Bram en Jo trouwden toch echt in Warmond Zelfs jonge ambtsdragers met mond vol tanden PAGINA 2 WARMOND— De schrijver van het boekje 'De Hervormde Kerk te Warmond' P. A. B. Bak kers, onderwijzer aan de basis school 'Oostergeest' heeft waarschijnlijk niet geweten, dat één van de door hem verza melde wetenswaardigheden een interessante correctie bevat van een passage in een Abraham Kuyper-biografie van de geschiedschrijver dr. G. Puchinger. Puchinger (67), die ook boeken schreef over Colijn, Schermerhorn, Drees en Zijlstra, vermeldt op pagi na 196 van zijn boek 'Abraham Kuyper De jonge Kuyper (1837 1867)', dat 'Bram en Jo' op woens dag 17 juni 1863 in ondertrouw gin gen en op woensdag 1 juli van dat jaar in Rotterdam in het huwelijk traden waarbij ds. J. F. Kuyper de predikatie hield. Vader Kuyper, ge boren in 1801, was toen predikant in Leiden, waar hij in 1849 door ds. A. Rutgers van der Loeff werd be vestigd. Bram later kerkstichter (Dole antie) en politicus trouwde met Johanna Hendrika Schaay (21), dochter van Jan Hendrik Schaay, commissionair in effecten, lid-op richter van de firma Schaay en Zo nen. Deze firma was gevestigd in Rotterdam, maar het gezin Schaay woonde toentertijd in Warmond, waar Jo's vader slechts vijf dagen na de huwelijkssluiting tussen Jo en Bram overleed. Puchinger vertelt in zijn Kuyper- biografie, dat er over de huwelijks dag een schaduw viel doordat va der Schaay zijn levenseinde zag na deren en het huwelijk van zijn dochter niet meer kon bijwonen. In het huwelijksregister van de her vormde gemeente Warmond staat dit huwelijk nog duidelijk leesbaar opgetekend. Maar het werd niet gesloten in de tegenwoordige kerk aan de Heren weg. Deze kerk kwam pas in 1874 in de plaats van de oude, waarvan de toren (in 1975 gerestaureerd) en de geconserveerde ruïne nog res ten. Vier maanden... Bakkers maakte met mede werking van de hervormde kerke- raad dit boekje omdat bezoekers van Warmond en de kerk en ruïne "over het algemeen weinig ver moeden van de rijke historie achter nu nog zichtbare zaken". Hij ver telt iets over de vroegste geschie denis, de oude Sint Matthias, de kloosters, de toren, het uurwerk en de klokken, de geschiedenis na de Hervorming, het hervormd ge meenteleven, de kerkelijke bezit tingen en de School met de Bijbel. Ten slotte een lijst van predikanten (van 1578 tot heden), een lijst van schoolmeesters, die tevens koster, voorzanger en doodgraver zijn ge weest, en notities uit rekeningboe ken. Het boekje bevestigt weer eens, dat plaatselijke geschiedenis, ook voor buitenstaanders, juist zo boei end is door haar rijkdom aan de tails en het inzicht dat ze verschaft vroegere menselijke en maat- De vroegere Sint Matthiaskerk werd met een paar kloosters in 1573 tijdens het beleg van Leiden door Leidenaars verwoest. Die wil den hiermee voorkomen dat de Spanjaarden daar een veilig heen komen konden vinden. Alleen het koor van de kerk werd voor de her vormde eredienst herbouwd. Daar zijn Abraham Kuyper en Johanna schappelijke verhoudingen! Schaay getrouwd. Op 5 juli 1874, dus elf jaar na hun huwelijk, werd de nieuwe kerk (bouwkosten onge veer f. 25.000) in gebruik genomen. Het koor van de Matthias vendel toen snel tot een ruïne. De oude toren vanaf de rijks weg een fraai bouwkundig accent in Warmonds overvloedig groen is altijd gezien als onderdeel van de gedeeltelijk weer opgebouwde kerk. In 1968 werd hij eigendom van de burgerlijke gemeente voor de symbolische som van f. 1. Wat te zeggen van het kerke- raadsbesluit een vrouw aan het A vondmaal af te wijzen omdat ze al vier maanden na haar trouwen een kind kreeg? Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot In 1859 werd in Warmond drie maal per week krachtige soep aan de behoeftigen uitgedeeld "in aan merking nemende de veelvuldige zieken die herstellende bij gebrek aan versterkend voedsel niet op hun verhaal komen". Nog steeds is de hervormde ge meente Warmond in bezit van een stuk land onder Sommelsdijk op Goeree. groot 7 bunders, 13 roeden en 30 ellen. Ze kreeg dat in 1843 uit een legaat van de Vrouwe van War mond. De pachtopbrengst moest dienen tot aanvulling van het pre dikantstraktement, waarvoor de rijksbijdrage tot in 1944 f. 700 per jaar bedroeg. Toen koning Willem III in 1890 was overleden, kregen de War- mondse kerkmeesters f. 0,20 voor het luiden van de klok. Bij de kro ning van koningin Wilhelmina in 1898 leverde dat de kerk f. 1,60 op. De geboorte van prinses Juliana in 1909 bracht f. 0,75 in het kerke- laatje. Menig Warmonder zal zich nog ds. Gabriël Jasper Gerrit de Bel herinneren, die in 1929 hier kwam en in 1945 met pensioen ging. Op foto's van de kerkeraad (1944) en de jongelingsvereniging 'Dient den Heere' (1932) figureert hij als gezag hebbend middelpunt. Wie belangstelling heeft voor kerkgeschiedenis dichtbij zal aan dit qua tekst en beeld goed ver zorgde boekje een paar genoeg lijke uren beleven. (Het is te koop bij firma De Nic, Dorpsstraat 106, voor f. 7,50, of te be stellen bij B. P. V. Mackaay, Klooster- wei 311, dmv storting van f. 9,50 op giro 1347293). VIJF JAAR AARTSBISSCHOP. "We hebben het wel eens over het katholieke Brabant en Limburg, maar ik vraag me af: zit het ware katholicisme niet juist in Salland, Twente en de Achterhoek? En dan bedoel ik het katholicisme in de werkelijk sacramentele geloofsbe leving". Kardinaal Simonis in ge- spiek met 'Aartsbisdomnieuws' over zijn eerste lustrum als aarts bisschop. Simonis slaakte een zucht toen hij moest erkennen dat hij zo wei nig in parochies kan zijn. "Ik ben nu in 300 van de 360 parochies ge weest. Ken je ze dan? Nee. Je con tacten blijven beperkt. Dat vind ik jammer, want daar juist ligt mijn hart". In het interview wordt erop ge wezen, dat geen bisdom zoveel pas torale werkers en werksters in dienst heeft als Utrecht. En dat is maar weinig bekend. Simonis: "Dat is mee te wijten aan mijn imago van een starre, conservatie ve man. Aardig, maar er valt niet mee te praten. Ik vind dat volko men onterecht. Maar zo werkt de beeldvorming in de media nu een maal. Er zijn hier relatief veel vrou wen aangesteld en dat vind ik een vanzelfsprekende zaak. "Restanten van een rijk rooms leven". Zo typeerde onlangs een weekblad een groep oudere Ne derlandse missionarissen in Bra zilië. "Volledig gedesillusioneerd proberen ze hun leegte nu maar op te vullen met de geneugten van het aardse leven". Nooit las directeur H. Verhoe ven van Pauselijke Missie-Wer ken (PMWj een zo vertekend beeld van de oudere Nederland se missionaris. In het blad van deze organisatie: "De redelijke verwachtingen waarmee missio- narisasen dertig jaar geleden naar Brazilië vertrokken, zijn rij kelijk overtroffen door de feiten. In één generatie werd de kerk daar van een statische, starre ge meenschap, die bevriend was met de rijken en afhankelijk van het buitenland, tot een dynami sche kerk, die opkomt voor de ar men, creatief een eigen theologie uitwerkt en ieder jaar nieuwe martelaren voortbrengt". In de periode dat in ons land het aantal religieuzen werd ge halveerd groeide hun aantal daar van 10.845 tot 16.1123. "Onze missionarissen in Brazilië en el ders mogen fier en dankbaar zijn". Volgens Verhoeven is er 'zon der enige twijfel' nog toekomst voor Nederlandse missionaris sen. "Christenen zijn geroepen, wereldwijd hun gaven te delen. Uitwisseling van personeel blijft een vorm van deze solidariteit. De tijd dat óns overschot gaten moest dichten in andere landen is voorbij. Dat zal ons helpen, missie te verstaan als wederkeri ge hulp over grenzen heen. Mis sionarissen zijn de eersten om te erkennen dat zij meer ontvangen van de kerken ginds dan daar brengen. Ook dat hoort bij hun taak: de eigen kerk openstellen voor de rijkdommen van de an dere". Door zijn dagelijkse omgang met Surinamers is de denkrich ting van dominee Peet Jansen (Rhenen) 180 graden gedraaid. "Hun aanwezigheid in Neder land laat ons telkens weer de leegte van ons eigen leven zien. Als je dat beseft, kun je enorm van Surinamers leren". Jansen zei dat in een gesprek met het kwartaalblad van het Zeister Zendingsgenootschap, 'Hernhutter Suriname Zending'. Sinds 1971 is hij in dienst van de 'Surinameraad', een samenwer kingsverband van vier kerken, te weten de Evangelische Broeder gemeente/Zeister Zendingsge nootschap, de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk. Hij verdeelt zijn tijd tussen de op bouw van de Broedergemeente in Utrecht en het oecumenisch pastoraat en diakonaat onder in ons land wonende Surinamers. Kenmerkend voor Surinamers is bijvoorbeeld hun 'wij-cultuur'. "Met elkaar familie, vrienden, dorpsgenoten sla je je door moeilijkheden heen, beleef je vreugde en verdriet. In Neder land bestaat een 'ik-cultuur'. Le ven in Nederland is voor een Su rinamer ontwrichtend voor zijn eigen cultuur, manier van leven, ook religieus en kerkelijk. De po sitieve waarden, zoals onderlin ge hulpvaardigheid, die men uit Suriname heeft meegenomen, komen onder druk te staan". Een derde deel van de hele Su rinaamse bevolking leeft nu hier: 200.000 in Nederland, 400.000 in Suriname. Ds. Jansen vertelde, dat vorig jaar door Surinamers in Nederland van wie velen een bescheiden inkomen hebben zeker voor f. 60 miljoen aan hulp pakketten naar noodlijdende fa milieleden is gestuurd. "Zónder overdrijving kun je zeggen, dat hier offers worden gebracht. Dat gebeurt vanzelfsprekend, want men leeft mee met de familie overzee. Ondanks de afstand is de verbondenheid met elkaar groot". Droogstaan Toen een paar weken geleden zich in een Amerikaans vliegtuig een ontploffing voordeed en het helemaal niet zeker was dat de piloot zijn Boeing veilig aan de' grond zou zetten, zegde een van de passagiers in zijn benauwd heid tussen daling en landing al le psalmen op die hij kende. Dat bracht D. Koole die dit verhaal in een krant had gelezen in het christelijk gereformeerde kerk blad 'De Wekker' tot deze ontboe zeming: "Als een mens in moeilijke omstandigheden komt, in angst en verbijstering en niets anders rest dan God in die nood aan te roepen, wat kan het dan een goed ding zijn als men over parate kennis van het Woord van God beschikt, psalmen en liederen in begrepen. Een mens kan in om standigheden komen waarin hij niet over een bijbel kan (of mag) beschikken". Koole wil over de kerk en de jeugd van de kerk 'niet al te hui lerig' doen, "maar de teruglopen de bijbelkennis valt niet te ont kennen". "Veel jonge mensen kunnen in de kerkdiensten nau welijks meer een psalm uit het hoofd meezingen. Zelfs jonge ambtsdragers staan soms, als ze geen boekje bij de hand hebben, bij het zingen van redelijk be kende psalmen met de mond vol tanden". "Moeten catecheten vandaag geen genoegen nemen met een minumum aan bereidheid om op te dingen te studeren? Drie kwartiertjes godsdienstig onder wijs per week tussen najaar en vroege voorjaar, minus de tus senliggende vakantieweken, het is veel te weinig. Als kerk en ou ders moesten we hierover eigen lijk met grote zorg vervuld zijn". Zelf heeft Koole catechetisch onderwijs genoten bij de vroeger alombekende professor G. Wis se, toen predikant in Middel burg. "Wat hij belangrijk vond liet hij uitvoerig opschrijven, en de volgende week moesten de leerlingen dat in eigen woorden behoorlijk kunnen weergeven. Wie er niet zoveel mogelijk van wilde weten, kon volgens Wisse ook niet echt betrokken zijn". Vraag van Koole: "Hebben wij van de rijke inventaris van Gods Woord zelf zoveel in huis, dat we, als we de bron niet binnen hand bereik hebben, niet onmiddellijk droog komen te staan?" "Dat ge vaar is, zeker voor de generatie na ons, zeker niet denkbeeldig". Liedboek Deze maand is het vijftien jaar geleden dat het Liedboek van de Kerken in gebruik werd genomen. De predikant Titus Aris constateert in het Remon strants Weekblad, dat dit liede renboek in vrijzinnige kring he lemaal niet overal als een wel kom geschenk is aanvaard. "Als je op een vergadering je vrijzinnigheid moet uitdragen, scoor je een punt wanneer je over de teksten van het Liedboek een klaagzang aanheft. Het is nor maal dat er na vijftien jaar stem men opgaan voor een nieuw boek, maar vóór we aan het lied boek van 2008 toekomen (het te genwoordige kwam ook 35 jaar na de bundel van 1938) raad ik mijn vrijzinnige broeders en zus ters aan, eerst het boek van 1973 intensiever te gebruiken, al was het maar uit dankbaarheid voor wat onze vrijzinnige vaderen tot stand hebben gebracht". "Je kunt op een heleboel ma nieren aantonen, dat orthodoxen niet naar vrijzinnigen luisteren. Maar hier hebben ze het wél ge daan. Ik durf de stelling aan dat het Liedboek er nooit gekomen zou zijn als niet vrijzinnigen er de stoot toe hadden gegeven. Dan was er iets gekomen a la Hasper of Johannes de Heer. Tekenend is, dat de EO tot vandaag toe het Liedboek boycot". Is er voor vrijzinnigen dan he lemaal geen reden tot kritiek? Ti tus Aris: "Orthodoxe dichters hebben daar terecht ook een plaats ge kregen. Helaas hebben ook or thodoxe dominees zich ermee bemoeid. Muziekmensen zijn be zig geweest met het restaureren van melodieën, en dat is soms ook overdreven gebeurd. De slechte liederen staan vooral na 400. Maar hoeveel goeds staat daar niet tegenover. Oefen vooral veel van die prachtige gezangen uit de eerste 100". "Veel vrijzinnigen zeggen: het Liedboek hoeft voor ons niet. Maar het is bij hen veel erger. Zij hoeven eigenlijk helemaal niet bij de kerkdienst zélf te zingen. Ze hebben van hun kerk allang een school gemaakt. Muziek is voor hen omlijsting van lezingen, waarbij meditatief mag worden geneuzeld. Ach, veel vrijzinni gen laten zich ook cremeren met ingeblikte muziek. Zeg eerlijk, dat alle zangbundels u tegen staan. Dat is ook naar de geest van Zwingli. Die verbood creati viteit om de kerkdienst tot een beleving te maken. Maar thuis musiceerde hij prima!". Vinger in de pap Sinds 1 januari van dit jaar hebben de hervormde kosters offi cieel de status van 'kerkelijk me dewerker'. "Dat klinkt natuur lijk niet onaardig, maar wat stelt het eigenlijk voor?, vraagt P. van Diggelen uit Leiden in het blad 'De Koster'. "Eén ding is zeker: z'n porte monnee wordt er geen cent wij zer van". Toch wil Van Diggelen het belang van deze ontwikke ling niet onderschatten. "Het zou best eens kunnen dat nieuwe perspectieven zich aandienen. Want wordt het langzamerhand geen tijd dat de koster zich sterk gaat maken om op bestuurlijk vlak van de kerk een vinger in de pap te krijgen? Is het niet hoogst bevreemdend dat, een enkele uitzondering daargelaten, wij an no 1988 nog steeds bewust hier van worden geweerd? Het wordt de hoogste tijd dat aan deze feodale mentaliteit een eind komt". Volgens Van Diggelen heeft dit waarschijnlijk te maken met de verhouding werkgever-werk nemer. "Kennelijk heeft de kerk er nog grote moeite mee, haar werknemers te laten meedenken en meepraten bij het bepalen van het beleid. De kerk zou er goed aan doen, haar oor eens te luiste ren te leggen bij het bedrijfsle ven, waar het al jaren de gewoon ste zaak van de wereld is dat werknemers via ondernemings raden een stem in het kapittel hebben. Merkwaardig die onwil om ook binnen de kerken zo'n si tuatie te creëren. Zeker als we bedenken dat tal van kerkbe stuurders een functie in het be drijfsleven hebben". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Al- blas, mmv cantorij, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 9.45 dr. Meijers, 5 ds. Blenk, A.dam; Maranathak. (I. Morsweg) 10 ds. Rietveld; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 en 1115 pastoor v. Well; Petrakerk zie geref. k.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen. 5 ds. Horten- sius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta (belijdenis); Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Uijkhof j 10 ds. Koolstra, ha en belijdenis. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum, ha. Diakones- senhuis elke zat. 10 30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achterberg. Geref. Kerk Vredes- kerk zie herv. gem.; Petrak. (Surlnamestr.) 10 ds. Hortensius. in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. B. Bruining; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10ds Schouten. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9 30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) zo. 10 en 4.30 ds Boogaard, ma. 10 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. F. Knoppers. Baptistengemeente 9.30 ds. Agte- reek (Bethl.kerk Driftstr.). Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 evang. L. Sussen- bach, 10.30 evang. J. Faber. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 bijbel avond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Ei kerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) zo, 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30, ma. 9; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Ste- venshof) zat. 7, zo. 9.30, ma. 9.30; Steen- schuur zat. 7, zo. 8.30, 10.11.30. 6 en 7 (lof), ma. 8.30,10 en 11.30; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15, ma. 10.30; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, 7 ds. Wilschut, Alphen, gez. dienst. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden, zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk zo. 9.30,3.30 ds. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk zo. 9.30 en 6.30 en ma. 9.30 ds. Jonkman; Kruiskerk 9.30 ds. P. Sierat, O.geest; Opstandingskerk 9.30 ds. Omme en ds. Nieuwenhuis, ondertekening federatie overeenkomst; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Nieuwenhuis, 5 hr. P. Voegt, met doven, 7 zie G. Herderkerk; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. v. Dok; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk. 6.30 ds. De Graaff, Loenen a.d. Vecht. ma. 10 pinksterappèl. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, ha. 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, ha, 6.30 zie Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Zwarts, Katwijk. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) zo. 9.30 en 4.30 en ma. 9.30 ds. v.d. Mei). Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. v. Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkster gem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1 zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Met ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30, ma. 9.45; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30, ma. 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11ma. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Muller, Sluipwijk, ma. 9.30 ds. Boer. Ge- ref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Sch- weitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. J. W. v.d. Lin- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Terlouw, ma. 9.30 ds. v.d. Berg, Harderwijk; Salv.kerk 9.30 ds. Ter louw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman, ma. 9.30 ds. Schaap. Schoonhoven. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac, ma. 10 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. G. de Jong (geref.). gez. dienst, ma. 9 zangdienst, ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. v.d. Meent, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribbers, belijdenis, 3 ds. Den Hertog, Leiden. Geref. Gem. 9.30 en 6 en ma. 9.30 leesdienst. Wassenaar, ma. 9.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 en 5 (gezinsdienst) ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10ds. Rothfusz. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Langevelde, 5 kand. G. Bijkerk. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11ma. 10; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. ma. 10. evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. W. F. v. Nisi- us, Nieuwegein. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, mmv kerkkoor, 7 ds. Buikema, Zw.dam. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, mmv jongerenkoor Leiderdorp en twee trompetspelers; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, ha, eerste dienst mmv cantorij. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 hr. W. Schot, 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30, ma. zat. 7, 9.30 e 1.15, n 3.30. .kerk 10 ds. Sloof. 6.30 ds. Makkenze te Voor hout, ma. 10 ds. Stam, Ter Aar. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan 'Beelden van bijbelse bodem'. Dat is de titel van een tentoonstelling in het Bijbels Museum in Amsterdam (Herengracht 366) naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de staat Israel. Een tentoonstelling van landkaarten uit 16de- tot 18de-eeuwse bijbels en een uitgebreide collectie kleurenfoto's van de fotograaf Ri chard Stern. Tot 19 september. Het museum is open dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 en zoydag Van 1 tOt 5 UUr. (Foto: de Rotskoepel' In Jeruzalem, vroeger plaats voor joodse tempelrituelen, nu islamitisch heiligdom). 10 ds. Hovius, 6 ds. Bogaard. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Breevoort. Geref. K. Vrijg. 9 30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts. 7 dienst. Chr. Geref. K. zo. 10 en 5 en ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Urn- zaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.)zo. 10 en 5 en ma. 10 leesdienst. Volle- KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 9.45 samenzang, 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- deweij, ma. 10 ds. Volk; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; Ichthusk. 10 ds. C. v.d. Berg, 4.45 samenzang, 5 ds. Christ, gezins dienst, vertolking voor doven; Pniëlk 9.15 sa menzang, 9.30 ds. Sjollema, 6 os. Volk, ma. 9.30 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoever) LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk zo. 10 en ma 9 ds. De Gel der. Geref. Kerk 10 dr. Bade, Alphen, 7 hr. M. de Ridder. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. D. J. Zandbergen. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Waagmeester. 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 en ma. 10 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en ma. 10 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heere- weg 52a) 9.45 hr. M. A. Brands. Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30, ma. 9; Engelbew. zat. 7, zo. en ma. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 hr. A. E. van Eeden, Putten, ma. 9.30 ds. Quarlel, Gouda. Geref. Kerk 9.30 mevr. L. A. Schipper-Schermers, Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. G. Hamstra, ma. 9.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 dienst met eigen leden. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 kand. G. Bijkerk, 4.30 ds. v. Langevelde (belijdenis), ma. 9.30 ds. v. Langevelde. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, be lijdenis. 7 ds. De Koeijer, Wilnis, ma. 9.30 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. G. Rang, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. P. B. Verspuij, 7 ds. Ruitenburg, ma. 10 ds. Ar- keraats, Giessendam; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Schal- koort. Delft. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Elgersma, ma. 10 ds. Rui- tenburg, zangdienst; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Slofstra. "Sole Mio' 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 hr. J. Buis, Heemstede. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30, 7 Duitse mis, ma. 10.30;.Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. ma. 9.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. J. Kroeze, Driebergen; De Zilk 10 Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11, ma. 10.30; Jozefk. zat. 7, zo."9 en 10.30, ma. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Wilt- .kerk 9.45 pinksterjubel, 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa, mmv cantorij; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. T. H. Zoek, 7 hr. W. Schot, vesper. Geref. Kerk 10 hr. S. v.d. Land, Wassenaar. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr.' Schilderschool) 9.30 lees dienst, 3 ds. Houtman, belijdenis. Ned. Geref. Kerk (Gem.c'entrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. Hemmes. Endegeest em. (Gem- 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10.30. Pauluskerk 7.30 nam. Ra diogemeente. ds. A. H. v. Gent, mmv chr. mannenkoor Bodegraven. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. en ma. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof te Voorhout. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. v.d. Kooi. Remonstr. Gem. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11ma. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Dok, Alphen, mmv jongerenkoor uit Nieuw koop, 7 ds. Schilt. Chr. Geref. K. zo. 9.30, 2 ds. Beekhuis, R.dam, ma. 9. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9 30 ds. Wagter, mmv kerkkoor. 5 ds. Sma ling, ma. 9.30 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Cziria; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, mmv kerkkoor, ma. 9.30 ds. Cziria, zangdienst; Maranathakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge, ma. 9 ds. De Haan, R.dam. Evang. Christengem. (aula mavo) 10. Rk Kerk zo. 10.30, ma. 10. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en ma. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. Bras. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul- .laan 17) 10 mevr. J. A. Broström-Bruin, 12. ma. 9; kerk Langeraar z VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu- I ten. 6.30 ds. Wagter, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: He™, Gem. Dorpskerk to ds. v.d. Schoot, 7 ds. Rothfusz, Hillegom; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Hulp 'én Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Ho- nig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk- geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. v. Kooten, ma. 9.30 ds. v.d. Kamp, Scherpenzeel. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Geelhoed, 3 ds. Room. Rk Kerk Laur.kerk zat. I 7. zo. 11 M. Godskerk. zat. 7, zo. en ma. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.15 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord, ma. 9 ds. Goos- j sen, Hoeksteen 9.15 ds. Schipaanboord, 6.30 I ds. Zonneberg, Benschop; Bethelk. 9.15 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Rehoboth-school 9.15 kand. Groenenboom; Imm.kerk 9.30 ds. v. Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 dr. Bade, Alphen; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Zandbergen, Spakenburg, 2.45 ds. Drost, R.dam. Remonstr. Gem. 10 ds. v.d. Steen, ma. 10 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge en ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscen trum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 (gezinsdienst) en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner, Assen. WOUBRUGGE' Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof, ma. 9.30 ds. H. Rijksen, Welsum. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 zie herv. ge- i. Rk Kerk zat. 7, 1.10. 9.30 e Roelof.veen. Rk Kerk zat. 7. ma. 10. TER AAR: Hen/. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam, ma. 9.30 ds. G. H. v. Kooten, Delft. Geref Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. v.d. Lugt, Koudekerk. Rk Kerk Aardarn zat. 7, zo. 9 en ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 6.30 dr. Haitsma,. Boskoop. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen. en hr. M. Schreuder, belijdenis en ha, 7 ds. Terlaak, Alphen, ha. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen en ds. Wolthaus, gezinsdienst. Rk Kerk St. Jan zo. en ma. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7 en zo. en ma. 10; Meerburgkerk H. Rijn- ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Eijsen- ga. 6.30 ds. L. J. Geluk, R.dam. Gerei. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. De Reus, Tor Aar. Remonstr. Gem. 10 mevr. R. Thieme-Tiesing.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2