'Bewijs van lmridevering aan Iran' Mavo-Frans bepaald geen peuleschil Geschokte reacties op schilderijenroof Nederland was allerminst gastvrij voor tegenstanders nazi-terreur EXAMEN KOORTS Export chemisch afval aan banden ZATERDAG 21 MEI 1988 ECD beschikt over vrachtbrieven Muiden DEN HAAG (GPD) De Economische Controledienst (ECD) is sinds twee weken in het bezit van vrachtbrieven, waaruit blijkt dat in september van het vorig jaar 5000 gra naten met daarin kruit van onder andere de Nederlandse kruitfabriek Muiden Chemie, zijn verscheept van Portugal naar Iran. Opsporingsambtenaar J. Vermeulen van de ECD (dat ressorteert onder het ministerie van economi sche zaken) deelde dit gisteren mee voor het college van beroep voor het bedrijfsleven in Den Haag. DINXPERLO (ANP) - "Een bitte re ervaring". Zo omschrijft de voormalige Westduitse bondskan selier Willy Brandt de wijze waarop de Nederlandse regering eindjaren dertig de voor het nazi-regime ge vluchte Duitsers behandelde. In mei 1938 besloot de toenmalige mi nister van justitie Goseling dat de Nederlandse grenzen gesloten moesten worden voor vluchtelin gen. In een circulaire noemde de bewindsman de vluchtelingen "on gewenste elementen voor de Ne derlandse maatschappij die als on gewenste vreemdeling aan de grens geweerd of over de grens ge bracht moeten worden". Willy Brandt is een van de slacht offers van het Nederlandse vreem delingenbeleid die in een NOS-do- cumentaire worden geïnterviewd. De documentaire is gemaakt ter gelegenheid van het feit dat 50 jaar geleden de Nederlandse grenzen voor vluchtelingen werden geslo- ten. Dit feit werd gisteren herdacht in het Achterhoekse Dinxperlo, waar tevens een voorvertoning van de documentaire plaats vond. De vrees voor de machtige buur man was volgens een van de ex- vluchtelingen in de documentaire de reden om de grenzen te sluiten. "In de Gouden Eeuw waren ge vluchte Hugenoten in ons land welkom. Maar in de loop der jaren is de Nederlandse gastvrijheid tot een mythe verbleekt". Nadat Hitier rijkskanselier was geworden, probeerden veel Duit sers legaal of illegaal naar Neder land te vluchten. Soms werden ze geholpen door Nederlanders. Re gelmatig verschenen in de dagbla den echter berichten waarin werd gemeld dat "mensensmokkelaars" waren opgepakt. Volgens de Nederlandse rege ring hadden vluchtelingen geen re den om voor hun leven te vrezen. Pas na de Kristallnacht in novem ber 1938 veranderde de Nederland se opstelling. Vooral onder druk van de publieke opinie - er ging een storm van verontwaardiging door het land - werd besloten opnieuw Muiden Chemie vocht daar het be sluit van het ministerie van econo mische zaken aan, om exportver gunningen voor Muiden Chemie op te schorten. Daardoor ligt de produktie van Muiden Chemie stil, en zitten alle vierhonderd mede werkers van de beide vestigingen in Muiden en Kollumerwaard thuis. Het ministerie heeft de export vergunningen voor Muiden Che mie ingetrokken, omdat er aanwij zingen waren dat kruit van het be drijf uiteindelijk in Iran terecht kwam. Het betrof hier onder een omvangrijke order, die volgens de vrachtbrieven bestemd was voor Engeland, maar uiteindelijk in Por tugal belandde. Daar gebruikte wa penproducent SPEL het kruit bij de fabricage van granaten. Tot voor kort had de ECD geen schriftelijk bewijs dat deze grana ten naar Iran verscheept zijn. Wel hebben medewerkers van de ECD in Portugal een vrachtbrief onder ogen gehad waaruit zou blijken dat de granaten in opdracht van het ministerie van defensie van Iran vervoerd zouden worden vanüit Portugal naar de Iraanse haven Bandar Abbas. De ECD had dit do cument echter niet mee kunnen krijgen. Opk had een ECD-man uit de mond van een hoge Portugese controleambtenaar gehoord: "Ie dereen weet dat het spul naar De Golf gaat". En verder was er de me dedeling dat de onder verdenking staande Italiaanse 'papierenfirma' Seconsar bij de export naar Iran betrokken was. De ECD zegt nu: "Het schema dat we na onze bezoeken aan Por tugal hadden, berustte op 1 SCHADEVERGOEDING - De gemeente Beuningen moet de voormalige eigenaar van een plaat selijke Spar-supermarkt een scha devergoeding betalen tot maxi maal 23 miljoen gulden. Het be drag is een vergoeding voor gele den en nog te lijden schade doordat Beuningen tegen de afspraak in de plaatselijke supermarkt weigerde een plaats toe te wijzen in het twee jaar geleden geopende nieuwe win kelcentrum. De Spar-man had zijn zaak al verkocht en kwam door de plotselinge ommezwaai van de ge meente zonder werk te zitten. Binnenland kort Van der Pluijm De ex-hoofdredacteur van de Volkskrant, Jan van der Pluijm, is gisteren op 68-jarige leeftijd overle den. Van der Pluijm was van 1964 tot 1982 hoofdredacteur van dit ochtendblad. Onder het regime van Van der Pluijm schrapte de krant de ondertitel 'katholiek dag blad voor Nederland'. Toen Van der Pluijm als hoofdredacteur bij de Volkskrant begon bedroeg de oplage ruim 165.000 abonnees. Bij zijn vertrek waren er dat ruim 210.000 waarbij nog zo'n 40.000 los se verkoopexemplaren moeten worden geteld. Knipperlichten Automobilisten die met pech stranden op de autosnelwegen, mogen voortaan hun waarschu- wingslichten gebruiken in plaats van de gevarendriehoek. Tot nu toe moest op de vluchtstrook een geva rendriehoek achter de auto worden gezet, als men daar met 'panne' kwam te staan. Uit onderzoek is echter gebleken dat knipperende lichten beter zichtbaar zijn dan de gevarendriehoek. Registratie Registratie van gegevens van et nische minderheden is alleen toe gestaan, wanneer deze worden ge bruikt voor maatregelen, die ten goede komen aan deze mensen. In het vervolg mogen de gemeenten objectieve gegevens zoals nationa liteit, geboorteplaats of de geboor teplaats van de ouders, noteren. Als dat niet voldoende is, kan ook nog worden gevraagd tot welke minderheidsgroep de betrokkenen zichzelf rekent. De registratie mag alleen worden gedaan op basis van vrijwilligheid. Toxoplasmose Bij het proefonderzoek in Zuid- Holland naar toxoplasmose bij zwangeren zijn veel minder toxo- plasma-infecties gevonden dan werd verwacht. Ruim 28.000 zwan gere vrouwen zijn onderzocht en er is maar 31 keer een infectie gevon den. Wellicht is dat te danken aan de gegeven voorlichting. Op grond van schattingen van de Gezond heidsraad zouden zonder preventie namelijk minstens 120 gevallen moeten zijn gesignaleerd. dens en aanwijzingen. Ons bezoek aan Italië heeft concrete documen ten opgeleverd die dat schema be vestigen". Bij de ECD bestaan twijfels aan de bewering van Muiden Chemie dat zij in eerste instantie niet wist dat het kruit naar Portugal ging. Overigens is een medewerker van Muiden Chemie later wel in Por tugal geweest om adviezen te ge ven. Volgens de ECD heeft Muiden Chemie daar geholpen bij het op zetten van de produktielijn voor kardoezen. Het college van beroep voor het bedrijfsleven heeft geen sluitende strafrechtelijke bewijzen tegen Muiden Chemie nodig. Zij heeft op zich voldoende aan "aanwijzingen die het aannemelijk maken" dat Nederlands kruit naar Iran is ge gaan, om het ministerie van econo mische zaken eventueel in het ge lijk te stellen. Uitspraak 17 juni. Ministerie stuurt kaart voor lesgeld ZOETERMEER (ANP) - Vanaf vandaag krijgen 760.000 leerlingen een onderwijskaart thuisgestuurd voor het betalen van het lesgeld. Twintigjarige leerlingen in het (voortgezet) speciaal onderwijs hoeven geen lesgeld te betalen. Al leen met een onderwijskaart kun nen leerlingen van zestien jaar of ouder zich inschrijven in het voort gezet onderwijs of (voortgezet) spe ciaal onderwijs. De kaart is een schuldbekentenis voor het betalen van het lesgeld van 1.030 gulden. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen int het lesgeld. Het voordeel van deze centrale inning is volgens het ministerie dat scholen niet meer zelf hoeven innen en evenmin zelf leerlingen de toegang tot het on derwijs hoeven te ontzeggen. Leerlingen in het (voortgezet) speciaal onderwijs, die in het cur susjaar 1988-1989 twintig jaar wor den, zijn geen lesgeld verschul digd. Dit heeft minister Deetman van onderwijs schriftelijk voorge steld aan de Tweede Kamer. HILVERSUM (GPD) - De minis terraad is gisteren akkoord gegaan met een voorstel van minister Nij- pels (milieu) om de export van che misch afval aan strengere voor waarden te binden. De minister is tot deze stap gekomen na berich ten over contracten tussen Europe se transporteurs en de regering van Guinee Bissau over de dumping gedurende vijfjaar van vijftien mil joen ton gevaarlijk gif in haar bo dem. Guinee Bissau krijgt daar voor in totaal zeshonderd miljoen dollar. De regering was al bezig om een aantal strenge EG-richtlijnen over vervoer en verwerking van che misch afval in de Nederlandse wet geving te verwerken. Dat zou ech ter pas in oktober worden afgerond in een totaal pakket maatregelen op het gebied van afvalstoffen. Door de affaire rond Guinee Bis sau, die door de Europese milieu commissie in publiciteit is ge bracht, komt het voorstel over de export van chemisch afval ver sneld in de Kamer en kan in okto ber al in werking treden. In de Ka mer wordt geen weerstand ver wacht tegen de machtigingswet. De maatregel van Nijpels houdt in dat er alleen afval mag worden geëxporteerd als het ontvangende land daarvoor toestemming geeft. Ook de overheid in het land van herkomst moet op de hoogte wor den gebracht door de exporteur. Volgens een woordvoerder van het ministerie betekent de machti gingswet van Nijpels geen export verbod op zich, maar geeft het de minister wel meer inzicht in de rou te die het chemisch afval aflegt. Per geval kan de minister echter wel ingrijpen. Ook als het ontvan gende land toestemming geeft, kan de Nederlandse overheid alsnog export verbieden, omdat men ver voer schadelijk vindt voor het milieu, zo blijkt uit het voorstel. De laatste tijd komen er steeds meer signalen dat het Europese chemische afval naar Afrika en an dere Derde-Wereldlanden ver dwijnt, omdat dat goedkoper is dan de dure verwerking in fabrie ken in eigen land. Nederland is een van de grootste exporteurs van dit afval, met name via de Rotterdam se haven. Het ministeriële Centraal Landelijk Informatiepunt Milieu delicten onderzoekt momenteel de al dan niet legale export van che misch afval naar Kongo Brazzavil le, aldus een woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - Frans en na tuurkunde. Op het oog een zware dobber na vijf dagen bloed, zweet en tranen over eindexamens ge schiedenis, Nederlands en wiskun de. Voor het vwo-Frans stonden drie artikelen uit kranten en twee boekfragmenten op het program ma over onder meer de vakantiebe leving van jongeren en studenten in 1970; alleen-zijn; de hoffelijk heid van Chinezen en aardrijks kunde. "Dat laatste thema stagneerde de hele boel", vertelt Marianne van der Meer van het Christelijk Avondcollege in Groningen. Ook docente Greetje Heyerman vond de vragen bij deze tekst lang en on nodig ingewikkeld, waarbij grote stukken tekst in een keer 'verhaps tukt' moesten worden. Nineke Groefsema vond de vijf teksten lang maar interessant. Vooral het stukje over het bewust kiezen voor alleen zijn, viel bij haar in de smaak. "Echt een tekst voor vol- leerlingen". MAVO FRANS Het examen Frans voor mavo- leerlingen was bepaald geen peule schil. Onder de leerlingen van de Haarlemse Spaarne Scholenge meenschap brak zelfs ruzie uit over wat nu toch echt de moeilijkste tekst was. Danielle Macaré houdt het op een verhaal over een para chutist die op de Eifeltoren landt, terwijl Viola van Melle het racisme onder arbeiders 'niet te maken' vond. Bij de lbo-teksten ontstond ver warring over een van de antwoor den. De Centrale Eindexamencom missie Voortgezet Onderwijs heeft de scholen kort voor dit examen nog een kleine correctie op één van de vragen bij het verhaal over het au-pair meisje Maruschka toege stuurd. Het woordje 'puis' (daarna) moest worden vervangen door 'y' (er), waardoor de interpretatie van de tekst anders wordt. Ook de vak docentes Ilse van Koppen en Jea- net van der Craats kwamen er nu niet meer uit. van de leerkrachten natuurkunde tegen het gebruik van meerkeuze vragen op het examen natuurkun de. Natuurkundeleraar Wim Dek ker van de Juliana van Stolberg mavo in Enschede is een van hen. Om tot een keuze van een van de vier tot zes mogelijke antwoorden te komen, moeten de leerlingen im mers een aantal berekeningen ma ken en als er dan ergens een reken- foutje zit, maar de rest toch goed was, zijn alle drie punten, die met de vraag behaald hadden kunnen worden, verloren. Het is nu voor het tweedejaar dat meerkeuzevragen bij het examen natuurkunde worden gehanteerd (20 van de 29 vragen) en Dekker is er nog steeds niet gelukkig mee, al was het dit jaar niet zo'n chaos als vorig jaar, toen er in de opgaven tal van fouten zaten. Dit keer zat er maar een (tevoren opgemerkt) foutje in. In vraag 23 moesten de leerlingen voor aanvang van het examen "voorbeeld" vervangen door "voorwerp". Het examen natuurkunde C-ni- veau was zoals het verwacht mocht worden, meent Dekker, met een heel merkwaardige uitzondering in vraag 28. Daar werd gevraagd om te berekenen hoe lang het duurt voordat een pan met 1,5 kilo water op een brander met een vermogen van 600 Watt is "drooggekookt". Een moeilijke vraag, naar het oor deel van Dekker, in elk geval moei lijker dan de gelijksoortige vraag op het D-niveau. De D-kandidaten kwamen alle maal nogal optimistisch het exa menlokaal uit. Zulks een beetje tot verbazing van Dekker die het een buitengewoon pittig examen vond: "Ik denk dat de leerlingen optimis tischer zijn dan de resultaten waar schijnlijk zullen laten zien". VWO NATUURKUNDE Het grappige springende poppe tje uit de eerste opgave van het VWO-natuurkunde-eindexamen is volgens docent W. Gabes van het Haarlemmermeerlyceum uit de kast gehaald om de vraag aantrek kelijker te doen lijken. De VWO- leerlingen moesten gisteren bij de ze opgave de veerkracht van het poppetje berekenen, nadat er druk op is uitgeoefend. Ilona Nieuwenburg (19) uit Hoofddorp maakt het niets uit of de vragen leuk zijn. "Ik kijk alleen maar of ik ze kan maken". Zij vond het examen erg meevallen. De meeste vragen waren dit jaar niet moeilijk, op een klein gedeelte ha. Maar die vragen zijn voor de 'knap pe koppen' om extra punten te sco- De meeste eindexamenkandida ten kwamen tijd te kort om alle op gaven af te krijgen. Docent Gabes maakt zich er geen zorgen over. "Alle leerlingen in het land moeten hier moeite mee hebben gehad. Dat betekent dat de cijfers van ie dereen waarschijnlijk omhoog worden getrokken". HAVO NATUURKUNDE Na het zware wiskunde-examen van donderdag werd natuurkunde voor de havo gisteren een meeval ler. Moeilijk, zoals verwacht, maar beslist niet zo ingewikkeld als som mige oude examenopgaven, waar mee de afgelopen maanden werd geoefend. Edwin Kuyper van het Bertrand Russelcollege uit Krom menie had de meeste moeite met de vragen over kortsluiting in een koperdraad. Angelique Kan en Sandra Tuinenbreijer, volgens ei gen zeggen geen sterren in natuur kunde, vonden het gemak waar mee zij de vragen konden beant woorden verdacht. Sandra: "Het ging mij iets te ge makkelijk; er zaten vast nog wel wat listigheden in, die ik niet ge zien heb". Ook docent F. Douma vond het examen die jaar niet al te moeilijk. Het was hem opgevallen, dat vrijwel alle vragen op 4-havo ni veau lagen. „Er zat heel weinig mo derne natuurkunde in". HAVO ENGELS De tekst over Bruce Springsteen was een leuke binnenkomer, maar daarna kwamen de meeste havo leerlingen van de rijksscholenge- meenschap in Zierikzee gisteren tijdens het examen Engels danig in de problemen. De andere vier ver halen gingen over onderwerpen die hen niet interesseerden -"alle maal over politiek"-en met de vra- gen konden ze weinig beginnen. Eyleen Feytel uit Bruinisse heeft naar eigen zeggen nooit noemens waardige moeite gehad met de meerkeuze-opgaven. Ze vertrouw de erop dat het met het examen wel goed zou komen, maar na afloop had ze zo haar twijfels. De tekst over Bruce Springsteen vond ze leuk. De schrijver ging in op het volgens hem merkwaardige feno meen dat veel fans van de popster tevens aanhanger van president Reagan zijn. De conclusie van het verhaal was dat de liefhebbers de geëngageerde teksten van hun popidool wat beter tot zich door moeten laten dringen. De gestelde vragen waren volgens Eyleen ook wel te doen. Daarna werd het lastiger. De ver handeling over de effecten van de ramp in Tsernobyl begreep Eyleen niet. Ook de vragen konden haar ditmaal niet op weg helpen. Ook met de tekst over de Engelse tv-se- rie Eastender kon zij niet uit de voeten. De leraren R. van der Hoek en H. Speelman hadden geen medelij den met hun 'pupillen'. Zij meen den dat het examen goed te doen was. "Ach, het is voor de leerlingen heel moeilijk het examen te beoor delen. Meestal is de reactie dat het zwaar was en dan valt het achteraf vluchtelingen toe te laten. Joodse en kerkelijke instanties moesten de hulp aan de nazi-slachtoffers grotendeels zelf betalen. Voor de vluchtelingen werden speciale ba rakkenkampen opgericht en later een centraal vluchtelingenkamp in Westerbork. In september 1939 werd de toelating van vluchtelin gen definitief stopgezet. Tijdens de herdenking in Dinx perlo waarschuwde de voorzitter van Vluchtelingenwerk, mr. J.N. Scholten, voor de huidige situatie met betrekking tot vluchtelingen. Volgens Scholten zijn er opvallend veel overeenkomsten tussen het huidige vluchtelingenbeleid en dat van 50 jaar geleden. "Ook nu wordt weer het argument gebruikt dat Nederland te vol is. Deze herden king is dan ook bedoeld om van de geschiedenis te leren, we moeten onze waakzaamheid scherpen", al dus Scholten. De herdenking had volgens Scholten in Dinxperlo plaats om de mensen te eren die 50 jaar gele den de moed hadden om vluchte lingen te helpen. Daarbij speelde de toenmalige burgemeester van Dinxperlo, Verbeek, een belangrij ke rol. Uiteindelijk werd hij straf rechtelijk vervolgd omdat hij in strijd met het regeringsbeleid aan vluchtelingen een verblijfsvergun ning had verschaft. Aan het eind van de herdenkingsbijeenkomst werd op het marktplein van Dinx perlo bij het Grenslandmuseum een gedenksteen onthuld. Falen bewaldngsdienst onderzocht ZEIST (ANP) Kardinaal Simonis (rechts op de foto) heeft gisteren in Zeist een borstbeeld van de eind vorig jaar overleden kardinaal Alfrink onthuld. Het bronzen beeld is al in 1975 gemaakt door de Utrechtse kmistenaar Pieter d'Hont (links op de foto) en heeft sindsdien bij particulieren gestaan. Nu siert het de hal van het diocesaan pastoraal centrum de Dijnselburg in Zeist. (foto anp) AMSTERDAM (ANP/GPD) - In museumkringen is zeer geschokt gereageerd op de diestal van drie schilderijen uit het Stedelijk Muse um in Amsterdam. Volgens direc teur Beeren behoren zij tot de meest kostbare werken uit het mu seum. Het gaat om 'Anjelieren' van Van Gogh, 'La maison du maitre Adam Billaud a Nevers' van Jong kind en het stilleven 'Bouteilles et pommes' van Paul Cezanne. De to tale waarde wordt geschat op zo'n 20 miljoen gulden. Volgens een aangeslagen woord voerder van het Van Goghmuseum wordt het gestolen schilderij van Van Gogh als een topstuk uit de collectie schilderijen van de schil der beschouwd. "Een afschuwelij ke ramp", noemde hij de diefstal. Brandende vraag is: hoe is het mogelijk dat de politie gisteroch tend vroeg pas een half uur nadat het stil alarm in het Stedelijk Muse um bij de beveiligingsdienst was afgegaan, ter plaatse arriveerde? Museumdirecteur Beeren, cultuur wethouder Luimstra, de politie maar vooral ook de verantwoorde lijke bewakingsorganisatie VNV hebben zich gisteren uitvoerig in die zaak verdiept. De vraag is des te nijpender, omdat tijdens proefalar- men is gebleken dat de politie bin nen drie minuten op de plek des onheils kan zijn. Hoewel niemand zich er precies over wil uitspreken, bleek al snel dat de beschuldigende vinger naar de beveiligingsorganisatie kan worden uitgestoken. Immers, zo verklaarde de politiewoordvoer der, de politie werd pas om 5.06 uur - ruim 25 minuten nadat het stil alarm was afgegaan bij de VNV - door de beveiligingsdienst gealar meerd. Precies vier minuten later meldde de eerste wagen al ter plek ke te zijn. "Ons treft geen blaam", aldus de politiewoordvoerder. Hij heeft de gegevens exact na kunnen trekken aan de hand van bandop names bij de meldkamer. Directeur E. van Dijk van de be veiligingsorganisatie VNV zegt met hoorbare spijt in zijn stem "niet te kunnen ontkennen dat de politie snel heeft gereageerd". Dat betekent echter dat de beveili gingsdienst pas twintig minuten nadat het stil alarm afging de poli tie heeft gewaarschuwd. Hoe dat kon gebeuren wilde Van Dijk niet zeggen. "Dit is een heel delicate zaak. Ik mag hier. in overleg met de opdrachtgever - het museum - geen informatie over geven", verklaart hij. Op de valreep wil hij echter nog wel kwijt, dat hij ook vindt dat "het allemaal sneller en beter had kun nen gaan dan in de gegeven situa tie". Overigens heeft Beeren nog wel een beetje hoop dat de gestolen schilderijen terecht komen. Ze zijn namelijk zo bekend, dat ze in het officiële kunstcircuit "onverhan delbaar" zijn, meent hij. De schil derijen zijn - zoals gebruikelijk - al leen verzekerd tegen brand. Voor welk bedrag is echter niet bekend. Het personeel van het Stedelijk reageerde gisteren geschokt op de schilderijenroof, de grootste ooit in Nederland. Nog nooit eerder wer den uit het Stedelijk kunstwerken gestolen. Eén keer werd tijdens de opening van een expositie van de kunstenaar Keith Haring bij wijze van ludieke actie een kunstwerk meegenomen, maar dit werd door de 'dieven' teruggegeven in ruil voor een nieuw werk van Haring. Beveiliging Het Stedelijk Museum heeft alar men op alle ramen en deuren. De nachtwakers die er vroeger rond liepen, zijn afgeschaft. Volgens di recteur W. Beeren omdat door pro cedurefouten alarmen ongewild in werking werden gesteld. Niette min toont hij zich voorstander van een combinatie van automatische alarmen en nachtelijke bewakers. Alleen tijdens de expositie van Os car Schlemmer, vorig jaar, werd 's nachts in het gebouw gepatrouil leerd. De meeste musea worden alleen overdag door suppoosten bewaakt. Na sluiting worden de automati sche alarmsystemen ingeschakeld. Een van de weinige uitzonderingen ié het Gemeente Museum in Den Haag. Hoeveel mensen daar 's nachts rondlopen, wil men niet kwijt. Ook de overige grotere mu sea in Nederland zijn bepaald niet scheutig met informatie over de toegepaste beveiliging. 20 NATUURKUNDE MAVO C-NIVEAU: la; 2c; 3a; 4a; 5c; 6f; 7d; 8b; 9a; 10a; 11a; 12d; 13a; 14c; 15b; 16b; 17b; 18b; 19f; 20b. NATUURKUNDE MAVO D-NIVEAU: la; 2c; 3d; 4d; 5a; 6f; 7d; 8e; 9c; 10c; lid; 12b; 13a; 14c; 15c; 16c; 17b; 18f; 19f; 20b. VWO FRANS lb; 2b; 3d; 4a; 5a; 6b; 7d; 8c; 9c; 10c; lid; 12c; 13b; 14b; 15a; 16d; 17b; 18a; 19b; 20a; 21d; 22a; 23d; 24d; 25c; 26b; 27d; 28a; 29c; 30c; 31d; 32b; 33b; 34b; 35c; 36c; 37a; 38a; 39d; 40d; 41a; 42b; .43c; 44c; 45c; 46d; 47b; 48a; 49d; 50b. LBO EN MAVO FRANS C-NIVEAU: lc, 2a, 3c, 4d, 5a, 6b, 7c, 8a, 9c, 10b, 11c, 12a, 13c, 14b, 15a, 16c, 17a, 18c, 19a, 20b, 21c, 22c, 23d, 24d, 25b, 26b, 27b, 28a, 29c, 30c, 31b, 32b, 33c, 34c. 35b, 36c, 37c, 38d, 39c, 40c, 41a, 42b, 43a, 44b, 45b, 46b, 47c, 48c, 49a, 50c. LBO EN MAVO FRANS D-NIVEAU: lb, 2b, 3c, 4d, 5a, 6c. 7c, 8a, 9b, 10b, 11c, 12c, 13d, 14d, 15b, 16b, 17b, 18a, 19c, 20c, 21b, 22c, 23b, 24b, 25a, 26c, 27b, 28c, 29c, 30b, 31a, 32c,-33b, 34b, 35c, 36c, 37c, 38d, 39c, 40d, 41a, 42d, 43c, 44c, 45b, 46d, 47b, 48b, 49d, 50c. VWO ENGELS 1 C; 2 D; 3 C; 4 A; 5 C; 6 D; 7 A; 8 A; 9 D; 10B; 11 C; 12C; 13 A; 14D; 15C; 16 C; 17 D; 18 C; 19 B; 20 D; 21A; 22 D; 23 A; 24 D; 25 B; 26 D; 27 B; 28 A; 29 A; 30 A; 31 D; 32 D; 33 A; 34 A; 35 B; 36 D; 37 B; 38 C; 39 C; 40 C; 41A: HAVO, VHBO FRANS 1 C; 2 C; 3 B; 4 C; 5 B; 6 A; 7 C; 8 B; 9 C; 10 C; 11 C; 12B; 13 B; 14 B; 15C; 16 D; 17 A; 18 A; 19 D; 20 B; 21 D; 22 D; 23 D; 24 C; 25 C; 26 B; 27 A; 28 B; 29 B; 30 A; 31 A; 32 C; 33 C; 34 D; 35 B; 36 A; 37 D; 38 B; 39 A; 40 D; 41 C: 42 C; 43 A; 44 A; 45 A; 46 D; 47 B; 48 B; 49 D; 50 A. LBO, MAVO ENGELS C-NIVEAU 1 B; 2 B; 3 C; 4 B; 5 C; 6 C; 7 C; 8 D; 9 A; 10 B; 11 B; 12 B; 13 A; 14 B; 15 D; 16 C; 17 C; 18 C; 19 A; 20 A; 21 B; 22 B; 23 B; 24 B; 25 E; 26 B; 27 D; 28 B; 29 D; 30 A; 31 B; 32 C; 33 C; 34 D; 35 B; 36 C; 37 C; 38 B; 39 B; 40 C; 41 B; 42 B; 43 C; 44 B; 45 D; 46 C; 47 A; 48 D; 49 C; 50 C. LBO, MAVO ENGELS D-NIVEAU 1 D; 2 B; 3 A; 4 B; 5 C; 6 C; 7 C; 8 B; 9 B; 10 A; 11 A; 12 B; 13 B; 14 B; 15 B; 16 E; 17 B, 18 D; 19 B; 20 D; 21 D; 22 B; 23 B; 24 B; 25 C; 26 B; 27 D; 28 B; 29 A; 30 C; 31 A; 32 B; 33 C; 34 B; 35 C; 36 A; 37 C; 38 B; 39 B; 40 B; 41 C; 42 B; 43 C; 44 B; 45 A; 46 B; 47 B; 48 C; 49 B; 50 B. LBO, MAVO WISKUNDE C-NIVEAU 1 D; 2 A; 3 C; 4 B; 5 D; 6 B; 7 A; 8 E; 9 C; 10 F; 11 D; 12 F; 13B;14C;15A; 16 C; 17 C; 18 B; 19 B; 20 A; 21 B;22 C; 23 E; 24 D; 25 C; 26 D; 27 D; 28 F; 29 E; 30 C; 31 -; 32 -; 33 -; 34 -. LBO, MAVO WISKUNDE D-NIVEAU 1 C; 2 D; 3 B; 4 C; 5 B; 6 B; 7 A; 8 D; 9 C; 10 E; 11 A; 12 B; 13 B; 14 D; 15 D: 16 D; 17 B; 18 E; 19 D; 20 A; 21 B; 22 B; 23 E; 24 C; 25 C; 26 D; 27 C: 28 B; 29 C; 30 B; 31 -; 32 -; 33 -. Pinksterdrukte vooral in het zuiden DRIEBERGEN (ANP) - De pink sterdrukte op de Nederlandse we gen is gisteren vooral op de rijks wegen in het zuiden van het land goed merkbaar geweest. Tot gister avond 10 uur stond er tussen Eind hoven en Breda nog altijd in totaèl zo'n 23 kilometer file. Bij alle drukte, die zich al vroeg deed gelden, bleef het aantal onge lukken op de autosnelwegen be perkt tot 23 waarbij 55 voertuigen betrokken waren. Eén persoon werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De drukte in het zuiden werd vooral veroorzaakt door grote hoe veelheden Duitse toeristen op weg naar Zeeland en de Hollandse kust. „Op zeker moment kregen we de melding dat er sprake was van twee witte nummerborden op een geel", aldus de woordvoerder. De top van de drukte lag volgens de politie duidelijk rond 18.00 uur met 19 filemeldingen en ongeveer 120 km file.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3