TAD LEIDEN Kamp in Stevenshof op onbebouwde plek Mostert wijst gemeentelijke bewakingsdienst niet direct af Tesselaar roept WD tot de orde LEIDSCH A DAGBLAD 'Plan van Geradts is het bespreken waard' Meerderheid PvdA-fractie akkoord met ?i fusie EBR SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 mOHIHSTMO Kom luisteren en vergelijk zelf! s ZATERDAG 21 MEI 1988 LEIDEN "Op hoofdlijnen ben ik het er niet mee oneens. Het is het uitwerken waard", zegt hoofdcommissaris Henk Mostert van de Leidse politie over het voorstel van PvdA-raadslid Ge radts om een gemeentelijke be wakingsdienst in het leven te roepen. Mostert plaatst veel kanttekeningen bij het voorstel, maar noemt het niet bij voorbaat onmogelijk. door Gert Visser Wel waarschuwt hij er uitdruk kelijk voor dat de mogelijke komst van bewakers in gemeen te-uniform 'geen vrijbrief voor de politie mag zijn om zich wat terug te trekken'. 1 Daarmee krijgt Geradts, dies zijn ideeën twee weken geleden in deze krant ontvouwde, van de politiecommissaris meer waar dering dan hij in zijn eigen partij mocht ontvangen. Binnen de PvdA waren de eerste reacties nogal lauw hetgeen Geradts weet aan de 'anti law en order' menta liteit in socialistische kringen. Maar inmiddels is ook de PvdA zo ver dat de specialisten in de fractie het plan serieus gaan be kijken. De Leidse PvdA kon daar ook eigenlijk niet omheen. In de ge meente Enschede - evenals Lei den een rooie gemeente - zijn soortgelijke plannetjes opgebor reld en het PvdA-Tweede Ka merlid Stoffelen heeft aangekon digd de verantwoordelijke mi nister te vragen richtlijnen voor gemeentelijke bewakingsdien sten op te stellen. Hetgeen zoveel als een voorzichtige instemming inhoudt. Koelkast Mostert vindt het logisch dat her en der 'creatieve en innoverende' alternatieven worden bedacht nu het werk van de politie door de bezuinigingen onder druk staat. "Het is een repeterend ver haal", aldus Mostert: "Als wij tien punten op ons verlanglijstje hebben staan, kunnen we slechts aan vijf aandacht geven. We moe ten steeds een keuze maken uit het pakket, die tien zullen we nooit halen". Die keuze berust op toevallige omstandigheden als mooi weer in het weekend, waardoor de cri minaliteit op straat toeneemt, of een verkrachter in de Leidse Hout die enkele weken achter een de aandacht vraagt. "Zo kun nen wij als politie alleen achteraf reageren", zegt Mostert. Hij be strijdt dat het werk van de politie alleen van het aantal mensen af hangt. Ook de regelingen voor onregelmatig werk en'overwerk ervaart hij als een handicap. Mostert rekent erop dat door automatisering bij de politie er arbeidstijd vrijkomt. "Hoewel ik denk dat de minister over het re sultaat te optimistisch is". Met die automatisering is bij de Leid se politie inmiddels een begin gemaakt. Proces-verbalen wor den niet meer op de typemachi ne uitgeschreven - zoals Geradts veronderstelde - maar zijn (met behulp van standaard-formule- ringen) in de tekstverwerker on dergebracht. Ook verkeersover tredingen wordt met de compu ter verwerkt, terwijl er' een uitge breid registratiesyteem is opge zet om gegevens met elkaar te kunnen vergelijken. "De afgelopen twee jaar is er in Leiden een miljoen gulden in au tomatisering geïnvesteerd", zegt Mostert: "Jammer dat door de bezuinigingen een aantal projec ten in de koelkast zijn gezet". Toevoegen De vraag is volgens Mostert wat een gemeentelijke bewakings dienst toe kan voegen aan de openbare orde. Kan een bewa kingsdienst een aanvullend mid del zijn om de veiligheid op straat te verbeteren? Mostert: "Wanneer er een relatie is, kan een bewakingsdienst functione ren als ogen en oren van de poli tie, De verantwoordelijkheid voor zo'n gemeentelijke, dienst dient dan ook bij de burgemees ter te liggen". Gemeentelijke bewakers moe ten volgens hem ruimere be voegdheden te krijgen dan bur gers bij de wet zijn toebedeeld (staande houden bij heterdaad) De eventuele komst van bewakers in gemeente-i voor de politie zich wat terug te trekken. maar de werkelijke opsporing dient een privilege van de politie te blijven. Van bewapening van de bewakers kan volgens Mos tert geen sprake zijn. "De centrale vraag blijft watje de burger als overheid wil bie den. De criminaliteit is een pro bleem van ons allemaal. Het is te gemakkelijk om de overheid voor alles te hulp te roepen. Is het niet verstandiger dat de over heid streeft naar coördinatie van het werk van de bestaande parti culiere veiligheidsdienten. Om de wildgroei te kanaliseren". "Een gemeentelijke bewa kingsdienst is wel een erg grote stap. De overheid dient zich af te vragen of en op welke wijze ze die concurrentie met het vrije be drijf aan wil gaan. Ma.ar op zich is het idee het uitwerken waard. We moeten als ambtenaren en bestuurders maar eens om de ta fel gaan zitten om er een praat- stuk van te maken". College zwicht voor bezwaren van bewoners LEIDEN - Het college van B en W heeft een andere lokatie voor een woonwagenkampje in de Stevens hof aangewezen. Burgemeester en wethouders hebben een plaats aan gewezen waar nog geen woningen in de directe omgeving zijn ge bouwd. De nieuwe lokatie ligt op de hoek van de Rijndijk en de Dob- bedreef, tegenover de veevoederfa briek Schrama. Het dagelijks be stuur van de gemeente heeft de eer dere plannen gewijzigd om 'stede- bouwkundige redenen'. Met het aanwijzen van een nieu we plek (in vlek 8) is het college ge zwicht voor de kritiek van vele be woners van de Stevenshof om het woonwagencentrum met tussen de 10 en 15 plaatsen in een bestaande wijk onder te brengen. In totaal kwam er meer dan 80 schriftelijke rea.cties binnen op de plannen van staande woonwijk of nog te ont wikkelen woonbuurt wordt opge nomen. "De komst van een klein centrum behoeft geen afbreuk te doen aan het woon- en leefklimaat" stellen B en W. Volgens het college is het stedebouwkundig gezien ge makkelijker als een centrum in een nog te ontwikkelen wijk wordt ge pland. Geluidscherm Of de nieuwe lokatie haalbaar is, is overigens niet helemaal zeker. Om dat de nieuwe plaats dicht bij de spoorlijn Leiden - Den Haag ligt, overschrijdt de geluidsbelasting de maximale waarde voor woonwa gens. Die ligt op 60 decibel. Bere keningen hebben geleerd dat de geluidswaarde bij het centrum 63 a 64 decibel zullen bedragen. Het is echter mogelijk om ontheffing te krijgen van de voorschriften, zo lang de 65 decibel niet wordt over schreden. De gemeente denkt overigens dat het probleem in de toekomst zal zijn opgelost, wanneer er een geluidsscherm wordt aangebracht. De nieuwe lokatie is niet door de bewoners zelf aangedragen. In de inspraakreacties hebben de bewo ners een aantal alternatieve plek ken voorgesteld. Volgens het colle ge zijn de meeste plekken niet ge schikt voor een woonwagencen- LEIDEN - Het afdelingsbestuur tram. Wel overwegen zij om in vlek Wel is er een wijziging van het bestemmingsplan nodig om een woonwagencenrum in vlek 8 te re aliseren. De gemeente wil de pro cedure hiervoor na de zomervakan tie beginnen. Tegen die wijziging staat overigens weer bezwaar open. Voor 1990 wijst het college van B en W een tweede lokatie aan voor een woonwagencentrum. De gemeente hoopt dan dat het huidige centrum aan het Trek vaartplein tot 40 plaatsen kan wor den gereduceerd. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) wil het centrum vrijwel opheffen. De ge meente Leiden heeft met de pro vincie overeenstemming bereikt om het Trekvaartplein te verklei nen en twee centra elders in de stad te realiseren-.- de Dobbedreef en de Rijndijk wil het college e LEIDEN De meerderheid van de PvdA-fractie gaat akkoord met de fusie van een aantal nutsbedrij ven (waar onder het Energiebedrijf Rijnland) in Zuid Holland-noord op de wijze die onlangs door een stuurgroep is voorgesteld. Deze ad viseerde een nutsbedrijf dat de sta tus van'een NV heeft waarin de po litieke zeggenschap wordt bepaald door enkele commissarissen en de aandeelhoudersvergadering. "Wij zijn altijd voor een gemeen schappelijke regeling geweest waarin de politiek grote invloed had. Dat bleek niet haalbaar. We gaan nu akkoord omdat er wettelij ke mogelijkheden zijn om via de aandeelhoudersvergadering poli tieke invloed uit te oefenen", aldus het PvdA-raadslid Van der Lecq. Volgens het college maakt het overigens geen verschil of een klein woonwagenkamp in een be- PvdA-bestuur: zorgvuldig met groen omgaan 'Wethouders mogen niet voor onderzoek garage stemmen' LEIDEN Wethouder Tesselaar niet gebeurt. Ik wil huizen bouwen i de PvdA heeft de fractie ge waarschuwd een zeer zorgvuldige afweging te maken op welke, open plekken er in de stad wel of niet ge bouwd wordt. "Het uitgangspunt mag niet zijn: er moeten zoveel hui zen gebouwd worden. Ook het groen is belangrijk, wonen in een stad is meer dan een dak boven je hoofd te hebben", aldus voorzitter Van der Bergh. lokatie aan te wijzen die als reserveplaats voor een tweede kampje kan dienen. Het college verwacht dat de nieuwe lokatie geen bezwaar van de woonwagenbewoners oplevert. In een brief aan de gemeente heeft de centrumraad van het woonwa genkamp aan het Trekvaartplein gepleit voor een spoedige realisatie van het centrum in de Stevenshof. Indien de gemeenteraad ak- Het bestuur deed zijn oproep koord gaat kan wellicht nog dit jaar omdat is gebleken dat er in de stad worden gestart met de aanleg van grote weerstand tegen het bouwen het centrum. Op 6 juni vergaderen op open plekken bestaat. Boven- de raadscommissies voor ruimtelii- dien vint het bestuur dat ten Öm ke ordening en sc rechte alleen de PvdA hiervoor de nieuwe lokatie. verantwoordelijk wordt gesteld. "Het is het beleid van het hele col lege". Het bestuur vroeg de fractie verder'om aan te geven wat de toe komst van de woningbouw in Lei den is. "Bebouwen van open plek ken is slechts een tijdelijke oplos- sing. De fractie moet duidelijk ma- DEN HAAG/LEIDEN - Cafehou- ken wat het beleid op lange termijn dcr D- Wansink, van Jazz-cafe The Is Leiden vol of moet er in de Duk.e aan de Oude Singel, krijgt zal niet toestaan dat de twee WD- wethouders instemmen met een onderzoek naar de bouw van een parkeergarage aan de Aalmarkt. "Het college heeft besloten dat zo'n onderzoek er niet komt en daar die- de afspraak nen de twee zich aan te houden", De fractie aldus Tesselaar. Wanneer de beide WD-wethouders zich verzetten te gen het onderzoek, is er in de ge meenteraad geen meerderheid voor te vinden. de Aalmarkt". Uit de stelling- me van Tesselaar valt af te leiden er sprake zal zijn van een crisis de coalitie wanneer de WD- wethouders zich niet houden aan ke ordening en sociale zaken ie nieuwe lokatie. Toestemming voor terrasboot het gemeentebestuur toestem- g om een terrasboot te exploi teren. Het college van B en W heeft dat vandaag besloten. Gemeente woordvoerder A. Paridon heeft dit gezegd tijdenseen zitting van de af- Fractievoorzitter Van der Molen deling rechtspraak van de Raad x State in Den Haag. Voor die af- polders gebouwd worden". Wan neer er gebouwd wordt moet het volgens het bestuur gaan om kope huizen in de huursector, wethouder Peters (ruimtelijke ordening) zeiden zich te kunnen deling diende gisteren het schor- singsverzoek dat Wansink had aan- vinden in de verklaring PvdA-bestuur. Peters reeds zorgvuldig gekeken wordt, gespannen tegen de beslissing het gemeentebestuur om hem de Volgens Van der Molen kon de vergunning voor zijn terrasboot te fractie niet inhoudelijk reageren weigeren. De boot zou afbreuk 'omdat de fractie nog niets vindt', doen aan het stadsschoon. Tesselaar wilde niet ingaan op de vraag wat er gebeurt wanneer de WD-wethouders de afspraak schenden. "Dat is nog niet aan de orde", aldus Tesselaar: "Er is in het college uitgebreid over deze kwes tie gepraat. De WD-wethouders hebben toen ook al verkondigt zo'n onderzoek te willen houden. Uit eindelijk is afgesproken dat dat ADVERTENTIE im'van muiden W leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIOEN Tel: 071-122469/126741 de WD kondigde deze week de lokatie Aalmarkt wel te willen onderzoeken. "De WD is daar eenstemmig over", zei WD- raadslid Bakker bij deze gelegen heid. Samen met CDA, D66, SP en LWG die ook voorstander zijn van een dergelijk onderzoek, heeft de WD een meerderheid in de raad. Onterecht PvdA-fractievoorzitter Van der Molen zei gisteravond op een le denvergadering van haar partij dat het de WD (uitgezonderd de wet houders) vrij staat om voor zo'n on derzoek te stemmen. "In het colle geprogramma staat dat een garage •op die plaats er niet mag komen. Dat betekent echter niet dat er geen onderzoek mag worden ge houden. Hoewel wij daar natuur lijk niet gelukkig mee zijn", aldus Van der Molen. De beschuldiging van Links Leiden-fractievoorzitter van der Lint dat de WD 'volstrekt onbetrouwbaar' is, vond zij niet te recht. Wethouder Tesselaar was het echter niet eens met zijn fractie voorzitter. Volgens hem is er wel degelijk een verband tussen een onderzoek en de komst van een parkeergarage. Hij noemde de uit spraak van Van der Molen 'niet goed doordacht'. De drie raadsleden Van Dongen, Boot en De Vreeze zijn tegen de fu sie op deze manier. "Nu het onze ker is dat ook de LDM bij de fusie wordt betrokken, blijft er voor ons te weinig over", aldus De Vreeze. Het drietal verwacht niet dat de po litiek een wezenlijke invloed kan uitoefenen in het nieuwe bedrijf. Ook het feit dat er een aantal ar beidsplaatsen verdwijnen, heeft een rol gespeeld. Bij de verschillende nutsbedrij ven werken momenteel in het to taal 1000 mensen. Het gefuseerde bedrijf telt na vijf jaar slechts 800 personeelsleden. Er is afgesproken dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen. ADVERTENTIE Schoolbegeleidingsdienst krijgt kleiner pand aan Lorentzkade De begeleidinsdienst heeft in de afgelopen vijfjaar door bezuinigen vijf volledige arbeidsplaatsen moe ten afstoten. Sinds 1983 heeft de gemeente de subsidie voor de SBD verlaagd van 1,2 miljoen gulden naar 600.000 gulden. In 1990 wordt dit bedrag nog eens gehalveerd. LEIDEN De Schoolbegelei dingsdienst (SBD) Rijnland krijgt een kleinere behuizing in het ge bouw aan de Lorentzkade. Daar is op dit moment de Sint Petrus- school gevestigd. De Sint petrus- school wordt opgeheven wegens een te klein aantal leerlingen. Tot het gebouw aan de Lorentzkade vrij komt, blijft de Schoolbegelei dingsdienst in de Latijnse School aan de Lokhorststraat. De verhui zing was wenselijk omdat het hui dige onderkomen door inkrimping van de dienst te groot was gewor den. Voor de aanpassing van het pand heeft de gemeente een kre diet van 158.900 gulden verleend. Uiterlijk in oktober is de aanpas sing en de verhuizing afgerond. De Schoolbegeleidingsdienst heeft als taak kinderen met leer problemen en buitenlandse kinde ren te begeleiden. Dit gebeurt in sa menwerking met de leerkrachten. De begeleiding van schoolteams bij het vernieuwen en ontwikkelen van het onderwijs wordt door de dienst voor een groot deel gestaakt. De openbare scholen maken wei nig gebruik van deze begeleiding. De super ear stereo hifi combinatie ran PIONEER, m High power 21 20 W. /auto-reverse. m Dubbele beveiliging. (secret code anti-dief stalslede) m Dolby B. Nu met gratis Oude Herengracht 13 Leiden. Tel. 071 - 142486 -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN - STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9