'Hongarije niet verder hervormen' Honeckers dagen als partijchef DDR lijken geteld Spoedmissie Israëlisch parlementslid voor vrede Reagan steeds positiever belicht in Sovjetmedia ten dat 1 Straffen voor leiders Solidariteit verlaagd Kopers hebben soms zelf óók iets te verkopen. Niet altijd is een toe komstige huiseigenaar tot dan toe huurder geweest. Re gelmatig is een koper tevens verkoper. En andersom. Je kunt dan natuurlijk zelf in die enorme aan- en verkoop materie duiken. Met het gevaar, essentiële zaken over het hoofd te zien. Eigen Haard ziet daarentegen niets over het hoofd. Kijkt zelfs veel verder dan u denkt. ZATERDAG 21 MEI 1988 Kadar opent eerste congres in 31 jaar BUDAPEST (ANP/AFP/AP) De eens om zijn gedurfde economische hervormingen populaire Hongaarse partijlei der Kadar heeft gisteren verdere ingrijpende hervormin gen afgewezen. Hij deed dit in een rede bij de opening van de eerste speciale conferentie van de Hongaarse commu nistische partij sinds 1957. Deze conferentie, die drie dagen duurt, is juist bijeengeroepen om de koers van de partij te bepalen tegen de achtergrond van een sterk ledenverlies, een nog steeds stijgende buitenlandse schuld en een da ling van de levensstandaard. De nu 75-jarige Kadar sprak zich uit voor 'hervorming van onze poli tieke instellingen en scherpere af bakening van de taken van partij en regering', maar waarschuwde uitdrukkelijk voor anarchie en zei dat er absoluut 'geen ruimte is voor een andere partij'-. Zijn rede van 55 minuten werd door geen enkel ap plaus onderbroken. Leden die na hem spraken én met ongekende openheid op radicale hervormin gen aandrongen, kregen groot ap plaus. De rond duizend'afgevaardigden kiezen morgen een nieuw centraal comité, dat 105 leden telt. Of Kadar herkozen wordt als secretaris-ge neraal valt te betwijfelen, zo zeiden afgevaardigden na diens rede. De kans bestaat ook dat hij tot ere voorzitter van de partij wordt be noemd. Blijft Kadar aan als secre taris-generaal, dan zullen zijn mo gelijkheden om ingrijpende poli tieke hervormingen tegen te hou den toch worden beperkt doordat er waarschijnlijk diverse oudere.le den verdwijnen uit- het politburo als het voornaamste beleidsbepa lende orgaan van de partij. Als Ka dar vertrekt, maakt premier de 57- jarige Karoly Grosz, een man van het Gorbatsjov-type denken, de beste kans de nieuwe secretaris-ge neraal te worden. Er doen overigens al langer ge ruchten de ronde dat Kadar zal worden vervangen. Kadar trad 1956 nadat met behulp van Rus- 'enJn?n,k °P'e ^riJve" °f de sische troepen een opstand de kop ?e betalen. De hoge kosten schnk- - - Iron trn none Het ronnnpt van Ka. gedrukt. Hongarije eerste Oosteuropèsé land dat twin tig jaar geleden economische her- Nazigraf In Tsjechoslowakije is een mas sagraf ontdekt dat mogelijk de res ten bevat van concentratiekamp gevangenen die door de nazi's op hun vlucht voor het Rode Leger zijn vermoord. Het graf werd ont dekt in een steengroeve bij Most in het noordoosten van Bohemen. In het graf liggen waarschijnlijk slachtoffers van een dodentrans- port - concentratiekampgevange nen die werden meegevoerd door terugtrekkende Duitse troepen, die zich in geval van nood van hun slachtoffers ontdeden. Roken Roken in bussen, bibliotheken, 'discotheken en andere openbare gebouwen zal op Cyprus vanaf 1 september verboden zijn. Overtre ders kunnen worden gestraft met een boete van maximaal ruim 2000 gulden. Dit alles krachtens' een nieuwe wet, die donderdagavond door het parlement is goedge keurd. Yogi Bear In een ziekenhuis in Los Angeles is op 71-jarige leeftijd Charles But ler Dawson overleden, de man die de tekenfilmfiguren Yogi Bear, Hufckleberry Hound, en vele ande ren zijn stem leende. 'Daws Butler', zoals hij in de studio heette, leed al enige maanden aan longontste king, en is gestorven aan een hart aanval. Butler gaf een stem aan 42 verschillende stripfiguren. Vlees Venezuela heeft besloten 6000 ton rundvlees, dat verleden jaar uit Europa werd geimporteerd maar werd afgekeurd omdat het radioac tief besmet bleek, te verschepen. Mogelijk gaat de lading naar Rot- - terdam. Volgens functionarissen van de Europese Gemeenschap was de besmetting hoogstwaar schijnlijk het gevolg van de ramp met de kernreactor in Tsjernobyl, op 26 april 1986. Ruimtevlucht Drie kosmonauten, twee Russen en een Bulgaar, zullen op 7 juni ver trekken voor een ruimtevlucht van tien dagen. Het is de eerste Bul gaars-Russische ruimtevlucht sindé 1979, Destijds mislukte de koppeling van het ruimteschip met het Russische ruimtestation Sal- joet vanwege problemen met de aandrijfraketten. De astronauten zullen ruim veertig experimenten uitvoeren, onder andere op het ge bied van de sterrenkunde, ruimte- biologie en geneeskunde. ken volgens het rapport veel be drijven af zich in New York te ves tigen. Bij de presentatie van het (voorlopige) rapport riep gouver-, riè'ur Mario Cuomo de onderne mers en de vakbonden, die hijger van betichtte gemene zaak te ma ken met de mafia, op de regering te helpen bij haar pogingen de bouw- industrie te bevrijden uit de 'wurg-, greep' van de 'mób' (gepeupel). "Zonder de medewerking van de zakenlieden komen wij nooit van het probleem af', zo zei Cuomo. Hij waarschuwde echter dat veel on dernemers de contacten met de mafia als een 'noodzakelijk kwaad' beschouwen. Volgens het rapport heeft de in dustrie 'met de Cosa Nostra leren leven'en is zij in zekere mate zelfs afhankelijk geraakt van de mafia bij het verkrijgen van opdrachten. De commissie schrijft dat 'afper sing, omkoperij, fraude, geweld, diefstal en prijsafspraken' schering en inslag zijn in de bouwindüstrie, die in de jaren dertig in de greep van de mafia raakte. Voorzitter Joe Neumann van het Newyorkse Building Congress, waarbij ruim 500 bouworganisaties en vakbonden zijn aangesloten, re ageerde woedend op de bevindin gen van de commissie. "Het is bele digend om een hele industrie over één kam te scheren. Er zijn geen bewijzen voor",.zei hij. JERUZALEM - „De situatie in het Midden-Oosten is zo gevaarlijk geworden dat er slechts één kleine vonk nodig is om het vuur te doen oplaaien. De brand zal niet alleen het Midden-Oosten aantasten, maar ook de hele wereld. Er is haast. Het gaat om leven en dood". Elazar Granot, het 60-jarige parle- door Willy Werkman mentslid van de Israëlische linkse Mapam-partij begint deze week een spoedmissie naar enkele Eu ropese landen om de Verenigde Staten en de Sovjetunie te vragen gezamenlijk in te grijpen. Het is niet voor niets dat Granots reis, naar Engeland, Zweden, Italië en Roemenië vlak voor de aan staande Amerikaans-Russische topconferentie in Moskou, eind dé ze maand, valt. Granot hoopt dat zijncpUéidooi de beide leiders van de grootmachten op tijd bereikt. „Ik vraag de VS en de Sovjetunie de partijen in het Midden-Oosten op een andere wijze te benaderen dan tot nu toe is gebeurd. Moskou moet zich tot Israël wenden. Was hington tot de Palestijnen", vertelt Granot in het gebouw van het Is raëlische parlement de Knesset. „Ik stel voor dat partijleider Gor- batsjov Israëls premier Shamir en vice-premier Peres in Moskou uit nodigt en het voorstelt de diploma tieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjetunie te herstellen en de Russische joden het recht geeft te emigreren, in ruil voor een Israëli sche instemming deel te nemen aan een internationale vredescon ferentie voor het Midden-Oosten waaraan de Palestijnen als gelijke partners kunnen deelnemen. Aan de andere kant zouden de Verenigde Staten de PLO moeten vertellen dat Washington het Pa lestijnse recht op zelfbeschikking erkent, op voorwaarde dat de PLO Veiligheidsraad-resoluties 242 en 338 erkent en van terreur afziet, en bereid is met Israël te onderhande len over een compromis". Granots ideeën zijn origineel. Kort geleden nam zijn partij, de kleine linkse Mapam, een vergaand partijprogramma aan waarin de PLO als legitieme partner wordt genoemd voor toekomstige vredes onderhandelingen met Israël. „Dit is de eerste keer", legt hij uit, „dat een zionistische partij in Israël de PLO als zodanig erkent". „Onze enige voorwaarde is", zegt hij, „dat de PLO resolutie 242 en 338 erkent en alle daden van ter reur stopt". De beide resoluties houden onder andere de erkenning van de staat Israël in. Er was in de Israëlische politieke verhoudingen veel moed nodig .om zover te gaan. „Ik kan nog niet bepalen hoe dit de Israëlische kiezer zal beïnvloe den", erkent hij. Tot nu toe heeft zijn partij zes zetels in het 120 leden tellende Israëlische parlement. Nu de Mapam in november dit jaar voor het eerst als zelfstandige par tij, losgerukt van de traditionele' partner de Arbeiderspartij de ver kiezingsstrijd ingaat, voorspellen de opiniepeilingen op dit moment niet meer dan drie zetels voor de Mapam. vormingen wilde deze pogingen werden in de kiem gesmoord door financiële proble men en onenigheid binnen het lei derschap. In de afgelopen jaren heeft Kadar toch kans gezien forse economische hervormingen door te voeren met ruimte voor particu lier initiatief, waardoor Hongarije een van de meest welvaren'de oost- bloklanden werd. Gorbatsjov heeft bij zijn economische hervormings plannen diverse malen Hongarije als voorbeeld aangehaald. Bouwbedrijven JNew York in greep mafia NEW YORK (UPI) - Een sie van dé staat New York heeft de bouwbedrijven in de stad New York ervan beschuldigd dat zij m'éfêi de mafia samen\yerken om aan op drachten te komen/Volgens een gisteren verschenen rapport is de Newyorkse bouwindustrie, waarin jaarlijks tientallen miljarden d$lf% lars omgaan, 'verslaafd' aan de in vloed van de mafia. De commissie voor de georgani seerde misdaad beschuldigt de bouwbedrijven ervan de bouwkos- TAIPEI Ongeveer 3000 boze boeren hebben gisteren gedemon streerd voor de gebouwen van het Taiwanese parlement en de rege rende Nationalistische Partijde Kwo Mintang. Het kwam tot bot singen met de oproerpolitie, waar bij meer dan 100 mensen gewond raakten. Het waren de felste rellen sinds de regering vorig jaar 'het dembn- stratieverbod verzachtten. De boe ren wilden een petitie overhandi gen om steun te eisen voor noodlij dende boeren. De ingang van het parlementsgebouw was echter af gezet door ongeveer 200 politie mannen. Nadat drie demonstran ten naar binnen waren gesleept werden de politielinies bestormd door de demonstranten. Er werden ruiten ingegooid. Daarop trokken de demonstran ten naar het 'gebouw van de Kwo Mintang om de vrijlating van de drie demonstranten te eisen. De po litie hield hen tegen en zette water kanonnen in. MOSKOU (AP) - Het beeld van de §en van Reagan, zoals in maart ETIOPIË De Verenigde Staten hebben zowel de Etiopische rege ring als het verzet ervan beschul- ■digd het leven van miljoenen Etio- piers in de waagschaal te stellen vanwege politieke doeleinden. Met i de Sovjetunie over weinig ande- •e informatie beschikken ;en mening te vormen. Volgens de Russische radio- en het wegsturen van hulpverleners tv-commentator Vladimir Pozner 1983, toen hij ple Sovjetunie typeer de als een 'rijk van het kwaad'. De partijkrant Pravda" schroomde zelfs niet om hem te bestempelen als een nazi, wat in een land dat in de oorlog 20 miljoen mensen ver loor een nauwelijks te overtreffen scheldwoord "is. Bij de Geneefse top in 1985 zond de Russische televisie voor het eerst beelden uit van Reagan en achtte de Pravda hem een eerste fo to op de voorpagina waardig. Maar de grotere goodwill waarop Reagan in de Sovjetmedia mag re kenen vrijwaart hem niet kritiek en zij slaan onmiddellijk terug wan neer de Amerikaanse leider de bui tenlandse politiek of de mensen rechten in de Sovjetunie op de kor- groot belang'omdat lagers Amerikaanse president Reagan met het oog op diens aanstaande bezoek aan Moskou in de Russi sche media merkbaar verbeterd. Werd hij vroeger afgeschilderd als een malloot of een bekrompen, schietgrage cowboy, de laatste tijd valt Reagan meer vertrouwen ten deel en geldt hij niet langer als de fervente anti-communist die geen gelegenheid voorbij laat gaan om de confrontatie met Moskou aan te gaan. Door de glasnost is het imago van Reagan aan de vooravond van de vierde top tussen beide leiders er in de Sovjetmedia een stuk men selijker op geworden. De opinie die de Sovjetpers ten beste geeft over buitenlandse leiders is nog altijd uit het noorden 'negeert de rege- heeft ring koelbloedig miljoenen Etio- schouwd als pïers', zei de Amerikaanse staatsse- meedogenloze cretaris voor buitenlandse zaken Williamson gisteren tijdens bat van de VN-Economische ciale Raad over mensenrechten. Reagan daar lang be- 'vijandige, zelfs uit de Ameri kaanse cowboy-traditie van eerst de- schieten dan pas vragen stellen'. So-/ De Sovjetmedia gingen steeds in dé tegenaanval na harde opmerkin- zelf cy bi) het uitstippelen Amerikaanse politiek grotendeels laten leiden door adviezen van as trologen vond een commentator zeer de moeite waard om op de kor rel te nemen. "De astrologen zullen Ihem (Reagan) waarschijnlijk niet voorspeld hebben dat hij een uit eenzetting zal moeten geven over de rol van de astrologie in de poli tiek van de USA", aldus het Tass- commentaar. „Ik hoop dat ons initiatief de lei ders van de PLO uitdaagt politieke stappen te ondernemen", zegt Gra not. Nu de Palestijnse opstand (In tifada), de wereldopinie inclusief die van Israël de tragiek van de nu al meer dan twintig jaar duren de Israëlische bezetting heeft voor gelegd, hébben PLO-leider Arafat en de zijnen naar Granots mening een „geweldige kans om met een politieke oplossing naar voren te komen. Als ze dat niet doen, zullen ze weer een kans missen. De In tifada zal door ons'leger worden onderdrukt. De gevaren blijven ons aller boven het hoofd hangen". Granot beschuldigt niet alleen de Palestijnse leiders maar ook zijn eigen regering van hardnekkigheid en onkunde. „We zijn hypocrieten. We schreeuwen om vrede en wat doen we eraan?" „Als er niet snel een oplossing komt", benadrukt hij„wordt het gevaar van een nieu- we oorlog groter. Het Midden-Oos ten is een enorme wapenopslag plaats. Het geweld is een deel van ons bestaan geworden. De gebeur tenissen maken de partijen steeds extremer. Daarom vraag ik de bei de supermachten in te grijpen. Eu ropa kan ons daarbij helpen. Ben ik naïef? Misschien. Laat anderen dan maar iets beters verzinnen". Tv-dominee .Jimmy Swaggart preekt weer BATON ROUGE (Rtr) - Jimmy Swaggart, de televisie-evangelist die in februari bekende contacten te hebben gehad met een prostitu- ée, begint morgen weer met preken in een poging zijn afbrokkelende rij te redden. Maar het is niet de eerste keer sinds februari dat hij op de televisie te zien is, hij begon twee weken geleden met een fondswervingscampagne. Twee weken verklaarde Swagg art voor de televisie dat hij onmid dellijk zes miljoen dollar (bijna 12 miljoen gulden) nodig heeft om zijn werk voort te kunnen zetten. Hij zei dat het Gods wil is dat hij doorgaat. Maar Swaggart heeft in middels de toegang tot meer dan 60 miljoen huishoudens verloren, om dat drie televisiestations hebben besloten zijn programma's niet meer uit te zenden. Van de 1500 medewerkers op het hoofdkantoor van Swaggarts organisatie in Ea ton Rouge zijn er inmiddels 100 ontslagen. Hij heeft ook de bouw activiteiten op zijn bijbelcollege in Baton Rouge laten stopzetten. WARSCHAU (AP) - Poolse ge rechtshoven hebben gisteren in ho ger beroep de straffen verlaagd voor drie leden van het verboden vakverbond Solidariteit, die waren gearresteerd tijdens de stakingen van vorige maand. Bogdan Lis en Czeslaw Nowak, die op 4 mei wa ren gearresteerd omdat ze zouden hebben aangezet tot stakingen ih Gdansk, waren veroordeeld tot ge vangenisstraffen van drie maan den, die zijn teruggebracht tot drie weken. Ze zullen op 25 mei worden vrijgelaten. De nationale woord voerder van Solidariteit, Janusz Onyszkiewicz, was op 7 mei ver oordeeld tot zes weken gevange nisstraf, maar zijn straf is verlaagd tot 20 uur nog nader aan te duiden openbare dienstverlening. Hij was veroordeeld omdat hij valse infor- matie zou hebben verstrekt in in terviews met de BBC, de Voice of America en Radio Free Europe. De leider van Solidariteit, Lech Walesa, noemde de kortere straffen 'belachelijk'. Hij wees erop dat Bogdan Lis werd veroordeeld om dat hij lid is van het nationaal be stuur van Solidariteit, terwijl Wale sa zelf tijdens het proées met een speld van Solidariteit in de rechts zaal zat. De Poolse regerings woordvoerder Jerzy Urban heeft na afloop van de arbeidsonrust ge zegd dat de regering een 'niet-re- pressief beleid ten aanzien van de stakers zou volgen. Maandag is de laatste'van de 38 stakers vrijgelaten die werden gearresteerd bij de poli- tie-inval in de staalfabriek in Nowa Huta. Josef Pinior, een leider van Soli dariteit in Wroclaw, zit echter nog steeds gevangen met drie mede werkers, omdat hij tijdens een ver gadering in een fabriek op 3 mei be wakers en politie-agenten zou heb ben aangevallen. 'Zweedse koning moet autogordel gewoon dragen' STOCKHOLM (Rtr) - De Zweedse raad voor verkeersvei ligheid heeft er gisteren bij ko ning Gustav en koningin Silvia op aangedrongen de gordel vast te doen als zij achterin de hofau- to plaatsnemen. "Veiligheids gordels zijn 'voor iedereen ver plicht, wat voor positie men ook heeft", zei woordvoerder Goran Hygard. In de Zweedse kranten ston den kort geleden foto's van het koninklijk paar. Duidelijk is te zien dat zy de gordel niet om heb ben, terwijl ze van de achterbank van hun limousine de omstan ders toezwaaien. Veiligheids functionarissen van het hof heb ben gezegd dat de koning en zijn vrouw de gordel niet om hoeven te doen omdat zy snel weg moe ten kunnen komen bij een aan slagpoging. Maar deskundigen op het terreiri van de verkeers veiligheid menen dat risico's in het verkeer voorrang hebben bo ven andere veiligheidsoverwe gingen. BERLIJN (GPD) - Wat is er aan de hand in de DDR? Erich Honec- ker nodigt voor het eerst sinds tien jaar de voorzitter van de Evangeli sche Kerk, bisschop Werner Leich, - uit voor een gesprek en deélt na af loop mee dat het een goed gesprek was. Drie 'dagen later worden in Oost-Berlijn gelovigen gefouil leerd en geintimideerd' als ze ter kerke willen. door Hans Hoogendijk Een paar weken daarna wordt een uitnodiging aan een groep Westduitse christen-democrati sche politici ingetrokken. Honec- ker zegt na het bekendworden, dat hij er niets van heeft geweten en dat hij anders de annulering onge daan zou hebben gemaakt. De staats- en partijleider geeft een interview aan een Deense krant, waarin hij verklaart dat de mensenrechten in de DDR zijn ge waarborgd, maar vrijwel tegelij kertijd worden er tientallen dersdenkenden opgepakt, omdat staatshoofd. weg de grens over gezet. Vogel is een vertrouweling van Honecker. Vier recente voorbeelden van fa lende communicatie of zit er meer achter? Zig-zagkoers Speculaties over ruzies in dê top van Oosteuropese communisti sche regimes horen tot het alle daagse gebeuren in de journalis tiek. De op Oost-Berlijn geprojec teerde Kremlin-astrologie is een ri sicoloos gebeuren, verhalen wor den nooit bevestigd of ontkend. Al leen al daarom is de foutenquote Toch zijn de gebeurtenissen van de laatste maanden concreet ge noeg om vast te stellen dat Honec kers wil geen absolute wet meer is binnen de SED, de Socialistische Eenheidspartij Duitsland. Steeds duidelijker worden de aanwijzin gen dat er een soort machtswissel- ling a la Tsjéchoslowakije voor de deur staat. Honecker zou net als Husak af kunnen treden als partij baas en daarna genoegen moeten met de ceremoniële rol van zij het land uit willen. Na de e tatie van de vrijheidszanger Step- han Krawczyk en zijn vrouw Freya De Oosteuropa-expert professor Wolfgang Leonhard weet het ze ker: „In de komende maanden, Klier in januari verklaart de Oost- terlijk volgend voorjaar, zal Erich duitse advocaat Wolfgang Vogel dat de twee worden vrijgelaten en kunnen bepalen of zij in de DDR willen blijven of weg willen. De toriteitsverlies' toezegging kan niet hard worden Een acceptabele prognose, maar gemaakt, de twee worden simpel- daarna volgt het koffiedikkijken, Honecker aftreden als SED-leider. De zig-zagkoers van de DDR-rege- ring levert het bewijs voor zijn au- Leonhard voorspelt een radicale verjonging van de DDR-top. Vol gens deze expert is de kans dat de 51-jarige secretaris van de partij, Egon Krenz, de erfgenaam wordt, aanmerkelijk gedaald. Krenz, die jarenlang gold als de kroonprins van Honecker, zou grote alcohol problemen hebben. Leonhard tipt de 60-jarige Werner Felfe, die als partijsecretaris „de catastrofale si tuatie in de landbouw op indruk wekkende wijze heeft verbeterd". Hij voegt daar echter aan toe, dat geen van de kandidaten voor een topfunctie veel aandrang heeft om de perestrojka- en glasnostgedach- ten van Michael Gorbatsjov te vol gen, „terwijl in de DDR een econo mische hervorming absoluut nood zakelijk is". Wonderen De Frankfurter Allgemeine Zei- tung, meestal behoorlijk goed geïn formeerd over het wel en wee in de Oostduitse politieke top, houdt het echter op Krenz, hoewel het blad Honecker nog even op zijn post laat. Het aanstaande vertrek van het Politburolid Gunther Mittag, verantwoordelijk voor de econo mie, is voor de FAZ aanleiding om in de toekomst te blikken. Het ver trek van Mittag zal de positie van Honecker binnen de partijtop aan zienlijk verzwakken, waardoor zijn eigen aflossing kan worden ver sneld, schrijft de Oostduitsland-ex- pert van het blad. De pas 61-jarige Mittag leidt al jaren aan een ernsti ge vorm van suikerziekte. Een paar jaar geleden moest een been wor den geamputeerd, nu zou hij ook zijn andere been kwijtraken. Bin nen .de SED-top geldt Mittag als naaste adviseur en persoonlijke vriend van Honecker. Hij was het brein achter het in 1971 afgekon digde economische hervormings programma. Dit programma wordt door de Oostduitse communisten nog steeds gebruikt om hervormin gen naar het model perestrojka van de hand te wijzen. Mittag formu leerde dat zo: „Waarom zullen wij ons behang vernieuwen als de buurman het doet?" Een feit is dat de economie van de DDR als de meest efficiënte in het Oostblok geldt, hoewel dat na tuurlijk in vergelijking met het Westen weinig te betekenen heeft. Volgens diverse bronnen zijn Egon Krenz' papieren na een kortstondig verval, weer'aardig in waarde gestegen. De door profes sor Leonhard getipte Felfe zou door Honecker en zijn aanhang kunnen worden benoemd als op volger van Mittag. Krenz en hij schijnen met- elkaar te zijn be vriend en samen zouden zij de ga rantie kunnen zijn voor een onge wijzigde voortzetting van de lijn- Honecker. Gesprekken met Oostduitsers maken duidelijk dat zij daar geen wonderen van verwachten. Nie mand gelooft dat er zich binnen af zienbare tijd werkelijke verande ringen zullen voordoen. Krenz wordt gezien als de drijvende kracht achter de recente repressie. Charisma Een man met het charisma, door zettingsvermogen, inzicht en moed als Michael Gorbatsjov is in de DDR in geen velden of wegen te bekennen. En dat kan dit land, waarin de generaties harder dan ooit botsen, wel eens duur komen te staan. Bijna 40 procent van de 17 miljoen Oostduitsers is na de bouw van de Muur in 1961 geboren. Zij zijn opgegroeid in het allesomvat tende socialistische systeem. Zij hebben hun 'Heimat' in de DDR. Daaraan ontlenen ze de aanspraak om, meer dan officieel is toege staan, hun eigen leven te bepalen. De meesten willen niet weg uit de DDR, maar eisen dat hun land langzaam maar-zeker de grenzen openstelt. Intimidatie, arrestaties en mooie spreuken maken geen en kele indruk meer. De grote vraag is of de 75-jarige Erich Honecker, die na het stalinis tische regime van Walther Ul- bricht, zijn land naar buiten 'salon- fahig' maakte, nog voldoende ge zag heeft om de DDR voor de eigen bevolking min of meer acceptabel te maken. Lukt hem dat niet, dan zal zijn opvolger net als hijzelf in 1971, moeten beginnen in een ver krampte samenleving, die het ge zag van de hoogste staatsorganen niet aanvaardt. „Dat gaat goed, zo lang het goed gaat", zong Stephan Krwaczyk, voordat hij zijn vader land uit werd gegooid.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5