kadars slotver klaring tijdens een driedaagse spe ciale conferentie van de Hongaarse DEN HAAG Aangelokt door het fraaie weer hebben het afgelopen pinksterweekeinde naar schatting 650.000 bui tenlanders een bezoek gebracht aan ons land. Dat zijn er een kwart miljoen meer dan vorig jaar, toen Pinksteren koud en nat was. Grote belangstelling was er voor de stran den, bossen en de watersportgebieden. schrift 'vol' op de parkeerplaatsen worden gezet. De NZH organiseer de een pendeldienst tot aan het strand. Als runner-up mag het War- mondse recreatie-eiland Kouden- hoorn worden beschouwd. Er kwa men duizenden bezoekers. Ondanks het talrijke buitenland se bezoek zijn het echter vooral de Nederlanders zelf geweest die tot tevreden geluiden bij het toeris tisch bedrijfsleven hebben bijge dragen. Velen trokken er met tent en caravan op uit. Erg in trek waren fietsarrangementen, bootverhuur, surfen, stadswandelingen en kano tochten. Ook bijzondere pinksterevene menten, zoals Vlaggetjesdag in Scheveningen (20.000 bezoekers), de Elfstedenfietstocht in Friesland (12.000 deelnemers), het Groninger Eurovoetbaltoernooi, de Military in Breda, schuttersfeesten, paar dendagen en pinkstermarkten trokken vele duizenden bezoekers. De terugkerende toeristen en dagjesmensen zorgden gisteren voor flinke files. Rond kwart over acht stonden er op de Nederlandse wegen nog vijftien files met een to tale lengte van 94 kilometer. De topper van Tweede Pinksterdag was de file op de A12 richting West- duitse grens. Rond 18.00 uur stond daar een file van maar liefst 35 kilo meter. 28 PAGINA'S Het Nederlands elftal start in Noordwijk zijn voorbereiding op het Eu ropese kampioenschap voetbal PAGINA 13 FC Groningen telt nog mee in de na-competitie na de winst op VVV PAGINA 14 Ondanks twee overwin ningen komt Roodenburg één puntje tekort voor het kampioenschap van de tweede klasse PAGINA 15 Minister Ruding opent met een welgemikte klap het nieuwe golfcentrum van Dekker in Warmond PAGINA 16 Olympia's Ronde doet overvol Noordwijk aan: een gok die goed uitpakt PAGINA 17 Eddie Lawson boekt op Imola zijn derde overwin ning in de 500 cc-klasse PAGINA 18 Judoka Irene de Kok pakt voortijdig haar koffers na een mislukt optreden bij het Europese kampioen schap PAGINA 19 Alphense Boys, dat door over winningen op Tonegido (4-1) en Quick (3-1in het Pinksterweek einde kampioen van de tweede klasse A werdis gisteravond door burgemeester Paats op het Alphense gemeentehuis ontvan gen en toegesproken. De spelers en begeleiders kregen bij die ge legenheid een stropdas aange boden. Buiten wachtten enkele honderden supporters hun fa vorieten op. Elf jaar geleden ontsteeg Alphense Boys de Leid se afdeling; daarna begon de ploeg aan een imposante op mars, die onder oud-speler en nu succesvol trainer Paul Bahl- mann met het bereiken van de eerste klasse een hoogtepunt be reikte. (foto Will Dijkman) CARTAGENA (GPD/AP) vermoedt dat de kaping vj lombiaanse Boeing 727, vannacht plotseling een einde kwam, waarschijnlijk een aflei dingsmanoeuvre was om drugsba ron Alvaro Triana te bevrijden. Triana zit in een Arubaanse gevan genis. Nederlandse mariniers zijn voorbereid op aanvallen van de Co lombiaanse drugsmafia, aldus woordvoerder Krozendijk van de Arubaanse politie. Nadat het gekaapte toestel van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Avianca enkele uren op het eiland Aruba stond, steeg het vliegtuig gisteravond plotseling op. De autoriteiten waren al be sprekingen begonnen met de luchtvaartmaatschappij in Colom bia over de eisen van de kaper. De man zei aan een dodelijke ziekte te lijden en vroeg 100.000 dollar en een vrijgeleide naar Cuba. De kaper liet de cockpitbeman- Restaurant La Grand Herengracht 100 - Leiden tel. 071-140876 VANDAAG!! Senioren keuze menu 27,50(60+) en op wo. do partij, waarin hij zei dat de enige weg is binnen het communisme en een éénpartij-staat. De pers in Roemenië maakte gis teren geen melding van Kadars vervanging. "Het is een gevoelige kwestie", zei een diplomaat. Hongarije en Roemenië hebben ge schillen over de Hongaarse min derheid in Roemenië. President Ceaucescu weigert hervormingen la Gorbatsjov door te voeren, hoe wel de economische problemen van zijn land die van Hongarije ver uit overtreffen. In Tsjechoslowakije gaf het par tij-dagblad Rude Pravo uitgebreid, feitelijk verslag van de veranderin gen in Hongarije, maar er werd geen commentaar geleverd. (Zie verder pagina 5) ARNHEM (GPD) - Twee nog onbe kende mannen hebben vanoch tend een filiaal van de Amrobank in Arnhem beroofd en een enorme chaos achtergelaten. Het duo reed met een kleine vrachtwagen de zij pui van de bank aan gruzelemen ten. Door het rond vliegende glas raakte de bedrijfsleider gewond. De twee overvallers grepen een aantal geldcassettes en sloegen op een motor op de vlucht. Hoeveel geld bij de roof is buitgemaakt, is nog onduidelijk. Ook wordt nog onderzocht hoeveel klanten op het moment van de overval in het bankfiliaal aanwezig waren. SCH123 wint haringrace IJMUIDEN (ANP) - De vries- hektrawler SCH 123 'Holland' van rederij Jaczon in Scheve ningen is officieel winnaar ge worden van de haringrace. Vanmiddag om vier minuten voor twee is het schip afge meerd in de haven van IJmui- den. Naar schatting van de poli tie hebben ongeveer 3.000 men sen de binnenkomst gadegesla gen. Schipper A. van Beelen wilde niet zeggen hoeveel kantjes ha ring hij aan boord had. Volgens eerdere berichten zo\i de 'Hol land' 180 tot 250 kantjes (een kantje is honderd kilo) aan boord hebben. Na een eerste controle aan boord worden de kantjes per vrachtwagen naar Scheveningen vervoerd. Als al les volgens plan verloopt wordt de eerste Hollandse Nieuwe vanmiddag om zes uur in de Scheveningse visafslag voor de klok gebracht. Morgen is de nieuwe haring voor de consu ment te koop, vermoedelijk te gen een prijs die rond de drie gulden ligt. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse recherche is vanochtend een uitvoerig onderzoek begonnen naar mogelijke sabotage van de be wakingsapparatuur in de operatie kamers van het Rotterdamse zie kenhuis Dijkzigt. De bewaking van de twintig operatiekamers in het ziekenhuis is verscherpt, nadat de afgelopen weken drie keer storin gen zijn ontdekt die mogelijk het gevolg zijn van geknoei met de ap paratuur. Dijkzigt heeft zelf vorige week aangifte gedaan bij de Rotterdam se politie na een vruchteloos intern onderzoek. De mankementen de den zich voor vlak voordat opera ties moesten worden uitgevoerd. Ze werden ontdekt omdat voor él ke operatie de apparatuur met be hulp van een checklist wordt ge controleerd. Een onderzoek van onafhankelijke deskundigen wees uit dat de storingen in de bewa kingsapparatuur niet louter tech nisch waren. De Dijkzigtdirectie sluit niet uit dat de schade aan de gevoelige ap paratuur opzettelijk is toegebracht. Het personeel, dat bij het onder zoek wordt betrokken, is afgelopen vrijdag hiervan op de hoogte ge steld. Alle medewerkers van de operatiekamers worden verhoord, omdat het om apparatuur gaat die in principe niet voor patiënten of bezoekers van het ziekenhuis be reikbaar is. Volgens Dijkzigt-woordvoerder Dekker is in geen van de gevallen gevaar voor de patiënten ontstaan. De directie van Dijkzigt noch offi cier van justitie Samson-Geerlings willen nadere mededelingen doen over de aard van de storingen en welke gevolgen deze voor de pa tiënten hadden kunnen hebben. "We zullen daarvoor eerst de resul taten van het onderzoek moeten af wachten," aldus de officier. ning, na eerst de 131 passagiers te hebben vrijgelaten, koers zetten naar Medellin (Colombia), het bol werk van de Colombiaanse drugs baronnen. Via Panama naar Aruba werd de tocht voortgezet richting Cuba, zoals de kaper had aange kondigd. Maar na een uur veran derde het vliegtuig van koers en vloog in zuidelijke richting. De Boeing 727 landde daarna in Cart agena (Colombia), waar de kaper op de vlucht sloeg. Het laatste be richt is dat hij zelfmoord heeft ge pleegd, maar hiervan is geen offi ciële bevestiging. Dode bij brand op Britse veerboot LONDEN (Rtr/DPA) - Een brand op een veerboot, die met 75 opva renden op weg was van Dover naar Zeebrugge, heeft gisternacht het leven gekost aan één bemannings lid, aldus de Britse kustwacht. Een tweede zeeman raakte ernstig ge wond bij de brand, die in de machi nekamer van de Seafreight Free way van de rederij Sealink, uit brak. Met helikopters werden dertig brandweerlieden naaf het schip ge bracht die het vuur na een paar uur onder bedwang kregen. De veer boot vervoerde vrachtwagens, waarvan drie met een niet nader omschreven gevaarlijke lading, en hun chauffeurs. De brand brak twee uur na vertrek in de machine kamer uit doordat een brandstof- leiding het begaf. Blusboten uit Dover moesten door de hitte uit de buurt van het schip blijven. Het gewonde bemanningslid werd met een helikopter naar een ziekenhuis aan wal gebracht. Het lijk van het omgekomen slachtof fer werd na het doven van het vuur in de machinekamer gevonden. Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f 26,- Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar het Lcidsch/Atphens Dagblad, Antwoordnummer 10050, VB Lolden, In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1